Ne nje artikull editorial ne gazeten NY Times diskutohet influenca e Arabeve ne Kosove ne dhjetevjecarin e fundit. Arabet kane financuar rende ne Kosove nepermjet imameve radikale per te indoktrinuar myslimanet e Kosoves me frymen radikale te Wahhabizmit. Kjo eshte nje analize e rendesishme qe kerkon te shpjegoje arsyet se pse Kosova e vogel ka derguar me shume luftetare me Siri e Irak se cdo vend tjeter ne Evrope ne raport me popullsine.

http://mobile.nytimes.com/2016/05/28/opi...

11 Komente

Ka derguar me shume luftetare sepse ai vend ka papunesi dhe mungese perspektive per jeten. Idelogjite, qofshin keto fetare apo jo, perthithen shume shpejt ne te tilla kushte.

sepse ai vend ka papunesi dhe mungese perspektive per jeten. Idelogjite, qofshin keto fetare apo jo, perthithen shume shpejt ne te tilla kushte.

 neo-liberale bullshit.

Jo mor djale cmut neo-liberali?

alora moj vajze osht çkak neo-konservatori, ç'te jete tjeter valle ne kete bote jallane me dy fela?

 

Sikur eshte me teper social democracy bullshit.... Neoliberalet e nxejne vetem per $...

 

Po shteti i Kosoves c`ben, fle gjume.

ne kemi vite qe e themi kete gje , por kembanat kane rene ne vesh te shurdhet .

injoranca kam frike se na eshte ngulitur ne gen, dmth mos perdorimi i kores se trurit . 

merru me punet e tuja mi gru dhe leri rehat te tjeret, te bejne si te duan vete.

jo jo, do flas edhe do shaj sa te dua , se prej ketyre mumjeve nuk jemi edhe nuk kemi per tu bere njerez me prespektiva ne.  

me pulle te kuqe do jetojme gjithe jeten. ca do tu leme amanet ne histori kalamajve , apo perrallat me mret  qe na mesuan neve ?? 

them ne histori , se ne realitet i kemi mar kalamajt ne qafe me konfuzime.

iher nena parti, iher demokracia,tani mumjet dhe hijet e zeza   , dolem me buze te kuqe 

vete kosovaret nuk po kane probleme, ajo Era Istrefi dhe ca te tjera po si ajo (Dua Lipa, Bebe Rexha, etj) po behen star te botes dhe po fitojne miliona. po i bejne xheloze serbet vete.

shqiptaret qe kane probleme, i kane prej vetes se tyre. nuk jane te afte vete ata, nuk ja u kane fajin shqiptaret  e tjere, kudo qofshin keta.

jeta e gjithsecilit varet nga ai vete. po pate kualitete asnjeri nuk t'i mohon, sikur i biri djallit te jesh.

Normal, me kta politikane qe kemi. Sjane te zot per asgje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).