Korporata e Qelbur qe ka pushtuar drejtimin e jetes politike dhe ekonomike te vendit, e ndare ne klane/ parti-politike (nenkupto Sindikata Krimi) ka filluar betejen e hapur, njesoj si bandat famekeqe mafioze per territor. Me te gjitha mjetet dhe menyrat, duke pergjuar njeri tjerin me aparatura te sofistikuara te sjella kontraband, duke vrare ushtaret e njeri tjetrit, duke mbrojtur dhe emeruar ne poste kyce baronet e droges me te cilet jane njekohesisht partner ne sipermarrjet e tyre kriminale.

Imagjinoni per nje moment situaten e krijuar: Qe nga sheshi Skenderbej deri tek Presidenca ndodhen te gjitha Institucionet kryesore te Shtetit. Po ne ate zone kalojne te gjithe trafikantet, kriminelet, vrasesit (edhe vrasesit e Artan Santos) te te gjitha degeve te Korporates se Qelbur, dmth edhe Sindikatat e Krimit. Pikerisht ne mes, perballe Selise se Qeverise, ndodhet edhe zyra e Ilir Metes, qe per ironi kjo e fundit ndodhet jo me shume se 150 meter nga Banka Credins dhe lokalet e Bllokut ku kane seline dhe klubet e tyre te gjithe kriminelet, trafikantet dhe vrasesit me pagese. Te gjithe kane nga nje aparature pergjimi te tille, qe kujdesen ta apdetojne me programet e fundit. Te gjithe perpiqen te mesojne se cfare planesh ka tjetri, dmth tjetri qe e kane ne krah, cfare urdherash po i jep ushtarit qe eshte pozicionuar vetem 200 meter larg ne nje lokal luksoz ne qender te bllokut. Prej aty komandojne edhe ushtaret e tjere neper Europe, per pagesat qe duhet te bejne, per transportin e ri qe duhet te organizojne, per rruget e reja qe duhet te ndjekin per te shmangur sherbimet e huaja, qe ne fakt e pergjon te gjithe Korporaten e Qelbur bashk me Sindikatat e Krimit te instaluara ne Bulevardin kryesor te Tiranes.

Opozita eshte semure rende, nuk pranon te marre kuren e domosdoshme per t'u sheruar, nuk pranon kimioterapine, nuk pranon te heq tumorin, nga frika se do te humbas sindikalistet e saj, qe ne te vertete, per fat te keq ata jane jo vetem e keqja e saj, por edhe e keqja e te djathtes shqiptare.

Ndersa te flasesh per njeriun fodull dhe megollaman qe mban edhe postin e Kryeministrit, per Edi Ramen pra... ketu vertet njeriu mbetet pa fjale! Ai mund te jete shume IN nese keni parasysh batutat e tij, veshjen, portretin, stillin e tij te sjelljes ne publik. Por... mjerisht ai eshte thjesht nje gdhe i gjate dhe i mjere, ne kulmin e delirit te madheshtise, qe mendon se po mbreteron kete vend te sfilitur, te keputur, pa shprese, me nje popull prej 2.6 milion banoresh, nga te cilet rreth 500. 000 mbijetojne me 400 leke te vjetra ne dite!

"Lideri i permasave globale" e ka te veshtire te kuptoj  masen e madhe prej gjysem milioni njerezish, burra, gra dhe femije, qe te uritur shtyjne ditet neper qytetet dhe fshatrat e Shqiperise, ose ne kampet e azilit ne vendet europiane. 

Ne realitet, cdo kryeminister, cdo qeveri, se pari e ka per detyre kushtetuese te siguroj buken e perditshme, proteinat dhe kalorit e nevojshme per popullin e vet, perndryshe, cdo qeveri qe nuk siguron akses te plote, edhe me ane te blerejeve financiare ne ushqim, mund te quhet me plot gojen, Qeveri Antikombetare. 

Per sigurine dhe vazhdimin e jetes se njerezve te mjere, per minimumin jetik, perpara se te behen kontrolle mjeksore (checks up) keta njerez duhet te jene te ngopur, te ushqyer... 

Por per kete teme here tjeter, sepse nuk mjaftojne qindra artikuj per te folur per kete "mjeran" te veshur firmato.

 

Ben Cullufja

44 Komente

O shoket e redaksise, ku e keni publikuar kete tekstin tim qe nuk duket fare ne faqen e pare, ndersa nga profili im duket sikur eshte "publikuar", por nuk e gjej askund ne peshk? Mos e ka ngrene oktapodi? smiley

Kujt ja mban me e botu ne faqe te pare kte mo vlla , kur i ka keq punet Rilindja urdherat jane qe  faqet e e para te zihen me Reqebulla , Mace dhe Qen.

Nuk ma kishte marre mendja se perdoren keto marifete akoma sidomos nga Peshku. Mua ..me jane dukur djem te paanshem... smiley

Ka thene dikur njefare Aldous Huxley se "Faktet nuk pushojne se egzistuari, sepse ato injorohen". 

Shto ca "Fajin e ka Saliu," po icik me marifet, dhe u kry, dmth takohesh, s'po themi me riqebullin, po te pakten me Tos Lubonjen.  

Se kam lexuar shkrimin, po mos ke share Salen prandaj nuk e kane vene ne faqen kryesore!

Kjo po, eshte feja vet, ta fshehin tekstin ne oqeanin e peshkut, e mbysin fare njesoj si Titanikun.... mos eshte njelloj i ri censure ky lloj "publikimi"? Ndersa ti Zeqo futi nje te lexueme se ste gjen gje... 

E lexova, po jane gjera qe i dijme, pra krisma nuk ka patur.smiley

Dihen mor Zeqo, po nuk i thote njeri, ose i thone ne menyre lineare, jo thelbesore, jo reale. Psh, po degjoja ministrin Tahiri ne Opinion. Pffff!

Huh! te kollitem njehere, te shfryj mllefin qe me eshte mbledhur nga ai palaco gazetar qe ben sikur po e ve me "shpatulla per muri" ministrin... me pyetje rrufe (5 pyetje nje 30 sekonda) ne menyre qe te mos i pergjigjet asnjeres! Kulmi kur e "lejon" te perserise si "operacion te sukseshem" hetimin per Eskobarin, duke llomotitur se "hetimi u krye me sukses", ne nje kohe qe i dyshuari iku si pa kuptuar.... E kupton ku kemi arritur?!

E kupton se cfare do te thote: zyrtaret e shtetit shqiptar, zyrtaret me te larte, qeveritaret pra, jane bere njesh me krimin, pergjojne njeri tjetrin me aparatura te jashtligjshme, KM-ja pergjon Ilir Meten, Meta pergjon KM dhe ministrin e brendshem, per hesape totalisht kriminale, per llogari personale, per interesa te mafies, per interesa kriminale, ndersa prokuroria nuk i heton, ben sikur, dhe fshihen pas nje misioni te huaj policor (italian) ne nje kohe qe ne presupozohet qe jemi vend i pavarur, i lire dhe i pavarur, sovran, dhe nuk sekuestron dote paisjen pergjuese, sepse ashtu eshte nje pune, meqe i doli tymi kesaj punne ne duhet te bejme sikur!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

E pra, keto te verteta nuk i thote Blendi, ose te pakten nuk kembengul ne pyetjet qe i ben ministrit, por vazhdon ben si gazetar i vendosur, per gjera te parendesishme, jo thelbesore...!

Dhe kjo eshte MEDIA!

Edhe ketu, e sjell shkrimin, por ta fshehin ne fund te oqeanit peshkist.... dhe kjo nuk qenka gje e re....

Po mire mer kush ia dha me zor popolos. Ca deshi votoi dhe shijoi. Dmth me dashni e morri. E prap do t'i votoje. Rama mund te kete shume kusure, po qi e ka njoft ket popolo, aty jepi hakun, ne fakt s'do shume men, ja shif c'i punoi Enveri e prap e dun. 

Edhe peshku ta botoi po ta mcefi icik. Bile kshu merr dhe icik status disidenti dmth. (Po qe se nei dite ke ate hallin e Kadarese me noblin).smiley 

Duket se i je futur detit me kembe o Ben. Shiko familjen aty ku jeton dhe mos e vri mendjen andej nga Albanie, jane te rrahur me vaj e me uthull andej.

Mbase ke te drejt mor Zeqo... nuk e di, por ndoshta dikush duhet te behet pak trim? Pyetje e veshtire, hamletiane, eshte kjo virane! 

Me fal se po nderhyj, po ca lesh trimnie mer. Me i cop ven pune m'bashki Shukrija i hoqi mreket gjymses s'katunit, boj hesap sa vota kap. 

Po jane te kenaqur mer, ja kuazi i peshkut thote qe nuk do me ja dit per domate per kater muaj.etj.etj.

Shpirti i kuazit e di ca po heq , alternative Rilindashese zevendesimi i domates me rrodhe , e kam kthy ne rrodhe me tha nje dite smiley

e kam lexuar, radhiqe i thoshte, tip bari i hedh pak vaj e uthull e kalon vaktin.

Ishte e dhimbeshme Zeqo , tre vjet pasi ne kishim marre pushtetin , me i pakti, roja parkingut  te Doganes numeronte 100 mije euro , shiko kta , tre vjet ju deshen qe ti bejne njerezit e tyre te hane bare smiley  , e tmerrshme.

Nese dikush i fut ndonje batute se si kemi qene dhe si jemi.... hmmm

Shiko mor Brad, jane disa gjera qe perzotin nuk e di se si kalojne ne heshtje. E kupton se cfare ironie e eshte te besh "kontrolle mjeksore" ne nje popull te uritur, qe ne fakt ka nevoje per proteina, kalori, vitamina, dmth duhet te ushqehet ne fillim, te kete nje strehe normale, pastaj mund te mendohet per  te tjerat. Ndoshta arsyeja juaj njerezore nuk mund ta perfytyroj se si mund te jetoj njeriu me 1000 ose 2000 lek te vjetra ne dite...

Mund te thuash se nuk jane te gjithe keshtu. Jane o Brad, dhe po te bej nje llogari. Nje i aferm imi eshte djale i ri, i martuar para 6 vitesh, ka 3 femije, gruan dhe nenen. Merr 200.000 mije leke te vjetra ne muaj. Jane 6 persona ne familje. A ushqehen ata femije? A mund te rriten te shendetshem ata njerez? Bej vet llogarite,  200.000 leke / 30 dite / 6 persona = 1111 leke te vjetra per person ne dite!!! Si puna e ketij te afermit jane afersisht 500.000 njerez! dhe te mendosh se ky eshte "i punesuar"!

 

Ore zotni..behu more trim, po lere Zeqon se s'merr vesh ai nga keto pune!

Se shikon ti qe ai vjen verdalle kot te mobilizohemi shoke, tè mobilizohemi!

Si ore s'merr vesh zequa!?Na  hapi syte dhe lexo.

Ca te lexoj?

Pse burdalla jam une te lexoj Linqe nga Shqiperia?

Apo do te japim mendime te thella, te na marri erzin, te na kopjoje idete Lubënja me Cullufen?

Po cfare idesh mor aman. Njehere hodha ca ide ne leter, dhe keta i zhysin thelle e me thelle, mos te duken gjekundi!

 Por... mjerisht ai eshte thjesht nje gdhe i gjate dhe i mjere, ne kulmin e delirit te madheshtise, qe mendon se po mbreteron kete vend te sfilitur, te keputur, pa shprese, me nje popull prej 2.6 milion banoresh, nga te cilet rreth 500. 000 mbijetojne me 400 leke te vjetra ne dite!

o Beno nuk eshte faji i gallofit ,atij i mbeti dopjo gjashta ne dore, dhe veshtire te dalesh i sukseshem me nje dopjo gjashte ne dore ! Populli yne  e ka honger barin e miut qysh me firmat piralidale, sot ne 2016, nuk gjen asnje fuqi intelektuale  serioze qe te nxjerr ate vend nga bataku ku  e kane fut politikanet ! 

ai popull, eshte lodh shume ,    aty ka humb cdo vlere njerezore, humane, ne mardheniet me njeriun, me punen edukimin, shkollimin, cdo gje eshte sa per sy e faqe ! Mallku qofshin te gjithe ata politikane qe paten nje gje ne dore dhe nuk ben asgje per popullin shqiptar dhe kombin ! Hipokrizia nuk ka fund ! 

" Nuk eshte faji i gallofit "

E lame pra , eshte faji i Sales.

 Faji eshte i atij qe vuri tullen e pare shtrember ..se keshtu eshte kjo pune, fillon shtrember dhe perfundo shtrember ! 

Dhe kush e vuri tullen shtrember ?

Ai qe do te perfundoje ne burg shume shpejt mbas dekriminalizimit ! 

Ja te presim komentin e Ballçekanit!

Termet shoke ,Termet smiley

Prape termet .

Ne Tirone Zeqo , dhe tek Mamaja  Elbes.

Elba e ka mamin ne elbasan, paska qene termet I madh deri sa qenka ndjere deri andej!

Maroi? Se desha me thon dicka ...

Zgjedhje te p-arakohshme , nuk shtyhet kshu.

Merpo termeti, se zgjedhejt n'dac te para a maskohshme i fito Like bosi. 

He per he mbaroi termeti.

Hajt shyqyr se jena gjynof, edhe termetin kemi mangut. 

Ate qe desha me thon, ne kohe termeti eshte momenti me i mire me pyt: A beso ne Zot? smiley

Po me pyet mu apo Termetin.

Robt se termetit s'ia ma njeriu t'i ngreje zonin.smiley 

PS. Se c'ka dhe rilindja nje Termet, jon te kompletu dmth. 

Po ke do zgjidhni prap, pas termetit   Sali efendiun ?!! 

po flisja me mamane ne skype kur me tha po bie termet  ne kte moment .....po nuk u ndje shume me tha , dhe ka nja 30 minuta kjo pune 

fillon vapa andej nga ballkani fillojn termetet smiley

O Admin, po ngrije pak kete tekstin ne faqe te pare, mos e mbyt keshtu o burri dheut ne fund te detit...

Aman o burri dheut, se nuk kam thon ndonje gja te madhe, thjesht i kam pa ngjarjet e fundit ne nje kendveshtrim prej Gotham-i (seriali). Meqe ra fjala, kush mund te jete Pingunini ne variantin shqiptar te Gotham? smiley

Eshte e kote.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).