Përfaqësuesja e Kosovës bëhet pjesë e UEFA-s. Kërkesa e FFK-së mori në Kongresin e Budapestit aq vota sa i nevojiteshin duke u bërë anëtarja e 55 e organizatës.

Në përfundim të votimit Kosova mori 28 vota në favor të anëtarësimit, 24 kundër dhe dy vota ishin të pavlefshme.

Kundërshtaret më të zëshme të anëtarësimit ishin Zvicra dhe Serbia.

Para hedhjes për votim të Kosovës, kreu i Federatës së Futbollit kosovar, Fadil Vokrri kërkoi nga vendet anëtare që të mos penalizojnë futbollin dhe të ndjekin shembullin e organizatave të tjera sportive që kanë njohur Kosovën.

“Thuajse të gjitha federatat sportive në Kosovë janë njohur ndërkombëtarisht, ka mbetur vetëm futbolli. Na jepni mundësinë që edhe futbolli të njihet ndërkombëtarisht. Nuk ka asnjë arsye se përse Kosova të mos jetë pjesë e UEFA-s”, tha Vokrri.

Pas Vokrrit fjalën e mori kreu i Federatës Serbe të Futbollit, që e cilësoi politik gjithë procesin.

“Po mbroj futbollin nga politika. Sigurisht nuk jemi kundër shtrirjes së futbollit në gjithë kontinetin tonë, por futbolli nuk duhet të kalojë linjën për të ndryshuar kufijtë e çdo vendi dhe pranimi i Kosovës do të vërtetonte që politika do të abuzonte futbollin ndaj duhet t’i themi jo imponimit të politikës mbi futbollin”, tha ai. 

Pretendimeve të palës serbe se po shkelet statuti i UEFA-s, Alisdair Bell, kreu i çështjeve ligjore në këtë institucion iu përgjigj duke deklaruar se nuk bëhet fjalë për shkelje, por për interpretim ligjor.

“Statuti i UEFA-s flet për shtete që njihen nga OKB, por OKB nuk njeh shtet. Shtetet njohin shtetet. Pra ka një lojë fjalësh këtu, por që është gjithçka çështje ligjore, jo politike. OKB nuk vendos se kush është  dhe kush nuk është një shtet. Sipas së drejtës ndërkombëtare, një shtet duhet të plotësojë 4 kushte, të ketë popullsi, të ketë një qeverisje, të ketë sovranitet mbi një territor të caktuar dhe të hyjë në marrëdhënie ndërkombëtare”, tha ai.

Zvicra, ndonëse në mënyrë më të moderuar se Serbia, u rreshtua kundër anëtarësimit. Përfaqësuesi i saj vuri theksin tek e ardhmja e futbollistëve të kombëtares së vet dhe statusit të tyre nëse kosova do të anëtarësohet.

Frikës së Zvicrës iu përgjigj kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka.

“Kosova tashmë është një realitet që luan futboll, organizon kampionate brenda, ka skuadrat e veta dhe federatën e vet që nuk ka lidhje me federatën serbe. Edhe ne kemi futbollistë me origjinë nga Kosova dhe frika se mund t’i humbim ata nuk është me rëndësi për ne, me rëndësi është që të mendojmë për futbollin dhe vetëm për futbollin”,  është shprehur Duka

56 Komente

Bashkimi ben fuqine !

Zvicra ne fund votoi pro per shkak se i trembej nje konflikti me lojtaret e vet.

Ja fale dhe golat qe na beri ne Beograd? smiley

ne ndeshjen e  Beogradit  nuk me erdhi keq per golat, por per penalltine qe i ''morri''  Kreshnik  Cipit .  nuk ishte penallti !  po nejse,  gjithcka perfundoi mire atje.

Ajo ishte penallti,vecse Vokrri ishte off-side dhe kete duhej ta jepte gjyqtari anesor.

Vokrrin duhet ta falenderojme se nuk luajti fare ne ndeshjen ne Vlore,se po te na kishte bere ndonje gol ne Vlore ndryshe do te shkonte muhabeti.

Ne Beograd dihej qe do te luante fort se nuk ishte shaka.

ik ACDC1, se si ke pare mire ndeshjet ti...  edhe  pozicion jashte loje ishte Vokrri, por edhe penallti nuk ishte se Cipi arriti, kapi ne fillim topin me majen e kembes, ok ,pastaj preku edhe Vokkrin qe u rrezua.. por qelllimi ishte topi. por  pati fat Vokrri,se arbitri ishte pas dhe nuk e pa mire te gjithe aksionin.. (duhet thene qe arbitri, pervec rastit te penalltise, ka qene korrekt ate ndeshje)

ndersa ne Vlore, Partizani i Beogradit u paralizua si ekip,90 minuta loje  nuk paten asnje shanc !  -si duket ndryshe i kishin bere llogarite, nuk priten nje  Flamurtar aq te forte.  -pra Vokrri u nxorr jashte loje si gjithe ekipi P.B.

do te duhet te forcojme kampionatin tone ketej e tutje, neqoftese duam te kualifikohemi perseri.

 

BUSH SHPALL PAVARËSINË E KOSOVËS  NE TIRANE.

"Ne do të punojmë me diplomatët rusë dhe të BE-së për të gjetur një zgjidhje (për Kosovën). Nëse kjo nuk do të ndodhë, atëherë ne do të themi:

Mjaft, Kosova do të jetë e pavarur!".

Kështu deklaroi Presidenti i SHBA” George W. Bush nga Tirana

GOD BLESS BUSH !

ka pas president Amerkia atehere o kapo, kur thoshte Mjaft thoshte Mjaft, nuk e shkelte njeri vizen e kuqe.

Tani po i kuptoj se si jane ndjere gjermanet deri ne 1989,kur kishin dy kombetare futbolli!

Nejse ky ishte nje hap ne drejtimin e duhur.

Javes tjeter behet edhe pranimi ne FIFA.

se shpejti edhe ne FIFA, shqipja me dy krena ne kampionatin botnor te rusise

""...Nëse kjo nuk do të ndodhë, atëherë ne do të themi: Mjaft ... dhe do nisemi te pushtojme Tailanden !

FUCK THAT DUMBASS !

Kosova e meriton nje perfaqsim ne institucionet e ndryshme te futbollit, dhe kete duke respektuar edhe minoritetet e tjera te saj, pra te kete ne ekipin e saj edhe lojtare serb-foles, apo ndonje komuniteti tjeter. Ne te kundert do te cilesohet me gisht si delja e zeze. 

Karlo, ça  po thua ?!   -c'lidhje kane minoritet ne futboll ?   pse, detyre shtepie politike nga Evropa eshte futbolli, apo sporti ne teresi , qe duhet  bere me pahir multi-kulti ?!  -ne  perfaqesuesen e Kosoves kane vend me te miret, me te talentuarit !  -ska arsye te futen serbfolesat, magjupet etj, nese skane lidhje me topin..smiley 

Karlo, rri me mire te ato analizat letrare dhe filozofike ti derman, se ato i tjerr  mire..smiley

Belulo,  Karlit nuk i rrihet pa e politizuar çeshtjen e futbollit, si duket eshte internacionalizuar si shume smiley

Lajm i mrekullueshem.

nje hap me shume drejt dy shtetesh shqiptare te ndare. me pak fuqi per te dy, ne krahasim me fqinjet.

vetem se edhe shtetet e tjera te europes do te shkojne drejt ndarjes. ajo qe ndodhi ne lindje ne 90-ten, do te ndodhe edhe ne perendim me forcimin e krizes aktuale ekonomike.

Lajm i shkelqyer .

Futbolliste kemi me teprice per te furnizuar dy Kombetare, pse shqetesoheni kot smiley

 

Nje Kosove e fuqishme  = Nje Shqiperi e fuqishme, dhe anasjelltas!!!

asnje nga te dyja s'do te jete e fuqishme. shiko historine dhe qit mesime prej saj. shtetet e fuqishme ne futboll jane dhe shtetet shumemilionshe te botes. 

eshte gjermania federale (shume gjermani te vogla te bashkuara ne te) dhe asnjehere s'ka qene austria, megjithese edhe keta jane popull gjerman ne origjine. 

faktikisht ky kualifikimi qe arritem per here pte pare ne histori, e arritem prej BASHKIMIT, sepse de facto ne ishim te bashkuar. skuadra kish lojtare nga te dyja vendet. tani s'do jemi me te tille. 

Profili,

Nuk eshte se nuk ke te drejte, mirepo teza e bashkimit klasik te shteteve nuk gjen perkrahje me, sot ka alternativa tjera per kete!

Ana pozitive e ketij lajmi eshte qe puna dhe talenti i futbollisteve ne Kosove do te shpaguhet derisa do te kete investime te majme ne infrakstrukture te cilat me forcat tona nuk mund te realizoheshin! Perse te mos i gezohemi kesaj?

Edhe ne Kosove shoh se ka individe qe kundershtojne integrimin e Kosoves nga frika se pas ketyre proceseve do te kete me pak "atdhe-dashuri", mirepo shume harrojne faktin qe sa me fat jemi, sepse asnjehere ne histori, nuk kemi qene me afer njeri tjetrit se sa sot.

ti je nga ata euroatllantistet qe si ka qejf shqiptari i vjeter. (posti me poshte)

ti e mat me lek fitimin e çdo gjeje. po edhe lek fiton me shume me popullsi me te madhe, me nje kombetare te bashkuar sesa keshtu te ndare veçmas. 

Shqiperia s'arrin as deklarativisht t'i del zot trojeve shqiptare aq me pak te besojme se ka aftesi te 'absorboje' Kosoven! Ti jeton jashte realitetit, mik!

Ate 'euroatllantist' se morra vesh se jam kosovar hence pak i avashte! 

 

Qeke kosovar koti. Me fal, desha me thon shqiptar koti.

Se te jesh per kosove jashte shqiperise nuk je shqiptar fare, normalisht.

lajm i keq per shqiptaret!   lajm i mire per lubonja&matoshi line!     hedhja e gureve te themelit per percarjen afatgjate te shqiptare  ka filluar.  forcimi i copezimit te shqiptareve eshte nje tjeter fitore per serbine.   serbeve ,per momentin u intereson mosbashkimi i shqiptareve.    me vone, ne situata te favorshme per ta ,eshte me e lehte te rizoterojne kete krahine shqiptare qe po perpiqen ti ndryshojne identitetin me ndihmen e shqiptareve te shkombetarizuar..     shteti i kosoves eshte i perkohshem dhe ka vetem dy zgjidhje.   ose te shkoje atje ku vendin e tij natyral,pra ne shtetin shqiptar,ose ne serbi,nese nuk realizohet kjo e para.   shqiptaret edhe kesaj radhe ,ku i favorizuan rrethanat historike,po i bejne varrin vetes.   perpjekja 20 e ca vjecare per te luftuar kombetarizmin,po i jep frytet e veta.  shteti  brekgrisur shqiptar,jo vetem qe nuk eshte ne gjendje te te mbroje trojet shqiptare jashte shqiperise, sic ka detyrim kushtetues,por eshte edhe vete drejt shperberjes.

te gezohesh ne kete situate  duhet te jesh  ose pa gjak,ose i zi!

sebeve nuk i interesonte as shkeputja e kosoves po ja qe ndodhi. e ben ligjin amerika tashti. nje amerike e forte  do i bashkoje gjithe trojet shqiptare ne momentin me opurtun. edhe te fifa dhe uefa i ka fut hundet amerika prandaj gjerat per habi te tjereve shkojne ne favorin tone.

s'morr vesh se per cilin favor po flet ?

a ke appliku vete me durt e tuja, dhe po aprovohesh, po te mos interesonte nuk aplikoshe fare. me vone tashti se filloi neshja.

Bajerni i modh sa i modh qe eshte shtron rruget me 4 korsi sot.

aplikimin e ka bere ai vokri me pas nje rroge te larte si president federate. do te fitoje te ardhura me shume nga UEFA po ashtu siç fiton duka jone.

ndersa sa i perket çeshtjes shqiptare (futboll apo politike qofte) çfare fitojme praktikisht ?  

asigjo. vetem dobesohemi. duke filluar nga tifozlliku. shqiperia do te luaj me stadium bosh. tifozet tane ishin nga kosova, shumica.

Shqiptari i vjeter, uroj ta kesh nga noi lajthitje kete mendim, ose nga noi emocion, se sa nga ndonje zyre. 

Qenka bo dhe fare Serbet se nuk e prisnin. Tani mbaje mend kur te bien ne nje grupe, Serbia dhe Kosova. smiley

Bajern vs Atletiko

1-1

Arbitri eshte turk dhe do e eleminoje Bajernin per inat te atij gazetarit qe ka tall menderen me Lal Erdoganin.

me ate ide dhe me idene me i heq lojtaret me te verdha per finale ja kane vone, po ska albiter qe i bo dermon, sot thyjne edhe nje rekord tjeter. 

Degjo pordhet e pleqve te lagjes tani. 1-1

Vareni per koqesh ate Mylerin.

doli boatengu para me bo gol sipas parashikimit, e bone ato gol apsaq

5 minuta pushim pastaj i japin edhe nji vale tjeter me temperature me te larte

po pse mor katil ke fut xabi alonson?

Fiton sot bajerni po nuk e di sa, ndoshta 2-0, 2-1.

2-0 eshte Ok,  per Bajernin.   2-1 pastaj, tjeter pune.  se quhet  fitore e hidhur kjo.

Te thashe. Eshte ekip teper i veshtire atletiko nuk dorezohet kurre. 

Lajm i mire per kampionatin vendas që mund te shohi pak drite tani qe do marri pjese edhe neper kompeticionet europiane  . Kosovo dhe Shqiperia duhet te investojne neper kampionatet vendase , nuk mund te presesh gjith jeten qe ta mbushesh kombetaren me lojtare nga diaspora .

Kosovo dhe Shqiperia

Cfare eshte kjo Kosovo?

O'zapft is!

do lodhet shpejt atletikua, ben gol pjesen e pare boatengu, without the need to state the obvious qe e bon edhe myleri pjesen e pare

Kundërshtaret më të zëshme të anëtarësimit ishin Zvicra dhe Serbia

Mire Serbia, po Zvicra pse kundra ?

po ta lexosh artikullin me kujdes e merr vesh vete.

suuuuuuuuuuuuck it bitches

making them dizzy

ia qiti qumshin e nones

Kur Zoti t'i fale te gjitha,mendjen dhe bukurine!

E duam Jonen ne vend te Fadil Vokrrit dhe Abedin kat'narit smiley

nje gje vetem do fitojme, do na lini rehat ju katnaret e kosoves. me ate flamur te shemtut qe iu shkon me mire do te perfaqsoni ekip tjeter tashti. 

Kur Zoti s'te fale hiç kurrgja -profili.

e zhyyyyyyytiiiii

Vlaznimit tone tash po i del bytha,ne momentin qe shorti do te na perballje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).