Grafiku anash krahason nivelin e mungesës së popullaritetit të kandidatëve për president në zgjedhjet amerikane përgjatë viteve.

Hillary Clinton ka një problem popullaritet. Donald Trump akoma dhe më tepër.   

Burimi: Twitter

116 Komente

Stalker, ty mund te duket vetja misterioz, por je bo vertet i bezdishem me keto lloj komentesh dyfelore, njekohesisht kunder demokracise (baza aksiomatike e te ciles jane votimet) dhe tiranise totalitare. Daje menjen se he per he nuk ka alternativa te tjera ne histori, ose na e thuj edhe ne sekretin misterioz profetik qe ke zbulu, se te pothuaj te gjithe nuk ndjehen rehat ne te dyja sistemet. E per me teper qe ben dallim midis tiranise naziste dhe tiranise komuniste, e akoma per me teper qe fut hundet ne te gjitha llojet e diskutimeve te qelbura politike duke simpatizuar te majten, e akoma akoma per me teper qe e majta mburret se zgjedhjet jane merite historike e saj.

E po tu mush menja me dhone pergjigje, fol tamom dhe sqaroi thjeshte gjerat, jo me pergjigje te thella filozofike te filmave t'modhit. O fol tamom siç esht per t'fol, o mos fol fare, si artistet e mdhej film d'autore qe flasin nepermjet heshtjes.smiley

 

Ne mungese te nje majtizmi internacional si levizje koordinues, eshte e veshtire qe ne neoliberalizmin global te lulezojne demokraci lokale funksionuese, greqia venezuela, se fundmi e deshmojne kete. Deri sa te jemi deshmitare te nje ngjarje qe do sjelli nje tjeter pranvere arabe.

Deri ahere do rrotullohemi rreth te keqes me te vogel, si rilindja bie llafi..

eshte e veshtire...

eshte natyren e vete gjësë: falas s'ka!

Trumpi ka marre moment dhe zor se e ndalon dot njeri. Nomination pothuajse eshte i sigurte. Po dhe perplasjen me Clinton nuk do ta kete aq te veshtire. Se pari mbas 8 vjet te demokrateve, me sira rradha eshte e GOP. Se dyti, dhe me kryesorja, Trumpi eshte salesman i shkelqyer. Prek probleme te verteta po i jep zgjidhje te pergjithshme, tip peace on Earth, asgje konkrete, dhe kjo eshte e frikeshme. Dhe e fundit, Clinton nuk ishte kandidatja e duhur, qofte nga entuziazmi, nga ca ofron, malet e problemeve qe ka (te vetat e burrit), etj. Trumpi ka per ta bo mish te gri ne fushate e debate. 

Nejse, Amerika eshte e madhe, ka shume "babloke," dhe nje Trump president zor se i ben hata. Po per ne shqiptaret vertet do jete problem. Ky pavaresisht sa fryhet, kur te vije dita nuk i nderron dot interesat themelore ne politiken e jashteme, por nje terheqje prej Ballkanit nuk prek keto interesa.  

Vallaj na duhen nja 20 A-10 warthogs, sa per Insig. Midis pareve te xhepit te Lulit, Berishes, gjysmes se borxheve te listume te blloku i zi i Likes dhe 3000 evrove te Rames, i bejme $360M. 

Ku ta gjeshe te ishin qen keta tonet, po jane mace qe shofin interesat e veta. 

Mos u shqetesoni shume. Do na duhet ti vujmë nja dy vjet budalliqet e Ciklopit te Shqipnisë, se dëmi qi ka shkaktu eshte i madh por jo i pariparueshem.

 

Edhe nji here falemnderit shqiptareve ne Indiana qi e kan kuptur qi nji Amerike e forte eshte me mire per te gjithe.

Po leje mer se ai osht ciklop balone. Merr vesh, Trumpi do boj dille me Putin, dhe ne do jemi kusuri. Si thone katnaret kur i ble shume gjona, na dhe i tufe majdanoz prej nones.  

Nejse, pavaresisht shakave, ti i beso me sy myll Trumpit, bile projekton tek Ai deshirat e tuja, dhe ky eshte shpjegimi i suksesit te tij. 

Asnje gje nuk ndryshon per Shqiperine. E para se eshte bishti kavallit dhe e dyta se eshte vend pro-Amerikan qe kerkon pothuajse asgje ne kembim. Vetem Rama mund te mos kete me mundesi per phot op.

Plus Trump mund te fitoje vetem neqoftese nuk votojne shume demokrate ose te pavarur kete vit. Dmth nqs Hilary nuk i inspiron grate, minoritetet etj.

kot me te pyt: si shpjegohet qe ti e ke me kollaj me evoku 'babloket' e tjere te Amerikes se sa ngjarje te tilla si kjo? (e qe sigurisht do te shumefishoheshin me 1000, ne rast te nje fitoreje te supozuar te Trumpit)

S'ka ronci fare ca evokoj une. Pares se modhe ia rru ky dmth, ky ka nji 10tshe, te tjeret kon shume mo teper. Dhe po u cau trapin ... Ato protestat jane kshu pra sa per nei muvi per ty. 

a ha, ok, paraja bleka gjithshka, edhe "ato protestat"

 

ps: sikur ta dija qe do evokoje muvit; e ke si 'arme te fundit'

Ore rob, ai do fitoje me vota, dhe ia rrujne protestat. Nga e sajove kte qe parja do bleje protestat, s'harxho njeri per at' pune.

Ate muvit ta thash per shaka, se dhe s'para merr vesh prej pulitike, ke muvit coku e xhvat dhe nei "ua mami sa bukur e tha"smiley

Kjo osht demokracia, e zgjedh vete mutin, dmth s'ke kujt as t'i ankohesh. Prap mo mire se ai i juji qi ta japin me zor. 

s'kane shume lidhje pergjigjet qe jep.

Nigjo ta dish, peshku s'pagu aq sa me te mush menjen ty. 

Leje mer ate, bile edhe ajo ka shpjegim, po s'osht veni. Trumpi do fitoje me vota te qerume po te them. Osht tamom ajo qe i thashe dhe iFiqos, robt projektojne tek ai deshirat e veta, America great, e pordhi kali. Edhe Hitleri, bile dhe Enveri me vota kane ardh. 

puna atje te ju jane me shume PARET. se tjeter gje te fitosh dhe tjeter gje ta mbash pushtetin. 

eshte me veshtire ta mbash pushtetin sesa ta fitosh ate, thoshte Lenini. ne kish te drejte.

pushtetin atje te ju e kane ata qe kane paren. dhe parja ka tregu qe e mban pushtetin me gjate nga IDEOLLOGJIA e cila do ngjyre qofte.

Leje mer ate

s'lam gje pa lënë. Leji dorheqjet, leji protestat, leji... leji...  smiley

Ohu hala me Lenin ti. Piter Pan mete mer, pranaj ta zgjas dhe une, vecse je Tironc. smiley

Ne gjithe boten pushtetin e ka parja. Sikur po flitshim kush fito zgjedhjet, apo po e shty barrikaden si do maj pushtetin. Po s'e ka pra paren ky, ky osht cerr te klubi i bilionereve, dhe do kerceje simas muzikes se tyne, perndryshe i "hy nei gur m'kepuce." Qederi eshte i shqiptarve qe jane bishti i kavallit , e sic thashe, do shkojne per kusur, vec nqs vene veton iFiqo me Fjalen. 

PS. Te thashe leje ate se ti je qefli muvish jo dokumentaresh. Niksoni qe bo me hije se Kenedi ia kishte rrujt i pale zgjedhje mo pare, kishte votu gjithe varreza e Cikagos per te. Nigjo mu, muvat jon mo me dhjom. smiley 

edhe po i fitoi zgjedhjet, nuk do ta mbaje dot gjate, ose nuk do te realizoje gje nga ato ektremizmat qe pretendon sot.

se nuk do t'i kete me vete ata qe kane lekun. 

ket isha tu thone.

ps: po do shohim gallate nga keto zgjedhjet amerikane. dhe aq me shume sikur te fitoje ky shtrumpi.

Trumpi do fitoje me vota te qerume po te them

Ne ketu do jemi deri në nentor.  Une them se Hillarija do fitoje, biles 49 me 41% ndersa ti thu do fitoje Trump me vota të qerume. Mendimi im eshte se ti harron qe në zgjedhje mund të votosh pro kandidatit A jo detyrimisht nga malli (si zgjidhja me e mirë) por nga halli pra, votë-kunder kandidatit B. 

Pikerisht, në keto zgjedhje behet fjale për rastin e dyte : arsyeja eshte ai 53% në krye të artikullit

E kemi bo iher ket muhabet ti natarro tifozllikun me parashikimin. Edhe une Hillarine du, per arsyet qe kam permen por kryesisht do e votoj se ia kemi borxh. Dhe kjo e funit i ve pike muhabetit. Por kam frike se Trumpi do ta marri perpara Hillarine si dhe do premtoje per te gjithe (te bardhe, te zinj, jeshil, gra, burra etj. ) parajsen. Nuk je vetem ti qefli muvish osht gjithe dynjaja, me pa ondrra me sy hap dmth.smiley 

Jo jo, edhe une për parashikim e kisha fjalen. Dhe evokova arsyen (voten-kunder Trump qe kthehet automatikisht pro-Clinton)

Me "shifrat" Trumpi do kishte cof me vakt. Perballen i gjo e re me nji te vjeter. 

nuk eshte thjesht opinion ne kete stad. ai po mori pushtetin opinionin e kthen ne veper. ata qe protestojne duan pikerisht qe kjo mos te ndodhe.

mnjf ai po lufton qe opinionet e tij, t'i kthej ne vepra. se ndryshe s'do e rrute kush per te.

Jane opinione te nje grupi te konsiderueshem qytetaresh si puna e tyre. Le ti luftojne keto opinione me llogjike/arsyetim ose me vota. Te protestojne po deshen kur te zgjidhet.

kur te zgjidhet ata do ta luftojne. tani po protestojne vetem. 

Nuk kane kurajo te luftojne njeri keta bythepambuke. Jane brezi i rritur nga prinder me mireqenien me te larte qe ka pas Amerika. Te perkedhelur, te mbrojtur. Nuk luftuan dot Bankat e medha, jo me tutje. Vetem do organizohen ne zgjedhje te ardhshme per te zgjedhur ndonje socialist.

ate do ta vrasin po ata qe vrane Kenedin, ne fakt. se edhe ai mori kot ne ate kohe.

Ka plot nga Hollivudi qe mbeshtesin Trump-in.

 

Te zgjedhesh te keqen me te vogel dmth qe ka humbur shpresa. Ne nje situate te tille duhet zgjedhur e keqja me e madhe qe sistemi ne teresi te degradoje sa me shpejt dhe ti hape rruge nje rendi te ri.

po dhe çfare do te fitoje amerikani nga ky rendi i ri ?

Shpresen

çfare shprese mer. atje emigrojne per LEK, jo per shprese. kur ke ti shprese per jetese ne shqiperi, imagjino ata qe jetojne ne vend me te pasur qe e kane katerfish.

si dhe shpresa kur te humb behesh FETAR. nuk pret gje nga politika. dmth komentin e ke pa lidhje, kur i lidh votimet me shpresen. votimet lidhen me Matelialen, me lekun, me mireqenien (te blesh me shume, te hash me mire, te besh me shume lek) jo me shpirteroren apo shpresen.

ne Amerike emigrojne per LEK - thote profil-im
Qe dmth se ne Shqipri punojne per DOLLARE?

Trump nuk fiton se republikanet jane te percare .shiqo historine(ford vs Reagan ne 76,carter vs Ted Kennedy ne 1980,convention e demokrateve ne 1968 qe perfundoi ne boks) sa here partia eshte e percare ne convention kanidati I saj nuk fiton ,

Partia bashkohet nese Trump do te marre zi zv-president ndonje te rekomanduar nga kryesia e Partise,sic beri Reagan ne 1980 qe mori Bush-in Sr si zv.

Nga sa shoh Trump eshte i hapur per kete skenar.

The lesser of two evils is still choosing evil !

...and by two evils I mean Donald Dump and Rafael Cruz.

Po ky Qemolo, po qe e njof une kte, s'qe e thon do kishim kap nai koncecion, 10% ia kisha taks peshkut. smiley

titulli komplet gabim.....

obamaout paska fitu dy here rresht duke qene e keqja me e madhe.

Donald Trump addressed a major gathering of the American Indian Nation. He spoke for almost an hour about his plans for increasing every Native American's present standard of living. Though vague in detail, he spoke about his ideas for helping his "red sisters and brothers." 

Afterwards, the Tribes presented him with a plaque inscribed with his new Indian name, "Walking Eagle", which he proudly accepted. 

After Trump left, a news reporter asked the chiefs how they came to select this name. They explained that "Walking Eagle" is the name given to a bird so full of shit it can no longer fly. 

Make America hate again !

Sikur te mos mjaftonte qe zihemi e shahemi per mustaqet e mafio-Celove shqipolitike, dashi duhet te zihemi dhe per politiken amerikane? smiley 

Ne si shqipe qe jemi shquhemi jo vetem per dinshuma por dhe per dinmeshumasetetjeret. Megjithate let us marrem me easy. Plus qe po i ditem te gjitha vete s'kemi per ca te diskutojme me te tjeret.

Having said this mesazh paqesor, fuck Trump & Clinton! smiley

they are both married

Per ate pune, fucktikisht ata jane both much more marred than married.

Martesat e tyre jane ceshtje per ta jo per ne si votues, po meqe e permende, ata martesat i kane si puna e kostumeve. Trump-i qe ka benzine te retorikes zgjdhore urrejtjen ndaj emigranteve, eshte martuar me disa emigrante. Clintonllesha si e para femer qe i eshte ofruar kaq shume presidences amerikane dhe si si shefe-pretenduese e kauzes femerore, eshte martuar me nje pimp qe s'la brigadiere e shefe kuadri e sekretare pa *ire.

Trump eshte pro emigrimit te ligjshem mesa kemi digju deri tashti. dhe ka perkrahje te jashtzakonshme.

Trump eshte pro emigrimit te ligjshem

As long as the immigrant is not a Muslim. Keshtu qe beni gati valixhet.

obobo ta paskan fut friken keq... mos ki merak, me mbajt valixhe lart e poshte... no more. behuni gati for your private jets thuaj, do jete amerika great again

aq keq saqe po e mohon fare smiley ....kujdes me valixhet meqe i permende smiley

ka perkrahje te jashtzakonshme

Tek white supremacists po, e duan fort, sic tha ai David Duke i KKK, eshte tradheti per ne te mos e votojme Tru(m)pin. Kurse me emigrantet (te ligjshem/nenshtetas flasem, se te paligjshmit s'votojne e s'jane objekt sondazhesh), minoritetet e grate Tru(m)pi ka mosaprovim te tille stratosferik qe s'ka peshore politike qe ta mase. Po dhe me gjithe popullin amerikan ne pergjithesi sa i perket sondazheve te zgjedhjeve te pergjithshme ka mosaprovim qe eshte me shume se dyfishi i Clinton, e cila sikur te mos ishte Tru(m)pi ne gare do ishte kandidatja qe do mbante rekordin e paprecedente te nje niveli kaq te ulet aprovimi (foto e zmadhuar e grafikut).

Mos shiko vetem primaries se ne to me pak se 20% e votuesve marren pjese. Po edhe primaries, shumicen Tru(m)i i ka fituar me 30+ perqind.

lexoje pra temen, dy here ka fituar obamaout edhe pse e ka pasur nivel mosaprovimi rreth 30% me te larte se secili  kundershtar.

perktahja per trumpin eshte e gjithanshme nga te gjitha sferat e jetes, kjo po i terbon qofte mediat qofte establishmentin 

edhe ti qe shan klintonin e shan se ke degjuar trumpin

edhe ti qe shan klintonin e shan se ke degjuar trumpin 

No offense to you, Fiqo dhe fansave te tjere te Trump-it ne Peshk, por, for anyone that has followed this election cycle it is clear that the average monkey at the average zoo knows more about politics than Trump. I do not take cues (or shit) from monkeys so no reason to do so from Trump. Ju nga ana tjeter ca tju them une...let's agree to agree that you have the right to choose to support whomever you want, even if that means being a pro Trump choice voter smiley

edhe me kete lojen e vet me majmun e pa majmun kane per te dale te humb me trumpin.

u dogjen i here robt nga "qulli" tashti i fryjne edhe kosit

 

Jo se Trump s'eshte majmun ne aspektet e tjera, po ta kisha aty ku the qe une qenkam lecitur politikisht nga cka thene Trump (sa i perket kritikave per Clinton), per te thene qe Trump eshte krunde nga politika, se nga shteti (e sidomos shtetet e huaja) po e po. Dmth te mesosh gjera politike nga Trump eshte per mua si te mesosh gjuhen a letersine nga majmuni, sa i perket njerzve qe e ndjken disi politiken amerikane (ku futem dhe une) se ata qe s'e ndjeken fare ok, degjojne nje gernete ne TV 24/7 dhe peseriten batutat apo "politikat" e tij. Komentatori mesatar ne Peshk p.sh., perfshi dhe ata qe jetojne jashte Amerikes, di me shume nga politika ne pergjthesi sesa Trump qe edhe pas 1 viti ne krye te fushates e me nje qerre keshilltaresh akoma s'ka konceptet baze... edhe ne nje fjalim qe ja bejne te tjeret dhe e lexoi me teleprompter me shpejtesine e kermillit, kundershtoi veten 10 here. 

Trump is a great player, he can play some people very well, that is what he's done all his life as an entertainer and a businessman, that is what he's doing now too. He's the least Republican dude you can find in the GOP but he read the racist wing of the party very well and is playing them like a banjo (ne fakt ja bene gati elita e GOP qe ka 7 vjet i thone bazes here direkt e here indirekt se Amerika po merret peng nga te zinjte/minoritetet dhe muslimanet). Some other people got picked up by the Trump looney tunes train along with the white trash racists, but when you look at the US population at large as far as general elections and the historic trends, Trump is not just the least popular candidate, he's also the most despised, by a yuuuge margin.

Fakti qe Trump eshte frontrunner sot eshte tregues i problemeve te politikes amerikane (sidomos i sistemit dy partiak dhe menyres se si zhvillohen primaries, ku me pak se 1/5 e votuesve amerikane marren pjese) me shume sesa aftesive mashtruese te Trump. Jo njesoj po edhe fakti qe Hillary eshte front runner tek demokratet, eshte gjithashtu tregues i te njejtave probleme partiake-politike. Hillary eshte shume e zgjuar dhe e pergatur politikisht (Trump eshte vertet majmun para saj ne kete aspekt) por problematike per Ameriken se perfaqson establishmentin e kalcifikuar politik te kapur nga $, i cili me ne fund duhet shkermoqur, jo ri-sjelle ne pushtet.

gjithmone sa here qe dalin kunder trumpit analiza te ketij lloji trumpi fiton me shume vota roundin tjeter, jane ngop robt me lloqe.

me 4 llafe po i ve perpara te gjithe : Make Merica Great Again

smiley

Leicester City Kampion .

smiley

kshu do e fitoje edhe Shqipnia evropianin

Ca ishin ato  meksikane / Hispanics kids screaming F- word. Send them back Trump where they belong! smiley

Demokratet do ua bejne republikaneve me keq seç ua bene me Goldwaterin;  le ta provojne

24 pik para kruzit ne Indiana

34 para ne Kaliforni

2 pik para Hillarise ne pergjithsi,

pa fillu me u marr me te akoma smiley

Dy here me shume demokrate votojne per z.Trump se rrepublikane qe votojne per Hillarinë.

Xhib ktheje byrekun se tu dogj nga njona ane smiley

 

Ky eshte realiteti, i hidhet per ata qe e pine kafen me shume sheqer

So much is that woman hated, that people don't care what they'll be doing with their vote, any more

Ate qe beti Bernie, qe solli njerezit, shkundi indiferentizmin tek politika, kjo e shkaterron

Kom nje pytje, Pd e Ps ne albanie quhen rendom banda, qe kane uzurpue pushtetin etj

po republikanet e demokratet ne ameriket, po aq te ngurtifikuara ne pushtet a mund te konsiderohen po isoj

Well, ne shqiperi sic the, klasat ne formim e siper, kshu qe ket political language perdorin.

Kur te zejne vend gjerat, si ketej, perberjet politike atehere  do merren per te mireqena... mendoj

varaku ndrysho, po isoj jane. Ketej ama, del Bernie e thote qe nese ai humb, nuk mund ti detyroje mbeshtetesve te tij te votojne Hilarine. Ajo duhet te degjoje kerkesat e levizjes Zjarri dhe ti binde ata se politikat qe ajo do te zbatoje si presidente do te jene perfshirese. Shkurt muhabetit, sado i ngurte te jete mali, do levize. Gjithsesi, vota individuale nuk ka vlere. Levizjet gjithperfshirese, si edhe po shihet, po. 

po republikanet e demokratet ne ameriket, po aq te ngurtifikuara ne pushtet a mund te konsiderohen po isoj

perkundrazi, une them se ne France, Itali apo USA, partite kryesore jane edhe më teper banditeske se ne Albanie, sepse tek kjo e fundit, demokracia parlamentare nuk eshte fort e lashte (veçse 25 vjet tradite ka). Te rralle jane vendet qe kane mundur te destabilizojne deri diku establishmentin partiak. Greqia psh. Ose Burkina Faso (se njerez jetojne dhe ne Burkina Faso, te betohem) 

 

Ka dy gjera qe e vecojne Ameriken politike. E para, pushteti eshte vertet i kufizuar ne kohe, dmth Obama shkon per peshk tashti, maksimumi nei speech, ose mund te bohet burri i gruse si Clinton mavria. E dyta, garohet vertet brenda partise, kandidatet vijne verdalle per nje vit e kusur, e ne fund te fundit robt s'kane ke fajsojne vec vehten per zgjedhjen. Kjo lejon dhe njefare hapje apo rinovim. Shembulli eshte Trumpi qe ia xhvati me zor partise. Ne Albanie, po dhe aq sa e njof Juropin, robi vdes ne pushtet, bile dhe e le trashigimi.  

e kunderta e asaj qe thu, bushet dhe keta klintonet po tregojne te kunderten e asaj qe pohon (dinastise ne pushtet, qe sipas teje ekziston te ne dhe jo te amerikanet). po dhe ti shkru nga celulari, keshtuqe te falet, shpejtesia e gjykimit.

ne france po ashtu, le peni i le partine te bijes qe ka me sukses se ai vete, etj.

dhe po te shohesh historine e kupton sepse ndodh kjo. te gjithe popujt europiane kane pasur mbreter ereditere prej shekujsh. perveçse popujve me te vjeter te saj, shqiptarve, baskeve, korsikanve, grekve, italianve, e ca te tjerve.

ne s'kemi pasur mbret kurre. se kemi kulture pra. 

edhe ti nga celulari shkruakerke, te pakten ishalla je ne tren e jo duke i dhene makines

 

kur shkruj nga celulari (iPhone apo iPad), fjalite me fillojne me shkronje te madhe. 

ska mundesi

po flasim per mbretni HEREDITERE qe do te thote kur mbretnia kalon nga baba tek djali. kur mbreteria TRASHEGOHET dmth. 

kjo quhet DINASTI.

enver hoxhen qe e konsiderojme sot Tiran dhe kur vdiq nuk ja la pushtetin te birit. as skenderbeu, etj. ndersa ne kore te veriut, siri, por edhe ne politiken oksidentale, shohim kalim pushteti tek FISI, nga baba tek djali, baba tek vajza, burri te gruja, etj.

keto jane faktet historike.

kur vdiq Napoleoni, francezet hypen Nipin e tij dhe e bene perandor prap, pa problem fare. 

enver hoxha gjithmone eshte konsideruar Tiran jo vetem sot

nuk ishte kjo pike, e rendesishme po tjetra, qe megjithate ai nuk ja la pushtetin te birit apo gruas apo vajzes se vet. as nuk e mendonte diçka te tille, vete ai. se ndryshe do ta kish bere, kush do ta ndalonte ?

kete pra nuk ke arritur te kuptosh nga ajo qe Tirona ka thene me lart qe i je pergjigjur, ne shqiperi dhe vende si Shqiperia kush do i ndaloje?

mentaliteti shqiptar i ndalon. fakti eshte qe gjera te tilla nuk kane ndodhur deri sot. ndersa ne amerike po ndodh aktualisht. gruan e kryekurvarit e ke sot kandidate potenciale per presidente te amerikes.

 

e terhoqe tani, nuk paska pasur Tiran ne shqiperi.

çfare terhoqa  ? dhe hap nje fjalor per fjalen Tyran. se po na lodh.

argumentin cfare tjeter?

argumentin per çfare ?

dmth spaske pas argument fare? per cfare po lodhemi atehere?

mos bej lodra fjalesh. 

ne veji menien punes atje, mos komento nga celulari ne ti. se do te heqin prej punes.

ok folim me vone

Albano, ne cdo vend te botes politika eshte e kapur nga interesa te caktuara ne kurriz te popullit ne pergjithesi. Kjo s'i ben te gjitha vendet njesoj, dallojne jo vetme per nga sasia po dhe cilesia, qofte e kapjes, demokracise, mirqenies, etj etj. 

Shqiperia eshte literally republike bananesh, e mbush tjetri parlamentin dhe bashkite e qytetit me tipa qe kerkohen nga Interpol apo qe jane proceduar ne Evrope per krim te organizuar si trafiku i droges e prostitucionit (se ne Shqiperi s'behet fjale te procedohen keta tipa), i con njerzit ne burg se s'kane paguar faturat e vetem kur varr dikush veten ne burg behet sadopak e qarte se sa shume instanca shteterore (perfshi gjykaten) kane rubber stamp kete 4llik, etj etj. E jo vetem qe s'i ndodh gje ligjerisht apo politikisht Ajatolles se Shqiperise i cili ja kalon pe keto dhe Ajatolles se Iranit, po dhe ti si qytetar ke pak ose aspak rekurse per cdo gje qe t'i teket te te beje Ajatollah i Shqiperise ty. Perdite ka lajme per padrejtesira dhe makabritete shqiptare ne shumicen e te cilave raste shteti eshte se paku neglizhent, nqs s'eshte vete protagonisti i ketyre dramave.

Amerika nga ana tjeter sado e kapur, ka shtet te mirfillte, ku p.sh. e ben opozita e ligji presidentin qepaze ne sy te gjithe amerikaneve e te gjithe botes vetem pse genjeu per mardhenie seksuale me nje intern, apo e ndalon polici politikanin me mbiemrin Kenedi dhe i fut gjobe per ngarje te makines i dehur dhe as i shkon kujt ndermend qe ketij policit mund ti ndodhe gje, aq me pak ta largojne nga puna. Etj etj. Sado keq qe te behet ne Amerike ne keto aspekte, as qe imagjinohet te jene qytetaret aq shume te abuzuar, shperfillur e neglizhuar nga shteti i tyre, apo me aq pak te drejta, si ne Shqiperi. Pa folur per mundesite per te siguaruar nje jete me dinjitet jo vetem nga ana ligjore por dhe ekonomike. 

Amerika ka shume probleme, po s'behet fjale ta krahasosh me nje republike alegorike (fatkeqesisht) si Shqiperia. 

diferencen e ben ekonomia, tek ajo puna e bananeve. nuk eshte dallim kulturor.

nuk eshte se populli amerikan eshte me i zgjut se ai shqiptar. ta kisha llafin.

perkundrazi. po nuk do te rij te ta shpjegoj, kape vete po munde.

sigurisht po dhe amerika ka patur nje "fare" rruge deri ketu

merika nga ana tjeter sado e kapur, ka shtet te mirfillte, ku p.sh. e ben opozita e ligji presidentin qepaze ne sy te gjithe amerikaneve e te gjithe botes vetem pse genjeu per mardhenie seksuale me nje intern, apo e ndalon polici politikanin me mbiemrin Kenedi dhe i fut gjobe per ngarje te makines i dehur dhe as i shkon kujt ndermend qe ketij policit mund ti ndodhe gje, aq me pak ta largojne nga puna. Etj etj. 

jam dakort me ty per sa i perket close up'it emocional por po te kishim shkaben me ato leaks-at e tij dhe ti bente nji wide angle skenes alla hichkock, amerika do dilte po aq alegorike edhe pse rrotacioni eshte i konstituar me ligj.

Une te solla ca shembuj konkrete per te dy rastet, sa i perket impaktit qe ka shteti jo vetem tek vetja por dhe tek qytetaret perkates, detyrat, pergjegjesite raportet etj. Ka plot shembuj te tille per te dy shtetet, e megjithese i njenshem si per AL dhe per SHBA (i kam te dy shtetet e mij) s'kam komplekse per ti kritikuar. Po deshe i diskutojme ne cdo aspekt qytetar-shtet, apo ndac si shtete me vete, po mua pike se pari me intereson ca ben shteti per banoret e vet, se shteti s'eshte figure alegorike, dhe vendi eshte kryesisht njerzit (per mua) jo malet e detet.

Kshu te pakten e kuptova une pyetjen tende. Nqs ti e kishe pyetjen metafor-artistike tip a ngjan Amerika me shume me arushen apo me elefantin, ok, ky eshte diskutim artistik-metaforik-subjektiv pastaj, si puna e figurave te rorschach-ut, s'ka shume vend per debat, secili shef ate qe shef.

"

Waiting in line just blocks away to get into Trump's Carmel event, auto shop owner Joe Roberts, 39, and his employee Matt Douglas, 36, said they each registered to vote for the very first time in order to support Trump.

"We've been waiting for someone worth a damn," Douglas said.

"

vej re dicka shqetsuse; profili nuk i qenka pergjigj komentit te fiqos

iFiqo, z Trump shprehu shqetsimin e tij, pse iFiqo nuk permeni ne kete teme qe Amerika osht si shpirt e do ta bojm prap great. Noi tradhti i minutes se funit? S'ka munci i thashe, vec ne te past indors S1KQ. smiley 

smiley

12 sekonda pas votimit u shpall fitusi prap sonte smiley

 

K.O

cruz out! smiley

 

mduket se do boejm zgjedhje me nji kandidat ne Amerike smiley

Ia kom fal per shoncin qe me pruni paska thone iTrumpi. Masanej paska shtu, e di qi s'e ka keq ai albanezi i gjate, mo mire referendum.smiley

eh, e provum edhe ashtu, po nuk i mbushet mendja.. smiley

 

 DNC Chair Debbie Wasserman-Schultz says, when questioned about these superdelegates, that although the Democratic Party “wants to give every opportunity to grassroots activists to participate” in its nomination process, superdelegates “exist to make sure that party leaders and elected officials don’t have to be in a position where they are running against grassroots activists.”

That says it all.

hiku dhe Kejsik

strategjia e re sipas njerezve te talentum te shtabit: do jete presidential vetem ne takimet me RNC ne DC per ti mbledh gjithe zarat bashke. Nderkohe tmerri per kundershtaret e mbetur do vazhdoje akoma cdo dite ne TV dhe takime me popullin, cdo dite do vazhdohet me unpredictabilitet derisa ti hudhi tuç ça kane ngel.

dhe takime me popullin 

gju më myth me popullin. mos harroni te merrni ndonje jastek me vete ti me Fiqon se do ju behen cope gjunjet smiley

Ndonje lajm nga Gaza!?

President Obama says that Republican front-runner Donald Trump is not equipped to deal with the challenges of being president.

“I think that he is not somebody who even within the Republican Party can be considered as equipped to deal with the problems of this office, but look, we live in a democracy," President Obama said in an interview Monday with WMUR, an ABC affiliate in New Hampshire.

If Trump does become the Republican nominee, Obama said he's confident that the Democratic nominee will win in a general election match-up.

"If in fact the Republicans nominate Mr. Trump, then it’s going to be an interesting fall season," he said. "I’m confident that ultimately the Democrat in that circumstance will win.”

The president has not been shy about criticizing the Republican front-runner, most recently roasting him at the White House Correspondents' Dinner on Saturday night.

"They say Donald lacks the foreign policy experience to be president. But in fairness he has spent years meeting with leaders from around the world: Miss Sweden, Miss Argentina, Miss Azerbaijan," the president joked.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).