Claudio Ranieri, trajneri italian që para 1 viti u pushua nga puna si trajner i Greqisë pasi humbi në Athinë kundër ishujve Faroe, sot feston fitoren e pabesueshme të Premier Ligës me Leicester City-n. Në foto, një pikturë murale në Leicester me portretin e Ranierit (burimi: The Guardian). 

64 Komente

Po degjoja lajmet te.cbc-ja dhe gazetarja po jepta ca statistika bastesh ku Kim Kardashian kuotohej 1 : 2000 per tu zgjedh presidente e usa dhe leicester 1:5000. E pabesuesbme.por e vertete. Bravo leicesterit!

Leicester 1:5000 per te fituar kampionatin anglez.

na lumt

Kete lajm e dhane ter mediat kendej. 

Kete lajm e dhane ter mediat kendej.

Kjo eshte mrekullia sportive, per vec suksesit   edhe popullariteti ne bote  te shoqeruar keto , me  rritjen e konsiderueshme te financave, reklamave ect

ja keto ka biznesi, mjafotn te kesh nje manaxher super  si Ranieri ,  me VQ ne koke qysh heret  !

 

kjo eshte menyra e vetme per ekipet e vogla te dalin ne grupet e champions liges, Pjer. e provoi dhe kukesi dy vjet me pare por u eleminua nje raund perpara se te arrinte grupet.

150 milion buxheti i tyre aktual. klubi eshte pronesi e nje pasaniku tajlandez, etj.

pra fitorja s'perben asnje çudi. eshte mrena gjasave. nuk eshte klub lagjeje. 

aq me teper qe ekipet angleze jane shume te dobta te gjitha. kupat e europes e deshmojne kete fakt prej vitesh si dhe ekipi i tyre nacional.

pronaret e klubeve jane ne pergjithesi pasanike, dhe ndarja e parave te te drejtave televizive ne premier eshte pak me "e drejte" dhe kjo ndikon ne ate buxhet qe ke permendur. por te thuash qe fitimi i titullit nga lesteri eshte brenda gjasave eshte shume smiley 

per ne brezat e rinj qe thjesht kemi lexuar per veronen apo forestin e viteve 80, lesteri i ketij viti s'ka te krahasuar.

p.s. ke dy ekipe angleze ne gjysemfinalet e kupave te europes kete vit.

me 150 milion si buxhet ti fiton kampionatin e kujdo vendi tjeter te europes.

ne france kete buxhet e ka marseja qe ka qene kampione e europes. 

mire e ke po ja qe keta marrin pjese ne kampionatin anglez, ku vetem kete vit 2 skuadrat e mancesterit shpenzuan pothuajse kaq para vetem per blerja lojtaresh. pra, edhe pse nuk jane varfanjake, nuk jane te pasurit e premierit. 

http://e2.365dm.com/16/05/768x432/leices...

 

ti nuk po kap thelbin e asaj qe po them me ç'shof. ata mund te shpenzojne edhe dhjetra miliarde po jane pare te hudhura nga penxherja. se per te fituar ne futboll nuk duhen KAQ shume.

fakti qe leiçesteri e fitoi kampionatin me buxhetin AKTUAL qe disponon po e tregon VETE. s'ka nevoje per analize me te thelle.

po ti thuj vetem thelbin o profilo, me nje fjali

po si nuk u dashkan kaq shume? sukseset si te lesterit jane te rralla (dhe prandaj eshte lajm ky), sepse historia ka treguar qe suksesi eshte ne perpjestim me investimin. une them ta mbyllim kete mini-debat, dhe te ftoj publikisht te pranosh qe ky ka qene kampionati me i befasishem i koheve te fundit smiley

pfrofili ka te drejte, sepse ekipe si  lesteri ka vite qe e fitojne kampionatin, biles edhe kampionatet e vendeve te tjera ekipe simotra te lesterit i fitojne

problemi ketyre do te jete te ruajne lojtaret qe kane sot. sepse ata do te terhiqen nga ofertat e tjera, nga emri qe kane klubet e tjera. dhe prandaj dhe ekipet e vogla nuk fitojne dot gjithnje. (fitoi Montpelieja ne france, po i iken lojtaret direkt pas titullit, i terhoqen kampionatet e huaja. si do fitonte prap vitin tjeter. ku ta gjesh prap nje si Giroud)

sepse keta formulen qe ecen e gjeten. puna eshte se nuk do ta mbajne dot. do t'i shkaterroje leku qe hudhin te tjeret nga penxherja. 

ate mario gotze-n po e mban ne stol bajerni. sa i prishi pune ekipit qe luante me pare dhe ku ai jepte me shume. 

keshtu do ndodhi edhe me keta. do t'u ikin lojtaret. hajde t'i gjejne prap ata qe duhen. po jo se buxheti i tyre nuk mjafton me dal kampion. i kane ata te gjitha kushtet sportive optimale me buxhetin qe kane sot.

vetem fama u mungon. 

shume e drejte, te dobta edhe ne premier lig ktu, ka vite qe jane ne krize ne fakt, konkurenca kapitaliste ne biznes, ben qe te dal ne krye ai qe punon me shume ,qe paguan me shume,  dhe qe di te manaxhoj me mire biznesin, dhe problemet , panvarsisht nga emri, ose fama 150 mil paund eshte cmimi i atij qe merr kupen , por kjo sdo te thote qe vitin tjeter ky sukses do takoj  Ranierit  Konkurenca  eshte emadhe neser mund ti buzqesh Liverpulit, Arsenalit, Mancher City Totenhami ect ku i dihet ky eshte kampionati anglez !

 

Iku dhe Bayerni. Fitoi antifutbolli.

Me ket stil loje,Atletiko nxori jadhte dy ekipet me te kuotume per fitimin e champions league.

fitore e hidhur e Bajernit. pika kulminante e lojes ,penalltia qe humbi Muller. sepse me nje 2-0 kundra nje ekipi te tille qe di te mbrohet tmerresisht ,  me te gjitha menyrat,  do te kishte nje pjese te dyte shume me komode...  

ndersa pika kulminante e Atletikos ne keto finale..  kualifikimi  kunder PSV,  me penallti. u gjuajten 8 penallti mos gaboj. nga ky  moment u ringjall Atletiko dhe ka per ta fituar CL  kete edicion.

nuk eshte Bajerni ekip qe mahet te penalltia o belul. u duken bathet qe ne neshjen e pare qe coi vetem gjysmen e ekipit ne ndeshje gjysem finale. i coi me humb. vari teneqen, se do na nderoje shqipnia dhe amerika kete vere.

po flas per ndeshjen sot, Gono..  Bajerni beri nje pjese te pare shume te mire dhe kunder Atletikos me mbrojtje te betonizuar,  dihej qe keto do ishin ratstet.. ndonje gol me spont, penalti etj, se nuk lene hapesira per futboll e sulme te organiziuara ata.

po pra kur qenka ekip kaq i veshtire hajt te shkojme atje me gjys ekipi te cojme bernatin nga berati

nejse, se me te veshtire e paskemi pas me heq kete peperuqin qafe sesa atletikon

 

Robben munges e madhe. Pamvarsisht kritikave per egzagjirim ne majtjen e topit,Robben ban volum te madh loje ne krah dhe do te ishte nje force ma shume ne fushe per me shnu at t'shkret gol ,qe i duhej aq shume Bajernit sonte.

 per me shnu at t'shkret gol

 

sot duheshin nja 4 a 5 o pjeter se ashtu jemi mesu ne, kujt ja merrte menja se do i hiqshin çapaçolet ne gjysfinale

Normal qe do ikte kur ja lene me gjujte penalltine nje bariu dhensh si Müller.

tamom bari dhensh: juan, xabi, tiago, xavi, pepe

Müller edhte egzekutues shume i mire i penalltive. Une isha t'ja kishte lene Alonsos,po fakti qe e humi, s'do me thene se gaboi traineri. Megjithe mylljen hermetike te Atletikos,Bajerni i nxori rastet. Levandovski dobet. Une kam simpate dhe bej tifo per ekipet inferiore,po kjo lloje loje eshte kunder shijeve te mija. Traineri me i urryer per mu ka qene Murinjo,pikerisht se aplikonte ket stil loje. Po prap,llogjika eshte e tille,kur armiku eshte me i fuqishem,aplikohet lufta guerile. smiley

ca lufte mer pjeter pash zotin

" Traineri me i urryer per mu ka qene Murinjo,pikerisht se aplikonte ket stil loje. Po prap,llogjika eshte e tille,kur armiku eshte me i fuqishem,aplikohet lufta guerile. "

 

 

-jo jo, nuk jam dakord. dmth, kjo qe thua nuk vlen per rastin Murinjo, sepse ky menyren guerrile te lojes e ka filozofi ! jo llogjike racionale e kushtezuar nga rrethanat. mos harro, ky ka qene trajner ne klube te medha e te pasura, mjetet, dmth kualiteti ne ekip, apo lojtaret e medhenj nuk i kane munguar ne skuadrat  qe ka drejtuar, mirepo ky prape luante futboll te pabese.

uurrraaaaa..

u mbyll epoka trevjeçare e Gardjoles. nuk na njiti e nuk e deshem qe nfillim. ky agjent i mbretnis spanjolle punoi papushim kontra hegjermonis. E dijshim.

turp.

Mulleri sot u rrit ne status. E humbi penalltin qi duhet ta humi lojtari i modh nji her ne jete.

O'Bajerni i Modh kaput sot smiley

E ke rregullu punen me Ancelotin. Ekip pat ba Jup Henks or ti shoq. Bajerni i tij funksiononte si ore zviceriane. Ishin 4-0 me Barcelonen dhe ne minuten e 90,Bajerni  bante presing te portieri.

Kshtu si jane tu ardh punet ne futboll,diferenca ne kualitetin e lojtareve sa vjen e po zhbahet tersisht,diferencen ne fushe po e ban epersia fizike.

Leje Heinekenin pash zotin, zotni burre. E pat bo O'Bajernin e Modh skuader pushktatimi

 

nese De Biasi largohet nga Kombetarja dhe zevendesohet nga Besnik Hasi, sipas shtypit,  atehere FSHF  ka bere levizjen e duhur per te gjetur nje zevendes dinjitoz per De Biasin ! 

Besnik Hasi eshte njeri i shkelqyer, trajner i mire, profesionist serioz.. shkurt: nje personalitet  ne futboll qe ka per ta mbajtur lart nivelin e Kombetares ! 

po mire ai do largohet pas, apo para europianit ?

kush, De Biasi ?  -pas evropianit, natyrisht.

Amon te marrën ke te duan, vetem Pepen joe smiley

 

ne rregull atehere. se thash po na pret ne bese dhe po largohet para tij.

megjithese per mu nuk eshte trajner i mire. nuk e kemi prej tij (kompetencave te tija futbollistike mnjf) kualifikimin, por prej shume faktoresh qe u mblodhen bashke ne momentin qe duhej. 

megjithese italianet jane trajneret me te mire te botes ne fakt. siç kishin dhe oficeret me te mire te botes, sot kane trajneret e futbollit.

cilet faktor te tjere, psh ?   -une mendoj qe pikerisht  De Biasi eshte faktori kryesor qe beri te mundur  edhe kombinimin e faktoreve te  tjere, se ky i mblodhi futbollistet e duhur.  gjithashtu, qelloi njeri me pasion, qe e morri me shume deshire dhe seriozisht drejtimin e Kombetares tone.aq sa kerkoi edhe nacionalitetin shqiptar..

  fakti qe eshte trajner italjan, ndihmoi  te ndertonte nje ekip kompakt me aksent ne lojen mbrojtese. por ama loje e organizuar (si ekip)  mbrojtese,  qe ne fakt  per skuadren  modeste qe kemi, ky model loje  na pershtatet shume. prandaj edhe rezulatet.

drona, rol i madh shume, psh, besimi qe i beri Duka duke e rivene ne post, etj. si dhe fakti qe ai u be shqiptar me nacionalitet, qe eshte element ekstra sportif, eshte element moral. i ngriti nderin lojtarve, i ngriti ndjenjen e pergjegjsise, i preku ne seder. fakti qe kemi lojtare dhe tifoze kosovare qe s'do t'i kemi me.

ndersa humben shume pike prej taktikave te tija te dyshimta (me serbet, me portugaline, me italine ndeshje miqesore, etj). mund te ishim bere akoma me te forte, ne moral dhe rezultate. 

realisht de biasi mendon se ne jemi te dobet, nuk vlejme. dhe ketu e ka gabim mendoj. dhe kjo transmetohet tek lojtaret, se s'ben. 

puna e De Biasit do pare ne pergjithsi, jo vetem kualifikimi ne Euro qe eshte kulmi ne fakt..    ai ka vite qe ka formatuar   nje skuader stabile, te besueshme  qe as nuk mundet kollaj,  aq me pak ta marrin neper kembe..

meqe permende dronen, nuk mendoj se eshte faktor kushedi per kualifikin tone ne euro, sepse  nuk mendoj se ne do ta humbisnim ndeshjen ne Beograd.. pas nje 10 minuteshi te pare presion te serbeve, dicka normale kjo ne fushen e tyre,  ne e balancuam shume mire lojen edhe patem raste.. serbet ishin nen presion shume te madh, presionin e fitores  patjeter  ne fushen  tyre, prandaj u shfaqen te nervozuar... portjerit te tyre i dridheshin duart  dhe  bente kryqin pas cdo topi qe i kalonte prane ..

pastaj cfare roli luajti droni kur  Danimarka, konkurenti jone, nuk arriti te fitonte asnje ndeshje direkte  me ne,  si dhe nuk arriti te fitonte me skuadren me te dobet te grupit ,Armenine ??  -nderkoh ne e mundem 2 here Armenine..

sidoqofte,   ne rastin e dronit  them qe prape  patem fat qe kishim trajner De Biasin, sepse e perjetoi  ngjarjen emocionalisht  tamam si shqiptar dhe fale  kontakteve te tij, e beri te njohur nepermjet medias  ne opinion, sidomos ne Itali por dhe vende te tjera Evropiane..  prandaj edhe italjanet i kemi pasur avokatet me te mire, tesktualisht, per kete ceshtje ne UEFA.  De Biasi ka merite te padiskuteshme.

O Belul, asht lluks per nje trainer me drejtu nje ekip pa pretendime. Lujne me qarin. Po pate rezultate asht merita jote,nese jo,fajin e ka niveli i ekipit. A je i zoti me drejtu Realin qe barazimi konsiderohet deshtim.

jo pjeter, nuk eshte keshtu. -trajnieri eshte profesionist qe ushqehet me ate pune dhe cdo ekip qe i bie te drejtoj, sado i vogel e pa  pretendime qofte, ka objektiva e veta dhe duhet ti bej yzmetin punes. sepse  pikerisht,  puna dhe rezultatet ne ekipet e vogla i sherbejne si shkalle   ne karriere  per me lart, dmth per te drejtuar ekipe me te medha.  dhe rasti i De Biasit  kete  defton me se miri.. pas suksesit me Shqiperine, vlera e aksionve te tij ne bursen e futbollit eshte rritur shume, do thosh Pjeri..smiley

Kjo qe thu ti eshte nje konstatim qe s'ka nevoje per konfirmim,dihet,puna eshte se duke drejtu ekip pa pretendime,traineri c'vishet nga barra e objektivave me pritshmeri te larte,prandaj dhe eshte lluks.

Otto Rehagel beri histori me Greqine po nuk i shndriti ylli i karieres pertej atij suksesi. Mund t'a benin trainer te Gjermanise,po me Gjermanine nuk ka me hy ne fush me mendsine,ne jemi ekip i dobet,do lujme sa te mundemi,po fitum mire po s'fitum aq eshte takati yne. Me Gjermanine duhet me fitu kompeticionin,s'ka alternative tjeter.

Rehagel eshte nje rast tjeter, sepse ishte ne nje moshe te caktuar  rreth fundit te karrieres se tij.  Oferta pas sukseit me Greqine pati, por sic thashe duke qene ne moshe relativisht te madhe, ai preferoi te qendronte ne Greqi sepse puna e trajnerit te Kombetares eshte pak me rilaks  se nje trajneier klubi qe duhet te jete cdo dite, 2 here ne dite, ne strevitje me skuadren si dhe stresi i ndeshjeve  te  kampionatit cdo fundjave.. gjithashtu,  Oto u vleresua shume ne Greqi, krijoi nje status si dhe  kishte  rroge madhe.. kushte  idelae keto per te shtyre vitet e fundit te punes, sa doli ne pension.

 DERBY time ! Minjte e Bashkise dun racionin e pervitshem. O Partizon i modh ... 

kur osh neshja qemolo?

Sa filloji po s'po kap nai kanal te hajrit. Shif mos gje nai gjo sen, e ma jep ene mu ...

shkabaj app, hap rtsh, HD

Me jep linkun se nuk mor vesh anej ... copy / paste 

E rrasi Bisha Kuqe. Myte, myte Partizon

 

nuk i hap dot linqet ne pune pranej po e shof ne celular

e boni Tirona tashti 

tashti te na shofin targen

 

 

Skam linqe smileye shof me kanoçe NaviX, follderi Olsi

 

 

lol 

mo kollaj e kishe me hap fejbukun e Brace partizanit,

phuuut cmu desh qe fola e boni morri. Sukaj super gol, ky qeka per komtare

o bo bo me themra me gjojna, tiki taka elis Baka 2-1

neshje modhe, duhet nai karton i kuq ta nimoje icik morrin

Maroj 2-2. Parizoni barazoj ne 95' 

nuk u myllte loja pa barazu zeripartise

Tifozlliku po e kthen ne spektakel ket derby,pamvarsisht nga niveli ne fushe. Si njehere qemoti.

Real vs Man City

3-1 smiley Tifo per Ronaldon qe na çoi ne France

1-0

Franca prezanton perfaqesuesen e Euro 2016. -pas Benzema, edhe Valbuena mbetet jashte perfaqesues... nderkoh lojtar te tille si Lacazete apo Ben Arfa, jane thirrur si rezerve, ne rast se do kete ndonje demtim te mundshem te dikujt  gjate kesaj periudhe, do seleksionohen... kesaj, dmth,  i thone problem luksi.smiley keta kane kombetare shume te forte !

 

http://m.sporza.be/#!/snippet/5734d0e148...

sa te kemi kacen, lenjanin dhe cikalleshin nuk na interesojne pogbate e rastit smiley

..smiley

mire mire, por me ekipet qe luajne mbrojtje te ngjeshur e te organizuar, tip katenacio, sic luan Shqiperia, ka problem Franca.. kete e pame edhe ne dy ndeshjet e grupit (tip miqesore).. ne mund ti marrim me kollaj pike Frances, sesa Rumanise...

megjithate, mendoj qe Franca, pas Belgjikes, ka nje grup futbollistash shume te talentuar dhe bashke me Gjermanine  dhe eventualisht Spanjen, jane nder 3-4 faforitet kryesore te fitojne kete Evropian.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).