Pothuajse 71 vjet pasi një avion amerikan lëshoi mbi Hiroshima bombën e parë atomike të shpërthyer në historinë e njeriut, Peresidenti Obama bëri një vizitë solemne në vendin që vuajti pasojat katastrofike të asaj bombe. Presidenti vendosi kurora në Parkun e Paqes dhe Kujtesës në Hiroshima për të respektuar viktimat dhe sakrificën e trupave amerikane. Obama nuk kërkoi falje për bombën në Hirshoima siç disa kritikë të administratës parashikonin, ç'ka bëri që Shtëpia e Bardhë të deklaronte paraprakisht se kjo nuk do të ndodhte.

Foto: Shuji Kajiyama/AP

23 Komente

t'lumt bame

po per ca ka shkuar atje pra, apo ka shkuar si barak i thejshte?

" I held his hand and we didn't need an interpreter" - Mr. Tsuboi, 91, said later. "I could understand what he wanted to say by his expression".

Fjala e Obames aty ka nevoje te perkthehet ne shqip e te publikohet

Armet nucleare e shpetuan boten nga nje lufte e trete boterore.

japonezeve iu kruajt bytha vete keshtu qe nuk kane pse te presin t'iu kerkohet falje .

hedhja e nje bombe te tille eshte krim kundra njerzimit. nuk sulmohen civilet. behet lufte e ndershme ose s'behet lufte fare.

po anglo saksonet nuk e kane per gje krimin kur u kercenohet ekzistenca. si zhduken indianet zhdukin çdo popull tjeter po u erdhi rasti ne dore. 

fara me e keqe ne bote, jane keta shkerdhata njerez. 

i qifte derri nonen angleve!

(veç prej teje permbahem Magus, se repertori do te ishte shume i pasur)

 

Kujdes se derri ka shume vuxhyt, dmth i bi qe anglot te shtohen si mize lisi. 

fara me e keqe ne bote, jane keta shkerdhata njerez

smiley

Pune ... do jete kjo e presidentllikut amerikon. Ky qyqary hyni cun i ri e doli xhaje. Po Trump bobi pse e kru kot, i ka te gjitha. Apo thuj s'ka c'ti boj presidentlliku atij. Le qe do mo shum popolon, kam shehit iFiqon per kte. 

PS. Mos na ardht dita, po do ua lajme borxhin, me pat thon ni xhaponez tu pi sake ne nje rronz te Tokios.

Tre presidentet e fundit amerikane Clinton,Bush dhe Obama qe 2 muaj pas betimit ju jane zbardhur floket.Kushedi se cfare degjojne nga CIA...

Per temen ne fjale nuk ka perse te kerkoje falje Amerika kur i beri thirrje kushedi se sa here Japonise te dorezohej.

Faji i tyre ishte qe kishin bomben atomike?

Me thene te drejten nese nuk do te ishin hedhur dy bombat atomike,lufta nuk do te kishte pushuar kurre.

nuk kishte gje japoneze ne token amerikane. lufta pushonte vetvetiu ne keto kushte, mjaftonte qe amerika te terhiqte trupat nga azia. 

po luftohej ne ate moment tek japonezet, jo tek amerikanet.

po ti mire ben qe leh per ameriken se buken e tyre ha.

si dhe obama nuk ka se perse te kerkoje falje se nuk eshte gje amerikan (anglo-sakson) por afrikan. s'do ti kish bere kurre lufte njeriu, ai vete.

Mire qe mbaroi me aq. Po ta kishte ne dore bomben atomike Hitleri kushedi si do shkonin punet.

per mbrekulli do te shkonin punet, raca shkerdhate anglo-saksone (dhe raca sllave akoma me shkerdhate) do te zhdukej prej fitores bombastike te races ariane te pashkerdhyeshme gjermane, kurse raca ariane shqiptare do te ishte zot e Ballkanit si dikur ne kohe te Nuhut, pellazgjishtja do te ishte zonje e gjuheve te botes duke i shpjeguar te gjitha gjuhet nepermjet sanskritishtes dhe frengjishtes.

kush e gjen, po profili i ketij timit çfar do ishte?

(ishte kush na ishte, ishte nje gomar me bishte, hiroshima mon amour tuj pallu ishte!)

 

sa e bukur kjo, s'ia kisha pare videon

200 000  Civiliste nga Silezia/Prusia Lindore i dogjen me Fosfor ne  kampet e ikanakve Leipzig e Dresden, kur lufta "de Facto"kishte mbaru me koh...

Kam nja pese min qe mendohem se si do e kopjoje Eri mamit kete rast smiley

Mendoj qe do shkoje te takoje keta te shoqerise civile qe u bene gardh tek liqeni dhe nuk e lane me hudh asnje grame beton smiley

The weakest of all weak things is a virtue that has not been tested in the fire.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).