Keto dite e kam lexuar shpesh neper mediat shqiptare qe po behet "lufte" (de more de!) per te mos lejuar ndertimin e 19 katsheve nen digen e liqenit artificial te Tiranes. Vete levendi Veliaj doli ne balle te protestes para gjykates (!) per te nderruar trupin gjykues qe po shqyrtonte nje ceshtje ne lidhje me kete ndertim. OK deri ketu (megjithese protesta para gjykatave te pavarme nuk mund te jete shume e ngrenshme ne nje demokraci e aq me teper nga pala ne pushtet, por ja bejme hallall sa pa kaluar plani 5-vjecar qe do na sjelle begatine ne drejtesi). 

Poooor, ajo qe nuk kuptoj une eshte qe qeveria (vendore dhe qendrore) para se te protestoje para gjykatave ka ne dore te mbledhe KRRT (apo si quhet) dhe te revokoje nje leje qe bie ne kundershtim me ligjin per digat (ashtu sic edhe levendi i Bashkise pretendon). Nderkohe qe ajo qe behet eshte zhurme e potere para gjykates qe po shqyrton ,... pa dale-dale ..., vetem urdhrin e pezullimit te punimeve. Pra edhe nese fiton gjyqin bashkia (qe praktikisht mund te jete e pamundur) kjo nuk do te thote qe punimet vetem pezullohen por jo anullohen. A nuk duket kjo si nje loje rreng, apo ka dicka qe une nuk e kap. Kam pershtypjen qe edhe pas gjithe kesaj zhurme kullat (e barit) nuk do te digjen.

P.S. - P.D. Une nuk e kuptoj se si nuk i lene tá shtrijne kabllin gjithshkaje perfshire dhe kodrat e liqeni, malit te Dajtit, varrezave te Deshmoreve, etj. Me shume se kaq sa i kane bere nuk kane me se cafer i bejne. Ajo pjese e Shqiperise me emrin qyteti i Tiranes eshte bere tashme fare e pajetueshme dhe asgje qe t'i behet nuk e rregullon (pervec prishjes te atyre ndertimeve qe jane bere). Kam pershypjen qe do ngelet monument per arkeologet e ardhshem se cfare eshte ne gjendje te beje nje klase politike e paafte, mediokre dhe thellesisht e korruptuar e hajdute. Keshtu qe lavdi monumentit te rrumpalles!

73 Komente

...Poooor, ajo qe nuk kuptoj une eshte qe qeveria (vendore dhe qendrore) para se te protestoje para gjykatave ka ne dore te mbledhe KRRT (apo si quhet) dhe te revokoje nje leje qe bie ne kundershtim me ligjin per digat (ashtu sic edhe levendi i Bashkise pretendon)...

Ti nuk mund te japesh nje leje sot  dhe ta anulosh pas 1jave,1muaji,1viti, etj etj.

Leja eshte dhene nga Lylashi.... 

Bashkia e soteme pretendon qe kjo leje eshte dhene ne kundershtim me ligjet dhe rregullat dhe rrjedhimisht nuk qendron. ( eshte nul)

Bashkim Ulza me Lulashin dhe Doktorr Rrumpallen thone qe Leja eshte e rregullt dhe aty duhet te ndertohen pallatet.  dhe e kane hedh ne gjyq bashkine per pezullim te punimeve.

Kjo eshte Historia.

pune langaraqesh me halabaket e bashkise,  thote  ky.......

Belul e di si thoshte Lulashi per kete projekt?

Qe do kete me shume hapesira te gjelbera pasi te ndertohen 5 pallate nga 17 kate sesa pa u ndertuar ato smiley

 

nuk e di tamam si thoshte, por mbaj mend qe berberi / kuazimo(n)do i peshkut, cuditerisht , ishte dakord me Lulin aso  kohe..smiley       (ftoj berberin te me pergenjeshtroje, nese nuk eshte keshtu)

puna eshte ketu:  si mund te protestosh ti si kryetar  bashkie per nje projekt , meqe  lejen e ka dhene paraardhesi, mire apo keq,  kur ti vet po i qi robt  direkt  parkut  te liqenit ??  si kshu,  lejet e ketij  jane me te mira se lejet atij tjetrit ??.smiley

Po si mund te protestoje...

po  ja po te themi per dicka qe ti nuk je dakort dhe je ne gjyq me mua le te themi..

dhe le te themi qe ne gjykate do ta gjykoje kushuriri im."i ra shorti mor jahu" . le te themi qe ne kemi dy ceshtje gjyqesore per te njetin problem.. dhe prap shorti i bie kushuririt tim ne te njeten dite me gjyqin e pare.." c'fare fati mer jahu"  ( cili eshte propabiliteti belul)

Tani si mendon Ti do protestosh apo do presesh drejtesi nga kushuriri im..smiley

degjo, ''le te themi ashtu e keshtu'', pra te supozojme sa te duam.. po nuk ka ndonje vlere !  ne fakt Rama mund ta bllokoj projektin, sic e sqaron Hila te linku me siper.. atehere per cfare duhen keto bicim  protesta, palcolleqe, te gjykata ??   -aq me teper qe vet keta  i kane hyre parkut te liqenit me themeli..smiley

mirepo per nje palaco te lindur si Veliaj, aktrimi ne situata te tilla eshte cilesia e tij .

 

p.s po une po i fus 2 te qeshura me lot..smiley se i jep kontrast me te fort komentit    .smiley...smiley

Rrezikon digen kjo e Rames? Pyes se ky me duket problemi kryesor. Debati esht ei tjeter niveli e lloji them. 

Ke shume te drejte Bame.

e kam sqaru edhe me poshte. leja nga komiteti i digave eshte kyci ne kete mersele.. varet se si do ta interpretojne gjykatat tona ..

spo e kuptoj pyetjen tende ?  dmth si i bie: cdo gje qe nuk rrezikoka digen, u dashka lejuar ? kete po sugjeron ?  -po mire, nuk rrezikon digen, por rrezikon dicka tjeter...

 

ndersa per kete projektin ne fjale, per te cilin gjoja po protestohet,  te them te drejten nuk e di nese rrezikon digen, as e kam idene.

Jo nuk i bie ashtu. I bie qe eshte debat i tjeter lloji, pasi per projektin ne fjale thuhet qe rrezikon digen. U bene nja 4 vjet qe flitet per ket projekt, dhe problemi kryesor ka qen gjithmone rrezikimi i diges, me sa e mbaj mend une. Prandaj them dhe duhet pas kujdes ne barazim te projekteve per hir te barazlargimit. 

ok, Bame. zotohem se  do bej kujdes ketej e tutje.

Pa gajle, se celsat e kashtes kemi ketu. Pastaj mos u zoto kur e di qe do e thyesh zotimin. smiley 

..Sepse nuk funksionon ashtu sic thote Hila.. Shkurt Hila ja fut kot !

C'do gje funksionon ne baze te kontrates. ky eshte thelbi.  Pra leja eshte nje kontrate midis Bashkise Dhe Ndertuesit.

Por qe leja (lexo kontrata )te jete e "ligjeshme dhe "enforceable"  duhet te permbushi disa kushte.

nje nga kushtet eshte leje nga komiteti i digave qe te ndertohet.. Keshtu pretendon Bashkia e Re e Erion Velise. 

Kjo eshte e Vetmja menyre per te mos u ndertuar atje dhe mos te penalizohesh financiarisht.

 

Ato suposimet qe une te bera me larte jane te verteta. ti je bashkia edhe une  jame ndertuesi.

Gjykata eshte Sharlatane dhe protesta e nxorri te verteten qe kishin marre vendime jo ligjore.

Kishin marre ne shqyrtim Ankimin e Bashkise per Trupin gjykues pa lajmeruar palen Ankimuese.

kishin ndryshuar daten e gjyqit  kur sipas kronologjise dhe rradhes i binte te behej rreth 4 muaj me vone.

Dhe jane dy ceshtje per kete problem belul. dhe "rastesia" ( duhet me short) ben qe trupi gjykues ( prej 3 vetesh) te jete i njejte per te dyja ceshtjet dhe surprize surprize ne te njejten dite.

 

Problemi i Parkut te liqenit eshte me Vete. per ate kemi folur tek tema perkatese

 

edhe vajti sharlatani Veliaj, qe filloi vet punimet te parku per te famshmen  ''kendi lojerash per  femijeve''  me gome e  ashkla druri.smiley,   pa pasur absolutisht asnje lloj leje,   te protestoje..??.smiley 

 

p,s   ne fakt kete projekt, e ka filluar vet Rama, ai e paraqiti kur ishte kryetar bashkie, por mbaroi mandati.. ndersa Luli me pas  materjalizoi kete projekt te Rames.  keshtuqe teatri i ketyre behet akoma me qesharak.

Te parku i Lojrave po Protestonin keta te Kullave poshte diges. tash ta hedhin ne gjyq qe nuk ka pas leje ene ta fitojne gjyqin. gjykatat ne xhep qe ne xhep i kane.

Ti po thua qe ky ndertuesi, i cili ka kaq vite qe i bie pas kesaj ceshtje, dhe kushedi sa veta ka dorovitur, nuk paska kopsitur edhe lejen nga komiteti i digave, qe eshte pjese e kontrates? Cudi. Me duket me besueshme qe kjo leje te jete nje kriter i shtuar.

Plus, mund ta shpronesojne pronarin dhe t'ja marrin token per interes publik, nqs rrezikon digen. Kush e dha lejen per privatizimin e ketij trualli njehere?

Mos u cudit ! 

Kete pretendon Bashkia. eshte kriter ligjor apo teke kjo zgjidhet ne gjykate.

 

Belul, se tani e pashe. Kur tokat jane private dhe jepen leje zhvillimi me kusht qe psh gjysma e teritorit te kthehet ne prone publike, sigurisht qe jam dakort, pasi fitojne pronaret e truallit, por edhe komuniteti ne pergjithesi. Por ne kete rast ka nje pretendim se nuk mund te ndertohet poshte diges apo jo? Tani dy zgjidhje ka: ose te thahet fare liqeni dhe te ndertohet poshte diges, ose liqeni te mbushet tumllaz si dikur dhe poshte diges te mos ndertohet.

Po per lejet e pa ligjshme qe ka dhone eDrama do dali ne proteste Erjona mamit ? ... dhe bagetija vazhdon pertypjen e tagjise e pa shqetesuar . Se mos iu gervishi njeri furistraden qe te cohen te protestojne ... xhibilet milet. Mire t'iu bohet, hallall ! 

Sikur eshte diskutu njehere ky muhabet, apo jo? Sikur u tha se punimet rrezikojne digen, no? Nese kjo eshte e vertete prokuroria duhet te levize, pasi flitet per jete njerezish.

 

Kujt po i hy ne pune rrezikimi i diges? Diga osht per t'i bo prite ujtit ... edhe nja dy vjet aty s'do kete mo uje. Do thahet qe te ndertohen disa "parqe te tjera per femije " ... se ata jane lulet e jetes ! Dhe delet bruce lee njoni-tjetrin me grushta : kujt ia gervish fuoristraden ti, e se ta qi ate zotin tat !  A t'qafsha mi Shege ... karllik pa  fun.

Eh çfar plani madheshtor qe kisha dikur per liqenin djema. 

Eshte te VQ?

Mundet, lexoje te shkreten dhe me jep nje mendim a kritike smiley

Rilindasi i degjeneruar na hapi barkun...

O Brado po video ku osht se nuk e gjeta. Po kjo tani u kujtu me e denoncu, kur nuk ja rriti rogen? Ndersa ajo me xhelon e Kamzes ishte e nershme se nuk pranoi qe ne fillim.

Po kjo tani u kujtu me e denoncu, kur nuk ja rriti rogen?

Kryetari i Bashkisë – “E kisha shkurtuar si vend pune, por e shtova veç për ty”

Dhe nese do te ishte vertete ashtu sic thua ti, sipas teje nese "kujtohesh" ne nje moment te caktuar nuk eshte me ceshtje serioze dhe kryetari s'ka faj?

Po c'faj ka kryekomunari moj gjembushe, ai eshte viktime smiley. Kjo e ka provokuar vete me telefon duke i kerkuar takim, pastaj e joshte me naze ne zyren e tij etj. etj. Shume e djallezuar, bravo i qofte! Ndersa psh rasti i Mziut ishte tjeter gjo. Doktor profesor Mziu ja lypte me sms dhe e kercenonte se do ta pushomte nga puna. 

.

Jam shume dakord , por Rilindas qe edhe fton femer ne hotel edhe harron qe ka breke te grisme   smiley  kaq i eksitum Rilindas ? smiley

Mund te jete dhe me keq. Ti kete te palame. smiley

Ka edhe me keq , posi smiley

smiley

Po si tha si tha  o xheloze gruja se e di qe :kryetari te  q..'  

Do ja kete bere koqet bige Shuriut gruja tani brado smiley

 

Aty po i rref gruse se ca bo Shuriu , ktyne lloj grave jepi leke sa me bo pazar e me mush frigoriferin e je ne rregull smiley

Vallaj ska faj njajo Vlahutini qi merr gjithmone me vete Lu-ne sa here shko ke selija ktynvet smiley

 

Mire mer mire ate e ru Lu-ja, por mos shko me brek te reja thuj.

Asterisk, si thiatro me duket mu kjo pune.

Une bera timen, po gjykata vendosi ndryshe.

Se nese Komiteti Kombëtar i Digave thote dicka kunder ndertimit eshte njelloj si te ndertosh me parametra konstruktive per zone sizmike 5 balle kur specialistet thone qe zona eshte per 7 balle.

Zona ka ndertime poshte diges qe prej kohes kur Rama ka qene kryetar bashkie. Blendi yne mund ta konfirmoje sa jane ndertimet tek rruga e kosovareve.

Pa me te voglin dyshim qe eshte thiatro. smiley

Pikerisht kjo ishte dhe pika qe desha te ngrija. Tjetra, ne nje vend normal Erjonkes do ja kishin vene k@qet ne bige, por sic duket Albanie qenka shume larg normales dhe Erjonit, Edit, Lulit e Salushit i lejohet te bejne thiatro sa t'i doje byca... fatkeqeshit.

s'ka vend per filozofi te shumta, po sihet me shumekateshe nje zone tashme e mbipopulluar, cfare kuptimi marrin gjykatat dhe e drejta ne kete rast.

Pamvarsisht sinqeritetit te kryeatar veliajt, duhet pergezuar qe eshte i vetmi kryetar qe e ngre zerin kunder interesave te privatit. Nese ato kulla do ndertohen demi do ishte me i madh sesa kendi i lojrave pasi edhe siperfaqja eshte mjat me e madhe. 

Ajo mund te ishte nje zone potencialisht e gjelber. Jo cdo prone private duhet shenjteruar kur eshte kunder interesit publik.

Ca po ndodh tek Liqeni ?

Well nese permbytet Tirana do is hedhin fajin edhe njehere cunit te Bales .

prap do"iki ne drejtim te paditur" , ske kujt tja vesh gishtin.smiley mesa mbaj mend i kishte Balja nja 11, une vetem 2 a 3 njof, ata qe kisha dikur n shkoll

Komplet teater. Me duket shume e pabesueshme qe kjo ndertesa mund te demtoj digen por ne rast se e demton, atehere nuk ka vend me per diskutim. Per mendimin tim, kullat i sjellin perfitime qytetit. Fatkeqesisht ama, nuk eshte politically expendient te pranosh dicka te tille ne shqiperi, prandaj dhe teatri.

meqe e sqarut se çfare po ndodh te liqeni nen dige, hidhuni tek pyetja tjeter shume me e rendesishme:

Cfare po ndodh te liqeni (ngambrapa dige)?

Rama me krenari pranoi qe ai pallati i shemtuar me tantella ne mes te parkut eshte autorizuar nga ai. Ka miratuar ndertimin e ketyre pallatave tek diga ne 2008, dhe tani per tu marre ndonje milion ketyre pronareve, i hedh ne gjyq. 

Po per 13 kateshin e perbindshem qe po nderton Zamir Mane perballe ekonomikut perse nuk e hap gojen as Rama e as Basha?

sa qesharake eshte kjo situate...nga njera ane Rama ja ka dhene vete lejen, nga ana tjeter ben sikur eshte kunder, nxjerr erionken gjoja ne protesta, dhe gjykata me pas jep nje vendim per te vazhduar ndertimin...te gjithe drejtojne gishtin se te gjithe jane maskarenj, por te gjithe jane maskarenj njelloj...ne fund te gjithe fusin milionat ne xhep, hapsirat sa shkojne e ngushtohen, cilesia e jetes shkon drejt shkaterrimit...por mos e rruni se ua ngjesh eDrama der ne fund...Rilindje!!!

komunista te pabesë moo smiley

0-1 Partizani

Mbaroi.

Ja dhe Kosova ne FIFA.

Partizoni i Pashmangshëm

mesim pune kalitje baraz rilindje

Po brenda parkut, aty ne mes fare, aty çfar po ndodh....lerini sofizmat. Ça thote Lali per aty ne mes te parkut

Bobo ça masakre.

Vetem 20 mije? S'ke punuar dhe aq mire shkaba ti me programet kompjuterike te krijimit ne mase te llogarive te FB. Mos u kurseni, eshte vetem $300 per 1000 llogari.

Gjembi, morrat berishiane dhe qurravitesit viktimizues mund te thone c'te duan por realiteti eshte qe femijet kane park falas, lodra falas, fusha basketbolli falas, dhe te gjitha keto gjera falas per femijet u sulmuan me dhune nga morrat duke qelluar police e duke prishur mjete pune. Shkurt muhabeti henget nje goxha moot te madh dhe akoma nuk i keni fshire buzet. Rendesi ka qe morrat po rrine urte e spo bejne gerci verci. Edhe ato faqet kunder parkut po rrine si te dhjera e marrin vetem nga 3-4 like per postimet nderkohe qe para se te merrej vesh se per cfare po e benin ate zallamahi, merrnin nga 400-500. Edhe atyre me siguri ua bllokon shkaba liket. Nuk je i detyruar te pergjigjesh sepse ky postim eshte ne fakt eshte drejtuar per ata jo per nje cope mishi si puna jote. klm

Ato s'jane like, jane lajka or shkabe. Gjithsesi lali eri duhet nxjerri mesim nga gjithe kjo si lider i ri qe eshte. Icik me teper takt e gjitheperfshirje ne projektet e reja.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).