Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 113

494 Komente

Nje tjeter deshmi per dyfelorshmerine e botes edhe ne regjimin me monofele ekzistues dhe me monofele te mundeshem:

Agolli apo Kadare? Për më shumë se 50 vjet, fansat janë ndarë më dysh. Porse, siç thotë vetë Agolli, asnjëri nuk mund të ndahet dot nga tjetri. Sipas tij, nuk duhet të ketë më pyetje kush është më i madh e kush më i vogël, kush ka qenë më i përkrahur e më pak i përkrahur. Agolli ka treguar në një intervistë se kryeministri Mehmet Shehu u është drejtuar të dyve:

 

“Ju jeni dy shkrimtarët kryesorë të vendit dhe jeni si dy qe që lëroni tokën. Ne, herë ngacmojmë njërin e herë tjetrin me hosten, në mënyrë që puna të shkojë mbarë”.

Edhe figuracioni i perdorur nga kryeministri katunar monofelor eshte felor, sepse qete shpohen me hosten pikerisht ne fele qe puna te shkoje mbare.

 

Communism is not the name we give some society - tha pak a shume. It is the name for the historical process of  changing the old society into new society

Kumandari leshon perseri thirrjen :o djem rrembeni armet!kerkon merr vesh qe te kalohet ligji per armatosjen e popullsise.heren e fundit qe kontrollova mo zoti sali shqipot se cajne shume bythen per ligj po iu tek te armatosen .nuk e di ne c'shqiperi jeton ti po armet kane pothuaj qe jane sheshit .

E do qe te justifikohen banditet e pd kur intimidojne ligjin

NDOSHTA BREJTJEN MA NJEH...
.......................................................................
Hera e fundit qe ndjeva shi brenda meje
ish kur degjoja kuisjet e tendave,
c'me shkojne keto mendimet velave
te nje deti ,qe ka emrin ti,
i pranove si shenja qe e bejne te papershtatshme
nderjen,
qofte edhe te nje fjale per syte.
Sa ti kam dashur takimmollezat
dhe prej aty ...
nuk kam levizur,
ndoshta brejtjen ma njeh
si nje shkemb qe vala e ka lepire.
E kam pasur te pamundur
te di te bej formulimin e premtimit,
qe mos thuash eshte prej dashurise,
deri kur fryma mos me takoje...
me gjen aty.
Heret e tjera i dorezuar,
i lashe te zgjedhin poshte qerpiket per dalje
ne kohe qe ka thatesire,
pa ditur si rrethohen ikjet me fije te holluara metali.
Se si me duken pranverat
shnderrimi i lulekumbullave ne kokrra te athta
mengjeset e pa flladta, dreka...
dhe ca muzgje te erret, pa sy.
Me mire mos dish
ne kaq te pathena besuam,
se ndjehen
dhe kuptohen pa ze
dhe pse qetesite, bejne kaq zhurme...
Ne gjysem leshim qerpikesh te kerkoj
shtrij krahet dhe i gezohem fteses sate
madje
adhuroj dhe ate piktorin qe kishte krijuar
hapesirat e gishtave kembyer qe ke ti.
Desha te them 
tani te krijoj prej lotesh
e hijshme plot uje.
C'thoje per shtimin e etjes, mban mend ( ? )
deh veten me ty...
Dhe nese nuk quhet dashuri
c'te jete valle,
gjunjezimi i mendimeve ne shpirt
kur e perze shiun me ngut?
Ti as shijen e delirit s’e di! (B.T)

Oh! Zhardin,

meqe me kerkove karikature ilustruese ne diskutimin per bibliotekarin/karen (qe nuk po e gjej ku u be), s'kape kete oh!

 

Rrofte krishti -nga ana biblike s'ka kuptim.

Shprehja "rrofte x-i" ne shqip ka te beje me ngritjen lart te dikujt a dickaje, pra propagandimin e ceshtjes si me thene. Jo me "rrojtjen" si fakt biologjik. Eshte deklarate morale, ne vetvete.

Prandaj dhe e kunderta e kesaj shprehjeje nuk eshte "vdekte filani", por "poshte filan njeri a gje". P.sh.: "rrofte komunizmi"/"poshte komunizmi"; "rrofte mbreti"/"poshte mbreti". Parrulla standarte e komunisteve ne ate kohe, se ciles me gjase po i pergjigjeshin prifterinjte para tytes se pushkes, ishe: "rrofte partia".

Kamunistat thonin "vdekje fashizmit apo imperializmit "smiley "rrofte" mesa e kuptoj une shqipen do te thote jete te gjate dmth mos vdekte.si mund te thuhet mos vdekte dikujt qe eshte I pavdekshem .katoliket e perdorin kete se kauret protestante nuk I kam degjuar thone :rrofte krishti.

lexo lidhjet qe postova une, mos vazhdo kot pa dit se çfare.

lexoje dhe njehere ate letren, eshte Krishti MBRET, e shkruar. jo vetem fjala krisht. perdor Google per me shume hollesi.

po mos e mba veten me te zgjut se ata prifterinjte qe pushkatun, se nuk je me e zgjuar nga ata.

lexo..,mos vazhdo...,lexoje... , perdor.., po mos e mba veten ..

ne 3 fjali 5 folje ne menyren urdherore ...smiley

Alba, ka te drejte Magus, dhe nuk i falet nje eksegjete biblike qe nuk di se edhe ne rastin e pavdekshmerise flitet ne menyre simbolike ose metaforike (si ne rastin rrofte qe ta ka shpjegu Magus, dhe mbret, sepse ne fakt Jezui ishte mesia, e jo mbret, qe eshte grade me pak se perandor), sepse çdonjeri eshte "i vdekshem" eshte i vdekshem fizikisht, perfshire edhe Jezuin, dhe çdonjeri "i vdekshem" eshte i pavdekshem shpirterisht, pavarsisht se ku shkon, ne ferr apo parajse, vazhdon te ekzistoje shpirterisht mbas vdekjes fizike. Pra behet fjale per nje lloj "pavdekshmerie" tjeter. Keshtu Alba qe te jap edhe un nje urdher: Kerko kodin shpjegues te Bibles!

Profili pastaj oshti modh, mo i modh se Jezui mbret, eshte profil perandor me origjine shqiptare qe eshte ne hall te modh fort per te vertetuar origjinen shqiptare te njerzve t'medhj, dhe me te modhit nga me te mdhejte: Jezuit. Halli me i modh i pellazgeve ngambrapamoderne eshte te vertetojne origjinen shqiptare te mesise.

 

Vere re djathtas-lart: Vdekje fashizmit, liri populit. Majtas-lart, republika popullore, gjykata, etj (kishte shtet or ti, jo si sot).

Liri ne Parajse dmth pas pushkatimit ne Toke, pak a shume si terroristat allahuekberiste, por ndryshe nga terroristet qe e vrasen vete veten, shqipeve atehere "lirine" ja jepte Partia she shoket e shoqet e nderuar te saj.

Fjlaet e fundit para pushkatimit...

LEICESTER KAMPION smiley !!!!

Hallall, edhe me futboll te bukur ia kane arrit biles.

Respekt!

Brravo Lesteri

Urime Kosoves.

Ready, set ... masturbate ! Gezuar muajin Maj ! Muaji nderkombetar iiiiiii ... masturbatjes ( ne mungese te fjales se bukur, ekuivalente shqipe) . Make it a masturbat - a - thon month. Atdheu ka nevoje. Enjoy !!!

The unelected negotiators have kept the talks going until now by means of a fanatical level of secrecy, with threats of criminal prosecution for anyone divulging the treaty’s contents

Secrecy - mjet kryesor i qelbesirave

sleepy wednesday

OK, te pakten shpresoj te marresh ndonje $ nga liveleak.

 

 

 

 

 

 

 

harrova ça desha me thon smiley

Po thoshe, z Trump sapo u terhoq nga fushata, se ashtu i doli i pune tjeter. smiley 

John Kasich drops out! 

d'où
la voix qui dit
vis

d'une autre vie

Bashkia e Tiranes sapo ka marre nje mace. Eshte koha te shfarosen minjte. smiley

A ka nje version zyrtar per datelindjen e sakte te Skenderbeut? Sepse pas nje gugellimi te shpejte ca e nxjerrin ne 5 maj, ca ne 6, ca ne 1403 e ca ne 1405. Ne e paste sot, gezuar!!

"Albania was often described as the North Korea of Europe. During 45 years of tyranny, more than 3.5 million Albanians were kept virtual prisoners." Ua paska 10 keq BBCja mo. 

jane rrote me rrote me sajmir Tahirin..

veliaj agjent i inglezitsmiley

kombi yne i lashte e krenar ka nevoje per ndihmen tuaj me shume se kurre me pare

                                               - Ilir Meta, gjate vizites ne ShBA - 

Urime londinezit Sadik !

We are in serious times and this is a really serious job. This is not entertainment, this is not a reality show,” Obama admonished in the White House briefing room. “This is a contest for the presidency of the United States.

What I’m concerned about is the degree to which reporting and information starts emphasizing the spectacle and the circus. Because that’s not something we can afford,” he said.

obama-scolds-media-about-reality-show-trump

The Rolling Stones i ka kerkuar Donald Trump te Merkuren, te mos i luaje kenget e tyre ne tubimet e fushates elektorale. Der tani Trump ka perdorur "You can't always get what you want", dhe "Start me up", por banda e famshme tha te Merkuren se ata nuk i kishin dhene leje, dhe kerkuan qe fushata te ndaloje absolutisht perdorimin e kengeve. Rolling Stones i bashkohet keshtu artisteve te tjere qe i kerkojne Trump te mos ia u perdore muziken.

Si I bohet muhabeti dhunes ne stadiume ku Cdo ndeshje perfundon ne rrahje masive e tipit "bjeri burri burrit?cfare mendon lartgjatesia e tij si patron I sporteve ?smiley

  smiley Happy Mother's Day! smiley

happy mother's day, rrofsh  ketlina (usa sot feston diten e nenave, peshku. pak jave me vone, eshte dhe nje dite per baballaret)

keto 5-6 koncerte jane koncerte qe me mire te rrish ne shpi, te kthesh ndonje mish ne zgare, e te nigjosh Brian ose Bon ne vinil ndersa rreklle Fosters. 

Agree. Boni i papam, Briani i madh.

rêve

sans fin

ni trêve 

à rien

dmth qe zotni T. ne WV do te marre me pak se 4/10 e votave. Konteksti Fiqo, konteksti ka rendesi!!!!

4 to 10? 

Not so much

Sdq. s'kane faj, edhe vete do votoja trampin kundrejt Crooked Hillary

Nuk e lexova kete artikullin, por Suedia ka te pakten 10 vjet qe po mundohet ta zvendesoje modelin Suedez, se po dilte dificit. Plus ka qene nje shtet me popullsi homogjene qe vetem tani po fillon te shikoje veshtiresine e manaxhimit te nje shteti me popullsi te perzier.

Taksat e larta nuk jane business friendly ? That's exactly what bernie wants.

Plus edhe ti si usa ne diversitetin tend po homogjenizohesh dalengadale drejt nje niveli te ri global perberjeje.

"The demagogue is one who preaches doctrines he knows to be untrue to men he knows to be idiots."

H. L. Mencken

MICKEY MOUSE FOR PRESIDENT !

Hail, hail. John Snow lives. smiley

Ishim duke punuar dje me Paddy Garvey-n (Jerome Flynn)  

Hillary Clinton's chances of becoming a president suffered a double blow as a new national poll put her in dead heat with Donald Trump and large numbers of Bernie Sanders supporters indicated they would switch to the Republican billionaire.

http://www.telegraph.co

S'me ngjiti fare kjo kenga e Enedes! 

Performance e dobet, kemi kengetare shume me te mire, qe do qene perfaqsues te denje, por sikudo nuk vete me i miri.

Heren tjeter me me shume fat! smiley Nuk kaloi Shqiperia. smiley

ja e morrem pergjigjen...

Shanci i fundit ishte shteti i Pjerit. smiley

Shanci i fundit ishte qe Pjeri te shkonte te kendonte ne Eurosong.

me keq sec jemi nuk e ben dot njeri.

Gjithsesi qe shume e polemizuar Eneda qe ketu, nuk qe per kete pune dhe pike.  mund te jete performanca me e dobet qe jemi prezantuar bashke me Ledinen.

Qysh tha mre S1KQ-ja ?! Grate demokrate kur mos ta kete mendjen burri ti japin i dore Shukriut e smileysmileysmiley

http://www.youtube.com/watch?v=5cae6yohas0

njishtas kjo, dyshtas, amon mre mos i shkarkoni kaq shpejt se u bon shum ne pak dite e kush do e boje rilindjen masanajna smiley

Ju shyqyr na i sillni se qenka yll smiley

 

Eneida sh e tejkaluar, nuk ishte per te festivali, te pakten kete rradhe. Pjesa me pozitive vjen nga pjesemarresit e rinj, them.... 

Nuk e kisha ndjek live (semifinals), por nuk m'u hic keq Eneida tani qe pashe nja 10 prej tyre. Ne nje event qe erdhi me shume si festival i efekteve speciale, sesa i kenges, modestia e prezantimit te Eneides ishte per t'u duartrokitur. 

Eurosong-u i vjetshem ish me i pasur, sh pak per te pelqyer sivjet. Sidomos live.  Eneida kendoi vetvetja, and that was VERY OK regardless everything else. 

Ever wonder why the " Trump Hotel " in Las Vegas is not " The Trump Hotel & Casino " ?

The Nevada Gaming Commision did not find Mickey Mouse " trustworthy " enough for a gambling license !

Mickey Mouse for President !

 

Panama Papers: ja kush janë shqiptarët dhe kompanitë e përfshira

Tabejme shqiperine si komuna e parisit thote prefesori.

Postuar: 12/05/2016 - 18:27

Durana?

 

Nesër marr pjesë në një konferencë europiane dhe ndërkombëtare mbi metropolet. Por, nuk është se më intereson shumë.

 

Tjetër gjë më duket eksituese.

 

Mezi po pres në fakt të bëhen dëgjesat publike për planin ndërsektorial për Duranën.

 

Nga projekti deri tani nuk dalloj dot se ku është:

 

a utopia urbane,

b propaganda elektorale,

c strategjia e vërtë realiste,

d futjakotësia amatoreske,

e vërtet vrima ku fle lepuri.

 

Ngushëllohem vetëm sepse ashtu si e kanë formuluar është krejt i parealizueshëm.

 

Nga sa lexoj, teksti i planit strategjik më duket amatoresk. Ai e zhyt Shqipërinë në zonën kënetore të Maminasit. Hajde të dali që andej pastaj…

 

Ua çfarë dëgjesash do të bëjmë !!!

 

Shihni si i quajmë “dëgjesa”! Hajde dëgjoni, por mos flisni !

 

Por më duket se e gjitha ka të bëjë me kthimin e tokës bujqësore në troje për ndërtim.

 

Dhe pastaj bëjmë qejf, industria e betoni, e hekurit, e gurit dhe e llaçit nuk do merret me parqe lodrash te liqeni, por do të ndërtojë andej nga Bërxulla, Domja, Laknasi.

 

Do ta bëjmë gjithë Shqipërinë si Komuna e Parisit.

-

sapo na njoftuen qi sh.Rama paska thon sot ne TV5 francez qi z.Trump eshte nji lloj barbarizmi qi na kthen mbrapa smiley

He mo ta lumsha. O e bo president tjetrin o ska. smiley

 

ps. Gjejini i pune Ktij mo vlla

Qe ka per ta bo president s'ka dyshim, me gojen ters qe ka ky.smiley 

Po s'i qe ajo storja e tre deshirave iher? Si tha z. Trump te treja bohen apo vec nji? smiley 

Tre pra tre. Si Xhindi.

 

ok. Njoftim:

Sot prej ores 10 am ET ke Livenation keni bileta per nji tufe me koncerte me 20 usd flat, no fees no tax. Shif under Kick Summer offer po aty.

 

 

Nuk ishte e merzitshme, ishte refreshing.

me ilustrimet marramendese te sivjetshme festivali i kenges eshte ca jashte natyres se vet si i tille, them une

ja disa pergjigje ketu albano (i like it), se une fola si per vete

Meta në Washington DC:‘Drejtësia’
i jep fund pandëshkueshmërisë ..

ain't that some shit.

Urime, urime:

Ndërsa në Shqipëri sipas të dhënave më afatgjata nga INSTAT (që u referohet dhe Komisioni Europian) konsumi privat në vitin 2015 ka kaluar në territor negativ për herë të parë që nga viti 2001.

http://www.mapo.al/2016/05/shqiperia-dhe...

Los bandidossmiley

Mhill Fufi, Deputet, PD
 
Hetuar për organizim dhe tubim të paligjshëm për ngjarjet e 14 shtatorit 1998. Pushohet ccështja.
 
Hetuar në vitin 2000 për favorizim prostitucioni. Pushohet çështja.
 
Hetuar në vitin 2001 për favorizim prostitucioni. Pushohet çështja.

Romi – emri i gjatë i të cilit ishte Romeo – në rini, përpara se të binte në burg politik, kishte ushtruar për ca kohë profesionin e hajdutit të xhepave. Ndër historitë e tij të asaj kohe më kishte treguar se, kur vidhte xhepat, kishte një parim: “Mos e shih kurrë viktimën!”. “Ç’do të thotë kjo?’ – e kisha pyetur.

“Sepse – më kishte thënë – po e pe viktimën, të cilit i ke vjedhur kuletën, se si qan, të këputet shpirti dhe nuk e vazhdon më dot profesionin”. Duke krahasuar çfarë kishte ndodhur gjatë rënies së piramidave nën udhëheqjen e Sali Berishës me vjedhjet e Fatos Nanos, Ilir Metës, Edi Ramës & Co në atë kohë, argumenti im elektoral, i bazuar në historinë e Romit, ishte se ata të PD-së, me në krye Saliun, jo vetëm që na kishin vjedhur, por edhe na kishin rrahur, kurse për socialistët shkërdhatokratë, të shkretët, thosha se janë një e keqe më e vogël: të vjedhin, por nuk të shohin në sy. smiley

OZZFEST IS BACK BIÇES

smiley. Plus Knotfest.

 

OZZFEST Lineup:

MAIN STAGE
 Black Sabbath
 Disturbed
 Megadeth
 Opeth
 Black Label Society
 Rival Sons

LEMMY STAGE
 Children of Bodom
 Hatebreed
 DevilDriver
 Goatwhore
 Huntress
 Dead Cross

NUCLEAR BLAST STAGE
 Municipal Waste
 Kataklysm
 Nails
 The Shrine
 Still Rebel

KNOTFEST Lineup:

MAIN STAGE
 Slipknot
 Slayer
 Amon Amarth
 Anthrax
 Trivium

LEMMY STAGE
 Sabaton
 Suicide Silence
 Overkill
 Emmure
 Butcher Babies
 Man with A Mission

NUCLEAR BLAST STAGE
 Whitechapel
 Combichrist
 Death Angel
 SIM
 ONI

ne CA. smiley

Esh fillimi Bame. Esh 2016-2017.

 

Kah na ne qershor, korrik,gusht 2017 vje.

 A.Pope ( the rape of the lock) frag

 

 

ment

 

...

And now, unveil'd, the Toilet stands display'd,
 Each Silver Vase in mystic Order laid.
 First, rob'd in White, the Nymph intent adores
 With Head uncover'd, the cosmetic Pow'rs.
 A heav'nly Image in the Glass appears,
 To that she bends, to that her Eyes she rears;
 Th' inferior Priestess, at her Altar's side,
 Trembling, begins the sacred Rites of Pride.
 Unnumber'd Treasures ope at once, and here
 The various Off'rings of the World appear;
 From each she nicely culls with curious Toil,
 And decks the Goddess with the glitt'ring Spoil.
 This Casket India's glowing Gems unlocks,
 And all Arabia breathes from yonder Box.

The Tortoise here and Elephant unite,
 Transform'd to Combs, the speckled and the white.
 Here Files of Pins extend their shining Rows,
 Puffs, Powders, Patches, Bibles, Billet-doux.
 Now awful Beauty puts on all its Arms;
 The Fair each moment rises in her Charms,
 Repairs her Smiles, awakens ev'ry Grace,
 And calls forth all the Wonders of her Face;
 Sees by Degrees a purer Blush arise,
 And keener Lightnings quicken in her Eyes.
 The busy Sylphs surround their darling Care;
 These set the Head, and those divide the Hair,
 Some fold the Sleeve, while others plait the Gown;
 And Betty's prais'd for Labours not her own.

Me quani te cmendur, por une diten e HENE dt. 23 Maj, ORA 18:00 do te dal te PIRAMIDA, qoftë edhe vetem fare, me nje pankarte qe do te shkruaje "NUK JENI VETEM!" Dhe me nje flete gjigande ku kushdo qe kalon te mund te shkruaje nje mesazh dashurie e solidariteti per femijrt jetime te Shkodres, te Durresit e kudo tjeter! Nje mesazh per ta se Shqiperia dhe bota nuk eshte e perbere vetem nga monstrat qe pushtetet u kane cuar atyre kujdestare ne jetimore! Nje mesazh se sado larg te jemi, e sado pak te kemi ne dore, te pakten zerin do ta ngreme! Mesazh dashurie per femijet, por edhe mesazh force per ata vendimmarres dhe kujdestare qe kane ne dore jetet e tyre te pambrojtura! Une nuk jam ministre, nuk jam prokurore, nuk jam as gjykatese, e nuk kam asgje ne dore pervecse te ngre zerin tim! Une jam thjesht nje nënë dhe nje qytetare, qe ngre zerin qe te pakten femijet te kene nje jete normale! Une do ta ngre zerin tim pafund per cdo femije qe eshte i pafuqishem per t'u perballur i vetem me monstrat kriminele! Nuk qendroj më dot duke i pare keto tmerre ne lajme nga shtepia, une te HENEN DO DAL NE RRUGE! Kushdo qe do te kete nje mesazh, nje ide, nje ze per t'u bashkuar, eshte i mirepritur!

Edlira Cepani 

Nuk i kane dhe aq mire punet façistat jo. Ja ky i gjelbri, me 20% votash ne turin e pare, pa mbeshtetje politike (asnje nga 2 partite kryesore nuk beri thirrje me votu per të ne turin e dyte!!), e hudhi tuç façistin.

Urime popllit austriak. 

U ndal dhe kesaj rradhe hordhia barbare. Heres tjeter nuk i dihet. Urime Vjenes thuaj se te ishte per katnarin mesatar austriak do ishte bere fashisti president.

Jam me shume se konshient per sa shkruan. Por dhe pjesemarrja ne turin e dyte (72%) beri te sajen (gje qe provon se zgjedhjen sherbejne vetem per te evituar me te keqen, por jo per te ndryshuar Politikë).

pyetje teknike: pse dy partite kryesore politike nuk dhane keshille vote per turin e dyte ?

edhe diçka :Edhe ne France, para pak mujash ndodhi nje fenomen i tille si ne Austri, por "në miniaturë".
Ishin zgjedhjet rajonale (rajonet s'para kane pushtet ketu, sepse Franca mbetet vend fort i centralizuar por gjithsesi, ato zgjedhje kishin rendesi simbolike, pak a shume si presidencialet tek ty). 
E nejse, ne gjysmen e Rajoneve, fashistet dolen te paret ne turin e parë; E Majta, kryesisht ne vend te trete, ne nje pjese te mire te ketyre Rajoneve u terhoq nga konkurimi ne turin e dyte (meqe elektoralisht ekziston mundesia e gares me 3 konkurues) duke i bere thirrje elektoratit te saj te votonte per te djathtet (ketu quhet : "mbyll hundet me dorë dhe voto" ).
Shkurt, fashistet nuk fituan asnje Rajon.

por akoma më interesant ishte fakti qe, ne njerin prej tyre, kandidati socialist, edhe pse doli i treti, NUK u terhoq nga gara ne turin e dyte, me pretekstin se "nuk shtyhet më me mbyllje hundesh". Ne nje konfigurim te tille, kandidati fashist e kish te sigurt fitoren (ne turin e pare rezultati ishte : FN=36%; e djathta=25%, e majta 16%).

E megjithate, ndodhi habia: ne turin e dyte, edhe pse fashisti (njekohesisht nenkryetar i FN !!) e kish te sigurte "llogjikisht" fitoren, nuk fitoi. Mori fiks po aq vota sa ne turin e pare (35%), por i djathi doli i pari me 48% , fale rritjes ne pjesemarrjen ne votime (nga 47% ne 59% ne turin e dyte)

konkluzion: façistat nuk kane vota rezerve, perfitojne nga mospjesemrrrja ne zgjedhje dhe kaq. Por sa mund te zgjase nje gje e tille, sigurisht qe askush nuk e di. Amà qe konkluzionin se Politika (e vertete) nuk mund te lihet ne doren e votave, qofte dhe nga ky shembull, mund ta nxjerrim !

Revolucja baby! Muvi i ri i Hollivudit, ne rolin kryesor z. Trump, rilindasi i Amerikes.smiley 

Problemi eshte qe ne Austri ai kordoni sanitar ndaj te djathtes ekstreme ka rene dhe njerezit jane shume te lodhur nga koalicioni i madh.

Te zinjte  (e djathta konservatore), megjithese nuk e thone, jane te gatshem tju behen paterice fashistave ne rast zgjedhjeve, ku e djathta ekstreme del partia e pare. Kjo ka bere qe dhe te partia tjeter e madhe Socialdemokratet, te plasi lufta e brendshme, Vjena kunder gjithe te tjereve. Vjena thote ne asnje menyre aleance me fashistet, Landet e tjera thone po s'e beme ne do e bejne te zinjte. Duhet te kesh parasysh qe Vjena eshte bastion i kuq ne Austri, eshte qendra e se majtes. E djathta 's'ka fituar ndonjehere prej 100 vjetesh, prej 1918. Aty partia dhe shteti eshte nje, gje qe shkakton shume xhelozira ne Austri dhe eshte thelbi i konfliktit.

Dhe ketu hyn ne loje presidenti. I vetmi pushtet qe ka presidenti eshte qe ligji nuk e percakton kujt ja jep mandatin per kancelar pas zgjedhjeve po e le ne deshire te tij. VdB deklaroi qe nuk ka per tja dhene nje kandidati te se djathes ekstreme. Sa do vleje deri ne zgjedhjet e tjera nuk i dihet

Rrofsh. Jam shume i qarte dhe ke dhenë disa detaje qe nuk i dija.  Megjithate, më bën pershtypje qe SPO, e majta, NUK beri thirrje qe në turin e dyte elektorati i saj të votonte kandidatin e gjelber

Pikerisht sepse SPO eshte e ndare ne qendrimin qe duhet te mbaje ndaj FPO, nuk pati nje mbeshtetje zyrtare ne menyre qe pala tjeter (kryesisht ofiqaret e qarqeve) te mos ofendohet. Megjithate qofte kancelari, qofte  Krytari i Bashkise se Vjenes si dhe shumica e drejtueseve e deklaruan hapur voten per VdB.

sidoqofte te gjithe votojne per partine TVLS, qe na ma gjalle.

 

iFiqo thuj z. Trump, rilindasit amerikon, kshu bohen show-etsmiley

 

Benefits.gov ne Facebook, live Q & A for disability benefits. Te Enjte, 9 Qershor, 2:00 - 4:00 pm ET

Let me see .edhe ata qe ikin prej bombave e luftes kane frike te hyjne ne shqiperi.smiley

Sipas disa refugjatëve, e vetmja mundësi që mbetet është Shqipëria dhe disa prej tyre thonë se da to provojnë edhe atë, ndonëse kanë vërtet frikë. Refugjatët shprehen se kanë dëgjuar për fuqinë e mafias në Shqipëri, dhe një pjesë e tyre, të cilët kanë tentuar të kalojnë, janë grabitur, ose zhdukur pa lënë gjurmë.

Arabet cfare thone sot, nuk thone neser. Genjeshtren e kane ne maje te gjuhes.

Bashkia si gjithmone, ja paska mshtejll per qejf. Gombo ne gryke te mblidhet mllefi me kete race te poshter politikanesh. Sikur nuk jetojne ne te njejtin llum qe krijojne. Eshte nje puzzle e pakuptime. Kete realitet krijojne per bijt e tyre. E tmerrshme. Si nje luan qe i can zemren nje zebre. 

Vendimet e keshillit bashkiak te tiranes. 

Po sigurisht qe gabim smiley

Me behet qefi qe e lexove dhe e solle, sidoqofte

Jo, jo, po thote qe nuk eshte mire te jesh opozitar.

Ju kemi ... ashtu icik shume tha. Po hajt se shnet bohet.  

Ja se ta ferkon icik xhaxhi dhe te iken dhimbja perihere. Kush vritet, rritet tha. etj etj.

Nderkohe burri i botes, literalisht burri i botes, eshte duke i thene qe 80 shtetas te tuj humben punen prej kesaj pakete fiskale. He mo mos boj si shqiptar ne ti...

Po kush ua ... atyre 80teve kur kemi milionshin e laprave, pastaj pse u mbarune dhite thu. 

PS. Mire qe s'i tha, mire mua me ka zene te jem km i ketyre k@qeve, po ti c'ne me lazem. 

21 korriku thote qe pervec meje e pasket lexuar dhe ju te 2 gabim.

Ke harruar te numurosh komentuesit e gazetes

31. Mire i numerova? Ti vete si e kuptove fjalen e KM?

thuhet 31nd!

Moj, c'u be fjala e KM te behet thashethem, aq me shume fembrash. 

E pse qenka gje e keqe!

I qenkerke futur arkeologjise. Po i terezite "dhite" per sot te pakten. smiley

Arkeologji e mendimit anonim shqiptar smiley

(tingelloka bukur per titull libri studimor) 

Hudhe nji aplikim na ministria dhe mos e refuzo sado te japin. 

Si ka qene ai llafi, mos e kthe doren se te kthehet nusja.smiley

 

Dhuraten e prano ne mreti!

hehe ika te flej tashi, nadjen e mire

Pa merak, po hudhi gjo ministria ta ruj une. Te omel e bofsh.

Ka per t'i thone, o Naldo, mos maj inot o burr, qeke bo ne ti shume shqiptar o burr. smiley

Trump i eshte pergjigj pozitivisht fteses se Sanders per debat perpara Primareve te Californias ne 7 Qershor (ne mos gaboj).

Game on, kish thene Sanders.

Me ne fund debati i shumepritur e i shumekerkuar nga Bernie po ndodh.

Te njejtes ftese, Hillary i ish pergjigjur me Jo. Sigurisht qe s'ia mban, plus qe s'ka nevoje sepse i ka tashme numrat e saj. Kjo eshte fyerje per qytetaret e Californias - ish komenti i Bernie-t.

For the this side of the pond people :

I just got a call from my father’s auto insurer, telling me he’s behind on his payment. I explained he died in February.

“He still needs to pay for the last two months,” said the man from the insurance company.

“But he can’t pay. He’s deceased,” I said.

“He owes $348.62, for the period April 24 to June 24,” he said.

“But he didn’t drive then. He died in February. No one has driven his car since he died.”

“Well, someone has to pay or his insurance will be cancelled, and it will hurt his credit rating.”

“I’m sure he’d be okay if it’s cancelled,” I said. “And I don’t think he cares about his credit rating.”

“Are you trying to be smart with me?” asked the man from the insurance company.

“No, I’m just trying to tell you that my father is deceased and he doesn’t need car insurance.”

“Have you cancelled his car registration?”

“No, I haven’t got around to that.”

“Well, you should. If he’s deceased, he shouldn’t have a registration.”

“I understand.”

“Nobody’s supposed to have a registration if they’re not paying their auto insurance.”

“Right.”

“So, are you going to pay the insurance that’s due?”

“I wasn’t planning to.”

“Then it’s an illegal car.”

“But it won’t be on the road.”

“Still illegal.”

“Sorry.”

“That could be a problem for him.”

“I don’t see how. He’s no longer with us.”

“Well, let’s say the state of Florida imposes a penalty for having a car registered in his name but no insurance. And let’s say that penalty holds up any legal proceedings in resolving …”

“May I ask you a personal question? Who do you support for President?

“For President?”

“I don’t mean to pry.”

[chuckling] “Oh, no problem,” he said.

“You have a favorite candidate?” I asked.

“As a matter of fact, I do,” he said.

“And who is it?”

“That Trump fella.”

“Really?”

“Yeah, Trump. Good man. No bullshit.”

From Robert Reich page.

 

Qemol, m'vje keq se bome gjithe ket kurbet ... e t'na vije Trumpi. Do na duken ato tonen xhom. Po dhe demokratet e 10ne me Hillarine, shko me gru m'pension, s'u ngop mo. 

Hajde parlamentar hajde, tuf me hajvane.

Byrek byrek o usta Murat ..4 Petla bojne 2 lek o usta Murat !  smiley

Pak a shume kjo eshte edhe kultura jone , ketu i kemi rrenjet ,  megjithse duam te hyjm ne Europ ! 

Si ka mundesi jane shtuar aq shume veganet...kohet e fundit kam hasur shume vegane qe e proklamojne me zell dhe gati me force verbale stilin e tyre te ushqyerjes (nga menyra sesi shprehen duket sikur kerkojne te ta imponojne veganizmin). Cilat politika e ushqejne kaq shume veganizmin dhe how come qe njerezia po e perqafon cdo dite e me teper?

edhe bar do te hame por nga mishi thiut s'do heqim dore

Me avash more djema me.avash! Ju keni dhe siguracione, nuk keni pse e prishni me shume diten e perendise!

http://www.gazetadita.al/aksident-ne-aut...

Sipas shtypit, policia kishte ndalu furgonin pasi kishte informacione se ne te udhetonte nje shqiptar emigrant me nje çante te dyshimte ne kurriz. 

Edhe mediat ketej e kishin pasqyruar kete lajmin. Si duket shqiptari emigrant ka qene ne shenjester.te shume policive perendimore...

http://www.cbc.ca/kApma?1pEr/q@Fe

rilindja paska qene ogur i mire per peshqit e vjetersmiley

po keta paskan qene masone jo rilindas.

skraparllinj, deshe me thene

E di ndonjera/ndonjeri nga ju, peshq, çfare quhet ky aksesor koke/kapele i/e ketij bariu shqiptar? Nga e ka origjinen? Nuk kam hasur ndonjehere nje objekt te tille dhe s'mbaj mend te kem pare ndonje te ngjashem me te mbi nje koke njeriu. .

 

Energizer Bernie: How does Sanders keep going, and going, and going?

It was well past lunch on a highway in California near the start of Memorial Day weekend, and the reporters on the Bernie Sanders press van were basically begging their handler for some downtime. Maybe after the next event we could swing by the hotel, they asked the press aide. And to each other they wondered, Doesn’t this 74-year-old ever get tired?

But there is rarely time for a break in the Sanders campaign, as staffers and reporters follow a candidate who doesn’t ever seem to slow down. His opponents might consider the relentless pace a metaphor — why doesn’t he just stop running already? But the Vermont senator is currently barnstorming California, a delegate-rich state he sees as his last hope to slow Hillary Clinton’s path to the nomination. On this holiday weekend when Donald Trump, the presumptive Republican nominee, had scheduled just one public event and Hillary Clinton, the most likely Democratic nominee, had nothing public on her schedule, Sanders held one rally after another, interspersed with TV appearances. Ventura, Pomona, and Jimmy Kimmel on Thursday; Long Beach, Inglewood, the Young Turks and Bill Maher on Friday; Santa Barbara, Santa Maria and Bakersfield on Saturday; Visalia and Fresno on Sunday; a few stops in Oakland on Monday.

As he points out at each event, this is the kind of primary campaign this state has never seen.  Usually the race is decided by the time California votes. But Sanders is hoping that a big win here, while not enough to overcome Clinton’s lead in pledged delegates, will somehow convince unbound superdelegates to throw their support his way. “We are doing something that to the best of my knowledge has never been done in California political history, holding rallies just like this up and down this state,” he says again and again. “By the end of this, I am confident we will have personally met and spoken to over 200,000 Californians. We will win here, and we will go to the Democratic National Convention with the momentum to make our case.”

So as his staff catnapped in the motorcade and the press hoped for at least a coffee stop, the man himself — call him the Energizer Bernie — was completely “on” at one event after the next, giving his one-hour stump speech at what seemed like full volume over and over again.

“He runs the 25-year-old staffers into the ground,” says one former aide who recently left the campaign, which has shedded team members as Clinton has closed in on the nomination.

Another ex-staffer expressed similar surprise at Sanders’ grueling pace.

“Most candidates half his age would strain under the weight of that schedule. There was one day where he hit five or six states in a single day. I really don’t understand how he does it,” the staffer said.

So how DOES he do it?

His wife, Jane, described her husband as “just one of those people who is built to keep going.” He has been sick fewer than half a dozen times in their 28-year marriage, she said, and she credits his endurance to the fact that he was a competitive runner in high school.

It’s certainly not his diet — he tends toward meat at meals, corn is his go-to vegetable, and his aides know to keep salty snacks, like pretzels, on hand in the limo. It’s probably not genetics — both his parents died young. It’s not because he is cosseted and spoiled on the trail. The former aide says “it pisses him off if we try to pamper him” and noted his preference for “simple” stops on the road.

“He’s a Hampton Inn guy, and he’s a diner guy. He’s, like, a Denny’s guy.”

It’s also not because he is religious about sleep — he is a night owl who often stays up too late — or exercises strenuously. There’s no gym time slotted on his schedule, though he often detours the motorcade to a field, or even an empty parking lot, so he can go for a brisk walk between events, with the Secret Service keeping people at bay. Staffers call these constitutionals “the Sanders Stroll.”

“He cannot stand that he doesn’t get fresh air and have a chance to walk,” his wife says. “It was 10 degrees in Wisconsin, and we went for an hour walk.”

Back home he rides his bike every day, she says, and when the Secret Service protection started one requirement was that the agents have bicycles.

And how does he keep his voice from disappearing, as happens to many candidates after such a long slog? That’s something Jane Sanders worries about. By the end of one of his congressional campaigns, he did in fact lose his voice completely and required surgery to remove a polyp from his vocal cords. Now he drinks a lot of hot green tea with lemon, she says, and has learned to rely on a microphone when he is speaking, rather than just shouting, as he did earlier in his career.

But mostly, she says, he is fueled by a lifelong feeling that you have to cram as much into a day as possible. “I first met him when he was mayor of Burlington,” she says, and even back then “he was always saying, ‘We have to accomplish this now because we don’t know how long we’ll be here.’ So he’s always pushing for a fuller day” of events. “If there are arguments with staff over the schedule it’s always him saying, ‘What do you mean just one rally?’ He wants to do as many events as possible, go to as many places as possible, saying, ‘We only have a certain amount of time.’”

Those who have been traveling with him over the course of the campaign says it is Jane who keeps him animated and it’s when she isn’t around that his energy sometimes flags.

“It was weird to see him without Jane,” the former aide says. “Jane brings a very, like, profoundly positive energy.”

 

This jam-packed weekend has, ironically, been one of those solo times, because Jane has been sick and stayed back home in Vermont. She says (between coughs during a phone interview) that it’s not because she pushed too hard that she became ill, but rather that she took a few days off. “On a campaign you can’t ever stop,” she says. “As long as you keep going, somehow you don’t get sick.” In other words, momentum. So Bernie will not stop. Not for those in his party who say he has no real road to the nomination and that his extended campaign is only helping Donald Trump, and not for those in his circle who might be getting a little tired. The entreaties from the press did result (or, more likely, coincide) with an impromptu stop at Tanner’s Coffee Co. in Culver City, where the candidate had a small coffee with cream, then slumped, but just for a few minutes, in a chair by the window. Then he was back in his limousine, before those on the press van even had a chance to order coffees of their own.

Faleminderit Rilindje!

A mundet dikush te me shpjegoje pse po legalizohen ndertime qe jane bere pa leje? Te paligjshmit sikur duhet te denohen e jo te lavderohen. Mesazhi: ndertoni cfare te doni pa leje se do jua legalizojme sa te futen ne sistem.

per te fituar vota. e thote njeri nga komentet te ajo faqja.

ky me pak llafe eshte fenomeni i blerjes se votave - long term, qe mos keqekupohesh.

Jemi te nderuar sa here lexojme shenimet e a. zaimit. Bernie Sanders ne anen ketej sheh zgjidhje te ngjajshme, nepermjet revolucionit politik, permes te cilit pushteti te afrohet gjithe e me shume ke votuesit / elektorati + mobilitet konstant ne ket ushtrim e kontroll te pushtetit, prej tyre.

xhimshiti dhe rashica jashte

smiley apo smiley ?

gezuar 1 qershorin kalamaja!

live nga parku i dakordesuar nga populli tiranas dhe qeveria vendore dhe qendrore, per kullotjen e cerrave. nje nderthurje perfekte e natyres, plastikes dhe betonit.

koment entuzizmues.

pse jo

Betoni e bo milionin (dhe duhen shume)smiley, me jeshilllikun maksimumi lopa bo icik qumesht. 

He maga too?

"

Nëse të jesh socialist do të thotë të jesh si Roshi, si Kokëdhima, si Shukriu, si Ndoka – unë nuk jam socialist"

Ben Blushi
 

Blushit shkrimet ia publikojne po kjo s'domethene se eshte baze per t'u marre per reference smiley

po jo mi 22st, ti per reference do shkrimet e ndokes apo frrokut. Qofte dhe te Elvis/Ervin R(r)oshit po kurrsesi jo te Blushit. Mendja jote eshte ala ne formim e siper dhe nuk e rrok dot mesazhin e pjekur te nji si Blushi. Ti je ala ne fazen e bagetise qe i bindet vec fishkellimes se bariut

per t'u pare ky kapaciteti jot nga ana tjeter, qe ka ngecur pas typo-s sime, ne koment peshku e siper

te t'numroj typot une ty, shkruj nji novele

Uaa smiley

Tch paska shkaba? lol Le qe te ishin Shkaba nuk e shkruanin "edhe". Edhe nenkupton sikur ketu ne AL eshte normale te zihen per parkim, por une s'kam pare ndonjehere, thjesht e kam degjuar nga zorrazhinjte.
Përleshje për një vend parkimi, ndodh edhe në Kanada
http://top-channel.tv/lajme/artikull.php...

kara si ty ka kudo, per fat te keq. Ti gezohesh ktij fakti, eshte ne natyren e karit
Ky lajmi qe thu ti zuri lajmet e tv dhe radiove per nja 3 dite. Lajme si ky atje ne ate hale ku jeton ti, jane tip lajmesh gazmore, qe i jep vec jeta osht qejf. TV e gazetat i japin vec kur robt vriten

it's about time .edhe ne duhet ta kalojme nje rezolute te tille.

çfare fitojme ?

asgje pervecse behemi hasha me turqit, per me teper Enver Pasha , nje nga anetaret e triumvirate pergjegjes per genocidin, ishte shqiptar.smiley

kur te denon gjermani per gjenocid, qe eshte usta i kesaj pune, eshte bota me koke poshte. 

te pakten gjermani e ka pranuar holocaustin ndaj cifuteve.amerikanet kane pranuar genocidin ndaj indianeve ,zezakeve..

smiley

smileysmileysmileysmileysmileysmiley

Aleanca Kuqezi ka protestuar sot në mëngjes përpara Ministrisë së Mirëqënies, pasi është kundër martesave të homoseksualëve në Shqipëri dhe ka tentuar ta provokojë ministrin Blendi Klosi me një parullë: “Je Ministri i Punës, jo i Sumës!”

Një javë para ndeshjes së parë të Shqipërisë në finalet e një kampionati evropian, çmimi i biletave ka kapur rekorde historike për një ndeshje po ashtu “historike” të kombëtares shqiptare.

Në ditën e parë të lançimit të biletave më e lira kushtonte 25 euro në kategorinë 3 (pas portave) ndërsa sot ka mbetur vetëm një kategori ku mund të blesh bileta online ku çmimet variojnë nga 380 dollarë579 dollarë amerikanë.

Në një nga saitet zyrtare (http://www.viagogo.com/Sports-Tickets/In...) ku mund të blihen biletat online çmimet fillojnë zyrtarisht nga 230 USD por nuk ka bileta të disponueshme dhe shtohen edhe komisionet e agjencisë.

Gjithsej në këto momente janë vetëm 53 bileta të disponueshme për ndeshjen Shqipëri Zvicër që do të zhvillohet në orën 15.00 të datës 11 qershor 2016 në Lens të Francës por numri pakësohet pas çdo momenti.

Afërsia e shumë qyteteve evropiane ku jetojnë shumë shqiptarë me Lensin dhe kërkesa e fortë për biletat për ndeshjen e parë të shqipërisë në finelt e Evropianit shtuar dhe faktin që luajmë përballë Zvicrës që ka 6 shqiptarë në formacion e për më tepër një derbi mes dy vëllezërve Xhaka kanë rritur andrenalinën për ndeshjen dhe për pasojë edhe çmimet e biletave.

Vendet e mbetura në stadiumin Stade Bollaert, Lens

Albania vs Switzerland – UEFA Euro 2016

Saturday, June 11 2016 13:00

• Kategoria 1 ——–18 bileta
• Kategoria 2——– 4 bileta
• Kategoria 3 ——–31 bileta

25 euro eshte Kat. 4. E treta osht 55. Keto jane cmimet e UEFA ( face value). Te viagogo qe diten e pare jane shit gjithmone mbi $ 150 ( eshte second party seller). Une i bleva 2 cope cat. 3 per $ 130 secila ( ishte nji shqiptar qe nuk i kishte pa cmimet si duket, ose i kishin skadu ilacet). Nuk ndihmon edhe fakti qe degjeneratat e UEFA e kane vu ndeshjen e pare ne nji stadium rreth 30,000, pa plan ( kush do e bote planin Misheli ?) . Ai paragrafi i fundit eshte pak mashtrues se Viagogo cdo dite ka thone KAQ BILETA kane ngel ( si puna avioneve kur ti do me e ble 6 muaj perpara dhe ato te thone : hurry, only 3 tickets left !!!

o Qemolo, se sapo ndeza kompjuterin.smiley, e morre vesh: Herolind Shala  i Kombetares qenka goxha djale,  por ate vellane e paska mut muti !

C'a po di vet Beluggio. Une s'i njof as Heroin e as Deshmorin. Bile sot po thonin qe nuk paska qene as vellai vet !!!! Pune koqevaresh ( jane shume me te keq se ne - if that's possible ) . Po kjo deklarata ketij osh si me thone me la mutin me shurre. Hala' s'jane shujt te gjithe. Une kom hallet e Frances : A te qajme te ftofmin, permbytjet, grevat e " puntoreve frances " apo ato largqoftit me mjeker qe jane betu per gjurulldira. Taksirat !

qe thua ti Qemolo, parashikimi sinoptik i motit ne France paraqitet mire.. shiu ka pushuar,  uji/ permbytjet kane rene ndjeshem.. (ne Lens do jet kohe e mire te shtunen qe vjen, rreth 22-23 grade, perfekt per futboll) ..  po edhe per grevat  nuk po flitet me. 

mirepo na mbeten ata qoftelarget mjekraxhinj, allahu akbr. -sot dikush kishte hapur zjarr ndaj nje autobuzi me turiste çeke diku ne autostrade, prane Lionit.. kishte pas disa te plagosur lehte nga xhamat e thyer.  ende nuk dihet kush ka hapur zjarr, por eshte qelluar me çifte gjahu, sipas policise. -ky eshte lajmi i mire.smiley,  si te thuash, se duket si pune psikopati dhe jo  terroristi, se keta perdorin  kallash per ksi punesh, jo çifte..smiley

nejse, sido qe te jete, une  per vete do shkoj ne Lens !!   -se ne histori futet ai qe hidhet ne zjarr  dhe jo ai qe ngrohet rreth zjarrit..smiley

smileysmileysmiley

O Blend po hape nje teme me ndeshjen...

Corriere Della Sera

Plantacionet janë dyfishuar dhe biznesi kriminal po qarkullon miliarda Euro duke prodhuar më shumë se 1 mijë ton në vit. Në qoftë se në vitet 2013/ 2014 kapitali ndërkombëtar i kanabisit ishte në Lazarat, tani gjërat kanë ndryshuar, bazat e furniziomit me drogë janë vendosur në zonën e Shkodrës, që është më e vështirë për ta kontrolluar.

Tre vitet e fundit

Lufta kundër trafikut të drogës në Ballkan në mënyrë të pashmangshme kalon në Puglia, porta për tregun e madh evropian. Numrat ishin në rritje gjatë vitit të kaluar, 815 plantacione me 165 mijë bimë kanabis ishin identifikuar. Në vitin 2013 ishin zbuluar 305 plantacione dhe 81.300 bimë kanabis.

Bazat e reja

Në atë kohë, baza e trafikantëve të drogës ishte Lazarati, me më shumë se 3 mijë banorë në rrethin e Gjirokastrës, ku marijuana prodhohej për tregun evropian. Situata ka ndryshuar tani, vëmendja është përqëndruar në Shkodër, ku bandat kanë lëvizur bazat për të shmangur ofensivën e forcave të sigurisë.

Në gazetë thuhet se situata po monitorohet me kujdes jo vetëm nga Italia dhe BE, por edhe nga SHBA. Në shkrim theksohet raporti vjetor i Departamentit të shtetit, ku thuhet se Shqipëria mbetet një vend burimi për marihuanën dhe një pikë tranziti për kokainën dhe heroinën.

http://www.syri.net/wp-content/uploads/2...

Erion Veliaj ‏@erionveliaj  6h6 hours ago

Erion Veliaj Retweeted Top Channel

Sqarova koleget e prokurorise per ate qe pane te gjithe, kendi i lodrave s'ka kafe e pallate. Te gjithe te qarte

Dikur Europa I zhdukte cifutet ne kampe perqendrimi,ndersa te paret tane I strehuan..

dhe gjithe duke pas parasysh qe rama s'eshte as i majte.

flm per ket prurje!

une i bera like, sidomos per 3/4 e pare sepse cereku i fundit vuan shume nga veshtrimi super i thjeshtezuar & i stereotipizuar mbi ate periudhe te historise,. (stereotip qe e gjeta dhe ke intervista mesiper, ne pergjigjen e rames mbi usa-n si aleati i rendesishem yni, aq sa nuk u besova syve. Por thashe, i ka dhene zviceranit pergjigjen qe veshet e bashkebiseduesit pelqenin te degjonin, dhe e mbylli.)

ne pergjithsi pozita politike eshte çoroditese sot, sepse ngatrrohet me nje tjeter pozite, si mund te jesh sigle?

Kam edhe nje tjeter veper arti qe e jep me mire idene pikerisht pse eshte e ndotur me seks (vazhdimisht sillen ne blog tema qe deshmojne lidhjen politike-seks), por nuk po e sjell midis zonjave te nderuara dhe te nderuarit Magus qe eshte ankuar prane administrates per ekologjizmin e komenteve te mia.

 

You go Michelle!

..Here in America, we don't give into our fears. We don't build up walls to keep people out, because we know that our greatness has always depended on contributions from people who were born elsewhere," Obama said...

Lexova fjalimin e plote. Fantastike! 

Fatkeqesisht ne Evrope nje qasje e tille percaktohet démodée qe ne fillimet e konceptimit. 

ça neshje, mehiko contra juruguaj

Ka mundsi t'i luteni Mr. Trump qe kur ta boj ate murin ta lej Arizonen jashte ? Ia kena fal Meksikes. Si ere lu Meksike - Uruguai dhe bohet hymni i Kilit !!! smiley ... Apo vari hejbet, te dy spanjisht jon ? Te kishin lujt dy here te Meksikes e kishin ra rehat. 

zvicerianet refuzojne $2500 qyl ne muaj .ain't that some shit.

 

Final results from Sunday's referendum showed that nearly 77% opposed the plan, with only 23% backing it.

The proposal had called for adults to be paid an unconditional monthly income, whether they worked or not.

The supporters camp had suggested a monthly income of 2,500 Swiss francs (£1,755; $2,555) for adults and also SFr625 for each child

Ndonje link pls?

Pervec kesaj qe thua (qe refuzohet e ardhura e pakushtezuar mujore prej $2500), tjetra qe ta heq trurin eshte fakti qe propozimi ka bere goxha rruge, dmth ka mundur te hyje ne axhenden e parlamentit si bill, eshte debatuar, dhe ka mberritur te marre edhe nje zgjidhje te arsyeshme atje, referendumi . 

smiley e papare. Out of this world, potenciali qe paska pas per sukses nje propozim i tille.

Kushedi ne c'kushte eshte shtruar per aprovim, qe eshte refuzuar si meqene nje bachelore qe refuzon pretendentin smiley. Shume kuriozitet per te marre vesh hollesite e kesaj pune.

Po ashtu kuriozitet, c'mendon ti Alba per kete, pa ideologjira e me the e te thashe, sa e si mund te jete /eshte 'doable' ky muhabet?

nese Kane ndonje trust fund te akumuluar nga ndonje pasuri kombetare qe nuk del nga taksat e miletit dhe ua shperndajne qytetareve eshte doable .cdo menyre tjater do te thote qe nje pjese e popullsise te paguaje per pjesen tjeter dhe krijon konflikt ne shoqeri.

 

Bejne mire te gatiten te presin imigrante jo vec nga Lindja e Mesme & Afrika por dhe prej ketej nga ne smiley

Si e more vesh ti ket 'crap'?

Nje dite do behet se s'ka nga shkon tjeter. Ne 30 vitet e ardhshme me algoritmet tip deep learning and co (Watson ose DeepMind psh), 60-70 perqind e puneve do automatizohen, vecanarisht pune qe me para konsideroheshin si "highly skilled", doktor inxhiniere etj. Psh ne studim i Shoqates se llogaritareve ne Amerike vleresonte qe deri ne '25 diku te 80 e ca perqind te vendeve te punes ne ate sektor do jene rrafshuar.

Ne nje shoqeri ku puna eshte njesia matese, kur per 80 popullsise nuk do kete me pune, ose do ndryshoje kontrata sociale ose do marre fund shoqeria.

ose do ndryshoje kontrata sociale ose do marre fund shoqeria.

 

smiley

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikolas Kotzias u prit me protesta në Tiranë.

Shoqata Çamëria” dhe PDIU mblodhën dhjetëra simpatizantë përpara Ministrisë së Jashtme, duke e vonuar ardhjen e eskortës së tij. Bllokimi i hyrjes detyroi ministrin Bushati të dilte jashtë dhe të komunikonte me kryetarin e PDIU dhe nënkryetarin e parlamentit Shpëtim Idrizi, i emëruar në këtë detyrë pas marrëveshjes për koalicion me Edi Ramën.

es protestuesve ishte edhe nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Abaz Hado, edhe ai në detyrë si pjesë e marrëveshjes PS – PDIU. Policia solli forcat “Shqiponja” për të lejuar hyrjen e eksortës së Kotzias. Pavarësisht angazhimit policor, Kotzias hyri nga dera dytësore e Ministrisë së Jashtme. Protestuesit kërkuan zgjidhjen e çështjes çame. “Ne kërkojmë të drejtat tona sipas Konventës së të Drejtave të Njeriut”, u shpreh Hado. Athina thotë se nuk ekziston një çështje e tillë. Një ditë më parë Ministria e Jashtme greke i quajti të papranueshme deklaratat që kryeministri Rama bëri mbi Çamërinë, në kongresin e PDIU-së aleate. 

kjo eshte latinisht;
e doja shqip;
kam pershtypjen se nondaja i thoshte me i emer tjeter smiley

filloi ndeshja

Muy bien hermano

“I would like to end this letter in a more diplomatic fashion, but I think that you, of all people, understand why I cannot. I will not presume to speak on behalf of every American of Mexican descent, for every undocumented worker born in Mexico who is contributing to our country every day or, for that matter, every decent citizen in Mexico,” Vela concluded. “But, I am sure that many of these individuals would agree with me when I say: ‘Mr. Trump, you’re a racist and you can take your border wall and shove it up your ass.’”

Read more: http://www.politico.com/story/2016/06/fi...
Follow us: @politico on Twitter | Politico on Facebook
 

Cili eshte versioni shqiptar I DHR?

                                       Drazen Petrovic

23 vjet sot ... RIP Basketbollisti me i mire qe ka dale nga Europa ...ever !

filloi ndeshja

Der tashi copa america ka qen spektakolare, lojra te shpejta, absolutisht sulmuese, u knoqem prej verteti.

 

4-0 USA!USA!USA!

Gono, Kosta Rika qi rrafi Italjonin kjo smiley

 

i rrafi e? i turpnoi o ifiqo smiley

Para se te celet libraria presidenciale e Obames, materiali (dokumenta, informacione elektronike, artifakte etj ) do te mbahet provizorisht ne nje magazine me hapesire 74,000 sq. feet, ose 1 fushe e gjysem futbolli (amerikan). Ajo eshte mbledhur gjate 8 vjeteve te presidences se tij. Administrata e Arkivave Kombetare do te merret me organizimin, dixhitalizimin, dhe ruajtjen e permbajtjes se "depos" se presidentit. Ja disa shifra per zbavitje dhe krahasim:

120 - punonjesit qe do te seleksionojne materialet arkivore.

40 - kamionet - traktore qe do duhet te transportojne materialet e Shtepise se Bardhe te Obames ne magazinen provizore.

2021 - viti kur do te celet libraria presidenciale e Obames

200 terabytes - sasia e memories elektronike qe duhet per te ruajtur vitet  e Obames ne presidence (30 terabyte, per krahasim, eshte kapaciteti memories per koleksionin e shtypur te Librarise se Kongresit).

13 - numri i librarive presidenciale gjithsej

$69 milion - sa iu kushtojne taksapaguesve librarite presidenciale ne nje vit (qe daton gjithmone me 20 shtator)

8 - C5 avione transporti u deshen te transportojne materialet e Bill Clinton prej Shtepise se Bardhe (kompartamenti i nje avioni te tille nxe nje piste bowling-u me 8 korsi)

etj.

Sapo mbaroi ndeshja e shumepritur sot:

Brazil 7 -Haiti 1

smiley

Nuk mendoj se duhet t'i veme epitet te tille.

Pyet shkaben nese eshte apo jo i pershtatshem epiteti. Meqe e perdor poshte-lart neper komente.

Pese here brenda gjys ore kane ik e kane ardh dritat dje ne darke. smiley Yttt rrace e keqe!

po te kish kritikë dhe festifale per krijimtari te erret (te zeze), ky kushedi sa megacmime do kish koleksionuar

Ky nuk do fitonte asnje cmim, se ky do ishte gjithmone ne juri duke vleresuar te zezen e te tjereve. Une ve bast qe edhe djallit vete i duket vetja cirak perpara ketij kur eshte fjala per ligesine. Se kur do t'i vije ngordhja ketij mortjes.  

Na ra per pjese ne epoken tone ...

As bar sdo rritet aty kam is pershtypjen. Toke e helmuar per jete.

Ky mund te ish presidenti juaj!

Nxjerrin filmime te zyres se presidentit ne internet, nga cepi ne cep, sikur te ish ndonje stalle, e jo zyra e presidentit???? Psikopati dixhital godet serish?

Ore sa erdhi makina pergjuese ne shqiperi, dit per dit po kapin bandat shqiptare ketej nga italia smiley

Prandaj sulmon PD policine, se po u goditen te vetet

Prandaj levizi dhe PD-ja. 

smiley rrofsh, si gjithmone

shume per te thene...

master piece !!!! smiley  smiley  smiley

ata (dailymail) shajne bote, vete jane perfekt smiley

hajde se ksaj rradhe e krujten me rusin veshderr, jom knoq tu pa si u zvarritshin rrugve kokcepat anglezsmiley

Sikur gjysma e parave që thuhet më poshtë të dëshpërblehet është vërtetë shumë smiley

Pronari italian i Agon Channel, Francesco Becchetti, edhe pse jashtë vendit, vazhdon gjyqin me Qeverinë Shqiptare në arbitrazhin ndërkombëtar.

SYRI.net ka mundur të mësojë se biznesmeni italian kërkon dëmshpërblim në shifra marramendëse nga shteti shqiptar. Plot 1 miliardë e 580 milionë Euro është vlerësuar nga avokatët të Becchettit dëmi i shkaktuar nga Qeveria Shqiptare.

Të njëjtat burime sqarojnë se ky dëshmpërblim kërkohet që të përfitohet përmes tre gjyqeve të ndryshme, që pronari i ‘Agon Channel’ ka me Qeverinë.

Konkretisht, siç duket edhe në tabelën e mëposhtme të siguruar nga SYRI.net, nga arbitrazhi i parë në Uashington, Becchetti kërkon 1 miliardë Euro; nga gjyqi i dytë 450 milionë Euro dhe i treti në Paris 130 milionë Euro.

Ndërkohë, kujtojmë se në Janar të këtij viti, Qeveria Shqiptare pagoi edhe 2 milionë Euro të tjera avokatët e saj për të vazhduar betejën ligjore ndaj Francesco Becchettit

Futbollisti i Polonisë me shumë mundësi në fund të këtij europiani do të jetë lojtari që do futet tek veçantitë e këtij eventi.

Pas ekzanimive dhe kontrolleve fizike, mesfushori polak, Slaëomir Peszko ka katër veshka dhe më shumë se mesatarja e një njeriu.

Sipas The Guardian, rreth 1% e popullatës i ka ato që quhen “veshka të dyfishta”. Ka disa efekte anësore, por që nuk sjellin problem të madh, përcjell Zëri.

“Komplikimet më të mëdha mund të shkaktohen nga urina. Mirëpo, disa pacientë janë treguar të kënaqur me organet ekstra që kanë.

Dy vëllezër letonezë e kanë kuptuar se kanë nga katër veshka dhe se kanë qenë të aftë të pinë më shumë”, ka thënë Ian Sample.smileysmiley

Peszko ka zhvilluar 34 ndeshje me Poloninë dhe ka shënuar dy gola për vendin e tij.

ARRESTOHET ELVIS RROSHI

Më poshtë aktakuza e prokurorisë për Rroshin.

Me kërkesë të Prokurorisë së Tiranës, gjykata ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për kryetarin e Bashkisë së Kavajës, Elvis Rroshi, i dyshuar për konsumimin e veprës penale “Fallsifikimi i vulave, stampave dhe formularëve”, në plotësimin e formularit të “Dekriminalizimit”, parashikuar nga neni 190/1 i Kodit Penal.

Në bazë të veprimeve të deritanishme hetimore, rezulton se i dyshuari nuk ka paraqitur në formularin “Për Dekriminalizimin” të dhëna penale dhe personale, të cilat janë të detyrueshme për t’u shënuar.

Prokuroria e Tiranës nisi hetimin kryesisht, në bazë të informacionit të përcjellë nga ana e Sektorit për Verifikimin e Integritetit të Personave në Funksione Publike në Prokurorinë e Përgjithshme. Kjo strukturë kërkoi fillimisht verifikimin paraprak të formularit të subjektit Elvis Rroshi nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Më pas, ky Sektor vijoi verifikimin sipas përcaktimeve të ligjit nr. 138/2015 2015 “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen emërohen ose ushtrojnë funksione publike”.

Në bazë të të dhënave të përftuara nga ky verifikim i thelluara, Sektori përkatës në Prokurorinë e Përgjithshme përcolli informacionin në Prokurorinë e Tiranës, e cila regjistroi procedimin penal.

Kryebashkiaku i Kavajës Elvis Rroshi ka reaguar për arrestimin e tij me anë të një postimi në Facebook:

E mirëpres ballafaqimin me drejtësinë e Sali Berishës dhe do të provoj gjithë pafajësinë time për këtë poshtërsi. Kam angazhuar avokatë të njohur italiane që janë skandalizuar me gjithë këtë sulm ordineresh ndaj meje.

Ata më kanë siguruar se kjo është diçka e pabesueshme dhe betejën sado e gjatë të jetë do ta fitojmë.

Prokuroria nuk ka provuar asgjë përveç atyre që kam deklaruar vetë. Me akuzojnë për një fakt që e kam ekspozuar vetë publikisht dhe që për drejtësinë italiane është nul.

Me akuzojnë për dëbime ku jam dëbuar si mijëra emigrantë të tjerë në tufë po ku nuk kam bërë asnjë gjyq dhe s’kam marre asnjë dënim.

Le të më akuzojnë për çfarë të duan tjetër. Ky arrestim është kriminal sepse nuk mund të arrestosh njeriun për deklarim të rremë pa e provuar që ka qenë i tillë.

S’ka problem unë jam mësuar me padrejtësira dhe kam lindur për t’i mbijetuar çdo padrejtësie.

E sigurte është që Kavajën Sali Berisha nuk ka për ta marrë më edhe sikur shtatë pashë nën dhe të më fusin mashat e tij.

Këtu do jemi!smileysmiley

Fatos Nano ka dhene nje mesazh alarmues me rastin e 25 vjetorit te PS-se. Te ringjallemi perpara se “Rilindja” te na shtrije ne shtratin e vdekjes. Ja statusi i plote: 

“Ky është një Përvjetor kuptimplotë për të vlerësuar pjekurinë e një partie të madhe politike, të madhe për nga vlerat dhe kontributet në 25 vjet demokraci pluripartiake në Shqipëri dhe në rajon.

Sot jetojmë në kohë krizash, në vend dhe në botën që na rrethon. Në krizë është dhe politika, edhe partitë tradicionale në Shqipëri. Për fat të keq edhe PS.

Them për fat të keq, sepse vitaliteti i qëndrueshëm i PSSH në vitet e pluralizmit ushqehej dhe mbahej nga aftësitë dhe përvoja e fituar nga lidershipi i saj për të menaxhuar dhe kapërcyer krizat e tranzicionit (objektive apo të krijuara nga Berisha), pa rënë vetë në krizë.

Edhe në 1991, edhe në 1997, edhe në 1998-1999, edhe në kaosin e rënies së shtetit të piramidave në Shqipëri, edhe në gjëmimet e lindjes së shtetit të pavarur të Kosoves etj., PSSH bëri detyrën ndaj kombit dhe historisë pa humbur vitalitetin dhe vlerat e saj demokratike.

Sot nuk është më kështu! Krizat kanë kërrusur jo vetëm Shqipërinë dhe rajonin, por edhe vetë PS-në! Diçka thelbësore është thyer dhe nuk funksionon në organizmin e saj demokratik.

Në këtë ditë të shënuar dhe kryelartë për socialistët dhe të majtën e re shqiptare në tërësi, nuk është e dobishme të stigmatizohet sëmundja e rëndë nga e cila po gulçon PS-ja dhe demokracia shqiptare.

Por, është momenti i mobilizimit të gjithë aftësive, përvojave dhe brezave përfaqësues të tyre në PS, për t’u ringjallur, përpara se “rilindja” të shtrijë vdekjen mbi gjithçka të mirë të krijuar me solidaritet shembullor në 25 vite!

Unë kam besim se socialistët e vërtetë mund ta bëjnë dhe do ta bëjnë këtë “katharsis” të së majtës, jo vetëm në dobi të “gjeneratës tjetër”, por në dobi edhe të brezave të sotëm, të prindërve e të fëmijëve, të gjyshërve e të nipërve e mbesave socialiste, që e kanë mbajtur vitale dhe fituese Partinë Socialiste të Shqipërisë deri më sot.

Unë jetoj me ta dhe për ta! Gezuar festën e bashkëmoshatarëve 25 vjeçarë!” shkruan ish lideri socialistë Fatos Nano.

Ja dhe NARD NDOKA shkruan në facebook smiley

“Vija e kuqe!

Rama vendosi sot ‘vizën e kuqe’, por nuk u kuptua qartë, nësë e vendosi si politikan apo si piktor!

Nëse është vizë e kuqe politike, do e kaloje Meta!

Nëse është vizë e kuqe, si piktor, do e kaloje Opozita!

Nëse është “vizë e bardhë”, si rilindas, do e thithin vetë!”

It must have been an endless

breathing in: between

the wish to know and the need to praise

there was no seam.

S'ka mbetur njeri pa e tallur kete. Amerika do behet qesharake ne politiken e jashtme po fitoi ky. E meritojne.

Cfare ka per lol kur shikon dike duke vdekur? Vec ata me probleme mendore qeshin ne te tilla raste.

nuk po vdes njeri, gjemb trungadaleti. eshte hiperbole. Edhe pse nuk perjashtohet aspak qe me policet amerikane te vdese nje njeri qe po ecen ne rruge. Gjithsesi, e imja ishte H-I-P-E-R-B-O-L-E. Theksi tek bole, se mbase e kupton me mire.
Nese jo, hiperbola eshte figure letrare.
Figura letrare eshte nje shprehje ne te folur qe nuk duhet marre ne kuptim fjale-per-fjale.
Te mos marresh dicka ne kuptim fjale-per-fjale do te thote qe duhet te vrasesh pakez fare trurin e te shkosh pertej asaj qe duket. Meqe ti ke veshtiresi tek kjo e fundit, une them te shtosh konsumin e omega-3.
Omega 3 eshte... kaq per sot, gjembi. Se trashesh pastaj.

foli pak gjembit per meshqit, shkabe

smileysmileysmiley

Te kerkoj falje qe te kam krijuar pershtypjen se i shikoj videot qe sjell ti ketu. Ke te drejte, nuk i njoh dhe aq mire hiperbolet. Por me vjen mire qe ti qenke ekspert hiperbolesh. Sic thote dhe fjala e urte qe ti si njohesi me i mire i gjuhes angleze duhet ta dish: practice makes perfect. Sa here ne dite praktikohesh me hiperbolet?

na clodhi

pa qeder. cubi e hongri qafn e pates.

Komentet e portaleve shkruajnë për pengmarrje në Amarildo, Teksas. USA?

Pyetjet e provimit te matures ne filozofi (Fr) :

1. Te punosh më pak, a do te thote te jetosh më mire?
2. A duhen provuar dijet? (a duhen prova per dijen?)
3. komentoni nje pjese nga "Princi" i Makiavelit

Shume dobet matura ne filozofi!

Blushi duke ju referuar kërcënimeve nga disa individë pranë Ramës e ka akuzuar Ramën duke e cilësuar atë si Kryetarin e Rilindjes apo të Vëllazërisë së Vesit, e thënë në anglisht ‘Brotherhood of Vice’ duke tingëlluar si Muslim Brotherhood, një parti ekstremiste në disa nga vendet arabe.

Blushi e coi më tej tezën e tij, duke thënë se Vëllazëria e Ramës e cila është e lidhur me Veset që karakterizojnë qeverisjen ka marrë peng Partinë socialsite dhe po i merr frymën duke e cuan në vdekje.

Blushi kishte parasysh individë konkretë si ato me rekorde kriminale, trafikantët, bartësit e prostitucionit, perverse, të paaftë, personat me disa emra zhvatësit e aseteve publike, të sjellë nga Rama në grupin e partisë socialiste deri te ata individë që orkestron Rama për të goditur Blushin dhe të tjerë që mendojnë ndryshe në PS.

Rama tashmë i paaftë për të qeverisur, për të gjeneruar ide të reja qeverisëse, i paaftë për t’u marrë vesh me aleatin e tij Meta, i paaftë për të negociuar dhe arritur marrëveshje, po shfaqet i paaftë edhe një pikë që ja konsideronte vetes si pikën më të fortë, në batuta. Ai tani ka filluar edhe batutat t’i kopjojë. Kështu me një ndjenjë inferioriteti ndaj Blushit dhe i paaftë e i degraduar për tju përgjigjur akuzave e batutave të tij shkatërruese, shfaqet një kopjac i shëmtuar i termit të përdorur nga Blushi ndaj tij, bandës së tij dhe qeverisjes së tij të Rilindjes, termit Brotherhood duke u përpjekur së koti të stigmatizojë opozitën me këtë term.

Është për të ardhur keq për gjendjen mjerane dhe hidhërimin që duket e ka përshirë. Për me tepër ky kopjim i Blushit ë bën qesharak edhe në sytë të të gjithë atyre që ai mban afër sepse duket që ky term nga njëra anë i ka therrur thellë në shpirt dhe nga ana kërkon të dalë duke ja përsëritur anëtarëve të Vëllazërisë së tij që ndjehen keq sa herë dëgjojnë këtë cilësim aq më tepër të përsëritur nga kryetari i tyre. Mesa duket këto cilësime dhe talljet që i bëhen ne rrjetet sociale po e rrënojnë Ramën në të gjithë aspektet.

Po ndjek live një reportazh nga Marseje, kuq e zi, kostume kombetare, shumë bukur por një gjë se marr vesh, çdreqin kanë ca tipa me flamuj të UÇK, komb i pjerdhur, edhe dasmat i kthejmë luftash 

Me vjen keq qe fshive postimin, admin. Eshte fakt qe ketu marrin pjese profile, problematike deri ne rrezikshmeri sociale.

Nga ana tjeter per t'u habit pse pikerisht ai fill replikash, ndryshe nga te shumtit e ngjajshem. 

... on guns after Orlando massacre

"There is too much gun crime in the USA, and high-powered weaponry is too easy to get," he said. "That's the fact. So let's deal with it. We all have the right to bear arms, but we don't have the right to buy and maintain mortars. Even if you feel threatened by gangsters or a New World Order. No bazookas, no Sherman tanks, no hand grenades."

"That's because the Second Amendment clearly states the government has a right to regulate militias, made up of individuals," he continued. "They have that right in the name of public safety. Therefore, Congress should debate what kind of weapons should be available for public sale. And the states, the individual states, should decide what kind of carry laws are good for their own people."

O'Reilly said new laws were "definitely needed" in the face of new terrorist threats and mass murders.

"The FBI and other federal agencies need the power to stop suspected terrorists or other evildoers from buying weapons," he said. "That law needs to be very precise."

"Also, gun dealers all across America should be required to report the sale of certain kinds of guns, heavy weapons, directly to the FBI," he continued. "Not handguns, not talking about that, but other weapons that would be defined by Congress. That is a sane approach and would make it a lot tougher for the Omar Mateens of the world to get the weaponry to kill."

The remarks represented a shift to the political left from where O'Reilly stood on the issue in January, when President Barack Obama announced executive actions aimed at gun control after the San Bernardino, California, terrorist attack.

Back then, the news personality advocated tougher criminal sentences for those who commit gun crimes but no laws limiting the purchasing of weapons.

"The truth is, terrorists are not going to submit themselves to background checks — neither are dangerous felons or insane people," he said during his January 6 program. "They are not going to sign any paper when they buy a gun. Do we all get that? They will buy their guns on the black market. And no registration law will prevent that." ...

Shaqe, 

ty nuk ta ben goja ti falenderosh pjatalaresit, po kjo kritike eshte rezultat direkt i influences se tyre. 

emigrante, ndimoni njeri tjetrin...

 

!Po ju drejtohem juve se kam pritur deri tani por asgje dhe jeni nje faqe qe ndiqeni nga te gjithe. 
Kam nje hall shum te madh,para 3 diteve kam nxjerr ne plera nje komodine dhe brenda ne sirtar kisha Pasaporten e djalit qe esht 11 muajsh dhe pasaporten time...nga rremuja qe kisha ne shpi se lyem harrova ti heq....ju lutem te gjithve shqiptareve qe jetojn ne ATHINE ndoshta e ka gjet ndokush se te gjith e kemi mar ndonje send ne kosha. ( smiley )JAM PA DOKUMENTA DHE NUK MUND TE BEJ DENONCIM NE POLICI...ju lutem shummmmmmm jan pasaporta qe ne janar i nxora jan pa vula...me inicialet P.L. dhe e djalit B.L...per arsye personale spo i them emrat...

Flm shaqe! 

... Dull remembrance taught
Remembers on unceasingly; unsought
The old delight is with us but to find
That all recurring joy is pain refined,
Become a habit, and we struggle, caught.

Në Rome paska triumfu qualunquismo-ja

Buona fortuna

5 stelle, edhe Ne torino.

 

qe i bie: populizmi mund te jete "alternativa" tjeter, kur pseudo-E majta vjen ne pushtet  

e sigurt qe eshte nje levizje qe bart mjaft naivitet e perzierje ideologjish brenda

 Cleveland e fitoj NBA pas kësaj ndeshje apo jo?

po. ekipi i pare qe ne finale fiton pasi ka qene duke humbur 1-3 me ndeshje. shume keq e kemi ketej me keto oraret

 

smileysmileysmiley
             

Sipas një analize të publikuar së fundmi në “Le Monde”, një nga gazetat më prestigjioze të Francës, shuma e parave, që Gaddafi ka fshehur në Afrikën e Jugut, SHBA, Itali, Zvicër dhe Britaninë e Madhe llogaritet të jetë rreth 400 miliardë dollarë, shkruan TRT. Për më tepër, kjo shumë marramendëse nuk përfshin pasuritë e patundshme të diktatorit të rrëzuar.

 

Edi Rama sot është në momentin e tij më të keq, përsa i përket kostos që po i jep ngjitja në majat e pushtetit të njerëzve me të shkuar kriminale.

Pasi i përdori për të marr vota me dhunë e para, sot po e përdorin ata për ti liruar nga qelitë dhe të mos bëj asnjë ‘ciu ciu’ kur këta të fundit hapin zjarr në mes qytetit kundër kundërshtarëve politikë.

Sot nuk luan as kombëtarja që Rama të ketë mundësi të bëjë statuse krenariste që të sfumojë vëmendjen. I zënë ngushtë nga armët e killerve të vërtetë në Kavajë, Rama duket se ka thirrur në ndihme për pak spostim vëmendjeje Koço Kokëdhimën dhe Carlo Bollinon.

Mediat gjatë gjithë drekës po “investigojnë” dhe raportojnë nëse Kokëdhima po shkon drejt LSI-së, pasi ky i fundit ka postuar një status “parimor” kundër Reformës në Drejtësi me vota të blera dhe pa konsensusin e PD.

Fiks, pak minuta pas aktit kriminal në Kavajë, ku zyrtari i Edi Ramës dhe krahu i djathtë i Elvis, Ervin, Enver Rroshit ka hapur zjarr me armë për të vrarë kreun e të rinjve demokrat në Kavajë, Koçet e Ramës (Kokwdhima dhe Bollino) janë bërë aktiv në rrjet.

Njëri për të marrë vëmendje dhe bërë lajm “devijimin” e tij nga Rama, tjetri për të akuzuar Berishën si ideator i atentatit në Kavajë.

“Koqet” e Ramës nuk kanë lëvizur, janë aty.

Njeri është anuar nga Rama e tjetri nga Veliaj.

Thjesht Fuga i Ramës i thirri në ndihmë për të bërë lajm, që të harrohet krimi i killerave të vërtetë në Kavajë. Zyrtarëve të Edi Ramës.

Kocua dhe koqet i kane ngele opozites ne goje.. Me pak fat do i ngelin ne fyt opozites si Kocua dhe si koqet e Rames. Problemi eshte se kush do ta bej opoziten pasi te shperndahet. Erdhi fundi. Edhe nuk shoh asnje shprese as te Bamiri e as tek ai tjetri Bojaxhiu se me votat e lagjes nuk fitohet pushteti. Keq puna, shume keq.

 

MA in Sound Arts and Industries.

Join sound designers, podcasters and artists to change how we hear the world.

Provat e pakundërshtueshme. Kompania ‘Pik. Creative’ nxjerr bllof Ramën: Bluzën e kombëtares e ideuam dhe e dizenjuam ne!.. 

Ajo që po ndodh sot është në kufijtë e pabesueshmes. Ndërsa vetë kryeministri Edi Rama ka dalë deri edhe me një video-intervistë përballë qytetarëve të Kosovës e më pas edhe të Shqipërisë duke deklaruar se ai e ka ideuar dhe dizejnuar bluzën e kombëtares, ja ku vjen edhe përgënjeshtrimi spektakolar nga vetë kompania e dizjanit ‘Pik. Creative’.

Në profilin e vet në Facebook, ‘Pik. Creative’ ka postuar edhe njëherë gjatë ditës fotot dhe skicat origjinale të momenteve të ideimit dhe më pas dizajnit përfundimtar të bluzave, që sot e gjithë ditën veshin kuqezinjtë.

Për të konfirmuar edhe njëherë se është pikërisht Pik. Creative kompania që mban autorësinë e modelit të bluzës së kombëtares dhe jo Edi Rama ashtu siç deklamon vetë ky i fundit, në faqjen e kompanisë në FB, është risjellë edhe njëherë postimi që ata kanë bërë në 29 Janar të këtij vitit, kur u bë edhe prezantimi zyrtar i bluzës.

Ja se çfarë shkruante asokohe Pik. Creative: “Ti Shqipëri më jep nder! Uniforma historike e Kombëtares së Futbollit për EURO 2016, ideuar dhe dizenjuar nga PIK Creative.  Fanela e re, Triumfi, mbart mbi vete elementët tanë kombëtarë, të sjellë në mënyrë moderne, por pa e humbur identitetin e lavdishëm”.

Ky postim sjellë edhe njëherë me foto-fakte  të gjitha etapat nga hedhja e ideve të para në letër për modelin e bluzës e deri tek prezantimi zyrtar i saj në dyqanet Macron që ndodhen tek Ring Center.

Në këtë pikë realisht lind pyetja, a ka turp kryeministri Edi Rama?!…

a ka turp kryeministri Edi Rama?!…

That ship sailed a long time ago .smiley Po i thoni mavrise te beje ndonje pune se ngeli para mbrapa kombetares .

Jo, nuk ka turp smiley 

Jane interesat financjare qe e bejne te mos ndaloje, megjithe huliganizmat dhe rrezikun per akte terroriste.

2 miliard e kusur fitim kish franca me Uefe. It's about money. Per te drejtat e puntoreve nuk do me ja dite njeri. Megjithate protestuesve ju lumte se ja lune fene.

Deputetët e Kosovës kanë pagat më të larta krahasuar me deputetët e vendeve fqinje. Njohësit e ekonomisë dhe analistët politikë thonë se në një vend si Kosova me varfëri dhe papunësi të madhe është e papranueshme që pagat e deputetëve të shkojnë deri në 2000 euro.

Shteti më i varfër në rajon paguan më së shumti deputetët e tij. Deri në 2000 euro marrin paga mujore deputetët e Kosovës, derisa ata të Serbisë nuk marrin as 1000 euro në muaj.

Gazeta Zëri ka nxjerrë të dhënat e pagave mujore të shteteve të rajonit dhe del se Kosova edhe në krahasim me Malin e Zi, Maqedoninë dhe Shqipërinë mbetet në top-listë për nga rrogat e deputetëve të saj.

Paga bazë e deputetëve të Kosovës është 1488 euro e kur kësaj i shtohen edhe përfitimet tjera si mëditje për pjesëmarrje në seancë, në mbledhje të komisioneve, si dhe udhëtime jashtë vendit, ajo arrin në rreth 2000 euro.

Pas deputetëve të Kosovës të dytët më të paguarit janë ata të Malit të Zi, paga bazë e të cilëve është 1200 euro, pastaj janë deputetët e Shqipërisë me 1080, të Maqedonisë me 1000 dhe të Serbisë me vetëm 860 euro.

Por njohësit e ekonomisë dhe analistët politikë në vend thonë se në një vend me nivel të lartë të papunësisë dhe me varfëri të madhe është e papranueshme që paga e deputetit të jetë shumëfish më e lartë sesa paga mesatare në vend. /Zeri

kur do na hapni nje postim per referendumin?

brexit jek e jek so far..

deri nashi  duket se inglizi  i beri mune bashkimit europian.Dow 500 pike poshte...

Ndërsa ata që bënë historinë në Francë, po kërkojnë të përshëndeten me tifozët dhe ndoshta t’u shprehin trishtimin që nuk bënë dot më shumë, Edi Rama, po themelon një traditë të re, festimin e humbjes.

Sikur kaq te kishte bere Basha nuk do te ishte shkaperdhyer me vota qe ne katervjecarin e pare si kurre ndonjehere ne historine e nje kryebashkiaku lider partie. 

5 smiley video smiley

Ktu po ja mbeshtjellkan Shukuriet njona tjetres smiley

Jo se thone qe i sajopj une. Ja komentuesi tipik emigrant. Lajmi eshte per nje robot, pa lidhje me asgje, ai shkruan

https://www.facebook.com/topchannel/post...

Ne Shqiperi pake punojne , shume meren me thashetheme .Dembelizem , Qylaxhinj ,Jemi ne kulmin e Servilizmt .Me dhimje ,si u katandis ky vend per 25 vjet ..

+1

Tamam komentuesi tipik emigrant. I lindur ne Tepelene dhe i emigruar ne Tirane ku shijon pensionin. lol ncnc pz. ISNCK

Kush osht ky gjemo.

Nuk e njoh zoterine, megjithse nga komenti duket sikur eshte dikush qe e ka marre malli per ditet diktatures. shkaba me siper e solli komentin e tij tek nje video e Top Channel ne FB si shembull te "emigrantit tipik" qe flet negativisht per Shqiperine e shqiptaret, por zoteria jeton ne Shqiperi.

Ehhe..kujtova mos qe shkaba dora vete.

Disa ketu kane thene qe shkaba eshte vajze e re e papjekur qe e kalon gjithe diten ne liveleak dhe duke lexuar Anabel. smiley

Mjere ai burre qe do merrkerkare .

E marr una  smiley  te jete femer dhe te perballoj gjith keta burra me oratori  smiley  e marr una . 

Po blej nje papagall te del me lire.

Pjeri e do per gojen. Papagalli ka sqep, nuk eshte i pershtatshem. I vetmi dyshim qe ka Pjeri nderkohe eshte nese shkaba e ka firmos rezoluten anti-kompensate apo jo.

.

me siguri ka qene emigrant dikur. Me siguri, ndryshe nuk ka si shpjegohet... 

Mooos, vdiq Bud Spencer!

Bizneset dhe konsumatorët shqiptarë do të duhet të paguajnë rreth 45 miliardë lekë (rreth 450 mln USD) më shumë nga taksat vitin që vjen dhe së paku 8-9 miliardë lekë më shumë nga rritja e çmimit të energjisë elektrike. Të dyja së bashku përbëjnë një vlerë prej 54 miliardë lekësh apo rreth 540 milionë dollarësh, e cila do t’u hiqet shpenzimeve të tjera dhe do të shkojnë taksa për qeverinë.

Automatikisht, konsumi në vend do të pakësohet në këto vlera e për rrjedhojë, rritja ekonomike e vendit të frenohet nga ky fakt. Ekonomia shqiptare ka në themel të rritjes së saj konsumin dhe investimet private dhe një rënie e mëtejshme e likuiditetit në ekonomi cenon në mënyrë të drejtpërdrejtë tregtinë me pakicë. 

MONITOR 

"Së dyti në kondicionin social në perceptimin tim aktualisht je “skanuar” femër (mami) tepër bashkëkohore potente plot vizion.. Ky është dhe “motivi” imponues i imi që ti të jesh mikesha ime konseguente. Nuk dua të gjykoj se ti je një zonjë provinciale me mendësi fshatareske.. Fundja në CV-in tënde je dikush..Shpresoj mirëkuptimin tuaj..! Ok"

smiley

smiley

le te thone po deshen qe ndryshimi nuk eshte si nata me diten. Ndryshe nga shukriu brekegrisur i dibres, Shyqyriu i Beratit eshte filozof, i thelle, xhentellmen. lol Ja robi me kulture si i dergon mesazhet dhe kur abuzon. Mbase ka abuzuar, se me tamam nuk e dime.

1 – Të këshilloj tepër miqësisht që në konceptin apo në filozofinë perceptuese mos reflekto mendësi fshatareske të natyrës provinciale duke u munduar të tregosh moral, koha ka evoluar, ndaj duhet të jesh më elokuente me veten dhe në shoqëri, OK?

2 – “Zogu” – do më vinte mirë të të thërrisja kështu se si “zogë” je! OK?

3¬ Është e vërtetë që je “Tip i vështirë” në raportin komunikues, por “Tip inteligjente” me performancë femërore tepër perfekte.. Ke vlera në vetvete! Të respektoj dhe nuk dua të të humbas ! Ok ?

4¬ …. “Mirëmëngjesi”! Po të shkruaj shpejt. Zgjohem në orën 04:00 dhe ora 05:30 nisem për në punë. Unë gjykoj se ti duhet të njohësh madje dhe të administrosh vlerat të cilat s’të mungojnë.. Ti gëzon simpati, inteligjencë dhe një komunikim tepër komplimentar. Je tepër femërore. Për këtë duhet të jesh KRENARE! Respekte

5 – “Përshëndetje! Gëzon të gjithë kredinë mirënjohëse nga ana ime. Performanca juaj më imponoi respekte pse jo dhe ndjesi. A u sqaruat me avokatin rekomandues. Problemi yt sinqerisht më diktoi keqardhje. Mos hezito me sms apo tel, do të mirëpres. Respekte, OK ?”.

6 – “Përsa i përket çështjes të cilën natyrshëm Ti e ke “gangrenë” sinqerisht do kesh suport gjithë “kredinë” time juridike ..! Ok ?? Së dyti në kondicionin social në perceptimin tim aktualisht je “skanuar” femër (mami) tepër bashkëkohore potente plot vizion.. Ky është dhe “motivi” imponues i imi që ti të jesh mikesha ime konseguente. Nuk dua të gjykoj se ti je një zonjë provinciale me mendësi fshatareske.. Fundja në CV-¬in tënde je dikush..Shpresoj mirëkuptimin tuaj..! Ok ??”.

7 – “Psikoanalisti austriak Sesil Frojd shkruan se ‘kur je i martuar dhe ke një te dashur ky është komoditet, nëse i dashuri është dikushi atëherë ky është luks ”. /Albeu.com/

7 – “Psikoanalisti austriak Sesil Frojd shkruan se ‘kur je i martuar dhe ke një te dashur ky është komoditet, nëse i dashuri është dikushi atëherë ky është luks

po per dashnine e burgut cfare thote Frojd ?smiley

Po si surrat e pe? smiley

Syfet tipik beratsi .koke,qafe ,gushe ,bithe e bark nje e te pandarasmiley

 Basha: Shteti ka rënë 

Grabitja e armatosur sot në Rinas, në atë që duhej të ishte territori më i sigurtë në vend, dëshmon se rendi ka rënë, se shteti ka rënë. Persona me armatim të rëndë e me maska, shkojnë deri tek pista e avionëve, grabisin paratë, vetëm një ditë pasi u deklarua se në aeroportin e Rinasit janë përforcuar kontrollet në kuadër të masave kundër terrorizmit, pas sulmeve ne Stamboll.

Ku janë cubat e Tahirit, apo me siguri duke ruajtur parcelat me kanabis te Habilajve për llogari të shefit, duke kundruar udhëtimin e skafeve me drogë që kanë pushtuar Jonin dhe Adriatikun, duke përgjuar në mënyrë të paligjshme e shantazhuar gjyqtarë e prokurorë, duke dhunuar e gjobitur qytetare e biznesmenë apo duke arrestuar gra dhe pleq për kuponin e një kg qepe apo 2000 lekë drita të papaguara.

Kjo ngjarje e rëndë, që ka shkallmuar çdo standard të sigurisë, është një akuzë direkte për Saimir Tahirin dhe Edi Ramën. Në pushtetin e tyre krimi s’ka kufij, ka mbrojtje, ka liri. 

SKANDAL!

Sipas hetimeve paraprake te policise ,grabitesit e valutes diten per diell jane hajdute.

Ky është kulmi, presupozohet që aeroporti i vetëm shqiptar ka masa të larta sigurie për shkak të terrorizmit dhe në fakt kështu shkruajnë mediat dhe e kemi parë këto ditë edhe në tv. Me pak fjalë aty ku vidhet dhe s'kapet njeri larg qoftë bie fjala ti shkojë mendja ndonjerit për të bërë të pabëren...

Fakju do te thoshte Pjeri ..

Hajdutat bertasin kapini hajdutat ! Po kush jane hajdutat , grabitsit ?

Grabitsit jane privat, kompania e sigurimit eshte privat,  aeroporti,  eshte privat !

Kush jane hajdutat ? Hajdutat jane privat ! Kush e hongri ne ket mes ? Privati, duhet te kete paguar siguracionin dhe po qe se eshte keshtu, athere grabitsit jane pronari i pareve, hajdutet, dhe personeli i  i sigurimit aeroportit !

Gjithemone ne se paret, nuk figurojne te shtetit !  Shteti ka vetem sigurine e aeroportit ne se eshte keshtu marveshja midis Privatit dhe shtetit , sepse edhe Aeroporti eshte privat ! Ja keshtu puna !

Po de.. edhe shteti u ka privatizu ket po themi smiley

 

te mos nxitohemi! fale pranise se policise nuk u rrembye avioni. po t'mos ishin cunat e Sajmes, as pllakat e fushes se aviacionit nuk do ishin

smileysmiley

smiley

mor po, po prishet gishti, thuaj, duke u  ferkuar pas telefonit smiley

A ka filluar punen makineria per ta mohuar kete lajmin? Nuk e shoh ende tek transparenca. Pse po vonohet shkaba dhe shoket e tij?

SKANDAL! smiley

 

SKANDAL osht kur Portugalia te ngreje Kupen e Europes pa fitu asnji neshje mrena '90 min. That's a scandal homie...

nje taksixhi qe paguan 80 mije $$ per nje foto me potus .just when you think that shqipot can't get any dumber ..smiley

Ah per ate foton qe entuziasmoi pseshqit. Hallall 80 000 dollaret.

pse Ah! zhardin, ti sikur ke pas bo Oh!?

 

oh! Fakju Tiku.

he tani erdhe ne teme, por prap ka diçka qe nuk shkon, sepse un te dija lesbo qeflije femrash.

Apo ke bere ndonje operacion plastik, e kerkon te pallosh meshkuj?

eeee e kuptova, pradaj bere Ah! ne vend te Oh!

 

Po e njejta gore mbete o Tiku. Merr ilaçet, ate bej.

Oh! dhe... fakju!

tik tak ti e di shume mire qe allahu edhe fjalet ne forum ti lexon - sillu mir djalosh se ska xhenet per ty 

KM duhet te jape doreheqjen .

ure hesapi smiley

 

nja dy here i kishte thone: Toso ule pak.. smiley

smiley

Edhe ai shoqeruesi gati sa spo i thoshte " shofero maje pak se m´shpetoi "  smiley

Vidjo me kalë eshte edhe me e bukur smileysmiley

 

Ueeeeee taippi paska mar gruan e bilal shehut smiley

te kete frike femra te dale rrugeve vetem ncncncnc

 nje dhe dy

 

te kete frike prindi te nxjerre kalamanin ne park ncncnc

nje dhe dy

hmm Nga data 1 qershor deri ne 1 korrik peshku ka pasur mesatarisht 176 postime ne dite.
Dikur, kur shkoi keq, arrinte ne 350 ne dite.
Dhe te mendosh qe nja 100 nga keto jane llapacitje te morrave te sales qe postojne lajmet e babes jashte teme.

Me e deshperuar situata kur e mendon qe nder 176 postime, 70 jane linqe nga liveleak.

Si kane qene ato barcaletat me kulmin e ksaj e kulmin e asaj. Ky qeka kulmi i hajdutllikut, i paska qeru vetes (apo gruse?) i 70tce (grands, koincidenca me nr e liveliaks eshte hyjnore).smiley

...

Bilal Shehu ka pranuar në zyrat e FBI, se 80 mije dollar  të cilat u konvertuan në një ftesë për atë dhe bashkëshorten e tij në një nga pritjet e presidentit Obama, e kanë burimin nga Shqipëria. Në atë pritje pronari i një agjencie të vogël taksish në New Jersey, faktikisht nuk ka marë pjesë me bashkëshorten e tij siç ishin edhe ftesa, por me vetë kryetarin e opozitës shqiptare në atë kohë dhe kryeministrin hije Edi Ramën.

E gjithë kjo intrigë tipike shqiptare, është finalizuar me një foto mes Ramës dhe Obamës, imazh  aq shumë i përdorur prej të parit në fushatën e sapo nisur për zgjedhjet e vitit 2013 që dihet si përfunduan.

Në SHBA ndërhyrja e donacioneve të huaja në fushatat presidenciale, është një akt tejet i rëndë dhe ndiqet nga agjencitë ligjzbatuese me alarm dhe prioritet të lartë. Nëse hetimi për taksixhiun Bilal sapo është mbyllur për ideatorin dhe ekzekutuesin e këtij akti të rëndë për ligjin në SHBA, Edi Ramën, sapo është hapur sepse FBI do ti shkoje deri ne fund zbulimit te burimit per 80 mije dollare. Qerrja e FBI, është e ngadaltë por mbërrin gjithmonë në destinacion. smiley

....e kishte mire Lubonja kur thoshte se rilindja eshte raca me bastade e shqiperise  keto 25 vjet

iFiqo c'thuhet nga regjimenti i lojarve te z. Trump, do e perdorin z. Bilal ne fushate, dmth kruket Obama, kruket Laje?  Amon se mo na ha nei cyc S1KQ. Apo taksirati i Lu-se se shkrete thujsmiley 

Asnji dyshim.

 

Pranej e keni blloku si teme ke peshku per ta rujt per fushate. Vallai shume te gjate (apo te ronde?) e paska doren z. Trump. 

Ho mi shukrije , ke fillu fushaten kunder Berishes kshu ?

Shukrije

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).