...me sa di une Islami nuk ka simbol identifikimi.

22 Komente

Pyetje me vend. Ketu ne Gjermani si simbol vihet kryqi.

Sepse shumica e muslimaneve shqiptare nuk mendohen gjate per keto pune...tek feja i vene rendesi vec adeteve, tip berja e hallves, hashures, therrja e qingjit me raste festash dhe perdorimi i ndonje simboli per te thene qe i perket nje feje te caktuar, duke qene se as grate nuk mbulohen e as burrat nuk mbajne mjekra e pantallona 3/4, thjesht respektojne ca tradita ne raste te vecanta, si per krenari, si per te qene brenda me ceshtjet shpirterore (meqenese nuk u intereson t'ia hyne thelle ketyre puneve) tip: Vdiq filani, ca feje kishte? Mysliman. Hajde te therrasim hoxhen t'i kendoje, t'i gjeje shpirti paqe, se kshu duhet bere ne keto raste.

 

 

.https://en.m.wikipedia.org/wiki/Symbols_...

Po se ka akoma hajdara ai vend prandaj. Kur te mbarojne edhe mund te ndryshoje pamja e nekrologjise. Ca i gjen dhe ketu te peshku. Njihen vete ata nuk keni pse pyesni kush.

pse nxitohesh? prit sa te vije profil-im dhe te marresh pergjigjen. Duro! sa here na kane thene?!

Varju lesht!
Dava islamikesh

.

no idea, as qe e mbaj mend . ja se ka kompetente plot peshku po skane ardh akoma 

Gjysem-hena simbolizon fene para-krishtiane, henoret, te cilet ishin ne konflikte te perhershme me dielloret, e te cilve iu bashkuan ne kete konflikt semitet (arabet) diellore, nga shkaku se keta te fundit ishin ne konflikte te gjata me dielloret ajrane (arjane, parthe), keshtu duke e ndryshuar fene e tyre nga diellore ne henore. (Ndaj dhe sot e kesaj dite iranianet i quajne arabet si jo-mbajtes te fjales, pra si tradhetare.) Keto konflikte te gjata (thuaj te perjetshme), me dhimbje dhe lengata per popujt dhe njerezit, kushtezuan mjafterisht evolimet e metejshme te feve. Ne keto konflikte te vjetra fetare kane kaluar me luftra edhe parakaluesit e shqiptarve te sotem. 

Popujt turkmene, ne zbritjet e tyre drejt jug-perendimit, hasen me pare popujt parthe (perset), duke u konfliktuar me 'ta, ndaj dhe u bene me kundershtaret e tyre, me semitet (arabet) henore. Vete historia osmane fillon me ate mitin e nje beteje midis kryqetarve te Kostandinopojes dhe nje grupi tjeter me te dobet, (semite keta te fundit, nese nuk gaboj, se e kam harruar ne detaje historine), ku keta turkmene te zbritur ndihmuan me te dobetit dhe fituan betejen; -cfar duket se eshte nje mit dhe jo realitet, sic duket dhe emri i sulltanit te pare, Osman (i lindjes njeri), qe tregon nje figure eponime dhe jo nje njeri real. Pas ketij Osmani simbolik nisin personat reale turkmene, te cilet ruajten simbolin e henorve. Keshtu ky simbol i ka mbetur sot myslimanve sunite, si aleate keta te perendimorve henore antike, qe se fundi u kthyen ne te krishtere, sebashku me nje pjese te diellorve. nje pjese e ketyre te fundit u kthye me pas ne myslimane, por me se shumti ata shiite dhe nendega e tyre, bektashijte. Tek keta te fundit simboli i gjysem-henes nuk para gjen mbeshtetje. Keta vazhdojne te ruajne diellin si simbol, gje qe po perfshihet muajt e fundit edhe me teper nga politika turke (shikoni ca simbole dielli ne tribunat ku mban fjalime Erdogani), e cila -per shkak te mosmarrvjeshjeve qe ka me perendimin- don te ruaje marrdhenie te mira edhe me lindoret diellore.

Fatkeqesi qe sot nuk ekzistojne me mesimet mbi historine e feve! Dhe njerezit besojne se fete i zbriti Zoti!!! Ato i shpiku mendja e varfer e njeriut.

Jo vetem qe vene gjysem henen neper nekrollogjira,por e vene edhe neper varroshe apo te gdhendur neper kokat e vareve.....kot nuk thot Erdogani "ketu ndihem si ne shtepine time"

Karl Marx ti kujton se trashgimtaret e dylbereve ne  trekondshin e arte kavoj-rrogozhin-peqin dhe pak Ura- vajgurore dine kaq shume nga henoret,parthet,semitet,ata kane nje jete mor daj qe lexojne vetem nje liber ,ate liber qe i ka te gjitha brenda.....kur pushojne degjojne kengen e preferume " te blen lala fustan per bajrom"

Vertet alarmuese situata ne Peshk ku tere diskutimi tani zhvillohet rreth te njejteve qe jane bere figura si nishan per tu goditur per gallate nga persona qe s'e di se ç'jane, ata vete e dine se ç'jane. E vetmja mundesi per te qene diçka eshte tallja me keto figura, e cila perfundon me sharje (qe jane guret e Peshkut).

Kane rrahur gje njeri a gazetar a methetethashe sot?

po shkaba tmerrohet kur n'vend qe me u rraf me grushta, i hedhin naj tas letre me kafe makines

Po Shukri Xhelilin e more vesh Zeqo qe e shkarkuan se ja kerkoi njeres?

A me Shukriun ndryshon puna, ky nuk desh ta rrifte, veç nje tegel desh ti hiqte po ja hoqi ajo tegelin e para.smiley rilindas me brek te grisme.smiley

rrihen nga sevdaja e madhe per njeri tjetrin.Ai qe te rreh te do tha njeri .smiley

Po mire kur islami nuk ka shenje identifikimi, nga e kuptovi kureshtari qe keta jane myslimane? 

 

Daku pa vajtur  ne Llogara, ne Dukat  varrezat jane ne ane te rruges dhe ne ato varreza ke me dhjetra gjysma henash...perballe me varrezat ke nje xhami.......qafa e llogarase eshte sinor midis fshatrave myslymane dhe te krishtere....perfundimin nxirre vete tani ,çar te them me une tani .....

shqiptaret myslyman ven gjys henen, krishteret ven kryqin, budistet ven buden, rastafarianet ven bob marlin, 

Une ve kete timin!

Eshte simbol i siguracionit te pasjetes. Burokracia pasjetare e kerkon.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).