Mirmbrema 

Kam 1 makin bmw 318 1.6 benzin kam probleme mundohem me e ndez mer pak i jap gaz nuk e mer fare dhe fiket 

Pompen e benzines ja nderrova tani 

43 Komente

Shite, s'ke gjo ne vije. BMV kane gjithmon probleme. 

e ke kontrolluar serbatorin, mos nuk ke benzine...smiley

Vallaj kishe ku me u fal paske gjet, nuk merret njeri ktu me difekte motorrash, gjojna t'vogla dhe banale, ktu i ke t'gjith specialiste per difekte qeverish dhe biznesi:

"çer gamori qe osht ky kryeministri", "po pse mer vlla kshu behen kontratat per aeroport?", "u bo bytha gjermonit me ja dhi amerikoni?" , "po te qe per amerikonin, qe osht loqe fare, nuk kupto asigjo nga komunitarizmi, Putini ja kish dhi me kohe Trumpit qe kupto nga individualizmi sovjetik!", "po t'kishte qene per Palloshin, ja kishte dhi me kohe Malokut, po kshu osht kur nuk reformohet drejtesia, sepse Lu kujto se çer osht, i cop ambsador i pjerdh osht!"

--------------------------------------------------------------------

pyetja qe ke be eshte shume e pergjithshme, ka shum shkaqe, eshte njesoj sikur te pyesesh: "kam temperature te larte, si t'ja boj".

Jane dy shkaqe te pergjithshme, ushqimi me lende djegese dhe sistemi elekrtrik ndezes. Nuk mjafton ndrrimi i karburatorit, duhet kontrollu i gjithe sistemi ushqimit.

Nje keshille ne pergjithsi, neqoftese ke makine tip i vjeter edhe mund te futesh ne keto lloj muhabetesh, por neqoftese ke makine te re, shko tek mekaniku specialist, e jalla te bejne gje edhe ata sepse tani sistemet jane te komplikuara. Tani heqin dhe vejne blloqe te gatshme, as ata nuk njohin mire me hollesi se çfar ndodh.

 

ndrroi baterine

Nderro Flametrin e Ajrit.

Shif njehere kandelat, distributorin dhe fijet 

Eshte problem Ajri , kandelat nuk digjen te katerta pernjehere po ashtu dhe fijet nuk digjen te katerta pernjehere, distributori po te ishte prish nuk ndez fare , makina ndizet dhe fiket.

Ka mundesi jane te treja bernut, ose ka ndonje difekt elektrik. Ose farfalla

Ky eshte muhabet  tjeter masnej , shkrepsen dhe flaken.......shpeto veten...shoqnine dhe neve.

Ose shiko mos zogjte kane bo fole tek marmita dhe e kane bllokuar , s"tallem smiley

Lere fare, bli nje te re.

po mos e boni çunin me ble makine per i bateri te ngordhme

nqs nuk merr gaz fare, bateria eshte shkarkuar ose pompa e benzines qe nuk e furnizon me karburant sistemin.

Merr icik thote, dmth zor se eshte bateria. Po kjo dhe provohet kollaj, lidhe me te nonji tjetrit. Me shume duket si pune ajri.  

PS. Bateria eshte e poshter ne fakt, kisha nji une qe bote te dukej sikur kishte difekt kompjuteri. 

Te pergjigjem une eshte njesoj si te pyesesh nje mashkull per punet e shtepise. As nuk e kam haberin hic se ca ka makina jote! smiley

Qe kur fillove te pyesesh ti per keto gjera, Peshku u be nga blog ne repart riparimesh smiley

Po m'tregonte nje maroken, shok i punes per nje maroken tjeter smiley 

- Ishte njoni Pjero, qe do ikte me vakanci ne Marok, dhe bleu nje makine te dores se dyte. i rregulloi letrat, kontrrollin teknik, e gjith qejf niset, si padron. Kalon Francen, e futet ne Spanje, e veç kur sheh qe i del tym, n'fakt kishte harru ti hidhte uje, mirpo s'dinte, del nga korsia, ndalon, hap koferin para makines, shef s'kish motor. Rri i shkreti, menohet se ku i ka ra motorri. Ndalon nje maroken tjeter dhe i thote se me se mund te ndihmoj. E i thote ky; Mos pe rruges noi motor makine se m'ka ra motorri, se di ku m'ka ra. Shikon ky qe do e ndihmonte dhe i thote; Po keto lloj makinash e kan motorrin mrapa mer hajvan,  dhe i hap koferin mbrapa, hidhi uje gomar. 

- как машина ?

- Kak mashina, mut shoferi, shurr faturina ... !

ça u bo?

Ua ka cu ambasadorve ta shohin iher. 

po te xheneriku dixhital, pyeti ?

O Pjer, edhe ky njelloj si Karli, ben pyetje e nuk merr pjese ne diskutim me komentatoret, te pakten te na thote a e gjeti difektin.!

Jo po u kujtua qe s'ka makine fare. 

Lereni djalin, se ka harruar fjalekalimin.

Sot ne mengjes u zgjova me nje dhimbje ne kycin e kembes se djathte. Kur nuk e leviz nuk me dhemb po kur e leviz po.

gjembi, ça te ka ndodh! r u ok?

Te shkuara gjemb, mundohu mos ta levizesh. 

faleminderit ketlina. Po ku mos ta leviz moj moter? S'te jep njeri pushim dhe pjatat duhen lare.

Pa shiko, mos ka hyre nonje gjemb !

E shikova, s'paska gje.

P.S. Eshte bere peshku si kjo. Degjojne shoket e shoqet e shkabes per peshkun, regjistrojne nje preudonim, leshojne nje pyetje dhe harrohen perseri tek internet-kafeja e lagjes duke luajtur online me shkaben.

Ok ok, po kemi dhe kalamaj per te ushqyer. Halle halle kjo dynja. Shkaba, eshte bataljon tjater, jo imi smiley

 

Kam 1 makin bmw 318 1.6 benzin kam probleme mundohem me e ndez mer pak i jap gaz nuk e mer fare dhe fiket 

Edriol,e paske prish kerrinsmiley

Ne shikim te pare,defekti duket si pasoje e ngasjes se pakujdesshme,te shpejte dhe te vrullshme te vetures.Pleqte e thone se, gruas dhe vetures s'bon me i grah vrullshem,nese paraprakisht nuk ia "nxeh"  motorin smiley Ndryshe,ato amortizohen parakohe.

BMW-ja te paste marre te ligat.Bleje tjetren!

Me demek Bej Mutin Wetures, tha Xhev memeci nga Vlora

Mire e bojn kto te ambasades. z. Trump kishte thone qe me patina do t'i lej ato qe kane nimu sharesit e mi. Dhe patinat dune ca kohe te msohen. smiley

mir mi po nuk jane shenja te mira keto smileymos poe mbyllin fare mor aman

 

Ne tone serioze, aleatet e medhenj jane te zhgenjy me rracen tone, ne Albanie e qark. Kam frike se do konsiderohet investim i gabum.smiley   

ça u bo?

 

baterija do tket qen smiley

 

mir bisha?

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).