Të treja gjuhët që përdori në Asamblenë parlamentare të NATO-s; shqip, frëngjisht dhe anglisht; kryeministri Edi Rama i shfrytëzoi për të shprehur vullnetin e Shqipërisë për t’u bërë pjesë e Europës.

Kjo ra më shumë në sy, kur iu përgjigj një britaniku të interesuar për pikëpamjet e kryeministrit për zgjerimin, pas përfshirjes në debatin për largimin ose jo të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian.

“Ndoshta jemi ende shumë naivë, që mendojmë se BE-ja është çfarë mendojmë ne që është, dhe ndoshta ju e keni humbur tërësisht kapacitetin për të qenë naivë, por me të tillë situatë gjërash dua t’iu them që nuk preferoj të jem në vendin tuaj. Preferoj të jem në vendin ku jam, në vendin tim. Kështu që ne preferojmë të vazhdojmë më tej dhe të bëhemi anëtarë të BE-së”, tha Rama.

Këtë qëndrim, kryeministri e mbrojti me këmbëngulje deri në fjalinë e fundit të përgjigjes, pavarësisht se dy ditët e fundit, në Britani shqiptarët janë vënë sërish në qendër të vëmendjes, pas shpëtimit të një varke që po mbytej në La Mansh, me 18 emigrantë shqiptarë në bord.

“Edhe një herë, me aq sa mund t’iu vij në ndihmë, ju lutem të mos largoheni nga BE”, deklaroi kryeministri Rama.

37 Komente

Ruhu nga agai i ri !

O po mos ju lut fare:

ne psateme vafshi, une ju dola borxhit!

te te qeshi Zeqo, madje i pari fare ne teme, eshte shenje shume e mire. (njesoj si shenjat qe jane ca gjera kur shifen ne enderr)

Grande Zeqo smiley

Pse te bjene ne qafe tua Zeqo.. keta kelyshat e kulshedres komuniste smiley

Mire e the ballçekan, hiç mos ju lutemi, le te luten ata pikaloshet qimekuq te Britanise.smiley

Leji mer burr te ikin, qarr per ne.

Le qe mos ta di njeri nerin, kape icik inglizin si na sha prej inotit

smiley

Koke b#le patologjik. Anglezet tallin tr&pin me ne, ndersa ti perfaqesuesi yne me i larte u lutesh mos te ikin. Ne te s'emes vafshin! Ngeli bota per ta shpetuar ti. Ke nevoje urgjente per shrink, pallosh.

P.S. Pse na qellojne neve vetem skizofrenet ne ofiqe te larta, QR. Nuk mundet ndonjehere qe te qelloj ndonje normal ne krye te puneve.

Na i zgjedh inglizi, pranej. smiley

nje gjo ka thone me vend, Rexhep Qosja qe : shqiptaret jane te vonuar ne histori.

kur te gjithe filluan t'iu largonin perandorise otomane (ngaqe po e ndjenin rokopujen e saj te afert), ne thirrshim dum baben, kur te gjithe po fillojne dhe i shtrojne pyetjen vetes per qendrimin ne europe dhe ardhemerine e saj, ne insistojme te futemi ne te. 

gjithmone nje xhiro prapa te tjerve. 

shtetet me te pasura te europes, norvegjia dhe zvicra, jane jashte tregut te perbashket.

rama eshte tyç. nuk ka si te jete ndryshe, 2 metra i gjate. s'ka gjatosh te zgjut. pranej dhe i qujm pallosha.

do me hy dhe ne histori palla. tu i lepi bythen europes.

shtetet me te pasura te europes, norvegjia dhe zvicra, jane jashte tregut te perbashket.

jane kondra sepse po u futen ne be do paguajne me shume se sa do te marrin prej be.kjo ndodh ne cdo bashkim federal.ne amerike psh shtetet e varfra si alabama mississippi etj per cdo $1 takse  qe i paguajne qeverise federale perfitojne $1.6 ne ndihme nga qeveria federale e paguar kjo nga shtetet e fuqishme si california e new york te cilet japin me shume se sa marrin.ne boten e sotme shtetet e pasura nuk mundet te mbijetojne gjate nese pjesa tjeter e botes eshte mysybet.duhet te shkojne e te ndihmojne qe edhe vendet e tjera te ngrihen perndryshe do iu soset gjithe bota ne prag.Cdo bashkim do kohe te formohet.shba 70 vjet pas formimit te tyre kaluan nje lufte civile per te ruajtur bashkimin.

desha me thone me ate shembull, qe per tu pasuru nuk ka pse duhet futja ne BE.

se ato qe po thu, i di dhe une.

se ato qe po thu, i di dhe une.

po kush eshte ai legen qe ve ne diskutim qe nuk i di ti, o profil?

kur dikush e pyeti Pikason perse i pikturonte profilet me te dyja syte (ilustrim https://fr.pinterest.com/pin/31715199874...) ky i pergjigjet : sepse njerzit kane tendencen ta harrojne, qe njeriu ka dy sy, kur e shofin kete ne profil.

ne une, e di ate qe thu ti, por e theksoj qe te mos ta harrosh.

 

Britania: Shqiperia jo ne BE!

Shqiperia: UK, mos u largoni nga BE!

 

Ne edhe bar do hame vetem UK te mos largohet nga BE.smiley

Dmth ky ia paska me te futme BE-s. Mos iki Britania se pastaj s'ka kush ne pengon me u fut. Shume te thella paskan qene keto pune. smiley

Po ky me... del ne CNN dhe komento per Trump, tani komento levizjen e Anglise. Prit kur te dali dhe ti thote Kines qe e dhive me ate ishullin artificial.
 

Epo eshte mendje e madhe, e mencur.Si thua ti , te mos e ndajme me dynjane?

shakate plot kripe te Duces i hane mune ktyre!

smiley

Po bejme sikur nuk.e.lexuam kete komentin... smiley

smiley

Shume bukur, z.Rama!!!

Kesaj rradhe me lutje,ndersa heren tjeter inglizit brenda ne zyre,me dy kobure ne brez smiley

p.s.

Dikush u tall ne mediat tona, kinse Angela Merkel kishte emeruar z.Rama si zevendes te saj per çeshtjet e Amerikes,Ballkanit dhe Anglise.Ky ,si duket ,e ka marre seriozisht smiley

smiley

Shukriu    smiley

Edi eshte nje progresist me shume se politikan, he speaks what he feels just like Bernie Sanders. Edi ka te drejte ne ate qe thote,  kurajon te flase ia jep fakti i te drejtes per te qene i barabarte mes te barabarteve. Apo duhet ta qepe dhe te loze politike?

smiley

ta kam thene qe portokalline s'e honeps si show, aq me keq portokallia qe perdorin trollat politike qofte ne virtuale qofte ne perditshmeri

medet jarebi,  Sala kishte moshen kur  menja i mur kthesen. Palloshi m duket se ka ra n Miell t perzim terssmiley 

smiley

Fajin tani s'e ka me Saliu, e ka mallisti smiley

Ktij s'po ia ngjo lutjen Sala me firmos, jo mo inglizi.smiley 

Ce do te futet ne BE Shqiperia? Qe te kete me shume probleme se c`ka? Ne te semes me gjithe BE.

Hunda ne qiell e b..tha ne diell. 

Brekegrisuri do me bo ironi me Britanine qe ka nen hyqen gjysmen e botes. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).