Kandidati i Partisë Laburiste, Sadiq Khan, ka fituar zgjedhjet për Bashkinë e Londrës duke u bërë i pari musliman në këtë detyrë. Londinezët zgjodhën 45-vjeçarin Khan, bir emigrantësh pakistanezë që vjen nga një familje me shumë fëmijë. Babai i z. Khan ngiste një autobuz për të rritur fëmijët. Rivali ishte Zac Goldsmith, nga një familje e shtresës së pasur. Fushata ishte e ashpër.

173 Komente

Tamam-tamam ky Sadiqi është musulman.

 Ky eshte lajm , do shqepemi me petulla Jeta osht  qef 

Unë s'e kam me lajmin, se s'më kërcet gjë kund se i ç'besimi është kryetari i bashkisë së Tiranës, le më pastaj i Londrës. Më vret sytë shqipja e lajmit.

Më vret sytë shqipja e lajmit.

E drejt, te vret syte  nje lajm , qe ska interes fare per shqiperine ..apo ka ?  Media bombardojne trurin e publikut me silazh, te importuar, lajme pa moral dhe sens ..

__

Lajm eshte ky, i zgjedhuri deputet ne Lezh

Kaubojsi 

  

Vangjel Dule ne bythe. Per londinezet respekt, kryeqytetare te botes qe dine se kryebashkiaku eshte kryesherbetori i qytetit. Ndryshe nga ai karafili bjond, Sadiku duket mengeperveshur. Kjo besoj se eshte aresyeja qe eshte votuar, jo se eshte mysliman apo pakistanez. 

Bravo ! Ky eshte "good promotion" qe i behet Londres dhe civilizimit ne pergjithesi .

"good promotion"  i furce me shume per  vlerat kulturore te multikultures londineze, ku gati 40 % e banoreve nuk jane lind ne Londer ,pjesa me e madhe jane aziatiko-afrikan, pra eshte  domosdoshme nje "good promotion" 

Ai eshte kryebashkiaku i Londonistanit e jo i Londres.smiley

ai s'eshte kryebashkiak i asnjerit ne fakt. sepse e para, s'ka nevoje londra per kryetar ne kuptimin e plote te fjales, dmth kryetar te vertete, qe te tregon rrugen nga shkohet. siç nuk ka nevoje as per mbret, te tille, mbret te vertete.

mbretin e kane fallc, dhe kryebashkiakun po fallc. ekuacioni i njejte, perfundim i njejte. ligj matematik.

ky tipi, thjesht e ka thjesht nje stad te karieres se vet. i tregon botes se kush eshte, ai vete. aty ku e futen me konkuru, e fitoi konkursin. pra tregon qe ka vlera ai vete si person, dhe mbyllet historia.

 

Pa asnje lloj paragjykimi, por kryeqyteti perandorise mund ta kish gjetur nje qytetar anglez per ta administruar...

S'kane njerez me vlera, njerez te mençur. Shifi kandidatet per president ne usa. Shifi kandidatet per president kudo tjeter.

per te mos thene qe e kane po ashtu tradite. Nga mbreter shpesh 10 vjeçare, jane udheheq. Jane popuj medioker, s'kane nevoje per kryetare me personalitet te forte. Tek mediokriteti e kane perkundrazi forcen. Prandaj dhe nuk i duan por i luftojne diktatoret kudo qe jane. Diktatori ka personalitet.

Obama psh eshte presidenti me me  personalitet, i gjithe epokes moderne te usa. Nje cope afrikan. Edhe ky do te kete me karakter se ç'kishin kandidatet e tjere. Pranej ka fitu.

si eshte ai muhabeti medioker per medioker mbaj mediokrin tim. nuk kishin as shume zgjedhje, ai tjetri sa i lexoje pershkrimin te ikte deshira per ta votuar

E plotesova postin se e mendova qe do te ngaterroheshe. Kjo qe the ti, ndodh kur te gjithe jane medioker. Problemi eshte qe ky nuk eshte i tille. Jane rob te zgjut keta indianet. Kane kulture me te vjeter se perendimoret.

E qarte ajo qe thua, ky ka motivimin agresivitetitn e brezit te pare te emigranteve, eshte shkolluar duke pare prinderit te kursejne buken mbase, por sado kulture e zgjuarsi te kete nuk besoj se jane te pa gjendshme ne anglezet doc.

Pak e rende te vije nje i huaj te qeverisi kryeqytetin tend.

nuk ka se çfare te qeverisi nje kryebashkiak e para (detyra e tij eshte e limituar shume), dhe e dyta nuk e ka problem anglezi qe e qeveris nje i huaj. siç nuk e kishin as amerikanet qe vune Obamen atje.

po duhet thene qe keto jane shenjat qe oksidenti po regreson (ndodhet ne prag te shkaterrimit, gjona qe kane ndodh, nuk eshte hera e pare dmth). ngaqe nuk nxjerrin me talente, njerez me peshe. 

njerzit e bejne pastaj historine dhe nje vend ORIGJINAL, nuk e ben ekonomia apo sistemi vete.

mos ngaterroni Obamen me ket rast, s'eshte e njeta gjej as ne siperfaqe!

pse barak te duket emer ingliz ty ?

epo mire, ja te them nuk eshte pakistani

ka lind ne londer edhe ky pakistanezi, nuk erdhi dje me pampor. 

fiks njesoj me obamen eshte, per mu. per subjektin ne fjale, dallimet qe mund te kene te dy, jane te pa rendsishme.

et prit se ke arrit me te forten. per nja dhet vjet, te huaj vetem do te kesh per kandidate atje ku jeton. dhe jo vetem, por kudo tjeter (edhe ne shqiperi). sespe i huaji eshte nga natyra agresiv.e tha njona me te drejte me poshte. dhe nga origjina (gjenetike) jane me te zgjut se anglezet. kete po e them une.

po ti matesh me kandar te njejte ja u kalojne. çfare i ke momentalisht ata qe drejtojne Google dhe Micosoft ? si ky pakistanezi, me emra ekzotike dhe cipe te erret jane. pse mos jene dhe ne politike, me te mire, kur jane ne informatike (qe eshte shkence me e veshtire) ?

aq me keq kur behet fjale per shkenca shoqerore. Njohurite mbi shoqerine & njeriun. jane me te paplotat he per he.

Dhe akoma me keq t'i kesh ne qeverisje e politike, kur ke ne dore drejtim dhe kanalizim te fateve shoqerore (kujtojme 'PO'-ne e Merkelit emigranteve te lindjes se mesme, dhe pasojat e saj).   Ceshtja multikulturaliste eshte ende nje e panjohur e madhe, ne levizje e siper, megjithe respektin per deshiren e mire te mendimeve nga franca psh., per tolerance pa kusht! Pakistanet pastaj jane te njohur per kokefortesine (obnoxiousness) per te mbajtur parimet dhe kulturen e tyre ne rrethana globale, edhe ketej. Eshte normale mosbesimi ndaj tyre dhe motiveve qe i vene ne levizje. Dhe e fundit, londra sado metropol boteror eshte prape shume larg usa-s.

Tani, "pa asnje lloj paragjykimi" edhe raciste ne te njeten kohe nuk mund te jete fjalia. Zgjidh o njeren o tjetren.

anglezet kane menduar, se me mire tek hani i sadikut sesa tek dora e cifutit!.   plus qe londra ka nje pjese te madhe te popullsise te huaj te cilet kane votuar sadikun  si bashkevuajtes!

per nje ja vlen ky rast!   qe te kuptojne shqiptaret e integruarsmiley se nuk vjen suksesi as duke e bere emrin donald, as jurgen1

njikshtupra!

Ata qe nderrojne emrin e bejne se s'kane bagazh tjeter. Te pakten me emer si te vendasve nuk u hedhin gure. Me emer tatin duhet te kesh bagazh, te vlesh, te jesh me i mire se vendasit. Ndryshe vuan.

rruga kapitaliste qe i jemi fut dhe ne, (siç zbatuam komunizmin, teori e huaj, po zbatojme sot kapitalizmin, nje tjeter teori te huaj) do te na shpjere ne te njejtin vend. pa asnje dyshim.

pas edhe 20 vjetesh jo me shume, Gzim Kllufi do te jete kryebashkiak i tirones. jo per gje, po se do te jene me kllufa se ai, kandidatet e tjere. pra do e fitoje me merite postin. do ja japin vete, si robi me me vlera ne dynja.

dhe ka kllufa, qe sot, qe kete fenomen e quajne "good promotion" qe i behet civilizimit, ose Progres. 

heh ç'na ka gjet. ka pushtu budallalliku boten. ben ligjin.

po,por kjo eshte rruga e lehte qe nuk te nxjerr gjekundi.   kete rruge kane ndjekur zezaket p.sh .   xhon uakabuka ose fransua drogbasmiley,gjuhe zyrtare anglisht ose frengjisht,po prape te vendi i qenit jane!

do bythe  te jesh vetvetja..  kjo shpjegon edhe faktin pse shqiptaret hiqen si globaliste dhe internacionaliste,se duan te mbulojne inferioritetin .

emrat ja u jep feja njerzve ne afrike (e kudo tjeter, ku feja eshte kthyer ne tradicion). kur jane muslimane afrikanet kane emra muslimane. drogba nuk do te jete musliman siç duket qe ka ate emer. 

dhe afrika po zbaton te njejten teori (apo sistem, apo menyre te jetuari) si europa (ja futi kolonializmi prej shekujsh, siç ne vete morem emra muslimane, u pushtum prej turqve prej shekujsh). dhe do te kete te njejtat te keqija, si te europes.

pastaj emri nuk ndryshon asgje. greket qe ti i mban per burra, kane emrat qe u jep kisha e tyre.

emri eshte i rendesishem per popujt pa IDENTITET. se vetem emri i mban te lidh me njeri-tjetrin. greket po mos kene ate OS permbrapa, apo serbet ate VIÇ, jane rob kot, pa identitet. se nuk i lidh gjaku me njeri-tjetrin apo gjuha. huazime i kane elementet kulturore, nga popuj te tjere me te vjeter se ata. (prandaj dhe ne nuk e kemi fare problem punen e nderrimit te emrit, jemi popull i vjeter. dhe elementet kulturore qe na japin identitetin tone i kemi AUTENTIKE)

ti ke komente te cekta. 

he mor se u lodhen edhe londinianet me emra bashkiakesh: Bob, Xhejms, Xhon,  ka lezet nje emer ekzotik, Sadik !  per variacion..

e ke parasysh si u bene tifozat e gjermanit kur lozi per here te pare Asamoah, se deri dje shanin ata te brazilit bythzinj.

s'jane njesoj gjermanet me anglezet. anglezet kane jetu me racat e tjera prej kohesh. ndersa gjermanet jo. jane fenomene te reja per ta.

anglezit pastaj vetem LEKU i intereson. asgje tjeter ne bote. çdo gje ben per ca lek me shume. gjermani ngaqe nuk ishte kaq shume lekist, ngeli dhe vetem. nuk perfitoi nga kolonializmi. te vidhte boten lehtesisht.

e ke parasysh si u bene tifozat e gjermanit.............

ketu ke parasysh, besoj, tifozat e gjermanit ne Shqiperi, apo jo?

dmth ata qe dalin korso me makina ne Shkoder e Tirane kur fiton Gjermania kampionatin boteror?

po normal tifozat e shqiperise se gjermanet tani merren me tenis besoj, jo me futboll.

Në Angli, komunitarizmi eshte norme.

Në France (psh), jo.

Në Londer,  muslimani Sadik mund të zgjidhet kryetar bashkie. Në Parisin anti-komunitarist kjo eshte e paimagjinueshme 

Ku qendron 'halli' ?

Pa he njehere 

ça va venir.

nje kinez (ne moshe te re per me teper) ishte shume afer te fitonte ne paris. ishte kandidati me i zgjuar dhe qe propozonte gjerat me te mira, kur u lujten zaret. vune ne kandar dy femra pastaj. fitoi kjo socialistja, zevendsja e atij qe ishte para saj. 

Po pra po, po pse nuk vune socialistet (meqe ata fituan) "nje kinez" për kandidat? Ky eshte problemi

ngaqe ai eshte milioner. un homme d'affaire. kjo e penalizoi per mendimin tim dhe jo origjina. 

ai do ta kishte mundur kete socialisten (sikur ta votonte populli). por nuk kaloi dot republikanet e sarkozyse. te vetet mnjf preferun ate polaken çifute qe humbi ndaj kesaj çifutes spanjolle.

Pikerisht' keto historirat me çifute (teorite konspiracioniste) nuk të lene ty të kuptosh pse Anglia komunitariste zgjedh nje musliman për kryetar të Bashkise se kryeqytetit ndersa në Francen jo-komunitariste nje gje e tille as qe mund të imagjinohet (ajo "polakja çifute" eshte po aq çifute sa ceshte Sarkozy, dmth ZERO GRAM)

ose thene ndryshe: pse Houellebecq-u i "Nenshtrimit" eshte francez dhe jo anglez? (se mos na nxjerresh dhe Houllebecq-un çifut ore, se cnuk pret nga ty)

huellbeku thote ate qe po them une dhe kete qe ndodh ne londer sot. po t'i ngaqe nuk e ke lexu, vjen kot verdalle.

Po sikur ministren e arsimit ju ne France e keni arabe ne mos gaboj.

ministrat nuk kane asnje pushtet. ke nga te gjitha vendet dhe popujt e botes. arabe, kineze, ruse, etj.

ndersa pushtetin taman (financiar dhe politik) keto vitet e fundit (pas Shirakut) e kane çifutet ne france. ata i kane nxjerre presidentat dhe kryebashkiakun e parisit, kete femren qe eshte sot. qe duhet thene po ben ca gjera te mira ne paris. (ca pedonale per te bere xhiro si ne shqiperi psh)

"ndersa pushtetin taman (financiar dhe politik) keto vitet e fundit (pas Shirakut) e kane çifutet ne france."

Sic tha xha Sulo te filmi "Kapedani": Andaj vijne gjerat corap ketu.

ne angli dhe ne amerike, po ata e kane, kane kohe bile. ne bote po ashtu. pushtetin e PARASE e kane ata. dhe paraja po dominon boten sot, se per para jeton edhe ti ne gjermani, jo per me bo llafe.

nuk jane kot poplli i zgjedh.

Profili; " .....ndersa pushtetin taman (financiar dhe politik) keto vitet e fundit (pas Shirakut) e kane çifutet ne france. ata i kane nxjerre presidentat dhe kryebashkiakun e parisit,...." 

 

Po nese eshte keshtu Profilo, si shpjegohet qe presidentet, kryeministrat çifut dhe vete shteti izraelit, iu ben thirje vitpervit çifuteve te Frances, ta lene ate vend "te qelbur" (sipas tyre), ate vend qe punon kundra interesave te çifuteve (po sipas tyre).  A mund ti japesh nje shpjegim, kesaj historie qe ka nja mbi 5 vjet e deri tani. 

sepse ne france nuk ndertojne dot mur qe te ndaje çifutet nga arabet, siç kane bere ne palestine.

pastaj, pushteti ne demokraci i takon POPLLIT gjasme. ndaj ky pushteti real, eshte i fshehte, i kamufluar. prandaj dhe nuk eshte EFIKAS. 

 

Profil; " ..... sepse ne france nuk ndertojne dot mur qe te ndaje çifutet nga arabet, siç kane bere ne palestine....."  

 

Kush e ka kerkuar kete mur, mos ndoshta mendja jote, se çifutet jo, ata jane te ndergjegjeshem e te bindur se ne Europe, nuk mund te bejne mure e gjojna te tjera qe i bejne ne vendin e tyre. 

e disha qe s'do kuptoje gje, duhet me te shkrujt liber ty te kuptosh ? nuk te mjaftojne vetem dy rreshta ?

ne france, or ti plaku, jetojne edhe çifute por edhe arabe. dhe keta arabet siç duhet ta dish, i ngacmojne keta çifutet, i vrasin, etj.

keshtu qe shteti i tyre u thote ta lene francen qe mos t'u ndodhe gje, te shkojne atje ne izrael, sepse atje i mbron muri te pakten dhe ushtria e tyre, ne menyre te HAPET.

a kupton me mire tani apo do te ta postoj ne hollandisht ?

Le te lene Francen thote profili. Shume mire, mundesisht ti marrin edhe politikanet e tyre e ti cojne ne Izrael. Ku eshte ai Ilia Toli?

une nuk po them asgje te tille. te lene francen e kerkon vendi i tyre, izraeli, dhe jo une. 

dhe francen do ta lene, TE GJITHE, diten kur te mos fitojne me pare. vetem parja i mban shume njerez te jetojne ne kete vend. (dhe eshte vend i bukur, se ka nje pjese ne jug qe eshte mesdhe, dhe me diell) nga franca ikin vete francezet kur pasurohen. 

Goditse , ky kryebashkiaku. 

Ministri i drejtesis Gove, nuk bertet me, te dalim nga be , po te dalim  nga anglia !!!

a thu se nuk kane dale, prej saj ?

anglezet kane kolonizu planetin ka shekuj. nga dolen australianet, amerikanet, etj anglofone te botes ?

prej daljes se anglezve prej ishullit te tyre. ka ngel te kolonizojne marsin tani. se s'ka me vend bosh ne toke.

ke te drejte , kryebashkiak pakistan, eshte ba londra si tirona . kane ike londonezet kane mbete pakistanezet, tamam si ne tirone, kane ike tironsit kane mbet lalet . 

nje arsye me shume qe ato pak londinez te dehen per dite , gascoigne edhe nje here alkolit , i shkreti .

ajo qe s'kupton ti leka, eshte qe nje pakistanez ka me vlera si njeri, sesa nje anglez. ka kulture me te vjeter.

ndersa lalet me tironsit jane aty-aty, sa i perket vjetersise se tyre kulturore.

une nuk kuptoj asgje, se ky pakistanezi ka me kulture se anglezi, vlera , do thoja e ke gabim. ky eshte zgjedhur jo nga forca e kultures, por nga forca e numrave . 

morali se anglezet kane kolonializuar boten, ndersa ne shqipet jo, eshte imorale. me barke kallamit e me rrema leshit, mezi kane dale ne anen  tjeter te lumit, jo te presin oqeanin.smiley

perpara se te shkruash dokra, reflekto. ate e kane zgjedhur NJERZIT, dhe jo numrat. njerzit qe kane votuar jane numeruar. dhe ai ka fituar sepse atyre (shumices se anglezve) u eshte dukur ME I MIRE se te tjeret.

ndersa une qe nje pakistanez eshte me i mire se nje anglez, e di prej kohesh (deduksion llogjik, quhet menyra qe me ka ndihmuar ta dij), s'kam nevoje ti njoh fare.

edhe anglezet kur i njohin pakistanezet, e kuptojne (ate qe une di prej kohesh dmth), qe pakistanezet u jane superiore si njerez. pranej i zgjedhin.

nuk ka magji te zeze ne kete proçesus.

o i ketij timit, anglezet, para planetit Mars t'shkojn t'kolonizojne Ameriken e Jugut me pare.

dihet qe komentet i ke si kafshim qeni, por edhe nivelin mendor ne nivel qeni e ke, as historine dhe gjeografine e fillores nuk di. Akoma nuk di qe ushtria sovjetike ka çliruar Beogradin, Bullgarine, Rumanine, dmth ka çliruar tere vendet komuniste te Ballkanit, me perjashtim te Shqiperise.

 

ik fol me nonji tjeter. toç !

shko fshi qurret ti shpikes i llampes, shko t'lush me kalamojt e pallatit, aq di ti mendje kalamoni, nuk mund te kuptoje nje kalama qyrrash qe ka dallim ndermjet nderimit per femren, dhe biles ne parim vlersim te saj me teper se mashkulli, dhe feminizmit qe eshte nje levizje moderne ideologjike qyrresh neper breke qe e denigron femren.

 

E kuptoj mo e kuptoj por kur shoh qe feminizmi po helmon ateizmin marr ca kokoshka dhe ulem e shijoj shfaqjen.

Tashme u be Londistan zyrtar

Duhet te jete shume puntor si Eri yne qe e zgjodhen .

Ahhh, paska lezet me u çu ne mjes e me lexu nje lajm te hajrit per muslimonet. Hallall. 

Aq me teper kur ky zotnia Kan paska emrin e stergjyshit tim nga nena. Hajde inshallah s'po i bon londinezet pishman qe e kan zgjedh e s'po na turperon. 

Pse te na  turperoje me , e shumta e shumta i gote Cola ka me pi.

armiro, anglezet per ta aristokratizuar pak kryebashkiakun e ri  Londinez, i dhane titullin e larte: Sir. SaDick Shelton .

 

Ishalla spo i turperon dhe familjen, pakistanezet, aziatiket dhe adashet.

 

Tashi si i bi, qe peshku do hapi xhami, apo le qe presim iher, se mase ia shkrep Z. Trump kendejzaj. 

Ska me lufte. Perendimi po u jep postet me.te larta  te ardhurve nga lindja. Ne po i japim partine tone te shtrenjte sorroisto-imperialisteve. #united #oneworld

jo partine, po partite se edhe partia e sali bashes e sorrosit eshte.  globaliste,internacionaliste antikombetare.  i ploteson te kushtet.

E vertete. Bashke me berishen e kane nisur kete. Veliaj me berishen per rrezimin e nanos. Kta jews luaj e piset. Habitem me dicka te socialistet. Si vendosen ne plan te pare urrejtjen ndaj berishes ne vend te dashurise per partine?

po besimtare o Edison smiley

nuk di c'te them, dmth skeptike mbetem per levizje te tilla. Ju te europes qofshi qe merrni avanguarden!  

 

E ke gabim, eshte fiks i njejti fenomen si dhe zgjedhja e Obames në Ameriken komunitariste (komunitarizmi si fenomen tipik anglosakson). Pra i bie qe ka qene Amerika avangardiste (meqe e perdore si term), Anglia eshte thjesht follower

une nuk mendoj ashtu. Them se ka me shume ngarkese kulturore ky rast. Po dhe UK nuk e njoh qe te flas

e bera nje perpjekje te sqaroj me mire veten, por nderrova mendje. Jane sh. gjera... (qe problemi eshte pikeshikimi kulturor, kjo u mor vesh smiley )

Eshte fiks e njejta ngarkese kulturore (kulturaliste, më sakte) si ajo e zgjedhjes se Obames. Kundershembulli i modelit francez (vendi po aq demokratik dhe liberal ekonomikisht- dhe qe nuk eshte i vetem në llojin në tij), konfirmon se nje fenomen i tille eshte puro anglo-sakson pra produkt i paster i komunitarizmit.

po mire, produkt anglo -sakson, nuk kam ndonje problem deri ketu dhe e terheq 'avangarden' mbrapsh.

problemi prape mbetet. Ai eshte komunitarizmi qe specifikove.

Pra NUK eshte fenomen europian

po sigurisht, por s'ishte ketu theksi i atij percaktimi: Europa merr avangarden sa i takon situates se saj specifike ne raport me ate te usa-s (profili i kandidatit, perfshire ne kete situate specifike) 

nuk eshte fenomen evropian, dhe as amerikan siç thote Stalker muvi godard futja pordhes, eshte fenomen latinoamerikan.

Te pakten o i ketij timit ka dhene ca argumenta me fuqi paresh dhe çifutesh futja pordhes, çfar sqarimi dhe argumentimi ben termi "komunitarizem"? Apo ben rime me komunizem? Vallaj osht term i modh, e perdor edhe i modhi neper filma!

 

kot se s'kemi per t'u marre vesh ...

le qe une akoma esenshell 2shi

ishenshelli dyte teper eshte per nje sekretare, edhe ate e ke per meshire te Din Hykes.

E si te merremi vesh, kur nuk mirreni vesh me veten tuaj ne radhe te pare, sepse kur diskutohet per individualitetin anglo-sakson shkumzoni kunder imperializmit anglo-amerikan rrezik per Shqiperine dhe per komunitarizmin francez te Monpeljese jakobine individualiste qe i mungon komunitarizmi individual anglosakson.

Pastaj nuk mirreni vesh as midis jush si grup komunist, gjysma me ne krye Stalker adhuron edhe jevgjit e Brrakes qe flejne poshte ures, ndersa gjysma tjeter komuniste me ne kry Artin qe Ndryshon Boten qe adhuron racen ariane, e sa i permend myslimanet i mushet goja me shkume si epileptik nazi.

Dava skizofrenesh, me bete dhe mu t'ju them frazat qe i urrej aq aq shume:

a i keni marre ilaçet?

a keni zene dashnor/e?

 

 

si urdhno! parakalo ...

July,

je ngambrapa me kohen, tani thuhet nje çike me ndryshe:

si urdhno! ngambrapakalo ...

--------------------------------------

Art,

per ty te kesh bindje fetare eshte ekuivalente me te kesh bindje kriminale. Perseris qe per ty te jesh mysliman eshte akoma me keq se kaq. Te kujtoj qe eshte e treta here qe te sqaroj, mbasi me ke quajt arab, pastaj katolik, e tani protestant si qafkuq, se nuk kam bindje fetare sepse nuk i perkas nje feje te caktuar, ndjek disa parime qe jane universale, te cilat i ndesh edhe jasht feve, te cilat bindje nuk i gjen psh tek pikturistet qe pikturojne piktura sadomazo. Nuk i gjen ne bordellon skandinave, dhe pjestaret e kesaj bordello konsiderojne nihilist çdonjerin qe i demaskon. Un ndjek vetem 4-5 Parime te panegociushme. Vetem kaq, perveç ketyre pranoj gjithçka ekzistuese pa pike problemi, biles me shume deshire, kuriozitet, prakticitet, teoricitet, qef etj.

Si pjestar i bordellos te kane dhene trute e gomarit, je vete nihilist dhe quan te tille ata qe nuk te vijne per shtat. Nihilisti dhe fundamentalisti rezulton ti perderisa perbuz prej fese 1/3 e planetit, perbuz gjysmen e Amerikes qe eshte qafkuqe (dhe gjysmen e botes, qe eshte me bindje politike te djathte), tere Rusine e Putinit, Kina nonen, e kushedi se çfare tjeter, se kush mban mend tere hajvanlleqet tuaja epileptike me shkume ne goje. 

 

Tiku problemi yt eshte se je nje nihilist i pasherueshem me bindje fetare "te qafkuqit te Alabames", nje perzjerje toksike kjo qe do gerryente cdo teme ketu ne PPU... 

epo nuk kishte lezet, vetem erjon veliaj,  kryebashkiak mysliman.   u be shok me sadik premten tani.

40-43 te muslimaneve te Anglise jetojne ne Londer.

Kanditati tjeter e ka gjyshen franceze ndersa Boris Johnson kryetari qe iku e ka gjyshin Turk. Londra eshte nje perzerje e racave dhe kulturave te ndryshme. Kjo e ben unike dhe te sukseshme. Ka nje dallim te madhe nga pjesa tjeter e vendit. Tashme jo vetem ekonomikisht por edhe politikisht Londra ka nje dallim te madhe me pjesen te tjeter te Britanise. 

Para nja 1 jave a 4-5 ditesh, kur po ndigjojsha lajmet, ndigjova se po kandidonin dy londineze , njeri mysliman e tjetri çifut, e kur shoh kete Khan pak ezmer kujtova se ky ishte çifuti smiley mirpo kur pashe bjondin Zac, u hutova fare, thashe ç'a ka bo vaki smiley 

Te nesermen pyes shokun tim te punes, çifut safi, se ç'ishte ky Goldsmith bjont çifut. 

- Kta Pjero, jane ata te kthyerit. 

- Si te kthyerit, se nuk po e kuptoj, te kthyerit nga emigracioni apo ate qe kthyen xhaketen. 

- Ata qe kthyen fene, jane thjesht njerez qe kane perqafuar fene tone, - dhe po me shpjegonte  punen e Tores, Bibles se pare te dyte e me radhe, pikerisht ato qe une i dija, - kemi plot nga keta Pjero edhe ne Izrael. 

Aha te paska genjy keq fare cifuti Pjer.smiley

Pse keni dhe ju aty ne Gjermani, çifut bjond si skandinavet smiley

Pas Obamas " E votuam sepse ishte i zi" vjen versioni londinez "E votuam sepse ishte musliman " .

E paimagjinueshme qe Khan te jete person politik i mireintegruar ne komunitetin e gjere londinez, aq me pak qe ky i fundit te identifikohet apo te doje te identifikohet me vlerat dhe politikat e tij. Aty te myslimanlleku dhe zi-illeku duhet te qendroje sekreti i suksesit.

 

llogjika tende eshte e pakuptushme.

Kur shkruaj nuk kam ambicje te lexohem, jo me te kuptohem (as ne pikun e arrogances), nga i madherishmi, profili i tij, ekspert ne fusha me variacion te larte, nga financat tek filozofia, nga estetika tek morfologjia e gjinjve femerore, aliene, apo cfaredo kategorie tjeter.

futi nje rimel syve atehere. 

Per dreq paskan me shku punet ne Londer tani e prapa ...pune arrxhish dmth.

na mungon zotrulsi smiley

 

Haha si perpeliten kamunistet e oreve te fundit dhe dhemokratet e dekikave te para midis Enverit, Saliut e Sadikut.

hajt ne rresht zuzare votoni per z. Trump. Te ra vlera iFiqo me gjith kto Trumpista verdalle.

nuk thote kot Nicja qe feja esht mo e forte se pulitika.

Shume e vonuar Londra!Tash e 7 vjet ,Roterdami udheheqet nga Ahmed Aboutalebsmiley

Nderin e Europes po e ruan Poloniasmiley

dhe Hungaria

Kush e di sa lek eshte pagu nje fotografi e till ,  gazeta turke e Erdoganit `Aktual`  ne fakt flet shqip sa keq te abuzosh me nje flamur !

Gimi me krah te Sadikut? Hahahahhaha!!! Me rregull treshi, Sadiku flet arabisht!

ka nje ndryshim te vogel, jakove:  Ahmedi i Roterdamit  eshte i emeruar (sepse ne Hollande kryetaret e bashkive nuk zgjidhen por emerohen nga politika dhe keshilli bashkiak  zgjidhet nga populli),  ndersa Sadiku i Londres eshte i zgjedhur direkt  nga populli. ka folur Dhimokratia, tha !

Belul, tashme personazhet e peshkut ndernjihen virtualisht, sa qe per cdo teme s'ka nevoje as te shkruajne komentet, mjafton vetem niku, dhe dihet ca do te te kishin thene. Por ti me cudit pak. Ky robi paska vite i angazhuar ne politike, dmth ka bere gaveten ne partine laburiste, dhe sot i bie te zgjidhet. Dmth sic i thone me te rejat, eshte integruar. Tashi Evropi nga nje ane ankohet, dhe me te drejte, pse nuk integrohen emigrantet. Kur integrohen, si ne kete rast, thone jo kaq shume integrim. Si i bie qe vetem nga emri dikush te denohet perjete te jete fshesaxhi? 

PS. Dhe po ta mendosh me llogore popujsh, ky vec nje pjeses te vogel te borxhit po i kthen inglizit. Dikur ky i fundit ishte mbret i nenkontinentit Indian, bile krijoi Pakistanin, ky nje b... Londre do administroje.smiley 

integrimi eshte proçesus pa lidhje. nuk ka domethenie fare. nenkuptohet me te nje njeri nje fiton mire, qe ka arritur nje ngjitje ne shkallen sociale. dhe kaq. (shume vendalinj jane te paintegruar vete)

ajo qe eshte shume here me e rendesishme eshte fjala ASIMILIM. dmth me u zhduk fare, me u bere 100% VENDAS. 

dhe kjo eshte e paaritshme, me edukim, me ngjitje sociale, etj, por vetem me shkartisje. duke u martuar me vendasit arrihet.

gjyshja ime thoshte duhen 7 breza te asimilohesh PLOTESISHT. dmth mos te kesh fare shenja edhe sikur ne origjine te jesh zezak. dmth nje zezak qe te mos kete asnje shenje te tij, duhet qe shtate breza te martohet vetem me te bardhe. 

e paaritshme sot, duke pare numrin shume te madh te racave qe jetojne ne nje vend. eshte si kur mbush  gjysmen e gotes me sheqer, dhe te presesh qe ky te tretet. ai do te ngeli ne fund. se eshte e pamundur fizikisht te zhduket.

Mjafton me i pa emrat e femijeve Tirona (brezi i 3) per te kuptuar formimin kulturor te Sadikut. 

Sadiku eshte thjesht nje "figurehead" per te fituar zgjedhjet; i pershtatshem per kohen dhe demografine e qytetit ku jeton. Kjo nuk dmth qe nuk ka per ta bere punen po aq mire, ne mos me mire, se ndonje anglez i tradites. Po s'ka gje ne dore Sadiku, pervec lyerjes se rrugeve dhe pastrimit te plehrave. 

+1

(por, ka ne dore politika te administrimit te fondeve, te permiresimit te jetes qytetese, etj. Prioritetet e zhvillimeve sipas neighborhood-eve jane ne dore te tij, ne pike te fundit. Plus, nje precedent per te ardhmen, nje shortcut referencial)

Jane dinake anglezet, te japin aq litar sa te mbajne lidhur pas vetes, nuk jane idealiste si Evropiano Verioret. Mnjf dicka do u japin, se prej djerses dhe kraheve te ketyre jetojne.

jane dinake anglezet

Cilet jane anglezet, eshte pyetja.

( ose, sa angleze jane anglezet)

jane anglezet dhe britaniket. anglezet nuk kane lidhje me skocezet psh. megjithse jetojne me nje vend (ishull).

por ajo e ka fjalen per Britaniket, i merr ne grup, dhe ben gabim ne kete pike.

WASP-et July. E kane pushtetin me shekuj.

ajo "formim kulturor", eshte e dhene RELATIVE dhe s'ka lidhje fare me emrat e femijve. nga diçka krejt tjeter varet, dhe e kam prek (sqaru) tek nje koment me larte. 

s'kuptoj pse i lidhni me emrin çdo gje, ju mediokrit. bile dhe ky po mos quhej Sadik, as nuk do te ish diskutuar fare ketu apo gjetke. vetem emri e ben te diskutuar. a thu qe po te quhej xhon, ai do ishte i ndryshem, me i mire.

@Fjala. Papa te thani piten, me ere e gjeni formimin kulturor te tjetri. Si s'ju vje turp per derrin e racizmit qe ju ka pushtu trunin. Dhe kulmi ironise kjo nga emigrante, qe mezi dolen prej kafazi 25 vjet me pare. Dhe qershiza mbi torte, "Sadiket" e kane shetit boten shume me pare e persmari se pellazget, kane merr dhe cmime Nobel duke pastru plehra. 

Ku e pe racizmin Tirona? Edhe une si Sadiqu jam, vetem pamja me lejon te integrohem me lehte. Emrat e femijeve jane domethenes sepse tregojne qe tradita ose kultura eshte e forte. 

po te quhej xhon, do te ishte ky me i kulturum ?

Nuk thashe qe eshte pa kulture, por qe kultura dhe traditat e babes e gjyshit jane ne themel te tij.

ndersa une po te them a e ben kjo me te mire apo me te keq ?

se qe traditat jane ne themel te çdo personi kjo eshte e dhene E PERGJITHSHME. per te mos thene pastaj qe ajo qe quajme "tradite kulturore" eshte dukuri shume komplekse. nuk e ndan dot me dy rreshta, kaq thjeshte.

çifutet gjermane kishin emra gjermane prej kohesh, kjo se pengoi  gje gjermanin t'i zhdukte, te mos i konsideronte si veten. por edhe ata te mos e konsideronin veten si gjermanet. 

pra emri, apo ajo qe je tu thon, jane gjera te cekta, siperfaqsore (ajo qe ti e vuri re me infot qe mblodhe per vetem dy sekonda), shume me i thelle eshte ky muhabeti. puna e vleres se qenies njerzore.

Cifutet Gjermane jo vetem emrat, po dhe mbiemrat i kishin konvertuar ne gjerman (me prapashtesa gjermane). Ishin nga me pak fetaret dhe me pak te lidhurit si komunitet nga cifutet e tjere. Kjo ishte dhe tragjedia e tyre, se sado te integruar prape rrace tjeter nga Gjermanet. Nga ky episod mesuan cifutet qe ruajtja e kultures i jep fuqi, se ajo eshte shprehje e vete identitetit te tyre, qe nuk mund me ndryshu aq kollaj, se eshte skalitur ne gjenetike ne rradhe te pare. 

Kurse Sadiqu mund te jete njeri plot me kulture dhe vlera, po do drejtohet po nga identiteti dhe kultura e tij, ashtu si arabet qe ke ne Paris dhe hispaniket qe kam une ketu. 

ti do te thush qe nuk ke as tradite as kulture,prandaj integrohesh(asimilohesh) lehte??

 nje gje pak a shume si afrikano-qendroret-pervec ngjyres!

ndoshta nuk ka shpirtin e zi dhe death drive qe ka shumica e kombit tend sot

(si dhe padiskutim, jo ate te nje pakistani lindur e rritur si nje pakistani, sado i shkelqyer ne shkenca egzakte & komputerike)

Fjala, pse mos e di gje me brire apo tupe' racizmin? Ky pra eshte, dhe mbase kulmi, gjykohet njeriu nga emri. Kultura matet me arritjet. Ne fund te fundit dhe racizmi "kulture" eshte, vecse duke qene trapllik ka rendiment te ulet. Zoti apo natyra i ndan trute randomly, dhe duke refuzuar kete fakt te ul rendimentin. Bile dhe z. Trump ka per t'ju zhgenjy ju "kulturistave" te racizmit. Ky i fundit i duhej sa per te kap nomination, te shofesh qe per finale do thote Je suis Sadik. Po ka akoma shprese, eshte KKK, he se per pak harrova, edhe peshku.  

racizmi eshte teoria e SUPERIORITETIT RACIAL. i bardhi eshte superior ndaj te ziut, apo atij me pak te bardhit.

dhe kaq sa i perket kesaj teorise. 

ndersa vertetimi i saj si teori e drejte (me baza shkencore dmth) apo e gabuar, eshte drugu mesele. nuk eshte i kollajte me u bo. shumica njerzve nuk e kapercejne planin moral, kur diskutojne mbi kete teori. e kane llogjiken ne nivel te dyshemese, mnjf.

Diplomacia eshte kyci i te gjitha sukseve  por  i sigurt te jesh se racizmi  eshte i padukshem eshte shume i fshehur  egziston dhe eshte nje kart qe duhet te luhet  dhe luhet shume mire, prej shoqerise angleze dhe qeverise ! Keta njohin shume mire psikologjine e te gjithe komuniteteve dhe i duhet te pranojne qe te ndajne pushtetin me me te miret, por jo se ky do te bej ndonje favor  , fjala vjen pakistanezeve ose   " miqeve "shqiptareve  smiley Londra eshte dhe do te jete ajo qe eshte, panvarsisht kush sherbetor vjen ne krye ! 

Eshte dhe pjese e perceptimit "normal" te njeriut, dmth pelqehet i ngjashmi nga persejashtemi. Por vete historia e lashte apo e afert e njerezimit tregon qe eshte perceptim i gabuar. Perndryshe robt nuk do ishin perhap shume kohe me pare nga nje pyll diku ne Afrike. Amerika eshte bere amerike dhe do mbetet e tille persa kohe mbledh trurin e botes, pavaresisht ngjyres, fese, etj. Mbase shembulli me i thjeshte eshte futbolli, ku dhe Jermoni i zi bo nomin. Po ashtu "Londra" shef punen jo gunen. 

 "Londra" shef punen jo gunen

Po. Paren, pronen, edhe punen, biznesin, te gjitha te rregulluar me ligje te forta, te cilat jane variabel, qe ndryshojne,  por gjithmone sipas kohes dhe ne interesin e tyre ! Nje popull relativisht i vogel ne numer ka nje pushtet te madh ne dimesione te ndryshme, gati gjitha bota flet anglisht ! smiley 

Ujku qimen e nderon por zakonin ( kapitalin ) se harron ! 

Dihet ajo. Po dhe ju kamunistave coku ju lezetosmiley, perndryshe nje vrap pele eshte Kim Jon Juni, vecse ato jane racista te terbu fare, e mund te qellojne dhe icik ngushte me ushqime e ju bojne konserva. smiley 

Keta kane shpik kapitalizmin dhe te gjitha sherbimet ndaj kapitalit, "demokracine"  lirine fjales, por qe fjala e lire nuk eshte se ndryshon gje, kapitalin, psh i pasuri do te behet me i pasur dhe i varferi me i varfer, por shancet ne fakt jane aty, te gjitha, por te rritesh ne Londer 7 kalamoj, me nje rroge shoferi, nuk eshte lehte, dhe ata qe ja dalin jane shume pak, si puna e Sadik Premtes ! 

Si tha Nicja, jo se jane breket ideale, por jane mo te mirat qe kena.smiley

londra nuk do te jete ajo qe ka qene se s'ka si te jete. vendin e bejne njerzit. 

dmth nje vend njerzit e ndryshojne shume me shpejt sesa vendi eshte i afte te ndryshoje njerzit. me lon ti pese vete te hyjne njeheresh tek dhoma jote ajo ndryshon ne moment. ndersa shtepia e mbretit te jete, nuk do te te ndryshoje ty direkt, duhen vite jetese ne te. nuk behet kaq shpejt.

perendimi do shkoj per lesh shume shpejt. bile pa vdek akoma brezi jone. do rrokulliset shpejt situata.

Kshu kane ecure keto pune o profil, ca i marrin e ca i lene, dalin me te motivuarit ua marrin atyre me rehatcinjve. Si pune atij muhabetit, gjyshi i ben, babai i mban, nipi i prish. Sadiku ka qene i motivuar por sdo te thote qe do jene njesoj te motivuar femija dhe pak me tutje nipi.

femijet e ketij jane me te zgjuar se femijet e anglezve dhe do te arrijne me shume gjithnje. anglia ka ik per lesh, dhe aq me mire ne fakt. e meritojne te ikin per lesh keta popujt barbare te veriut.

qe jetonin pyjeve te erret, pa drite (si majmunet), kur ne ballkan luhej teater dhe behej Art. 

pra eshte anormale qe boten ta drejtojne anglo-saksonet. 

per nje gje me vjen keq ne fakt, qe indipendentistet nuk fituan ne Skoci. t'ja kishin dhone direkt shkelmin.

Femijeve te ketij do t''ja marrin buken nga goja femijet e vales tjeter te emigranteve, qe jane me te uritur, me praktike dhe me te mesuar me boten reale. Aziatiket (qe mbahen si studentet me te zgjuar) ketej p.sh. vetem 2-3 gjenerata kane avantazh, pastaj behen po njesoj si vendasit.

renia ekonomike e frenon emigrimin. vinin tek ne po te ishte ndryshe. 

ne veri robt shkojne vetem se ka pare, jo se jetohet me mire.

dhe ka qene gjithnje emigracioni (hyrja masive e te huajve) qe ka pershpejtuar renien ekonomike te vendeve ku ka pasur zhvillim, ne epoka te ndryshme historike.

emigracioni prish ekuilibrat natyrale te nje vendi, te nje populli te dhene. krijon mutacione te pa kontrollushme dhe qe çojne ne krize  te thelle sociale.

Po kete besoj dhe une qe do bjere tempi i gjeneratave te tjera, biles humbasin dhe zakonet e traditat lidhja me vendin e origjines sic po ndodh edhe me shqiptaret.

shqiptaret nuk kane jetuar neper komunitete (te gjithe bashke), prandaj dhe humbin gjurmet. po te jetojne keshtu, nuk do te humbin asnjehere. siç shqiptaret ne jug te italise qe kane shekuj qe jetojne atje dhe nuk kane humbur identitetin. 

çifutet kane mijera vjet qe jetojne neper bote, pa e humbur identetitin. etj. 

nuk eshte pra e thene qe me kalim te viteve, humbitet identiteti. 

vetem shkartisja me vendasin ta humb. se detyrimisht ti ke prinder te perbashket. 

por kur te bohemi te gjithe te shkartis, nuk do te kete me shtete. se perçfare te duhen ? sikur ta kesh njerin nga prinderit serbe, nje gjysh grek e nje xhaje italian, pse duhet me pas me ta kufinj ? ti je i lidh familjarisht.

po dhe vend i vogel ska takat te beje komunitet, plus qe dhe nuk shkojme me njeri tjetrin. jugu italise eshte ekzemplar i ruajtjes se tradites, me te degjuar e kam po dhe komuniteti shqiptar i amerikes ka ndihmuar emigracionin e pare.

Me gjithe respekt, aq domethenes dhe definitive qenkan emrat e femijeve te z. Khan ne kontekstin e zgjedhjes se tij? Formimin domosdo e ka hibrid te disa kulturave siç eshte dhe apriori rasti i brezave te pare, te dyte e te trete ne kontekstin multikulturor dhe urban te qyteteve te medha si Londra. Gjithashtu, me ngjan e guximshme qe nese vertet jeton ne SHBA dhe jo ne Londer te flasesh me siguri per te si "figurehead," si dhe cinizem naiv e i ezauruar reduktimi i metejshem "ska gje ne dore..." 

nuk eshte fare cinizem, por kete duhet ta kapesh vete. te gjesh autoret e duhur, te kesh vete personalitetin e duhur, etj. eetj. nuk shpjegohet dot me fakte.

po pertoj te te citoj filozofe te medhenj se prap s'do te te mbushet mendja. 

por demokracia eshte qe ne baze, sistem me pushtet te kufizuar. ndryshe presidentet do te duhej t'i lejonin te rizgjidheshin pa limitacion ne kohe. 2 here nga 4 vjet, e ka presidenti amerikan limitin. s'qendron dot me shume se kaq ne pushtet. 

te ishte se posti kish vertet pushtet, do te duhej ta merrte kete me force. se kariken nuk do t'ja jepte lehte njeri. 

ne shqiperi me pushtet ka ambasadori amerikan sesa kryeministri i vendit. ja kjo eshte demokracia. enver hoxha i qiti jashte ambasadoret e vendeve te fuqishme. 

si dhe kryesorja eshte se çfare kupton ti me fjalen PUSHTET. jam i sigurte qe nuk nunkupton ate qe kuptoj dhe une. 

pushtetin ne demokraci e kane ligjet dhe jo personat. qe nga ky moment ai s'ka asgje te rendesishme ne dore. qe mund te pengoje sistemin te ece, ose te ndryshoje ligjet, ta levizi makinen e pushtetit si do vete, etj.

Tirona, une te postimi me siper theksova  qe fitorja e Sadikut ka me shume vlera sepse eshte zgjedhur direkt nga populli.

nderkoh, kush jeton ne Evropen perendimore  e di  shume mire qe njerez, intelektuale muslimane,  si Ahmedi, Sadiku etj, te cilet respektojne  demokracine perendimore,  vleresohen  nga komuniteti dhe demokracia perendimore gjithashtu.

Qofte keqkuptim Belul. Jo se ka ndonje rendesi per ty. Por, po u bene te gjithe nje me Hodo ... s'ia vlen me fare te vish ne peshk. 

Tirona,

nuk eshte fare problem Beluli edhe kur ja fut katunit. Ai, dhe do kokrra ketu, e ka kryesoren, ka bese ne muhabet, duket tjetri kush eshte edhe kur komenton per alfen e centaurit. Nuk eshte e thene qe njerzit t'i dine te gjitha, ja fusin edhe katunit, por un edhe me e taku Belulin per se gjalli, i besoj 100%.

Shife se jane ca qe duken si burra te mire, por nuk mund t'ju zesh bese, as per armik nuk i ke. Totalisht perverse.

 

Po se e vleresoj Belulin ndaj s'dua ta zere nata jashte per nje Sadik. smiley Ata qe thu ti m'... kena dhe ne cik "racizem"

Nga populli po zgjidhet dhe Donald Trump ne Amerike Belul.

edhe Ducja e Hitleri, demokratikisht  nga populli u zgjodhen, Fjala.  po mos ngaterro politikanet e llojit  unortodox, ekstremiste,delirante, populiste qe perfundimisht  i kane futur popujt e tyre ne peripecira..

puna eshte se nuk iken vete nga posti keta te dy. se votuesit e tyre te fillimit mund te kishin zgjedhur te tjere, pas mandatit qe paten. 

se dhe zogu me vota u zgjodh ne fillim. puna eshte se me pas u shpall mbret, per mos me lene pushtetin, pranej dhe e quajtem satrap. 

Belul e ke pare ndonjehere filmin "The remains of the day"? Film shume i mire, ta rekomandoj. Ka nje skene, ku nje nga keta lordat anglez fillon i ben pyetje ekonomike dhe politike krye kamarierit ( the buttler) te cilave ai nuk mund tu pergjigjej. Atehere, i thote ky lordave te tjere, keta nepermjet votes do vendosin per te ardhmen. Ndersa ne nje skene me vone ne film, qe eshte per mendimin tim vazhdimesi e kesaj, por me me nuance, diplomati Amerikan i thote lordave angleze (te cilet kishin ftuar nazistet per nje konference miqesie), zoterinj, politika kerkon profesionista, nuk eshte loje lordash. 

Nuk e di a e kuptove ku dua te dal.

lordet jane me te forte se politikanet. po ashtu nje kamarier pavaresisht se s'merr vesh nga matematika ta zeme, di ta dalloj nje te zgjuar nga nje budall, se perdor per kete gje njohuri te tjera (nuhatjen, shqisat, etj, apo ate quhet bon sens). 

qeka film koti. mnjf.

 Vdekje Fashizmit shoke!!

Liri e Popullit ! smiley

Me ca lexova mbi kete, ky qenka londinez se pari; musulman pastaj alla 99% e shqiptarve, qef o qef ben dervishi, pi raki e ngul te mishi...

Nga ana tjeter ky pergezohet ne peshk, nga ata qe thone se jane musulman first e pastaj shqiptar, per arritjen e marjes se kesaj kalaje. Got to lov peshku! 

Suksese m'detyre zoti kryebashkaiak!

 

do na boje eri si sadiku tashti

another lawyer

Triumf i shoqerise se lire e cila nuk gjykon nga ngjyra e lekures por nga permbajtja e karakterit..

"..I have a dream that my four little children will one day live in a nation where they will not be judged by the color of their skin but by the content of their character..."

Ate qe shoqeria e lire gjykon si triumf, shoqeria konservatore gjykon si deshtim, shkelje pikerisht kunder lirise. Miresjellja dhe qytetaria e njerit eshte korrektesa politike e tjetrit. Detyrimisht qe njerezit do te mbivleresojne ndryshimet e ngjyres se lekures dhe racave, sidomos nje shoqeri e ndrydhur si e Shqiperise. Jo me kot dhe komentet ketu jane me njeanshmerine e vendit te vogel dinshum. smiley

Po te mos ishte per prejardhjen e tij, nuk do ishte vene fare si lajm.

Ne shtypin britanik nuk eshte bere buje* sa ç'eshte bere ne shtypin albanez apo evropian. Prerardhja theksohet sepse jemi pak te pergatitur te shohim pertej saj. 

*Emerimi i Boris Johnson ka qene ku e ku me i raportuar se i Khan. 

problemi  me ate thenie eshte se kur mberriti dita te mos gjykohet njeriu nga ngjyra e lekures, ndryshoi gjithashtu edhe vlera e karakterit: perdredhjet ne karakter ne gjuhen e sotme konsiderohen te drejta te njeriut smiley

smiley

me ne fund nje shprehje e mbrekullueshme ne shqip. Apo nuk eshte e jotja origjinale, e lexove ne ndonje shkrese qe ke mbi tryeze?

ps.

meqe shof se na ka ardhe edhe zhardine konserva triumfuese, jo vetem perdrejdhja e karakterit, por edhe perdredhja e bishtit konsiderohet e drejte e njeriut.

 

karakteri edhe si term quhet i tejkaluar, s'para e gjen neper shkresat e sotme.

pervecse ne kuptimin personazh filmi  (sigurisht)

shyqyr qe u kenaqe me ne fund smiley

As ti nuk e di se sa shkrese te rendesishme i ke demasku sekretin, keq e ke punen me Stalkerin. Megjithate, qe ta marresh me te mire, lexoji kete shkresen tjeter te Partise Komuniste Indiane, qe ne sanskritisht koinçidojne ne nje fjale kuptimet: race, ngjyre, karakter.

The word (varna) appears in the Rigveda, where it means "colour, outward appearance, exterior, form, figure or shape".[13] The word means "color, tint, dye or pigment" in the Mahabharata.[13] Varna contextually means "colour, race, tribe, species, kind, sort, nature, character, quality, property" of an object or people in some Vedic and medieval texts.[13] Varna refers to four social classes in the Manusmrti.[13][14]

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Zhardin,

ka edhe vieillards terribles qe hyjne ne tema  qe te fusin gishtin si enfant prodige terribles.

 

Ka dhe vieillards terribles qe hyne here pas here ne tema per te treguar me gisht njerin e tjetrin, e njerin e tjetrin perseri e perseri. smiley

Na mbiu z.Khan ka tre dite ne krye te faqes! Edhe z.Trump do ta kishte zili.

Mos u bej rracist Zeqo .

merre me mend te behet gzim kulufi i komunitetit rom k/bashkiak i tirones, ça do komentonin peshqit, a nuk do ishte politcly korrekt si me z. Khan!!?

do te vije dhe ajo dite, dhe shqiptaret do te thone se e meriton te behet. 

puna e vetme eshte a do t'i mbushet mendja gzim kllufit te kandidoje. te merret me rob me te ulet nga ai vete. e gjitha do te varet nga kjo pike vetem.

Profilo mbaj mend e ke thene diku, iku Sala mbaroj ky blog, s'ka mo postime me sha qeverin e Sales,

Akoma me ket kaptin shpullen, se late nom. Na u bo Sadik Staveleci si me qene Gjergj Elez Alia. Sa here e shof me kujto ato indianet qe fitojn ate " National Spelling Bee " ke ESPN. 

Kush osht per ne France me pa Kombtaren ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).