Newsbomb - “Policia e Shtetit nuk ka patur, nuk ka dhe nuk mund të ketë një pajisje përgjimi”, kjo është përgjigjia e përsëritur e ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri lidhur me akuzat për pajisjen e përgjimit.Ministri tha se një gjë të tillë e deklaron me përgjegjësi të plotë dhe se ajo që cilësohet si pajisje përgjimi në fakt nuk është e tillë por është një pajisje që s’ka lidhje me përgjimin dhe që konsiston në një metodologji më të mirë, për shkëmbim eksperiencash me partnerë, në rastin konkret me Italinë.

“Ju e dini që ka një pajisje përgjimi?” pyeti me habi Tahiri gazetarët.

“Më duhet t’ju sqaroj për respekt të opinionit publik se policia e shtëtit nuk disponon asnjë pajisje përgjimi, në policinë e shtetit nuk ka asnjë pajisje përgjimi dhe nuk do punojë sa jam unë në detyrë me një pajisje përgjimi.

Në policine e shtetit ka një trajnim mbi bazën e një marrëveshje në vitin 2007 me policinë e Italisë për shkëmbim eksperiencash me metodologji më të mirë, në këtë kuadër policia e shtetit do të zvhillojë trajnime me polici partnere me po të njëjtën pajisje si në të kaluarën dhe ju ritheksoj nuk bëhet fjalë për një pajisje përgjimi, është një pajisje tjetër që s’ka lidhje me pajisjen e përgjimit.

Unë këtë e deklaroj nme përgjegjësi të plotë, unë jam në këtë detyrë për t'i shërbyer qytetarëve maksimalisht. E ritheksoj, policia e shtetir nuk ka pasur nuk mund të ketë asnjë pajisje përgjimi.

Janë të ftuar ata që mendojnë të vijnë të asistojnë në rrugë ligjore, të hetojnë 24 h në 24 , të shohin nëse policia e shtetit thotë të vërtetën apo ne gënjejmë. Jemi tërësisht të hapur, mjafton që gjithçka të bëhehet në mënyrë ligjore.

Për detaje duhet të pyesni instancat përkatëse. Unë di të deklaroj me përgjgjësi se Policia e Shtetit nuk ka patur, nuk ka dhe nuk mund të ketë një pajisje përgjimi.

Prokuroria ka mundësinë ta vërtetojë në mënyrë ligjore. Ne nuk kemi asnjë merak. Ne duam të bëjmë ç’ështe e mundur për të luftuar kriminalitetin”, tha ministri.

Ku ndodhet kjo pajisje?

“Ju bëni durim për të marrë detaje kur instancat të bëjnë detyre. Unë deklaroj që Policia e Shtetit nuk ka patur, nuk ka dhe nuk mund të ketë asnjë pajisje përgjimi.

Ata që çirren do marrin një përgjigje shumë shpejt. Unë di t’ju them se jemi shumë të qetë po bëjmë detyrën në mënyrën më të mirë të mundshme”, përmbylli ministri.

65 Komente

Kjo historia e paisjes se pergjimit, ka nja dy dite qe e kemi hasur ne shtypin shqiptar, mirpo ajo qe me habit eshte se pse tremben kaq shume politikanet, policia, shteti, populli smiley kur dihet boterisht dhe ligjerisht, se; paisje pergjimi ka ne te gjitha vendet e botes dhe kjo gje nuk eshte e ndaluar nga ana ligjore dhe morale. Biles paisjet e pergjimit, jane te domosdoshme per organet qe luftojne krimin. 

e ndaluar eshte te pergjosh te tjeret. organet qe perdorin menyra te tilla, i percakton vetem ligji.

Pjero kshu do te kene pergju ne ty kur ke sha qeverine. Pranej mos u cudit kur te majn inot. Mund te justifikohesh se ka qene paisje difektoze, thuj, pune taljonsh mo, kane dhe konflikt interesi.  

Gomeret e qeverise Tironco, nuk e kuptojne se une me kritikat e mia, i kam ndihmuar ata. 

Mire mer mire, kto kritikat te peshku jane te hapme e konstruktive, po ato jon merzit mo shume per kritikat ke qoftet (a mishi qingjit ca qe), ca ka barku qit qoftja thone. 

biles, as breke te grisme nuk ka smiley

Po mire nese nuk eshte pajisje pergjimi, cfare eshte? Pse nuk e sqaron Tahiri? Fakti qe ky trainim paska filluar qe ne kohe te dulles dmth te sules dmth te sali kriminelit ata e dine mire se kjo pajisje eshte dhe pergjuese se mesiguri do ta kene perdorur vete. 

fajin e ka saliu, o berber. Shume gjate i re per ta thene kte gje qe dihet

Mbas 3 oresh do sjellesh nje koment tjeter ku te thuash qe Tahirin e kane provokuar.

ne fakt pergjimi po i djeg dhe atij vete, se merret me siguri me veprimtari te paligjshme si shumica dermuese e shqiptarve, qe nuk jetojne vetem me paret qe fitojne nga rroga.

ky tipi , ka qene i interesuar nje moment, te dinte detaje mbi bitcoin, parja elekronike qe kane filluar te perdorin shumica mafiozve. 

dhe ne shqiperi pergjimi aktual, ka pikerisht lidhje me PASURINE (leket qe fitohen ne menyra te paligjshme) jo me opinionet politike. shaj cilin te dush, nuk e rrun njeri me sot, se boten e drejton parja, kush ka paren. 

partneret ekonomike te shqiperise, apo ata qe e financojne, nuk duan qe t'u ike parja prej duresh, t'ja u vjedhin mafiozet e te gjitha ngjyrave. prandaj dhe pergjojne.

boooo ja kapen pajisjen e pergjimit ne dore. ca turpi.

perfitojne qe baba Taku ka muaj qe eshte i semure dhe rrezik e ka humb kodin e cantes me sekrete

qeka çu nkam gjith kupola e kuplarasë smiley

qekan deshprur pa mase qi ja dogjen veglen ne dore pa msu akoma si ndizet smiley

Leje leje, paska qene per 110V dreqi, qiti icik tym shefo. smiley

Tahiro,vete menyra  nervoze si  pergenjeshtron lajmin, duke perseritur si papagall 2, 3 fjali te ngurta,  tregon te kunderten e asaj qe thua..

pastaj  nese kujtojme disa raste te tjera,  nuk je me i besueshem..  kur para ca kohesh Saliu  publikoi lajmin: qe eshte djegur qellimisht  laboratori qendror i kriminalistikes,  dole bashke me policine dhe thate se: ''bëhej fjalë vetëm për një shkëndijë elektrike ku për pasojë u dogjën telat që furnizojnë me ndriçim këtë ndërtese''.
 

mirepo Saliu ju peshkoi, se diten tjeter nxorri foto nga  laboratori qartesisht i djegur (jo thjesht telat), bashke me numrin egzakt  te dosjeve te djegura, 49 dosje.smiley

dhe me kete rast, duhet te kuptoni qe Saliut nuk ja jep infot Visho Ajazi,  por i vejne nga brenda,  nga policia,  qe ju hengert  tënja  ju hengert...smiley

po mundohem te kuptoj se pse eshte zgjedhur ky lloj artikulli per peshkun....eshte nje ironi ndaj Tahirit, apo eshte nje tregim nga kendveshtrimi i Tahirit....shpresoj shume te jete ironike, pasi nuk shoh ndonje gje te perbashket midis Blendit dhe nje banditi si Tahiri.

Pjero...nganjeher te cudit me kendveshtrimet e tua....komunizmin e shajme pikerisht se i futej cdo njeriu edhe ne dhomen e gjumit, dhe ndoshta ty vazhdon te mos te bezdise (ndonese me ca di je pak i persekutuar nga ai sistemi i vjeter) por mua qe jetoj ne Shqiperi me bezdis qe nje kriminel si Tahiri pergjon Rektorin e Universitetit per tja kaluar informacionin bandes se Shullazit per te bere presion edhe ne boten akademike (se bizleshment i ka rrjepur der tani).

Gjithsesi, shoqeria shqiptare ka ngelur po aq injorante sa ne 45 qe vrapon pas argumentave morale & emocionale DHE jo argumentave PARIMORE. E keqja konsiderohet e keqe per aq kohe as nuk e bej une...Rilindje!!!

Ca the, une nuk jam gjurmuar e survejuar vetem nga sistemi i vjeter, por edhe nga sistemi i ri, nga segmentet e Buall Mavris. 

Gje njoni i mize duke honger supe ne restorant dhe therret kamarierin me inot : " Cfare eshte kjo ??? - Kamarieri a kap e fut ne goje dhe mbasi e pertyp dhe gelltit thote : " Ishte qepe " ! ( hudhu perpjete po deshe ... s'ke fakte).

Une i gjo nuk mor vesh, pse lodhen kot duke mohu. Keta e dijne shume mire se nuk i gje gjo nga asgjo. Jon vete zot vete shkop, pse me u lodh kot me ate bageti qe kullot anej pari ... : Ka pajisje pergjimi dhe ikni mos na cani bythen ...Ke liqeni do bojm pallate, mushkonja ishte avion me drogen tone, Shukriu s'kishte breke fare... dhe ju do votoni prap per ne se i gastare tru keni ! Hajd n'tullum.

Qemol e ka bo njoni megjithmen ket ne Albanie, jo me mize po me i dokument. I thote ky tjetri, ja shife ca thote letra. Prit ta shof i her. Nji ta pertyp lali, ho i tha ke mo dokument tina. 

Dhe per votime s'ka nevoje fare, ju kena pergju dhe icik fare na keni sha. 

Aha, hic... qysh se iken socialistet nga blogu s'ka me jete. As debat, as Sali, as art, as kulture. Ka vdek, ka mor fun puna ketu, i ka hum erzi. Vje Ed Rama ne pushtet dhe te le pa debat, pa kafe, pa gje. Rimortje!

S'kane faj , kush e mendonte kete zhgenjim , kuazimondo ka 4 muaj qe nuk ha domate smiley

Mire ja per hatrin tat e te debatit, poshte Saliu! smiley

smiley Saliiiiuuuuuuuuuuuu... aha, hic. S'i zgjo dot nga gjumi, sado... smiley

Mire mire, te vije Saliu prap e shef ti si zgjohen. Tashti osht vec iSaliu pranej flejne (me nje sy hap dmth). smiley

Ska me socialist tani. Ka vetem qytetari dixhital. Ja thua ndonje mashtrim ti, shi po sta nxorri Sala ne FB neser.

Skandal.

 

s'e kuptoj pse kane fryke nga pergjimi, gjasme privacy, a thu se i plasi robve per te msu rreth brekve te grisme te jarit. Jallah

Ne thelb privacy eshte liria per te bere pislleqe pa u kapur. 

 

po mire pra ver nje webcam ti te shtepise tende (me pamje nga dushi, halja, kuzhina etj) dhe na transmeto 24h. ske pse te kesh frike ose turp, se ndonje gje te piset (pun not intended) sdo besh. pislleqet ka menyra te tjera per tu kapur dhe pa bere pergjime masive. fjalia jote do meritonte nje flamur me xixa ne panteonin e fjalive diktatoriale smiley 

po mire pra leri shukrit ne privacy te bejne cfare tu doje palla

kot per hobby, 

The right to privacy, what does it mean? Basically, the right to adultery done in secret when no one sees me or has the right to probe into my life.

o fiqo boj cik pushim o burre se e shpartallove rilindjen, ku e gje gjithe kete hate motivimsmiley

 

eshte dite akoma atje ku ai jeton dhe jo nate si tek ty. 

jemi bo si ushtaret e korese se jugut me altoparlante ne kufi te korese se veriut smiley

 

Kruje me iFiqon kruje. Z Trump i ka thon te zgjedhi stafin e ambasades.

iFiqo osht e vertet qe ke morr arkitekt Korean per murin qe do i bosh kamunistave ne Albanie?smiley

Z.trump po konformohet dale ngadale, eshte bo centrist, ene myslymanet s'po i shan me, ndersa keta ala ekstremista lule.

Keta jane gallate fare. E pse u trainokan forcat e policise, ose kushdo tjeter, harxhohen fonde dhe para per nje pune qe nuk do ta bejne kurre ose nuk ju lejoka ta bejne? Pse hyn ne pune ky trainim kur nuk e bejne dot?!?! Dmth o do ta perdorin, ose shperdorojne fonde kot. 

Pastaj keta e mesokan pajisjen ne teori smiley se ne te vertete nuk kane nevoje ta perdorin se nuk jua kerkon vendi i punes. Cudira shqiptare. 

Sapo lexova ligjin (perciptazi) per pergjimin, per kuriozitet. Ligji rregullon mekanizmin e pergjimit nepermjet prokurorise. POR, me sa lexova, ligji NUK ndalon kend te pergjoje. smiley Seriozisht, ashtu sic eshte shkruar, edhe une e ti me pajisjen e duhur mund te pergjojme pa teklif. Nese gjykatat do ishin vertet te pavarura, nuk do te mund te denonin kend per pergjim te paligjshem, pasi sipas ketij ligji, pergjimi i paligjshem nuk egziston. 

Dhe kur e mendon qe kjo pune, pra trainimet kane filluar qe ne 2007 -ten!!

po pra po, po sajmja n'fillim e mohoi, pastaj e pohoi, pastaj tha, sa t'jem un minister, nuk pergjohet kush!
Kto jane merre me long se groshi maroi, o berber!

Po pyt njehere saliun se mbase te tregon ndonje gje. Tani qe u plak e ka me qejf me tregu bemat e veta, kuptohet duke i zmadhuar pak. Megjithese nuk ka cfare te zmadhoje se ato kane qene kaq te medhoja sa nuk e di se si nuk kane plas. Krimimineli sali!   

pyte ti o berber se ti jeton me saliun dhe tahirin. Nga paret e tua paguhen te dy

votoni reformen ne drejtesi o derra e opozites ndryshe shkuat ne 10%.. Nuk ka cfare tju bej mo as kokmadhi i LSI.

Tahiri mbreme: Deputet e PD-s me vijne ne zyre e mi tregojne te gjitha,, cfare tju pergjosh ketyre.. smiley 

 

Yyyyyyyyyyy çar mashtrusi syyyyy per syyyy.

 

dmth paisja egziston dhe esht perdor.

eh, rrena i ka takat te larta smiley

Bame si Kostantini i Partise ke shkrujt smiley

Gono, shume percart me dukesht sot. Sjell linqe ne mbrojtje te partise, linqe qe ne fakt e diskretojne ate. Pse kshu Gono? smiley 

Mire Tahiri i paska pergju te gjithe po Tahirin kush e ka pergju? 

gruaja apo s'ka grua 

Mire e ke, ishte njera qe zgjohej te pallati i tij. Bile dhe Rames ashtu i thane, martohu po deshe skepter e kurore. 

S'po nihet as Lu-ja mo. Ia myllen gojen me lezet albanezet, jane pergju dhe diplomate te rendesishem, tha. 

amrika eshte tu lujt me dy Lu perihere, kur s'flet ky Lu-ja flet Lu-li.

nji pjese loje Bobby Wood nji pjese Clint Dempsey

I dehu kapitallizma, ... karma osht gru e mire thone.smiley 

gjynah ky mavria, Skender  Shehu,  prape ne burg ne pleqeri. -e kish parashikuar shoku Enver qe ishte rrugaç  ky.

sipas ministrit paska pas partneritet te suksesshem me te huajt qe ne 2007

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).