Disa studentë të degës së gazetarisë eksperimentuan me reagimet e njerëzve kur dikush qartazi thyen rregullat e sjelljes normale, duke flakur kanaçe mu tek këmbët e kalimtarëve? A do reagojnë qytetarët kur ndotësi dhunon hapësirën e përbashkët apo do bëjë sikur nuk e sheh dhe as e dëgjon kërcitjen e kanaçes. Po në rastet kur djali ushtron dhunë verbale, e ndoshta edhe fizike ndaj vajzës që ka në krahë?

 

4 Komente

Esperimenti i pare ishte i dobishem, maste indiferencen e njerzeve, ndersa per eksperimentin e dyte, ku ai djali i kerkonte llogari per sms, ky eksperimen ishte i deshtuar qysh ne nisje, per vete faktin se kish te bente me nje te drejte te partnerit, ku çdo njeri e ka te veshtire te nderhyje, biles edhe kendej ne perendim, ndermjet nje zenke te tille, njerzit nuk para fusin hundet. Po te ishte psh, qe djali e kercenonte per leke, apo diçka tjeter, njerzit edhe nderhyjne, por jo ne nje kerkese te thjeshte, se; i kujt eshte ky mesazhi. 

Ndersa ne eksperimentin e trete, ku vajza i kerkonte llogari djalit dhe e shante, edhe ketu nuk mund ta matesh indiferencen e njerzeve, se te gjithe e dine qe nje femer me shume se ca llafe e sharje, nuk mund ti beje gje çunit, biles edhe atyre dy policeve qe kaluan aty, po iu vinte per te qesh nga mic-micet e goces. 

Si duhet te reagonin njerezit ne keto raste? Dmth cfare prisnin keta studentat? Nuk i dihet me ke ke te besh sot, duhet bere kujdes.

E vetmja gje qe me beri pershtypje ishte indiferentizmi i thelle njerezve. Ecnin perpara pa u bere aspak pershtypje, as me mimike nuk reagonin. Leje pastaj ata qe shtynin kanocen me kembe.

 

 

E vetmja gje qe me beri pershtypje ishte indiferentizmi i thelle njerezve. Ecnin perpara pa u bere aspak pershtypje, as me mimike nuk reagonin. Leje pastaj ata qe shtynin kanocen me kembe.

Shumica sikur reaguan disi me duket, por mbase duhet pare video para se te komentohet.

 Po prisja John Kinones te dilte nga ferrat. Shoqeri e tromaksur.

Per kuriozitet, po profesoret cbene? 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).