Kampionati Europian i futbollit nis sonte në Paris me ndeshjen e parë në orën 21:00 midis Francës mikpritëse dhe Rumanisë. Ndeshja e parë e kampionatit është me interes edhe për përfaqësuesen tonë pasi janë skuadra të grupit tonë. Shqipëria luan ndeshjen e parë në një finale europiani nesër, në orën 15:00 kundër një Zvicre që mbështetet fort në një grup lojtarësh me kombësi shqiptare. Mijëra shqiptarë që jetojnë anëembanë botës kanë udhëtuar drejt Francës për të mbështetur kombëtaren.

82 Komente

10 qershor 1878 -- 10 qershor 2016. Mua nuk me duket rastesi. DREJT FINALES!!

Por jo në finale, ama, përderisa LSHP dështoi 

Me kembe te mbare.

Tërp për Fronsën!

Revolucja baby, revolucja. Myteni burgjezine ne plena. smiley

Hakmarrja me Rumaninë duhet të jetë prioritet për me u tregu që De Biasi nuk është Oto Bariç.

10 qershori do mbahet mend si dita qe vjen pas 9 qershorit! Tani se çfare eshte thene per 9 qershorin mua me duket e teprt ta perseris. Kush ka interes le te hape VQ ( me mijra tema te trajtuara) dhe te lexoje horizontalisht heren e pare, vertikalisht heren e dyte dhe nga e djathta ne te majte heren e trete!

Oto Bariç ë?

Pa hë, pa hë na llafos pak...nga te lindi ideja e ketij emri?

C'te shtyu qe e perdore?

I uroj Kombetares sone FAT ne evropian ! Nuk kam hic pretendime,djemte qe perfaqesojne shqiptaret e kane fituar kampionatin e tyre me pjesmarrjen ne kete euro 2016! Ne aspektin sportiv ata jane kampion evrope,kampion bote e biles ne hene kane shkuar per ate pune! Vetem respekt per ta! Uroj fat,nje gol i shenuar do te ishte kenaqesi e pamase,nje pike do te ishte mrekulli,kalim i grupit e me shume se 1 pike(qe mu thafte goja e ptu ptu ptu per toke pa fund) do te thyheshin te gjitha me karige e dollap robash bashke! Come dicono i nostri alleati e amici oltre mare : Nella vita ci vuole piu culo che talento smiley !!

Ja keshtu i blen borgjezia, Kjo kombetare eshte produkt kapitalist. Ah more Enver te shiten per pese aspra e nje gol. 

Me qe nuk rri dot pa u kruajtur,lere borgjezine e Enverin ne futboll e shiko mos mbytet ndonje lagje andej nga shqiperia,gjej ndonje qe vdes per buke,kontrollo shpenzimet qe ben Kombetarja,apo sa here i takon Rama..i fusni edhe nje "skandal" e "turp" me te madhe qe te na 10-sni se qeshuri e hajt ciao!! 

Ore ne te kapitalizmes e kemi mendjen vec tek fitimi  e s'i te shfrytezojme klasen punetore, pra s'duam t'ia dime per shpenzime kombetarje, kush vdes per buke, etj. Lagjet i kemi ne dore te sigurte te Rilindjes. Po dhe ju te komunizmes ia bete topin Enverit; s'ka lidhje futbolli me politiken, po rrutullohet Enveri kur e degjon kete. U beme njesoj dmth miq te kapitalizmes. 

E mo e. Bla bla. Ec t'luajne aty e mo na zhgenjejne qe me ndeshjen e pare. Pa ego fare ky!

Leicester !! Leicester kane per tu bere!! ok?? smiley

France - Rumani, kapni barazimin dhe fillojeni persembari kete maratone bastesh dhe adrenaline.

Kombetarja e beri te veten per kete brez. Arritja ne finale pavaresisht nga menyra (3 piket ne tavoline, pazaret me Armenine) etj. eshte akoma e pabesueshme vecanerisht duke konsideruar qe nuk kemi ndonje yll ne skuader por nje grup futbollistesh qe jane rritur ne europe dhe mentaliteti ka te beje shume. Dikur kishim yje te vertete por qe nuk arrinin te mbushnin barkun me buke dhe kishin hall te vidhnin ndonje peshqir hoteli. Sot kemi lojtare qe te pakten nga mentaliteti jane te barabarte me cilindo lojtar europian (perjashto ndonje episod me ngritje sume ne xhami). Parashikimi im eshte qe mund ti humbim te 3 ndeshjet. Nuk kemi sulm dhe shumicen e kohes jemi bjeri ti biem, aq eshte takati. Edhe fati besoj e ka arritur limitin e vet. Gjithashtu kam frike se arbitrat nuk do tolerojne shume agresivitetin e Xhakes dhe ndonje tjetri dhe mund te marrim te kuqe qe ne ndeshjen e pare. Them se ndeshja me e "lehte" eshte me Zvicren e cila eshte ne renie.

Siqofte SUKSESE dhe beni qejf se e meritoni si lojtaret edhe tifozet. Dhe ishalla pa eksese se ne jemi icik si qen te leshuar nga zinxhiri.

La e me la smiley

ndjehet pesimizem rrotull pasi dihet gjendja e kombetares perballe skuadrave te forta.

te pakten jemi koshiente . ska me krenari te shohesh ne bastin qe u vu sot ne punen time smiley  ne liste ishte edhe Albania sigurisht. 

 

https://www.google.ca/search?q=uefa+euro...

na jepni ndonje ide  smiley

urime kombetares! 2 ndeshjet e para: x franca 1 albania

France Rumani 1

Albania Zvicra. 2

Rumani Zvicer  x

France Albania 1

Romania Albania 1

Zvicer France 2

 

 

Parashikim prej patrioti te flakte, atdhetari te qartur dhe memedhetari te thekur.

France vs Rumani 1

Shqiperi vs Zvicer X

Zvicer vs Rumani 1

France vs Shqiperi X

Rumani vs Shqiperi 2

France vs Zvicer  1

Renditja :

Franca 7

Shqiperia 5

Zvicra 4

Rumania gopin e nanes se vet, 0 pike.

Zvicra kalon si me e mira e vendit te trete ne grupe. Vendit organizator , pra Frances i interesojne te jene te pranishem dhe nja 7 dite te tjera shqiptaret dhe zvicerianet si tifoze.

Nuk lozen keto rezultate, me vjen keq...

Po e thame pra , parashikim patrioti te flakte, por objektivisht si vitalist.

Rast pas rasti ndeshjet varen nga rezultati qe kane arrit kundershtaret. Ne na intereson fitorja e Frances sot sepse shqiptaret e Zvicres do e rrafin Rumanine dhe ajo vjen ne ndeshjen me ne e demotivuar plus nje çike stil Armenie brenda. Duhet te dalim te dytet ne grup qe te lozim me Polonine. smiley

Ndeshja sot France vs Rumani 1 i madh.

Neser flasim prap. Para neshjes sot do te them se cfare do ve dhe te tjera per ndeshjen.

Marshallah dhe inshallah!

Meso mer meso smiley

Jo inshallah, por Insha'Allah.

Inshallah eshte fjale e lashte pellazge. smiley 

smiley

Po une e nxjerr Shqiperine ne gjysfinale nese ti thu rrofte Ilir dhe Monika Meta. Nersa po i shtove dhe sa mali i Tomorrit, e nxjerr ne finale.

Per kampion eshte pak e veshtire se e ka kushtin me Edi Ramen dhe Mirela Shqinen e ma do menja nuk ke me e pranu. smiley

France-Rumani 1

Shqip-Zvicer  2

France- Shqiperi 1

Rumani- Zvicer X

France-Zvicer 1

Rumani- Shqip 0-1 (autogol i rumunve)

France 9

Zvicer 4

Shqip 3

Rumani 1

 

Te dogji franca smiley

..dhe degjo, tha Ismail beu, delegatet te nisen jo per ketu, por ne Lens.. ndryshe do te na qortoj historia..

neser: Shiqperia A -Shiperia B :  2-0.  golat per Shqiperine A, Mavraj dhe Gashi.

ne fakt ta mendosh qe kompeticione ne te cilat brezat tane nuk kane as enderruar se do e shohin ndonjehere skuadren tone, eshte me te vertete emocionuese. Shenje e mire per te gjithe popullin tone.

Uroj fitore dhe arritshin majat!!!

C'ishte ajo kombetare e Shqiperise! Te kishte te pakten gjysmen e lojtarve nga Shqiperia! As edhe 1 ne 11-ce!?! M.gj.th. ja disa nga parashikimet e mia: Fra-Rum=x, Alb-Svis=2, Uells-Slov=1, Angli-Rus=1, Turqi-Kroaci=1, Pol-N.Irl=x, Germ-Ukra=1, Spanj-Ceki=x, Irl-Suedi=2, Belg-Ital=1, Austr-Ung=x, Port-Isl=1, Rus-Slov=1, Rum-Svis=2, Fra-Alb=x, Angli-Uells=1, Ukra-N.Irl=2, Germ-Pol.=x, Ital-Sued=x, Ceki-Kroac=2, Spanj-Turqi=x, Belg-Irl=1, Isl-Ung=2, Port-Austr=x, Svis-Fra=x, Rum-Alb=1, Slov-Angl=2, Rus-Uells=1, Ukr-Pol=2, N.Irl-Germ=2, Kroa-Spanj=x, Ceki-Turqi=1, Ung-Port=2, Isl-Aust=x, Ital-Irl=1, Sued-Belg=x

Keto parashikime jane mjaft spontane, cfar d.t.th. se me pak se gjysma e tyre mund te realizohen. 

Elseid Hysaj
Andi Lila
Ledian Memushaj 
Armando Sadiku

Shqiptare shqiperie mqs e ke me merak. nga keto rezultatet qe ke vene i bie qe ke kohe qe nuk shikon futboll smiley

po ca rezultate, se mos i ka vene vete...gjej e vur vajti ky stan o lungo!

po andaj eshte forumi per te vene ne rruge te mbare smiley

Italia se ka keq grupin edhe pse Belgjika po thone qe do jete surprize, me Irlanden sfiton kurre, po grupin e kalon..

Italia secondo me lungo, rrihet te paren, fiton dy te tjerat ,eleminohet me Portugaline.

Kur dalin nga grupi behen te rrezikshem, sidomos kur dalin me breke neper kembe...

flm

Inshallah ben nje mrekulli tjater Ganiu me ekipin e tij rraka zhdrakasmiley

Po sa problem e ke ta thuash nje llaf te mire smiley

Uroj megjithe zemer sukses vetem se duhet to manage our expectations .shoh njefare pritshmerie nga media a thua se ekipi yne eshte Brazili nga I cili pritet vetem fitore.

Per te te ngacmuar ishte... Nuk ka pritshmeri shume te madhe se dhe grupin e kemi te forte, por nuk i dihet topi i rrumbullaket eshte.

Në stadiumin prej  35 mijë vendesh nesër sipas parashikimeve priten të jenë më shumë se 15 mijë shqiptarë, sipas supersport direkt nga Lens.

Të lozësh futboll në qershor në orën 15 duhet një fizik i fortë, gjë që tanët se kanë me çkemi parë deri tani, 

ouu, pse ca te vecante ka ne Qershor, ne oren 15, qe u dashka ekstra fiziku i fort, kshu ?!

meqe permende fizikun, Shqiperia do jet nje nga ekipet qe nuk do te kete probleme nga ana fizike (kujto para 1 jave ndeshjen miqesore me Ukrainen qe ekipi yne luante presing, konstant ne levizje pjesen me te madhe te lojes).

ne fakt kompeticione te tilla, pas sezonit normal te futbollit, penalizojne me shume ekipet e medha nga ana fizike, pasi lojtaret e tyre vijne nga kampionate te forta dhe klube te forta qe luajne per titull kampion ne vendet e tyre dhe njeherazi per Champions League.. bejne 2-3 ndeshje ne jave keta dhe ne fund te sezonit jane te shkundur fizikisht . poor, e kompesojne kete mangesi me  futboll racional, disipline te larte taktike si dhe pervoje, klas etj...

 

p.s brenda  10 ditesh uefa ka bere 2 here testime  te papritura  antidoping te Kombetarja jone, pardje hera e fundit testuan rreth 10 lojtare.. kjo  do te thote dicka.. dmth u duket fit  ekipi i Albanies, dhe thone kushedi , hedhim nje sy...

Ka ndryshim sigurisht një ndeshje e lozur në mars apo prill dhe një me 11 qershor, temperatura parashikohet të jetë rreth 33 gradë dhe me aq unë mendoj se është goxha stërmundim, pastaj ajo stërvitja në Austri në evropën qendore se kuptova përse, fare mirë mund të ishte përzgjedhur klime mesdhetare e përafërt me Francen psh Spanja. Gjithsesi trainer është Gani Abazi dhe ai e di çben.

Antidopingu mendoj se s'ka lidhje është thjesht rutinë,, e fundit shpresoj fort që gjithë ky karikim për superekipin dhe çudira të na dalë për mirë, sido që tifoz mendoj sërish që "s'kemi tirq për gjera të tilla"smiley

Eshte orar ters se nuk pihet birre qe ne pike te sabahutsmiley

tashi, kshu ne pergjithsi, sido qe te jete temperatura dhe kushtet atmosferike, eshte njesoj per te gjithe, per ekipin tone edhe per kundershtaret..

ndersa, ne vecanti ketu ne Lens ishte kohe e bukur sot. diell, nja 23 grade. neser do jet dicka me pak, rreth 20 grade. ideale per futboll. si dhe kjo zone e Frances nuk eshte pjesa mediterane, Cote d'Azur etj, ketu moti eshte i trazuar.

 

Trenat mbushur me kokecepa dhe barkderra smiley.

Duaje kokcepin, mos e shaj smiley

Pervecse ma kishin zene karrigen ne tren, nuk dije nga te intimidoheshe me pare, nga shperfaqja e shtresave te dhjamit te barkut apo nga macizmi ala pellazg, kokcepsh. Sigurisht qe dola nga vagoni i dezinjuar dhe gjeta strehe mes vagoneve.

Kjo eshte njera ane e tifozerise, nuk them qe ka dhe nje entuziazem simpatik, te ben t'i duash detyrimisht.

Po c'ne?

po te sofistikuar dyfelor me livando s'kish fare?

smiley

 

smiley

 In  Marseille city that has strong Islamic community, a group of drunken England fans last night chanted

                           'ISIS where are you?' smiley

Shpresoj Te fitoje Rumania sot. Frances I uroj poshte e me poshte....Shqiperise part e me lart. smiley

 

2-1 per Francen. 

Franca mbaron 2-0
Neser fiton Shqiperia 2-1 .

bravo Franca, shyqyr ! te fitojne sot, se ndryshe do bejne te pamunduren me ne..

 

portjeri i Rumanise, qenka pika e dobet dmth, do shenuar..smiley

Belul, Rumania eshte kocke e forte, perhere ka qene. Mbaje mend Rumania fiton me Zvicren. Nuk e besoj dot si mund ti rezistojme ne Frances apo Rumanise. Shpresoj te mos degjenerohemi.

cmu desh qe fola. 2-1. Nuk i duroj dot francezet. smiley

kjo Rumani eshte e telendisur, dajosh.. sidoqofte, ne nuk ka hecur kurre me Rumanine, na kane mundur gjithmone..

po nejse, fitorja e Frances sot mendoj qe ishte edhe ne te miren tone. e para Franca morri 3 pike qe donte, keshtuqe me qete kane per te luajtur me ne, meqe Franca pretendon te shkoj deri ne finale, si dhe demotivoi Rumanine.

Kjo eshte me i bo qefin vetes. Mund te thush edhe qe kjo skuader e re franceze ket ndeshje u ndje e afirmume dhe fitoi vetbesim. Do te vazhdojne te lujne fort per te rujt "superxhiron". Mund te thush qe Rumania do kerkoje patjeter fitoren me ne, se nje humbje tjeter e gropos, dhe barazimi i vle vetem Lorik Canes. Mund te thush.... Plot dmth.

Sur le ciel de Paris s'envolve une drone smiley

Shqipnia i rref te tre ekipet ne grup. 

Hajde gol hajde

Kjo Frons ishte mavri.

e mbajme dot kete presion te ketyre mavrive deri ne minute te 90?

Po flisja per nivel pretendenti. Ter mengjesin, cdo kanal thosh Franca pretendent, qe nga Rai ke zdf. 

Ne mbajme sa ta ket bo pazarin Lorik Cana. smiley

Nuk e shof hic pretendente kete france. 

Nji gol me koke e ha kollaj.

Franca dhe Romania qenkan ekipe te mira.may god have mercy on our boys .smiley.

E kuqja, e kuqja, e kuqja DO FITOJE!!

Para Partizoni smiley

ju lutem mos ta ndotim temen ;p

Ke të drejtë por kur futen ca të paudhë, qafirë e zullumqarë si shbaxhella më sipër, të gjitha temat do i 10-sësh...Para Shqypnia smiley

Nami në Lens

20000 shqipo, bravoo

Ozhurdyi il fe bo...lë siel e blë....mon kër bat fortttt...

smileysmileysmiley

 

wee... kontinenti duhet te flase french gjer ne fund te kampionatit. mandatory!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).