4 mijë kilometra për të ndjekur nga afër Kombëtaren Shqiptare në Francë. Kjo është historia e pabesueshme e një të riu shqiptar, i cili vuan nga një sëmundje e rrallë që e ka detyruar të ulet në një karrige me rrota.

Kualifikimi i Shqipërisë në Europian i ndryshoi jetën 25-vjeçarit Dritan Doda, i cili jeton në Itali që prej vitit 1998. Pasioni i tij për fanellën kuqezi dhe futbollin e detyroi familjen t’i bënte një surprizë për të ndjekur nga afër dy ndeshjet e para të Shqipërisë në Lyon dhe Marseille.

4 mijë kilometra me një rulotë edhe pse në gjendje të rënduar shëndetësore për djalin, pasioni i të cilit për futbollin nuk ka kufi ndërsa zemrën e tij vazhdon ta mbajë në jetë dashuria për Kombëtaren.

Një histori dashurie që i bashkon të gjithë shqiptarët rreth një qëllimi sepse vetëm futbolli dhe kombëtarja kuqezi mund të injektojnë grimca gëzimi edhe në jetën e vështirë të një të riu që vuan prej vitesh nga sëmundja e rëndë.

Dritani golin e tij tashmë e ka shënuar, ndërsa Kombëtarja Shqiptare Europianin e ka fituar.

25-vjeçari është tifozi numër 1 i Shqipërisë në shkallët e stadiumit, ndërsa djemtë kuqezi i dhuruan emocionet më të pabesueshme të jetës së tij.

/ SuperSport

21 Komente

dhe ky  nuk ishte i vetmi.. ne pushim te ndeshjes me Zvicren ne Lens, kur dolem ne sheshpushim te tribunes te pinim nje birre, pashe edhe nje shqiptar tjeter ne karroce invalidi.

futbolli ka force te cuditshme.  bravo familjareve qe ua bejne te mundur kete kenaqesi ketyre djemve.

hallall!

dashuria e njerezve te tu eshte gjeja qe cmohet me pak sot ne bote, kam pershtypjen. 

smiley familjes!

Shume histori e bukur...

Ne nje lajm te ngashem, neser intervistohem nga Radio Canada (CBC) seksioni i Sportit ne ferngjisht per aventuren time ne Lyon!!!

na sjell link ta dëgjojmë smiley

fgm, mos harro ti bosh nje reklame peshkutpauje smiley 

smileyKush ishte qe tha hungaria s'ben asnje ?

Nga aty drejt kryeministrisë për të dëgjuar fjalimin e Edi Ramës.

i mbani veth ne vesh porosite e KM si koreanet e veriut ato te Kim il sungut .pash zotin a ka ndonje ti thote :boll se na cave bythen ?

I thote Saliu keshtu perdita smiley

Po c'ke o burre i dheut le te gezojne njerzia, festim emancipues eshte tek e fundit.

Te pakten do jene te ngrene kete here dhe qeveria s'do te harxhoje para dhe per t'i ushqyer.

Eleminohen qe ne raundin e pare dhe festohet politikisht sikur morem kupen. Pidh te somes cfare qenje jemi, shpellare por edhe te felliqur.

As shpellare as të fëlliqur Kuazimondo, më duken fjalë të tepruara. Ndoshta jemi i çik...si ta them "naivë" a ku e di unë, se shpjegim tjetër nuk ka. Të bësh tre neshje, të hash tre gola e të bësh vetëm një nuk më duket ndonjë gjë e madhe për tu festuar.  Nuk i jap dot shpjegim logjik.

Eshte nje fluturim mbarekombetar me prase ne bithe per te festuar mbarimin e nje turneu sportiv ne te cilin ne dolem ne vend te 18.

Festimet po i organizon KM.

Rrepublik alegorike smiley

po ne pritje te tilla i bejme edhe kur vjen ndonje drejtor kopshti nga brukselismiley!      

pastaj,merita e kombetares eshte qe po varros mentalitetin evgjitointegrues ,te pakten tek ata qe nuk u djegur perfundimisht pllaketa!

keshtu qe , e meritojne megjithese fryma e kombetares eshte ne kundershtim te plote me ate te organizatoreve

 

Per kualifikime festojne te gjithe, e vecanta eshte ti presesh per skualifikim.

Celebrohet inpenjimi dhe ideja.

ca ka per tu habit ...

palloshi e dogji per Italine, bote si i cmen kur boni golin.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).