Një klub nate gay i quajtur Pulse në Orland, Florida u bë skena më e përgjakshme e krimit në 25 vitet e fundit, me 50 viktima të konfirmuara dhe 53 të plagosur. Vrasësi i cili u vra nga forcat e ndërhyrjes gjatë një situate pengjesh ishte Omar Mateen, një i ri me origjinë afgane. Sipas BBC-së, babai i vrasësit thotë se masakra nuk ishte e motivuar ideologjikisht, por se pamja e një çifti gay që putheshin në Miami mund të ketë provokuar çmendurinë.

Guvernatori i Floridas, Rick Scott, e ka quajtur "një akt të qartë terrori" pavarësisht motiveve. Omar Mateen nuk njihej për shoqërim apo bashkëpunim me ndonjë grup. Dëshmitarët në ngjarje përshkruajnë një skenë horrori të mbytur në gjak. Mateen ka vepruar i vetëm dhe kishte të paktën 2 armë.

74 Komente

Nuk osht Qemoli aty rrotull pranej ndodhin kto gjona ... RIP per viktimat dhe fuck kriminelat.

Qemolo, po ma pe Canen anej rrotull rrasi nji shpull mas qafe prej meje .

dun nga nji te tre : Cana, Berisha dhe Gashi.

Cmenduri... smiley

xhephaneja sheshit+psikopate te dhe pa deklaruar=tragjedi si keto.

Shto pak edhe kete axhenden e cmendur per te promovuar pa kufi lirite seksuale ne nje shoqeri ku te jesh straight avash avash po quhet jashte mode dhe dikujt do i fluturoje zogu. Asgje nuk justifikon marrjen e jetes sidoqofte.

psikopatet do gjejne gjithmone  nje sebep.po ai qe vrau spektatoret ne kinema ne colorado cfare axhende?

Ishte axhenda e promovimit te cmendur te Batman.

USA , o mush plot hajvaner .

kane nje obsesion te cuditshem me armet.e kuptoj qe nje pistolete e kalibrit te vogel plumbat e te ciles nuk kane shume fuqi e nuk shkojne shume larg eshte e nevojshme per vetmbrojtje per te shmangur nje rrezik imediat.por cfare i duhen nje njeriu te zakonshem nje dollap me arme automatike me fuqi te larte zjarri, nje plumb i te cilave pershkon 10 trupa njeheresh.

armatimi personal u ul shpenzimet per mbrojtjen (dmth taksat. nje qyteze i mjafton vetem nje sherif, per te mbajt ligjin dhe jo qindra police) si dhe pakeson ndjeshem vjedhjet e prones private. 

por kohe pas kohe ka dhe ca viktima.

armatimi personal u ul shpenzimet per mbrojtjen (dmth taksat. nje qyteze i mjafton vetem nje sherif, per te mbajt ligjin dhe jo qindra police)

ti more xhan ke pare shume filma me kaubojsa.une jetoj ne nje qytet me 150 mije banore i cili shpenzon per departamentin e policise me juridiksion vetem  brenda qytetit  67 milione $$ ne vit.ketu nuk perfshihet sherifi i cili nuk eshte nje sypetrit i vetmuar me kobure ne brez ne maje te kalit si ne filmat far west me clint eastwood qe ke pare  ti por nje departament i tere i cili mbulon komunen.mbi keto ke state troopers qe kane autoritet ne gjithe shtetin , pastaj policine e shtetit plus FBI qe ka juridiksion ne gjithe vendin.po flasim per shpenzime gjigande per mbrojtjen e shkalla e vrasjes per 100 mije banore ne zona qe konsiderohen te sigurta eshte 5 here me e larte se fjala vjen ne austri apo italy ndersa ne inner cities eshte si ne guatemale apo hondurras.

alba, meqe kohet e fundit je bere ekzegjete biblike, behu edhe psiko-anale. Gugllo me kod "Freud domethenie arme simbol fallik" dhe do te kuptosh shume nga situata apokaliptike biblike Seks Pistols.smiley

 

sikur ta dije qe ti alba s'ke arme ne shtepi, vjen zezaku dhe ti heq breket me dhune. 

si dhe filmat me kaubojsa eshte BAZAMENTI i vendit ku jeton. armatosja e popullit atje eshte historike, eshte pjese e folklorit te tyre. 

pranej dhe e kane veshtire ta ndryshojne ligjin per armet.

Po e di ajo qe as zezaku me fakir s'i vjen per ate pune.

zezakët e ruajne vuxhutin per ty shkabe,bithe rroshniku apo ure vajgurore.smiley

nuk e di cilen pjese  qe jam dakord per  nje pistolete te kalibrit te vogel  per vetmbrojtje ti nuku kupton.amerikanet armet automatike i mbajne ne kasa hekuri te kycura me naftare.nese te hyn nje burglarer ne shtepi ne 2 te nates kur je ne pike te gjumit sa te vec te nxjerresh dyfekun etj ai ka mbaruar pune me ty.keshtu qe armet automatike per vetmbrojtje jane thjesht pretekst per ti blere se shumica i mbajne per gallofe kur ende s'kane luajtur nga fiqiri e per te vrare rob te pafajshem kur iu iken mendja e krese.

eshte çeshtje PSIKOLLOGJIKE sesa faktike. se te te jepte arma fuqi realisht, ameriqenet do te kishin pushtu boten.

armet vetem bejne frike. dhe paradat ushtarake prandaj dhe behen. i tregon botes qe je i armatos. dmth mund te kockat po provove te shkosh tek ai vend. 

por edhe personi, kur ka arme, jeton me mire, me pa frike. psikollogjikisht kryhet efekti.

ne ky toçi, pranej shkoi te sulmoje nje diskoteke dhe jo repart ushtarak. se s'ka rob me arme neper disko, shkojne me kercy atje.

keshtu qe armet automatike per vetmbrojtje jane thjesht pretekst per ti blere se shumica i mbajne per gallofe kur ende s'kane luajtur nga fiqiri e per te vrare rob te pafajshem kur iu iken mendja e krese.

 

smiley

Kushedi me sa veshtiresi e mban veten Trump qe te mos thote "He, ju thashe". 

Ky ia ka bere dhe si me porosi. Kishte qene i regjistruar tek Demokratet. Plus qe sulmoi flamurin shumengjyresh te homoseksualeve te cilet kane protestuar kunder racizmit ndaj myslimaneve, dmth ca ironie. Ka vrare 50 votues demokrate.

Pa lidhje fare, me myslimanet apo ndonje " grup terrorist "

Ai ishte thjeshte nje i cmendur si cdo i cmendur ne Amerike qe i kercen damari merr nje arme dhe ben masaker !

Me kete ngjarje pervec manipulimit politiko fetar asgje nuk ka te verte apo lidhje me ISIS apo ndonje grup terrorist !

thejshte nje lajthitje i nje te  cmenduri, nje individi  te demoralizuar nga jeta e tij private !

Psikopat, dhe ne amerike fale lirise se armatimit per `vetmbrojtje ` ngjarje te tilla jane nje fenomen i pervitshem , ose  i permuajshem sipas rastit ! Pak dite me pare nje tjeter vrasje ndodhi live ne tv dhe po ne Orlando! smiley

Si do thosh ballcekani: lo hanno preso nel culo per davvero...

Jo lungo.

Pertej shakave, eshte poshtersi ti marresh jeten tjetrit per orientim fetar, seksual apo pse te pa shtrembet.

Perderisa nuk shkelen te drejtat e tjetrit apo komunitetit, secili ben zgjedhjet e veta.

Rip!

Fitoi Trump......Per $hillary-n tashme fillojne problemet, Asange keto dite publikon te gjitha emailet....Get ready your popcorn and prepair for the show

Epo provoi radhën e shkuar Ron Paul, s'ja varën (e i biri hiç po hiç), provoi (e po provon akoma) Bernie, jo ata.
U pa puna, do ta kenë dhe SHBA një Berlusconi.

smiley bote e cmendur, njerez  trukrisur qe vrasin njerez te pafajshem. Ndersa ketu, pjesa me e madhe e meshkujve trushpelare ulur prane ekraneve per te pare ndeshjen e darkes qeshnin me tragjedine pasi kishte ndodhur ne nje klub homoseksualesh. 

ti po kuvendon si homo habilis kur zbriti sefte nga pemet ketu e 200 mije vjet te shkuara.

po analizoj vetem faktin qe ai solli. lexo dhe komentin me siper per KONSERVATORIN Trump, qe te besh lidhjen (mgjithese me trurin prej pule qe ke do e kesh veshtire pak)

ndersa ti po me analizon mu. pa pasur ASNJE fakt. 

Shume nga ata qe bertasin me fort kunder homoseksualizmit jane homoseksuale te fshehte.

keshtu thone pedet ne fakt. dhe hitlerin e qisin çifut sipas kesaj teorise. 

Për mendimin tim shumë nga ata që bërtasin kundër homoseksualizmit janë të manipuluar bashkë me vetë homoseksualët. Nëse askush nuk do përfitonte nga kjo nuk do merreshim me të tilla çështje.

kush bertet kunder homove ? ke gje fakte ? apo qititemen veç flit pa lidhje.

???????? paske rjedhur komplet. smiley(

 

Trump for president! 

Paska qen nga keta te shtetit Islamik. No je suis Orlando?

O "profil", e nxore koken?

Degjova qe komuniteti shqiptar i LBGT to hakmeret ne shenje solidariteti. Di gjo njeri?
 

Sbesoj se i ndy njeri duret me Murat Bashen.

Njerezimi duhet te kthehet mbrapa. po shkojn  drejt shkaterrimit . mental illnes , bipolar, jete pa norma familjare , vetmi, internet 24/7 , psikopate , arme , droge, vrasje ne mase, degjenerim, ca ka ngel me ??

paskemi qen rehat e nuk e paskemi dit sa rehat ishim. (kujtime femijerie, kaq) 

Romans 8:28King James Version (KJV)

28 And we know that all things work together for good to them that love God, to them who are the called according to his purpose.

zonja Elba, po njerzimi ngambrapa eshte kthyer, prandaj ndodhin keto gjera edhe ngapara! Prandaj njerzimit i duhet te zbatoje formulen shpetimtare te Peshkut: "i ke marre ilaçet?", "a ke zene dashnore?".

Pra duhen hedhur me sperkatje ilaçe neuroletkike nga areoplane bombardues B-52 ne siperfaqe kontinentale, nje kohesisht edhe dashnore prej plastike me parashute neper pyje dhe shkrepa, e te gjithe te vrapojne mbas ferrave, e bam e bam e bam (o Bame! ....) me seks pistol plastik duke u sheruar neper kaçube.

Vetem kujdes se mos anglo-saksonet na e kane me hile si dikur qe hidhnin me parashute 2 kepuce te majta (per Ballin) ose dy kepuce te djathta (per Partizanet), e tani na hedhin dashnore me 2 fela te majta per PD ose me dy fela te djathta per PS. Po edhe sikur nuk prish shume pune, t'i ndrrojne felet, nuk eshte me si dikur kur nuk binin dakort palet felore.

smiley

He 'lla? 

me sa duket e ke te lehte te flasesh per te tjeret, e jo per vete 

apo edhe ti komentosh 

Ky eshte nga ato lajme tipike qe u jep hov te bertasin armiqve te Islamit. Islami e ka fajin, duhet zhdukur etj. Po behet boze kjo kritika ndaj Islamit. Zgjidhje konkrete nuk ka asnjeri. Vetem sharje dhe hakerrime. Po kush eshte zgjidhja o kritikues te Islamit? Sekularizimi apo deportim andej nga kane ardhur? Per kete nuk flet asnjeri. 

This too shall pass.6 And you will hear of wars and rumors of wars. See that you are not troubled; for all[a] these things must come to pass, but the end is not yet.7 For nation will rise against nation, and kingdom against kingdom. And there will be famines, pestilences,[b]and earthquakes in various places.

asi gjo t hajrit nga ky shkerdhat shtet, vetem probleme.

 

Lindur ne Nju Jork, ky paska studju te drejten penale ne Universitet.
Dhe punonte tek G4S, nje nga ndermarrjet me te medha te Sigurise ne usa.
Keto quhet ne dhena sociologjike te kriminelit

Eshte e veshtire te thuhet nese ky incidient i fundit do te ushqeje logjiken kunder mbajtjes se armeve apo ne rastin e kundert, ankthin dhe fiksimin per t'i blere ato. Ky zoteria i vetem vrau 50 njerez e plagosi po aq njerez, pa le te kish pasur agresore te tjere. 

Kushtetute arkaike, po aq arkaik interpretimi. 

Nuk ka asgje te veshtire per te parashikuar ketu. Do ndodhe po ai debat dhe do merren po ato masa qe kane ndodhur pas vrsajeve te tjera. Nuk eshte hera e pare qe ndodh ne Amerike, tani nuk eshte me as lajm.

Në saj të asaj kushtetute, Amerika është bërë fuqia më e madhe globale. Armët kudo vrasin aq njërëz sa çvret edhe varfëria, epidemitë e të tjera si këto, nuk e kuptoj se përse amerikanët ju duken budallenj dhe të pafuqishëm sa herë vjen rasti tek armët. Një industri qindra miliardshe nuk mund të shkatërrohet nga disa të rrjedhur si ky afgani i mjerë... 

Kushtetute arkaike, po aq arkaik interpretimi 

Nuk e ka fajin Kushtetuta (ate e bejne dhe ndryshojne njerzit), po kapja/korrupsioni politik nepermjet lobinjeve, gje e cila sjell shume gjera, p.sh. ne lidhje me kete ceshtje sjell kete punen e armeve direkt dhe indirekt sjell popullsine injorante qe voton politikanet e shitur te cilet i krehin bishtit miletit injorant me barsaleta armesh e biblash. 

Ata qe bene kushtetuten kishin shume mekate, por kjo qe ndodh sot me armet s'eshte aspak nje prej tyre. Perkundrazi, ata insistonin qe kushtetuta s'duhet te kthehej ne nje tip bible. Amendamenti i dyte (i armeve) pare ne kontekstin e asaj kohe kishte plot kuptim, ishte i nevojshem per krijimin e republikes federale ne epokat e mbreterive; ai amandament ishte per tip ushtri lokale te organizuara te cilat do sherbenin si garanci (per popullin) qe kjo gjeja e re federale qe po krijohej s'do kthehej ne nje tip mbreterie a regjimi te ngjashem diktatorial.

Sot ai amandament ka aq lidhje me perversitetin aktual te armeve ne Amerike sa ka lidhje Bibla e Kurani me aktet terroriste te kryera shekuj me pas nga ushtri e individe te ndryshem ne emer te krishterimit dhe islamit. Ne fakt me pak lidhje, se ne Bibel e Kuran ka pasazhe me goxha retorike luftarake drejtuar grupesh te tera njerzish, kurse ai amandament i kushtetutes amerikane ishte goxha me specifik jo vetem ne kontekstin e rrethanave te kohes po dhe ne ligjerim.

American psycho, nje tjeter klishe qe vertetohet.

Te jete mungesa e tradites sociale si ne evrope qe i ben robte te shkasin nga binaret.

tradites sociale si ne evrope

Evropa, ne ket ane, ne Usa, eshte e tejkaluar, jo e munguar

Authorities in Santa Monica, Calif. reported that they had arrested a man whose car was full of rifles and explosive chemicals, and was headed toward the Pride Parade in LA.

Per disa mendje, per disa njerez, per disa lloj iderash, jeta e njeriut eshte nje pese me hic!!! Kjo masaker i kalon edhe caqet e cmendurise, ndaj megjithe kritikat qe kam ndaj shume ideve te homoseksualve, sot do thoja se edhe une jam nje homoseksual, per ti treguar gjithkujt se jeta e njeriut eshte kapitali me i cmuar dhe ate nuk kemi ne te drejte ta marrim! Edhe ne momentet me te cmendura qe mund te kaloje njeriu, edhe ne konfliktet me te ashpra, situata mund ta sjelle te qellosh nje njeri. Por jo te besh masaker!

Tashme diskutimet ndaj armeve dhe ato ndaj islamit, etj., kane pak kuptim para qendrimit te qarte e solidar per mbrojtjen e jetes se njeriut, qofshin ata homo, te majte, te djathte, fetare, ateiste, islamike, budiste, etj.-etj.

smiley

jeta e njeriut dhe ajo e planetit eshte EKUILIBER. nuk duhet ta teprosh se ndryshe ndeshkohesh nga ku se pret. 

homot po i tejkalojne kufijte e mases. po kthehen ne fléau. do mase çdo gje. gjella me kripe e kripa me karar, thote poplli shqiptar.

ps: megjithese personalisht mendoj se ata jane thjesht viktime ne kete çeshtje, te qarqeve te erreta, qe kerkojne te diskreditojne islamin. siç ishin ata te koncertit dhe kafeve te parisit. mish per top. nje shteti si amerika, i duhet nje armik i perhershem. per ekuiliber (ndryshe degjenerimi i sistemit te tyre liberal, eshte i menjehershem). me renien e komunizmit, kete e zevendsuan me islamin.

Pa diskutim! Qysh ne fillim te 90-ave, e sidomos pas anullimit te fitores se islamikve ne zgjedhjet lokale ne Algjeri aty nga 92-94 (s'me kujtohet tani sakte viti), u theksua disa here nga analiste te ndryshem, qe e njihnin historine, se vendin e "komunizmit" lindor ka shume mundesi ta zere myslimanizmi, duke u penguar dhe luftuar ky fillimisht, derisa te forcohet, e keshtu te kete perendimi me cfare te merret, -cfare edhe ka ndodhur pike per pike deri me sot, pa llogaritur keto humbje jetesh njerzish te thjeshte e krejt te pafajshem, qe biles jane kunder politikave te shteteve perendimore dhe biles edhe i perkrahin te huajt! Ironi e hidhur e jetes! Sepse ne boten islame ka idiote dhe te cmendur me te medhenj, se perendimi i ka parashikuar!

Aktet terroriste dhe radikalizimi i Lindjes se Mesme, kane filluar nga vitet 1960-1970 kur akoma ishte gjalle komunizmi.

Është e vërtetë por ky radikalizim ishte më tepër kundër Izraelit nga vendet arabe, ishin vitet e 90-ta, kur dolën më në pah mjekërcjepërit e lyrosur sigurisht këtu nuk përfshi talebanët që asokohe ishin të zënë me okupimin rus (vitet 80)

Nga sa mbaj mend radikalizimi ne Iran psh ishte kunder SHBA-ve.
Po keshtu edhe ne vende te tjera te LM,SHBA-ja fajesohej per cdo gje.

Thjeshte SHBA ne ate kohe ishte investuar ne dy fronte ate te komunizmit dhe kete te fondamentalizmit islamik.

Tani qe komunizmi ra,nmbeti fonadamentalizmi islamik,dhe njerezit gabimisht kujtojne se tani u hap si front.

u hap su hap, tani ka ngel i vetmi armik IDEOLLOGJIK. nje ky eshte realiteti sotem.

arabet bejne terror prej pafuqise. ndersa komunistet ruse kishin raketa, arme berthamore, satelite ushtarake, nendetse berthamore, etj. s'fitonin gje me vra te pafajshem. 

plus qe arabet posedojne burimet energjitike te sotme, naften. ndryshe do i kishin lene rehat, te benin secli nganje harem po te donin, ne ate shkretetiren e tyre me tek tuk ca palma.

dun t'i vjedhin rehat prandaj dhe i diskreditojne. perendimori e mba veten per burre me te mire, kur eshte me shkerdhate njeri. se eshte hajdut e i pa ftyre.

psikopati ishte frekuentues i rregullt i klubit gay. k

Çdo ngjarje e bujshme ngambrapamoderne perfundon ne Teori Komploti profil i ketij timit.

 

Dmth: "terroristi" jo vetem qe paska qene kokrra e kriminelit, por dhe kokrra e

thu, te jete krim per pasion?! smiley

njeri qe kish bere si i vdekur, deklaroi qe e kish degjuar kete djalin te fliste ne telefon me dike dhe t'i thoshte qe ishin kater qe po shtinin. disa te tjere deshmitare okulare tregojne po ashtu qe ata qe shtinin ishin me shume se nje, bile njeri nga jashte mbante porten e mbyllur, qe te mos te dilnin.

edhe ky po si ata te maratones se bostonit, ka pasur shume takime para kesaj ngjarjes me FBI, i ka deklaruar ish gruja e tij, nje gazete braziliane.

e gjitha kjo nuk eshte veçse histori e trilluar, fiks, si atentatet e parisit. me shume zona te erreta. mjere ata qe iken kot, per lesh. qellimi eshte thjesht politik.

homegrown "terrorist", i ngjajshem me ata te fr.

E hëngri qafën e patës edhe një mjekërcjap i lerosur smiley

Udhëqheqësi i Shtetit Islamik Abu Bakr al-Baghdadi është vrarë gjatë bombardimeve të uidhëhequra nga SHBA-të në Siri, shkruan The Mirror.

Në një njoftim të një agjencie lajmesh që është e lidhur me organizatën terroriste, shkruhet: “Abu Bakr al-Baghdadi është vrarë nga një bombardim ajror i koalicionit në Raqqa në ditën e pestë të Ramazanit”.

Një tjetër burim pretendon se ai ka vdekur në Mosul të Irakut, që është një tjetër fortesë e ISIS.

Në një njoftim të forcave të sigurisë së Irakut, zyrtarët bëjnë të ditur: “Avionët irakianë goditën eskortën ne Bagdadit që po lëvizte nëpër Karabla dhe po shkonte në një takim ndërmjet udhëheqësve terroristëv të Daesh-it (ISIS-it)”.

Nga ana amerikane nuk ka ende ansjë konfirmim për vdekjen e tij.

ktij i o bo huq. c'do tre muj ha noj q.pate

sidoqofte,po t'a bane bene amerikanet,te puth halla mu ne balle. smiley

??? c'pun kon me mu amerikonet ?

amerika o si shpyrt ! TM FQ

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).