Maj 2016

Per shkak se duhej te ishim 3 ore para nisjes se avionit i cili nisej ne 6,30 te mengjezit, ate nate nuk fjetem fare. Ne 3,30 erdhi çuni me makine siç e kishim lene dhe u nisem direkt drejt aeroportit te Brukselit. Per gjysem ore arritem aty. Kordone ushtaresh dhe betoni te drejtonin se nga duhej te shkohej. Dukeshe sikur po i afroheshe nje zone ushtarake. Te gjitha makinat, perveç taksive, futeshin ne parking, nje ndertese e madhe thuajse ngjitur me ndertesen e aeroportit. Ndonse ora shenonte 4 e mengjezit, katet e parkingut ishin plot me makina dhe njerez. Ashensoret e medhenj, ku futeshin nga 20 veta pernjehere me gjithe bagazhe, na nxorri perball nderteses se aeroportit e cila nuk ishte as 10 metra larg. Vetem rruga e makinave e ndante, veç me nje ndryshim se makinat nuk vinin me aty. Aty ishte bere nje gardh me hekura, ku duhej te kaloje ne nje si tend ku kishin vendosur kontrrollin e pare, skaneret e para. U afrova dhe vura re qe disa njerez kalonin jashte tendes, pa kontrroll fare. Ndalova dhe prita gruan qe po vinte mbrapa me nje çift shqiptaresh me nje femije te vogel qe po udhetonin per here te pare nepermjet Zaventemit. 

-Grua kalojme ketu anash, se aty brenda vonohen, - dhe morra drejt, por nje police ma beri me shenje te futesha ne tende, drejt skanerit. Pashe qe radha aty ishte e gjate. 

- Fakju, - shajta ate, me te vetmen fjale anglisht qe dijsha. Ajo u skuq dhe vazhdoi per me tutje. Isha nxehur keq, me dukej sikur do lija avionin, si shum te tjere qe e kishin humbur. 

Cdo ushtar a polic qe kalonte afer meje, ndigjonte te vetmen fjale anglisht nga mua; Fakju. Gruaja po ma bente me shenje qe te mos i shaja ashtu, por une ia ktheja ne hollandisht; - ç'eshte kjo pune keshtu, disa kalojne tutje e disa rrijne ne radhe me ore. Isha gati te kacafytesha me ndonje aty, por jo, ata kishin marre urdher te mos konfrotoheshin me asnje qytetar, çfardo zemerimi qe te zbraznin udhetaret. Cdo minute me dukej si ore. Me ne fund kontrrolli aty mbaroi, e drejt nderteses se aeroportit. 

- Fakju - i ngriva buzeqeshjen ne goje punonjesit te fundit qe drejtonte me dore udhetaret drejt deres, drejt hyrjes. 

Sapo hyme ne sallen e madhe, pikerisht aty ku kishin plasur bombat, pame qe salla ishte zvogluar. Shume pjese te saj ishin mbyllur me kartoxhens, ndoshta punohej akoma aty. Chekinget ishin plot, shifja shoqeri fluturimesh, si Jetairfly, Aerflot, etj qe punonin me mbi kapacitet dhe pa e shenuar se per ku nisej avioni, per ku ishte destinacioni. 

- Rri ketu malu se mund te jete edhe kjo, - pashe nje radhe prej 500 vetash qe rrinin tek tre sportele te Jetairfly-s, - sa te shoh nga krahu tjeter, se ku i dihet, - dhe u nisa tek rreshtat e tjere. 

- Zonje ku eshte çhekingu i Jetairfly per Albanie. 

- Eshte ne numrin 1 ne fillim fare. 

Vertet ishte aty ku me tha ajo. Pashe shqiptaret e mij ne radhe. U ktheva mbrapsht e morra gruan dhe ate çiftin e ri. Ata te dy kishin ardhur nga Greqia, si shum shqiptare te tjere, qe pas 20 vjetesh kishin marre nenshtetesine greke. Djaloshi ishte rritur ne Greqi ndersa vajza ishte nuse nga Shqiperia. Do udhetonte vetem nusja me gocen e vogel. Sapo u afrova, vura re dy sportele bosh te Jetairfly e dy plot me udhetare qe rrinin ne radhe. U kujtova qe çuni seç kishte rregulluar me internet, dhe nxorra letrat e printuara e ia dhashe nje punonjesi te Jetairfly qe drejtonte pasagjeret drejt sporteleve. 

- Ju kaloni ketu zoteri, ndersa ju zonjushe - iu drejtua vajzes se re- atje tek radha. Ne dhe te tjere qe e kishin bere onlajn çekingun, mbaronim pune shpejt, te tjeret ne radhe. U ulem ne nje stol, te prisnim ata, nderkoh qe burri i saj u nda nga ajo e neve. 

- Ik pa merak, se e çojme ne deri tek avioni,- foli gruaja nderkoh qe une i tregova se si duhej te dilte. Fillova te shoh bankinat e firmave te ndryshme, sportelet e te cilave rrinin hapur thjesht per informacion apo shitje biletash, por jo per çeking. Iu afrova sportelit te AerFlot-it, ku nje fytyr gruaje rreth te 40-tave e perqendrua mbi fytyren time. Ngeli nje pauz rreth 4-5 sekondash ku ajo po priste fjalen time. 

- Viva socializem- buzeqesha, dhe vura re dhembet e saja te bardha. E kuptova qe mund te flisja me tej, çelsi qe kisha perdorur e hapi deren. 

- Zonje po shoh qe dy shoqeri po e mbizoterojne kete mengjez aeroportin, Jetairfly dhe Aerfloti, une fluturoj me Jetairin per Allbanie, po ju te Aerflotit a keni lidhje me me aeroportin  Nene Tereza ne Tirane. 

- Ja ta shoh pak ne kompjuter, eeee, jo-jo, nuk kemi. 

- Sikur ta dija, po mire pse nuk beni lidhje me Tiranen, pse e kane anashkaluar drejtuesit e Aerflotit Albanien, kete vend te varfer, te lire dhe plot diell,- vura re perseri dhembet e saja te bardha, biles edhe dhemballet. 

- Po ku ta di une, mbase te dy vendet nuk kane relata, ndoshta, ndoshta s'kane marrdhenie te mira. 

- Nuk e besoj, ne te dy vendet vijme nga i njejti sistem, dikur kemi patur mardhenie te shkelqyera se bashku, ah ç'me kujtohet kenga dhe vallja juaj Kalinka-kalinka, oh ç'kohera qe kane qene, - vura re qe ajo po shkrihej, - pale shkrimtaret tuaj Cehov, Tolstoi, Gorki, etj qe s'po me kujtohen tani nga vodka, - ne fakt vodken nuk para e pija.  

- Me vjen keq edhe mua qe s'paska lidhje me Tiranen, por ndoshta s'ka pasagjere, s'ka te interesuar. 

- Si s'ka, pse gjith ata ruse qe une shoh ne Allbanie, biles disa kane blere edhe apartamente ne plazh,- vura re habitjen e saj pa e hequr buzeqeshjen, nje pamje qe i ben femrat me terheqse, - po keta si vijne, me siguri me dy aviona,- rrudha buzet si i pakenaqur. 

- Ndoshta vijne nga Italia, - po shifte kompjutrin ajo. 

- Ose nga Belgradi. 

- Po, ndoshta, po-po, ja me doli. 

- Gjyhna qe gjith keta udhetare rus qe duan te vijne ne Albanie, nuk kane mundesi te vijne drejtpersedrejti, iu duhet te marrin dy aviona gje qe do te thote me shume para nga xhepat e tyre. 

- Po ashtu eshte- vura re seriozitetin e saj qe komandohej nga fjalet e mia. 

- Pse te mos vendosin drejtuesit e Aerflotit te bejne nje lidhje dretpersedrejti me Tiranen, per tua ardhur ne ndihme udhetarve qe duan te vijne ne vendin me te lire te Europes. 

- Po une ketu nuk jam veçse nje punonjese e thjesht qe shes bileta. 

- E di, por ju mund ti thoni shefit tuaj, si propozim, si ide, te fillojne me Tiranen nje here ne jave, se keshtu e filloi dhe Jetairfly-ja me Albanien, nje here ne jave, me vone e beri dy here ne jave dhe tani tre here ne jave, avioni plot, sa detyrohen njerzit te zene dhe stolin e wc, me radhe, 

- Une do te doja te ndihmoja me gjith qejf, - s'po ju ndante buzeqeshja asaj, - por ne kete pozit qe jam une, por ju mund tu shkruani atyre, drejtuesve te Aerflotit. 

- Natyrisht, natyrisht, veç me vjen keq qe ne shkoll fillore kemi ber rusisht, dhe ca fjale qe mezi i mesova, tani i kam harruar, po ju nuk keni shef ketu, psh, ata te dy qe jane aty mbrapa teje, - i tregova per nje burre e grua qe po bisedonin ne nje si zyre,- ata çfar jane, mos jane shefa. 

- Ajo gruaja po, eshte shefja jone, nese do qe ta konsumosh me te kete ide, mund ta theras, - pa ajo koken time qe pohoi, dhe u drejtua nga shefja duke i thene diçka ne rusisht. 

- Mirmengjez zoteri, po - pashe nje fytyr te dobet, fytyr zyrtari i socializmit. 

- Mirmenjgjez zonje, me vjen keq qe udhetaret ruse qe duan te vijne ne Albanie, nuk kane mundesi te vijne direkt, Moska-Tirana, por vijne nepermjet Italise ose Belgradit. dhe kisha nje propozim, qe mendoj se eshte me interes edhe per juve, shoqerine tuaj, te vendosin nje lidhje direkte me Tiranen. 

- Propozimi eshte interesant, une do t'ua transmetoj shefave te mij ne Moske, por nuk e di se sa do ta shohin ata te arsyeshme, - u perpoq te buzeqeshte ajo. 

- Rendesi ka qe ju t'ua transmetoni zonje, per juve eshte me e lehte se mua, eshte gjuha juaj qe une fatkeqesisht nuk e mesova dot ne shkolle, dhe le te shpresojme se do ta marrin parasysh, eshte interesi juaj me shume, sikunder edhe i udhetarve qe do paguajne me pak, por eshte  edhe interesi i jon, ndoshta vijne perseri ato kohet e arta kur ne shqiptaret kendonim e kercenim se bashku me ruset, Kalinken, - vura re buzeqeshjen e dy grave, te cilat nuk e dinin se ne ate kohe une nuk kisha lindur akoma. U ndava nga ato, dhe morra drejt vendit te shqiptarve, duke veshtruar ruset qe po mbanin radhe. Dukeshin njesoj si neve. 

- Hej Thomas,- pashe nje shokun tim rus te punes, i cili ishte perjashtuar nga puna per ca allishverishte te vogla. 

- Oo V..... ç'ne ketu, po shkon ne Rusi, - i dhashe doren atij dhe asaj qe kishte prane. 

- Me pushime te vogla, - qeshi ai. 

- Socialin a ta lidhen te pakten. 

- Po-po me pak lufte, por ma lidhen, po per ku. 

- Ti e di, atje ku shkelqen dielli, atje ku eshte me lire, Allbania - qesha duke pare rusen e dobet qe buzeqeshi, kur na pa qe ne po qeshnim, - me Aerfloti do udhetoni. 

- Natyrisht, kush tjeter shkon ne Moske me lire se Aerfloti - qeshte ai. 

- Tani sa takova nje shefe te Aerflotit dhe i shpreha keqardhjen qe nuk fluturon asnje avion i tyre per Tirane, gjynah, vijne ruset tek ne nepermjet Italise. 

- Vijne edhe nepermjet Brukselit, me Jetairfly, se nje shoku im ka udhetuar me te. 

 U ndava me te dhe vajta tek stoli ku po rrinte gruaja. Per 1-2 minuta erdhi nusja e re me femijen e u nisem. As njezet metra dhe perseri postbllok me hekur qe hapej vetem nepermjet biletes. Diç me tutje, perseri dy ushtare dhe nje kolibe ku rrinte nje grua. 

- O çuno per Shqiperi jeni juve,- na folen nja dy veta me theks veriu. 

- Po - pame nje plake me veshje karakteristike te veriut. 

- A do na e merrni pak plaken tone, se eshte vetem. 

- S'ka problem, le te vije, - skanova bileten dhe hekuri u hap. Mbrapa meje po e provonte nusja me femijen e saj, por hekri s'po hapej. 

- Ktheje bileten ne krahun tjeter, - i fola, dhe ashtu beri. Kaloi femija por ajo ngeli mbrapa hekurit qe u mbyll menjehere. E provoi perseri por hekuri nuk hapej. Nderkoh qe u afrua nje punonjese e aeroportit qe rrinte ne krahun tim, pas hekurave. 

- Nuk e di pse nuk hapet per ate zonjen- i fola asaj. 

- Natyrisht qe nuk hapet per dy persona, kaloni matane zonje- i beri me dore te shkonte tek kolibja, nderkoh qe une i perktheva. U detyrova te ndihmoj dhe plaken qe s'po dinte si te skanonte bileten. 

- Zoteri largohu aty, se kalojne vet njerzit. 

- Po kjo eshte e vjeter, ku di kjo te skanoj, une thjesh po e ndihmoj, po bej punen tende. 

- Nuk eshte nevoja. 

- Po keshtu si e keni bere ju, gjith keto hekura, - s'me pelqeu toni i saj. 

- Po por ti s'ke qene ate dite qe shperthyen bombat, ne ishim ketu.

U largova nga ajo dhe u afrova kolibes, duke ia lene plakes femijen. Pashe qe punonjesja e kontrrollit po i thosh diçka asaj. Gruaja po ia perkthente. Po kerkonin bileten tjeter, per femijen. Nusja e re po i tregonte bileten qe kish skanuar, nderkoh qe punonjesja brenda kolibes po i thosh se kjo bilet ishte skanuar nje here. Nusja e re po thosh se kish dy bileta dhe filloi te kontrrollonte ne çante. 

- Kjo po thote qe preu dy bileta zonje, - fillova ta sqaroj kontrrolloren brenda kolibes. 

- Nuk me duhet se çfar thote ajo, me duhet bileta e dyte, - u shpreh ashper ajo. Per pak sa si ngrita gishtin e mezit, veç mermerita 'Fakju'. Nuk doja ta acaroja me tej situaten, aq me teper per te tjeret, se gjithmon e kisha pesuar ne kete jete, duke ndihmuar te tjeret. 

Nderkoh nusja e re seç nxorri nje tufe me dokumenta nga çanta e saj e vogel, shpresa e vetme per te dale nga Europa veç per ca dite. Fytyrat tona po shihnin njeri-tjetrin, nderkoh qe hyrja ishte bllokuar nga kjo skene.  Me ne fund kontrrollorja u bind dhe e la te lire nusen e re, duke pare ter inat drejt meje. "S'ke faj ti joo, ti e do nje bomb aty" mendova duke u afruar afer kontrrollit tjeter. Gjithmon kisha menduar dhe analizuar, se Europes, e keqja i vinte nga disa femra qe ta sillnin ne maje te hundes, qe nuk kishin sens njerzor, qe silleshin me njerzit pa takt. 

Vume çantat mbi transportier e filluam te boshatisim xhepat. 

- Rripin e hoqa zonjushe, pantallonat duhen hequr, - pashe buzeqeshjen e nje goce te re me uniformen e punonjeses se aeroportit. Sapo kaluam porten skaneroze, pam nje rradhe te madhe njerzish. "Po keta, ç'i kane mbledhur ter pasagjeret ne dy rreshta"" pashe qe njeri rresht ishte per qytetaret e EU dhe te tjeret ata jashte EU, rradha e te cilve ishte 4-5 here me e madhe se ne te EU. Para vetes kisha nja 100 veta, ndersa ata ekstrakomunitaret dhe refugjatet ishin nja 500 veta. Plaka dhe nusja u ngjeshen pas nesh, megjithse ua shpjeguam se duhet te kalonin ne radhen tjeter, ate te madhen. Te dyja udhetonin me pashaporte, jo karte identiteti, siç udhetonim neve, europianet. Ndoshta pas ca vitesh, edhe ato beheshin europiane me letra, ndonse ishin europiane gjeografikisht. Per gjysem ore arriti radha jone. Ne rregull. Qendrova per ndonje perkthim per dy pashaportat. Direkt, sapo polici i pa, i drejtoi me gisht per tek radha tjeter. Kush priste ato dhe 1-2 ore ne radhen tjeter. Si europian qe isha, veprova menjehere, i mora per krahu plaken dhe per dore femijen dhe i çova tek sporteli tjeter. Ndalova dhe po prisja sa polici te mbaronte me ata qe ishe i zene, dhe i shpjegova se zonja eshte e vjeter dhe duhej ta sillja ketu. 

- Per çdo problem qe keni zoteri, me thoni se une jam perkthyes, - ben efekt fjalet e mia tek ai. I vulosi direkt pashaporten e plakes dhe filloi te mirrej me pashaporten e nuses se re. Seç po i thosh dhe u afrova. 

- Nuk po e kuptoj kete zonjushen, - foli ai,- edhe pashaporte shqiptare edhe karte greke. 

- Ah, po ka marre karte greke, por jo nenshtetesi dhe duhet ta shoqeroj me pashaporte shqiptare, si ne emigrantet ketu ne Belgjike qe kur marrim karte te bardhe, duhet ta shoqerojme me pashaporte te vendit te origjines. 

- Aa haa, po sa kohe ka ketu dhe pse shkon ne Shqiperi. 

- I thuaj qe kam 5 muaj, dhe po shkoj te shoh prinderit, - iu pergjigj perkthimit tim ajo. 

- Ti themi me mire 3 muaj se te qisin probleme ndoshta- pashe aprovimin e saj me koke, - kjo po thote qe ka tre muaj, - pashe policin qe po veshtronte pashaporten shqiptare si ndonje bombe. 

- Po pse se ka vulen e hyrjes ne Belgjike, - po na shifte te dy ai. Perktheva. Nusja e re seç po mermeriste, duke thene se nuk dinte gje. 

- Kjo po thote qe ka hyre me makine me burrin,- improvizova menjehere i bindur se keshtu duhej te kish qene,- qe e ka rezident ketu, dhe ne te tilla raste nuk para vihet vule ne hyrje te Belgjikes, siç e dini edhe vete. 

- Ee hee, - u ndigjua kercitja e vules dhe shenja me koke, qe vazhdoni me tutje. Ajo morri fryme thelle, dhe vazhdoi te me ndiqte pas. 

- Kishte noi problem - pyeti gruaja sapo na pa. 

- Jo-jo, por kish karte greke dhe pashaporte shqiptare dhe iu duk çudi atij policit, - nxitova hapat duke i kapur doren femijes se vogel, e cila per hapat e mij, si hapat e Koços se teta Ollges, filloi te vraponte. Tre grate e tjera, plaka, gruaja dhe nusja, me ndiqnin pas. 

I bindur se nga sikletet e kontrrollit, grave, diçka do tu kish levizur tek plaçkat e barkut, i ndalova para nje WC. 

- None, para se te hypim ne avion, eshte e mira te mbarojme pune ketu njehere. 

- Oh sa mire, se dhe une desha te thosha nje here, - morri drejt wc ajo e pasuar nga gruaja dhe nusja me femijen. Une po ruaja plaçkat, jashte deres. 

 Rreth ores 6 te mengjezit ishim tek vendi, tek stolat tone, pika per Tirana. Pame rreth nja 30 veta. Te tjeret filluan te vinin me pas. Mua, si njeri qe s'me rrinte bytha rehat, fillova te leviz e te vezhgoj. Antalya, Moska, Barcelona, ishin destinacionet ku kish me shume pasagjere, se bashku me Tiranen, veç me nje ndryshim se me Tiranen ishte vertet plot, por tre here ne jave, nderkoh qe ne destinacionet popullore, ishte çdo dite, per te mos thene dhe dy-tre here ne dite. 

Avioni u nis me vonese, rreth ores 7 , por shyqyr per dy ore ishim ne Tirane, ku nje kohe e vrenjtur na priti. Baxhanaku po na priste ne aeroport. Nuk u vonuam shume dhe u nisem drejt Durrsit, drejt plazhit. Nje shi filloi, sikur shprehte dhimbjen per kete vend ku vinim me qejf. Ndaluam ne Shijak per te mbushur kartat e telefonit e drejt plazhit. "O zoti im, ndaloje kete shi" ishte lutja ime. 

Sapo mbrritem ne studion/gazonieren tone, u ndame me baxhanakun dhe filluam te hapnim plaçkat tona per te tjeret. Por shiu qe po binte na e nderpreu ne mes punen. Ujti po hynte ne studio ngaqe tubi i shkarkimit, nuk e percillte ujtin poshte por kthehej pikerisht tek vrima jone. Si duket, tubi ishte bllokuar. Filluam ta çponim me nje tel, pastaj me nje zorre ujti, dhe çoku fuksiononte deri-diku, por jo plotesisht.  Ndrruam rolet, une duke mbledh ujtin me lecke me kove dhe gruaja me tel e zorre duke çpuar vrimen e shkarkimit. Shyqyr qe shiu filloi e ta ulte ritmin, qe te binim rehat. Ishte fillimi i luftes me ujtin. 

Ne darke po ndigjojsha lajmet. Fjala e Palloshit per stimul financiar ndaj nxenesve te shkelqyer, po me pelqente, jo per gjo, por ishte nje nga mijra idete qe kisha hedhur une para shum vitesh, e botur me pas tek VQ. Po flitej per shkolla e klasa profesionale, per t'iu pergjigjur me mire tregut. Po me zinte gjumi si qingj, nuk e di, nga lodhja apo kenaqesia qe po ndigjoja tezat e mija. Bo vaki, fjala e Graves ose noi tjetri tek ta,  kish bo pune tek mendjen kallpe te politikanve tane.  

201 Komente

Kot qe nuk e shkruan edhe ti nje liber, Pjer! smiley

Sidomos per ceshtjet politiko-ekonomike, se e kam pare, qe ato i thek fare.

Do beje goxha leke dhe fame. smiley

Koha Casaubon, koha, po te kisha kohe, do realizoja shum gjojna. 

Diku ne nje liber,z.Pjer,permendet shembulli i te burgosurve,qe kur i pyet pse nuk bejne stervitje,thone qe nuk kane kohe.Dhe kush,ata qe kane gjithe kohen ne dispozicion.Mungesa e kohes eshte gjithmone sebepi qe gjejme per te mos bere gjera qe nuk i kemi fort per zemer.Me kujtohet vetja kur isha i ri si Shkaba.Kur ishte puna per te takuar ndonje vajze te bukur,gjithmone e gjeja kohen.Per gjera te tjera me pak te kendshme,hiqesha sikur isha njeriu me i ngarkuar ne bote.

Si gjithmone i Madh Pjero .

pse nuk i thua te verteten, Brad? a nuk te duket se eshte i njejti shkrim qe e ke lexuar dhe me pare? 
 

Ne pamje te pare keshtu duket por duhet te thellohesh me shume , e ke lexuar perciptazi , ka larmi personazhesh , autori eshte kujdesur ( ndoshta dhe rastesi ) qe ne pak rreshta te aktivizoje shume tipa dhe karaktere , duke filluar nga Plaka me veshje karakteristike Veriore e deri tek femija  me nenen e saj qe ndjejne mungesen e Babait prind por dikush tjeter i panjohur per ta i shtrin doren e ngrohte dhe i ndihmon , Baxhanaku nuk ka me rol kryesor , Autori pak nga pak po nxjerr dhe disa karakteristika qe me pare nuk i kemi hasur , " Fakju ", e re kjo , besoj se ka dashur te beje ballancimin midis " zonjave me bythe te medha " qe sot nuk u has.

Mos me thuaj qe je bere bashke me Karl Marksin dhe i bete pernjehere recension letrar vepres.

Nejse, e meriton, jo per gje.

mbase, mbase...vjen nje kohe dhe rriten pritshmerite nga shkrimtaret vecse. Jo gjithnje pershkrime aeroporti dhe recepsioniste...duhet pak larmi. Si shkoi ne Durres, a takove ndonje femer te bukur a ku di une...duhet ritem, usta!
Pjerin me duket e ka lene ritmi...

Bredharako, ky eshte tregimi i pare, se kesaj radhe do i nxjerr ndryshe, si tregime te ndara. 

Brado, ne tregimin e dyte ke material nga vithet smiley

"Fakjuja", nje grusht i fort malit.  

Mal Belg, cfare mund te presesh?

 cudite nje bote te tere

                zerin si bilbil

                                  si bilbiiiiiiiil, si bilbil.

             

         Sun  Qi  Mo

Nje shi filloi, sikur shprehte dhimbjen per kete vend ku vinim me qejf.

talent kadareian kur te mos kem njeri por Po te vish ketej ate fjalen e lige mos ua thuaj policeve me ze te larte se te kredhin ne hapsane.

E di Alba, ne Amerike te fusin koqen e plumbit sapo ti shash, por ketu ne Europe eshte ndryshe, aq me teper kur kontrrolli i vonon njerzit sa behen nervoze. Shum udhetare, ato dite, ngaqe kishin humbur avionin, kishin bere ankese ne media dhe tek Ombusmani (Avokati i Popullit), dhe prandaj iu ishte ulur ca hunda kontrrollorve aty. 

smiley

E lexova vertikalisht Pjer..

Nuk shkojne aq larg per nje fjale goje ,vetem Po nxorre ndonje thike a kobure te palosin ne vend.kur te flasin te drejtohen me respekt keshtu qe nuku ka arsye tu flasesh me mosrespekt.nashi ka qe dhe kruhen kot me policet por pendohen me pas .smiley

Ndonse ora shenonte 4 e mengjezit, katet e parkingut ishin plot me makina dhe njerez. Ashensoret e medhenj, ku futeshin nga 20 veta pernjehere me gjithe bagazhe, na nxorri perball nderteses se aeroportit e cila nuk ishte as 10 metra larg. Vetem rruga e makinave e ndante, veç me nje ndryshim se makinat nuk vinin me aty. Aty ishte bere nje gardh me hekura, ku duhej te kaloje ne nje si tend ku kishin vendosur kontrrollin e pare, skaneret e para.

 

dmth Pjero, autoriteti ne Belgjie  paska marre masa te forta sigurie. terrorisitet me bomba  nuk mund te futen dot me ne aeroportin e Zaventemit !

-po mire, po sikur ti doje trapi terroristit ta shperthej bomben para se te vej te gardhi me hekura  dhe skaneri, p.sh te parkingu, apo ashensoret e medhenj.. ose ose te radha e madhe per te skaneri ?!

Natyrisht qe e ve Belulo, dhe demi do jete njesoj si ne aeroport. Veç pastaj aeroporti do behet si disa aeroporte te Lindjes se Aferme dhe Afrikes se Veriut, ku kontrrolli fillon 1-2 kilometra me tutje. 

lere mer Pjer, se  tani ne mbremje paskan ndodh disa shperthime ne aeroportin Ataturk te Stambollit.. dhe nje prej shperthimeve, kamikaz vetvrases flitet, paska ndodh pikerisht te radha e njerzve  para se te futeshin  te kontrolli i sigurise ne aeroport..

kete lajm po e japin te gjitha mediet kendej, por kendej eshte dreke e jo mbremje, mbase keta e marin vesh perpara se te ndodhe?

Ou, une po shof film Belulo, u dashka çuar tek lajmet. 

ndize shpejt kompjuterin, Pjero.. se kete lajm po e japin te gjitha mediat perendimore ketej dhe matane oqeanit, po thote Goni..

Po kete lajm e dhane edhe mediat kendej.

smiley

Nuk e ka keq Izraeli qe e ve postobllokun ne rruge perpara se te arrish ne aeroport.

Pjero, ajo "Fakju" me shume se sharje duket si urim. Alla provokacja dmthsmiley

Ajo eshte si pune; Mirmengjezi smiley Tirona per sjelljen qe tregonin, sikur po vinin terroristet dhe jo udhetaret smiley

Mire mire, po sikur te thote nonjona, m'prit se mas gjysore maroj turnin, ta shofim burrnine pellazge.smiley

Po me plaken, gruan nusen dhe femijen ça u be!

Edhe ato ne avion Zeqo. 

Une kam pershtypjen se kjo nuk eshte dora e PtH-se. Diçka ka ndryshuar, nuk eshte i njejti ritem ne domaxhor qe pershkruante shkrimet e tij! Ndoshta ky i kendon dhe dikush ia  shkruan/ redakton sepse ndihet nje perthyerje/thyerje ne frazen syllabike. Ndoshta gabohem por ky eshte impresioni im i pare. Gjithesesi do ta lexoj prape me qetesi ne darke para se te fik kompjuterin.

Lexoje horizontalisht jo vertikalish, dhe nenvijezoi me laps.

Nuk e di vlonjat po me la te njejten pershtypje dhe mua, i ambientonte me mire situatat dhe karakteret me me thellesi, kurse ketu stresin e tij ja transmeton dhe lexuesit. Gjithsesi po pres dhe pjeset  e tjera per te gjykuar tamam.

nje lexim i kendshem! duhet te tentoje autori edhe per nje roman te plote

Pjero, shume i lexueshem je bere ne stil. Shko ne aeroport heret, ze rradhe, kalo rradhen, kontrollo pasaportat, .... Ah, ke fut elemente fakjuese, qe nuk ma merr mendja qe i leshon pa teklif fare. Po e prish ate origjinalitetin qe ke pas ne fillim.

Sa per kontrollet, cfare pretendon ti mer Pjer qe ata te te lene lirshem fare. Po ndodhi gje, larg qofte, do themi te gjithe po keta si s'futen kontrollet.

 

Po kjo eshte e lezeçmja e ngjarjes dhe tregimit, se ata ter pordhe merrnin nje; Fakju , me ze te ulet sa ta ndigjonte ai qe ishte afer meje, dhe kjo sharje u vinte nga nje njeri i rregullt, familjar, serioz. Ata e shifnin qe une me valixhe, me gruan, isha nje udhetar i zakonshem qe shprehja indinjaten per ter ate konfuzion qe krijonin. Dhe kjo i neutralizonte ata te vepronin, plus qe s'mund te suleshin mbi mua, se imagjino seç mund te ndodhte ne nje rast konfrotimi, me dhjetra e qindra pasagjere/udhetare, do kujtonin se kishin te benin me ndonje bombe dhe do ia mbathnin ka tu hanin kembet, e do krijohej nje konfuzion me i madh qe mund ta bllokonte aeroportit, mund ti bllokonte fluturimet. 

Se i her, e bllokova aeroportin e Vjenes smiley e ke tek nje nga tregimet e mia te pershtypjeve nga Shqiperia. Penari si kompjuterist i zoti, mund ta nxjerri. 

Pjer, me vjen mire qe idete e tua Rilindja i ka perqafuar perpara se te te vish ne memedhe, qe do te thote vertet shume per ty, dhe per te gjithe ne. Ishte kenaqesi qe te lexova perseri. Suksese ne rruget e tua, te letersise, te ekonomise dhe politikes. smiley

Rrofsh e dashur, por mos harro se muajn tjeter del tregimi tjeter i pershtypjeve nga Allbanie smiley

Patjeter verdalle do jemi smiley

Ketlina, ti ke kohe qe s'je degjuar po sapo doli tregimi i Pjerit ta degjuam zerin. Koincidence? smiley

Gjembi, iu luta une Ketlines ta lexonte tregimin dhe te linte koment, se ajo ishte larguar disi. 

Pjero, sa gota vere paguan per cdo koment?

E dashur per çdo koment, une te jap nje smiley 

gjembi, c'ke per te thene?

smiley Ketlina i paska marre 2 puthje. Ose kane bere pazar tjeter. Nuk e lexove si tha qe i ka kerkuar ketlines te beje koment? Zoteria i blika komentet! Dhe ka goje flet kundra korrupsionit, Palloshit e Miushit!

Edhe per tyna smiley Gjembi, per te gjithe qe kontribojne ketu. 

E shave punonjsen e sigurise ne avion per vonesen, por ja qe  ra gjylja ne aeroportin e stambollit sot.

Ma jep me link Albano, se me iku gjumi smiley

Me gjithe qejf, po ty te iku, mu sapo me kap smiley

Hap nje faqe lajmesh cfaredo.

28 te vdekur thuhetsmiley

se kini ate fat juve

Jo se nuk e kemi por nuk e duam .

smiley 

Ate te bombes, po te thote ti melart, kini mendjen ne vend te pakten smiley

 

Po pra , ate po them , qe nuk e duam ate fat , kush flet per mendje smiley

Ca si ne siklet u duke, prandaj fola

Ne siklet ? se njoh ca eshte sikleti.

Vetem pak, sikletin e opozites

smiley

Mos me ngaterro me vehten smiley

he se dhe ti kriminel mafioz si fiqo, je. Te njohim

Keta lajm e kishte edhe Ballkanweb-i , Brado, biles edhe ate te Stambollit, sapo i lexova. Sa per ate qe Palloshin nuk e kishte gjetur gje, une do te thoja ate shprehjen e famshme qe thoja per Buall Mavrine, se; Nuk bie rrufeja ne hale smiley

Ouuuu ? Cne balkanwebi , une e lexova tek Livescore , ne fakt kete lajm po e japin te gjitha mediat kendej.

E lexova deri ne fund, dhe nga secili rresht po prisja momentin kur Pjeri kercen mbi terroristet dhe ç'aktivizon bombat ,dy sekonda para eksplodimit.

Pastaj,ky kapitulli tjeter eshte shume "kinky" : "Rripin e hoqa zonjushe, pantallonat duhen hequr, - pashe buzeqeshjen e nje goce te re me uniformen e punonjeses se aeroportit"  ...  smiley

Hallall per guximin,Pjer.S'ka Zot qe do te me shtyente te beja nje gje te tille,nese  zonjusha ne fjale paraprakisht nuk i ka hequr te sajat smiley

 

E pse si hiqke ti para femres? Te mungon guximi pjerian, deshe te thoshe, apo e keni zakon nga shpia kshtu?!?

E po mire,i hoqa une i pari,pastaj edhe ajo.Qellon e i ka kembet e parruara,e me duhet me ik vrap aeroportit,me rrip dhe pantollona ne dore smiley

 Mua, si njeri qe s'me rrinte bytha rehat, fillova te leviz ...

grave, diçka do tu kish levizur tek plaçkat e barkut...

Si europian qe isha...

Gjithmon kisha menduar dhe analizuar, se Europes, e keqja i vinte nga disa femra qe ta sillnin ne maje te hundes...

smiley  eshte bere PtH-i i padeshifrueshem! Ose shkruan me nenkuptime! Ose eshte misogjen! Ose...ose...ose...nuk e di .

Vlonjato, me vjen mire qe po e lexon horizontalisht smiley me laps ne dore smiley  ,  e aty eshte nje shprehje qe shum nuk e kane kapur, qe tregon edhe thelbin e tregimit. Biles po e vendos si konkurs, qe kush ta gjeje, ka nje shishe te vjeter vere .  

Ky komenti ketu siper qe sapo e shkruajta, pse nuk del ne krahun e djathte tek Komentet.  

 Pjer Thomas - 29 Qershor 2016 - 10:25 permalink

redakto

 

përgjigju

Vlonjato, me vjen mire qe po e lexon horizontalisht  me laps ne dore   ,  e aty eshte nje shprehje qe shum nuk e kane kapur, qe tregon edhe thelbin e tregimit. Biles po e vendos si konkurs, qe kush ta gjeje, ka nje shishe te vjeter vere .  

mos eshte ajo pjesa kur i thu ushtarit fakju sepse te ngjason me shkaben e ppu?

Tregim perle! Ky eshte me i miri nga gjithe shkrimet e tua Pjer. Po e imagjinoja si skenar telenovele, dhe si "pilot" te nje mini-seriali, qe do ishte shume hit ne Shqiperi, Balkan e me gjere. 

Ajo skena ku drejton permes aeroportit gruan, nusen me femijen, dhe plaken veriore, dhe qe i jep drejtim turmes, me sharmin e nje udheheqesi sypatrembur dhe i matur para veshtiresive dhe keqkuptimeve gjate levizjeve nderkombetare. Gjithmone do kete perplasje edhe ndermjet vetem nje civilizimi. 

Qershia mbi torte eshte "fakju"-ja pasive-agresive.

Tani presim tregimin e dyte. Me pelqen reklamimi qe tregimi ne vazhdim do edhe nje muaj te dale, sa per te na mbajtur ne pritje te gjithe adhuruesit.  

Rrofsh Gaia per vlersimin smiley ne fakt ajo pjesa aty e dashur, ku po perpiqesha te ndihmoja te gjithe te siperpermendurit, une e kam shkurtuar/koncentruar, se ishte pak me e gjate si ngjarje, gati sa nuk u ziva me te dyja ato grate, por u terhoqa pakez se mendova se nusja e re mund te kish bo noi film me biletat. 

Tregimet, kesaj radhe i kam te ndara, nje metod tjeter nga pershkrimet e para. 

Te sugjeroj ta shtosh ate pjesen qe ke prere sepse ajo eshte nje nga perlat/bukurite e tregimit, drama shpirterore dhe mentaliteti/mendesia e dyzuar ndermjet oksidentit dhe lindjes. Fakt eshte brenga qe kishe se mos po beje zhurme kot per nje fajtore. Poker i vertet ndjenjash. 

jo po si moisiu qe udheheq cifutet mes permes detit qe hapet...c'thua o gaia?! pse ja ben qejfin tjetrit kot ne vend qe te jesh kritike objektive qe tjetri te mos bjere ne eufori po te krijoje sic duhet. Nuk me pelqen, une flas pa doreza. Kur me ka pelqyer, kam qene i pari qe e kam duartrokitur virtualisht. Kurore me dafina nuk i ve ne koke. Nuk me ben zemra as duart

Cfare nuk ju pelqeu juve tek ky tregim qe ju ka indinjuar komenti im? Pse nuk te ben as zemra e as duart? Ta marr si shenje xhelozie nen rrogoz qe Pjeri po behet i famshem me forcat e veta? Me dashuri dhe qetesi? 

çuno per Shqiperi jeni juve,- na folen nja dy veta me theks veriu. 

- Po - pame nje plake me veshje karakteristike te veriut. 

- A do na e merrni pak plaken tone, se eshte vetem. 

Ki detaj flet shume.e shkreta plake eshte robtuar per ti rritur ata ia ngecin te panjohurit te pare qe hasin ne aeroport.

Alba, kjo tregon nje karakteristike te veçante te popullit tone, besimin tek i panjohuri por i gjuhes se vet, nacionalitetit te vet. Kete gje e kane edhe kombe te tjera, jo vetem ne shqiptaret, por ne jemi si te thuash, me naiver se racat e tjera, ose me sakte, me spontane, me vetbesues. 

Megjithate e dashur Alba, te ftoj ne konkursin qe kam hapur per kete teme; Kush eshte shprehja qe tregon thelbin e tregimit. Kush e gjen, ka nje shishe te vjeter vere smiley 

Kush eshte shprehja qe tregon thelbin e tregimit. Kush e gjen, ka nje shishe te vjeter vere 

Mendoj qe eshte Fakju.

Jo Zeqo jooo, eshte tek nje bisede. 

I nderuar Pjer,

Mua me erdhi keq qe e kishe ndyr gojen me punonjesit e aeroportit... Ata jane njerez te mjere qe punojne fort per te mbajtur familjet e tyre...

ne do ta ndysh gojen, ndyje me ata arabet e belgjikes qe e kane dhjere punen e udhetimit per te gjithe neve paqedashesve... 

Po edhe atyre FGM, iu them 100 her Hajvane, dhe iu shpjegoj budalliqet dhe avantazhet qe duhet te kapin, mirpo 50% e tyre qeshin e 50% i marrin seriozisht dhe paraqisin argumentat e tyre. Te punosh mes racave te ndryshme, eshte nje eksperience e vlefshme, se kupton mentalitetin dhe tabiatet e tyre. 

Arabeve qe hedhin ne ere aeroporte e vrasin njerez te pafajshem PtH-i u thote  :

Po edhe atyre FGM, iu them 100 her Hajvane...

Ndersa policeve qe rrezikojne koken e tyre  per te garantuar sigurine e jetes se qytetarve dhe PtH-se zoteria iu thote :

Fakju...

Ne mos simpati ky qendrim duket teper tolerant ndaj ketyre vrasesve! 

Me korrigjoni shoq e shoqe nese jam kabim !

Vlonjato, se po me zinte gjumi, ngaqe e kam tepruar pak me pijen, dhe sa do mbyllja kompjutrin. Te ftoj ne konkurs. Naaateen smiley

thelbi, Pjerino Thomai, i fundmi i boyscouteve..

Si fillim, te pergezoj per artikullin dhe per mundimin duke e shkruar.

Ne pergjithesi autori ka nje shkrim te leztshem duke perdorur detaje smiley. Por, do thoja qe nje paragraf mbi konkluzionet, ndjenjat dhe si ka ndikuar kjo ngjarje ne jeten e autorit do i jepte lexuesit nje pikepamje me te qarte mbi qellimin e gjithe ketij artiukulli.  

Ne vijim jane disa fragmente nga artikulli te cilat i kam shkruar me plot kenaqesi! Uroj te merren pa shume diskutime dhe me sportivitet nga kushdo! 

ata kishin marre urdher te mos konfrotoheshin me asnje qytetar, çfardo zemerimi qe te zbraznin udhetaret. Fjalia eshte e njeanshme dhe me tendence! Mund te rikonsiderohet rifrazimi i saj! smiley

- Fakju - i ngriva buzeqeshjen ne goje punonjesit te fundit qe drejtonte me dore udhetaret drejt deres, drejt hyrjes Fjalia ka tendenca gangesterlliku (ne fakt deri ne kete pike vec nervi i vogel ka dal ne pah!), rishikoje! smiley 

. Pashe shqiptaret e mij ne radhe Shqipetaret ishin me mijera apo, shqipetaret e tu? 

Vertet ishte aty ku me tha ajo  Pak tendence njeanshmerie! 

çelsi qe kisha perdorur e hapi deren. Nje ego qorre! 

qe komandohej nga fjalet e mia. Shih komentin me siper! smiley

s'po ju ndante buzeqeshja asaj Cfare aftesie bisedusi eee? smiley

e keqja i vinte nga disa femra qe ta sillnin ne maje te hundes, qe nuk kishin sens njerzor, qe silleshin me njerzit pa takt -> Eshte ky koment i pa ndikuar nga nga fakti qe celesi i perdorur nuk e hapi dot kete dere? Kerkohet reflektimi i autorit! smiley

Si europian qe isha Nuk je me?! 

ben efekt fjalet e mia tek ai Ah, kjo egoja! smiley

, por ishte nje nga mijra idete qe kisha hedhur une para shum vitesh do ishte interesante shtimi i disa ideve te tjera prej mijerave! Ku i dihet mbase nga ato mijera eshte plotesu ndonje tjeter? 

Male, se je i ri ketu smiley dhe nuk i di ca stile smiley  te shkruajturi. Merr pjese ne konkurs, mase e fiton ti shishen e veres se vjeter. 
 

 Do perpiqem iher...por, tani kam disa projekte akademike dhe nuk kam shume kohe. smiley...

Ke te drejte, fakti qe jam i ri ketu me shume mundesi ndikon. 

Vazhdo punen tati ti, mos i ler pas dore punet e tua, por kur te kesh kohe te lire. Male, duke qene se pjesmarrja e emigranteve nga Greqia eshte e vogel ketu tek blogu i diaspores, Peshku, do te te lutesha t'u thoje edhe te tjerve aty te marrin pjese apo ti hedhin nga i sy smiley
 

Pjer, Doje te te blija librin do ta blej, doje te komentoja ketu, komentova...mos ta teprojme mhb tani. smiley 

Ky celes nuk e hapi kete dere fatkeqesisht! smiley

E Pjero,ai miku yt mori "kadarene" me 10 mije euro persiper. Pse,c'a kishte ai me shume se ti?! Po kjo bote jallane kshtu qenka nda,e padrejte.Fakju bote mizerje!

Pjeter  smiley  ai u pasurua me 10 mij euro, ndersa une u pasurova me shume nga ana shpirterore  smiley 
 

S'i bone naj urim aty te posta,kushedi te qeras me naj kafe, se kush per vere s'e ke ate. Megjithese ai e ka caktivizu komplet llogarine te peshku,harrova.

Jane disa qe e kane ç'aktivizu pjesmarrjen ketu Pjeter. Perpiqu te gjesh shprehjen qe tregon thelbin, domethenien e tregimit apo asaj qe une synoj, e po e gjete ke nje shishe vere te vjeter smiley mirr pjese ne konkurs Pjeter. 
 

O Pjero. Seriozisht. Me dha cuni tezes nji shishe vere ne France. Osht e 1998 -tes. Quhet La Vieille Capitelle. E kuqe. Si specialist qe je, a ka nai vlere po desha me e shit se une nuk kam koleksion ? 

Qenka vere e vjeter Qemolo, por jo te gjitha vererat jetojne kaq gjate. Une te keshilloj ta pish vete, jo ta shesesh, natyrisht thirr dhe noi shok tatin qe merr vesh nga vererat. 
 

Rrofsh. Ja, kjo s'me kishte shku nder mend : qe mund ta pi edhe vete . smiley

smiley E te marrte e mira te marrte smiley  se kisha gjith diten pa qesh smiley
 

smiley

Do e ruj per dasmen e cunit qe t'i boj tape te gjithe. Se po u hap duhet pi dhe dy veta nuk ma ha menia se e marojme dot ...smiley  Nji shishe osht ajo mut, nuk osht nji cisterne ... haha.

Nje shishe e thaja dhe une Qemolo, po tani me duhen dy dite per ta maru smiley
 

Pavaresisht ketij shkrimi qe mjeshtri e ka shkruar per zbavitje, vjen pak ere qe vepra e tij tejet serioze dhe e punuar me mundim nuk ka marre hapsiren e saj ose te pakten nje mundesi debati dhe marrin hapsire prozat e emigrantit dhe stalkerit (te dy te respektuar). Por vendi yne ka me shume nevoje per platforme zhvillimi ekonomik ne kete moment.

Stalkeri mori 2 milion e gjysem leke nga Rilindja per " proze te shkurter " , por e verteta eshte qe i mori se mbrojti Rililindjen ne peshk , Kuozimondo edhe ai e mbrojti por nuk ngreni 5 muaj domate se qene shtrenjte smiley

ben mbrojtje te strukturuar stalkeri mbrojtje shkencore, kurse berberi eshte pak spartan, por 5kile domate i meriton gjithsesi.

Ngelet tu u mor me pare xhepi. Luli pse e kish gjujt Ballen?

Lungomare, per kete qe thua, per fjaline e fundit e kam fjalen, per platformen e zhvillimit, kam marre vesh se ai Karl Marksi jone ketu, paska bere nje reçension per VQ dhe ua paska derguar admineve. Une shpresoj qe adminet ta nxjerrin, me qellim qe te shohim e te debatojme, pikerisht per kete platform zhvillimi. 
 

Me gjithe respektin per Karlin, por nuk besoj se ka spesorin per te bere nje analize te vepres, gjithsesi po e presim qe te gjykojme tamam.

Asaj nuk i dihet, une jam kurioz ta shoh, po pres kur adminat ta sjellin ketu. Ti vete e ke lexuar VQ. 
 

Karli mund te ta dergoje dhe me email ose poste private ketu.

Po hajde o gjembi jepi drejtim kesaj pune, botoje dhe te rri ne faqe te pare deri pas pushimeve.

Po ku eshte e keqja Gjembo, qe nuk e nxirrni. Thjesht do kete me shume debat konstruktiv, e me shume klikime. 
 

Quhet reklame libri, dhe reklama paguhet Pjer.

Nuk e kam une ne dore kete gje. Po edhe Zeqo nuk e ka keq. Kontakto me Blendin njehere.

(Se mu blloku programi Gjembo sa desha ta nis komentin, a thua se Penari m'kontrrollon dhe çfar shkruaj ne moment) 

I kam shkruar dhe adminit dhe Blendit, dhe po pres. 

i ke shkruar adminit? pra i ke shkruar gjembit qe ben sikur s'di gje

Tani i nderuar, une nuk di seç filma bojn adminet, ata le ta gjejne n'mes njoni-tjetrit, une, ti, ne te gjithe veç kontribojme ketu. Ti ke fillu me kohe nga filmat i dashur, si puna e Gjembit me shoke, por une boj sikur s'kuptoj gjo, se me intereson mos me prish qejf me ata qe i konsideroj si miq. 

te paska djeg kritika e shkrimit, me duket. Epo une nuk jam gaia te bej sikur mahnitem nga i njejti shkrim qe e kam lexu cdo vit, i dashur. Une te kritikoj sepse te vlersoj, edhe pse ofendimet e tua per njerez te rendesishem afer meje, nuk me pelqejne dhe kete ta kam thene ne sy

I nderuar, nuk e kam per kritiken ndaj shkrimit por per ato qe vihen re para ketij shkrimi, njera prej te cilave edhe ky fakt i personit te ashtuquajtur i rendesishem, qe rezulton plot difekte. 

Bredho javen tjeter me ke ne Shqp. Nqs ke ndonje porosi me thuaj.

do t'jap dicka te vogel per kushon

Bredharako, pse mo, e le Rilindjen dhe vajte ne Kanada. Po çdo i japesh smiley  lere se u bo lemsh para porte  smiley

o Pjer, ngele duke qesh vend e pavend. Pyt njehere ca halli mund te kem qe u detyrova me u kthy, naj problem familjar a ku di une...jo vrap me dhembe perjashta. Kam pas respekt kur ke qene serioz dhe diskutoje me pasion per ceshtjet e burses dhe BQ

Mire ma kujtove, ka kohe qe Pjeri s'flet per BQ.

Do flasim Gjembo do flasim dhe per BQ, por ne Intervisten e Madhe nr 2 , vitin tjeter. 

e cuditshme me keto ''vizionet''  e Pjerit...  sapo beri nje shkrim per, nder te tjera  ''sigurine''  ne aeroportin e Brukselit,  po behet nami ne aeroportet e Evropes. bomba ne aeroportin e Stambollit..  grabitje spektakolare ne aeroportin e Albanies** ...  kush e ka radhen ?

 

**meqe ra llafi, pas ngjarjeve ne aeroportin e Stambollit,  autoriteti ne Albanie deklaroi; ''Rinasi kalon direkt ne gadishmeri te larte !''  edhe, po direkt ndodhi grabitja.smiley   -qe do te thote:   gadishmeria e ulet,  ne Albanie,  garanton me shume siguri !

Belulo, e forta ishte se shkrimi i derguar 1 dite perpara, doli thuajse ne te njejten kohe me bombat ne aeroportin e Stambollit. Dhe me e forta eshte se une ndodhem ne Shqiperi thuajse ne te njejten kohe (diç perpara une) me diçka politike (kombetare ose nderkombetare) qe ka lidhje me Albanien smiley

Pjer, nuk e kuptoj cfare ka per "te forte" e per te qeshur me faktin qe u vrane 44 njerez dhe u plagosen 240.

Gjembi, ç'eshte kjo lidhje qe ben me viktimat, mos ke qene noi kandidate per komuniste dikur smiley e zellshme per tu futur si pyke kudo smiley

Pjero, c'eshte kjo e qeshur dhe e forte kur behet fjale per sulmin terrorist ne Stamboll? Apo ke folur dhe per kete tek VQ?

Belul, eshte ca i thelle muhabeti. Dmth terroristet t'i bejne mire hesapet, se s'do kene te bejne vec me polici e siguri, qe ua kane pire ca lengun, po dhe ma mafien albaneze, tip o ujk kujdes se ka dhe cakall ketu.smiley

Nje fakju do kishte mjaftuar per t'i trembur terroristet.

Asgje nuk kuptoj, kush eshte Pjer Thomas? Ka njeri te flasi per kete autor, se une si e re ne peshk nuk po marr vesh. Kjo pjesa me lart eshte e botuar ne ndonje liber? 

pjer asht nji profa ekonomie n'Belgjik
shkruan tregime,pervoja personale

flm jep leksione ne universitet apo vetem ketu ne peshk? 

Po rri o se je rehat.

Ndoshta ka nevoje per puthje. Ose per verera te vjetra virtuale. Ose per luleshtrydhe... smiley

Ri rehat ti " kandidate per Komuniste " smiley

smiley  E mban mend qe zoteria ka "hedhur idene" dhe per punen prodhuese te politikaneve dhe intelektualeve? Si dikur ne kohen e PPSh. Beje pak lidhjen dhe me "kandidate per anetare partie". Nuk do te cuditesha nese Pjeri te kete mbaruar Shkollen e Partise.

JOY, lene se kush jam una  smiley  por jep nje mendim per tregimin. 

Nje prezantim i shkurter do me ndihmonte. Mesa lexoj duhet te kem kujdes kur komentoj sepse paska shume konkurence te forte mes peshqeve. Ndoshta quhet dashuri ose dashamiresi per autorin. 

Pjero , sec kam nje parandjenje qe kjo Joy eshte e CIA .

Si i ke parandjenjat te sigurta apo futja kot? 

Pse mer ca osht CIA long groshe mos ta njofi Pjerin. Vecse po qe si bicim testimi ndaj opinionin publik, se ky gati e ka qeverine, dhe Rilindja ... e di vete ti mo.

Brado, pse kaq idiot te jene ata te CIA-s , sa pyesin se kush eshte ky  smiley

Bojne gjasme si naive  smiley 

Shihja pak nickun , 33  , smiley  medemek qe ti kape te dy generacionet , kuptoje vete mo .

Nje gje eshte e sigurte, qe nje dite do te te vije turp nga vetja per pyetjen qe ben.

Une skuqa qe ne kete moment smiley te me falni te na falni 

E mi s'ka gje, gabimet e rritjes

PS. Po sa jeni ju njehere, apo gjithe "agjensia"?smiley

Per momentin jam vetem, te tjeret po shikojne ndeshjen. 

Ja urno , " jam vetem "  " koleget po shikojne neshjen "

Pret me i thone tani vetem " mire , hape penxheren "

Jo se kemi dritaren e peshkut 

Ja , kaq mjaftonte te merrnim vesh qe Joy eshte Ketlina smiley 

Kush eshte ketlina? 

July 21

S'pagu njeri me pa neshjen. Po i terezitin satelitin Pjerit thuj. Dhe Pjerit i llap goja shume me thone te drejten. Diskutoj perdite me ....thote.

Qenka mesoburre. 

Po po burre i mesem  eshte,  gjithashtu dhe babaxhan! 

Joy, po une jam pak me i shkurter se Neritani aty, si ka mundesi qe ne foto te jem me i gjate. 

Vlonjato, edhe ti si Roni  smiley  ti e di shum mire qe fotoja eshte fotomontazh. 

Per çdo problem qe keni zoteri, me thoni se une jam perkthyes, - ben efekt fjalet e mia tek ai. I vulosi direkt pashaporten e plakes dhe filloi te mirrej me pashaporten e nuses se re

DIREKT! 

Akoma se ka gjet njeri thelbin, shprehjen e famshme, qe te fitoj shishen e vjeter te veres. 

Pjesa diçizive e tregim djema, qe me vjen keq qe nuk e gjeti njeri, eshte; 

" ..... po ju te Aerflotit a keni lidhje me me aeroportin  Nene Tereza ne Tirane...." 

Nepermjet kesaj shprehje, une iu mesoj te huajve, rusve, belgjeve, hollandezve etj, se Nene Tereza, eshte albanese. Shume bejne pyetje dhe lidhjen, se, ç'ne Nene Tereza ne Tirane, ç'ne aeroporti i Albanies quhet keshtu. Ka shume qe nuk e dine, apo e dine gabimisht maqedonse, apo me keq akoma indiane.  

Te shkojne tamam ato vargjet e kenges popullore:

U trete Enver u trete

Sos u perpoqe per vete...

 

Pas gjithe zhgenjimeve qe te ka dhene lidershipi shqiptar prape nuk e hedh poshte vendin tend.

ka me shume faj belgjika per kete pune, sesa merita ai. 

ai iku ne fakt per tu bere i huaj, por nuk mundi dot. dhe s'eshte i vetmi.

Secili nga ne e ka te kaluaren e tij mbi shpatulla si shpeton dot edhe kush mendon se eshte tjetersuar sa e genjen mendja. Gjithsesi mjeshtri ka menduar gjithmone per te miren e vendit, vete fakti qe ka harxhuar nga koha e tij per te shkruar nje liber per rimekembjen e shqiperise e nderon.

i rren mendja gjithashtu kur mendon se mund ta shpetoje shqiperine me nje liber. 

te shpetoje veten njehere dhe pastaj te tjerat qe e kapercejne.

du me thon me ket, qe shqiperia eshte shume me siper dhe me persmari se ai vete dhe ne te tjeret qe sorrollatemi rreth saj si satelite.

Profilo, shum ideatore, individe apo zyra (agjensi keshillmore) kane dhene ide qe e kane nxjerr nje vend nga humnera ne piedestal. 

ke ndonje shembull me dhone, apo flet n'hava ?

Ka plot, por s'kam kohe une tani ti kerkoj se po haj nja ca berxolla qe po i shoqeroj me vere. 

veren e vjedh apo e blen me rrogen qe te japin si punetor krahu ?

Jo, as njera e as tjetra, e perfitoj (dhurate) nga bonuset si advizor/keshillues/ideator/  (Ta dhashe ne tre gjuhe  apo tre opsione kete fjale, qe ta kuptosh)

shyqyr qe ka shpetu shqiperia nga ty koqja.

Profilo biri im, pse e humbe llogjiken. Piksepari m'duket se nuk te ofendova, piksedyti kush ka pretendu se po shpeton Shqiperine. Politikanet shqiptare, çdo dite, çdo ore, i ke ne tv duke pretenduar se po e shpejtojne Shqiperine, dhe ti iu lepin koqet, ndersa une qe nuk pretendoj, me ofendon, a thu se ta kam borxh. A mos je gje plot egoizem ose i semure dhe nuk e kontrrollon dot veten. Ore thirri mendjes, persa kohe tjetri nuk te shan/ofendon, nuk ke arsye ta shash/ofendosh. 

ik mos me çaj karin. 

te te kem perpara ti qij turite.   ate pergjigjen qe po haje mish dhe vere dhe s'ke kohe te japesh shembuj, çfare e quan ti shkerdhata ? nuk te duket ofendim ?

Ore se s'qenke ne rregull nga trute, e shof qe qenke trim mrapa tastieres. Une jam akoma tu ngren dhe duke pire, dhe vij herpashere ketu tek kompjutri qe e shoh, po ti qenke megjithmen debil. Nuk e kupton qe te flet gjithmon gjuha, emocioni para llogjikes. Ah i mjere qe je. Po t'jesh trim hajde ketu ne Antwerpen, se une jam me emer e mbiemer ketu dhe jam i hapur, ndersa ti je pas nje pseudonimi. Hec ketu biri im dhe e sheh se sa te vlen lekura. 

(Une s'para ofendoj njeri dhe nuk kercenoj njeri, por ti ta boke borxh) 

or rrot kari po kush merret me ty qe te vij dhe te merrem une ? ketu te gjithe, duke fillu nga bradi i pari, tallin karin me ty, shtyjne kohen. je i vetmi qe s'e ke kuptu akoma.

prandaj dhe te thashe qe te te kisha perpara (i vetmi kusht), do t'i thyeja turinjte. me ta rras ate veren ne fyt me shpejt.

mer loqe. injorant ! do t'i japsh mend dhe botes ti kari, qe s'ke per vete.

 

Te hyfte ne goje, ne kete goje te piset qe po e ndyn kete forum. Po kaq trap je sa kujton se te tjeret jane budallenj dhe nuk kuptojne gje. Eh sa i mjer qe je. 

kar = kaur

m'vje keq qe t'ka ofenu
KA REAGU EKSTREM
ta ban mir se i ke qmen ropt
i qepesh ngaprapa
me komentu prozen tat

Cfare fiton nga kjo lloj sjellje?

me qene sa me afer te vertetes edhe pse kjo eshte vrasese (per ate qe e thote si dhe per ate qe e degjon) pothuaj gjithnje.

po te lexosh komentet tek kjo teme, jam i vetmi qe flas hapur. te gjithe nuk ja thone pjerit hapur ate qe mendojne per te. perveç meje. 

duhet thene se u krujt vete i pari. ndryshe nuk do ta kisha cenuar fare.

E verteta eshte relative , varet nga perceptimi i atij qe e thote.perceptimi nuk eshte gjithnje realitet te pelqen kur e thone te verteten per ty?

e verteta eshte OBJEKTIVE. dhe varet prej perceptimit ME TE ZGJUARIT ose ME TE FORTIT.

perceptimi tend apo imi jane relativ, te marre ne vetvete, por i vertete apo I DREJTE, mbi nje problem te dhene, eshte perceptemi i me te zgjuarit nga ne te dy. jo i te dyve se s'ka mundesi te jete keshtu.

ka ligje bota, nuk noton çdo lloj gjeje qe ti hudh ne uje, apo nuk fluturon çdo gje qe leshon ne ajer.

sipas perceptimit tend ti je me i zgjuari?

Profili ka shume te drejte te nxehet ne kete rast (duke i hequr fjalet fyese), pasi ajo qe beri Pjer ishte jo-etike. Vete Pjer ben pyetjen, dhe kur i pergjigjesh (Profili) me pyetje, thote s'kam kohe te pergjigjem une ty se ja haj si mbret. Ky eshte paragjykim. Ketu vijme te barabarte ne anonimat. Nuk eshte epersi nese dikush e ka bere profilin e vet publik, pra ai ka me shume vlera ne mendim sesa dikush qe nuk deshiron te jete publik, por qe mund te kete me shume tru. Psh bashkebiseduesi nuk ka pse te "fantazoje me cfare po ben" kur mund te jete ose e vertete, ose e genjeshtert, pasi nuk kemi fakte (foto). Kjo do te thote te shesesh nje imazh te rreme ose te besh tentative per shitje imazhi te rreme, ne nje treg (pellgu-pa-uje) kur pak a shume, ata qe jane te vjeter, ti dine tabietet. 

Pra Pjer duhet ti kerkoje falje Profilit. 

edhe une bie dakord me ty ne kete pike.Si guxon pjeri te haje e te pije ne shtepi te vet perpara se ti jape xhevap miletit ne internet?

ti labja vetem ta dredhesh di. 

nuk po i rruhet kujt se çfare po ha pjeri, dhe neqoftese po ha, nuk ka pse fare te marre pjese ne diskutim. le te rri te haje deri ne fund. nuk ja kerkoi njeri pergjigjen pastaj me ngulm. ta jape a mos ta jape eshte puna e tij. 

 

Gaia, shife me kujdes ter biseden, ishim brenda etikes, kur ai leshoi profken e pare. Aty une iu pergjigja me te njejten monedhe, e pastaj ai kaloi ne fyerje me te renda. Shyqyr qe nuk e kisha para syve, se do ia kisha ndare kafken ne dysh; Une nuk para nxehem, por kur ma bejne borxh, e humb kontrrollin. Ne fakt une nuk para merrem me individe te klasit ordiner, se ter jeten jam marre me shtete, organizma, bankiere, bursiste, etj. 

Sa per ate qe thua se, nuk eshte epersi te jesh publik nga nje qe mbetet ne anonimat, ketu te jap te drejte, se ka plot aninomat qe japin mendime te vyera. Nje koment qe permban fyerje, hiqi fillin, jo per gjo por jo vetem qe s'ka argument, por gjithshka fshihet pas nje anonimati.   Edhe nese njerit nuk i pelqen pergjigjia ime, qe nuk perman fyerje, ai nuk ka pse te kaloje ne fyerje.  Si mund te te fyej une ty tani, se nuk me pelqen pergjigjia jote. Kjo do te ishte mungese llogjike. 

Pjer - Une e lexova, dhe pastaj shkruajta ate qe mendoja. Ndoshta duhet ta lexosh edhe ti, me syrin si une e perceptova me kendveshtrimin tim.

Tani, nuk eshte alibi, se nuk kemi edhe moshen, te merresh me kush e filloi i pari, pasi me fakte i pari e fillove ti gricjen.

Profili ishte duke bere i dore muhabet/diskutuar me lungon, dhe ishte shume realist, ku perfshinte edhe veten, dhe po fliste per sindromen Pjerane, qe kush me shume e kush me pak e ka ne vetvete, ate qe eshte simbioza jote. Ne kete bashkebisedim, ti nderhyn, duke e marre per fyerje ate qe Profili po konstatonte per ty si fenomen, duke perfshire edhe veten. Profili ishte duke i treguar zemergjere dhe xhentil ne fakt. 

Nderhyrja jote nuk kishte se cfare ofronte, pasi ishte nje postulat i rendomte, por ti e hodhe ne shesh si arma jote per te sfiduar. Profili prape u tregua xhentil, dhe ta mori ne konsiderate ate qe the, dhe t'u drejtua me nje pyetje qe te sjellesh fakte per ate qe ti e thua me shume konfidence

Ti fakte nuk kishe per te diskutuar, dhe, si cun blloku, u kunderpergjigje me ofendim (kjo eshte pjesa jo-etike), kur ti pohon qe jo vetem nuk ke fakte qe te vijne direkt ne mendje, por edhe i tregon vendin imagjinar se duhet te prese derisa te permbushen nevojat e tua fiziologjike. 

E kishe te ulur pak steken ne kete rast sepse e provokove ofendimin. 

Gaia, historia boterore eshte mbushur plot me keshilltare, ideatore dhe agjensi, zyra, organizma, shoqata te ndryshme qe iu kane dhene ide, dhe i kane ndihmuar vende dhe qeveri te ndryshhme per rimekembjen e ekonomise se tyre. Une njoh shum prej tyre, une jam vete nje prej tyre, dhe per shkak te kohes, e faktorve te tjere, i ktheva nje pergjigje Profilit, qe jam duke ngrene e pire, kuptohet pa e vrare mendjen se ai do e mirrte per keq. Ku e dija une se ai ishte i semure dhe do kalonte ne fyerje dhe agrisivitet. 

Pastaj ai merr persiper te interpretoje sipas oreksit opinionet e ter komentatorve, gje qe s'me duket normale. 

s'kam nevoje per faljen e tij dhe asnjeriut tjeter bile. 

me i zgjuari eshte ai qe zgjidh çeshtjen ne fjale, apo problemin qe eshte per tu zgjidhur.

qe i pergjigjet ose permbahet llogjikes se temes qe diskutohet, ne rastin tone.

psh, pjeri po thoshte qe me nje liber e nxjerr nga halli nje vend apo popull te tere. kur i kerkova shembuj mbi kete perceprim te tij. u pergjigj : s'kam kohe se po ha mish me vere.

kush eshte me i zgjuari apo me i pa zgjuari sipaj teje nashti ? kush eshte me ofenduesi ? etj, etj kushe qe dalin per rrjedhoje.

Debate interesante.

Nuk ka asgje interesante ne keto debate, do te ishte interesante ne se Pjeri do t'i pergjigjej Profilit: "tani nuk kam kohe me u pergjigj se jam duke qi". Dhe profili duke pasur respekt t'modh per kete akt fisiologjik t'modh, do t'i thoshte: "Me fal se te shqetsova aktin!". Ndersa Pjeri do ja kthente: "S'ka gje, un te fal!". Dhe Profili: "Falemneres per faljen!". Perseri Profili gjithe edukate: "Falemneres per falemnerjen", e kshu me tej pa pushim drej infinitit dhe me pertej infinitit.

 

Pjeri po fluturon nga gezimi dhe ka mbledh shoqnine se tregimi i vet i arriti 170 komente. Te lumte Pjer ! Ke arrit ne stadin e jetes kur i moshuari kthehet ne kalamo dhe rrehet me i karamele. Me siguri qe ke truni Pjerit, njerzit ka kohe qe ndahen ne dy kategori : ata qe kane lexu VQ dhe ajo pjesa tjeter qe rrojne kot ... smiley. Fakju much ?

Nuk e dija qe do i infektoja te gjithe smiley Qemolo. 

Hajd na jep rezultatin e sakte sot perpara ndeshjes se e ke zakon qe mbas pilafit na thu : E dija qe Franca do fitonte 3-1 dhe dy golat do i bente Payet ( e keni edhe ke VQ ) ... smiley

Qejfi ma ka te fitoje Islanda, mirpo kam frike se do fitoje Franca. 

u la laaaa profilo..paske marr flak ene ktej o dreq! smiley

                                                                                             201

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).