Kështu fillon aventura e parë shqiptare në Euro, me një betejë vëllezërish dhe tifozllik kuqezi. Çfarëdo që të ndodhë në këto tre ndeshje, Shqipëria dhe shqiptarët s'kanë sesi të mos jenë të lumtur. 

Ekipet

Shqipëria: Berisha; Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli; Kukeli, Xhaka, Roshi; Abrashi, Lenjani, Sadiku.

Zvicra: Sommer, Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez, Behrami, Dzemaili, Xhaka, Shaqiri, Seferovic, Mehmedi.

 

216 Komente

djema...djema, me perfaqesim tifozash fitojme bindshem 2, 3 me 0 !!

atmosfere fantastike.. arbitri spanjol, ogur i mire.. kujtoj fitoren me Greqine ne Tirane ishte arbiter spanjoll.. edhe kunder Belgjikes ne 84, me duket spanjoll ishte arbitri (apo nga Malta ?)

nejse, Forca Kombetarja ..Forca Shqiperia !!! 

O Belul sapo pashe nje tifoz shqiptar ne tel. te TSN qe te ngjante shume. Kapele,flamur,bluze dhe syzet i kishte me tatuazh shqiponje smiley

po,  une kam qene.. vetem pa kapele e tatuazh .smiley

 

p.s, bera foto me Fevziun dhe nje deputet te PS..smiley

Me kone miushin?

O Tafuto dil njehere ketej se Zequa eshte bere grindavec. Veç mos qofshi te dy i njejti person smiley

smileypo c'ke o i uruar, lena rehat aman

Go Albania!!

Kjo eshte history in the making .himni shqiptar do te luhet ne skene boterore i ndjekur nga qindra milione njerez.

really? ku ta shofim, po ka mundesi

espn .

Forca shqipe!!! smiley

Na fal o Zot po na shpetoi ndonje "über alles" se na eshte bere ves nja 20 vjet. smiley

 

Hajde me kembe te mbare . here we go now , himni 

ZOT NDIHMOJI vetem sot si fillim shqiptaret AMEN 

yesssssssssssssssssssss

Fitore per ne sot dhe vetem fitore smiley

NE SOT NUK DO ZHGENJEHEMI MBAJENI MEND 

a do shkojme per leshsmiley

it seems like it.smiley 10 veta ne mbrojtje e kauri shenon me koke i pambuluar fare.

e hongren petllen

Paska shku Tersi ne stadjum smiley Hajt ku ta ket !

 

 

Pra sic e shifni.0-1. Mbrojtja jone.

ah Berishe portieri sumes

vdesim per petlla ne

Tani do shikojme futboll...

O zot mos te hame shume smiley

Nuk ka gje. Ndeshja eshte 90 minuta

ishte

Shaciri ma i miri

E hengren golin pa fillu loja mire. smiley 

Vellaznit tane te anes matane s'paskan pike meshire.smiley

Vellezerit po e luajne rolin sh mire. Nese do donin te luanin tamam tani ndeshja mund te ishte 0-3.

Canes i paskan ra tjegllat krejt

Ja dhe kartonin e mori dhe doli jashte loje. Ta provoje dhe nje here tjeter dhe iken me te kuqe. Lojtar palaço.

Espn thote "cana the smooth operator " 

nxorri hanxharin .sapo e mori nje karton .

tifozet tane sapo hengrem gol duket sikur jane ne biblioteke e jo ne stadium .smiley

Link?

watch espn .

Qe kur u bo goli jemi duke lujt mire. Presion, raste dhe pak gabime. 

Dobet, sulm i dobet

Sadiku

Radt perfekt per sadikun, nuk i eci. 

Mire sikur luajne tanet keto minuta 

10 minutat e fundit perfekte nga Shqiperia, sidomos krahu i djathte. 

Hahahha

Kapitanit ja shkerdhefshim grun e motren ku ta kete !

duhej lozur kjo e kuqja, te pakten kishim marre ndonje lek...

E shkrujta me siper qe thashe del me te kuqe. Bo sa lojtar i keq tregu. Dy nderhyrje gjithsej dhe del jashte loje me te kuqe. Shikoje me vemendje golin qe hengren ...

Komentatori ne studio anglez nje ish futbollist i famshem: Nuk e kuptoj perse lojtaret e Shqiperise pergezonin Canen kur dilte nga fusha, po te isha une do isha terbuar, ai ju humbi ndeshjen!

Ahhh.... Kaq e pati. Dhe Cana s'luan me Francen

U kthye ne tmerr kjo ndeshje

Cana sapo mbylli karrieren ne menyre te turpshme.idiot klasi.

e beri vezen qe pritej...

Iku cana me te kuqe .

Jo mer jo. S'ka turp per nje karton te kuq. Cana vendin ia ka bere vetes. 

Edhe 50 min ankth. Ta kemi enderr te humbim me nje gol

Tani shqiperise i duhen tifozet

ishin dy kartona krejt te panevojshem .e para ishte per nje nderhyrje ne mesfushe ?!!

Emocionet... Dhe tek i dyti rreshqiti dhe ishte i fundit. 

 

Mbas golit po luajme mire, pervec Canes qe e prishi. Po nga ana tjeter po e mbajtem me 10 lojtare, skuadra duhet te besoje dhe me shume.

Cana nuk e prishi, se po te mos e kapte, hynte gol ai.

Usta Cana, si gjithnje, nuk zhgenjen...

Ne kete pike duhet cikalleshi ne sulm, krijon repart i vetem.

nuk na zhgjenjyen mund te them. gol ne 5 minuteshin e pare dhe cana me te kuq

duhet te hame dhe nje tjeter ne minute te 89, qe te jete i plote mozaiku...

Bo, tparet per kritika mer. Deri para 4 vitesh endrronim te kishim nji skuader qe do na conte kaq larg. Ne rastin me tpare ja hedhim poshte cdo merite. Se jena shqipo pra, dum me fitu jo sot po dje, mundsisht pardje.

omg car shqetesimi smiley  na ben me zemer

cana iku , golin e hengrem, tashi kurajo  kurajo vetem tifozet duhet te bertasin sa me shume ne stadium ,  duhet kurajooooooooooooooooo smiley

Nuk e pashe ate pjese  , pse mori Cana karton t'kuq? 

 Duhet forcuar sulmi.  Po u kthyen ne mbrojtje skemi gje ne vije

parimi "topi bam e mucua tutje " funksionon mire ne kenget popullore jo kur ke mbetur me 10 vete o bablok i lashte. thuaj shyqyr ta mbyllin me nder vetem me 1-0.

sa raste te mira per gol patem ...........smiley

shpresa tek goli i gashit pjesen e dyte. gashi duhet gashi urgjent 

Ne sulm ne te.dyten. nuk ka me ça humbin! Cana prej mishi e gjaku eshte, ben dhe ai gabime.

cana na fiku dren smiley

E mi avash ti! prisje fitore. te garantume teshqiprise gjasme? A thu se preokupimi i vetem i gjithe ekipeve aty eshte qe tfitoje shqipria. Ne fitum ne momentin qe hyme ne europian, cdo gje tjeter eshte bonus. Pranej lejini kto qaramanlliqet. Jane dhe 2 ndeshje pastaj. 1-0 eshte i pranushem

e mo cke ti me mu , sdu me humb ke inat ti smiley

E vura. 100 euro ndeshja ka nje 11 metersh.

Ndeshja barazohet them une.

dhuroja ato 100 euro nese i ke teper  jetimores o babam , pse i ben dem ne baste koti.

po shkoj ne det me mire ............ kam frike me e pa pjesen e dyte

 

1-1 jam dakort , do ha buke sot smiley

Portier Berisha, mbas gabimit te golit, ka bere te pakten dy pritje serioze. 

yes he did, thank god 

edhe kaq mire se portier rezerve ne ekipin e vet eshte.inshallah nuk demtohet se dy te tjeret jane jane nga kampionati vendas njeri prej te cileve 38 vjec.

e lesh lesh me nje lojtar manget dihet ai muhabet 

Duhet te futen nje here ne zone tanet se gati eshte arbitri per te dhene penallti.

"Albania in dieci, ma non sembrano" thote ky komentatori italiano-zvicerian ketu. 

Ja hoqi breket smiley

Ja dhe ky tjetri qe merr karton 10 sekonda sa futet ne loje. smiley

28 minuta. Kace te kap nga breket se eshte grek malaka

Ergys Kaçe zëvëndëson Taulant Xhakën, direkt bën gabim, dhe merr të verdhë (me një faull që ishte edhe për të kuqe).

Idiotë! Nuk luhet me 9 veta... shqyqyr, i shpëtoi Berisha, prapë!

Lenjani është në tokë... nxirre topin jashtë, vono lojën... 

Xhaka dukej me nevra.

Çikalleshi do hyjë në lojë së shpejti...

Del Roshi, hyn Çikalleshi

Thash se hyni me.....
 

Hyn Gashi, dhe zgjon publikun!

Sa eshte rezultati? Apo mbaroi! 0-1.

Akoma 0 - 1, edhe 5 minuta + shtesa. 

Pse ekziston pmusaraj me te vertete?

Rrofte Shqiperia!

Po afrohet fundi,dhe sulmet po i ben Shqiperia. Gashi bosh para portierit...  jo!

Nuk e besoi ishte vetem per vetem. 

Nuk e besoi... 

Gashiiiiiiiii

eh, diletante. Nuk humben rastet keshtu. Bravo per performancen me 10 veta.

Diletante me zemer. smiley 

Mire mo mire po me mire humbje me dy e plus gola po me sulme dhe me.raste sesa kshu.

Mu po mpelqe kjo kombtare
 

luajne mire kur nuk kane asgje per te humbur.

keto jane kapacitetet,  me vjen dyshimi qe vllaznit e zvicres na mbajten me hater...

Ndajme te njejtin dyshim.

Mbaroi... 0 - 1, ama humbje më dinjitoze nuk bëhet!

Gjynah! smiley

Si drite jane cunat!! Provoni te luani pas 50 vjetesh pritje dhe te beni me mire. Si shpirt, si zemer!!! 

Loje e bukur, me 10 lojtare me shume se gjysma, 'Switzerland takes it, but only just by a bit' thote komentatori

E ore, komentuesa...e kapet kete timin apo jo?

Si I bije! Me dy humbje te tjera shkojne ne shtepi?

nashi vjen franca.

Deuteronomy 31:6 Be strong and courageous. Do not fear or be in dread of them, for it is the LORD your God who goes with you. He will not leave you or forsake you.”

 

Po ca mos ta shash Gashin, kur zben gol as bosh per bosh me portierin cfare goli do te besh ti. Ndoshta ishte mungesa e eksperiences ne Europian, po Shqiperia se meritonte humbjen sot. 

Aty dhe une e Beja goal lol

Zeqo kujdes se esbte Tafuti ketej rrotull dhe e di ti qe te ka hale ne sy ai smiley.

Po bumbem dhe me Fr nuk besoj se kemi me shance per me tutje.

Paraqitje dinjitoze si per here te pare. Te shpresojme qe me francen luajme si ne pjesen e dyte.

ndeshjet e para gjithnje humben nga skuadrat qe e kane per here te pare. Mund te kish shkuar me keq.

Kukeli ne qender te mbrojtjes ishte zbulim ne pjesen e dyte.

Kukeli i madh fare

TERSI ne stadjum. Na mori ne qafe mofo-ja smiley

 

Pavaresisht nga goli, kuqezinjte dominuan lojen. Ndeshkim i qellimshem i turpshem i Canes! sb

Ja dhe tifozi i Vuqidolit. smiley

i take it 100 euro te moren te ligat e tu bene kurban.smiley

smiley

Tifozeria fantastike!

Ja dhe portalet shqiptare, një Zot e di se ç'publikojnë..
 

Taulant Xhaka trondit pas ndeshjes me deklaratën e tij 

 

Taulant Xhaka ka then aps ndeshjes se ishte i zhgenjyer qe nuk arrit qe te fitonte nga vellait te tij Granit Xhaka.

“Patëm emocione në 20 minutat epara. Gabuam. Ajo na ndeshkoi. Ne  dinë që Zvicra ka eekip të mirë. patëm mundësi për gol, dhe një gol dotë na shpëtonte.  U mërzita që u zëvendësova. Por ishte mendim i trajnerit” – tha Xhaka.

Se ku është tronditja këtu, unë nuk e di, kush na e thotë?

 Ai huqi jone qe humbnim ndeshjen nga fundi edhe pse luanim mire nga fillimi, eshte kthy ndryshe, ham gol ne fillim, kot fare, dhe luajme nga fundi gjithe ndeshjen shume mire por pa shenu gol ! Nejse ishim me mire se Zvizra e Bjramit, si nivel loje, panvarsisht humbjes! 

Pacim fat , me Francen dhe Rumanine ! Te dalim te pakten tek vendi i 3-t !

edhe thoni pastaj qe nuk e ka fajin Berisha. Canaj me mire ne stol.

Po ai mo. Ku del ashtu si majmun, lol. Ndoshta topi do hynte prape, po aq shume sa doli ai, ajaja. Hajt mo 1-0. Not bad. 

Rasti i Canaj ishte nje gafe e madhe, nuk e di pse ai u ndodh ne kte situate e panevojshme  te ndodhte ! Nuk ishte as ne zone te mbrojtjes as ne zone te sulimit ! 2 kartona qe mund te evitoheshin !

largoi topin me dore, ca do bente me shume?

po pse shko ne stadium mer kur e di edhe vete qe je tersi i kombtares? ca mutin do? 

 

smileysmileysmiley

300/1 eshte kuotuar Shp per fitimin e euros smiley. Hidhini bastet njitash se mbas fitores me francen dhe rumanise do jete teper vone smiley

zvicra ka lojtare me te kompletuar e profesioniste, por sic u pa kishin mjaft pika te dobeta, me pak pressing e humbnin topin. Interpretimi i ndeshjes nga ana jone ishte i mire. Emocionet ben te tyren.

Me pak koalidim te skuadres, forcim personaliteti, skuadra mund te bej nje perfaqsim dinjitoz.

kemi fat qe Cana s'luan me francen se pa te luajme me mire dhe pa frike ne mbrojtje.

si nuk e ka kuptu akoma ky, qe duhet ta leje futbollin se eshte shume i dobet si lojtar.

smileyNejse, nga kjo loje askush nuk humbi, ja fituan vllaznit tane me Zvicren.

zeqo po amerika me ke eshte ne grup?

Kolumbi, Paraguai, Kosta rika, me duket, per me teper lidhu me iFiqo.

ti dali inati me KM, nuk jep xhevap tani.

Sonte, rrafim Paraguajin dhe voila

 

Ne ça ore E.T!?

7 pm.

Zavalli esh TERS, e di qi esh TERS, dhe nuk i rezisto dot kalamonllikut. 14 vjeç Kryeminister smiley

 

edhe dhender , na beri edhe femi gjinua harrove 

 

leje fare se u merzitem smiley  gjithe ato raste humbem smiley

BBC në përfundim të ndeshjes:

 

"Albania's 10 men battled hard to stay in the contest and boy oh boy did they have chances to get something. Albania, you have won a few fans today though, great spirit."

Po pse u desh aq ster-mundim  shqipet  te luanin me 10 lojtar qysh ne minuten e 37 ?!!

Kjo per faj te Canes dy kartona te verdh brenda pak minutave Ishte gabim mendoj qe i kushtoi shume ekipit tone.

Pjesen e dyte luatem shume mire me mire se kundershatri,

Per mua kjo humbje ishte per faj te Canes !

Uellsi perpara me sllovakine, shenon Bale i shemtuti

evropa lindore tu u rraf gjithandej.

sa here qe bejne trysni dhe luajne fort ne sulm , kane rezultat.  sa here qe luajne me mentalitet  te lodhuri  call me alba 0000smiley, rrihen.      taktika e tipit  merre topin , coje deri ne mesfushe, e ktheje prape te portieri,   nuk te con gjekundi!     

si ne cdo fushe xhanem      nuk ecet perpara duke bere gjyhafqarin

Shqiptarët kanë vendosur një rekord në ndeshjen e parë të Euro 2016, në Lens. Sipas organizatoreve spektatorët në stadiumin e Lens që kanë deklaruar kombesi shqiptare, mendohet se janë më shume se 23 mijë vetë.

 

I fitova kolegut tim të punës 1000 lekë bast. E kishim vënë paradite. Unë: "Cana del me të kuqe" dhe fitova. Sapo i mora dhe i dhashë kolegut një birrë.

Sidoqe te jete perseri paraqitja e cunave ishte dinjitoze.

Hysaj ishte lojtari me i mire i Shqiperise, lojtar shume i kompletuar si nga ana fizike ashtu edhe teknike, i ka te gjitha kriteret per ta zevendesuar Canen si kapiten i ekipit. Sadiku shume mire duke patur parasysh qe i ngeli i vetem barra e sulmit. Lenjani shume i shpejte ne switch, por nga ana fizike calon pak, megjithate shume mire. Berisha shume i mire duke perjashtuar gabimin trashanik te fillimit, por kjo ka qene gjithmone semundja e portiereve shqiptare  me Perlat Musten, Foto Strakoshen e kompani.

Mos te lutem,nuk krahasohet Perlat Musta me Foto Strakoshen. Perlat Musta,pa frike mund te kete qene nder portieret me te mire te evropes ne kohe te vet.

prisja me shume nga kosovaret e zvicres.. Mendova se do luanin me forte per te justifikuar veten dhe zgjedhjen e tyre. Por, ishin medioker duke filluar nga taulant xhaka. Nejse, sinqerisht keqarrdhje per Canen. E panevojshme, e pa falshme. Trajneri ka pjesen e tij te fajit, Canes i duhej treguar vendi shume kohe me pare dhe jo te trajtohet si i paprekshem. 

Jo nuk kane pse te justifikojne veten gjithmone. Nuk eshte hera e pare qe luajne kundra Shqiperise.

Nejse humbje me nder e shqiperise 2 krena ndaj shqiperise kryq+krene

Cana nuk duhet te jete as ne 24she dhe jo me 11she. Ketij trapit i duket vetja here Beckenbauer and here Skenderbeu. Pervec anes fizike ky nuk ka kurrfare inteligjence. Ju kujtohet ndeshja me Serbine dhe Portugaline? Le shume per te deshiruar si lider. kam pershtypjen qe nuk eshte fort i pelqyer edhe nga lojtaret e tjere. Me 10 lojtare luajtem me mire. Shqyyr nuk luan me Francen.

Canen meqe dune t'ja bajne respektin deri ne fun,mund t'a aktivizojne mesfushore shkatrrus sic ka qan pozicioni i tij fillestare. Duke pas prasysh qe nuk i mungon aftesia per te shperndare topa;mund te ishte efikas edhe ne fazen ofensive. Kto historite,pastaj,me shitje neshjesh,jane llogje katuni. Karton te kuq ka marre gjate gjithe karieres se vet me shumice. Shqiptaret e Zvicres na trajtun me conpassion. Lojtari me i mire,Abrashi.

mesfushor shkaterues kerkon fleksibilitet, levizshmeri konstante, pra impenjim te larte fizik qe nuk mendohet se eshte e mundur per Canen ne kete moshe..  

edhe une mendoj qe Abrashi ishte lojtari me i mire sot. kishte  siguri, qetesi dhe kontroll topi te admirueshem gjate gjithe ndeshjes.. ndersa Hysaj e rriti lojen sidomos pjesen e dyte. pjesen e pare ishte i pasigurte.. Rodriguez dhe ai Xhemajli, me duket, i  iken nja dy here dhume rrezikshem nga krahu i vet..

Cana lun ne panik ne mbrojtje pasi nuk ka me vetbesim,them qe ne mesfushe do te ishte me i cliret dhe do te fitonte ate fleksibilitetin qe thua ti. Per anen fizike jam dakort,por thashe,meqe duan t'ja bejne respektin deri ne fund dhe mendoj qe meriton respekt. Te mos harrojme qe ketu jemi edhe fale asaj nderhyrje perfekte te tij ne me danimarken,duke shmang nje gol te sigurte.

respektin me te madh cana e ka MORAL. sepse i doli nami qe zgjodhi me lujt per shqiperine, kur franca po e luste te luante per te (legjende urbane, sepse franca asnjehere nuk e ka ftuar te luaje per te).

kjo beri qe shume te rinj kosovare te zgjedhin te luajne per shqiperine dhe jo vendet e tyre te banimit.

po cana po ashtu karieren e vet (qe eshte nga futbollistet shqiptare me karieren me te mire) nuk e ka mbajt me futboll por me moral. ja u ha zemren tifozve me sakrificen dhe shpirtin qe jep ne fushen e lojes. kjo e beri dhe qe te prishej si futbollist, se ne te ri nuk ishte keq, kishte bile dhe nje fare teknike. (kur lunte me PSG).

cana kuptoi sesi mbahet futbolli modern. me hile, me shtirje. me artistllik. 

puna eshte se neve na duhen, futbolliste te mire dhe jo artiste (intermittent du spéctacle, quhet ky zanat ne france) te mire. lojtaret si cana jane te mire me shit bluza. ate qe ben ne fakt me shqiperine. 

cana duhet sot te jete aktiv me shume ne stol, dhe te luj sa me pak. por kete duhet ta kuptoj ai vete, se ndryshe nga pesha historike qe ka marre trajneri nuk ka si ta largoj. dhe nuk eshte ai qe ka frike, por lojtaret e tjere luajne me frike nga gafat qe ai ben, dhe dobesia futbollistike qe ai ka personalisht. ka vite qe eshte djeg si lojtar. ne fushe lun teater.

Rusi barazoi !!

Kta sjane gjo tjeter vecse plehra , po i pate ra Ciftelise s'bohesh futbollist , kushedi bohesh Kryeminister , robt ku ti keni .

lojtaret ? 

Nga mediat CH+AL c'ka pashe tifozeria TOP 1.

Vec e prishnin me ulerimat ndaj Shaqirit & Co. Loje eshte futboll, qejf emocione.

Ndersa per Shqiptarine ben me shume (indirekt) Shaqiri & CO se sa tifozeria qe kur ndeshjet mbarojne bie ne qetesi.

goli i pare ishte dalja e gabuar e portierit por edhe e mbrojtjes,  por humbja e lojes ishte apsolutisht faji  i Canes !

Loj fjalesh ne gjuhen frenge kete nga twitt frengj.

gachis = rast i humbur, shperdorime.

**Quel Gashi** rasti i humbur i golit ne minutat e fundit.smiley

Schär = shër = e shtrenjte

Ca coute Schär la sorti du Berisha (kushton shtrenjte dalja e Berishes)smiley

 

Fitoi skuadra favorite e skuadra me e forte ne fushen e lojes,edhe pse nuk e meritoi fitoren! Ashtu si shkoi ndeshja Shqiperia me barazim nuk eshte se vidhte ndonje gje! Kampionati per ne eshte ndeshja me Rumanine,Zvicra sot e Franca me vone duhet te jene parapergatitje per ate ndeshje! p.s  cfare duhet te bente Cana ne ate rast? te linte topin te kalonte e te nxirrte ne pozicion ideal per gol sulmuesin e Zvicres? Me 2-0 ne ate min as nuk mund te behej me fjale per futboll e nje pjese te dyte si ajo qe njerzit pane e pelqyen nuk do te ishte e mundur! Lojtaret me te mire Kukeli e Roshi..prisja me shume nga Lenjani..Berisha ka instinkt e eshte elastik,cilesi te mira per nje portier,por nuk jep siguri,nuk ka inteligjence e as personalitet,perfundimidht me gjithe pritjet e mrekullite qe beri e qe shlyen gabimin e golit te pare per mua mbetet pika me e dobet e ekipit! Edhe dicka tjeter,Sadiku e Gashi nje note shume te ulet,nje dysh me hater,nuk me duhet fare sa vrapon e lufton apo ndihmon,kur je balle per balle me portierin..duhet ta futesh brenda ndryshe te gjitha shumezohen me zero..e pafalshme,zhgenjyese!! 

cana duhet te mos dilte kallup. cana lun me pathos. hidhet me dy kombet kur s'duhet (kartonin e pare e mori keshtu), sulet kur s'duhet, kercen kur s'duhet, etj. 

i ka humb fare reflekset e futbollit. nuk e ndjen me topin hiç. tek rasti ne fjale doli kallup vete. vendoset keq, perpara sulmuesit  dhe afer tij, kur nuk ka me fuqi. mbahet ndryshe kundershtari kur s'ke fuqi, kur tjetri eshte me i fuqishem dhe i shpejte nuk i rrihet ngjit. rrihet me mbapa tij. etj.

woohooo!!! iFiqo!!!! Quarter Finals!!!!

me brazilin

Me ne fitojne te gjithe!!!! smiley

E ore, komentuesa ... e kapet apo se kapet ate t'ballçekanitsmiley pak rendesi ka, tani qe u qetsuan ujrat, na thoni:

- a do e bejme reformen ne drejtesi?

ose,

- a do hapen dosjet?

ose,

- futbolli eshte loje reaksionare (pranej nuk komenton Stalker), apo loje perparimtare?

ose,

- a do te vazhdoje Zvicra te ruaje sekretin bankar?

ose,

- .........................

 

O shqiptare, a ju hengert nje mortje mase ju ha...

Po anglezi me rusin te kallaisin, ta bejne kurrizin me

te bute se barkun, ju ca me rrini sikur ju ka ngrene buken gomari!

 

Apo doni te dilni si rruar qethur?

Shqipëria nuk është 100%.

Kjo për fajin e Federatës.

Kanë bërë shumë për të cenuar rëndë besimin e skuadrës.

1Paga e trajnerit dhe konfliktet publike i hoqën sharmin kualifikimit. (ah fukarai kur bëhet me lek).

2.Ironia për Ganiun si trajner i Italisë. (katastrofë morale)

3.Por me e rënda ka qenë ajo ku zhveshin trajnerin  nga merita në kualifikim duke shkatërruar stimen e lojtarëve.

Mos harrojmë "sabotazhet"....  Se ne,duam të shkojmë në  hënë me biçikletë.

 

 

 

me francen fitojm 2-1, pazar i sigurtsmiley

Zvicra e meritoi fitoren, pasi ishte me kompakte dhe me e studjuar ne ndeshjen e saj! Ekipi shqiptar kishte moral dhe inisiative, por me pak nderlidhje nder vete! Ndeshjet Uells-Sllovaki dhe Angli-Rusi ishin vertet te bukura dhe te kater ekipet mjaft te fuqishem. Duket se ky eshte grupi me i forte! 

pse shkrun me inicialet (duke fshehur emrin) ai autori i artikullit qe lexon ? apo nuk ja shtrove pyetjen vetes.

tjeter here me djalesmiley

po nuk u fuqizuan ne sulm,nuk fitohen ndeshjet.    na mungon nje organizator i mire.  

gjimshiti duhet futur ne mbrojtje mbas kampionatit.

 

Shume mire lujten. Nuk eci sa deshem, i ka futbolli keto. Aq me shume qe eshte kapitalist.

Te ishim ne nahite e tjera aq mire sa jemi ne futboll ... Ganiu per km!

jemi me mire ne te tjerat se ne futboll. gjykimi tend eshte i shtrember.

Më kujtohet botërori i 2010, ku Korea e Veriut poshtërohej nga Bregu lumit(fildishtë) dhe Portugalia dhe më pas kur ekipi u kthye në atdhe përfunduan në punë të detyruar në minierë...

eshte rrene (legjende urbane) kjo qe po thu ti. asnje nuk i çoi ne miniere.

nuk lozet futbolli me qeleshe. 

ato qeleshet te çun ne kete Euro. 

 

Nuk kam shpresa por uroj me gjithe zemer te fitojme me Francen. Per mua kjo fitore do te ishte njelloj si te fitonim europianin. smiley

Me plis ne Paris ... Rrah si zemra ciftelia /  Sa e madhe asht Shqipnia

o Qemol, ku ishe dje ti mo ? 

Aty isha Beluggio; ku krosoji kornen Shaqiri. Midis tribunes se pare dhe te dyte ishin dy rreshta : rreshti dyte . Isha edhe dje ke RFGJ-Ukraine mes tifozave te Ukris. Bile isha gjithe para diten ne qender te Lilles duke bo gallate me tifozat gjerman dhe ukrahinas. Ishte koha kur sa kishte fillu pirja dhe ishin miq e shoke me njoni tjetri, duke dale ne foto dhe kercy O sa mire me qene gjermon/ ukrainas. Kur shkojme ne shpi, ke cuni tezes shofim ne TV po ato fytyra qe perqafoheshin, pershendesnin njoni tjetrin me karrige kokes. Kush e dinte qe birra franceze ishte too strong ...

Deri tani pa frike jemi me mire se Turqia dhe Irlanda del Nord. Fati i keq qe rame ne grup te forte. Kushedi cdo kish ndodhur dje po te kishim Gjimshitin ne vend te Canes dhe Rashicen ne vend te atyre 2 druvareve ne sulm.

popujt me barbare te botes, anglezet dhe gjermanet (dmth anglo-saksonet) po e tregojne veten ne kete europian.

Si do dali dushmoni sot se è vuna per 4gola. Ishalla po' ma neron

Shume paske vone .

Tani qe Lorik Cana nuk luan me, shanset per te fituar ndaj Frances jane te medha .

dy jane gjithmone faktoret o Brad:

1) a shko tersi ne stadium,

apo

2) nuk shko tersi ne stadium

nuk bo vaki te kesh tre raste tek per tek me portierin e ti humbesh te treja. 

Fatkeqesisht shkon smiley
Por Likja kishte thone sot qe do boj krize qeveritare vetem e vetem qe palla te kthehet .

i lumte atij djalit qe e shtyu me karroce Shvajctangerin deri ke porta smiley

e kane si Adam Vinaterin tashti

Ma prishi fare smiley i majten me hater.

ka kush i thote ketyre lojtarve shqiptar hiphop,

ajo qe luhet ne fushe, nuk eshte gjyle po eshte top.

pse ngerdheshen, pse fryhen e shfryhen si bole,

futbolli eshte loja me e thjeshte, fantazi e burreri .

 

Ueee klasike e dogjen Brazillin me gol me dore smiley

 

Shqipei Zvicer filloi e mbaroi e kot nuk thone se nuk mbahet shtepia me miell hua !

Dhe Spanja fitoi por me breke nëpër këmbë, asgjë që të kujtonte skuadren e ktyre 8 viteve të fundit..

barazim suedia me irlanden. nuk na leverdisin barazimet. duhet vetem fitore te thella te dy ekipemeve me te mira ne cdo grup.

Kjo do ishte mirë pasi do na shtoheshin shanset për të dalë nder 4 të tretat, gjithsesi s'kemi shpresa me çpo shohim smiley

Italia Madheshtore !

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).