Fjalë që shpesh janë konsideruar klishe, si atdhedashuria apo krenaria kombëtare marrin tjetër kumt para imazheve të mijëra shqiptarëve në të gjithë botën dhe 11 djemve në fushë që sfidojnë stereotipet ndaj shqiptarëve. Klas, sportivitet, bukuri dhe shpirt gare. Edhe pas humbjes, një lumë falenderimesh për përfaqësuesen. Ky, mendoj, është një moment i veçantë, jo i rastësishëm, që duhet të bëhet fillimi i diçkaje të re.

91 Komente

ne 90 nuk e shinim dot me sy flamurin...

pas 26 vjetesh barku eshte plot, dhe tani kemi krenari per flamur...

faleminderit demokraci!

/shihemi te djelen ne Lion!!!

ka filluar procesi i ''zbardhjes''.   shqiptaret,edhe pse me vonese te madhe. po e kuptojne se  tufezimi internacionalist  demode afrikanoqendror, po ja le vendin dalngadale kombetarizmit te evropes.

te shohim cfare ndikimi do te kete kjo fryme ne skenen politike mozambikase shqiptare

+100

nuk eshte veçse karllik turme. edhe francezet duken si ne ato filmat me naziste, me flamurat e vegjel te gjithe ne duar.

kur mbaron spektakli, futen secili ne brim te vet dhe rifillon letargjia. 

te gjithe popujt ne dyshime identiteti, qisin flamuret. 

Rikthim i perbuzjes per klishet kombetare! -Do ta quaja ndeshjen e mbremshme, e cila pati ne krahun tone vetem pak momente shpirti luftarak dhe sulmi, cfare kerkojne 90 minuta futboll dhe jo vetem pak momente sporadike. Biles, rreth 15 e fundit skuadra kuqezinjve po mblidhej si kermilli dhe po futej perhere e me teper si urithi nen toke, kjo jo se i kishin lene fuqite, pasi shume nuk kishin vrapuar (ne krahasim me francezet), gjithashtu u dallua ashiqari qe mezi lidheshin me njeri-tjetrin (puna e Biazit?), jo vetem po lumturoheshin me barazimin, por po tregonin hapur se barazimi ndaj Fances, do te ishte fitorja me e madhe ne tw gjithe historine shqiptare. Ky lloj kompleksi kerminjsh e meritonte humbjen! Ndaj dhe une, megjithse deri ne minuten e 80 po gezohesha, se ajd mo, drejt barazimit nuk ishte keq, pas kesaj minute po me vinte per te vjelle per ekipin tone, qe gjithe komplekse po kthehej ne porten e vet, ndaj e them sinqerisht, u gezova kur shenuan trikoloret, sepse ata po luftonin si luane, ndersa kuqezinjte po mbledheshin si kerminj. Turp dhe jo krenari! Jo per rezultatin, se ky futboll eshte ne fund te fundit, por per komplekset qe treguan hapur gjate 10-15 minutave te fundit!

Padyshim ndeshja me e madhe ne historine e futbollit shqiptar. Ne shume momente si te barabarte me Francen. Lojtaret me aq kapacitet sa kane e lane shpirtin ne fushe derisa i tradhtuan gjunjet ne minutat e fundit. Kjo skuader eshte kthyer ne nje mini Itali por pa repart sulmi/kundrasulmi. Nuk kuptoj pse Sadiku sillej verdalle si kali ne leme kur dukej ashiqare qe nuk kishte shans ne bote te bente dicka. Me mire nje mesfushor extra ose akoma me mire nje dyshe sulmi e shpejte ne 20 minutat e fundit kur edhe Francen po e linin fuqite. Fatkeqesisht Ganiu nuk ka ditur te beje dicka me sulmin. 7 gola ne 10 ndeshjet e fudnit zyrtare jane nje fakt teper i forte per shterpesine tone. Nuk do habitem sikur te jemi e vetmja skuader qe nuk shenon asnje gol ne kampionat. Kjo do ishte per turp dhe qesharake.

Sa per ndjenjen kombetare une e kam ne po ate doze qe e kam patur dhe me pare qe do te thote me karar. Nuk jam me teper krenar dje nga sa isha pardje. 

nuk ishte dhe aq faji i Sadikut, dajosh.. po pjesen e dyte ra mesfusha jone, u terhoq nga presioni i madh i francezeve, keshtuqe distanca mes Sadikut dhe mesfushoreve qofte te qendres qofte anesore, u be e madhe dhe nuk mund te kombinonin me si ne pjesen e pare...

tashi francezet e lexuan lojen tone dhe direkt ne pjesen e dyte bene dy zevendesime dhe ndryshuan pak modulin e lojes.. nderkoh De Biasi nuk beri asnje ndryshim me gjithe presionin e francezeve  e te ndryshonte pak menyren e lojes. p.sh te hiqte Sadikun qe nuk po puthte top me  dhe te vinte Cikalleshin  duke luajtur  me topa te gjate. se keshtu eshte kjo pune, kur nuk vrapon dot mesfushori prane sulmuesit, te pakten dergo topin e gjate te ai..smiley

nejse, sic u pa De Biasi shpresoj shume qe francezet nje moment do lodheshin nga presingu, prandaj edhe 2 nderrimet e para i beri nga minuta e 75 per te kundersulmuar me lojtar te fresket.. pra De Biasi  me planin e tij  ''tentoi''  fitoren.  tjeter pastaj se francezet nuk u dorezuan por vazhduan presingun deri ne fund, ndersa  mesfushoret qe futi De Biasi, sidomos Roshi me cilesi sulmuese, nuk dhane rendimentin qe pritej.

 

E ka ves de biazi qe ndrrimet i ben te vonuara. 

Une mendoj se ne fund u dorzuan fizikisht. Nderrimet me te hershme e me te zgjuara do mund ti ruanin me mire fuqite e lojtareve dhe do tu jepnin me teper kohe te rinjve qe pa presion te ingranoheshin ne loje. Megjithate ne i luajtem shanset tona. 

Markimet ishin shume zonale ne pjesen e dyte.

une kete e thashe ne nje koment dje pas ndeshjes. meqense francezet ndryshuan lojen direkt pjesen e dyte, nderkoh organizimi taktik i ekpit tone ra  nuk ishte me ai i pjeses se pare, atehere edhe De Biasi duhet te ndryshonte menyre loje me dy nderrime te shpejta.. p.sh Xhaka qe eshte agresiv ne mesfushe, dhe Cikalleshi ne sulm si lojtar i fuqishem , do luftone per topa te gjate e te larte,  kesisoj do ulte pak ritmin e francezeve ne momente te caktuara. edhe pesha e lojes do rishperndahej,  nuk do binte vetem  te disa lojtar te caktuar.

 

Belulo, per mua Sadiku ishte ne rregull, bente pressing vraponte non stop. Por nese qendroi deri ne fund pse te mos luante prane mbrojtjes 15 min e fundit pa kaluar mesfushen. Gjate atyre minutave humbem nje pafundesi me pasa 50-50 ne mesfushe sepse i kishte mpire lodhja te gjithe. 

Lojtari jone me i mire e kaliber i larte eshte Hysaj. Me kujton Hysen Zmijanin. Mund te luaje per cdo klub europe.

po, Hysaj lojtar i klasit te larte ! ky eshte i talentuar dhe i kompletuar.  edhe mbrojtes i mire, por edhe verpimet sulmuese te tij jane briliante. shume ekipe interesohen per Hysaj.  dje degjova qe edhe Bajerni ka  treguar interes.

Une per vete shyqyr zoti, aty nga minuta 70, humba fillin e llogjikes..,dhe te arsyes, shpetova paq nga kjo lemeria e folesit te mesiperm.

1 gol mbaj mend, biles sot ne mengjes isha i bindur qe kish dale 0-1. Gjithsesi pergezoj nga zemra gjithe popullin shqiptar..dhe ata qe jane me origjine nga Viset Anonime...te gjithe tok.., si vllazen.

p.s: ej, Po ballaçekani vampir: 4 parashikime ne koke deri tani!

Shqiperia ne pjesen e dyt luajti shum keq. Sa qe nuk shifeshe dot me sy, sikur ta kishin shitur ndeshjen, mbase dhe kshu ka qen vertet. Franca mund te kishte fituar dhe 4 apo 5 me  zero shum realisht. Shum dobet nuk shifesh me sy ndeshje e merzitshme.

mah, goli i dyte i Anglise ne minutat e fundit sot me uellsin me ben te mendoj se jemi duke shijuar nje spektakel te stisur si ne golin qe hengrem ne minuten e fundit me francen, i bere me po te njejten lehtesi.

Kom pershtypjen qe jane te shitme.smiley

Shto dhe barazimin e rusëve me anglezët në fund takimit para ca ditësh, raste ka plot por s'mendoj se arrihet deri aty sa të shiten edhe ndeshjet mes kombeve..Megjithatë sot ndodh gjithçka.

Kujt I kishte humb krenaria? Se na cmendet Ka nje jave. 

ti prej kohe kishe deviju nga deviza patriotike, smiley

 

Jo per patriotizem, por per realitet...  kombetarja jone po luan si e barabarte me te tjeret... Pamvaresisht golave qe merr... dhe ato qe nuk ben. Julutem shumekomentuesve te mesiperm... mos harroni se nuk jemi as Franca e as Anglia e keshtu me radhe... Gjithe ekipi yne vlente me pak se treçereku i Pogbase, e megjitheate çunat e bon Pogbane me shoke me fol me vete... Mos harroni se lojtaret tane luajne me kampionate te nivelit te dyte e te trete... dhe se fundmi mos harroni edhe se per here te pare ne historine tone futbbollistike (ishalllah nuk eshte dhe e fundit) po marrim pjese ne nje kompeticion te tille dhe kho nuk eshte pak...

RRESPEKTE pa fund per ÇUNAT E KOMBETARES... RRESPEKTE... RESPEKTE ... RESPEKTE!

Dhe padyshim nje falenderim i madh u shkon edhe atyre mijra tifozeve shqiptare te cilet na nderuan dhe i ngriten koken larte ketij kombi per edukaten kulturen dhe pasionin qe treguan ne tiffozzllekun e tyre!

RRESPEKTE!

Si dhe mos harro... RESPEKTE per kryeministrin tone, nen rregjimin e te cilit u arrit kjo fitorje mbi fitorjet.

RESPEKTE... na nderoi te gjitheve kombtarisht... si tifozi me i gjate i stadiumit!

Ti qe e ke aty kujtoje qe kohen e lire kur nuk ka se c'te beje tjeter te merret edhe me qeverisjen e venditsmiley

Na nderun cunat e kombtares, i heqim kapelen!

ku eshte ai shonci i fillestarit kur duhet? pike shonci nuk e patem per dy neshje rresht.

do bejme histori kete kampionat, do rrafim rumanine dhe do heqim qafe nje nga keto te medhajat direkt ne raundin tjeter.

Ne knock out ne do vemi

kush s'beson borxh nuk ia kemi .smiley

Ti shpresoj e di qe jemi te fundit ne grup me 0 pike.

Shqiperia me kujton Leicester City ne Angli sezonin perpara se te fitonin titullin. Luanin te barabarte me ekipet e medha, por humbisnin. Trajneret e ekipeve te medha ishin plot levdata per Leicester dhe thoshnin nuk e meritojne vendin e fundit. Fati u kthyhe me Leicester dhe fituan 7 ndeshje rrjesht qe ju siguroi mbijetesen. Sezonin tjeter fituan titullin.

Shqiperis i duhet ti kthehet pak fati, por i duhet dhe nje portier e nje sulmues.

Per mua difekti kryesor i kombetares eshte qe duhet te mesohet te luaje deri ne minuten e 90-te. Sado te pergatitur e te afte te jene mbas kaq brezash qe luajne dhe ne skuadrat perendimore, prape kombetares sone i bien breket nga mesi i pjeses se dyte. Shume rezultate negative i marrim pikerisht mbas kesaj pjese. 

Mos te harrojme rastet qe humbem me Zvicren (qe duhen patjeter te shfrytezohen sepse ekipet e tjera ste falin) etj. Pergatitja fizike duhet te jete me rigoroze. Teknikisht dhe organizmi nuk binte aspak me poshte se Franca mbreme madje kishte momente qe loja jone ishte me e qarte dhe e bukur por ra ne sy momenti kur lojtaret humben freskine fizike.

Nuk besoj se kjo ndeshja me Francen, ndryshe nga ajo me Zvicren, ishte per t'u krenuar. Sidomos pjesa e dyte, se e para ishte me e ekuilibruar. Kur nisen presingun francezet ne te dyten, u coroditen fare keta tanet, kap top e co per laraska. Nuk ishte se nuk patem fat ne dhe e hengrem golin ne fund, ishte qe nuk paten fat francezet qe nuk e bene dot golin deri atehere. Dhe pastaj reagimi pas golit ishte, mos e pyet. Po te kishim bere gol ne dy minuta para perfundimit, jam i sigurt pas nje minute francezet do kishin barazuar. I vetmi shans per fitore qe kishim ne, ishte te benim gol ne minuten e fundit dhe pastaj t'i binte gjyqtari bilbilit. Nejse, me Zvicren u ankuam se e hengrem golin ne fillim, me Francen se e hengrem ne fund. Do Zoti nuk e hame me rumunet ne mes, se per cfare do ankohemi pastaj. Kjo kombetare aq e ka takatin sa kohe qe nuk ka nje lojtar-gol. Dhe e ardhmja me duket me e zymte tani me kete punen e kombetares se Kosoves. 

 që sfidojnë stereotipet ndaj shqiptarëve

Video e ketij aktorit belg tregon se stereotipet jane ende te fresketa.smiley

 

smileysmileysmiley

smiley

Te ishte ters ai, nuk do ishte ne krye te partise per 26 vjet.

Blendo, mir e thua ti, por per mua ka/kish rendesi qe morrem pjese ne kampionatin Europian te futbollit. Ku ka gje me te bukur se sa me qindra komentatore televizionesh po flinsin per Albanien smiley  - Ja topin tani e kane albaneset smiley  Me miliona telespektatore ne ter Europen dhe Bote, po ndigjonin per Albanien. Biles edhe tek puna sot, te tere po flisnin per ndeshjen dje. Ku ka gje me te bukur. 

Bravo Pier... bravo... ja kaq duam ne si per here te pare... ne 200 vjet futboll ne per here te pare hyme ne nje kompeticion te tille dhe kerkojme qe te jemi kampion evrope... pffff... si nuk e kuptojne keta njerez qe ne kaq i kemi mundesite...!!!!!! Ne nuk jemi as Gjermania as Italia e as Franca... ne jemi te fundit e Europes...dhe si te tille kemi bere nje perfaqesim me se dinjitoz...

RRESPEKTE PER KOMBETAREN E FUTBOLLIT TONE... RRESPEKTE... RRESPEKTE... RRRESPEKTE...

dhe nihhilisteve legena ju uroj nje shikimte kendeshem te evropianit...

dy tifoza shqiptare paskan perdor thiken dhe plagosur nje belg dhe nje francez ne nje fan zone ne Lyon.

direkt na lidhi perendimi me krimin, siç e ka zakon. mos me na lon shume me u fry prej krenarise.

Une gjithmone kam qene kritik me kombetaren , mbreme jo , jam ndjere shume krenar qe jam Shqiptar ,nga Franca , Gjermania dhe Italia me qindra sms per lojen e Shqiperise , e shkelqyer , nuk i lexoj dhe nuk i publikoj dote te gjitha por dy me kane bere pershtypje , nje kolegu im me nene Franceze dhe Baba Gjerman mu luste pa mase qe te nderhyja tek Nishani qe te merrte Pasaporte Shqiptare dhe pasaportes Gjermane ti bente naften , tjetra , njera nga dashnoret e mija ne shume foto duke qare dhe uleritur ( franzeze kjo ) tunde flamurin Kuq e Zi dhe me shkruante " leri te tera martohu me mua , jam krenare qe haj Shqiptar "

Hahahah sa kam qesh dhe per te qene ne te njejten linje lexova ne gazete sot se dhe Albano Carrisi kishte marre nenshtetesine shqiptare smiley. Ngela pa fjale shqiptaret ku e ku te marrin ndonje nenshtetesi te huaj italianet marrin nenshtetesine shqiptare...

(te gjitha palet) e marrin se diçka fitojne. ose asigjo nuk u prishet nga kjo pune, dhe asigjo nuk rrezikojne.

pse mos ta kesh nje nacionalitet me shume, per koleksion.

Filloi Dojçi

 

Ka per ta plas keq golin dojci.

 po nuk futi doren neper koqe e pastaj ne goje trajneri Low, nuk ben gol Gjermania ! .smiley

Ne na morri ne qafe Ganiu, eshte i turpshemsmiley

qelloi trajner pa vese Ganiu. mirepo vesi eshte fat.

megjithse dje Ganiu u nxeh aq shume dje saqe humbi kontrollin qelloi me grusht ndihmsin qe kish prane..smiley

Ose i ka ra lapsit. Qe te bojn gol keta do me duhet me e shkul fare ... smiley

Cdo 2 sekonda, kamera qe fokuson Löw. Askush  nuk e ka mendjen te ndeshja.

Hallall polski! E myti!

Ekipi me i mire deri m'tash Italia.

Ja golin Polonia tani.

Kombetarja, edhe pas humbjeve, eshte ngritur ne nje nivel te ri pjekurie sportive, dhe ne kemi fatin e mire te perfaqesohemi nga ajo. Kane luajtur me pasion dhe dinamizem, me shume s'ka ç'te kerkohet. 

Blendo, i paske vene edhe ti te albumi jot keto dy cucat qe u cilesuan si tifoze seksi.

Pyetje shume te thella!

A do të jeni të pranishme në ndeshjen e ardhshme kundër Rumanisë?

Nuk e di nëse mundem shpresoj se do ta shoh edhe ndeshjen me Rumaninë.

Mbas publikimit te intervistes, vajzes do t'i kene ardhur shume oferta per bileta.

...pikerisht, pikerisht

Gjynaf me pas gjermani 4 pike dhe ne asni.smiley

Duke patur parasysh qe jemi vendi i dyte pas Gjermanise, duhet te kishim te pakten 2 pike.

Ne jemi partizane, vetem luften nacionale fituam ne. smiley

lesh devè.

hajt mo, qeka me traktate miqsije puna ket here smiley

Dje arrigo Sacchi te rai e krahasoi ndeshjen me francen si ndeshja mes nje peshkarexheje dhe nje aeroplanmbajteseje. Diferenca ne vleren e lojtareve mes lojtareve ishte 500 milion euro.

Sacchi can suck it!

smiley e forte

megjithese theksi nuk eshte tamam vlonjat!

Prit mer se s'ka fillu akoma daveti prej verteti. Mbildhen piket sa me kalu lumin qe s'do e kalojn dot zarat.

Gjermania e madhe... mezi barazoi me Polonine dhe ne shajme kombetaren tone... ikni mor legena....

 

Po pse nuk shef anen tjeter, ate te Polonise qe i mori barazim Gjermanise se madhe?

apo po percjell mesazhin e liderit?

Futbolli sjell gezim e krenari te perkohshme .kombetarja per momentin  eshte i vetmi haber i mire qe vjen nga vatani yne.Kur bejne sehir kombetaren eshte e vetmja kohe kur shqipot bejne pak pushim nga prerja e gurmazit te njerit tjetrit e shijojne disa momente si njerez normale.

e mire tashi , robi kur ska kerkesa ndaj vetes ca pret te haje me shume gola ??

ne nuk kemi lojtar te rrezikshem qe bejne gola te rrezikshem. cudi pra se kshu si rrace kto grate e huaja vdesin per icik shqiptar , i quajne shqiptaret te rrezikshem

te kishte qene femer ne vend te topit meqene smiley

Shih ku i shkon mendja kesaj...papapa

Ecclesiastes 9:11

I have observed something else under the sun. The fastest runner doesn't always win the race, and the strongest warrior doesn't always win the battle. The wise sometimes go hungry, and the skillful are not necessarily wealthy. And those who are educated don't always lead successful lives. It is all decided by chance, by being in the right place at the right time.

Skuadra jone eshte ne rruge te mbare qe kur e ka marr DeBiasi. Per tu fuqizuar me teper duhen stadiume dhe qendra  dhe impjante sportive te reja per te rritur nr e talenteve te reja ne te ardhmen.

Also, we lack  creativity and endurance. .na bien poturet me skuadrat e forta si Portugalia, Servia dhe Franca ne 15 minutat e fundit. 

USA!USA!USA!

 

Presim Argjentinen ne Hjuston.

No Bedoja, no Xhermen Xhons, no Babi Ud, po shyqyr do kemi

Dempsiiin.

Tiku ti paske wifi aty ke veni yt? smiley

Gjec paqe tiku! smiley 

te merziten dhe suedezet iher si u merzitem ne! 
T'i qendrojme besnik thenies proverbiale, me mire asnje nga ne sesa te dy!

lol @ turkiye

Qyshkur vojti Tersi per krushqi nTurqi.. smileysmiley shkun per angora dhe kto smiley

6. Ka dhe çerek ore.

çvete çvete

7 (shtate).

Populli i Meksikes duhet ti boje monument Vidalit, qi nuk lejoi tu bojshin 16 gola smiley

Presim twit nga z.Trump smiley

 

Fuck the frenchies. Nuk kam pa popull me pordhac. Bojn i hale me pare me turizem dhe i trajtojne turistat si mr qene gabela. Case in point, zbrita poshte me blr icik sheqer per kafe dhe dyqoni LIDL nuk ishte hap akoma. Shkoj cross street ke nji si puna donkin donuts dhe i bleva 3 krosants e i kerkova ca paketa sheqeri.....bla.bla.bla... me tregonte aparatin e kafes. Sme dha qe sme dha... bote sikur smerrte vesh anglisht...por ate go fuck yourself ...e kuptoji per i here .na i thashe se sti du as croissantet futi ne bythe dhe ia hudha ne banak. Me mire sillen kurralet e zi qe shesin xhingla poshte kulles me turistat se keto frog eating french faggots. Oh heah...and try learning a little english you dildos........ paris was pretty though.......... qemoli signing out from lyon.see you back home. Me fitore.

dine anglisht qemolo. por nuk duan ta flasin, se jane delikat. smiley

nuk ka popull pordhac por bythe pordhace

Xu Qiu  XII  siecle

Te hapin barkun kur flasin anglishte francezet. Me mire qe nuk te ka folur. Dhe shume turiste qe shkojne ne Paris jane shume te zgenjyer me sherbimin. 

Ne france e jugut, zonat alpine sherbimi eshte me i mire se ne paris.

Ne zvicer + austri do gjesh TOP sherbim, si nata me diten parisin. 

Do fitojme apo jo?

Kshu me pyti polici i doganes ne amsterdam. Po nje rrashika e njef ti me tha? Shqiptar qe lun ne hollande me tha. Jo i thashe. Une njof vetem sadikun, cikalleshin dhe lenjanin i thash. Keta do bejn nga nje gol secili sot

fgm, po edhe ti ne France more djale smiley paska zbarkuar Kanadaja ne France smiley

O sa mire me qene shqiptar oe

Do t'ju lutesha ketyre qe kan qene ne France, te na japin noi pershtypje nga Franca smiley

Lshoje doren sot o Zot o Pereni

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).