Ambasada e Shteteve të Bashkuara shpreh zhgënjimin e saj që takimi i 6 qershorit mes Kryeministrit Rama dhe Liderit të Opozitës Basha nuk arriti një vendim përfundimtar mbi reformën në drejtësi. Qeveria shfaqi fleksibilitet, por, në fund, opozita nuk bëri të njëjtën gjë.  

Prandaj, Qeveria e Shteteve të Bashkuara mbështet përpjekjet e Qeverisë shqiptare për ta çuar draftin drejt miratimit. Do të jetë përgjegjësia e anëtarëve individualë të parlamentit të vendosin nëse duan të mbajnë sistemin e sotëm të drejtësisë të korruptuar dhe të politizuar apo nëse do ta mbështesin këtë reformë.

Për më shumë se 18 muaj, ekspertë vendas dhe ndërkombëtarë, politikanë, shoqëria civile, dhe publiku, janë angazhuar në një debat të rëndësishëm mbi reformën e drejtësisë në Shqipëri. Ky proces shterues e ka përmirësuar draft-paketën e reformës dhe e afroi qeverinë dhe opozitën drejt një marrëveshjeje.

Kjo reformë, të cilën e mbështesin shumica dërrmuese e shqiptarëve, mbetet një prioritet kyç për Shtetet e Bashkuara. Shtetet e Bashkuara do të punojnë për t’u siguruar që drafti përfundimtar i paraqitur në Komisionin e Posaçëm për Reformën në Drejtësi dhe në Parlament, të jetë një draft i drejtë, që përfaqëson idetë më të mira të ekspertëve vendas, ekspertëve ndërkombëtarë, dhe Komisionit të Venecias.

200 Komente

na hapni temen e Kombtares se edhe dy dite kan ngele. Ta shijojm içik mos na e zeni ne fyt se ay eshte Evenimenti.

S'po te pelqen lajmi fiqo??? 

Jo.

 

ishte pyetje retorike. e dija pergjigjen. 

Poshte Imperializmi Amerikan!

Rrofte Partia dhe Salia....

Ah vilajeti i Albanistanit!

Nje ambasador i huaj eshte me i rendesishem se kryeministri i zgjedhur me vote...

Vend pa pike dinjiteti.

po mer po - edhe kur ishte pd-ja ne pushtet edhe ambasadori tjeter - nuk ju pelqente juve edhe tani te njejtin avaz

Asnjehere nuk me ka pelqyer kur te tjeret bejne zotin ne shtepine tone,edhe kur kane folur pro partise politike qe une votoj.

 

po ca zoti po behen ne shtepin ton mer aman ... puna ka vite qe eshte aq keq saqe dikush duhet te flase hapur. 

populli ka nevoje per nje "sanity check", nje konfirmim prandaj Lu-ja flet, se mender i plasi bootha amerikes me u bo zot te shpija jote 

Korrento ne shtepine tate zotin e ka bo dhe e bon Serbi me dhandrin e Shkijes Salih Ram Berishen.

Do i modhi zot me u zhduk njehere e pergjithmone nga trojet Shqiptare fara fondamentaliste e Shqupit, nje prurje bastarde e faresfinore ne politiken Shqiptare.

 

nqs vazhdoni akoma me pd-ps-lsi , ne qafe paci veten.   nese keni akoma  oreks per keta legena te integruar,pijuni lengun dhe mos u ankoni.

iFiqo oshte vertete qe Ai miku jot Lu-ne do e internoje ne Mehiko, apo do ta veje te maj llac per murin?

Po.

 

Si po? Te dyja? Aha do maj llac nga ana e Mehikos. 

Do e vërë te mesoj zanat smiley

 

Shume shpejt Lu -ja dilka ne pension te parakohshem.

Gjithe ata trolla te PD qe mungojne ne kete teme. hahaha

Kush do jene ata trimat e PD qe do dalin nga vija per te miren e memedhembjes?

Gojet e keqia thone nja 10. Të mirat 5 (aq sa dhe duhen : 89+5= 94 =2/3 votave)

Ok vetem 5 stakler? Osht e bome! 

Dhe kur e meno se ket pune e ka bo Pdhi për me zgjedh Bamir Topin president smiley

Deklarate e emigracionit shqiptar 

Ne emigrantet shqiptar, kerkojm urgjentisht nga qeveria shqiptare, te nisi Reformen Sociale, si e vetmja reforme qe zbut varferine dhe padrejtesite. Ne ofrojme asistenc teknike gratis.

Pjero, lene asistecen, po a e ke gati qeverine ti? Se iFiqo (nje mik i tij pecogroso dmth) ka nje variant te shpejte. 

Kush jeni ju?

Ne jemi ti, une, ne te gjithe ketu, qe jemi merzitur me kete maskarade qe po bejne PD e PS, nderkoh qe njerzit po vuajne.

Ore sa deputete te pD-it duhen per te kapur 2/3 tat? Dhe kush mund te jene tradhetaret ? 

2/3 i ka PD+LSI...skane nevoje per PD-ne.

?????????????????

i ka se bashku me partine e cameve...

smiley. 2/3 x 140 =93.3333  pra duhet te jene 94 deputet.

3/5 x 140 =84 

ACDC.. e ndryshove...smiley

duhen 2/3 se ndrysho kushtetuta

 

e korigjova dhe une galile smiley (se po shkrujsha të kunderten e asaj qe mendoja)

Eduard Selami, Kac Islami,Ardian Turku,Majlinda Bregu,Mesila Doda,Dashamir Shehi. etj etj

Mesila Dona,nuk eshte me e PD-se por e partise se cameve.

Mhill fufi .smiley

Me Mhillin nuk hyn kush ne tratativa. Tjeter kujt ja ka bo borxh per do gram plumb. Sala ket e ka Asin nen menge, nje azem te dyte. Lapidarin te Lana ket rradhe.

Dy gjera jane jetike per vendin. Reforma ne drejtesi dhe zgjedhje te lira. Eshte dhe dekriminalizimi por do dhe ca vite te jete gati shqiperia per te. Per momentin thuajse te gjithe personat madhor e kane nga nje histori per thyerje ligji.

pse s bohet zyrtarisht KM i Shqipnis ky guvernatori.du me pas te drejten me e sha me liber shpie ket kopuk, klysh bushtre,  bashk me kopilat e sigurimit qe rekrutoi ne 1990 te kuplaraja rruges elbasonit. Po kom fryk se m denojn per agjitacion propagandsmiley

Ka ndonjeri ndonje te dhene konkrete sa te inkriminuar ka secila pale ne parlament? Se PS po ngul kembe sikur jane te gjithe qelibar e PD sikur jane te gjithe te denuar. PS do ke te me kosto nga ky ligj mqs ka si shumicen ne parlament, si shumicen e bashkive. Duket si pune kapricoje, qe PD nuk do ti jape meriten PS per kete ligj.

Cte te them.

Varet ke quan qelbesire dhe qelibar.

Per PS-ne psh Elvis Roshi nuk eshte qelbesire,per te tjeret eshte.

Po prandaj them, keta ta kishin me kaq merak si kishin perfshire fare ne lista. Sos nuk diheshin gjerat, ky nje bythe vend eshte.

Por ky roli i ambasadoreve eshte shume i bezdisur, sbesoj te kete vend tjeter te rajonit qe te jene kaq protagonist.

Byrazer, gjith Parlamenti Shqiptar osht inkriminu me at far feje...ska marrveshje mos te ket si perfundim rrasjen ne Burg. 

Pak e larget ajo rrasja ne burg, te filloje njehere me pezullim mandati.

s me duket larg, osht ne natyren e sistemit kjo pun. Peshku modh ha t voglin.

sic ndodhi thujse ne gjith parlamentet e shteteve ish-komuniste,shum Parlamentar u rrasen mrena. tani e ka rradhen Albania.me hir a me pahir, ca deputet ordiner shkerdhyla do bohen koka turku, paret qe jan shpernda neper bot do kthehen  ne "origjine".

PO nuk behet fjale per Reforme ne Drejtesi,por per Kotroll mbi Drejtesine.

Dmth do te hiqen gjyqtaret e Saliut dhe do te zevendesohen me ata te Edit.

Thjesht do te ndryshoje krahu u bakshisheve,prandaj nuk bien dakort palet.
Kush pret drejtesi pas kesaj reforme,eshte thjesht duke pare enderra.

P.S. me zgjedhjen e Presidentit nga PS-ja pritet te falen Jaho Mulosmani,Kostandin Xhuvani,Aldo Bare dhe Izet Haxhia.

Ju skeni bythe te hiqni nje Elvis Roshi,jo me te beni Reforma te verteta.

Elvisi osht i zgjedh! Ai qelbesira eshte i nomuar !!! smiley

Edhe Shukuriu ishte i zgjedh...

Po ore! Ti aty ku je e ke sa nje dash shembullin e partise më të madhe në vend e qe nuk ka bythe ti thote JO Trumpit (dhe të emeroje nje kandidat të sajin për zgjedhjet presidenciale, qofte kjo edhe me çmimin e larte të ndarjes se votave). Ti do me moralizu te pamoralshmen! Pfffff, kapitalizem hesapi- do thosh Arb. 

Clidhje ka Trump-i me kete muhabet or vella.

Trump-i nuk eshte akuzuar per trafik droge apo nuk eshte futur ne burg per perdhunim.

ka lidhje ne kuptimin qe partia s'e do por e do populli

Nese eshte keshtu puna, qe njere pale do e kete drejtesine medoemos, atehere me mire ta kete opozita, cilado qofte ajo. Pd apo ps. Eshte me e shendetshme per demokracine.

Ti po don të thuash qe PS do rrije tmerresisht gjate në pushtet? S'e ke fort keq në fakt smiley

8 vite do rrije edhe nese duhen sakrifikuar jete njerezish ne bulevard per kete. Jane plane 8 vjecare te disa kokave qe levizin guret e politikes. Nuk kursejne asgje.

Ske faj. Ndoshta ske degjuar ambasadorin e shba kur quajti burre shteti berishen pas 21 janarit.

Dmth do te hiqen gjyqtaret e Saliut dhe do te zevendesohen me ata te Edit.

Si do u vikan te Edit kur Edi ka pranuar qe te mos i vere dot pa votat e PD? Dmth, pa 2/3-tat e parlamentit qe ai s'i ka? Problemi eshte ai qe dine te gjithe. PD kontrollon gjykatesit e inkriminuar dhe po u vu sistem i drejte ikin per lesh

deputete te ndare sipas zgjedhjeve:

Partia Socialiste – 65 deputetë

Partia Demokratike – 46 deputetë

Lëvizja Socialiste për Integrim – 16 deputetë

Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet – 5 deputetë

Partia Republikane – 4 deputetë

Partia Demokristiane – 1 deputet

Lëvizja për Zhvillim Kombëtar – 1 deputet

Partia Kristian Demokrate Shqiptare – 1 deputet

 

Tani PS+LSI=81 deputet.

PDIU======5 

Republicania =4  ( hiq mediun qe nuk do ta votoje)

Demokristian=2 

-----------------------------------

Total = 92 deputet.

 

tash.  shto  dhe  mesilen qe ka ik nga PD  u bene 93

Rasti me i mire PS i duhet 1 deputet.

Rasti me i keq nuk e di  a e ka zevendesu Armandon Ps. 

A do votoje Ben Blushi. me  Mimoza Hafizin. 

 

Zgjedhjet e tjera PeDi nuk merr me shum se 35 deputet, i kan keq punet prandaj Basha me Berishin kan morr direkt avionin sot per te garrumbllu ndihme nga Shkijet dhe ata politikane 5lekesh evropi qe i kan korruptu me gjakun e kalampjve shqiptar. 

Po ndodh...Halja septike e Shqupit po gelltitet nga mrena me gjithe Zheja, shkullaksha e bushatera ...plus Lubonjen

Pdhi ndahet pas ketyre zgjedhjeve. Siç u nda LSI nga PS dikur 

Po shume mire.

Nuk ka gje me mire se nje vend pa opozite ...

Do linde opozita e vertete. VV e Shqiperise

Kush do te linde opoziten e vertete?

Juve qe kerkoni te emeroni nje opozite?

Opoziten nuk e zgjedh,me ate perballesh.

VV eshte e majte,sa te majta do te kete ne Shqiperi?

 

Opozita eshte ne mendjen e shpirtin e njerezve. Ne 90 nuk kishte parti ende po Shqiperia zjente. Sot Shqiperia duhet te dali ne rruge e ti vere flaken Shqupit ose Qamilisteve te Zenit e Salukut qe kan uzurpu the rolin e opozites. 

Sa te jete Saluku me zenin e disidentin e djathit ne PUSHTETIN PARALEL...SHIK....PRESIDENCE...GJYKATA ...PROKURORI.... nuk do kete kurre opozite.

Barbaret e Shqupit mbasi shkatarruan Shtetin shkatarruan edhe sensin opozitar...dhe ne Shqiperi me te drejte veq plehrave analisto-anale nuk pipetin asgje.

Ke shume te drejte dhe pastaj Partia jote te marre 100% te deputeteve si ne kohen e xhaxhit.

Ke te drejte,juve mezi po prisni qe te rrezoni edhe ate pak opozite qe ka ne Shqiperi.

ta mbani me shendet Ed Ramen per edhe nja 30 vjet te tjera...

Ishalla ja u mbush tere bashkite me Ervin Rosha se vetem ashtu e doni juve.

P.S. Ne 1990-en nuk u ngrite ti,por u ngrita une.
Ti lexoje akoma vaprat e xhaxhi Enverit..

Ore Edi Rama gjithmone do fitoje sepse ju nuk jepni alternative vec plehrave te Shqupit. Eshte faji juaj qe nuk ofroni alternative e jo popullit qe svoton dhandrin e Shkijes, faren perverse te dhive te viqidolit.

Po ike more hale,se nuk e kam zakon te shaj ne kete forum.

Mos na bej si i pa anshem se kelysh iPS-se je.

Te pakten kuazimondo del hapur dhe diskuton tamam me te ndonese nuk bie dakort,dhe nuk dredh muhabetin si kurvat sic e dredh ti,

Ti dhe soji jot do te kenaqeni vetem kur Partia jote pra PS-ja te marre 100% te votave si ne kohen e xhaxhit.

Ik bej shurren tani se vertet paske qene kurve dhe jo burre.

Dite e keqe te ka ardhe korrento. Burra si une ti ske pas fatin ti njohesh sepse je impotent dhe homoseksual i mcefet. Ti ske qene kurre burre prandaj dhe ofendon si jevgat e korces.

Keni morr fund dhe sta kom fajin une, Edhe i her ti si dallo burrat se je edhe Idiot edhe Saluks.

Une nuk flas si puna e kurvave si puna jote.

Une idete e mija i kam fare te qarta dhe nuk e dredh bishtin si kurvat.

Homoseksual apo jo me sill njehere motren,gruan apo vajzen dhe pyeti pastaj ato jam apo jo homo une.

Ik qerroju bure-kurve!

ku ta sjell motren ? Motra ime e ka bilen me te modhe se ty mor homo Korce. Gruja ime te fut pistoleten ne sum para nones e babes tat se evgjiter jane ata. Po ti je per gjynof kur bo si i forte, evgjit pa bole e bile qe ngrefesh vetem me carin e Zenit e Sales

zhuls qe sa hap gojen bi era hale. Mu qerro plehre se si duroj te fortet homo si puna jote. Boll me ty sot se po boj gjynof e do me denoj komuniteti Pink. Me fal o zot per kete homo Idiot.

Ti te ma rruash para e mbrapa.

Te lumte goja ... megjithese neobllokmenet kane qef periudhat 45 vjecare dhe jo 30. Ajo palo opozite si sherben askujt, qe drejtohet gjithe diten nga nje plak torollak qe as e di si nuk ka perfunduar ne biruc po gjith diten ne facebook duke u marr me cimka. 

Opozita ka krizen e saj,por nga sa shoh une ketu juve po gezoheni se nuk ka opozite,ose doni nje opozite te emeruar si "opozita" e Bamir Topit.

Per mua neobllokmenet ta mbajne edhe 100 vjet,tje q.. rrobt atij mileti sic po ja bejne qe ne 1941.

Per vete skam per ti hequr me pasojat e atij rregjimi.

Juve mbajeni Elvis Roshin me Taulant Ballen dhe tere lukunine e krimit,droges dhe kalyshave te kuq.

 

jo mik je gabim ... une gezohem se dikush flet hapur se ku qendron problemi. Aktualisht keta jane aq poshte sa edhe s'mund ti quash fare opozite. Kane nje retorike krejt boshe. Nuk godasin probleme aktuale dhe nuk ofrojne asnje lloj alternative. Por me keq akoma, qe te bejne nje opozite legjitime duhet te kesh njefare besimi ne elektorat. Keta kane 0. Per me teper edhe lopet e dine sa ka vjedh sala me co. Kjo e ben te pamundur qe ky specie te beje opozite si duhet per mua si popull. Ky ben opozite me rujt bothen e vet jo per mu. 

Perse cfare beri me shume opozita e Rames ne 4 vjecarin e pare?

Nuke dinin te gjitha sa vodhi Rama ne bashkine e Tiranes?

Asgje me shume,thjesht per pak kaloi ne orgazem kur Shqiperia nuk hyri ne NATO,pastaj kur u erdhi lajmi gabim,filluan te thonin se eshte fitore e popullit shqiptar smiley

Ata jane hale por juve do te doni edhe nja 70 vjet te tjera qe ti merrni vesh...

Pyetja duhet te ishte: c'fare beri Saliu qe e hodhen tuç? 

4 vjetcarin e dyte me Ilir Meten e menderosi prandaj u mund.

Tani kemi po prape Ilir Meten me Ramen  dhe cdo gje shkon fjolle,qe nga mjekesia e deri tek doganat.

Ne fakt edhe keta po e menderosin njesoj si mandati i dyte i PD-LSI-se thjesht turma atje i pelqen tja u futin dhe ne fakt mire ja u bejne.

Sic e thashe ju uroj edhe nje 70 vjecar te rregjimit Rama...

Naten e mire!

Naten e mire! Rroft Amerika! 

Per mua rrofte e qofte SHBA!
Juve shkoni ne Shqiperi dhe jetoni ne parajsen Rama.

do shkojm pasi te futen brenda kriminelat ... deri atehere po shijojm parajsen ne shtepine e Lu'se

Kaqi Kaqi rrin menua,

vota jeme kah me shkua? smiley

Amerika e kap lepurin me qerre. 

E megjitheate  reforma ne drejtesi  me patjeter do te miratohet me hir ose pa hir te `forcave politike`

Amerika do te bej ceshte e mundur qe ky ngerc, sterkomch i PD, te tejkalohet pa nji pa dy !

Athere do te jete dita e vertete e demokracise kur te gjithe do te jene te barabarte para ligjit !

Spartak Ngjela

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë bëri deklaratën e duhur për fatin perëndimor të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

 

Po kështu edhe ambasadorja e Bashkimit Europian.

 

Shqiptarët që sot fillojnë të besojnë realisht në ngritjen e dinjitetit të tyre dhe në vendosmërinë morale të aleatit të tyre të madh:

United Sates of America

 

Shqipëria po shkon drejt sigurisë së saj historike për zhvillim, prosperitet dhe drejtësi :
që do garantoje popullin dhe do ndëshkojë korrupsionin; që do të sigurojë shqiptarët në dinjitet dhe pronë dhe do të ndalojë abuzimin e çdo lloj politike korruptive.

 

Shqiptarët do t'i kujtojnë gjithmonë me mirenjohje ambasadorin amerikan Donald Lu dhe ambasadoren e BE Vlahutin. Këta të dy tani kanë hyrë në Historinë e Shqipërisë moderne. Dhe mos mendoni se është pak.

 

Shqiptarë: shijoni dhe vlerësoni në këto ditë që vijnë fitoren tonë historike për zhvillim, prosperitet dhe drejtësi!

Ja te bejme permbledhjen se disa trolla te PD e kuptuan qe jane aq keq sa u mbetet tani te thone qe edhe PS eshte keq si ne, se qe te thone se jane te mire nuk i beson me asnjeri. 

1 - Te gjithe shqiptaret jane dakord qe ky sistem drejtesie ka shume te korruptuar, nuk jep drejtesi, liron kriminele dhe eshte strumbullari i shume telasheve qe na prekin si komb.

2 - kush politikan mbeshtet kete sistem drejtesie dhe nuk pranon ta reformoje, eshte pale e ketij sistemi te korruptuar dhe kriminal,.

3 - PD tha qe pranon ta ndryshoje kete sistem vetem nese PS ben qe ndryshimet te mos behen pa voten e PD. PS donte ta bente vetem, me 1/5-tat e votave qe ajo i ka. PD tha ose me 2/3-tat e votave, qe PS nuk i ka, ose s'behet fare.

4 - per tmerrin e PD, PS pranoi ta votoje bashke me PD. Hoqi dore nga interesat e veta si parti me 1/5-tat per te vene nje reforme ne drejtesi ku njera parti nuk mund te vendose me cfare t'i doje trapi por vendos me votat e te dyve. BE, SHBA thane qe kush nuk pranon kete i bie qe eshte kriminel. 

5 - PD jo vetem qe nuk e pranoi as variantin qe PS nuk e voton dot pa PD, por aq shume nuk e do ndryshimin e ketij sistemi te korruptuar, sa PD dha ultimatum te prere deputeteve qe do t'u digjen mandatet po votuan reformen ne drejtesi qe nuk lejon partine ne pushtet te beje c'te doje me sistemin 

Shkurt muhabeti, kanceri i shqiperise, sistemi i korruptuar i drejtesise qe liron kriminele e vrases e qe nuk lejon zhvillimin e Shqiperise, mbeshtetet me force "o kete o vdekje" nga Partia Demokratike

më thëjeshtë akoma:

ambasadorit i duhet vota e Frrokut & Co per te aprovue ligjën smiley

Faleminderit shkaba per permbledhjen. Meqe po ben permbledhje, na bej dhe nje permbledhje te reformes ne drejtesi, cfare do te reformohet e si pz.

Sigurisht gjembi sepse ti nuk je i vetmi me probleme ne te kuptuar ketu. Ja te ta bej me skeme bebesh se mbase e kupton dhe ti:

1. Te gjitha kolegjet drejtuese aktuale te sistemit te drejtesise, qe nga Keshilli i larte i drejtesise e gjithe te tjerat, qe jane te korruptuara deri ne palce, do te fshihen nga faqja e dheut.

2. Pasi te fshihen keto nga faqja e dheut, do te krijohen nga e para duke vene ne krye vetem njerez qe kane konsensusin e te gjitha partive, jo te beje njera parti cfare t'i doje kokrra e qejfit, por te vendosin te gjitha bashke, e madje do te kene edhe pranine e perfaqesuesve te SHBA dhe BE neper komisione. Ndaj dhe interesi i tyre, sepse do te mbrojne bizneset e veta ne te ardhmen.

3. Keto kolegje qe do ta kene te pamundur te jene te njeanshme, monopartiake, do te kalojne ne procesin e dekriminalizimit, te auditimit te pasurise, te gjithe gjykatesit dhe prokuroret aktuale dhe nuk do te bejne dot cfare t'u doje trapi me vendimet, me argumente nga me idiotet sic kemi pare deri me sot.

4. Keto sisteme jane kopjuar nga sistemet ne SHBA dhe ne BE, jane miratuar nga ekspertet e Venecias, te SHBA dhe te BE, dhe garantojne minimalisht qe te jene te pakten me mire se llahtari qe kemi sot per sistem drejtesie, qe mbetet hap jetik dhe i domosdoshem per te ardhmen e madje dhe kusht per ne BE.

Kete nuk kursehem ta them per ty dhe gjithe tocat e tjere qe nuk e kane haberin por prape shkruajne si trolla, dhe e bej vetem sepse vleresoj perpjekjet e tua per t'u bere njeri me i zhvilluar.

S'ka gje! Nuk ke pse falenderon aq shume.

Klm

Hair inshallah .po ku do I gjeni keto gjykates e prokurore te ndercem e kumpetente ?

Kjo Qeveri nuk e ben dot Reformen ne Drejtesi , neser pritet arrestimi i nje Ministri , Reforma ne Drejtesi ka filluar smiley

kjo qeveri s'ben dot reforme sepse fatkeqesisht ne jemi popull qe s'bejme dot nje shtet normal ... dhe do na e beje bota edhe reformen ne drejtesi 

Per ju te PD, Amerika perfaqeson akoma imperializmin Amrikan. Skeni faj drejtoheni ende nga nje ish-komunist dhe sekretar partie. Ai Basha perfundimisht su be nje here burre dhe ngeli perfundimisht pa koqe. 

Iku koha e berishizmit nje kohe e mbushur me plot tragjedira, per shume familje te pambrojtura shqiptare, qe jane me qindramijra dhe qe kane mbijetuar dhe mbijetojne me menyra te ndryshme  per ti shpetuar mjerimit dhe skamjes !

Iku koha kur politikanet deputetet te ndryshem bejne ligjin dalin mbi ligjin duke korruptuar cdo qelize te shoqerise shqiptae,

iku koha e hipokrizise mbi shtetin ligjin dhe te drejten per te jetuar dhe punuar me dinjitet ne vendin tend,

iku koha 21 janarit, gerdecit, koha e piramidave, koha e mbytjes ne Otranto, koha Shikut, koha vrasjeve me pagese,

iku koha klaneve dhe mafies politike, prostitucionit, trafikut te droges, armeve,

iku koha e izolimit e pasigurise, e percmimit,  e mashtrimit te sitemit te drejtesise

  politike

Iku koha e plerave !

__

Faliminderit Europ / Amerike .

Romana Vllahutin

Ambasadore e BE-së në Tiranë

 

“Reforma në drejtësi është kyçe.

 

Kjo do të thotë se është një reformë e thellë dhe e plotë si kristali.

 

Projekti është parë me kujdes dhe është miratuar nga Komisioni i Venecias. BE dhe SHBA janë me ju.

 

Natyrisht, ka grupe dhe individë që nuk duan të bëhet kjo reformë. Ne i dimë edhe arsyet.

 

Ata po dëmtojnë vendin e tyre teksa përpiqen ta shtyjnë dhe ta deformojnë reformën… Nuk ka më kohë të luani kukamshehti.

 

E ardhmja e vendit është më e rëndësishme se ata individë të zhytur në korrupsion”

 

Dy here u kane folur troc ne gjithe historine me ate vend kapitalistet antikomunisteve albanes,nje here u thane e i vulosen si bashkpuntor te fashizmit e nazismit e sot u thane pinjollve te tyre qe praktikisht jane fatkeqesi kombetare,vetem nje race muti si kjo do te minonte te ardhmen e brezave te ardhshem vetem per oxhakun e tyre,njesoj si ka bere historikisht ne te kaluareni haleja mix bajraktar/bejler/agallare nga e kane origjinen! .. per flokesh na terhoqen austriaket e italianet e na shkeputen nga osmanet,per flokesh komunistet shqiptar na sollen ne shekullin e 20',per flokesh sot kane per te na terhequr amerikanet e futur ne evrope! I ka kapitalizmi keto..i ka..ja.. pyet duke filluar nga amerikanet e te tjeret se cfare ndodh ne kapitalizem kur vendoset per dicka,nuk keni pare gje akoma.. o antikomunistet e ketij timit smiley !!

Mire e ke ti Arb-i ! Bile une do shtoja se kjo reforma mund te ishte bere (gjithmone nqs poplli hundshkabe dhe ballgjere do ishte me zhume zevzek) me kohe dhe pa kosto te madhe. Vendimi i ndonje gjykatesi te festuar me dy tre krisma ne sallen e gjyqit do te tregonte gezimin dhe besimin qe poplli ka ne drejtesi. Apo ngritja e sa me shume monumenteve perkujtimore pas vdekjes te politikaneve shqiptare te dy dekadave te fundit do te ndihmonte se tepermi ne respektin ndaj profesionit te politikanit. 

mire, shume mire.

edhe reagimi ketu ne peshk, sic reagimi i planifikuar i pd.

ta, ra ra, ra ra ...

Shtetet e Bashkuara do të punojnë për t’u siguruar që drafti përfundimtar i paraqitur në Komisionin e Posaçëm për Reformën në Drejtësi dhe në Parlament, të jetë një draft i drejtë, që përfaqëson idetë më të mira të ekspertëve vendas, ekspertëve ndërkombëtarë, dhe Komisionit të Venecias

bravo, faleminderit shba, edhe ne si ju nuk kemi besim se qeveria deshiron qe te kete nje draft te drejte qe te perfaqesoje idete me te mira te eksperteve vendas, nderkombetare, dhe komisionit te venecias. vazhdoni punoni fort keni mbeshtetjen tone.

Bravo Gono!!! Dhimbjen ne force!!! Bradi u tregu icik i ashper, karton te kuq direkt, n'pension tha. smiley

kur nigjojme llafe te mira per ameriken na bohet qefi smiley for everything else there's masterkart smiley

Esht tu ja u kalu marster kartin mes tuleve ambasada gono.

haha per kete mjeranin me vjen keq se dukte qe eshte gjysh i mbyllur ne shtepine e femijeve ne amerike dhe cdo aspekt te jetes e ka te ldhur me lajmet ne internet per salen. cfare tronditjeje paska qene per qyqarin, po reagojn si i shell-shocked. lol

Pd akuzon per te folmen jo-politikisht korrekte, who'd have thought ...

po po vazhdo

... Qeveria e Shteteve të Bashkuara mbështet përpjekjet e Qeverisë shqiptare ...

smiley

bravo ministri manjani, ka fituar mbeshtetje, paten efekt arrestimet dhe pezullimet

sa me mire drejtesia aq me mire per njerezit & shoqerine.

po ju pse kaq ulet, ku e keni juve drejtesine kundrejt krimit & kultures se korrupsionit, si grupim?

Se deri tani, me menyren si qendroni, po thoni jemi te paster kristal (KRISTAL! smiley )

Me duket se lu-se kaq i ka mbajt uje pilafi pas temenave qe ju desh tu bente me takime shqupiste dy bashkekryetarve de fakto e de jure dhe talljeve te tyre te fundshpines me nji fjale.

Ja ka thene Meroja Lu-se tashme në nje editorial: futeni Dr Mortjen (te cilin ai e njeh mire) tek lista e zeze e USA (siç beri per pak vaki në '99-n !) dhe e shikon Lu-ja pastaj  si e refuzon PDhi miratimin e reformes

 

Sa poshte ka rene e majta shqiptare.

Ka mbetur tek ligjerimet e ideologjike te Mero Bazes dhe Izet Haxhise...

Per here te pare po e them me gjithe zemer qe shyqyr qe nuk jetoj me atje.

E ke gabim. Mero flet per nje periudhe (fund vitet '90) kur ka qene eminenca gri e personit ne fjale. Njohurite e tij per ate periudhe jane autentike dhe te pazevendesueshme.

Mero ka kohe qe ju ben cdo dite lavazh truri,jo vetem me ate periudhe por tani eshte bere idhulli juaj.

Nese Kokedhima qe eshte eminenca gri e Rames do te dezertonte dhe do te behej me PD-ne,une kurre nuk do ta respektoja dhe nuk do ta beje idhull.

Ashtu sic nuk kam respekt per Kac Islamin.

Po juve jeni njerez pa shtylle kurrizore...

Me zor duan te na civilizojne. 

Do ta zeme a do ta leme?

Spiuni i UDB-s qenka acaruar sot ne kuvend..

Na paska masakru Daily Mail sot o liqo. Duke fillu nga faqja e pare, cdo dy faqe nje i eshte dedikuar vrasesve shqiptare. Nuk do mbahet shkaba sot. 

Daily Mail te shikoj Anglezet e vet pedofil ne Tirane qe i kerkon drejtesia shqiptare dhe fshihen ne Angli.. apo te shohin vrasesit dhe gangsteret e tyre ne Costa Del Soul ne Spanj do thoshte shkaba. Nesje, Daily Mail dhe keta skeptiket e Evropes kane mentalitetin e Trump - jepi gojes se populli idiot i ha te gjitha edhe qe "Albania is in EU". .. smiley 

 

 

iFiqo, thuj z. Trump e paskan smunje kta kundershtaret e tij ket punen e emailit; ajo i merrka ne qafe. 

I am in love Tiffany Trump....

Please help me my friends.

Perfaqesuesit tane ne kampionat, Qemoli dhe Beluli, do te kene shansin t'i shohin nga afer deputetet dhe qeveritaret e Albanie. Nuk do te cuditesha nese pas kampionatit, edhe keta te dy ta nderrojne pllaken e te behen pro qeverise. Sic nderroi dhe bredharaku ne shkembim te postit te ri.

Mire e bejne, edhe Franca ka nevoje per reforma.

Nji detaj i vogel simbolik qe po merr vemendjen e medjeve kendej:

 

S1KQ-ja eshte pa me nji maskàra dhe nji buzekuq te dalme pak nga xhepi i xhaketes smiley

Bylykbashi – socialistëve: Turp të votoni 60 nene të reformës pa i lexuar kurrë (si ne kohen e Dulles)

 

“Reformatorët janë të lexuar, – tha Bylykbashi, duke tentuar t’i thërrasë ndërgjegjës së kolegëve, –  kanë ide dhe ato i vënë në zbatim. Por po të mos lexosh as draftin e Reformës….

Në një fjalim që mbajti Kryeministri, tha ndër të tjera diça ogurzezë: “ Është bindja ime e hershme që në një vend që qeveriset keq është e kotë t’i drejtohesh gjyqtarit dhe prokurorit.”

Kërkojeni këtë frazë në fjalim dhe ju socialistë, që nuk ua ka zënë sytë, Rilindja. Është mesazh ogurzi se kupton cili është vizioni i këtij Kryeministri për drejtësinë.

Bindja e tij është se në një vend që qeveriset keq, ai është drejtësia. Po jemi në një vend ku njeriu burgoset për 50 cm mur, ndërsa ai dhe Kokëdhima ndërtojnë pallate.

Pra, e pranon se në një vend që qeveriset keq, pra, e pranon këtë që qeveris keq, se është ai që do të japë drejtësinë.

Ai është obsesiv dhe do t’i shkojë deri në fund. E vendosi ta përmbytë Tiranën me pallate, e bën. E vendosi të shkatërrojë tërë sistemin e drejtësisë dhe këtë e bën. Se kjo nuk është pastrim nga të korruptuarit, por është shkatërrim, antishtet.

E ka thënë zotëria që në 2013-ën se nuk keni punë me drejtësinë, se jam unë. Një drejtësi në dorën e një kryeministri që qeveris keq.

Është turp i madh që ju deputetë kërkon të votoni ndryshimet kushtetuese, mbi 60 nene, pa i lexuar kurrë. Reforma bëhet me gjithpërfshirje, jo kështu.

Çfarë po kërkon Kryeministri? Të bëjë reformë në drejtësi apo ta dështojë? Me këtë që po thotë se do ta votojë kur votat nuk i ka, ose do bëjë korrupsionin politik ose nuk i ka këto vota,  94 vota, dhe reforma do të shtyhet edhe për një vit. Ky sistem do të dështojë brenda dhjetë vitesh, nuk do të funksionojë.

Shqiptarit nuk i intereson se kush janë institucionet e drejtësisë, por ai kërkon që në gjykatë të shërbehet shpejt dhe me drejtësi. Kush i di anakronimet e gjithë atyre institucioneve?

Këtu po kërkohet një sistem i komplikuar, ku gjysma e gjyqësorit të zgjidhet nga politika. Po ku është shmangia nga politika këtu?!”

...bravo Bylykbashi,..kur shohe se ka akoma  te tille politikane dinjitoze ne kuvend,te ngjallen shpresat se shqypnia do bohet nje dite smiley

Kapo, dobet shume me kete Bylykbashin se e beri si puna e Blerim Qeles qe akuzoi amerikanet per trazirat e 97. Sal qe e nderseu u kthy e ber qeveri 8 vjet, Blerimi shkrun kujtime se si akuzoi Nanon per vjedhjen e  kavanozave me marmalate.

Ato emailet qe nxoren dje ne tv keta te PD ( Bylykbashi dmth )jane si puna e atyre bisedave konfidenciale qe beheshin ne Ministrine Jashtme me Sekretaren amerikane te shtetit e Blushi i nxirte ne gazete.

Se une kam pare loqe, po ta djegesh ne kete fare feje veten vetem nje loqe te fisit Bylykbashi kam pare. smiley

Kapo, nga ti e Agron TR nuk prisja te ishit kaq antiamerikane sa te thoshit qe ambasadori amerikan genjen. Sepse o genjen ambasadori, o genjen PD.

Na kthyet ne kohen e komunizmit kur amerika shihej si armik. Nuk po shkoni me ameriken as ne opozite, as ne pushtet. C'eshte gjithe kjo urrejtje ndaj perendimit? Si nuk late nje ambasador amerikan pa share? Gjalle enveri.

Shyqyr që nuk po del ndonjë video ku Rama rreh e fyen femrat se me siguri i fiton thellë zgjedhjet 2017.

Klintoni ishte sek shteti dhe gaboj aq rende per ngjarjet ne Bengazi sa duhet te shkoje ne burg thote Trump.Keshtu qe edhe administrata e ambasades ne Tirane duke mos pas shume eksperience dhe per shkak te konfuzionit qe rrjedh nga rrotacionit  ne zgjedhjen e presidentit te ri ne USA dhe interesa carieriste personale , perpiqet ta shpejtoje miratimin e reformes pavaresisht mangesive dhe te metave te denoncuara nga opozita .

Mgja ne demokratet ju sigurojme se ne jemi dhe do mbetemi aleate deri ne frymen e fundit te USA ...dhe se me zgjidhjen e

TRUMP president He'll Make America Great Again ! smiley ... natyrisht e dhe Albania too smiley

i papare Kapo

smiley

Dmth, sipas juve te PD, ky ambasador qenka genjeshtar, ambasadori tjeter uidhers ishte derr, tani na doli qe amerika qenka dhe e paafte, e corganizuar. Nuk me pelqen ky antiamerikanizem komunistofil dhe ky zhargon taleban nga PD. Them t'i rezistoni tundimit per t'u kthyer ne rrenjet e liderit tuaj, komunistit te fundit te europes, dhe ta refuzoni urrejtjen ndaj perendimit. Nuk po shkoni mire me nje ambasador te vetem. 

si ka mundesi qe Basha te publikoje emailet me ambasaden smiley S'ka si transparenca. Ju te pjerdhurit e PS jeni te lumtur me pordhet e Rames, keni standarde brekegrisurish prandaj sa here jeni ne pushtet vetem llumi eshte ne krye, shpellare mooti smiley

Basha transparent! smiley

smileysmiley

nderkohe nuk pashe ndonje deklarate te z Lu qe emailet ishte false, as ndonje pergenjeshtrim ne website smiley

kerkon zemer luani ti dalesh perballe mafies shpellare rilindase dhe ti dalesh perballe partnerit tone strategjik SHBA per ate se cfare palet kane biseduar. Rama frikacaku nuk do ta bente kurre, ai nuk do te futej ne negociata si zemer pule qe eshte. Per nja 4 vjet na cau menderen per kutite vetem se iu rrezikua karrigia.

Bravo Basha smiley

 

http://www.zeriamerikes.com/a/3369060.html

Bravo Basha i qr PDs me tre vjet po e telendisin amerikanet e europianet po e qortojne si morr bythe drjetperdrejte pa piken e taktit apo diplomacise si kurre ndonjehere ne historine e nje vendi ne europe. po ia thone cope ne sy qe po s'votove kete je kokerr krimineli e as e vrasin mendjen te permbahen. po i drejtohen si nje loloje rruge jo nje perfaqesuesi shteteror.

trolli mootmaskepuce

ska rendesi bla bla bla e juaja se per llafe te lani e te lyeni ju por ka rendesi e verteta dhe parimet. Kush eshte krimineli e kush eshte hajduti po e shohim cdo dite

smiley

imagjino drejtesi nga nje KM me pasuri 200 milion ne off shore sipas OSBE

Minister rendi pale me krimin qe perdor poziten per te lehtesuar kriminelet

Minister shendetesie qe ka shpartalluar shendetesine, vetem propaganda funksionon

Minister ekonomie mesues anglishteje hajdut me cizme

Hoqet lazaratin na cate veshet me u be shtet u be shtet po tani qe u mbulua Shqiperia me droge dhe perdite raportohet per tonelata te kapur dhe transport me avione te vegjelsmiley

etj etj sa sia vlen me harxhu kohen me kone te rames liderit te europes qe do ti jape leksion amerikes dhe gjithe botes mbare

 

hahaha trollat e shkrete. ju e keni marre ne qafe pD se ju ka mbledhur sala pas vetes e kujton se jane gjithe shqiptaret si surrati juaj e pastaj shkaperdhehet ne zgjedhje me keq se komunistet. Dilni kunder gjithe shqiptareve, amerikes e BE-se vetem qe sala te mendoje se jeni besnike ndaj tij. lol

perdite raportohet per tonelata te kapur

Pikerisht. Po raportohen kapje. Po funksionon shteti. Me Berishen raportonin gazetaret e gjithe botes qe nga lazarati ku nuk hynte dot shteti e tallnin prapanicen. Imagjino ndryshimi.

troll je vet smiley

si dilkemi ne kunder amerikes dhe europes? pse nuk duam te kape drejtesine rame qe po e kthen vendin ne republike kanabisi? sikur ka konflikt interesi, krimineli do nxjerr ligjin te kape kriminelin

te kishte Rama standarde europiane dhe amerikane te mireqeverisjes, llogaridhenies, pjesemarrjes ne vendime, konsultimit, transparences, permiresimit ne vazhdimesi te jeteses se popullsise hajde de

cfare zgjedhjes, thuaj blerje se shpellari vetem blerje di, jo zgjedhje e demokraci, jane fjale te medha per llumin

bravo Basha smiley

sepse ju ofroi europa, amerika tri here rresht nje reforme ne drejtesi qe nuk lejon kapjen nga politika, dhe ju e refuzuat te tria heret. Te tria heret e miratoi BE dhe USA si te pranueshme, dhe ju te tria heret e refuzuat vetem qe te mbani kete sistem te kapur nga krimi, dhe detyruat SHBA e BE t'ju thote ne sy qe po mbeshtesni kriminele, t'ju drejtohet pa pike diplomacie, me nje ton sikur te jeni lolo rrugesh e jo politikane. Ju kane telendisur me BE e me SHBA. S'kishte ndodhur ndonjehere te te trajtonin keto institucione si morra bythe e jo si politikane. Kete e arriti Sala dhe Basha.

Tani nuk do kompleksohemi nga budalliqet e llafeve te rilindjes

e verteta per keto tre heret eshte ndryshe po skam nerva te merrem me ty

vazhdo punen ti

nga budalliqet e llafeve te rilindjes

Nga budalliqet e llafeve te rilindjes, te BE, te SHBA, te Gjermanise... etj, etj. Te gjithe keta genjejne, vetem Sala thote te verteten sipas jush. Kunder ketyre eshte vetem ISIS, talebanet dhe Sala.

Kush eshte kunder Amerikes dhe BEs, eshte ne krahun e kundert te historise se Shqiperise dhe shqiptareve. Nuk ka rendesi perkatesia politike. Dy vende perendimore, qe shqiptaret i duan, si edhe aspirojne te krijojne modele demokracie te ngjashme, nuk mund te lejojne politikane budallenj, t'jua prishin endrrat dhe deshirat. 

Nuk ka asgje te komplikuar teknikisht reforma qe paraqitet qe duhet kundershtuar. Nuk ka "loopholes" qe cojne ne regresion. 

Kjo nuk eshte nje deshire profesionale e paracaktuar e 2 personave, ambasadoreve te BE-se dhe USA ne Shqiperi. Kane treguar te dy nje profesionalizem diplomatik dhe durim moral per t'u patur zili dhe per t'i marre shembull. 

Ndersa politikanet tane sillen me shemtuar se modelet tipike diktatorial te sundimtareve ne disa vende te humbura afrikane qe kemi pare. 

vallaj ma mir tet qisi PD-ja emailin sesa PSLSI-ja vidjon smiley

Zëri i Amerikës ka mësuar arsyen se përse ambasada e Shteteve të Bashkuara deklaroi dje se ndërsa "Qeveria shfaqi fleksibilitet, në fund, opozita nuk bëri të njëjtën gjë", në takimin e realizuar të hënën mes kryeministrit Edi Rama dhe Kryetarit të Partisë demokratike. Burime ndërkombëtare shpjeguan se SHBA-të dhe BE-ja i paraqitën qeverisë dhe opozitës, javën e shkuar një plan kompromisi për reformën në drejtësi. Plani, i cili i paraprinte takimit mes dy udhëheqësve politik shqiptarë, iu kërkonte të dy palëve të përshtasnin pozicionet e tyre. Burimet saktësuan se “Qeveria e pranoi planin e kompromisit 100%. Opozita pranoi shumë nga aspektet e propozimit por këmbënguli për metodën e vendeve të rezervuara për përzgjedhjen e këshillave të ndryshme”. Pikërisht kjo këmbëngulje nga ana e PD është motivi pse Ambasada e SHBA-ve u shpreh se opozita nuk dëshmoi fleksibilitet.

Sipas zotit Bylykbashi deklarimet e kryeministrit për të cuar drejt votimit projektin e reformës, në kushtet kur shumica nuk i ka numrat e nevojshëm në sallë dëshmojnë se “ose parlamenti do të gëlojë nga koprrupsioni politik nëpërmjet blerjes së deputetëve dhe ky do të ishte një turp i madh dhe një rrënim jo për këtë parlament por për politikën shqiptare, ose ky zotëri që do të ishte më e mundshmja që mund të ndodhë, nuk i ka këto vota dhe duke mos i patur këto vota kjo i intereson atij dhe partnerëve të tij në qeveri. Sepse me 94 vota të pabëra reforma në drejtësi dështon dhe kushtetuta e përcakton të zezë mbi të bardhë, në nenin 177 “reforma në drejtësi për kënaqësi të kryeministrit do të shtyhet me një vit”.

“ Burime ndërkombëtare shpjeguan se SHBA-të dhe BE-ja i paraqitën qeverisë dhe opozitës, javën e shkuar një plan kompromisi për reformën në drejtësi.  Qeveria e pranoi planin e kompromisit 100%. Pikërisht kjo këmbëngulje nga ana e PD është motivi pse Ambasada e SHBA-ve u shpreh se opozita nuk dëshmoi fleksibilitet.

Ja pra. Flm kapo. Me troc nuk behet. Amerika ka propozuar nje draft dhe opozita e ka refuzuar ndersa qeveria e paska pranuar 100%. Gjithe kjo kundervenie ndaj amerikes me duket vertet talebaniste. Nuk ju kuptoj, kapo.

...po pse nuk paska te drejte opozita te kete mendimin dhe sygjerimin e vete per kete ligje reforme....vota e lire eshte demokracia qe luftuam e fituam.Une kisha frik se mos kishte bore ndonje premtim paraprakisht Basha ,por e verteta tregon se ai ka qene konseguent ne qendrimet e tij dhe per kete duhet te luftoj deri ne fund.

Sepse bene tre propozime dhe te tria i kundershtuan po vete. Kerkuan venecian, ua dhane, e kundershtuan. Kerkuan 2/5-tat, ua dhane, e kundershtuan. Kerkuan ndermjetesim amerikan, kundershtuan dhe versionin e amerikaneve. E tha edhe amerika qe nuk jane aty per te negociuar, por jane per te shtyre reformen e per te mbrojtur krimin. Te te quaje dhe SHBA e BE mbeshtetes i krimineleve e qe nuk do reforme ne drejtesi, te ta thote ne sy sikur te jesh lolo rruge e jo politikan, une nuk e di c'te mbetet me. 

.....tre propozime thoni ju..ok edhe mund ta kene ndryshu mendimin dy muajt e fundit ...por kjo nuk do te thote se nuk kane te drejte ta bejne nje gje te tille. Nqs Rama do le ta pranoje varjantin e fundit dhe vendit i hapet rruga per kandidat ne BE,ne te kundert eshte ai pergjegjes nqs shtyhet miratimi i ligjit. Dhe se fundmi cdo varjant presioni per votim pa opoziten do isht nje deshtim i garantuar.

Ose genjen SHBA, ose genjen PD. Tre variante ka pranuar Rama dhe per te tria PD ka nderruar mendim. Amerika u bind qe PD po mbeshtet krimin. Jua thane ne sy BE e SHBA, pa pike diplomacie sikur te jeni zagare rrugesh jo politikane. I jane shprehur kaq hapur vetem talebaneve, ISIS-it dhe Sales.

Për zotin Bylykbashi, "zgjidhja është fare e thjeshtë. Mjafton që kryeministri të pranojë variantin e vendeve të rezervuara. Për shumë pak, ne mund të arrijmë një marrëveshje historike dhe ta bëjmë gati këtë reformë për votim në parlament. Por kryeministri këtë nuk e do. Ndoshta i intereson dështimi me 94 vota që të shtyhet një vit reforma në drejtësi. Sepse Edi Rama ne te vertetë nuk do reformën në drejtësi, por do thjesht të kapë drejtësinë”.

..bravo Basha ,une thashe se mos kish dredhur ...por paska qene konsegunt gjate gjithe kohes ne qendrimin per reforme

Kerkuan Venecia ose nuk firmosim. Ia plotesoi qeveria venecian. Ia plotesoi opozites qe vrau 4 veta ne trotuar e nuk pranoi kompromis kur ishte ne pushtet.

Nuk u kenaqen me Venecian. Kerkuan nga 1/5-tat, dy te tretat. Dhe qeveria ia plotesoi 2/3-tat. Ia plotesoi opozites qe vrau 4 veta ne trotuar e nuk pranoi kompromis kur ishte ne pushtet.

Por PD refuzoi edhe 2/3-tat. Atehere, u ofrua amerika me nje version tjeter. PD e refuzoi dhe ate. Ka refuzuar tre gjera qe ka kerkuar vete. 

Pra, u kuptua qarte qe nuk duan reforme. Ishin thjesht justifikime. E tha dhe Amerika qe qeveria pranoi 100% ndersa opozita nuk tregoi fleksibilitet.

Qeveria e pranoi planin e kompromisit 100%. Pikërisht kjo këmbëngulje nga ana e PD është motivi pse Ambasada e SHBA-ve u shpreh se opozita nuk dëshmoi fleksibilitet.

Shume flm kapo qe po ia cjerrim masken filokomunisteve te Berishes.

trollimootimaskepuce

e kuptoj se nuk ke plotesuar $ per sonte por po ja fut kot

PD kembengul qe drejtesia te mos kapet, persa kohe nuk ka fakte per te kunderten jane llafe te pordheve te rilindjes

nqs nje ambasade ofron nje plan per kompromis nuk do te thote qe palet do jene dakord se atehere nuk kishte nevoje per bisedime, por vetem bindje nga ambasades. Pse nuk kandidon ambasada per PS zgjedhjet e ardhshme?

po me ke flas dhe une

Bravobashasmiley

 per te kunderten jane llafe te pordheve te rilindjes

Te pordheve te rilidnjes, te SHBA-se, te BE-se, te Gjermanise. Te gjithe keta jane te keqijte, ju jeni te miret. Vetem Sala, lazarati, ISIS dhe talebanet jane kunder ketyre.

ok dakord, me thuaj nje standard europian dhe amerikan ne qeverisjen e Rames

jepi smiley

Po jua thone dhe nderkombetaret ne sy po ju trajtojne si morra halesh. Nga t'ia nis. Lazarati? Nuk eshte me. Vrasje e protestuesve me keq se Enveri? Nuk ndodh me.Shfrytezimi i te miturve nga familje te varfra per te zhveshur predha me duar e familjaret e qeveritareve merrnin miliona... nuk ndodh me, nuk vdesin 27 veta e shteti te thote s'kam faj. Deshmitare qe vriten para gjyqeve kunder politikaneve? Nuk vriten me. Rivale partish qe mund te marrin pushtetin nga brenda? Nuk vdesin me mistershem. Fabrika diplomash qe te telendisi gjithe europa? Nuk ka me. Kioska te zaptuara malokshe te liqeni e midis pallatesh? Nuk ka me. Ne keto tre vite jane arrestuar e denuar me shume zyrtare shteterore se ne 25 vitet e fundit bashke. Jane goditur me shume rrjete droge se ne 25 vitet e fundit bashke. Aq e kuptuan shqiptaret sa ju shkaperdhyen me vota kryetarin e bashkise ne tirane. 50 mije gelbaza surratit nuk kishte bere ndonjhere vaki. nese ai kryetar nuk merr dot tiranen, ose te pakten ta humbe me dinjitet, imagjino cfare niveli neverie ka krijuar tek populli. Do me? Sepse ka akoma. Jane si nata me diten dhe po e vene re dhe me budallenjte.

smiley

smiley

smiley

smiley

mos u lodh

bravobashasmiley

Bravo Basha qe i vure PD-s kunder BE-ne, SHBA-ne dhe te tjere me tone qe u jane drejtuar vetem ISIS dhe talebaneve. Tani shtuan dhe Salen. Bravo Basha. smiley

posi posi

ashtu eshte

ISIS si ka punet mire kohet e fundit, kot si cojme Ramen si keshilltar pa pagese si te caje rrethimin

 

sic thashe dhe me lart, ose genjen PD, ose genjen SHBA. smiley

nuk genjen ambasada nuk genjen as PD

Ambasada do me cdo kusht dhe tani reformen ndersa PD nuk do reforme nqs ka rrezik te kapet politikisht. PD do supergaranci duke njohur cfare skuthi eshte rama dhe ato qe i pergatisin reformen. specialista hesapi pssista

nqs do ishte ndryshe qe per ndonje arsye Basha ka dale kunder Amerikes atehere do thoja po qe ka te drejte shkbetu, nuk lodhet kot ai, ka dicka ne kete mes

 

O genjen SHBA, o genjen PD, sepse thone gjera komplet te kunderta. PD thote ne biem dakord, por te tria heret s'kane rene dakord. SHBA thone qe qeveria bie dakord 100% me reformen qe nuk kapet politikisht e qe ia ka ofruar SHBA, dhe PD nuk bie dakord. Jua ka thene aq troc dhe aq pa diplomaci sa nuk ka ndodhur ndonjehere t'i drejtohen ashtu nje kreu partie te respektuar, por vetem lolove. Ja ku e ke. Thote qe SHBA ofroi plan qe nuk kapet drejtesia. Nese SHBA dhe BE genjejne dhe kane sjelle plan qe kapet nga drejtesia, atehere OK. Qenka SHBA dhe BE armiku yne, bashke me Venecian.

Burime ndërkombëtare shpjeguan se SHBA-të dhe BE-ja i paraqitën qeverisë dhe opozitës, javën e shkuar një plan kompromisi për reformën në drejtësi.Qeveria e pranoi planin e kompromisit 100%. Pikërisht kjo këmbëngulje nga ana e PD është motivi pse Ambasada e SHBA-ve u shpreh se opozita nuk dëshmoi fleksibilitet.

nuk eshte armiku por ka prioritet tjeter, kaq

Shoku po nqs do ishte nje reforme qe nuk kapej politikisht pse xhaxhi venecia i ktheu prapa keto reforma? I ktheu se PD beri oponencen pra beri punen e vet dhe pse po te kishte qene rama s'do kishte marre pjese fare. SHBA ka ofruar nje plan kompromisi me te cilin PD nuk ka qene 100% dakord

pse kush nuk do ishte dyshuese por te shikosh si e sulmojne drejtesine sapo tju preken pak interesat

hajt naten se nuk eshte duke me mbajtur me buk as basha as rama

Dmth, ti po thua qe SHBA, BE dhe Venecia kane sjelle nje reforme qe te shkaterroje Shqiptaret dhe nuk e dine se c'eshte nje drejtesi e paster, ndersa sali Maloku eshte shpetimi, e di me mire se SHBA e BE se cfare na duhet per drejtesi. Ku e merr mallin ti shoku se qenke out fare? Vetem komunistet e benin Enverin me te zgjuar se SHBA dhe BE. Dhe ju te njejten gje me Salen. Nuk u qeroka lehte fara juaj e mutit.

naten e mire pra

ske faj se je ne amerike ka diference kohore

ose je ne pune $$$ smiley

Ik dhe mos thuaj me qe SHBA, BE dhe Venecia nuk e dine cfare eshte nje reforme e paster drejtesie, por e di Sali Berisha me mire se ata, sepse do te te marrin per koqe gomari sic sapo te mori nje peshk i tere. klm

tani po, mbyllje prej te dhieri rilindas as naten e mire si njerezit nuk di te thote

smiley

reformoni edukaten njehere se ju ka bere rama shpellare te gjitheve smiley

Rama te pakten i thote po botes se qyteteruar, nuk del lart e poshte te thote se BE, SHBA dhe Venecia jane armiq qe i sjellin shqiperise reforma demtuese dhe vetem Sali maloku e di c'eshte nje drejtesi e paster. Imagjino niveli i rrkrizimit, se ne c'faze idiotesie duhet te jete robi qe te thote qe Sala ben drejtesi me te paster se BE dhe SHBA.

Vllahutin eshte kurve dhe flet me gjuhen e vet, po ce do qe sot ju demaskoj BE. Ndersa sot ca trolla te PD shkojne deri aty qe thone qe Lu eshte blere nga Rama. Me vje shume keq ku ka perfunduar PD. 

P.S ata qe flasin per vendet e rezervuara jane pikerisht ata qe duan te kapin sistemin, se une coj ke emer te dua qe duhet te miratohet.

Mos te vije Keq per Talibanet e Shqupit se kan 25 vjet qe shkaterrojne Shtet e Vatan...te vije keq per veten qe i ke ne opozite sot e ne pushtet pas ca vitesh. Jeni vertet per gjynof.

Nuk behet stan me lepuj,ashtu sic nuk behet shtet me shqiptare.

Eshte per te qeshur kur shikon politikanet shqiptare sot,qe mburren jo se kane mbatur premtimet e fushates,por se ndonje ambasade i ka "me sy te mire".

 

 

Me shqiptare s'bohet dot i byth blogusmiley

E solle koken ti Tranvestiti i Salukut qe mu lutshe dje te te rruaja nga para e mbrapa? Hec se do te boje si goce te bukur do te ve edhe kordele roze o jevgu Devollit.

Me vje gjynof per grupin e peshkut. Ulcer esht tu ju bo kjo kundervenia Amrikes.

smiley.

Do vdesin nga Damllaja Bame. nga Damllaja.

Nuk e besojne qe Liderit  Lexhendar i ka 10 America n'Kaptine. 

 

Po ca lesh ulcere amon. I rente kanceri ne fyt Lu dhe gjithe ambasadoreve te tjere. 

Sa here e lexoj, aq here skuqem. Me vjen turp qe vendi im ka aq shume felliqesira te grumbulluara rreth nje partie mjerane si PD-hi.

Shkurt shba i thote shqupidhit, na keni qare mender sadokartin.

Si tha ai gjeneral gramafoni per zogun te filmi; ai mbreti juaj eshte pak dredharak.

Qashtu dhe pune e derrit mac dhe fantit kup ne shqup.

Burre shteti thane per ate tjetrin.

Fleksibel thone per kete sot. dmth qe perkulet. si ato te videos.

smiley

 

Burre shteti dhe e terhoqi direkt. Tha me fal qe e quajta "burre shteti". hahaha. Withersi pastaj jua nxiu. Imagjino te kesh cdo ambasador amerikan kunder, njesoj si ISIS dhe Talebanet smiley

Na felliqi Lu-ja , kerkon votat e krimineleve , sic i ka quajtur ai vete  Tom Doshin , Mark Frokun , e nja ca te tjere , per te votuar Reformen ne Drejtesi smiley

Turp !

he pra u be amerika te na tregoje drejtesi. Vetem sala ben drejtesi te paster ketu, c'eshte kjo reforme nga SHBA e BE? Ku marrin vesh ata nga nje sistem drejtesie funksional qe te vijne t'i japin mend Sales?

Opo mend po i japin Bshes ata , Sales nuk kane byhe me i dhene mend , kush ti japi ajo qe ska kreh njehere floket e veta ?

he pra he, imagjino te vije BE e pakrehur e t'i jape keshilla fisnikeve mbreterore te sali berishes ne PD qe jane rritur duke fshire qurrat me mengen e bluzes.

Kur bo ne ti kokrra kurves ironi mo .

te dogji menga me qurre, buce?

Po ik o kare femer se po tallin bythen te gjithe me ty , kaq nuk e merr vesh ?

qetesohu njej here, mos u hidh perpjete per nje menge me qurre se te perplasen cicat e te dhembin pastaj.

Keta nuk jane kriminwle por ordinere, kriminele jane gjithe te tjeret.

Goni kam pershtypje eshte duke Fedex koli me Zantac. smiley

une jam Bama, para se te fillosha alkolin kam pas pas mar zantac se sna lete amerika me nxjerr portretin e dulles te festat e rilindjes. para se te mersha zantac pijsha 7up si te isha ne barcelone smiley

Ja se vje z. Trump ne nentor e bashk me Obamen ikin edhe Lu-i me Ramen, kur te na sjelle din hyka ndonje koment nga ato qe germon do na duken qesharake gjith kto komente. Prit se harrova smiley

Komunisti i fundit ne europe qe eshte mbuluar me korrupsion e krime per 25 vjet, nuk ka si ta doje nje drejtesi te ofruar nga SHBA dhe BE. Po flasim per nje njeri qe e votonte lazarati 100%, qe ka vrare protestues dhe ka tre rivale partie te vdekur ne menyre te mistershme., 

Keta te PD-se arrijne nivele te paimagjinueshme per te mbrojtur Enverin e tyre. Ta ule veten ne keto nivele robi...

Edhe sikur te dale Saliu ne TV dhe te thote "do iu q. motrat dhe grate te gjithe atyre qe me votojne" dhe te vrase personalisht, ne video, 10 femije me doren e vet duke qeshur...prape do dalin keta "kishte te drejte lideri, vetem te jesh idiot te mos e kuptosh".

Enveri i shante amerikanet , po Sala i beka mut fare smiley

Europa ka rene ne hall te madh me kalibrin e politikanit si Berisha ! Ata do te ishin me te nderum me Enverin sesa me Saliun ! 

Me kaq kohe konsultime europiane , experta, ndihma, perqasje, sqarime per refomimin e sitemit te drejtesise ,  edhe Enver Hoxha do te kishte ndryshu mendjen dhe do te miratonte reformen ne Drejtesi ! smiley 

Mirpo tek ky njeri nuk egziston asnje pike reference qe mund ta quash politikan europian perendimor ! Ka ngelur shume mbrapa, ne vitin 1992 !

Dhe nuk luan nga vendi , me vetdije, sepse vetdija e tij eshte e semure per pushtet te perheshem me cdo kusht ,  mundsisht dhe te trasheguar !   Pushtetin lavdine  i shikon si prone personale dhe jo si nje detyre e perkohshme  ! Ka 25 vjet  qe dominon te gjithe politiken shqiptare e cila njeh vetem deshtime !  Korrupsioni varferia ekonomike mbeten te tejskashme !  Ne 2016 kemi nje vend me nje popullsi ku gati 2/3 e popullsise duan te emigrojne , si ne 1990!

http://www.gazetatema.net/web/2016/06/09...

Seç ishte nje qe z. Trump tha do ta shtyp si insect!!?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).