Në takim, mediat njoftojnë, është prezent edhe zv. kryetari i LSI-së Petrit Vasili, ç'ka nuk ishte parashikuar, të paktën jo-publikisht. Faktorët ndërkombëtarë kanë rritur presionin mbi politikën shqiptare për të miratuar reformën para mbarimit të këtij sesioni parlamentar.

PERDITESIM
Top Channel: Takimi Rama-Basha nuk ka prodhuar asnjë kompromis. Kryeministri ishte i pari që foli për mediat në përfundim të tryezës me kreun e opozitës, që përfundoi rreth orës 20:00.

“Fatkeqësisht nuk e bindëm dot Partinë Demokratike për të votuar së bashku draftin e nënshkruar bashkarisht. Më vjen mirë t’u them të gjithë shqiptarëve sot që bëra t gjitha përpjekjet e mundshme, i bëmë të gjitha përpjekjet e mundshme për t’u dhënë kundërshtarëve tanë mundësi reale kompromisi pa cënuar përmbajtjen thelbësore të projektit”, tha Rama.

84 Komente

lesh o lesh thuaji 55-ave dhe xhiberave qe hapin portale. E firmosen vete dhe po vete e kundershtuan dhe thane duam ta cojme ne Venecia. E cuan ne Venecia dhe e firmosen prape e pastaj prape e ndryshuan, thane duam 2/3-ta. Ua dhane 2/3-ta, se nuk prisnin t'ua jepnin, dhe refuzuan prape. PD ka kundershtuar ate qe ka firmosur vete si versionin me te pavarur e me te pelqyer nga ndermjetesuesit. Shkurt, PD s'do reforme ne drejtesi dhe askush nuk e kishte dyshuar kete.

E kuptoj qe eshte shume per ty, po ndonjehere lexo dhe artikujt e jo vetem titujt.

Pikerisht se i kam lexuar flas, po nuk pres logjike nga truri yt i ngadalte. PD ka kaq kohe qe thote nuk duam me 3/5-tat, por vetem po na dhate 2/3-tat. Dje u dhane 2/3-tat dhe prape nuk pranuan. Nga trollat e PD qe mbrojten dhe gerdecin dhe vrasjet e 21 janarit, sigurisht qe nuk pres te mos mbrojne dhe kete, por kete qe ndodhi kete here e kupton dhe nje debil si puna jote apo si belul gomari qe e dinte flamurin shqiptar pa shqiponje gjate komunizmit, kshu qe mos bej sikur s'e ke kuptuar se kete here PD s'u ka hedhur dot hi syve as me te ngadalteve si puna e juaj.

Rama shnderron takimin bilateral ne trilateral?!

Te dashur miq, takimin e thirrur si bilateral "PD - PS", Edi Rama e ktheu ne takim trilateral duke shkelur rende protokollin e takimeve te kesaj natyre. Cili eshte shkaku i ketij ndryshimi? Mundet qe Meta i ka nxjerre Rames kartonin e kuq per koalicionin, mundet qe Rama beri kete se do te ndaje me Meten bllokimin e reformes ose Meta e ka detyruar te ndaje me te suksesin!?

Sidoqofte kjo tregon se Rama shkoi ne takim i kompleksuar nga Basha. Kurse Basha ka perpara dy bashkekryetare te aleances te vellezerve armiq, te pasigurte me njeri tjetrin por te pasigurte me veten e tyre!

Le te urojme te dashur miq nje marreveshje te ndershme ne interesin me te mire te shqiptareve! sb

Lajm i mire, Skenderbeu perjashtohet nje vit nga kupat se ashtu doli nje pune gjate ketyre diteve.

Tani e kuptoj perse Biazi tha jo per ate shkodranin qe bente gola me Korçen.

Berisha=PD se ka dashur asnjehere reformen ne drejtesi. Deri dje thoni te zgjidhen gjygjtaret me 2/3. Po PS e pranoj kete kusht dhe tani PD po nxjerrin bishta kot. Ne kete pike as vet se dine cfare duan.

haha si ngeli PD si e 10re. kerkoi me ngulm 2/3-tat, sapo ia dhane nxori piken tjeter qe eshte i njejti sistem qe kemi tani. lol

na ngeli Roshi as mren as jashte smiley

Dihej qe PD s'mund te votonte per nje drejtesi te pavarur as me ndermjetesim amerikan, as me BE. Si mund te duan drejtesi te pavarur autoret e vjedhjeve te 1996-es, te vrasjeve te 1997-es, grushtit te shtetit te 1998-es, dhe plot krime te tjera qe nga gerdeci e deri te 21 janari? Do te ishte budallik te mendohej e kunderta dhe habitem se si e kane cuar neper mend keta nderkombetaret qe PD e lazaratit, e kioskave dhe e zaptimit te tokes se tjetrit, mund te donte shtet normal.

Dihej qe kjo Qeveri nuk e bente dot Reformen ne Drejtesi .

nuk ka nje here te vetme ne histori qe berisha te kete rene dakord per dicka.

Kjo nuk ka lidhje me Reformen ne Drejtesi , Berisha eshte Institucion , ka Gjykaten Kushtetuese , Presidentin , Prokurorin, Kontrollin e Larte te Shtetit etj...etj..,  mos e ngaterro me keto vogelsira.

Mire e boni Basha. Neser pasneser te thote z. Trump, mire ai m'shau po ti pse firmose me te. Pune ... e ha i njomi me te thatin.

smiley

Ne skemi rene ne nje mendje si milet per ceshtje ekzistenciale te kombit tone, do biem per vogelsira...

morpo vari lesht reformes.  nje gje kam vene re keto kohet e fundit. Rama sikur ka ndryshuar gjuhen kur i referohet PD.  dmth spo degjoj me ''shqupi'', e  ''vaj medete'' etj si keto.

ne fakt edhe debilat, delirante klasike  ketu te peshku,  kur bejne ''analiza'' e llogari imagjinare abrakatabra per votime e zgjedhje, e nxjerrin PD  parti te dyte me 35 % te votave..  shume cudi kjo, sepse po sipas perllogaritjeve te te njejteve delirante  deri  pak kohe me pare, PD  do dilte parti e trete apo katert, madje do shkrihej fare...

Te bihe dakord PD-a eshte njesoj si te bihen dakord te vene ne burg.. Nuk ka kuptim. Te shohim ne Parlament, nuk keni pare gje akoma. smiley

Shume te qeshur me duken. 

as gek, as mek PD. Asnje deklarate. lol

Mos prit kot shkabe , sonte s'bohet gjo , neser me kismet.

Neser te sajojne c'te duan. Rendesi ka kjo e ndjenjura tani si mooti ne shi.

eshte gjynah i madh ne fakt, qe nuk i dhane shancin bie llafi: kaubojsit apo deputetit Prenga te votojne reformen per drejtesi.smiley

Shume mire qe deshtoi.

Paloka spiun i babes ne takim,

Se luli i vocerr e ka nji gjys mendje pro, po s'nuk e le baba, ndaj duket dhe i zverdhur.

Rama po thote qe hollande i ka premtu mbeshtetje per hapjen e negociatave nese reforma kalon tani, 

Sprove e madhe per lulin, i cili ka shansin te jete per here te pare deciziv ne jeten e tij politike.

Luli se pari duket ti kete ato, e ca me teper te medhoja. Po lul mavria as nuk e di se ku i ka ato te shkreta. Duket te jene ne ndonje morse te ndryshkur, ne sirtaret e mykur te Atij. Ben vaki po vdiq ai, as ka per ta marre vesh se ku ja ka lene. 

Edhe une ate fryke kam, se luli del perfundimisht i kastruar nga kjo mesele.

Te shohim direktivat e babes neser se mos gdhihet mahmur, nderkohe biri biologjik ben dever, ja kall te dashures se re.

 hollande i ka premtu mbeshtetje per hapjen e negociatave nese reforma kalon tani

 

Harroje! Eshte sjelle e dokumentume ketu në peshk: në dhjetor të 91, Berisha urdheroi ministrin e tij të qeverise se stabilitetit të mos firmoste në Paris ndihmen financiare disamiljonshe qe BERD i akordonte Shqiperise, vetem e vetem se po ate dite PD u terhoq nga koalicioni. Le pastaj Rambujene. E të tjera e të tjera.

I doli fjala Mariza Linos ! 

km kishte shku me bo marveshje me fjalim te parapergatit. 

shko coje ne parlament ta aprovoje rroku, frroku, prenga, lenga, rroshi, doshi, llazi.

Si tha ai ambasadori amerikan qe keni qef ju? Kush s'e do reformen eshte hajdut e kriminel? lol

ska nevoje me e thone se e dine te gjithe qe s'e keni qef ju smiley

S'ka ngel ambasador amerikan pa ju vene vizen e pa ju qujt kriminele ne surrat, pa pike diplomacie. lol

Keta ambasadoret amerikane, Ramen e ftojne per te dhene fjalime neper harvarde, berishen e telendisin si kacul bythe.

vetem njonin e kan qujt burre shteti der tashti smiley

me qene deputet socialist nuk te japin as vize smiley

 

Me pelchen me pelchen jashte maset! smiley

Tashi Edi po pati bole te shkoje ne parlament dhe te mundohet ta kaloje aty. Nese nuk i ka votat ta coje vendin ne zgjedhje te parakohshme dhe ta shikojme edhe ne edhe kauri i derrit sa deshire kemi ne si popull qe realisht ti bashkohemi atij! 

Paloqja, o zot o zot, kushedi ku e ka fut mikrofonin e babes qe rri aq stif. 

Dihej kahera ky muhabet qe reforma ne drejtesi nuk do votohej nga ky parlament. Teatri vazhdon. Rama ben sikur deshi ta kaloje reformen - pasi e di qe vetem nga partia e vet ka mbi 6 debutete qe nuk e votojne reformen, dhe mbi kete LSI me shume gjasa nuk e voton, por edhe sikur te beje votat e Likes prap i duhen minimumi 15 vota nga PD. Good luck with that. 

Me pak fjale zgjedhje te parakohshme. Tre koalicione ne zgjedhje. Likja kryeminister i ardhshem, te tjeret zara te Likes. Dhe ne bejme llogje per dicka qe me qindra mendje te ndritura e kane thene ka mbi 100 vjet: Shqiperia nuk behet me Shqiptare!!!

Ngerci paskesh qene zhdoreheqja e Shukriut.

Nqs Elvisrn Preslkavaja qendron ndaj Shukriut si rrenja katrore e 9-tes perballe paralelpipedit, sa vjec eshte cuni i madh i gruas se dyte te Trump-it? - kishte pyetur duke buzeqeshur Rama ne takim fill pas formaliteteve. I vendosur per te sabotuar drejtesine e Rilindjes, Basha kishte rrefuzuar te merrte pjese ne negociata, packa se pyetja urelidhese kishte te bene me shkenca egzakte dhe partneret nderkombetare, jo artet figurative apo preferencat subjektive. 

Te pakten para Zotit, Metes dhe Papes une e kam ndergjegjien e paster qe bera c'eshte e mundur per kete popull, i tha me pas Kryeministri ambasadoreve te shteteve te merzitshme.

mir i ke then te gjitha, po ke harru derronxemjen ke kryekoshi i basketministrise smiley

Fiqo, kije inat gjithe diten, por jepi hakun per taletin qe ka. 

Edi Rama ka vendosur ta qeverisë Shqipërinë si një klloun që jep shfaqe live në TV

Sidomos per faktin qe shume shpejt pas ardhjes se tij ne pushtet talenti trumbetoi pertej Atlantikut si model suseksi. Para se te garonte ne SHBA, zotni Trump e kopjoi modelin e fushates nga artisti me i talentuar i politikes ne bote. I'm touched and inspired. If I can make the Trump Show half as entertaining as the Rama Show, I really have a chance at becoming the Republican nominee - kishte thene. Ja pra qe both Zoti dhe Amerika proved both of them right.

P.S. Edhe Mero Baze e paskesh pasur gati paraprakisht editorialin per deshtimin e takimit. Ne lufte per ceshtjen e Partise te jemi gati, gjithmone gati, tha. 

Ku din te bejn politik tironcat. Edhe nje here qe ua dhane drejtimin e vendit e dh... muhabetin. Ekonomia cop cop, ikje masive e shqiptarve, rrezik per prishje mardheniesh me USA nese fiton Trump. Imagjinoni te pozicionohet dhe USA ne krah te sllaveve e grekeve.

Kollaj puna e Trumpit. Mjafton t'i boj tifozllik Rama, tersllikun e ka te sigurte.smiley

Shpresojme mos te fitoje se e hengrem. E fort kur komunistet e shohin sigurine te gjermanet.

Takimi deshtoi, por me sukses. Tani reforma shkon ne parlament dhe te shohim sesi do votojne te zgjedhurit e popullit. Filmi serial vazhdon.

Pa u zgjidh çeshtja e Fierit, nuk ka!

smiley

smiley

bedrija

smiley ose hap kutite e largohu.

ruzhdija smiley

Fiqo, cfare eshte kjo ceshtja e Fierit.

Opozita pretendon se takimi ka deshtuar ngaqe Rama s'ka rene dakort per vendet e rezervuara, cka qenka propozuar si kompromis nga Venecia dhe qytetet e tjera me shije turistike per te mos e lene drejtesine krejt ne dore te maxhorances. Je se ne s'jemi iqinperqin te mahnitur nga puna e papame e zotit Gjiza si Kryeprokuror, po gjithsesi, kishin shtuar joaqambivalenterisht nderkombetaret...aret...aret. 

Rama nga ana tjeter ka insistuar qe ky deshtim deshmon turpdeshmiterisht qe fajin vazhdon ta kete Saliu, e qe ai fjalimin e deshtimit te takimit e kishte bere gati qe dje thjesht per arsye fokusimi ne mesazh. Me ka porositur Endri te jem me i disiplinuar ne keto ceshtje, sidomos ne statuset e Facebook-ut pas takimeve, kishte thene Kryerilindasi duke shtuar qe ne cdo xhep te jelekut e xhaketes kishte nga nje version fjalimi per cdo situate posttakimi. Ne xhepin sekret te qepur tek kanatjerja kisha fjalimin me bombe te cilin kombi shqiptar s'pati fatin ta degjoje per hir te deshtimit te opozites, tha

Mire mire po hallit te Britanise si i bohet tashti? 

O REFORME , O ZGJEDHJE ... Tani Edi Rama e ka rastin per t'iu kallzu shqiptareve se kush punon per ate vend me te vertete .

Nuk eshte se vdiq shpresa pas takimit. Duke apeluar per fleksibilitet sipas situates Koli i ka propozuar seance plazhi pasuar nga nje takim ne Skype, duke vene ne dukje qe distanca nganjehere te ofron me shume.

Haha... Ça i bejne keta bythqirat atij popullit veshderr dhe vetullbashkum! 

smiley Pse flet keshtu per kusheririn?

E ku e more  vesh ti qe fola per kushuririn? Une e thashe keshtu ne pergjithesi!

ose reformen ose mardhenia me perendimin do shkoj prap si ne 65en.

Ky eshte evenimenti me i rendesishem politik ne shqiperi qe nga renia e komunizmit. 

paloka ne nje krah , rama ne krahin tjeter .the blind leading the blind.aveniri i miliona shqiptareve ne duar te dy tipave me kartele....

si kenonte cajupi:

shqiperi , shqiperi lule

ke hije te jesh fodulle...smiley

Cudi qe, nje vit para zgjedhjeve, PD-ja nuk ka ndermend t'i dhuroje pike partise rivale me kete reforme. Nuk e do reformen thote shkaba...

 

Ne fakt ka me shume se 1 vit qe e shtyn. Nuk eshte nje vit para zgjedhjesh. Dhe nuk eshte dhurim. Perkundrazi, iu dhurua PDs cfare kushtesh kerkuan. Refuzuan ate qe kerkuan vete. Thjesht nuk e do reformen dhe pike.

Qe pd i vuri shkelmin e rradhes interesit te vendit, prova jane rreshtimi i barazwhatevereve ne mbrojtje, me justifikime njeri me te larmishme se tjetri, pa mundur dot te jene konsistente me nj-tj ne shkaqet, por ama te bere tok ne qellimin.

 Per t'u qare hallin sa keq e fshihni fytyren.

Shumë flitet për këtë reformën në drejtësi, por askush nuk del të sqarojë se ç'është, çfarë do të ndryshojë kjo reformë në sistem.

moskapjen e gjykatave prokurorve nga mafia politiko-ekonomike dhe dhenien fund  pandeshkueshmerise, ne teori gjithnje.

Ne thelb del nje solomon qe nuk do tia dije shume per faktet e manipuluara te gjykayesve e prokurorve syleshe.

Meqë e njihkeni draftin dhe, me gjasë, jeni jurist (përderisa merrni përsipër këtë sqarim), merrni gjithashtu mundimin të na sqaroni me një shkrim pak më të gjatë se çfarë ndryshon kjo reformë në sistem. Unë për vete do ta lexoja me kënaqësi, pasi ky informacion mungon.

Ja dhe nje ambasador tjeter amerikan kunder Berishes. lol o bene rresht. Nxoren dhe ambasadoren e BE-se armike. Jane bere si kapo terroristesh arabe apo oligarkesh ruse kym nuk shkon me asnje ambasador amerikan apo BE.

http://www.balkanweb.com/site/basha-te-v...

Llafet e shumta jane fukarallik. 

Pa bo shume llap llap, ta coje ne parlament e ta kaloje po i pati votat! 

I ka gjo votat ky di njeri? 

Se shof gazetat shqiptare, derr-derr bojne, verbatim ja japin deklaratat e njonit e tjetrit, po nji shpjegim te sakte te situates, me vra rob nuk e gje' 

i ka votat ky cuni jone apo jo? 

Ka i mut. Referendumi popullor me duket me i pranushmi mu. Vulen sovrani dhe tutje. Te vazhdojne gam gamin e ham hamin pastaj.

Epo po s'i pati te shkoje ne zgjedhje! 

Ta shikojme nje here tamam se sa deshire ka vertet populli shqiptar per progres dhe cik europjanlluk!

Ka 89. I duhen 94 (3/5). 

Ti thu ta bojm prap me parti unike? E bojm, ska problem, zgjedhje t'parakoshme

PD akuzon ambasadorët; paralajmeron deputetet e vet: Shkrihemi nëse një deputet i yni voton pro
http://top-channel.tv/lajme/artikull.php...
Sepse sipas morracakeve te Berishes votimi i reformes se drejtesise qenka dhurate per qeverine hahaha ca lolosh

shkabe di gje cili eshte argumenti i PD per mos votim, te ma shpjegosh pak? 

Takimi deeeshshshtoooiii! Mos more! Tani as globi nuk do rrotullohet!

Ja c'te ben Sala. Ambasada amerikane s'i ka bere ndonjehere 10rje kaq te madhe nje partie kryesore ne Al. https://www.facebook.com/usembassytirana...

Përmes një njoftimi për shtyp, Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë përgjegjëse opozitën për këtë dështim, duke shprehur njëkohësisht edhe mbështetjen ndaj qeverisë për të çuar draftin drejt miratimit.

"Ambasada e Shteteve të Bashkuara shpreh zhgënjimin e saj që takimi i 6 qershorit mes kryeministrit Rama dhe liderit të opozitës Basha nuk arriti një vendim përfundimtar mbi reformën në drejtësi. Qeveria shfaqi fleksibilitet, por në fund opozita nuk bëri të njëjtën gjë. Prandaj, qeveria e Shteteve të Bashkuara mbështet përpjekjet e qeverisë shqiptare për ta çuar draftin drejt miratimit. Do të jetë përgjegjësia e anëtarëve individualë të Parlamentit të vendosin nëse duan të mbajnë sistemin e sotëm të drejtësisë të korruptuar dhe të politizuar, apo nëse do ta mbështesin këtë reformë", deklaron Ambasada e SHBA.

Shume mire e ka bere ambasada! Uroj qe opozita te degjoje.

P.S. kete shtesen paraprirese e pergatite ti apo zyra ky punon?

Përmes një njoftimi për shtyp, Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë përgjegjëse opozitën për këtë dështim, duke shprehur njëkohësisht edhe mbështetjen ndaj qeverisë për të çuar draftin drejt miratimit.

lol ti flm per vemendjen ne detaje o gjemb ngadalesia por teksti eshte nga faqja e tch, pastaj solla dhe fb e ambasades qe ta lexojne anglisht morrat e sales. me pelqen se si mbeten te 10re.

p.s me pelqen qe me lexon me aq detaje. tregon qe ke deshire te permiresohesh si njeri.

lol ti flm per sqarimin qe ne fillim ve fb e ambasades dhe me poshte lajmin e tch. Zakonisht eshte e kunderta, por s'ka gje.

Spiuni i UDB-s sapo publikoi letren e Rames per azilantet iranian..

? cdmth?

Partia Demokratike ka publikuar sot letrën e kryeministrit Edi Rama për muxhahedinët iranianë të drejtuar nënkryetarit të komisionit të sigurisë kombëtare Flamur Noka

http://shqiptarja.com/Politike/2732/muxh...

 

boo sa te ulet qe jan keta ... si koorva te keqija

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).