Hillary Clinton hyn në histori si gruaja e parë që garon për Presidente e Shteteve të Bashkuara si përfaqësuese e njërës prej partive të mëdha. CNN raporton se zonja Clinton ka siguruar 1,812 delegatë dhe 572 superdelegatë për një total prej 2.384 delegatësh, kur i mjaftojnë 2.383. Parashikohet që midis zonjës Clinton dhe kandidatit republikan Donald Trump të zhvillohet deri në nëntor një garë e egër dhe përçarëse si rrallëherë më parë.

40 Komente

Madam president how sweet thy sound.

Si i bie Billit të quhet nëse Hillary bëhet presidente? First Lady smiley

First pimp, kurvjar dmth

Billit do t'i le ekonomine ka thon, se ai di te ... mire.smiley

smiley

Qekur siguroi numrat kjo, i injoroi argumentet e Sanders, te superdelegateve ne vecanti si perpjekje per sistem zgjedhor me te drejte. 

Me preteksin se s'ishte me nevoja ne kete pike te rruges se saj, heshti totalisht mbi superdelegatet, avantazhin e saj ne garen e padrejte, prove e dyfishte e Crooked Hillary & Crooked system: te jesh hileqar dhe ta mbulosh kete fakt!

(e njejta gje si baraztundurit tane, qe fshehin djathtesine e tyre ne politike duke u hequr asnjanes)

Hillary mundi Bernie Sanders ne voten popullore, ne delegata dhe ne superdelegata. Nuk e kuptoj sesi gara e saje eshte e padrejte.

One person, one vote

Yep. Hillary fitojti me shume vota popullore se Sanders.

Gjithashtu, Sanders mundi me thelle Clintonin ne shtete me caucuses, dhe caucuses nuk jane shume demoktratike, por perseri nuk u ankua per kete ceshtje.

Superdelegatet i ke one person, hundreds of votes

Independents to be allowed to vote, too

Independents to be allowed so ashtu do ti dhe Sanders? Lol. Klinton fitojti voten popullore pa superdelegatat. Gjithashtu, caucuses gjithashtu sjellin disa pikepyetje pot sanders nuk ankohet per ago...

Voten popullore?? 

Te klikes se partise deshe me thene. Edhe ate, jo e sigurte, qe te rregullosh ca fjaline.

I di ti sesi e sabotuan Sanders ne cdo hap (ca si puna jote...smiley )

Fitojti voten e njerezeve qe Kane te Drejte te votojne ne zgjedhjet e partis demokrate, sic e fitojti Obama, Kerry, gore, Bill Clinton etc etc. 

Mendohet se mbi 3 milione Amerikane, pergjithsisht te rinj nuk jane leju te votojne ne prim pasi shume shtete kerkojne te regjistrohesh 1 vit plus perpara. 

Dhe? Ato ishin rregullat e partise demokratike ne 2008, 2004, 2000 etc... Etc... Duhet te ndryshohen se Sanders happens to appeal to young college students having a hard time getting their shit together.

Partia deokratike, hiq pasuesit e Obames, eshte vjeteruar. Eshte shndrruar ne nje klike.

(Obama beri per usa, por mbeti prapa per demokratet)

Ashtu thua ti sepse nuk te fitojti kandidati qe preferoje. Mua me pelqen qe demokratet, ndryshe nga republikanet, nuk u joshen nga argumente populiste

varet kush quhet i ri, po une psh te te 30-tat jam (te ulta) edhe me erdhi vota ne shpi, e mbusha e dergova rehat rehat ... kishte kohe sa te duash. ata te rinj qe jane te flakte per bernin kishin kohe sa te dush

CNN si gjithmone me presh... dhe arsyeja dihet. Ishte interesantente te degjoje NPR sot ne mengjes. Brenda 5 minutash 2 raportime te ndryshme. Gazetari i BBC, fliste si GAZETAR, dhe sqaronte se Hilary nuk i ka ende votat per tu quajtur kandidate per president. Ne kongres do te shihet se si do te votojne superdelegatet. Pas 2 miutash vjen OPINIONISTI i NPR dhe e quan Hilarin defakto kandidate per president. 

Une shpresoj qe Berni ta coj gjer ne fund kete beteje. Kurr me pare nuk eshte bere perpjekje me e madhe nga ndonje politikan per ti dhene ze votuesve, per ti legjitimuar voten. 

Hillary eshte de fakto kandidatja per president. Asnje kandidat demokrat nuk ka ndenjur aq shume sa Sanders ne gare dhe meqenese gara qe komplet e humbur. Per shembull, Hillary u dorezua ne garen me Obamen dhe meqenese diferenca me te qe me e vogel nga diferenca midis Clinton dhe Sanders. Fituesi ketu eshte Trumpi qe midis akuzave koti te Sanders fiton material.

per hir te se vertetes: Hillary ne gare me Obamen u dorezua vetm ne fund fare-fare (dhe mire beri, e drejte e saj)

Por diferenca midis Hillary dhe OBames qe shume me e vogel. That was actually a close race.

Djema, eeee kam thone smiley per here te pare ne USA , do kemi nje presidente femer, mani men sa filma ka bo Hollivudi me presidente femer, ja tani ku e kemi smiley

C'ka per t'i punu Trumpi kesaj qyqares. Taksirati i Billit, kushedi sa ish-dashnore te reja do dalin, me e vogla kjo. smiley 

Kur Sanders doli ne televizion per here te pare, kisha simpati me pozicionet e tija. Me kalimin e kohes me eshte mbushur mendja qe Bernard eshte nje asshole masquerading like a nice old man.

Ne te njejten menyre sic Trumpi nuk ka substantial policies, por vetem retorik , dhe Sanders te vetmin talking point qe ka eshte Wall Street (dhe Kina). Pothuajse te gjithe ekonomistet thone qe politikat e Sanders ne lidhje me tregtine e lire dhe Wall Street, jane budalleqe. Dhe mbas intervistes me daily news, eshte 100% e sigurte qe Sandersi nuk di se per cfare flet. 

Akuzat kunder padrejtesise se zgjedhjeve ne parti jane akoma me koti. Vete zgjodhi te kandidoj brenda rregullave te partis demokrative, rregulla qe kane qene atje qe nga viti 1980, por tani sillet sikur keto rregulla u krijuan vetem per te demtuar ate. Jo vetem aq, por Sanders humbi voten popullore dhe numrin e delegatave. Ne vend te pranoj humbjen ama, ka nje holier than though attitute.

Qe me sjelle tek hipokrizia. Te jesh politikan, do te thote qe besh kompromis. Kjo sjellja e tipit do bejme revolucion e nuk do marrim pjese ne negociata eshte arsyeja pse kongresi ka vuajtur kaq shume ne keto 6 vitet e fundit (tea party ka te njejten pozicion si Sanders kur flasim per kompromis, duke sabotuar moderate, middle of the road republicans). Fatkeqesisht, bota reale nuk sillet si bota e Sanders. Clinton, midis kompromisit, ka sponsorizuar dhjetra ligje qe kane mbrojtur te drejtat e femrave, te varfereve, veteraneve etc... Sanders ka bere retorik por nuk kaluar ligje, dhe besoj une se nuk di as si te shkruaj apo te kaloj ligje. Gjithashtu, eshte e lehte te kesh pozicione sic ka Sanders ne vermont, shtet i pasur dhe 99% i bardhe, por amerika eshte shume ndryshe.

Last point: Disa njerez mendojne se Sanders ka rezultate me te mira se Klinton kunder TRump it ose republikaneve. Me te vertete sondazhet thone ashtu, por kjo eshte sepse asnjeri nuk ka bere nje fushate negative ndaj Sanders. Klinton, qe per vete, ka 25 vjete qe republikanet i kane bere fushate negative, nuk donte te merziste mbeshtetesit e Sandersit dhe keshtu nuk e sulmojti. Fox news dhe republikanet duan we Sandersi te fitoj ose te demtoj sa me shume Klinton.

Por imagjinoni per nje moment votuesin Amerikan, dhe fushaten negative qe republikanet do ti benin Sandersit ne rast se ai fitonte: Sanders, qe nuk kishte pune te vertete deri ne moshen 40 vjecare, dhe qe puna e pare e vertete e tij qe politikan, Sanders, qe ne vitet 80 shkrunate sesi jeta ne boten komuniste eshte me e mire se jeta ne Amerike dhe qe mbronte diktator, apo Sanders, qe shkruante sesi mesueset jane bitches qe mund te shkaktojne kancer midis represionit seksual apo per femrat qe imagjinojne perdhunimin nga tre burra. I mean, personalisht, nuk kam problem me sec cfare ka  bere Sanders ne nje moshe te re (meqenese mendoj se tregon nje fare pa-pjekurie) por mendoni se cdo mendoj your average joe.

Average Joe?

Seriously smiley

Mos iu ze bese leaderve qe iu drejtohen elektoratit te "Average Joe"

You get the idea. Votuesi mesatar do kete probleme me Sandersin kur te mesoj per disa pozicione interesante.

Vallahi,n Amerik me gjthmen u boka robi milioner tu mshi sapllaket. nryshe s ka si , Base-Boysat e Amerikes t gjith eksperta politike mer jahu, dit not gishtat gjak tu shkrujt m kompjuter. 

as nuk dojte shume mend qe do fitojte Hillari. Sanders ishte komplet joke.

e vetmja gje eshte qe tashti te shofim Hillarin te dali ne rruge te vet se deri tashti ka qene e detyrume me e paraqit veten si vashdimesi e Obames. po e boni, po s'e boni veshtire do e kete.

79% e amerikaneve te bardhe mendojne qe Klinton nuk e rrun hic per ta. Shto edhe cthuhet ne artikullin poshte , plus djegien e flamurit amerikan nga meksikanet dhe dhunimi i fansave te Trump ne San Jose ku shefi i policise ia hedh fajin Trumpit dhe mua me mjaftojne te vendos kush eshte e keqja me e vogel.

http://nypost.com/2016/05/08/obamas-last...

Nje gje nuk e kuptoj me ate policin idiot te San Jose.

Mbeshtetesit e Trump-it po dinin te qete nga mitingu dhe papritur u sulmuan nga turma.

Ne vend qe policia te mbronte keta,i la ne meshire te fatit...

Trump mund te jete i njemije te zezave por ai dhe turma qe e perkrah ka te drejte te beje mitingje dhe te mbrohet nga policia.

E folura prej idioti te dhunshem e Trump terheq vetem idiotet e dhunshem te pales tjeter qe duan t'i kunderpergjigjen. Kaq do beje Trump ne Amerike, asgje me shume, ndaj dhe po shpresoj te fitoje smiley. Do ishte politika amerikane si sala and co. Gallate boterore. Gjithe shtetet do t'i ktheheshin amerikes e do te thoshin ate qe mendojne vertet sepse s'do te kishin nje president te respektuar. Ishalla do zoti fiton Trump. Refugjatet inferiore qe duan te bejne si vendalinj i ka qe tani.

Shqipua qe voton kriminele te kerkuar nga interpoli apo perdhunuese e mban veten per te mencem e superior .

The choice is between a giant duche and a turd sandwich

Ky lajm, se Hillary ka fituar absolutisht ndaj Sandersit dhe tani ndjek e vetme garen per president/e u publikua nga disa media te huaja dhe te gjitha ato shqiptare. Karakteristike e ketyre mediave eshte te mos transmetojne realitetin, por ti japin artificialisht favore nje lajmi te rreme, keshtu nje kandidati te favorizuar prej tyre. Fakti eshte qe deri me 6 dhe 7 qershor, e biles deri me sot (10 qershor), Sanders nuk ka dhene zyrtarisht dorheqjen nga gara. Pra Hillary Klinton akoma nuk prezantohet zyrtarisht kandidate e vetme e demokratve. Mirpo servilet (ndryshe: bythlepirsit) qe kane mbushur mediat e te cilet paguhen per lajme te rreme, (si njerez pa karakter qe jane), e dine ndikimin qe kane lajmet e TV dhe gazetave, qofshin keto edhe te rreme. Ne kete rast favorizohet dikush dhe demoralizohet qellimisht nje tjeter. Eshte e vertet qe Hillary kryeson, por jo absolutisht. Nga 6 qershori e deri neser-pasneser, rezultati edhe mund te anonte nga Sanders, keshtu ta bente te diskutueshme garen e Hillarit. Mirpo kesaj "te keqe" mediat sahan-lepirse i dalin perpara, (ato shqiptare akoma me me zell), sepse paguhen mire nga lobe te caktuara, keshtu bagetia-popull ha gjithe c'i serviret.

Nga 6 qershori e deri neser-pasneser, rezultati edhe mund te anonte nga Sanders, keshtu ta bente te diskutueshme garen e Hillarit. Mirpo kesaj "te keqe" mediat sahan-lepirse i dalin perpara, (ato shqiptare akoma me me zell), sepse paguhen mire nga lobe te caktuara,

+100

Deformimi ne vote, ne mase te madhe ish pasoje e mungeses se kontrollit demokratik mbi Median, pushteti i katert, pas te tre shtyllave te demokracise - legjislativi, gjyqesori, egzekutivi, keto te fundit nenshtruar sidoqofte nje kontrolli te tille.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).