Armando Sadiku nuk duket në këtë foto, por është pikërisht ai që shënoi emrin në historinë e futbollit shqiptar si autori i golit të parë (që solli fitoren e parë) në një turne futbollistik të këtij niveli. Shqipëria mundi në Lion përfaqësesen e Rumanisë me rezultatin 1 me 0 dhe një lojë luftarake brenda një ndeshjeje emocionuese. Tani duhet të presim përfundimin e ndeshjeve të treta në grupet e tjera. Por në çdo rast, mund ta themi, kemi fituar.

342 Komente

never before ,so many have been made so happy, by so few.

smileysmileysmiley

Noshta kta djem s'dine me lujt futboll ma mire se te tjeret,po kane ne gjoks nje zemer qe rreh ma fort. Ata s'jane thjesht futbollste,por luftetare qe po luftojne per Shqiperine dhe shqiptaret. Po bajne te pamunduren te mundur,po superojne vetveten per atdheun,pasi Shqiperia u ep Nder dhe nder po merr prej tyne.

MIRNJOHJE !

Urime Shqiperise ! Urime dhe mirenjohje djemve te Kombetares !!

te shpresojme per pak fat, (qe na mungoi 2 ndeshjet e para), dhe sensacioni Shqiperia ne Euro 2016 do te jete i plote !

Rilindje !

 

Mirenjohje per tifozet shqiptare qe shkuan ne France!

Treguan pjesen me europiane tonen, na nderuan me qytetarine e tyre!

Urime! Ja qe e zeza na sillka fat.

Uroj qe tifozet shqiptare, ti shmangen çdo lloj provokacioni, dhe me birra ne duar, te pershendesin çdo qytetar neper rruge. Kjo gje do e ktheje per mire  permbi 50% imazhin qe ekziston per neve. 

e drejte Pjero ! -vetem nje saktesim i vogel jo "me birra ne duar", por ne njeren dore birren dhe ne tjetren qoftet, ne lufte per te permiresuar detyrat dhe imazhin e shqipeve 100% , ne Evrope !!"

dhe ne planin sportiv per futbollistat Kombetares: amanet "raportin mes futbollistit me topin dhe distancen me futbollistet kundershtar"..thembra e Akilit ne futbollin modern kjo, por qe djemte e kombetares tone se kane kuptuar ende.

smiley
Qoftet, dëgjova që një kompani që prodhon qofte do jetë sponsor i ardhshëm i përfaqsuese shqiptare smiley

Belulo, me gjithe respektin per ty, ne futboll nuk vej njeri siper meje, jo per gjo por une nuk e shoh futbollin siç e sheh ti apo Abazi i Kombetares, une shoh krejt ndryshe. Ti dhe Abazet e ter kombetareve, gjate nje ndeshje, duke e pare ate, nuk mund ta percaktoni dot se ku do jete topi pas 1-2 minutash, nderkoh qe une ne te shumten e rasteve e di, dhe per çudi topi eshte aty ku sensoret dixhital te mij e kishin percaktuar. Mund te duket e çuditeshme kjo apo si reklame smiley por ja qe une i shoh ndeshjet krejt ndryshe nga ç'i shohin ter traineret e ashtuquajtur me emer. 

Ishte -nje here- mesimi i pare per trainer, e pas 1 ore afro shpjegimi te profesorit-trainer, ai ftoi kush te donte te sillte diçka nga eksperienca apo skemat e tij te trainerllikut. Asnje nuk po çohej. U çova une, dhe fillova ne tabele te shenoj me x futbollistet njerit ekip e me 0 futbollistet e ekipit tjeter, se keshtu eshte skema klasike e ndarjes ne tabele, ee filloj te zhvilloj skemen ne raport me topin; 

- ky del ketu, ai atje, ngushtohet rrezja nga kundershtari ketu, ky duhet te dali ketu, formohet muri,- e po vazhdoja te shpjegoja skemen rreth 5-10 minuta, kur profesor-traineri me thot;

- Po ti qenke per trainer te perfaqesueses kombetare te tone. 

Ndoshta u shpreh i entuziasmuar nga ato qe ndigjoi per momentin se nuk me njihte, por me vone si duket i erdhi relacioni per albanesin. 

Pjero,beluli ka inat sepse ti njeh teorine e relativitetit. Po c'eshte Beluli? nje grimce e ardhur nga kozmosi,nje boshllik ku fryne ere,zerro absolute, esht. smiley

Pjer, ke folur ndonjehere me Duken e FSHF? Apo pret qe te te kerkojne ata takim?

Ky profesor-trajneri ndoshta te ka ngelur ne provim ngaqe u be xheloz se mos i merrje punen e jo per shkak te gjuhes.

Gjembo, je tu fol si e jema e Zeqos n'maj te thanes smiley

E ema e Zeqos eshte e zene per momentin me Tafutin.

ke provuar ndonjehere te sfidosh ndonje trajner seksi Pjer? Think of it, nga trajnerlleku i sportit perfitojne vetem futbollistet, nga trajnerlleku i sexit perfiton i gjithe rruzulli tokesor dhe do marresh bekime internacionale nga te gjithe popujt e botes, nese iu meson teknika si ta bejne te lumtur partnerin/en e tyre.

Jane ca koincidenca te cuditshme,belulo,persa i perket mikut tone Pjer. Ai ben nje liber ku hedh teza qe te do te na shpetonin po te gjenin aplikim,po ne fakt kerkush s'e mer mundimin t'a lexoje. Stervt ne futboll nje ekip ku dukshem arrin rezultate,futet ne kurs per trainer dhe nuk i japin diplomen e trainerit.Vjen ne Shqiperi dhe kerkon nje audience mediatike per te perhap tezat e veta dhe kerkush s'ja hap deren.Tani,ose ktu po luhet ndonje konspiracion i madh ne kurriz te tij,ose Pjeri i Madh eshte parakoheshem ketu dhe s'po jeton kohen e tij.

Me vjen keq t'ju kundershtoj por PtH e prisnin te kerkonte takim kete maj ne Shqp. Nuk ia ka fajin kush se nuk shkoi.

Vlonjato, nese dikush kerkon takim, e kerkon ate. Keshtu qe nese ata donin, prisnin takim, mund ta kerkonin, pse nuk e kerkuan. 

As ti s'e kerkove takimin Pjer por shkove drejte e ne zyre.

Zoteri i nderuar, a e lexove mszh tim horizontalisht apo vertikalisht? Nuk tha njeri qe "Ata" kerkonin takim me ty! Thashe qe "Ata " prisnin t'u kerkoje ti takim kesaj here! Kur pane qe nuk u bere i gjalle ... epo i dolem borxhit - thane.

Ore, une nuk shti fall se kush po pret prapa dere per takim. Ai qe pret apo kerkon takim, çon leter ose emisar dhe te lajmeron se X person te kerkon ne kete dite e ore ne takim, dhe te pyet nese eshte e mundur. Kjo eshte praktika te pakten kur takimin e kerkon personi i qeverise, ndersa kur takimin e kerkon shteti, (policia, gjykata, prokuroria, administrata lokale, prefektura, parlamenti, komisionet e tyre) je i detyruar te shkosh, do apo s'do ti. Mirpo kete gje, ti dhe kushuriri jot Kone Miushi, nuk e dini. 

E mire o mire, po ata sensoret e tu nuk kapen gje apo s'kishin bateri?

Ik o PtH e mos u anko me jo s'me takojne, jo nuk me ftojne, jo nuk me marrin mendimin, jo ai jo ky... e terci e verci. Ti kete muhabet paske me cdo qeveri! 

Here tjeter lidhu me Bredhin, ndoshta ai te hap dyert e  vendimarrjes!

Kete praktike ndoqe ti Pjer kur shkove te takosh z. Brace?

E ke tek pershtypjet e kaluara, e ti si admine mund ta sjellesh me link ketu. 

Me sa mbaj mend une, ti thjesht hyre te dera dhe kerkove takim aty per aty.

Per ke dere flet, se aty jashte ishte porta, mos i ngatarro. Ishte dhe nje zyre-sportel, ku komunikoje me punonjesin e institucionit. 

Pjer, une jam i mendimit qe, perpara se gjerat robi t'i beje per sy e faqe te botes, i ben se e ndjen t'i beje. Dhe sa per shmangien e provokacioneve.... as do me shkonte mendja t'i shmangia po te isha ty ne Lion keto dite.

Ky eshte problemi i te jetuarit ne vend te huaj, cdo moment ke frike se cfare opinioni kane vendasit per ty, ngaqe ndjehesh inadekuat dhe do me cdo kusht dhe menyre te pershtatesh. Kjo mund te coje te dalesh komplet nga vetja, qe nuk eshte e dobishme per askend.

E drejte kjo qe thua GoldMan , por aq shume na kane stigmatizuar neve shqiptarve, sa jemi te detyruar te japim maksimumin ne sjelljen tone korrekte. 

E kuptoj kete pjese, po kam pershtypjen se eshte nje sakrifice e tepert kjo. Me duket sikur aty duhet te provosh veten cdo dite qe je i denje per te thithur te njejtin ajer me vendasit. smiley

Stima per veten eshte dicka qe une s'ia le dot ne dore te tjereve, i nderuar, po mbase une nuk jam nje "kafshe sociale" fort e rafinuar.

"Ky eshte problemi i te jetuarit ne vend te huaj, cdo moment ke frike se cfare opinioni kane vendasit per ty, ngaqe ndjehesh inadekuat dhe do me cdo kusht dhe menyre te pershtatesh."

Ngjan pak si tragjedi greke po nuk eshte ashtu. Mjafton ti hedhesh nje sy komenteve online te gazeta "Tema" per te pare se ku qendron urrejtesi me i madh i shqiptareve. Eshte ne kufi me Shqiperine dhe jo ne perendim te Europes. 

Une do shqetesohesha sikur greket mos na urrenin, atehere duhej pare puna tamam. Ata qe shqetesohen per opinionin e grekeve, apo te tjereve, ata kane probleme ekzistenciale me stimen per vetveten.

Te tregova se ku qendron gjeografikisht urrejtesi i shqiptareve. Nuk thashe gje, qe une shqetesohem se cfare thone greket per ne. Ishte Pjeri qe e hapi kete temen me ate punen e provokacioneve.

Humbësi më i madh në gjithë këtë histori për mendimin tim është Taulant Xhaka, ai mendoj se duhej të përmbahej, në disa portale lexova që kishte patur 'përplasje të ashpër' mes tij dhe trainerit, uroj që të jenë vetëm llafe boshe, ndryshe krisja duket e pashmangshme duke ditur se ai (Xhaka), ka një farë ndikimi në skuadër. Shpresoj fort që kësaj here mos të dalë një punë e 10 rë shqipesh. Në vend të qershisë mbi tortë ne kemi treguar se vendosim shpeshherë turshi ose speca djegës..Do ishte mëkat!

rrespketi per xhaken po me venitet shume shpejt - ka nje temperament kalamani, si futbollist eshte mesatar, dhe humbet shance te mira duke u treguar individualist. Ne te njejten kohe kam fituar rrespekt te madh per Abrashin, Memushajn dhe Ajetin. 

Biasi ka marre vendimin e duhur me Xhaken! 

Ekip luftarak si ben me nena!'

Bravo Shqipe

te kishim dhe nje trainer si...Simeone e te qeafsha jeten pastaj!

O sa mire me qene shqiptar ohej, OHEJ

Atmosfera ne stadium dje ishte nje gje qe do ngelet ne mendjen time per tere jeten. Shumica derrmuse e stadiumit e lyer kuqezi. Bravo qytetarise e kultures shqiptare nga gjithe anet e botes

tifozet qe do donte cdo ekip jemi. mbeshtetje pa kushte per gjithe ndeshjen u be dhe ne marseje. 

Biles perfitoj nga koha qe na dhane "çunat" e i bej thirrje Uefes, mor po ca Uefes, Fifes, qe ketej e tutje, per kete qe demostruam, duam kualifikim automatik ne Europian e Boteror bashke me vendin organizator.

smiley

Bravo skuadres , por nje bravo te madhe edhe tifozeve

Faleminderit te dyve

Urime , emocionet ishin te papershkrueshme.

shkova me pas te bej pazare ne supermarket me flamurin ne krah . jo se vuajme rracizem ketu , absolutisht , por serish sec kisha nje gezim te papershkrueshem.

e lidha ne qafe dhe dola. sa kam hyre ne supermarket, Forca Albania  smiley  me flisnin te pajohur me dashamiresi , derisa hasa ne rumunet e lagjes qe ishin aty prane , te vetmit qe sme uruan smiley

me pas dy makina jasht ne parkim me flamurin tone, ndaluan dhe berstisnin me brohorima duke me pershendetur.  smileysmileysmiley

Sa te mire e sa te dashur jemi, kur duam 

sidomos kur bejme histori, bravo djemve , ta gezoni fitoren te gjithe. 

Me gjithe kto kokverdha kujtova se u kthy idrizi. smiley

Idrizi kish arrit ne ate moment kur gjuha i fliste para mendjes dhe duart nuk i bindeshit me asigjoje smiley

ndoshta ndaj nuk hyn me ketu. i lezetshem ishte ama smiley

Idrisi, po u kthye, do kthehet me flamurin e vet amerikan smiley

KOT NUK THONE: smiley

Kur kemi deshtuar brenda kemi shkelqyer jashte...
Kur kemi deshtuar ne politike kemi shkelqyer ne art e kulture...
Kur kemi deshtuar si lidership kemi shkelqyer si popull...
Kur kemi deshtuar si popull kemi shkelqyer si individe...
Kur kemi deshtuar ne ekonomi kemi shkelqyer me shenjtore...
Kur kemi deshtuar me arsim kemi shkelqyer me nobeliste...
Pra, gjithsesi kemi shkelqyer...
ALBANIANS ARE RIGHT TO BE PROUD FOREVER! smiley

Po shifja grupet e tjera, klasifikimin dhe praktikisht kane dale ne menyren me te keqe te mundshme per ne qe te kalojme perpara si e trete.

Mergim Mavraj perpara ndeshjes deklaron ne televizionin gjerman:

"Per ne eshte lufte per jete a vdekje!"

Bill Shankly ka thene dikur:

"Ka disa njerez, te cilet mendojne qe futbolli eshte ceshtje per jete a vdekje. Une nuk jam aspak dakord me kete qendrim! Mund t´ju siguroj, qe eshte shume, shume me e rendesishme se kaq!"

E di qe shume veta kerkojne prej cunave shume me teper se cfare kane dhene deri tani. Dakord! Por ne fillim fare le ta mbajme pak frymen dhe ta shijojme ate qe kemi arritur naten e mbremshme!

Per mua, keta djema hyjne ne histori, jo vetem se shenuan golin e pare dhe fitoren e pare ne nje kampjonat europian. Keto jane per mua thjesht statistika. Gjeja me e bukur e mbremshme ishte se deri tani, kjo ishte ndeshja me e bukur e ketij kampionati. Dhe kjo jo prej elegancave prej baletmaestri te ndonje Ronaldoje apo Ibrahimovici, por prej shpirtit luftarak, vendosmerise dhe disiplines taktike te skuadres tone, duke na e kujtuar edhe njehere, se cfare ka qene futbolli ne thelb dikur dhe se si duhet te jete ne te vertete.

Le te marrin Ronaldot e Ibrat milionat e tyre dhe ti fusin gjekundi tjeter, per mua nuk vlejne me nje lek perpara nje Ledian Memushaj, Elseid Hysaj, Arlind Ajeti e Armir Abrashi.

Cuna! Na e keni bere zemren mal! Qe ketej e tutje nuk ka rendesi a kualifikohen per cerekfinale apo jo! Misionin e kryen per bukuri! Cdo gje tjeter eshte bonus!

Faleminderit!

Me pelqyen shume se nuk u dorezuan deri ne fund . Me nje ritem non stop action, i hutuan fare rumunet . megjithate fati ishte me ne , sepse dhe rumunet na rrezikun dy here keq fare.....shtylla e rrezikshme dhe pozicioni jasht loje i dy rumuneve afer portes fare.

por bashkohem me casubon, na e bene zemren mal. Faleminderit.

Sa vrapoi ai Sadiku Kur boni golin. Naaaaa se u lodhe ore , sprint. Lol. Fytyra e tij ishte priceless. Sa nuk qante nga gezimi qe beri goal. Dukej qe e enderrinte ate gol so much, do behej legjende mes shqipesh smiley 

Shqipet zoter te ballkanit, do veje cdo gje ne vend te vet.

Fitorja eshte kenaqesi e madhe ,I dha mundesi miletit te gezojne e te harrojne hallet per nje moment por ne fund te dites eshte thjesht sport .kur te mbaroje ahengu e te dale pija do jemi prape atje ku ishim ..

Madheshtore eshte pak te thuash. E pabesueshme ku e gjeten fuqine per te vrapuar 95 min nonstop pas asaj ndeshje te sterlodhshme me Francen. I pavdekshmi Cruyff thoshte qe futbolli eshte loje shume e thjeshte dhe keta tanet ashtu e bene te dukej ndeshjen dje. Dje keta tanet luajten si elite europiane. Sikur pak me shume eksperience dhe besim dhe mund te kish vajtur 3-0. Memushaj, Abrashi, AJETI ishin shtylla betoni. Mu drodhen gjunjet kur u hodh ne fushe Cana, ishte eksperiment me rrezik. Sot tifo per Angline dhe Wales dhe me sa me shume gola por eshte veshtire. Anglia ka lene jashte disa lojtare te 11shes per eksperiment. Megjithate po qe e shkruar do behet.

Dhe i them Ganiut ta largoje me shpejtesi Xhaken nga grupi se helmi eshte i keq.

Nje FALEMINDERIT gjigande. NESE kualifikohemi jam i sigurte qe mund te bejme ndoshta shokun me te madh ne historine e futbollit europian. Cdo gje eshte e mundur kur ke besim tek vetja dhe mbas shpine furine e nje publiku te paarritshem.

Xhaka mund te jete ill tempered por prej sherrit te tij ne Beograd jemi ketu ku jemi.

Pse prej boksierit Lorik Cana jo? 

Apo legenat e kane per zanat te grijne sallate?

Boksin e paskan qejf cunat .psh Sadikun federata jone  e paska perjashtuar nga futbolli njehere se rrahu arbitrin ne ndeshje te kampionatit shqiptar.smiley

Te rrahesh albitrin ne shqiperi eshte nder e lavdi.

Kishin superpowers dje prandaj vraponin nonstop. E ke vene re ato ekipet e tjera qe jogging nga gjysma e dyte. 

Kishin superpowers dje prandaj vraponin nonstop

Jo, thjesht kishin rrekellyer ca red bull para ndeshjes. 

E beson tani qe red bull Te Ben me krahe ?! smiley

Me krahe dhe me nje bisht nga mbrapa. smiley

kjo e Canes, eshte shume e ekzagjerume, dajosh. Po kthehet ne kufijte e hiperboles. Harrojme qe eshte lojtari me luftarak, me me zemer ne fushe; qe ka shpetu porten kushedi sa here, qofte dhe si mbrojtes i fundit. Mos harro qe Loriku u soll tamam si profesionist i kalibrit te larte kur nuk u perfshi ne formacion. Nji kapiten tjeter ne vend te tij, do kish kriju polemika, pak rendsi me ke ekip te ishte

o dajosh, Cana do shkeputet nga Kombetarja pas Evropianit, e ka thene kete... tashi ndeshja e djeshme mund te jete ndeshja e fundit e Kombetares (shpresojme qe jo), ne Euro keshtuqe futja e Canes 10 minutat e fundit ishte  veprim i duhur dhe mese i moralshem nga De Biasi per ta bere edhe Canen pjese te fitores, pjese te triumfit te skuadres pasi mund te jete ndeshja e fundit e tij..

keshtu duhet trajtuar  nje lojtar qe ka kontribuar per Kombetaren, aq me teper ka qene kaq vjet kapiteni i kesaj Kombetareje.

Cana ka treguar mangesi ne inteligjence ne disa ndeshje kyce. Fakti eshte qe ne pa Canen luajme me mire. Nese ndeshja dje do ishte 2-0 nuk do kisha problem me futjen e Canes por nese Cana do bente ndonje budallallek per shkak te pasionit te tejskajshem qe shpesh i erreson gjykimin sot do flisnim ndryshe. Neve rralle na jepen shanse si keto prandaj nuk mund te rrezikojme. Megjithate fatmiresisht asgje nuk ndodhi dhe cdo gje shkoi mire. 

Tek ndeshja dje por edhe me Francen Agolli ka qene super si kapiten. Gjynah qe nuk eshte 3-4 vjet me i ri. Por akoma sh i forte.

Ju lumte djemve te Kombetares, na kenaqen me fitoren!

1 milione euro shperblim nga Qeveria per fitoren.

Mo lere qeverine ne pune te vet. Ti ca do u japesh?

Mos pyet c'ben atdheu per ty, tha. 

Mire e ke, Saliu do i bekerka direkt ministra. Te shohim pergjigjen rilindase, mbase te gjithe kryeministra (te vendeve te Ballkanit) 

Mesazhi i futbollistit kuqezi

Fituam shumee!

Dham shpirtin në tre ndeshje të paharrushme për të gjithë. Bëmë më të mirën tonë dhe jemi të bindur për këtë. Nuk jemi kualifikuar ende? Nuk ka asnjë problem, ju fituam ju. I treguam botës që jemi vend i vogël, por me shpirt e zemër të madhe. I treguam botës që jemi autoktonë. I treguam botës që kemi kulturë. I treguam botës që jemi Krenar që jemi Shqiptar! Ja përse duhet të qëndrojmë në Francë.

Askush të mos e ndjejë veten të humbur sido të përfundojë. Shqipëria fitoi shumë, neve ju fituam dhe shijuam ju, dhe ju emocionet e jashtëzakoshme! Shumë prej jush kanë derdhur lot dhimbje dhe gëzimi dhe për këtë jemi mirënjohës. Ju falenderojmë dhe ju jemi borxhlinj, por të jeni të sigurtë që rrugëtimi kuqezi nëpër kompeticionet Europiane sapo ka nisur…

Krenar për djemtë, krenar për ju, krenar për kombin!!!

kete punen e autoktonise ne sport  nuk e kuptova ?

p.s.

po nuk e shtypi ajo goca me qifteli dhe nje kenge per ndeshjen Rrumeli -Shqiperi , nuk them qe u pa gje ...!

kete punen e autoktonise ne sport, mund ta kuptosh edhe keshtu:  Kombetarja jone eshte nga te paktat ne kete Evropian, mbase edhe Rumania dhe Kroacia,  qe eshte e perbere  nga futbolliste teresisht autoktone, shqiptare.. po te vesh re  Kombetaret, sidomos te Evropes perendimore, jane te mbushura me futbolliste aloktone..

 

trilili..li..li..li..li,
kendoj cuca me qifteli...

 

me pelqen kur i bie qiftelise, trak-trak, mban ritmin..smiley

ne kohe te osmanve, rumeli quhej ballkani i gjithe dhe jo rumania, e para kjo.

e dyta e ka fjalen per flamurin ne serbi ku ishte shkruar qarte shqiptaret autoktone dhe qe gjithe europa e pa se fotoja u publikua kudo.

nuk pati asnje polemike per me teper mbi kete te dhene te rendesishme. dmth qe botes nuk i beri çudi qe ne te ishim autoktone.  serbet pretendojne te kunderten. (qe ata ndodhen ne ballkan para nesh).

smiley u çmend rrumelia...dhe emrin ja ndryshoi, nga Armand ne Rrahman Sadiku!!

Tani edhe shume s'duhet me u cudit. Ketij arabit Sadiqi mund ti duket si nga Baghdati nga pamja kjo nuk mohohet dot se tiparet ashtu jane. Pastaj pasi u mbyll ndeshja te gjithe pane edhe Mavrajn qe me gisht drejt qiellit therriste Elham Birillah. Por kush po pyet, rendesi ka rezultati.

edhe Sadiku u kap nga kamerat tu u fal me dur lart...

Si populli i vetem musliman i Evropes, bashke me Bosnjen, arabet na kane i cike pike te dobet, dhe u behet zemra mal kur na shofin tu dal me sukses, sidomos kur shofin noj emer musliman qe shno gol. Gje te keqe nga kjo s'ka, le te gezohen per ne e te na duan e te gezojne edhe ata me ne. Kur gezohen 10 miljon zemra nga nje gol i Sadikut, le te gezohen edhe nja 100 miljon te tjera neper bote, gezimi eshte free

Mavraj besoj se po thoshte Elhamdulilah, falenderimi i takon Zotit, se kjo elham birillah nuk e di ca do jete.

Më shuani një kuriozitet ju lutem? Përse këtë elhamdulilah, përse se thonë në gjuhet amtare sejcili besimtar?
Flm nëse pergjigjeni!

smiley as e dine qe egzistojme. Po pinim nga nje dopio xhoni blu pas iftarit me nje princ qe thu ti armir, dhe me hoqi mendjen. Shqiptar i thosha une, jes jes thoshte otoman...baben bo vali ta kish shqiptar gjithsesi; xhonin e pinte me opinge.

Nice flag bame. 

Kete punen e xhoni bluse do ta kisha besuar ne dite normale jasht ramazonit, por ne kete muaj e kam veshtire me te besu. 

Hej, je qe je, a ben ndonje lutje andej nga vendet e shenjta per kombetaren tone? 

Apo thua jane pune te vogla e te parendesishme keto per te merituar pergjigje prej Zotit?

Si populli i vetem musliman i Evropes, bashke me Bosnjen, arabet na kane i cike pike te dobet, dhe u behet zemra mal kur na shofin tu dal me sukses

Si i behet qe psh Franca ka dyfishin e popullsise muslimane qe kemi ne? Ketyre mund t'ju behet zemra mal po Kosoven sikur s'po na e njohin.

Ka nje problem ke dashamiresia. Se ve ne dyshim qe disa e kane me zemer. Kam nje mik amerikan qe ka punuar ne Shqiperi, Kosove dhe disa vite ne Saudi Arabia. Dhe e di c'me thote: Ju shqiptaret jeni shume tolerante. Kaq shume sa iu hapni rruge wahabisteve, per 15 vjet do islamizoheni komplet. Sipas tij ka degjuar disa here ne televizion ne Saudi Arabia, ku permenden vendet muslimane ballkanike dhe thuhet se vertet atje ka muslimane, por "ne (arabet) duam t'i bejme muslimane te mire" dmth te eci dhe Shqiperia me sharia.
Une e kam kundershtuar gjithmone duke i thene qe Shqiperia nuk ka shance te behet si vendet e LM, por ai vazhdon  gjithmone me thote me shqetesim qe ne shqiptaret jemi popull shume indiferent dhe tolerant dhe nuk e veme re se c'bejne arabet per te na kthyer si veten.

Personalisht nuk paragjykoj asnje praktikant fetar persa kohe bashkejetojme ne paqe me njeri-tjetrin dhe persa kohe ekzistojne arabe qe shprehin entuziazem dhe dashuri te ciltert per skuadren tone.

nuk na bene fanatike prej 500 vjetesh thuj atij ameriqenit do te na bejne tani, qe nuk jemi me nen pushtim te tyre.

dhe mos i degjo shume seç thone keta te huajt, por ANALIZOE njehere me trurin tend ate qe te thone. tek e kaluara i ke çelsat e te nesermes.

ne shqiptaret do t'i bejne arabet tolerante, siç i kemi bere prej kohesh ne egjypt, liban, etj, aty ku edhe kemi SUNDUAR, jo te na bejne ata ekstremista.

dhe a e di pse, ngaqe jemi ME TE VJETER se ata. jane popull i ri arabet, siç jane edhe keta perendimoret vete. ndersa neve, ehhhhuuuuuuuu sa kemi pare e degjuar historira. s'ka gje qe na leviz nga istikami.

Jo, jo. Me pamje Sadiqi duket toidhjo nga Shqipria e Mesme me pak.., dmth nga Viset Anonime, por megjithate sprinti 70 mt pA marre fryme, me teper se sa goli, e ngre ne piedestal.

Sadiku është nip i Xhakajve të Gjakovës nga e ëma..Është myslim 24 karatësh, nejse ç'rëndësi ka ky fakt, në daç ta ngrejë o jo sumën përpjetë, të bëjë ç'të dojë vetëm të shënojë gola..smiley

O? Vertete? Se dija...Po ca psemes kane me Sadikun pastaj?

Nuk dum gola aq me shume fitore myslimonsh. ppu t'i coje peticion uefes, okbs, bile dhe Partise. T'i jepet trepikshi Rumanise, e te kontrollohen gjithe lojtaret nga lafsha (edhe Ganiu).

uroj te jete ndonje ktu qe e merr vesh, me bere kurioze.

kapo kam nje cift ne pallat, burri shqiptar gruaja rumune, nuk e di si e kan ber tifozllikun po duhet ta ken  pas te veshtire 

smileysmiley
Epo kur se mer vesh ti atje, po ne këtu.

kur jemi ne grahmat e fundit motivohemi gjithnje, ndaj dhe u erdhen fuqite ne ndeshjen me rumanine, instikti i mbijeteses, plus dhe efekti vitrine qe i motivon mjaft lojtare te tille te etur per klube te mira.

Me beri pershtypje nje flamur i disa tifozeve shqiptare qe ishte ende ne versionin e vjeter me yll, cka mu duk me dinjitoz. Te kthehet ylli

Instinct per egzistence apo se at that point s'kishin me cfare me humb? Zakonisht when u got nothing to lose u give ur best. 

Te ngjallet dhe Veri me Metin, bile te jene sulmus me fame, se nuk shtyhet me nje Sadik.

Shpresoj qi çunat nuk po lujn tavëll, por po praktikojnë penalltitë per ndeshjen me Anglinë.

Aaashtu de.

smiley

Sllovaki-Angli 2 ( mundesisht me 3 gola diff.)

Russi-Uells X ( po dhe 2 cqt)

Uellsi po e ben detyren me sukses ! keta dreq anglezet po zhgenjejne..

do nxjerri nje sllovak me te kuqe, dhe do i beje ato tre petulla te ngrohta anglezi

Gono, po nuk e beri inglizi, duhet ta  kryej Gjermania e modhe  kunder Irlandes se Veriut. 3, 4 me 0 eshte mundur ,apo jo ?  vetem Shkodran Mustafi u ben 2 gola atyre..

padyshim dhe biles nqs anglezi nuk ka ndermend te beje tre gola sot, atehere me mire te mos beje asnji sot dhe neve na bje me Uellsin turin tjeter.

e menduar holle, po.  me mire mos fitoj fare Anglia sot, dhe luajme ne me Uellsin ne  Paris.smiley

Opo cdo ja kendojme ne ketyre: O Balo te hengert tënja.

Sna bo hajer as Gjermoni. Ktu sa duket po duen tgjith sa me kaluar lumin. Barazime te begata smiley

 

anglezet jane ekip koti ne fakt. 

Belulo, anglezet nuk po lozin keq por shum agresive, shum nervoze. 

nuk di cte them Pjero.. po shoh qe  raporti i mesfushoreve angleze  me topin, si dhe me vijen fundore dhe anesore te fushes, eshte ne perpjestim te zhdrejte.. po luajne shume ngjeshur  repartet dmth, me shume po pengojne njeri tjetrin, ne vend qe ti sherbejne njeri-tjetrit.

ju te dy sikur keni mbaru covercianon o vlla. Ku i gjeni kto shprehje? apo tallet Pjeri me ju per futbollin dhe ju e hani direkt?

smiley 

Çunat mos ta rruajne fare.

Itali-Irlande 1X dhe Suedi-Belgjike X 2, mjafton.

Jo mer daje se mo e rezikshmja osht sonte. shpresoj qe 'vllau' turk mos i leshoje me shume se nje barazim çekve, perndryshe kthehena n'shpi

 

Mbahu byrazer. Deri ne Hungari-Portugali, dmth neser, jemi ne loje.

 

Me kete loje qe po bejne kta bq  angleze uroj te hajne ndonje gol ne fund the te perfundojne te tretet .

Do tua hedhe ushqim arinjve keta dobicer, Paska thon Putini.

Kush e tha, Trumpi apo Fiqua?

z.Trump kerkojti ndjese smiley.

 

kishte ngatarru Angline me Wellsin.

her tjeter u dashka me ja shkrujt ne dy letra te veçanta kerkesat.

Inglizi po na nxjerr inatin e minave te Korfuzit, me duket.

Okkej, Anglia na hengri munë.

i thoni krushkut te Erdoganit, nje barazim Çeki-Turqi e si bjem me ne qafe.

Krushku do bindi Taipin qe cek s'ka lidhje me cecen, se i kena vllazen thote.

Kaloi Slovakia mja 10fsha temen smiley

Ben 3 gola Uellsi dhe asnje Anglia.. Nuk eshte se nuk kishin raste, paten mundesi te benin 3-4 gola. Kurre mos u befshin ekip! U fut Roney Anglia sikur po luante me 10 lojtare, lojtari me kot ne kete evropian. Po enderroja nje Angli-Shqiperi.

pa merak se nga 5 grupet ky i sllovakise ishte opsioni me i veshtire per t'u arritur. duhet ca per ta rrahur sllovakine me 3 gola. 

e kemi hedh spirancen te Turqia qe do i mari barazimin Cekise dhe te Belgjika barazimin Suedise. Kete na la Ganiu me besu kur thote qe i kam kerku trajnerit te Italise te beje punen e vet.

Barazim Turqia e boll. Spanje -Kroaci te dale si te doje. Kaq mjafton

Ishalla shkaterron gjermania irlanden. Do na bente nder. 

 

By the way..

Im back here!: )

Si perfundim Kur merret vesht nese do vazhdojme apo jo Te bejme akoma histori me top?

minimumi 2, maksimumi 3 dite. 

chances are slim to none.

Nuk e kuptoj pesimizmin tend te perhershem. Apo e ke keshtu si per te prishur syrin e keq qe flet keq qe te dali e kunderta?

No mi ca pesimizmi, thjesht desha dhe 1 goal me shume. Hopefully we make it.

komenti me pesimizem i drejtohet albes, me verdiktet e saj doom-uese . me verte alba kush te tha qe shanset jane ashtu si thua ti?

una thashe qe shancet jane te pakta .po nga ana matematikore nese disa ndeshje dalin me rezultate te caktuara ne kualifikohemi .po cili eshte propabilitieti qe yjet e fatit te rreshtohen ashtu si duam ne ?

gati zero.

duhet qe gjermani te fitoje 4-0 me irlanden e veriut. dhe ukraina mos fitoje me polonine, me shume se 1-0.

çekia me turqine duhet patjeter barazim. ose fitore e turqise me 1-0 jo me shume se na e kalon ne ne golavarazh pastaj.

neqoftese asnjera nga keto rezultate nuk jane te tilla, ne eleminohemi qe neser.

o profil,

ola  amigo .....Ukraina eshte eleminu qe me ndeshjen e dyte, eshte te vagoni i mallrave.

 

1-2-3-4-5 gola me teper i donim te gjithe besoj, po ja qe s'i bene dot. Komenti im, sic ta tha dhe pemaa, ishte per Alba me zamete (TM Vlera).

Gazzetta dello Sport thoshte te marten, dmth neser ne darke merret vesh. behen 4 ndeshje neser, jo vetem dy siç u bene sot.

kujtoja se dhe neser kishte 2. pra me pak fat qe neser mund te dalim prape ne shesh smiley

Si e festuat fitoren? Ne ketej beme nje party me barbecue me birra te ftohta. 

Ndersa kjo fitore eshte shkak per festim , e djemve te kombetares iu befte  dita nje mije inshallah per gezimin  qe iu dhuruan njerezve te thjeshte ,gazetareve te medias shqiptare qe po fluturojne me prase ne bythe do iu thoja :to hold your horses eshte thjesht nje ndeshje futbolli.

eshte i rendesishem futbolli sot, se eshte vitrina numer 1, e botes.

si dhe pasner, po nuk vazhduam me, asnje nuk do te flase me per ne, do te fiket vetetisht pra edhe flaka e tashme. tek ne te tjeret, po jo tek futbollistet. ata kane fituar eksperience me shume dhe jane me te fituarit nga te gjithe.

Futbollistet kane fituar jo vetem eksperience po edhe 1 milione euro smiley e kisha fjalen  tek interpretimi i fitores si deshmi se jemi bere vend i standardeve europiane.

jemi vend me i mire nga starndardet europiane ne fakt. (kemi qytetrim te vjeter mijera vjeçar qe na ka hy neper vena)

standardi i vertete i njeriut dhe i atij te nje vendi nuk njihet ne kohe paqe, por kur behet veshtire, kur jeta eshte ne rrezik.

europa behen te EGER, kur ndodhen ne rrezik jete. kriminele te vertete, e harrojne qytetarine fallce te kohes se paqes, me te cilen egersine natyrale e meçefin me kujdes nepermjet propagandes. 

kur ndejhen keq, nuk meçifen me, por nxjerrin dhembet. per nje ushtar te vrare, rrafshojne pa problem nje qytet te tere, keta kollarexhinjte e sotem europiano perendimore.

anglia e shiti biskotin , para kesaj ndeshje shanset ishin 60 %, tash jane 40% , gjermania ben ate qe beri anglia . nje mut , ska skuader .  vetmja menyre qe Shkodran ben 4 gola. jep shpres grupi italise.

ca lesh fitore shqiperia nuk ka futboll te gjysma jan kosovar vitin tjeter luajn per ekopin e ri te kosoves. Te gjith luajn jasht kampionatit shqiptar ca lesh fitore kur njerzit e thjesht nuk i shofin ne stadium lojtaret te luajn cdo fundjave. Duhet ber me lijg 80% e lojtarve duhet te ken lindur ne shqiperi dhe te luajne ne kampionatin e futbollit shqiptar. 

Te gjith e kputojne se kjo fitore ka me pak rendsi sesa do te kishte nje fitore e kombetares shqiptare te themi 20vite me pare. Sepse  lojtaret ishin te gjith te njohur nga publiku i shifje en stadium i shifje rruges...  

Un per vete e quaj vetem nje gjys fitore 

E mo mire, se ato vec pllaken e gramafonit nderruan nga t'ka lali shpirt me Kuq e zi. N'party kane qene already, n'qef.

bon Myler 4 gola 

Filluan beqiret

Humbja 1-0 ndaj Shqipërisë nuk është kapërdirë mirë nga Rumania , pasi ish-futbollisti i kombëtares rumune Danut Lupu ka akuzuar se ndeshja mes Shqipërisë dhe Rumanisë ka qenë e shitur.

Danut Lupu ka lëshuar një akuzë shumë të rëndë në adresë të përfaqësueses së Rumanisë, duke aluduar për kurdisje në favor të basteve sportive gjatë ndeshjes me Shqipërinë.

“Dikush më tha se ndeshja ishte e shitur. Unë refuzoj ta besoj një gjë të tillë, nuk dua as të mendoj për gjëra të tilla. Por, dikush ma tha një gjë të tillë dhe nuk di se çfarë të them. Të tjerët e mendojnë në këtë mënyrë. Sipas meje, ne thjesht nuk dimë të luajmë futboll dhe kjo është e dhimbshme. Gjëja më shqetësuese është se pashë futbollistë të cilët nuk dinin të jepnin një pasim as nga 5 metra distancë. Kjo është tragjike. Ata nuk përballeshin dot as me futbollistë të dobët shqiptarë”, tha Lupu për “Fanatik”.

 

“Dikush më tha se ndeshja ishte e shitur"....

Qe ketu lajmi behet i pabesueshem.

Po tani qe hengren dru,duan te justifikohen.

Jo vetem dikush , llafet ishin edhe ne TR qe kur filloi pjesa II. Kjo pak rendesi ka. Kurdo qe luajne skuadra fukerenjsh do kete aludime te tilla.

ai malukati gati thyu shtyllen, ai legeni thote e kane shit ndeshjen...hajd mo, llafe ballkanikesh. Vec skenderbeu shet ndeshje o acdc1; ket merite e ka korca, nuk ja merr dot njeri

Kjo fitore sikur ka hutu pak antischiptaret rilindas peshkaxhi me duket ! 

bukur ...

mbas Uellsit na bjen me 1F vs 2E ne cerekfinale. dmth na bje ose me Portugali/Hungari ose me Belgjiken.

aty shpresojme qe belget do kene marre shume kartona deri ne perballjen me ne

dmth tani qe sllovakia e siguroi nje vend, ne duhet me kap 1 nga 3 qe ngelen. Per kete na duhet 1. nji rrafje shembullore me 4 gola diference e irlandes prej gjermanise (e veshtire kjo); 2. duhet qe cekia t'mos fitoje me turqine (kjo t'fitoje me jo me shume se 1 gol diference); 3. suedia t'mos t'rrafi belgjiken dhe irlanda italine; 4. austria t'mos rrafi islanden dhe hungaria t'rrafi portugaline. 
Kto vendet e 3ta, me pak gjasa (dhe shume shans), ndahen: Sllovaki, Irlande, Portugali dhe Albanie. 
Per t'qene 100% i sigurt qe te dali Albanie, duhet me bo naj ritual sakrifice t'vogel ktu ne ppu, them un. Naj gjo t'vogel simbolike...psh. t'i pritet gurmazi shkabes dhe t'i pihet gjaku nga t'gjithe antaret pa perjashtim; te detyrohet july-22st te lexoje me zerin qe i dridhet qe 'qeveria rama nuk eshte me e mira ne bote'; acdc1 te detyrohet te pranoje se nuk i hyn gje ne xhep se james & david dun me u martu bashke...

eshte vendos komplet per goleade gjermoni sot. ka fut ne formacion edhe golshenusin me te mire te kampionatit turk vetem per kete dite historike.

smiley

smiley

o Bredho, per cilen Irlande e ke llafne ti qe do kaloj turin ?

ej, e morre vesh ti: po ky Sadik Premtja na e paska shkuar ujin nen rrogoz, kopili... thashe dhe une; cne ky pas golit vajti perqafoi me mall Tramezanin ?!  qenka afere familjare qeshtja..

Kaja nanen, era nepotizem. Megjithate sa kohe qe goces i ka ardh tamom s'ka problem.

E di qe s'ka lidhje po Sadiku me ket mjeker te zeze duket si nga Falluxha.

Po Vidal nga Kili si duket?

Se edhe ai me duket si nga Riadi.

Qenka mut burre...,gjithe ai vrap per t'u puthur me vjehrrin!!

aty ku gjeti përqafimin e ngrohtë të ndihmës trajnerit

smiley  Jo po dhe puthjet e buta.

te veriut o Belul. Jane para nesh prej golavarazhit

Histori !! Era e gomave te djegura e perzier me blozen e naftes u ndie deri te nesermen ne mengjes smiley !!

uellsi po lutet mos ti bije me ne. oo sa frike na paskan

boo ca humbi myler smiley

Gjermani po loz kot me kot, si gjithmone me ndeshje qe nuk kane rendesi.

boo ca humbi Ozili smiley

boo ca humbi Goetze smiley

do ishte 3-0 der tashti

10 minuta loje, 3 here tek per tek me portjerin... keta sulmuesit gjerman jane kot fare!  -po nuk eshte e rastit qe deri tani golat per Gjermanine i ka bere reparti i mbrojtjes..

-shpejt Mustafi ne loje !!

po boje o polak nji, boji dy a tre, qe te nxefet gjermani

obobooo goli i katert ne tentative

po qe do i bejne 4 do i bejne po kur do i bjene eshte pyetja

einz

 

Gono, thuaj shyqyr qe Muller  nuk mund ta gjuante dot vet, u rrutullua 2 here.smiley,  se nuk i hecka sot..

eeeeehh sot e gjeti ky o Belul

duhet edhe nji patjeter ne pjese te pare

spo na ndihmon as Polaku andej nga ana tjeter, hala se ka bo sefte.

Duhet te ishte minimumi 3-0 deri tani. Zhgenjyes gjermanet.

Legena

nuk lujn me rraf nji kal te ngordh 4-0 gjermont se nuk jane spanjoll. Veji nanji argjentine para!

Lene mo se e pame ne finale mer Argjentinen e kalbet para 2 vjetesh. Meeeezi 1-0 dhe qen tu u rraf per pak.

po pra ate kam thone, nuk e rrafin kalin e ngordh 4-0

Obobo cfare rastesh per gol

e boni polaku mo ne fun, ec polska popolska edhe nji tjeter shpejt

e hoqi Gotze, shyqyr..  hiq edhe Muller, edhe kane per te fituar 5-0 gjermanet.

Robt gjermanve, qekan derra fare

Nuk do jooooo

Epo ishalla e hajn edhe gjermont nje gol, se tash e meritojne !

tani e kuptoj pse Guardjola nuk e fuste Muller ndeshjet e fundit ne champions league.. ky paska humbur cdo kualitet dhe refleks.

na doli dhe nje para, kan ngel vetem dy vende, por eshte pothuaj e pamundur me golaveragin tone negativ -2, dhe vetem me nje gol te shenuar.

Shanset reale jane afer 0. Matematika eshte gje tjeter.

pikerisht.

çeket s'duhet te fitojne, dhe as turqit me shume se 1-0. barazimi na leverdis.

kemi shpresa apo jo ?

Shume fare. Mos degjo gomeret. Tersi kaloi.

vazhdojme me programin. ama sa dobet keta sulmuesit e gjermanise mer, do u kete ikur shansi qe nga ndeshja me brazilin.

vari qostekun ktij muhabeti. smiley

tshofim Ameriken me Argjentukun sonte, ajo po.

shance me te mira se kemi ne nuk besoj se mund te ekzistojne. all we are asking eshte qe:

1. Italia mos te uli breket.

2. Belgjika mos te uli breket.

(Po nuk u rrafen keto te dyja ne e heqim nji nga te tretat qafe)

3. Turku mos te uli breket ose te fitoje me breke neper kembe.

(po mori barazimin turku ose po fitoi me nji gol diference ne e hoqem dhe te treten tjeter)

 

ah se harrova, ja tja bejme qefin edhe Profilit... duhet qe Ukraina te barazoje edhe dy ndeshjet qe i kane ngel smiley

 

ose qi portugalezi ti veshi te mbathurat mbrapsht

tamom e ke thone iFiqo, portugezi duhet te qee veten edhe te kenaqen shqiptaret smiley

Turqi-Ceki, sot, ketu do vendoset besoj.

e drejte. sad but true

Nuku kerkojme shume bre vec qe ekipet te cilat e kane siguruar kualifikimin ne vend qe te ruajne lojtaret me te mire e energjite per turin tjater  te behen copa qe te kualifikohemi ne.smiley 

vetem italia e ka siguru. tashti moo costarikarikarikarika e rrafi italine, po shkoi e rrafi edhe irlanda, atehere te shkoje te hollje brumin e pizzave mos te meret me futboll.

te tjerat do e shkelyjne sumen per ne skane ca bejne, se ne me ate fitoren me rumunin po i mbajme ne loje akoma.

Cekia ekip koti. mendo, luajne akoma me Rosicky.. me shume se barazim nuk marrin keta me Turqin, se nuk kane kurrfare kreativiteti ne ekip..

te tjerat pastaj i rregullon Italia dhe Belgjika neser...  dhe meqe ra llafi, neser do jet edhe ndeshja e fundit e Ibraimovic me kombetaren Suedeze.

Sa ibret ishte Holanda Belul? Si mund te eliminohesh nga keto 2 coftina?

po dajosh, pikerisht kete po diskutonim sot me nja 2 kolege ne pune.. edhe kjo ceki doli e para ne grup, e dyta Islanda, dhe Turqia si vendi me i mire i trete.. kupton ti tashi sa poshte ka rene Hollanda ??  -si me qene Azerbajxhani apo  Malta, 7 pike grumbulloi gjithe-gjithe..

pati demtime te 4-5 lojtareve baze Hollanda gjate kualifikimeve, e mbi te gjitha Robben qe nuk luajti asnje ndeshje me duket.. po prape, i patolerueshem moskualifikimi.

nga popujt e vegjel, ne futboll mund te bejne diçka vetem popujt me uri, jo popujt e pergjumur dhe qe jetojne mire (te borgjezuar) si çeket dhe hollandezet.

popujt e medhenj i kane te gjitha shanset me vete gjithnje, jo vetem ne futboll. sidomos keta popujt perendimore qe gelltisin shume emigracion, elemente te mire nga popuj te tjere qe zhvendosen prej ekonomise.

Platini, italian, Zidane algjerian, etj. franca pa te huaj, s'do kish fituar asgje vete, ne futboll. 

Djema, tek ekipi spanjoll pashe nje emer qe me beri te dyshoj se eshte shqiptar, Jordi Alba, di gjo njeri per kete lojtar. Edhe tek ekipi kroat, me hasi syri nje emer e mbiemer shqiptar. 

Pjer, je fort i mprehte. Jordi eshte me origjine nga Shijaku nga fisi i famshem Shala qe ne spanjisht lexohet Alba. Praktikisht emrin e ka Jordi Shala. 

smiley

tani qe pe shofim ndeshjen ceki turqi, paskan edhe ceket nje lojtar shqiptar ne porte. Pjeter Cek qe me siguri do jete me origjine ceke perderisa e ka dhe mbiemrin me cek.

Turqia +1 !!

Ishalla s'na bohet +2 se na 10iu.

Ca peshon me teper, golat qe ke bere apo golat qe ke ngrene?

Golat qe ke bere.

 

golat qe ke bere. vleresohet loja sulmuese.  pra Turqia nese fiton, nuk duhet  te fitoj me 2 gola a me shume diference.

po fitoj 2-1 sot nuk na e kalon. duhet te fitoje me diference prej 2 golash. 2-0, 3-1, 4-2, etj. me 4-0 sot, ja kalon edhe irlandes se veriut dhe kalon ne turin tjeter.

dmth po beri çeku nje gol, kemi shance per neser akoma.

kur rezultati eshte i njejte, del para ai qe ka shenu me shume gola. neve kemi shenuar vetem nje gol. sikur turku te bej edhe nje gol tjeter, behet baraz me ne -2, po ka shenuar 2 gola, neve vetem 1, keshtuqe na del para.

per momentin turku ka 3 pike por golaverazh -3, keshtuqe eshte pas nesh me golaverazh -2.

irlanda veriut 3 pike por golaverazh 0, keshtuqe na e kalon edhe neve edhe turkut.

e boni turku

a don ti çek me luftu me turqit?

Ky portieri turk s'po me duket ne rregull nga rradakja.

Pse mer lal njef ti nej turk qe e ka rradaken ne rregull? smiley

Te betohem, s'mbush mire...do ta rrahin mbrojtesat e tij se nuk e therret!

Babaxhan smiley

Kam frike se duke e hedhur para keta ceket do kapen ne kundersulm dhe do hane ndonje petull.

S'mbahet shtëpia me miell hua, ne e bëmë europianin edhe në mos të kualifikohemi, ja a beri fck

Edhe 30'

Edhe 27'

Moooosss!

Shanset tona sapo kaluan ne minus

Ore djema, se tani u kujtova une, ata te Kanadase e Amerikes, qe kane ardhur ne France, le te hidhen nje vrap pele ne Belgjike, tu dhuroj vere te vjeter e te mire smiley

dhe kjo pune vajti me shoqe.

kshu ja boni ceku edhe kroatit ne fund dy gola, do e rregulloje edhe albitri gabimin per kete gol ofsajt.

 

Vete e paten fajin, se mbajten dot 2 minutat e fundit me Francen.

rasti qe humben me zvicren ne fund ishte me kryesor se varej nga ne. jo nga kundershtari.

Kjo punë bie era merde

Vate ky muhabeti, sikur te kishte halla koqe...

Kemi me shanse apo kjo ishte karta e fundit?

kemi akoma nje te vetem po veshtiresohet shume me teper puna. 

sot duhet qe çeku ta bej nje, qe te rritet shansi.

shansi i fundit eshte qe irlanda, suedia , portugalia , austria e islanda te gjitha te humbin.Ceku duhet te barazoje .turqia ka dy gola na e kalon.

smiley Quaje te bere

vetem nje gol i çekut duhet dhe turqia eshte me golaverazh -3, dmth prapa nesh. turku per momentin ka 3 pike dhe golaverazh -2, sa ne.

po te haje nje gol shkon -3. 

eshte minute e 85...

ja rrasi spanjes kroacia ne po te njejten minute

Eh ishte bukur kur enderronim... gjithsesi per ne sukses ishte dhe deri ketu ku arritem.

E ka fut Tersi ne dizenjo smiley

 

Kur bën sikur të jetë Bearzot dhe ky Fatih Terim beqiri smiley

era gol

 

sot u nis keq qe me gjermanin, nga rastet qe humben ata duhet te fitonin me 4 e me shume gola, dhe irlanda nje ekip shume me i dobet se toni, nuk do te ishte para nesh.

turku po fitoi bravo i qofte se e meriton. 

te vjen keq kur te del para nje ekip me i dobet.

do e beje gafen babaxhani

Do cu llafe (krushku dmth) Taipit qe kto s'kon majt Ramazon a kon bo nei turp tjeter. t'i thrasi pronto n'Stamoll.

Mase i bje nje damllà mu ne çaçke te kokes Babaxhanit!!

smileysmiley

Ishalla i kafshon veshin arbitrit thuaj.

Eshte edhe nje qe quhet Topall

ec mer cek se nuk ke vdek, rrife turkun tek e tek

ceku eshte bere kashte e koqe .cudi se ne eleminatore ua hengren dreket te gjitheve.

ec mer cek se edhe  5 minuta kane met

jepi cek boje nji byftek

kundersulm si toni dje me rumanine, po kroacia s'te fal ta rras mrena.

itali spanje raundin tjeter

Ore mos kane honger nei cek keta ceket, se 3 gola (fitorje) s'i boshin dot

kishin 1 pike, me fitore minimale sot, beheshin me 4 pike dhe kalonin ne fazen tjeter.

ndersa turqise i duheshin gola dhe nuk eshte akoma e sigurte. vetem neve na i kaloj po jo atyre qe do te luajne neser dhe qe kane golaverazh me te mire nga turqia. apo pike me teper. islandes nje barazim vetem i duhet dhe kalon. se i ka 2 pike dhe golaverazh 0.

nuk na intereson te kualifikohet islanda

shit

 

na ka ngel hungaria

Po tani si i behet?

Tashti behet nje katror. Ku priten diagonalet ... (kaq me kujtohet, ndonje tjeter mund ta vazhdoje)smiley

tashti ta fusi topin te tutat portieri i hungarise edhe te vrapoje ti beje gol portugalise

Po mes nesh dhe turkut kush esht me mire?

turku. po ne nuk e kemi inatin me turkun, e kemi me protugezin tashti.

smiley

Ore zotni.., po boll ore me keto pyetje, borç ta kemi ne?

apo na e ben si ai ne Beograd, qe na pyeti po me 2-1 kush kualifikohet, ne apo ata??

shume ters ky kampionat, rezultatet me te pamundura po ndodhin.

Kete kampionat e fiton italia.

sa koqe italiont, edhe i here qe e kalun grupin pa breke neper kome, shkun pallat e fitun qe me dy neshjet e para, tashti ti pijne longun spanjes.

Nepja mo vlla 1miljonshin turkut a çekut, mos e maj per vete se e qit prap.

 

doli mjeshtri tu fol per kombtaren sot e boni gjithe diten ters

kishte hall Tersi se mos nuk ju njifte merita smiley Kalamo o burre, komplet kalamo smiley

 

ai e ka bo amon vetem mos te perzihet edhe keto neshje qe kane ngel.

Ec mer cqt, ne fitume per cica e edukatesmiley

edhe per lamborghini

s'ka diskutim, po gjynof se jemi te forte per gjithçka

e ka shit Cana ndeshjen e turkut

Ca do behet me pashaportat diplomatike? smiley

Do ua japin falcosmiley

Opo nuk na ecen ne dhe pike, sa tha Ai pashaporta tak dy gola turku..te keqen i joti ta ben sot, nuk thone kot! smiley 

tani duhet qe italia dhe belgjika te mos humbin, qe eshte mese ne xhep them.

dhe qe islanda me austrine, te dyja me nga 1 pike vetem, te dalin barazim. (tek kjo ndeshje do te luhet fati yne)

jo mo njish...islanda ka 2 pike...smiley(...duhet fitore islandes fitore e hungarise...

 

Kam frike se tashme italia mund ta humbase ndeshjen pasi nese e fiton ose del e para e grupit...i bie te ndeshet me Spanjen. 

e drejte, dmth s'ka me asnje shanc per ne. se austria nuk me duket e afte te munde islanden.

po, pak a shume! smiley

gazete njemujorshe lexon ti?

2. italia ka dale already me spanjen.

1. po te fitoje hungaria nuk ka rendesi per ne si del islanda

Ka o burr si jo...Nese fiton Hungaria dhe Islanda del barazim...kalon islanda...

edhe ku eshte problemi ketu?

Kalon islanda ok, po clidhje ka me ne?

kalon si vend i DYTE. nuk ka vend te trete nga ky grup dhe kjo na kualifikon neve ne fakt.

uuuu..po! smiley

s'besoj se fiton hungaria me portugaline qe ka bere ndeshje te mira dhe vetem prej shancit te keq ndodhet ku eshte.

hungaria edhe po te  mundet kalon per vete, dmth ajo eshte kualifikuar me rezultatet e sotme.

kualifikohet por nuk del e para, minimumi hungarezet do lujne per barazim.

puna eshte se asgje si detyron te tejkalohen, si puna e turkut sot, apo jona me rumunet. 

duhet qe portugezi te jete shume dobet, qe te fitojne hungarezet.

ndeshja tjeter s'ka asnje rendesi me per ne.

po barazimin duhet ta kerkosh, duhet te besh gol qe mos ta hash ne fund te lojes.

Italia ka dale e para ne grup dhe po te humbas. Me popullin vella islandez s'kemi gje, jemi dy popuj miq.

Gjithe inatin e kemi me ate pederastin me vetulla te hequra.

hajde portugalia dy te kuqe ishalla,

nji pepe nji roni

Fluturon gomari? - FLUTURON! smiley

gomari (magjari) sna prish pune, te fluturojne portugezet smiley

Po, shume e drejte.. : ))

Vetem sporti i bashkon shqiptaret si vellezer. Ka lezet si flasin me siper. smiley

kjo s'eshte gje hiç, vellai im ishte ne nje fan zone tani, me disa qe kane ardhur nga shqiperia, dhe ambiance shume e lezetshme me tha.

oo cu lodhem sa e veshtire paska qene aritmetika per robt

..smiley  

nuk e kuptojne dot qe  vetem nese humbet Portugalia** kualifikohemi ne.   dhe rezultati Island - Austri nuk eshte relevant per ne, sido qe te dale,  njera nga keto do mbetet  (para)fundit..

 

**po a humbet Portugalia, thuaj, kjo eshte ceshtja...

 

jane eleminu ekipe me te medhaja se portugalia. iku spanja, anglia ne botnor qe ne grup. mund te jete loje episodike nuk i dihet asihere. nji albiter inkoherent ose poliagjent mund ta beje gjemen.

he rezultati Island - Austri nuk eshte relevant per ne

si mer s'qenka RELEVANT per ne???? 

po sepse çfaredo rezultati midis tyre, njeri apo tjetri na e kalon neve ne renditje.

Islanda 2 pike 

Austria 1 pike.

fitore e austrise 1+3 = 4 pike kualifikim direkt.

barazim  apo humbje Islanda na kalon ne renditje. (2+1 = 3 + golaverazh me te mire nga toni, fitore 2+3 = 5 pike, kualifikim direkt) 

po, nuk eshte relevant ne kontekst qe Portugalia humbet me Hungarine dhe mbetet 2 pike.. ja ta zberthejme..

Islanda ka 2 pike dhe Austria ka 1 pike. 

1) fiton Islanda; dmth Austria mbetet 1 pike e fundit..

2) fiton Austria; dmth Islanda mbetet 2 pike e (para)fundit.

3) ndeshja del barazim; dmth Islanda kalon ne vend te dyte me 3 pike, dhe Austria ne vend te (para)fundit me 2 pike.

Te kontrollohen a kane qene me gjithe lejet stadiumet, osht pagu korrenti, kuponat (Qemolit per kafet psh) etj etj. Do e ket lon nei gjo mongut frongu.smiley

Ça tthot Fiqo kuqeziusmiley

Kom i pal tpermrenshme qi nuk i vesh shpesh se mos mharxhohet fati. Po e boj kabull neser iher per hir tAtdheut.

Kontriboni dhe ju ne shonclliqe edhe mbase ..

vishi mbrapsht qe te vije fati para smiley

Amon mos i laj se iken shoncismiley

Eshte shume kot rregulli i UEFA-s. Ata kane ngrene 4 gola ne 3, ata kane bere 2 ne 1...kalojne ata...Vl..

Nuk e di nese do isha turk a do e thoja kete apo jo por, serish e padrejte mbetet! 

fituan 2-0 sot, ndersa neve vetem 1-0. e meritojne te kalojne.

ndoshta me e drejte do ishte te kalonim ne, meqenese mundem nje skuader qe ka rank me te larte se Cekia ndersa ne vete jemi me poshte se te dyja rumania dhe cekia

puna eshte se ata i  kane dhene perparesi lojes sulmuese. sepse goli eshte edhe qellimi ne futboll dhe i jep edhe bukurine ketij te fundit. duke u bere atraktif, futbolli krijon edhe me te shume te ardhura per organizuesit e tij.

 

ne godasim ne fund, diten e fundit do kualifikohemi,

per inat

Amin! 

ishalla barazon ukraina, ca ka njel me thone mo smiley

pytja eshte, ça ju hyn ne pune magjarve fitorja?

per asgje, mesa po duken bathet. i pare apo i dyte i grupit  me qene, do te kene ekipe me te forta nga vetja e tyre.

qe me shmang angline mbase, hungarezet i kane bezdi anglezet, as English muffin nuk hane.

te dashur qytetare, ju lutemi ruajeni bileten deri ne fund te udhetimit.

Faleminderit!!!

Stars and stripes tonight!

Goniout!

Nuk bohet smiley

Nuk ndodh qe Hungaria te fitoje me Portugaline , i ka shku 1,35 fitores se Portugalise .

po spanja sa i kishte dje ne lidhje me kroacine ?

mund t'i ndodhe njesoj edhe portugalise qe do te hudhet ne sulm neser. mund te haje gola me kundra sulme, dhe te rrihet fare lehtesisht. 

pastaj lojtaret hungareze nuk jane yje te botes. nje fitore me portugaline ata mund t'i beje te njohur boterisht. vetem tek kjo pike, ata mund te kene ne fakt interes, ne asgje tjeter. 

e kemi rraf ne portugaline, pse te mos ta rrafin edhe ata apo kushdo tjeter.

ato kuotat e basteve jane kot dhe levizin me minuta. 

turku ka shance shume te mira, mjafton vetem qe italia dhe belgjika te fitojne dhe kualifikohet. per turqit ndeshjet e grupit te hungarise dhe portugalise nuk kane asnje efekt.

sikur mos te kishin bere ate golin e dyte, do te ndodheshim ne ne te njejtin pozicion sot. na iku shanci mesa duket.

po ik o profil se na cave tocin!

na e futi nji petell argjentina fiqo!

2 zeqo. E pe t'dytin. 

Do bejm 3 pjesen e dyte.

Argjentina n Chilli dalin ne finale, 

Prit njehere se eshte shpejt akoma mund the ham edhe dy gola te tjere, po ajo qe thu ti llastice qendron.smiley

Tre mungesa moo.. Ça me bo, e boni trepiksh morri smiley

 

Do barazojm se sbon,

nmos sot, vitin tjeter se sben.

Ca Ka me I bo Argentina sot USA . Lol. 3. Kam pershtypjen nja 5 gola do I haj smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).