Tifozët e Gjermanisë ndoqën pa kënaqësi të veçantë ndeshjen Itali - Spanjë (2 - 0) ku e para luajti shumë më mirë, edhe pse emrat e mëdhenj luanin pothuajse të gjithë për Spanjën. Tani Gjermanisë i duhet të takojë italianët me të cilët gjithmonë ka hasur vështirësi. Edhe Beckenbauer tha se do kishte dashur Spanjën përballë, por se Gjermania nuk ka frikë nga Italia gjithësesi.

Ndeshja e mbrëmshme midis Anglisë dhe Islandës përfudoi me rezultatin 1 - 2. Islanda me 330,000 banorë dhe trajnerin e kombëtares dentist, ishin luanët e vërtetë në fushë dhe mposhtën me trup dhe zemër anglezët të cilët mbetën me një gol shënuar nga Rooney me penallti në 4'.

264 Komente

te marre shembull shqiperia qe luan me 11 mbrojtes!      ai qe guxon ,fiton!

Islanda i ka të gjithë lojtarët që luajnë në premier league, superligen daneze atë suedeze etj që janë dukshëm më cilësorë se lojtarët tanë që vijnë nga divizionet e dyta e të treta të shteteve pa emër në futboll me përjashtim të dy a tre prej tyre. Pastaj anglezët mbremë thjrshtë nuk patën fat e jo se veriorët ishin ndonjë ekip më i mirë se ta..

mendoj qe Shqiperia nuk si te marre shembull nga Islanda, sepse te dyja ekipet kane bere nje loje krejtesisht te njejte, shpirtin e gares dhe disiplinen taktike ne maksimum.

Diferenca e vetme eshte qe Islanda ka shfrytezuar dy raste me shume se Shqiperia per te bere gol. Si edhe ishte me agresive ne dyluftime ne luften per top.

E pra, ndonjëherë futbolli është çeshtje fati, nëse Gashi do kishte shënuar me Zvicren në fundin e takimit, dhe ne do të shkruanim ndryshe në këto momente..Gjithsesi bravo e madhe për islandezet, e merituan, dhanë gjithçka në fushë!

Patjeter qe bravo u qofte, kane te drejte te jene krenare dhe ballelarte.

Loja e ketyre ekipeve si Shqiperia, Islanda, Hungaria, por jo vetem e ketyre ekipeve te vogla varet vetem nga nje faktor: shfrytezimi i rasteve para portes.

Ekipet e vogla si Shqiperia dhe Islanda prodhojne shume pak raste para porte, keshtu qe shanset per te fituar behen akoma me te vogla.

Ketu ka vlere pastaj edhe kualiteti i sulmuesit apo mesfushorit qe ke ne ekip, ai e ben edhe diferencen pastaj. Ti si ekip mund te vraposh dhe te behesh gjak per te nxjerr tre raste te mira, po nuk pate dike me nuhatje te mire goli dhe teknike te mire gjuajtje, pa folur per gjakftohtesine para portjerit, atehere perseri nuk fiton. Dhe kjo eshte edhe rrjedhoja e asaj, se ne cilin ekip dhe si luajne lojtaret tane ne ekipet respektive. Nje Shkelzen Gashi apo edhe Memushaj (pavaresisht lojes se tij te mire) akoma nuk e krahason dot me nje Sigurdsson

Islanda dje tregoi qe ishte ekip kompakt dhe i disiplinuar deri ne fund, pa prmendur edhe pergatitjen fizike, shume me lart se ekipi yne.

na mahniti Anglia ne fakt smiley

për referendumin ?! smiley

ishalla rrafin francen

rrofte vegjelia !

 

po Anglia spaskesh pas nevoje per referendum, ja e nxorri Islanda me dhune nga Evropa.

Spanja e kishte mbyllur ciklin ne fakt, e duhej reformuar me kohe qe nga trajnieri... aq me teper qe si spanjollet edhe anglezet vijne nga kampionate te forta e te gjata me shume ndeshje, u pa qarte lodhja fizike te keta. nuk eshte shaka 4 ndeshje ne 10-12 dite...
nderkoh Islanda me gjendjen e mire fizike qe po tregon, ka vertet shume shance te kaloj edhe turin tjeter. rregulli nr 1 ne futboll: "futbolli do gjunjë !"

Islanda e bëri europianin e sajë, mendoj se nuk vazhdon më më tutje. Them që Portugalia ka shanset më të mëdhaja në letër për të shkuar në finale, e veçanta kësaj radhe ishte dhe vazhdon të jetë ajo që skuadrat big përplasen para kohe. Mendoj që shanset më të mëdha për finale ato  mes Portugalisë nga njera anë dhe Italisë e Frances nga ana tjetër, gjermanët kanë një ekip të shkëlqyer por mendoj se do ndalen si gjithmonë nga Italia, megjithatë 'zbulimi' i europianit për mua personalisht është Belgjika!

Italia pati epersi fizike, luanin pas nje turnoveri me irlanden qe u dha mundesi te ishin te fresket. Spanja pati renie fizike dhe organizimi. Pervec kesaj italianet kane epersine e takticizmit te shkolles se trajnereve ne Kovercano, qe mund te marrin maksimumin e lojtareve ne ndeshje te caktuara, pak a shume si de Biazi yne. Konte pati meriten qe beri bashke lojtare qe perfaqsojne thelbin e futbollit italian qe eshte sakrifica, perulesia. Me kete gjermani gjithsesi besoj do ta kene me se te veshtire.

Islanda nuk eshte surprize, te gjithe lojtaret jane mesatare, fizikisht te forte, luajne si nje organizem i vetem uniform,   nuk kane yje, e vecanta dhe bukuria me e madhe e futbollit si loje.

ajo shkolla e kovercanos e kenaqi itlanine ne finale me spanjen 0-4.

pikerisht Gono, Spanja i beri zbor shkolles se Koversanos 4 vjet me pare ne finale, saqe Casillas i thosh arbitrit ta mbyllte lojen sa me shpejt, pa shtese e terci verci...  po ishte tjeter Spanje ajo, pervec teknikes se larte qe zoterohej nga lojtaret e Barcelones qe perbenin kombetaren spanjolle, ishin edhe super fit.

pra nuk te ben derman as shkolla  e as taktika, kur kundershtari eshte superior,  dominant, ne fushe.

Italia e cassanos, ballotelit e pirlos ishte me e ngopur, arrogante dhe e pamotivuar se kjo e sotmja.

Po ta kesh ndjekur ndonjehere dhjetevjecarin e fundit kampionatin italian me gjithe problemet e shumta qe ka, dallin qe skuadrat e vogla shpesh arrijne te permbysin te medhate edhe fale nje interpretimi me te mire te lojes, kane nje shkolle futbolli te vecante.

Megjithese nuk e duroj dot Conte-n, dai a Cesare quello che è di Cesare... Strateg, s'ka mbaruar pune akoma, capolavoron e ka ruajtur per Gjermanine, do ju marri erzin siç e ka bere gjithmone.

Italia deri tani surpriza me e madhe, ka mundur bindshem belgjiken dhe spanjen. te shogim cdo bejne kunder gjermaneve. kurse islanda sme duket ndonje surprize se ka mundur deri tani ekipe koti smiley. gjithsesi finalja per mua eshte france-belgjike

gjermani itali para dy muajsh, 4-1.

gjermani-sllovaki para nje muaji 1-3

 Islanda me 330,000 banorë dhe trajnerin e kombëtares dentist​...

Nuk e di pse me tekste te tilla po tentohet te nenvleresohet suksesi i nje skuadre fantastike.Po te varej cilesia e futbollit nga numri i popullates,atehere Kina dhe India gjithmone do te luanin ne finalen e boterorit.Pastaj,nese njeri nga trajneret eshte dentist,kjo nuk do te thote se edhe te tjeret jane zdrukthtare,peshkatare  dhe samarxhinje.Islanda ka me teper se nje shekull tradite futbolli, mbi 300 trajnere te shkolluar ( licensa UEFA-Pro) dhe nje gjenerate solide futbollistesh. Kane invenstuar me miliarda euro ne zhvillimin e sportit,prandaj ata thjesht po korrin rrezultatet e nje pune afatgjate.Suksesi asnjehere nuk pike nga qielli.

jakove, per te vetmen gje qe na vlejne te dhenat demografike ne kete rast, eshte se Islanda kishte planifikuar te mbante zgjedhje (popullore)  presidenciale  te djelen qe shkoi..

  mirepo  organizatoret nuk e kishin parashikuar qe skuadra nacionale e Islandes do kalonte me sukses grupin dhe  papritur  realizuan  qe u mungonte rreth 25-30 %  e zgjedhesve, qe kane shkuar ne France per te ndjekur kombetaren e tyre. keshtuqe i shtyne zgjedhjet.smiley

Pikerisht. Me rregull treshi i bje qe dhe Brexit u kry, se gjithe rinia angleze i pordhi mu ne referendum, vajti ne France, tap e sherr me ruset.

Pleqte angleze si p***ckedhi qe jane, perfituan na koha qe na dha djali.

Ja kjo ish historia, pune koicidence.

smiley

Belul,

edhe njeri nga lojtaret islandeze citohet te kishte thene:"kur e ngris koken dhe shiqoje tifozet islandeze ne stadium,kam pershtypjen se gjysmen e tyre i kam takuar dikund" smiley

C'fare populli per shijen time,ç'fare skuadre,ç'fare futbolli.Thjesht,poezi!

Kur e mendon se paraardhesit e tyre jane vikinget,nje nder popujt me barbare qe njeh historia,atehere them se ka gjasa edhe per shqiptaretsmiley

Shpresoj qe Islanda ta gedepi mire Francen.

Belulo, a ke mundesi te ma nxjerresh kalendarin, pjesen e mbetur, se kjo ketu sikur nuk kuptohet. 

ja mo Pjero programi...

ke te drejte ne fakt, se per te lexuar kete  skemen qe kane vene ketu,  duhen syze miopi, nga ato me xham si byth kavanozi, 12+...

Fiton Italia.

Ose jo.

Gjithsesi e kan hak nji pritje madheshtore kryeministrore smiley

 

 

ifiqo, barazlargohu pak qe ta shohesh me objektivisht situaten pa i-bias. 

alba te hengert goja mjalt!

ore, link per partizonin se na i paskan blloku t'gjitha!

TVSH

pisomes! me porte bosh nuk boni gol...vk!

Sapo humbi një rast flagrant Vila, s'bëjnë hajër tanët jooo smiley

Kush po luan ?

Partizani Slovan - Bratislava, UEFA

Aha...mire smiley

http://pho.to/ACYcx

rast i pamundur...shume e veshtire me bo gol nga ai pozicion. Po t'kish qene porta pa portier, dhe sikur ta kish ndhimu nanji prej mbrojtsave, edhe mund t'behej

Ashtu siç vajti loja Partizani së paku duhej të shënonte dy herë, bëri një ndeshje relativisht të mirë, ajo që më habiti ishin sllovakët, i prisja më mirë duke ditur që ajo është nga skuadrat elitare në atë vend. Gjithsesi shanset tona për mëtej janë minimale në mos zero..smiley

Mbaroi 0 - 0

0-0 eshte rezultat sh i mire.

per Tironen mund t'jete, Gono

tirona do i kishte bo te pakten 2 sot edhe te shallvaret po te kishte lujt.

e me ke kane lujt me slovan bratislavaaaa pu pu pu

Tirona luan për kupen e lagjeve smiley

Kete kampionat isha qysh ne fillim me mendje me Islanden, sic jam gjithmone me ekipe te reja e te "vegjel". Pasi e pashe ne ndeshjen e pare, u bera tifoz i saj edhe me zemer. kKshtu qe i uroj fitore deri ne fund. 

Me Shqiperine nuk e di pse nuk isha aq me zemer kesaj radhe, me eshte dukur si nje ekip i huaj. Edhe pasi e pashe ne ndeshjen e pare, s'me la ndonje pershtypje si ekip luftarak, aq me pak teknik dhe kolektiv. Me nje fjale, bej vet-denancim: tradhetar, se kenaqet hajnat e ketij vendi. 

Moj Shqiperia ne grope

e 18ta ne Europe .

populli smiley

O po ishe me ke ishe, ktheji njehere pergjigje Zavantemit pastaj na u hidh dege me dege!

gol levandovski

 

Ben gol Ronaldo me 11 m.

Po qenis polaku

Qysh sa pashe 15 minutat e para thash do dalin barazim, dhe ashtu ndodhi. Tani me luftarake me duken portugezet, por topi eshte i rrumbullaket me i cep smiley

Ronaldo, seç ka sot, mos e kan ngren m'sysh smiley

Ndeshja u bajat fare, shenja lodhje, ika , me thoni neser rezultatin smiley naten çuna. 

Trajner, cfare mendimi ke per ndeshjen e Belgjikes?

Po shkon tamam sic e kishte parashikuar Ai !

E kam thone para neshjes, se te dy ekipet jane te barabarta, te nje niveli, po se kush do fitoje, ka te beje me disa faktore, une nuk shtij fall. 

Me cilet faktore? Apo duhet te lexojme VQ per faktoret?

Nuk eshte keq e dashur, veç perfitim do kesh nga VQ. 

WellsTF!?

 

i kapka Portugalezi pa lojtare, gjynof smiley

Wells - Iceland ne finale. Ke Parku xha Tomit do bohet.

Belget s'po dinë të shënojnë edhe sikur të lozin gjithë natën..Fakju Belgjika e Pjerit smiley

Peshkuikuq, smiley  e keqja e ekipit te Belgjikes eshte se po lozin pa skema te mirfillta. Po lozin; dil te dalim, dhe kjo vjen jo nga trainimi qe po i ben ky trainer, qe me duket i mire, por nga trashegimia, nga trainilliku i dobet kur ishin femije. 

P te semes gol Wellsi

Mirë thotë Qemoli, iku në finale haha

A te qafsha mi Shege. Ekipi i modh Belgjika qe na hongert me nderin. 

Lukaku duhet te ndrrohet 

smileysmileysmiley
 dy min loje ka 

Dhe te futet Halabaku. I ndrroji pra mo  s'ka ngel mo Lukak ne kom... Tre ndrrime lejohen z. Pjer. Pi vere aty ...

prit se ka kohe akoma..

 

edhe kater vjet

Iku dhe Belgjika, nesër dhe  gjermani..smiley

ska si hik gjermani, se smund te ikin te dyja neser smiley

Keta lojtaret e Belgjikes se kush i ka stervitur kur ishin te vegjel!

Fitoi perseri shpirti i skuadres e organizimi perballe talenteve.

 

Linja ne Shkoder

 

A thu valle do nderrohet ky trajneri Belgjikes pas kesaj humbje? 

Nuk qendron difekti tek traineri i tanishem, por tek traineret e dikurshem, kur ata ishin femije, 11-12-13-14-15 vjeç, mosha kur mirret mesimi baze i futbollit. 

mund te shpjegohesh pak me teper ... ? 

Belgjika ja beri vetes dhe shume mire ju be qe humbi ! 

-te humbasesh nje ndeshje qe fillon me premisa ideale; 1-0 brenda 13 minutave te para,  3 mbrojtesa te Uellsit  me karton te verdhe brenda 15 minutave te para.. qe dmth sikur Belgjika te luante fort edhe 10- 15 minuta akoma, ose do shenonte golin e dyte, ose do dilte nje nga mbrojtesit e Uellsit me te kuqe dhe do mbyllej loja per qejf pastaj..

 

nejse, futbolli do gjunje te forta thame.. sic i ka skuadra e Uellsit, apo sic ka edhe Islanda qe ka shume shance ta kaloj  Francen.

Futbolli Belulo, perveç gjunjeve, do me shume trurin te lozesh me tru, apo me verstand siç i thone ne hollandisht. 

C'a domethone kur e ke trajnerin kat'nar e pa kurrfare kreativiteti.Me keta djema lehte fitohej edhe boterori.Belgjikes i duhet nje trajner holandez(Guus Hiddink,psh) qe ua dredh bolet me tel.

Shume i zhgenjyersmiley

 

Eshte e cuditshme pasi, wellsni nuk eshte se ka ndonje trajner te mirefillte! Te pakten Coleman nuk eshte se ka shume eksperience pozitive. Ndonjehere skuadrat e medha i nenvleresojne te vogelat!

Nuk e di e ka meriten Coleman apo lojtaret ( ose te dy palet) por Coleman osht trainer mese i mirefillte. Ka qene per shume kohe trainer i Fullham kur klubi ishte ne Premiere League dhe relativisht i sukseshem ...

Jakove, nuk eshte faji tek ky trainer, por tek traineret e tjere, ngaku kan marre mesimin baze te futbollot. Une i kam pare ketu, qe shume trainer jane ibret-jalem, pa kurrfar mesimi shkencor ndaj futbollit. 

Pjer,a e pa Nainggolan çfare goli?Vjen nga lagjja jote ,Linkeroever,dhe eshte rritur me shqiptare.Te gjitha fjalet qe fillojne me fakju,Radja i di ne shqip smiley

Ky lojtar i dashur, me beri pershtypje qysh ne fillim te kampionatit sa e pashe, thashe; Ku e kam pa une kete mut smiley dhe nga mbiemri me duket si aziatik smiley dhe nuk lozte keq. 

Bo vaki, ai mund te me njofi mu, se kalamojt apo te rinjt i njofin traineret, ndersa ne nuk i majm men te gjith kalamojt apo te rinjt. 

c'fare grupmoshash trajnon?

Dikur, jps, 11-12 vjeç, mosha baze kur mer tamam mesimin per futboll. Tani, grupi i pare qe trainojsha, jane 21-22-23 vjeç dhe lozin ne ekipe te medhaja, dhe ne ate kohe thonin gjith mllef " uf ç'esht ky trainer" , ndersa tani thone, se;" trainer si Thomas, nuk kemi pare". i Kam trainu vetem 1 vit se u largova se nuk pagujshin, pastaj vajta pas nja 4 vjetesh perseri se duhej te beja stazhin per trainer (se isha regjistru ne kurs per trainer) dhe morra perseri moshen 11-12 vjeç, i majta 1 vit, tani ata jane 17 vjeç, dhe thone po te njejtat fjale, se; "si trainer Thomas nuk kemi pare". Iu kam shkruar federates dhe Bloso-s, se, iu kam dhjere se se une e nxjerr Belgjiken kampion te Europes dhe Botes, por jo me keta lojtar rombythje, por me nje ekip 11-12-13 vjeç ku ta stervis 5-10 vjet, por s'me kan kthyer pergjigje. E dhjera ngelet tek ata, ne kete rast.  

E dhjera ngelet tek ata, ne kete rast.  

Si gjithmone Pjer. Ashtu sic i ka ngelur dhe Miushit dhe Palloshit - do te thonte Bradland duke shijuar luleshtrydhe.

wow - kam menduar se talleshe kur thoje qe jam trajner futbolli ... nejse keqkuptimi im ... ndoshta nje dite do te shohim edhe nje trajner shqiptar ne Euro

jps, kur m'ke pa qe jam tallur ketu  smiley  qe boj shaka edhe po. Me futbollin jam rrit dhe futbollin nuk e shoh siç e shohin miliona njerez, trainer dhe zyrtare te federatave, por e shoh ne nje menyre krejt ndryshe, nemenyre shkencore/krijuese, me sakte. 

besoj edhe ne menyre strategjike sigurisht? 

Per mua nuk kish shum rezultati, pavarsisht se e deshiroja, se sa loja e bukur. Mua me jepshin gjithmon kalojt e grupit B, ata te keqinjt, e pas ca muajve training, ekipi im rrifte atate grupit A (qe ishin me te miret) dhe ekipet e tjera. Ne fillim loznin garromell, pa skema dhe ta tru, veç me kom, por me vone veç te shifshe, as Mançester Junaidet, as Liverpuli nuk lozte siç loznin kalamojt e mij. Nejse se u zgjata me reklame smiley ndonse e vertete kjo, tani shum prej tyre lozin ne ligen e pare dhe te dyte. Naten, se vajti vone, ora 1 e 10 e nates. 

tani po me permbushet panorama e plote ... nejse gjynah per hollandishten Pjer ... e kane merituar tu thoje nje 'fakju'

Me siguri te njeh,nese jo personalisht,atehere permes poezise ,po se po smiley

Perndryshe,ai eshte gjysem flaman,e gjysem indonezian.

Po qe se ka qene tek Sparta-Linkerover, qofte edhe si spektator, do te kete ndigjuar e pare per mua. 

Do te cuditeshe nese Pjeri t'i kete thene ketij indonezjanit "fakju" kur s'degjonte trajnimin e Pjerit?

Gjembucke, kur nuk nigjojshin u thoshja; Hajvane, dhe menjehere nigjonin. 

belgjika eshte ekip si zvicra, pa kohesion. lloj lloj robsh, belgj vetem nga letrat. asnje shanc per fitore.

Pse nuk beni nje ekip me Pjerin? Duke pare erudicionin tuaj mendoj se do te kishit shume sukses.

Nuk e njof pjerin por per vete fitoret i arrij VETEM. E kam me lehte keshtu.

Nuk e njeh Pjerin qe ka vrare, me fal, trajnuar qindra vete?! Njihuni. A je Shqiptar? Nuk e njihke amanetin e Skenderbeut qe bashkimi ben fuqine?

bashkimi ben fuqine e te dobtit.

Gjermani- Itali 1/1  3+.

Vazhdoni hudhni leket. Evropani per mu ka maru me daljen e Shqiprise. Jam krejt indiferent,i c'vesh prej emocineve dhe me gjykim te ftohte.I kam ra ne koke. Mos e humni rastin. smiley

me ç'kam lexuar në temat sportive ju jeni tifoz i Holandes, e besoj që kampionati ka mbaruar për ju sigurisht, pasi Holanda as që u kualifikua duke lënë si gjithmonë shije të hidhur...Ëmbëlsohu Pjetër, mos e mer veten në qafë..Italia sonte fiton!

Thashe pra,jam i c'vesh nga cdo lloj emocioni dhe s'bahet llaf per amelsim apo thartim,por raconalitet,pune llogarie me fitu naj lek. Po deshe ma ba naj pare qyl se noshta s'ke nevoje,fute lekun ,shumzoje me koficentin ene shumoi ne perpjestim me te. smiley

Rezultati i sakte per 90 minuta 1-1

Shtesa shkon pa gola .

Penalltite i fiton xhixhi .

Müller humb penalltine .

Koeficenti 101 .

Edhe ti o Brut? Ia paske pas me te futme gjermanit!

Gjermani fiton, italia kaput, populli (dmth ne) festojme me birra si te cmendur!

Ca goje paske pas mer...

Jo po kujto Pjeri qe vetem ai merr vesh nga futbolli smiley

Lere na bere me djerse te.ftohta. thashe qenka bere si orakulli i delfit. 

Kush lun sot?

Terbuni i Pukes - Minatori i Rreshenit. smiley

e veshtire, portokalli mekanik gjermon ndaj kreativitetit elegances italjone.

Me rradhe dhe per hakmarrje bi ta fitoje tedeschu, po italjoni do perpiqet tia fusi shkopinjte ne ato ingranazhe. Italjont, per te cilet bej tifo kesaj rradhe si rrallehere ndonjehere, kane ca mungesa, de rosin etj qe do peshojne.

 

Do te triumfoje epersia e gjermaneve ne mesfush. Mbrojtjen e kane top te dyja skuadrat. Ne sulm gjermanet s'kane qene naj here me dobet,po edhe italianet s'kane naj kualitet kushedi. Perfundimisht;Ozil,Tony Cross dhe Draksler do te bajne difrencen. Italia rrifet me 3 gola diference.Shnet. (mos me thuni se s'ju thashe)

edhe une them fiton Gjermania, po me rezultat minimal.  3 gola nuk hane kurre italjanet, aq me teper qe mbrojtjen e kane te organizuar e te mbledhur mire (mbrojtja e Juventusit).

 ne teresi Gjermania ka skuader me te forte me funksionale ne te gjitha repartet, (vetem Muller stonon te kjo skuader dhe tani e kuptuam pse Guardiola nuk e fuste Muller ne formacionin baze ne ndeshjet e fundit te CL )   dhe me kalimin e ndeshjeve vetem jane rritur cilesisht..

ne fakt kjo eshte karakteristike  e gjermaneve ne turne te tilla: kur shkojne per finale, e fillojne  ''keq'' ne grup, nuk impresionojne, por me pas vetem rritet forca e tyre. pra gjermanet jane te pjekur e te kalkuluar,  luajne eficent per te marre piket qe u duhen pa shpenzuar energji kot.. nese i krahasojme me konkurentet e tjere  per finale, p.sh Portugaine, Italine, Francen etj, veme re qe keta te fundit kane vuajtur shume me teper se Gjermania  per te marre rezultatet e duhura.. 

italianet kane trajner me te mire. kur munden spanjen ata normalisht e mundin pa problem edhe gjermanin qe nuk eshte me i mire nga spanjollet. 

plus, qe ketij ja kane marre doren dhe e mundin po thuaj gjithnje ne ndeshjet e rendsishme.

Tashi nuk po themi 3, po nja 6 i bon Gjermoni sot

 

smiley

6 minuta loje?

nqs eshte pune Terremotoje, paskeni per ta kap nji fitore publiçitare

Sot fito gjermoni.

PS. Parashikim me te futme, meqe me del e kunderta. Kete po e shkruj me elektrone te padukshem, vec po m'i ndurrne adminet.

C' behet keshtu te gjithe tifoze te gjermonit ketu te peshku?! Asnje nuk e beson  fitoren e italianeve?

Fiton italia .

fratelli d'italia

italia s'e desta .

forza azzurrismiley

 

Ka pas qene shprehja dikur, nji oficer italjon dhe nje ushtar gjermon mund te pushtojne boten bashke.

Ne perballje them se fiton takticizmi inteligjenca e oficerit italian.

Do kisha deshire qe ky titull te ishte, Islanda mahnit! Gjermani do kaloje Italine! smiley

o mik ku je? se po presim parashikim ketu...

Audi 4 vs Fiat 1

Une do bej tifo per Italine por vetem per 90 minuta se pastaj nuk kam gje ne dore une. smiley

Arbitri hungarez, dmth antieuropian, dmth anti gjerman, dmth do e mysi Gjermanine me kartona. 

Seç kam nje frike qe ndeshja do jete kopje e Bajern vs Juve per 90 minuta.

 

Ja nje koment me kod smiley gje qe tregon se Komentuesi e ka lexuar VQ smiley

S'paska fut Draksler!!!. Rrot trapi.

i fshiu duret te xhakerini ky smiley

Neshje shume e dobet !

0-0 fiton italia me penallti, komentuso, lexoje kete koment po do me bo pare.

Zeqo shiko te gjesh ate pyetjen qe ka bere pjerini tek tregimi tij e fiton ndonje shishe vere, se per futboll sja thua shume.

Mire e ke, po Pjeri kot thote edhe sikur ta gjej pyerjen, i ka pire per vete te gjitha.

Kur them shishe vere te vjeter, do te thote qe fillon qysh nga viti i kaluar smiley

thuaja o mjeshter, zeqo mjeshtri kur thote fjalen nuk e leviz me.

Per ne meshkujt nje vit e vjeter thote, kurse per femrat e peshkut u mburret me vere mbi dhjete vjeçare.

Une e kam fituar nje shishe vere para nje viti, keshtu nje dekadeshe ishte, po nuk e kam marre akoma. Ndersa tani, kam disa dite qe e lexoj tregimin, po nuk po e gjej thelbin e fjalise qe perben thelbin e gjithe tregimit. Ndoshta Pjer na jep me shume shpjegime per ta bere me te kapshme permbajtjen. 

E ke tek fillimi i diskutimit me punonjesen e ...... Gaia smiley

Femrave Zeqo, si 10-vjeçare tua japesh, si 1-vjeçare, nje mot kuptojne smiley per to njesoj eshte smiley

Po pse na ofendon o Pjer! 

Ah ti u befsh mot e te hengshin pulat. Jo po kupton ti qe i perzjen e kujton se po te marresh nje vere bullgare te 2000 te vjedhur ne magazine e ta perzjesh me nje hungareze te 2010 del vere franceze e 2005. fakju.

smiley  smiley  Oh sa kam qesh , me lot smiley  tu ngjit dhe ty semundja Gjembo, u ndikove nga mua  smiley

Pjero, ne qahesh ti pse s'te ecen me femnat. smiley

Ku eshte shenjtanka ku eshte smiley Tironco, sa here e lexoj komentin e saj me kap e qeshura smiley 

Italianet nuk kane nevoje te luajne mire te fitojne ndeshjen.gjithe ajo qe kane nevoje eshte nje rast ...

spo luhet futboll, po luhet shah.

Traineri i gjermaneve nje imbecil. Futi idjoti Shvajnin dhe e la ekipin me nje lojtar mangut. Hajvan me gjithe rroba.

ne fakt ekipi me nje lojtar mangut eshte qe kur trajnieri gjerman  insiston  dhe ve Muller ne formacionin baze.. ketij nuk i ngjit me topi.

Myleri eshte talisman

 

Pytje nga play-by-play man on ESPN ( british guy) : What is going to take for a game of nice flowing football to break out here ?

Pergjigje : Hiq Italine dhe fut ... cin te dush ti ! ( pervec Portugalise ) - nga UNE !

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!

Ose 1-1, fiton italia me penallti, sorry iFiqo.

te hongert goja mjalte Zeqo.smiley

Te pifte gryka vere thuaj. duhet edhe nje gol tjeter...

O Zeqo...ke pare ndonje vegim apo thjesht ndjesi?! smiley

Muri i hekurt italian don matrapik gjerman smiley

Definicioni i futbollit:

Futbolli eshte nje loje e thjeshte me top,ku ne fund gjithmone fitojne gjermanetsmiley

ole,ole Müller kat'nari smiley

penallti

GooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooL

nji me nji s'ka bo vaki

fakjuuuuuuuuuuuuu, ca rasti

sa te mire jane keta gjermanet, vollejbolliste te zotet jane.

ec pepino caja deren

Gjermania pa qendersulmues pothuajse...shume dobet! 

Zëvëndësim koti, duhet Zaza

ca Zzzaza o burr Zaza, ai do mos te haje me gola se per te bere me kundersulm i mjafton ederi! 

Masi ndrrohet, Florenzi futet edhe i here ne fushe : Kisha harru me lidh kepucen tjeter !

Makaronaxhinjt ngelen makaronaxhinj qy nga koha Gentiles edhe masi te vdesim ne ...

Po vajti me pellnati, fitojne pepinot smiley

Une jam me pepinjot sot Pjer, ti me ke je?

Me te dy e dashur smiley

Gaia, se me bere kurioz, si ka mundesi qe te jesh me pepinot, kur ekipi gjerman ka nje trainer çifut Joakim Lew, nja dy lojtare çifut, nderkoh qe italianet sikur nuk para kane. 

Pjer, pepinot jane tip underdog, si puna jote, qe kane guxim individual kur shoqeria nuk i pranon per arsye banale xhelozie. Ndersa gjermanet, vetem per faktin qe kane ne ekip ata qe permend dhe drejtohen me tru dhe jo me zemer, dihet qe do dominojne, kjo nuk na ka trembur asnjehere. 

Me i fjale e dashur, siç kuptova nga komenti jot me tru smiley ti do ata me zemer me shume. Ndoshta ketu ndikojne sentimentet femerore smiley te cilat jane unikale ne bote smiley

e ke komplet gabim, sepse une nuk i percaktoj dot sentimentit gjinine, sesa me shume mund t'i bej diferencim sipas shtreses qe nga vjen. Pjesa qe nga vjen eshte shume me me madhe ne pamje sesa ndarja gjinore, ne kohet e sotme moderne. Pjesa maxhore ka nevoje gjithmone te kete mundesine per te enderruar se edhe ata kane shpresa per te qene ne kupolen dominuese. Ky eshte koncepti im i underdog. Ky i fundit eshte gjithemone parimor deri ne piken ku nuk negocion dot sepse pecogroset kane loje me te mire. 

smiley  he me PtH, ta beri rrup sup Gaia. Jepi shishen e veres Gaias dhe mos u perdridh me.

Kafshoje Mueller, kafshoje qenin ... bertet mamma mia si me qene ne grup te trete ne kopesht burri...

" AJO" skuadra e modhe (sa e modhe si osht ajoooo ) ia paska ble Dortmundit edhe ket Hummels . Nji hap tjeter gjigant, drejt objektivit per ta siguru Kampionatin gjermon qe javen e 7-te.  

Si thiatro ndeshje me duket mu.

Firmoset peticioni Duam penallti

Italia kualifikohet. Buffon pret,Neuer lesht.

mendova se do fitonte Gjermania, e cila kishte gjithcka ne dore ne fakt,  po per cudi Boateng  u fali penallti italjaneve dhe i futi ne loje.  

besoj italjanet do kualifikohen me penallti , por mos te harrojne ti ngrene nje permendore Boatengut  ne Rome.

Come on xhixhi make us proud.

Sa po e pashe nga levizjet kete XAXA, thash ky hajvoni do e humbi, dhe vertet e humbi. 

pirdh pirdh o gjermon apo taljon

Müller kat'nari,ne vend te topit shikon portierin ne sysmiley

fhsaaatare....shko flaki keta lojtare amatore leshi

Buffon smiley

Per mendimin tim italianet si legena nuk e meritonin! 

Lexoni me lart definicionin e futbollitsmiley

 

e dijshi qe do bote gjermani a 777777777777

Mire e kishe lungo, I takonte gjermanit fitorja.

O Zeqo, o ters

Thuhet qe iFiqo kishte shry topinsmiley

i shpetoi Neuer gjermanet.. 

ndersa Muller dhe Shvajnshtaiger nuk duhet te luajne me per kete ekip sepse vetem pengojne dhe u behen barre shokeve..

do na jete merzit gruja bilal shehut smiley

pe leshi kryeminister smiley

ne fakt me penallti jane barazim smiley

gjynof italia se u mbrojt mire smiley

e paska thone iFiqo 6 gola per 4 minuta smiley

Ai portieri gjerman, si shume levizte nga vendi, akoma pa u gjuajtur topi. Ne kohen tone sikur s'lejohej te leviste portieri, derisa gjuajtesi te afrohej 10 cm larg topit. 

O pjero se me bere kurioz...si e masnin atehere qe lojtari isbte 10cm larg topit?

Ne momentin qe sapo takon topin, Vlonjato. 

portjeri Pjero,  duhet te rri mbi vijen e bardhe ne porte gjate penalltise.  dhe aty  mbi vize lejohet te leviz, te hidhet dhe te perdridhet,  por jo te  leviz, dmth te dale para vizes pa u goditur topi nga pika e penalltise.. 

Kjo po Belulo, pa u cikur/takuar topi nga gjuajtesi, portieri s'ka te drejte te dali perpara, por qe te dridhej e sperdridhej, kete gje sot e pashe tek ky gjermani, qe siç duket e kishte taktike psikollogjike ndaj kundershtarit/gjuajtesit. 

Hidheshe per te çorjentuar gjuajtsin e topit Pjer, dhe kjo si duket eshte nje risi ne futboll.

Ec aty Gjermaniaaaaaaaaa

Qe sa filloji Kampionati une thashe qe ne gjysem finale jane Franca, RFGJ, Portugalia dhe Wellsi. Dhe vertet ato dolen ...

Ne fakt Gjermonin , Qemolo, une e kam parashikuar ne finale, qysh ne fillim te kampionatit. 

Je shume largpames Pjero. Une parashikoj ( maje shenim te lutem) qe neser dielli do dali ne lindje dhe do zhduket ne perendim. Shife kur ta gjej ... 

smiley  smiley 

o Zeqo, iu afrove! smiley

Penalltite me te dobta te egzkutume naj here. Turpi i botes.

Gjermanet i penalizoi traineri. Ju kishte heq shpirtin gjerman skuadres dhe nga frika kishte vendos me lujt italisht (tm Pjeri). Demtimi i Kedires pastaj permbysi cdo aspetative ne menyren se si pritej te lunin gjermanet.

Konte futi Zazen per me gjujt penalltine dhe ky i funit ja shperbleu. smiley

i qelloi me edin kryeminister, ske çi bo smiley

smileysmileysmiley

ai bilal shehu vec me qene idiot mos me bo divorcin tashti smiley

Edi eshte ba icik edhe me gjermant..Merkeli,gjana merr vesht. smiley

Ay s'ka faj. Ia kishte tweet Bofonit krahun e gjithe penalltive, ia kishte tregu Taipi qe ka lidhje me Shefin nolt

smiley

leje leje te shkretin se osh "me penallti" ai

Ai tjetri i "paisjes" kishte qellu me gjermont, ia kishte bo lomshsmiley

o dio mio i bagagli smiley

Tani, i lutem admineve, qe neser te nxjerrin kalendarin tjeter, dhe noi artikull-reçension smiley naten djema se hyri dita tjeter smiley

linja ne Shkoder

ne shkoder tu u bo nomi, ura vajgurore ka difekt te nenstacioni smiley

Ja ta themi ketu, e ketu te mbetet, ne finale Portugali vs Gjermani, kupen e merr Gjermani.

u hap filiali i 7up ne Itali smiley

mamma son tanto feliçe

perke ritorno da te

tararara rara

Me ke i bje Italise tashi ?

 

me ke i bje Italia mos deshe me thone iFiqo? Me te majten me te djathten me te dyja bashke smiley

kemi pa nji Gjermani Perfekte sot, te pergatit per ta rraf Italine, sikur edhe dy dite ti duheshin.

lun Cesena e giacherinit e Parolos e sturaros me dream team-in gjermon qe mezi kalon me breke neper kembe.

Me me karakter u paraqit italia ne fushe. uellsi e cmonton gjermonin.

Ndeshje e shitur...

Zaza i sapofutur dhe Pele gjuajne penallti jashte...kishin frike me i fut ne kuadrat se mos bonin gol. 

Na duhet nje finale France- Gjermani per Europen e bashkuar.

Ndeshja sot ishte me e shpifmja qe kum pa kto 30 vjet futboll.

Pele ishte komplet patate sot, cuditem si nuk e ndrroi qe ne pjesen e pare.

Na duhet nje finale France-Gjermani ??? ...Me porta te vogla iu duhet se i bje me anullu gjysemfinalen Wells - Portugal perpara... po edhe mund t'ia arrisim me pune dhe perpjekje ...

a ja doren Kontes ky zhulci jon me ? smileysmiley

brravo gjermoni.

 

e tha edhe konte qe gjermania eshte disa nivele me lart se neve dhe eshte padiskutim ekipi me i mire ne bote.

edhe kete evropian vetem nje gol me penallti i kane bo. aq ekip i mire eshte. s'ka si ky ekip. i padiskutushem.

Iku dhe islanda..smiley

Shume dobet dhe inferior islandezet.  Tani adminet duhet te nxjerrin kalendarin tjeter, me ndihmen e Belulit smiley

Duhet ta kesh nga djathi gorgonxola Pjer.

Kjo e sotmja ishte loja me arbitrimin me te turpshem kete kampionat. Loje qe niset me gol absaq, vazhdohet me goditje te lira te pamerituara qe prodhojne gola, simulime qe meritonin karton te kuq, penallti te padhena etj. Islanda shume mire mund te dilta nga fusha e ti bente europianit mullarin.

sipas blaterit, (tashti qe iku prej funksionit si te ishte mafioz filloje te nxjerre dhe ca sekrete te parrezikshme) edhe shorti manipulohej, jo pastaj ndeshjet qe po e po. 

fifa, uefa, etj, jane shoqata komerciale para se te jene shoqata sportive. milionat i mbajne ne kembe si institucione.

duhet shpik diçka tjeter per ti anashkaluar. diçka amatore. 

As ne klubet e basteve klandestine te Saigonit nuk kuotohet mo fitorja e Gjermanise me Italine. Maksimumi kuotojne penalltite e pergatitsit fizik.

Po "grriceshim" mas neshjes me nji kolegen time blasfemuese (tifoze e Juves dhe Gjermanise, e tmerrshme!!!!) ene me thote "po po qejfi modh me rraf Italine". "Ate s'e di ti", i thashe, "se nuk e keni provu asiheeeeere ate kenaqesi".

O haj-fiqo kur nuk rrafet dot Italine me Giacherini (te lodh nga neshja me Spanjen) - Parolo - Sturaro, nuk keni me e rraf KURRE. 

Brado me ke lone pa tekst me parashikimin tat. Pastaj nuk ke faj ti se ky morri kuq (si une) nuk merr vesh nga futbolli ene deshte Zaza ne fushe smiley O Zaza te rafshin floket amon jarebi, ene Vila e gju penalltine mo mire se ty!

Sidoqofte u desh kjo Itali-Gjermani me na kthy pak qejfin e Europianit. Sinqerisht ma kishte heq si me shiringe interesin Shqiperia. Nuk me rruhej as me i pa neshjet e tjera (pervec atyre qe vendosnin nese do kualifikoheshim). Isha ne stadium per Itali-Spanje e rrisha si tifoz facebook-u. Tani qe shijume se car ishte te shifshe live ekipin tat me tifozllikun me te bukur te mundshem, na u ftof nervi per te jashtmit. SHYQYR! Ajo qe bome ne Lyon ishte e paperseritshme. 40,000 tifoze ne nje ndeshje te luajtur jashte duhet te jete rekord absolut.Po mo mire te foli Desi se ai ka dell shkrimtari.

 

Shi shi njoni...ene saigoni me ruleta ruse!

i rrejte menja per ekip te modh se kishin rraf spanjen smiley

o Loni ëeë, a iken gjermanet eëe? smiley

 

O po talli koqet Zazai, pa do me benje kakerdhì, do me benje!!

e vetmeja menyre qe itlajont te lujne Porta a Porta eshte po te fusin Bruno Vespen me lujt smiley

Ja mrrini ksaj dite dhe Helmut Kohli

 

five stages of grief:

Denial, Anger, Bargaining, Depression, and Acceptance.

A po perparoni najçike comrades apo s'hiç?!

 

 

besoj, prape barazim ka per ta dale Portugalia  sot dhe kjo skuader e 10-re do bej histori..  do shkojne ne finale, pa asnje fitore, vetem  me barazime.

Portugalia humb sot Belulo , do kete gola .

ruju ekipeve qe dalin me breke neper kembe, thote fjala e vjeter, Brad

Po pra po si shume u zgjat kjo pune brekeve neper kembe , kushedi e kane lone per sonte me i ul breket ne fushe perfundimisht smiley

nuk e di Brado, shume e veshtire per tu parashikuar kjo ndeshje.. Portugalia eshte ekip kot, deri ne barazim shkon.

nga ana tjeter Uellsi eshte goxha skuader e forte, me karakter. por puna eshte se sot i mungojne nja 2 lojtare te rendesishem , sidomos ai Ramsey,  qe bashke me Bale, jane shume te rendesishem dhe mendoj  te pazevendesueshem per Uellsin.

Nuk e di , e cuditeshme mbase por per mua eshte neshja me e lehte per tu parashikuar , sic e the dhe vete , kjo Portugali eshte kot , kshu mendoj dhe une qe dal ne ate perfundim .

Shume e lehte paska qene  per tu parashiku smiley

kur do lujn, apo kur t'kaloje tranzit KM-ja ne Shqipri? nvm, paskan qene ekipe te perzime, paska lujt dhe Besnike Barja

Apo s'flet vec shqip Lu-ja, do ua spiunojn skemat.smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).