Perfaqesuesja e Shqiperise ka mberritur ne Tirane sot pas aventures ne Euro2016, te pritur me shume dashuri nga publiku. Shume syresh i kane shoqeruar qe nga Rinasi ne cdo hap qe kane hedhur me pas. Por para se te takohen me tifozet e zakonshem qe po i presin me padurim, lojtaret duhet te kalojne nje seri takimesh me zyrtare edhe pse temperaturat e drekes ne Tirane jane tanime shume te larta. Keshtu, pas nje pritje te shkurter me Kryeministrin ne aeroport, ku i priti edhe Ministrja e Arsimit, kombetarja shkoi ne Bashkine e Tiranes ku u prit nga kryetari Veliaj per te marre çelesin e qytetit. Pas kesaj ndalese, kombetatja duhet te shkoje ne Ministrine e jashtme per te takuar Ministrin Ditmir Bushati dhe per te aplikuar per pasaportat diplomatike, te premtuara nga Kryeministri. Me pas nje pritje tjeter ne Kryeministri, dhe kur kjo te kete mbaruar, lojtaret tane do te ndalen ne Sheshin Nene Tereza per tu takuar me tifozet e shumte kuqezi.

Foto: Genc Kojdheli/Facebook

110 Komente

sa e bardha kejo dite

Shshshtttt... se po flet protagonisti

 

Skandal! Vendi 18-te me autobuz zbuluar! 

Cohu Albe, se na iku populli per lesh!

 

Po na manipulojne realitetin shokeni!

Inshallah nuk I shohin te huajt keto pamje se do tallen me ne ne pafundesismiley

Keta jane te cmendur. C'eshte kjo lloj histerie? Cdo gje me teprim e kemi ne. Keshtu ndodh kur e ke kohen pa hesap dhe i fiton leket pa u vrare shume. Lere po i paskan veshur edhe lojtaret me kostume ne ate vape zhuritese. 

Mire kostum, Po dhe me jelek si KM!

Dhe ne horizont nje ndertese me pamje apokalipsi.

tamom si lugat me duket.

po ta vesh re me kujdes, ato vrimat jane frengji.

smiley smiley  smiley

Qesh se nuk qaj dot! Po si nuk kini turp o te pacipe! U kualifikuam me nje ndeshje te blere me Gjeorgjine, u eleminuam ne grup qe ne raundin e pare, patem vetem nje fitore me rezultat minimal dhe me nje gol per gabim trashanik te portierit Rumun dhe organizohen ceremonira nga qeveria e derdhen paret lume e pse? Per kredo politike! Ptu, dhe ju njesoj si saliu. 

smiley

He se 2 dite te zgjat inati ty. Ja do te vije 21 korriku e te te beje per 1 lek dhe ti do nderrosh mendje.

pse cfareka me 21 Korrik gjembo?

 

antarja e nderuar e blogut o berber.

????????????????????????????????????????

Ishte Armenia kuazi.. Mos u bje kot ne qafe Gjeorgjianeve.

ministrja e arsimit e fillon fjalen me: " Djema, une e kam vajzen studente te shkelqyer ne nje shkolle te famshme ne France.. "

Bukur.

Une nuk po e shof, po me lajmeroni kur te vije ajo pjesa kur eDrama thote qe golin me Rumanine e boni ai ... 

smiley

Po kush qe ai mutmuti qe tha Km ngjan mu si skandinav flegmatik nga veprimet?

Po kesaj si t'ja veme emrin? As Komuniteti rom nuk ben te tilla gjera!

As Komuniteti rom nuk ben te tilla gjera!

jo per gje po nje momdhetar I vjeter krenohet se shqiperia me ne fund pushoi se sjelluri evgjitshe.smiley

hanëm, ja, edhe keqinterpretim kishe mangut  ti!       une bile e ndava qarte frymen e kombetares nga organizatoret!

ju te internacionalizmessmiley i kini qejf jevgjit  e rom-es,keshtu qe po ti besh hesapet pak me mire do ta kuptosh se jevgun  e ka erjonvelizmi  ne dore

Uau, vazhdon fjalimin Ky smiley

 

u bo ora

E trishtueshme kur mendon qe per keto plehra kena bo tifozllek.

Po grune e atij Ministrit Cuci do e takojne me ?

Ja, kaq ishte dhe e mira me qene shqiptar. Te lejne keta te kesh krenari kombtare... ?

200 tifoza?

besoj se nga sponsorat bohet festa. dun t'i qisin uje kesaj mundesie te vetme qe kane me bo ca lek.

 

Varja

 

Djema, lerini emocionet menjan, per nje vend te vogel si i yni, nje pritje e tille e meritonin, pavarsisht se ne kerkuam me teper dhe se loja e tyre nuk qe ashtu siç do donim. 

Edhe po te mos i pritshim me te tilla ceremoni, jam i sigurte se shume syresh do shpreheshin se pse keshtu e pse ashtu.  E pastaj e thone mire disa ata shprehjen qe shpjegon psikollogjine e kombit tone; - Hyp ne kal se te vrava, zbrit nga kali se te vrava.  Tani ç'a duhet te bojme, te bojme ceremoni, keq, mos me bo ceremoni, po keq smiley

smiley

Eh medet...

"Doni me per Belulin" e bone me keto fjalimet.

smiley

Fjalimet e edit per kombetaren duhet ti permbledhin ne nje liber me kapak te kuq si ato te Dulles per letersine e artetsmiley

kot me ja dhone meriten Dulles, kur si cdo gje tjeter edhe ato do i kete draftu Ky.

A e permendi qe e ka dizenjuar Ai fanelen e ekipit?

ne pik te vapes ju moren frymen njerezve. smiley

200 veta ne shesh, nga ato me e shumta polica. Aq kane ngel nga administrata pjesa tjeter jane me pushime ne jug me kova korrenti me vete.

smiley

s'kemi popull loqe, siç kujtojne ata legenat e qeverise. 

siç e ka thone me te drejte Moli, populli shqiptar eshte me i zgjuar nga ata qe drejtojne, krejt ndryshe popujve te tjere te botes.

pa kosoven, qe tashme ka ekipin e saj perfaqsues, do ta kemi veshtire te mbushim dhe stadiumin. kosavaret ishin me te shumte ne ndeshjet e kombetares.

Sot vajza ime kishte provimin e minimatures e bente ne nje shkolle publike.Para se te ndaheshin tezat hyn drejtoresha e shkolles e lajmeron nxenesit kur duhej te shkonin te festonin per kombetaren te sheshi. Ngela pa fjale kur ma tha. Mu kujtua vetja kur na conin me detyrim te benim roje neper lapidare per festen e 5 Majit.

Nuk e di po te kishim kaluar fazen e grupeve cdo behej ne Tirane?

Tani une po mendoja: po sikur keta te kishin hyre ne KE paster dhe me fitore, e jo me ato ndeshje qe pame ne eliminatore, me 3 pike te falura (pa llogaritur 3 te hequra serbise), c'pritje u duhej bere!? Patjeter me e madhe! Por une nuk e di cfare dhe si me e madhe!

Po ashtu imagjinata me con me tej. Po sikur kjo kombetare te kishte barazuar me Francen dhe te ecte nje tur me tej, pastaj te eleminohej dhe te kthehej ne Shqiperi. C'pritje meritonte? Patjeter akoma edhe me te madhe! Po si e qysh, -une nuk e di! 

Kjo imagjinate me con edhe pak me tej, po themi se ky ekip e kalon edhe nje tur tjeter, dhe pastaj eleminohet tek 8 ekipet me te mira (ne cerek-finale, pa arritur gjysem finalen). Cfare pritje meritonte ne ate rast? Celsi i Tiranes u konsumua qe sot. Celsi i Shqiperise (nese ka) do konsumohej si ceremoni ne imagjinaten e pare apo te dyte. Une nuk e di se cfare lloj pritje duhej rezervuar ne ate rast, kur arrihet deri ne cerek-finale!? A nuk duket se ndjenjat dhe llogjika jane medializuar!? A nuk duket se i jemi afruar -pa e kuptuar- maskeradave boshe mediatike?!?

serbine e grine te gjithe te fortet e grupit tone. ishin me dobet se ne. dhe do ta kishim rrafur, pa ndodhine e dronit. ajo na vuri presion ne ndeshjen e tyre te kthimit, ku shenuan vetem ne minutat e fundit kur ne u hodhem ne sulm per fitore. po ashtu na rrafi edhe portugalia ne shqiperi, ne fund te lojes.

me zvicren, qe ka gjysmen e ekipit me shqiptare, po ashtu luajtem te emocionuar. dhe ne i humbim ndeshjet pikerisht prej EMOCIONIT (ja u dhurum golin zviceranve dhe para portes nuk shenuam dot ne fund). sesi futbolliste nuk jemi me te dobet nga te tjeret.

Shiko, te rrime shtrember e te flasim drejt, (ndonese une nuk i kam pare ndeshjet e eleminatorve per ne KE, por) nga sa e pashe ekipin shqiptar ne tre ndeshjet e zhvilluara, kishte mjaft dobesi. Nuk lidhej mire, shpej dhe sakte si ekipet e tjera, perdorte shpesh skema standarte sulmi me pasime ne anesore, rralle drejt portes se kundeshtarit, dhe vepronte me impulse, biles te ralla. E kam ndjekur deri tani ne 90% kete kamionat (KE), por ekipi me i dobet me eshte dukur ekipi shqiptar. Nuk e them kete per nihilizem, por e kam vertet veshtire ta krahasoj lojen e tij me ate te ndonje ekipi tjeter! Rumania luajti me mire, Tuqia shume me mire, Islanda po ashtu, Austria ku e ku, nuk e di cili ekip luajti aq dobet. Deri tani kisha respekt edhe per Xhani de biazin, por po dyshoj ne aftesite e tij ose ne kohen qe ka patur kombetarja jone per te njohur lojen e vet!

kur si ke pare ndeshjet kualifikuese mos fol fare. mbylle.

e keqja e ketyre kampionateve eshte qe terheqin njerez si ju, qe s'keni lujt futboll kurre e as nuk e keni qejf ate. 

dhe beni analistin pale. mbylleni ore dhe merruni me ate qe merreni vazhdimisht. 

Nuk paskan dale njerezit me i prit prej temperatuarve te larta .

Ti paske ndryshu menje qe Cana shet neshjet ?

Se ndryshoj kurre , me Rumanine vetem se spati rast se e pati bo nji ne porte te vet.

Ka te drejte dom Gjergji qeveria e ekzagjeroi pa fund. Kam respekt per djemte e kombetares por cfare eshte ky super cmim qe i jepet vetem per nje fitore. Ne nje vend ku varferia eshte shtruar kembekryq e ku shumica te rinjve jane pa pune Kryeministri rri gjithe diten duke mbajt fjalime e duke na treguar perralla sesi e ideoi ai edhe fanellen e kombetares.

Oh sa mire me qen n'tirane! 

Paska nxjerre administraten Rilindja me i prit . Autobusin e paskan marre borxh ne Maqedoni Qeverija.

Tani, opinionet dhe perceptimet jane te ndryshme. Dikush e sheh keshtu, e dikush tjeter e sheh ndryshe. 

Ti si trajner i madh si e sheh?

çdo gje qe eshte spontane, eshte normale, teprimet pastaj jane te diskutueshme. 

A po lexon qe s'ka qene spontane? Apo s'e kane nxjerre ende mediat andej?

Pritja nga populli qysh ne Rinas, m'duket se ishte spontane. 

Po Pjer, shume spontane. Kete videon do e nxjerin dhe ne mediat atje. Ketu e nxoren nderkohe.

Te ishte qeveri e forte kjo do t'ua dorezonte ne duar pasaportat. 

karagjozeri e madhe kjo pritje dhe festivitetet butaforike qe na ben si shqiptare shume qesharak, ne menyre te pamerituar.

nuk ka ndonje arsye per te festuar keshtu !  Kombetarja, si per here te pare, beri nje paraqitje dinjitoze ne Evropian !  po vetem kaq ama ! 

nderkoh  tifozat e mbare futbolldashesit shqiptare e vleresuan paraqitjen e Kombetares dhe i mbeshten fuqishem djemte e Kombetares ne France. (mendoj qe pas tifozerise franceze per kombetaren e tyre si vend prites, shqiptaret kane qene te dytet per numrin e tifozeve ne kete Evropian)  edhe djemte e Kombetares u ndjene te vleresuar nga shqiptaret. kaq mjafton per ta !

 

 

na myti injoranca smiley

C´ne, me tha nje shok sot masdite , gjithe keto festime , ju nuk jeni me pjese e Europianit , Pati difekt Avioni dhe beri ulje te detyrueshme i thashe , nga gezimi qe te gjithe shpetuan shendoshe e mire dolem te festojme.

Po ministria e kultures nuk ka thene gje per paraqitjen dinjitoze qe beme ne lojrat olimpike?

Mirela? Qe ajo eshte cope mishi ta kam thene  ka tre vjet po shiko si i perdor ky miku per te mbulu zullumet e kulles keto bibat qe ka mbledh ne qeveri.

Motra i fut nga 3000 euro dieta per vizita jashte vendit ne jave.

 

Bere ndonje lek me kto ndeshjet, pa ky muhabet u morr vesh. i duhen dietat se ministria ngeli duke organizuar evente kulturore..

Te me rroje Islanda mu qe ben qoshka, gola dhe kartona., plus qe i rras Austrise gol minuten e funit shtese. Fiks sa e desha. smiley

kapa italine me suedine 1-0, rezultat ne koke e kisha fixim...

Kultura jone eshte e dobet sidomos kur vjen puna tek "krenaria" ne syte e botes, duam patjeter te jemi dikush tjeter, edhe per nje sukses modest.

Dmth ne " e bejme mizen buall ! "Kot ska dal ky proverber .

Te kishin gjujt ca penallti a nei dore calceto ke oborri i qeverise. KM-ja te bote nei gol me themer alla Ronaldo me portjer Berishen (Saliun).

thon qi km-ja i ka qenis me doren e vet cepat e jastiqeve ku do e mshtesin koken çunat sonte

 

smiley

ka per t'i tuck in vete cunat m'carcaf, se Ganiu osht icik liberal me thone te drejten

paskan per tu gdhi me tatuazhe thuaj smiley

 

 

serjozisht tashi, ça te keqe ka po ti kene pizhamat me E.R ke monga?

po ca serjozisht mer, dihet sa e do qeverine ti. kush do ta shofi ke monga. thuj mer ke te mrenshmet e te dashurave (tatu ke ... melonet do ishte tamom), qi t'i hyj m'tru rilindja

Kur do nxjerrin adminet noi lajm per referendumin ne Britani, gjithe kanalet do e kene vemendjen gjith naten tek rezultati, i cili pritet te dali nga ora 5-6 e mengjezit. 

mjeshter duhet te kishe bere nje studim per pasojat qe ka shqiperia me daljen e britanise na BE dhe tja kishe derguar qeverise.

Per anglezet nuk ia vlen te besh studim Lungomare, mjafton shprehja e urte popullore, se; Uthulla e forte prish enen e vet. 

mrena nejti inglizi, Pjero, flej rehat sonte, a futi nei ven te vjeter per rastin

Rehat do flej Tirona, si te rrijne ne EU si te dalin, per anglezet qafderra, nuk m'bohet vone, kane vite qe fusin uje nen rrogoz ndaj BE, dhe EU i merr me te mira smiley

Vallaj s'te tako e fol me ket gjuhe, si i Brukselit qe je, dhe kryesisht neser pasnesr te nez qeveria ne ekzil, e inglizi s'ta harro

Pastaj cuditet pse s'e presin qeveritaret.

a ka raportu naj sen qytetari dixhital more per vapen e madhe sot ne kryeqytet 

kur te jete neshja me Maqedonine, a e bon dot o i madhi zot nje mbledhje te rrufeshme nga ato me Imprenditori di Reggione Di Puglia, qe mos te jete Ky verdalle.

Can we go back now at gouging each-other's eyes out, tip : Kujt ia gervishe Fuoristraden ti, e ? Te fus na nji , te shtri aty si lope ...

Nigjova qe Gashi kishte fillu thirrjet : Edi, Edi kur mori vesh se do pajisej edhe maloku me pasaporte diplomatike. Rrjepacak muti, te kishe bo ate golin me Zvicren se te kisha mu aty para syve vetem me portierin dhe kohe me pi edhe i kafe ... lene Edin, ti... Fuck, edhe Cleveland Cavaliers nuk i priten kshu... Ne jemi kot ne bote, period !

kjo sot edhe ajo torta para ca vitesh .... alla albanie

Para se ta shpallim tifozerine tone nji nga shtate mrekullite e botes :

Serenades, lullabies, changing flat tires, picking up trash – these are just some of the wonderful talents of Ireland's soccer fans.

https://www.facebook.com/ajplusenglish/v...

Kombetarja u kthye..e nuk i plas njeriu,i tille popull .. 3 flamuj pashe ne gjithe tiranen,mire vapa po nje flamur te dritarja  e te ballkoni? Rames i duhet te mundohet jo vetem te bej nje shtet por edhe te edukoj nje popull ! Bravo cunat e kombetares..si yje,meritonin shume me teper se sa nderimet e merituara e plotesisht te justifikueshme qe i beri qeveria!!

Ky KM plehrë që kemi së pari të marrë mundimin t'i shpjegojë popullit të tij se përse iu hoq e drejta e transmetimit të ndeshjeve të kombëtares RTSH-së që e bën këtë FALAS për të gjithë njerëzit dhe përse iu dha kjo e drejtë SuperSportit që është tv ME PAGESË.

i ka kapitalizmi keto...

Nuk i ka aspak, këto gjëra i kanë hajdutët. Tregomë një ekip kombëtar që ndeshjet e veta u transmetuan me pagesë, nëse mundesh. Turp për këta plehra, nuk kishte ndodhur kurrë.

arbin e kemi kundershtar te flakte te kapitalizmit. E mban fotografine e xhaxhit Enver ne kulete, poshte jastekut dhe ne tavan siper krevatit.

Na mallengjeve ti komunist i 88-es po lere! Ju mer malli per kohet kur kryeministri vendoste se kush e cfare e si e pse duhej pare tv! Kohet tuaja kane perfunduar,sot e vendos tregu..ekonomia e tregut,ky eshte kapitalizmi,ik andej nga koreja e veriut po deshe smiley !!

lungo meqe te kemi ketu .ndonje eskavator duket andej fushave qe kur te bjere shiu te mos permbyteni prape apo nuk duhet bezdisur qeveria me hallet e popullit?smiley

Nuk duam as drita as uje vetem qeveria mos te zihet smiley 

Tani te flasim drejt, Vlora ka bere goxha ndryshim ne drejtim te pastrimit, mbahet e pastrohet ke qejf te ecesh trotuareve. Edhe me rruget nuk po ecin keq, normalisht qe pritshmeria eshte me e madhe, po keto jane kapacitetet...

Cfare thuhet per lungomaren qe nga me 4 korsi ne plan u pergjysmua?

Nuk ka ndonje gje se ka patur feste kur u kthyen cunat e kombetares. Per Shqiperine ishte nje fillim i mbare dhe shpresoj te vazhdojne te luajne me te njejtin shpirt. Se ana teknike gje tjeter pastaj por keshtu vijne gjerat pak nga pak, njehere kjo pastaj klubet per sportistat. Se kombetarja nuk eshte institucion edukues. Klubet jane se ato i shfrytezojne mire dhe gjithe kohen (yjet e medhenj kur luajne me kombetaret e tyre duken me shume sikur luajne per bamiresi se ja pret lekun bosi - i klubit - po i doli kavilja per flamur!!) dhe prandaj investojne boll duke i stervitur mire. 

Pastaj pune e KM pune majmunash e kopjacash. Perpiqen te kopjojne por edhe ate e bejne ne stilin e majmunit. Me vjen mire qe te pakten populli nuk i paska shkuar pas avazit (nga vapa thone disa) dhe me vjen keq qe kombetarja merret ne nje fare menyre neper kembe nderkohe qe iu takonte te liheshin te qete ta shijonin ne qejf te tyre. Me vjen keqe gjithashtu qe politikanet perpiqen te mbulojne si puna e maces ato qe gatuajne (kujto te drejtat televizive, milionat per satdiumet me kulla brenda, dhe gjithe hallet qe u kane varur ne qafe njerezve) me djersen e disa cunave dhe mbeshtetjen e nje populli te tere.

Ne jemi me te forte se kaq. Festa te tilla na bejne te dukemi sikur jemi super amatore dhe madje jane te rrezikshme se lojtareve tani u fiksohet ne koke se edhe me rezultate te tilla (relativisht dobet) ketu do i presin si heronj. i ka ra vlera fjales hero. per te mos folur per oren e zgjedhur per kete parade. per te mos folur pastaj per bllokimet e rrugeve. per te mos folur qe anglia doli nga be. etj etj.

p.s. ai autobuzi ishte e vetmja note liete e parades. kush te jete autori? smiley

Ne rast se dikush eshte i interesuar : Nje mik imi ka blere kohe perpara nji bilete per Finalen e Euro 2016 ne Paris, duke harruar qe perkonte me diten e dasmes se vet. 

Keshtu qe ndonje qe ka deshire dhe eshte i lire e do te shkoje ne vend te tij ......................... Kisha ku behet ceremonia e marteses eshte ajo e Shen Antonit dhe nusja quhet Burbuqe. Gjithcka eshte e paguar !

 

Football is not a matter of life and death ... it's much more important than that !

smileysmileysmileysmileysmileysmiley

Prapaskena/ Armando Sadiku lojtari më i urryer në kombëtare, lojtarët i thërrsinin “Lek Plepi”

          

Qëndrimi i kombëtares shqiptare në Francë është shoqëruar me shumë probleme dhe polemika midis stafit të trajnerëve dhe lojtarëve.

Burime nga kombëtarja i thanë portalit Syri.net se lojtarët nuk e kanë mirëpritur aktivizimin Sadikut që nga minuta e parë 3 në ndeshjet në grup që luajti Shqipëria.

Armando Sadiku në syrin e lojtarëve është kthyer në personazh komik ku të gjithë i gjuanin kokës dhe e thërrisnin “Lek Plepi”.

Ironia dhe tallja e lojtarëve të kombëtares me Sadikun nuk është ndalur as pas golit që shënoi ndaj Rumanisë ku vazhdimisht me tallje i kanë thënë “ hë se një gol shënove o Lek Plepi”.

Mungesa e respektit nga ana e lojtarëve të tjerë për Sadikun buron nga trajtimi i diferencuar që ka pasur nga trajneri Paolo Tramezzani.

Burimi nga brenda kombëtares thotë se lojtarët asnjëherë nuk e kanë përshëndetur aktivizimin e Sadikut nga minuta e parë pasi sipas tyre nuk e ka merituar.

smileysmileysmileysmileysmileysmiley

 

nuk e mora vesh, me ca cilsie i priste lojtaret e shoqja e kryetarit te bashkise? se nuk para kam degju per 1st lady te kryeqytetit najher me pare. Apo dava rrumpalle thuj, tip ahengu gabelesh?

te gjitha mediat dhe rrjetet sociale po tallin trapin me katunarllikun e qeverise dhe bashkise...

Ja trollet ordinere e kane dhjere forumin. Cdo teme e cojne te baba Sali qe u ka spermosur trute. Edhe Brexit, edhe kete. lol Tamam ordinere.

Shkabe , si la kokrren e nomit dje si doli njeri me prit Komtaren , te pakten ti ishe apo jo , edhe mos qaj aman se mezi te kemi smiley 

Freak show e quajne kauret .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).