Ndërkohë që të gjithë na zënë ethet e futbollit, dje në Tiranë nisi shkatërrimi i asaj që ishte Shtëpia e futbollit shqiptar për shumë dekada. Stadiumi Qemal Stafa, pjesë e kompleksit origjinal italian të qytetit do të zhduket pa asnjë gjurmë për tu zëvendësuar nga stadiumi me kullë që mori firmën miratuese të kryeministrit Rama disa ditë më parë.

Foto: Evis Cerga

60 Komente

Turp i zotit qe po e prishin! smiley

Maskarallik i modh! 

Na e kputen edhe nji tjeter fije qe na lidhte me ate qytet! smiley

Edhe kete na e bere o Sali?

Dikur e vranë spiunët e djallit, tani po e vrasin lamashët e paçavurebërësit.

nuk i kuptoj keta qe nuk jane ne favor te nje stadiumi kombetar te hajrit vetem sepse aty benin shurren kur ishin te rinj

Se kuptoj keta qe qajne per prishjen e stadiumit. Po ai vetem stadium smund te quhej. Ata qe qajne skane pare ndone stadium jashte. Mjafton te shkosh ne Greqi dhe te shohesh cfare stadiumesh madheshtore kane. 

Sa turp !

Ata realizojne endrat e tua !!!...drejtuar Saliut e gjithe shokeve antikomunist kjo  smiley smiley !!! I ka kapitalizmi keto..i ka !!

Sa keq  !

Iku dhe nje tjeter pjese e memorjes se sportit shqiptar nder vitet me te bukura te tij Stadiumi Qemal Stafa  ne nje kohe qe bota me fanatizem  kujdest , i mbron , i up date , sepse aty qendron historia, kultura tradita jone ndervite. I vetm komb ne bote qe historine tone e shkatrojme me duart tona !

I prishim, mer, i prishim, sepse nuk jane tonat.

Nuk i kemi bere ne.

Asnje veper e madhe dhe e bukur ne Shqiperi nuk eshte bere prej nesh, na i kane bere te tjeret, pa i prishim.

Ne token tone jane,  ndertu   me paret e italionit  dhe me krahet e shqiptareve ! Pasurie patundshme  

Lamtumire Qemolo.

Hajt se goxha kulle do dali. Thuhet se nga maja e saj do te mund te shihet bile dhe pergjohet Italia.

Patjeter. Emrin stadiumit te ri do t'ja vejne "Rilindja".

E meriton!

Nuk eshte problemi se stadiumi i ri ka nje kulle, por sepse ka 3 cepa te tjere bosh dhe zakonisht keto i shohin me perspektive peshkaqenet e betonit.

dhurate e partise per popullin smiley

Dhe lajmi vazhdon me faktin qe Kryetari i Bashkise se Tiranes, urdheron shembjen, si edhe paguan edhe nje here ne menyre te paligjshme. 

http://exit.al/2016/06/09/13330/

shtrohet nje pyetje ketu Gaia, nga linku qe lexuam, se, Pse e shtruan rrugen, sic thote nje komemtator aty tek linku. 

Mjeshter nuk eshte i vetmi, ka plot, shtrojne rrugen, pastaj e cajne qe te kalojne tubon e ujesjellesit. 

qe te mos behen me balte o Pjer, aq nuk ta pret! pale je edhe autor i VQ, bobo

e hengri edhe pista e tartanit $1.3 milione dhurate nga IAAF.

Tirana kishte nevoje per stadium, keshtu qe prishja e qemalit (pun not intended) nuk eshte hata e madhe. ceshtje tjeter pervec kulles apo afarizmave ne hije qe jane ster-komentuar me duket dhe vendi. qemal stafa u ndertua ne nje kohe kur ajo zone pothuajse nuk banohej, ndersa tani eshte e rrethuar me cdo lloj aktiviteti. stadiumi i ri duhej te ishte bere diku tjeter me me shume hapesira pasi ajo zone me duket deri diku perfekte per pak urban guerilla gjat ndonje ndeshje te kombetares ose ne derbin e famshem tirana-dinamo

Do jete falas, partneritet publik privat bile kompania e Eftimit do sjelle nje investim prej 50 mil $ thote Kryeministri.

Ajo qe nuk thote dhe asnje nuk e pyet eshte pse ky koncesion duke perfituar mijera m2 toke ne mes te kryeqytetit do te jete perjete? hajdut ishte hajdut mbeti po mire ia ben ketij populli se llumin zgjodhen llumin kane

Stadiumi i ri eshte nje domosdoshmeri. Ndertohet duke prishur te vjetrin - gjetje optimale. Ndertohet me parate e privatit per ti sherbyer futbolli - gjetje fantastike. Ta gezoje tirona stadiumin e ri dhe te ndertohet sa me shpejt. Edhe kulla mbi te, nje gje e vecante dhe qe besoj se do te vleresohet me vone per origjinalitetin e saj.

"Qemal Stafa"qe kthy ne gerdalle,skishte asnje vlere,qofte dhe muzeale.Gabimi qendron se s'eshte marre parasysh fare qe i riu t'i pershtatet dhe te jete ne sinkron me kompleksin.

`U kthye ne gerdalle `- kjo eshte nje stradegji e njohur fillimish kthehet ne gemadh pastaj `rinovim` pa asnje gjurme nga e kaluara ! Ja, keshtu humbet dhe historia .

Me sa di une,ne Qemal Stafa eshte nderhy dhe njehere kur eshte ndertu 20-shja. Njelloj sikur  dhe ajo gjenerata e athershme te ankohej se po humbiste historia. Nese stadiumi i ri do te ruante fasaden e tribunes,jo si pllake perkuntimore sic me eshte dukur se ruhet ne projektin e ri,por si komponent perberes i stadiumit duke ruajtur vleren qe ka edhe sot, gjithcka do te ishte ok.

Nje mish-mash! Stadium i madh mes ndertesash pa sistem! Nje babiloni e vertete!

Jepi Rilindja-Velia-Florida!

Vetem emri i FSH-se degjohet per stadiumin. Po Federata e Atletikes nuk thote dot asnje fjale per stadiumin Qemal Stafa? Me sa mbaj mend une, ai perdorej dhe per atletike. Pista e vrapimit do te jete me?

Falemnderit Qemal Stafa!

Kush jane keta qe i shkruajne keto "lajme"? Eshte bere ves kjo ne Shqiperi qe shkruan secili per hesap te vet sikur eshte specialist i midhjes dhe peshkut dhe nuk ve emrin. Se po flet per mungese projekti teknik, shkelje e paster e ligjit e me the te thashe. Nga e di ky person qe s'ka projekt teknik? Nga e di ky qe projekti nuk perputhet estetikisht? Ka qene aty ne diskutime? Arkitekt eshte, apo inxhinjer ndertimi qe ka mbaruar edhe juridikun? Nese eshte thyer ligji, le ta coje ky ustai qe shkruan ne gjykate se jam i sigurt gjykata nuk do mbaje anen e Rames tani qe ju eshte futur me fshese.

Rama eshte nga ata tipat "you can talk the talk, but you can't walk the walk" dhe s'e honeps dot ate lloj tipi, po kur ke te tille oponence anonime do gjeje shesh e do beje pershesh. Mire ben.

Me duket se kur autori i artikullit flet per mungese te projektit teknik, e ka fjalen per tabelen e afishuar jashte zones se ndertimit ku jepet plani dhe detajet cfare po ndertohet. Sic duket dhe ne Shqiperi kane filluar te praktikojne sic behet ketu.

Nga e di ky qe projekti nuk perputhet estetikisht?

Jam dakort ne kete pike me ty. Estetika eshte personale, per mendimin tim. Cfare mund te jete estetike per mua s'eshte per ty. Autori ankohet se do te jete ndryshe nga stili me Muzeun e Arkeologjise dhe Universitetin. Nderkohe qe ajo ka ndryshuar ka kohe, qekur u ndertua Pallati i Kongreseve.

Ka qene aty ne diskutime?

Diskutimet nuk kane qene te hapura per publikun. Plani i ri u be ne fshehtesi dhe me shpejtesi.

Autori e ka fjalen vetem per ate te Qemalit e meqense Qemoli nuk eshte ketu e ka kthy vemendjen te ajo e Saliut

Do ju ndertojne nje stadium Te ri mer popull I qarravitur. Pse beni keshtu?!!! Edhe doni stadium dhe ket piece of garbage doni ta mbani. 

Populli jon liridashes ece me moton - "per ta hjeke mos e hiq po kush te ka thane me e fute"!

 

Po mbetjet urbane ku do i çojne. Pse nuk i çojne ne zona plazhi, qe jane ne nje nivel me detin, me qellim qe te ngrihet niveli i tokes. 

..smiley

Pjero, puna eshte se ne vjeshte do fillojne shirat, (si tha i madhi NN: kur bie shi laget toka, por laget edhe deti.smiley.), keshtuqe ka per tu ngritur prape niveli i ujit dhe deti ka per ta fituar perseri avantazhin ndaj tokes..smiley

+1 per kreativitetin.

E mor popull , nuk i rruhet kujt kur demtohen objekte me te vertete serioze si afrosko ne kisha apo xhamija te kohes otomane etj. Edhe tipa si Bushati e Lubonja shkulin lesht e krese se po na shkaterrohet trashigimia kulturore "mer lale"! Sikur Tirana eshto noj "Parigi" e jo nje ish katun otoman i ndertum me qerpic . Tash na u prish edhe "basorelievi" prej balte i Qemolit , eh keta neo kamunistat prishen ate qe ndertuan kamunistat .

Po vete mer kan bo patere te modhe kto qe po shembin sot! Lamja e co s'kish dite qe te mos cirreshin kur ishin ne opozite. Jo po trashegimia jone, jo po arkitektuara dhe identiteti, jo po kane ardh maloket po na shkaterrojne qytetin, jo po mos i preni pemet e mia.... Tani jo vetem qe s'po bezajne por po i vene shkelmin me komen e vet memories dhe historise qytetit! Pfff

N.q.s arkitektura dhe vlerat kane mbete te qerpicet dhe "basorelivet" prej cementoje eshte me mire te kthehen ne shurrtore per publikun . N.q.s tipa si Andi Bushati , Fatos Lubonja , Frrok Cupi , Kapllan Resuli , Artan Fuga dhe Mynyr Koni referohen si "intelektuale , publiciste apo suma te zgjuta" eshte me mire qe asnje prind t'iu mesoje femijeve gjuhen shqipe .

Po mer po, ca te qush ti dhe kreministri qerpic, ajo vlen. Se ca thone a mendojne te tjeret s'ka rendesi. 

"E vendos une se ca eshte e bukur, ca e shemtut; ca eshte estetike, ca eshte pleh": as konsulence, as eksperte, as komunikim me median, as lesh. 

Kjo eshte fyrje jo thjesht per inteligjencen e atyne qe permen ti; por per inteligjencen e cdo fmije shqiptar.

Inteligjenca e atyne qe permend une ?! Ok pyet veten tande , sa te besueshem jane keta njerez ? Se kush eshte e bukur nuk e vendos une , une vendos vetem per ate qe me pelqen mu . Por se ish stadiumi dhe shpiat me qerpic kane pak vlera arkitekturore , kete e kam bindje te plote . Ti mundesh me sjelle noj gja qe tregon te kunderten e asaj qe them une .

S'ka asgje prej Tirane ne keto foto. Besoj kjo eshte e qarte.

Pa lidhje  "irrelevante" . Tirana deri ne !928 : ma pak se 20 mije banore , shtepi nje kateshe qerpici , objekte me vlera arkitekture xhamia e E'them Beut dhe hamami , sherbimet komunale dhe infrastruktura zero . Ndoshta nuk eshte e nevojshme me hyj ne detaje . Ajo fotoja e atij qyteti qe ke sjelle ti po ti analizosh detajet vetem mjerim tregon . Hong Kong dhe Taivan ndertojne edhe "gradiacela" apo shumkatshe me kallama ! Por ku Hong kong-u e ku Tirana ?

ju vazhdoni diskutimin dyfelor per Olimpiaden e Manhatanit, se keni per ta gjet te verteten, un vetem desha me ju bo i çike fresk me konceptin arkitektonik te argjiles.

 

Dy felat jane aksident/mutacion biologjik i njerezimit , perndryshe njerzit perfekt nuk kane fele fare . A eshte kjo ajo qe ti aspiron ?

aspiroj harmonizimin midis dy felave, pa prezencen e "atij mikut"!smiley

 

Nuk du me ndiku ne ato mendimet e tua seksualo/filozofike  por disa fela jane really yummy ! Kjo nga kandveshtrimi i njerezve te thjeshte si puna jeme 

je keqkuptu mor djale, un nuk e kam fjalen per felat yummy te O Bameo! Ibizasmiley, dhe as bej ndonje filozofi te thelle ... pika pika pika me kuptim te thelle filozofik, bej ca arsyetime te thjeshta te bazuara ne vezhgim te kujdesshem dhe me pasion te reales.

 

Jack, Magus ndoshta i referohet dhe kesaj. Kangjellat paskan qene me te rendesishme se nje fasade e tere.

Ke te drejt se atje shumica e politikaneve dhe publicisteve nuk e cojne zanin per noj kause reale por thjeshte per te sulmu kundershtarin .

O Stafe, hajt t'majt e jotja!

 

Ne mos e jotja, hajt t'majt ajo e Qemolit!smiley

Dy here e vrane Qemolin e shkrete , njehere Dulla kur i mori Nexhin , njehere Edi qe i shembi shpine.
Pune Komunistesh , gjelle qensh .
Lamtumire Qemolo .

Qemal Stafa akomodonte 35 mije veta ne vitet 70,  kurse ky 60 milion euroshi vetem 22 500 veta sipas shtypit !!

E pse kaq shpenzime per  kaq pak tifoze ?!!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).