Me votat pothuasje te gjitha te numeruara, rezulton se shumica ne MB ka votuar per te dale nga Bashkimi Europian. Brexit mori 51.85% te votave ne total, ndersa vota per qendrimin ne BE arriti vetem 48.15%. Ata qe ishin per daljen e kane quajtur nje dite historike, "nje dite pavarsie per Mbreterine e Bashkuar" eshte shprehur udheheqesi i "UK Independence Party", Nigel Farage. Dhe ka te drejte, nje ish perandorie nje dite pavaresie i mungonte, natyrisht, tani do ta kene. 

Do te kene edhe tensione breda Mbreterise se Bashkuar, pasi Skocia dhe Irlanda e veriut, si dhe Londra kane votuar pro qendrimit ne BE. Ndersa Anglia dhe Uellsi jane masivisht per daljen nga bashkimi. Kjo mund te linde te drejten per referendume te metejeshme qe do te diskutojne statusin e Skocise dhe Irlandes se Veriut ne lidhje me Mbreterine e Bashkuar. Nderkohe, lajmi pritet te trondise tregjet. Paundi britanik arriti vleren me te ulet ne 30 vjet kundrejt dollarit amerikan.

Ne lajmet e fundit, BBC dhe CNN lajmerojne se Kryeministri Britanik David Cameron dorehiqet nga posti i tij pas votes pro largimi nga BE. Cameron ishte ne vijen e pare te fushates per te qendruar brenda ne Bashkimin Europian, fushate e cila rezultoi e pamjaftueshme per ta mbajtur Mbreterine e Bashkuar ne BE. Doreheqeja e Cameron sjell pasiguri te shtuara ne nje moment delikat per MB dhe BE.

407 Komente

Me ne fund ''Free UK ''. Kujt do t'ja vene fajin tani per problemet e tyre ?

chappate

Duhet te shfrytezojme rastin dhe te hyjme ne sa nuk eshte zene vendi. sado qe me ane te brexit mund te kuptosh disa lloj njerezish/zonash (psh gjithe racistat aka ukipsat kane votuar pro), une akoma s'kam kuptuar pse eshte kaq i keq brexit. tek e fundit ne s'kemi lexuar reformen ne drejtesi e jo me te lexojme reformen e brexit.

po t'a shikosh afat mesem (4-5 vjet) nese situata ekonomie e klases ''punetore'' dhe te mesme ne europe nuk permiresohet (rritje rrogash etj) shtete te tjera te EU do kerkojne largimin nga EU dhe ky BREKexit mund te jete fillimi i fundit EU. Fundit i EU afat gjate... renia e botes perendimore ne influence ne bote. Kthimi i nacionalizmave etje etj

Nesje EU u krijua nga ''Elitat'' dhe nuk ka per tu c'bere nga ''Populli''

me thene te drejten nga ana politike EU ka qene deshtim. Europa eshte larg amerikes nga kjo ane. Por nuk besoj se thelbi ekonomik i EU do ndryshoje. Pra le te perqendrohen te shkembimi pa tarifa i hekurit dhe celikut dhe situata mund te permiresohet serish. Intresant se ne nuk jemi as afer pranimit kurse vendet e tjera po fillojne dalin smiley. po del profecia e veli rades para nja 15 vitesh.

nuk ka per tu prishur EU, jo kaq shpejt. Jane kriza normale.

Referendumi i UK eshte vetem keshillues, kete mediat nuk e kan nenvizuar.

Eshte parlamenti i UK qe vendos perfundimishte out or in...

Populli nuk votoj kur u be EU ndaj nuk ka kuptim qe populli te votoj out nga EU

Iku paundi per lesh o pemaa....

do t'i kushtoj me shume (per ata qe shkojne) pushimet kete vere ne itali, spanje. 

 

pushimet? gjeja e fundit qe te shkon ne mendje. Bizneset do kene me pake fitime dhe investoret nuk do te hedhin parate ne nje vende qe monedha po i shkon per lesh. Kjo ka nje efekt gjigand mbi pensionet, rrogat e sherbimet sociale. Ku ti gjejne parate nese nuk mbledhin nga taksat? Me cfare do e mbushin buxhetin apo me pordhet e idioteve qe e mbajne veten "working class". Tmerr!

Bank of England Bail-Out (or bail-in) smiley.

Shume e trubulluan ujin UK me kete vote. Do kohe sa te kthjellohet... jo mire, per UK ne pergjithesi. Duhen pare statistika cilit grup i ka interesuar dalja e UK nga EU

ata te UKIP-it marrin shembull zvicren qe nuk eshte ne EU. Po sa para hedhe zvicra ne EU dhe sa shpesh punon me EU nuk e thote. 

Fitore e injorances dhe ksenofobis... I pyese njerezit pse do votojne per te dale nga BE dhe vetem nje fjale kishin ne goje "emigracionin". E moren ne qafe vendin e tyre, Skocia 100% do dale e pavarur tani pasi ju dha premtimi kur bene referendumin qe nuk do dalin nga BE. Andej nga Irlanda e Veriut njerezit kane ngelur te shokuar pasi sapo ju kthye jeta permbys. Ndersa Londra votoi 60-40 te rrine ne Evrope. Pra, Britaniket sapo i dhane fund shtetit te tyre. Por kjo nuk eshte me shqetesuesja, paundi po bie shume, me shume se nga ce prisnin. Nje bank sapo tha qe do vete $1.20 deri ne fund te vitit dhe vendi ne recesion. Edhe ai idioti Trumo ka ngelur per te fituar dhe viji shkrepsen botes..

E mirë, të pijnë çaj me ne tani.

Urime Britanise!

Nderkohe Shqiperia duhet te vazhdoje perpjekjet per te hyre ne BE. Per ne s'ka rruge tjeter. Dhe eshte krejt i ndryshem raporti yne me BE, si nata me diten ndryshon nga raporti UK-BE.

 

ajo pjese e UK qe votoj out, iu ka ngelur ora ne perandorine e UK. 

China is coming smiley

Nuk eshte puna per tifozllik. Mund te jemi pro ose kunder brexit, por duhet respektuar deshira popullore per pavaresi. Dhe ne mendimin tim britaniket i kane te gjitha shanset per te qene te lumtur si te pavarur nga BE. Nuk kane nevoje per BE per te qene njisha.

eshte rasti me i mire qe EU te nxjerr mesime nga ky votim dhe te marre masa konkrete, se me te vertete i ka rene kuota ne syte e njerezve.

Megjithese, popullujt e EU harrojne te mira qe EU iu ka sjelle, NUK NGOPEN. Shikojne gjysme e gotes bosh.

Fuck them! Shyqyr qe iken.

shume mire bene britaniket qe iken nga BE se keta si mish i huaj kane qene ne Evrope, per cdo gje kunder kane qene.. bej hesap, edhe timonin e makines ne krahun  e kundert e mbajne.smiley

Çiban i kishit keta Britsat deri tani o belul, tani u nda shapi nga sheqeri, dhe me mire keshtu.

Cibanet tane nuk e durojne token e huaj...

Geert Wilders, po kerkon NeXit smiley

po, edhe ??  -takati i Geert Wilders ne politiken hollandeze eshte provuar tashme 100  here.. ky ka nje perqindje te caktuar ndjekesish, pak a shume po te njejtet mbeten.

Edhe Ukip-sat nuk kishin shume takat zgjedhjet e fundit... aq vende moren... por idete e tyre kundra evropes fituan kesaj rradhe ... 

Megjithate Holland nuk eshte UK

Kur te jete per tu futur Shqiperia, ka per tu shperbere e gjithe BE. Shpresojme mos te filloje te shperbehet dhe Natua se do ngelemi tamam si evgjitet e kazaneve, pa ekonomi e pa ushtri.

Po ik mo me gjith BE! Nuk jane budallenj anglezet qe dolen. Shpresoj qe Brexit te kete efekt domino te shtetet e tjera.

Shqiperia ka nevoje per ndihmen e BE per te marre disa standarte, psh ne bujqesi, transport, shkembime e plot te tjera. Nuk do me vinte keq qe pasaporta shqiptare te jepte mundesine e punes ne BE pa bere gjithe peripecite, apo nje karte shendeti te vlente kudo, apo te kishim akses ne universitete e programe kerkimore.

Nuk jemi ne kushtet e Anglise qe ta hedhim perpjete menjefjale.

Ne rregull. Po edhe Shqiperia mund te futej ne po te njejtat vorbulla problematike si puna Greqise, prandaj po them, me behet qejfi qe nuk eshte ne BE ai vend. Eshte me mire te jesh i pavarur. Shiko dhe vendet si Zvicra, Islanda etj.

In other news, gjykata supreme ben te deshtoje plani i presidentit Obama per t'u dhene dokumente rreth 5 milion emigranteve te paligjshem ne SHBA.

Next comes Trump. 

E djathta ngrihet ne bote, ora e saj ka ardhur.

Per sqarime apo pyetje te metejshme, keni iFiqo-n.

 

.

Iku Kameron...

brits e Kane syne nga Usa, nuk I lidh gje me EU,

Iku dhe Kameron, derrq..

Me ne fund u cliru evropa nga britania.

Referendumi ka vetëm fuqi këshilluese dhe nuk është një vendim që hyn në fuqi menjëherë. Duhen vite që britanikët të dalin nga BE, ata kanë përfituar pjesën e luanit nga marrëveshjet tregtare duke ngritur dukshëm ekonominë e tyre në krahasim me vendet e tjera anëtare. Sipas të gjitha gjasave Skocia do ju lerë shëndenë pasi do shkëputet nga Britania, po kështu Irlanda do kërkojë bashkimin me veriorët. Anglezët nxorën djallin nga shishja dhe vështirë do ta kenë për shumë kohë.

Shqetësimi im është për emigrantët tanë, uroj që mos të kenë pasoja ekonomike dhe gjithë benefitet e tjera që ata kanë arritur me mund, gjak e djersë..

Emigrantet tane nuk jane shtetas te EU-se, statusin e tyre nuk e kane prej EU-se,  prandaj Brexit nuk do i preki direkt fillimisht. Por fakt eshte qe ne pushtet do vijne ekstremistat e djathte dhe oportunista si Boris qe kane per ta shfrytezuar ndjenjat anti- emigrant sa te mundin.

Dalja nga EU zgjat dy vjet max. megjithese askush nuk e di realisht. Fakt eshte qe eshte bere qellimisht e veshtire, e dhimbshme dhe e komplikuar ne menyre qe askushe te mos dali. Praktikisht te prejashtojne nga pothuajse cdo marrveshje, por si do kryhet realisht do varet nga Merkel. Nese do duan ta bejne shembull, Britania (ose ajo qe do mbetet) ka per te dhjere gjak per nje dekade.

Tani humor kinez, megjithate po lexoja keto dite ne nje medie kineze nje talljebythje me kete manine e referendumeve te "demokracite perendimore". Permendte edhe nje referendum ne Zvicer per briret e lopeve e te dhive. Nder arsyet kunder referendumit si koncept, a dendurise se referendumeve, artikulli, duke iu referuar publikut europian, permendte shpenzimet qe ka nje i tille (7 milione dollare ne Zvicer). Rama 1 milion euro i dha kombetares, dhe fillun, jo t'i kishte bere spitale, jo shkolla, le me zviceranet qe kane bere mbi 600 referendume. Dhe perse te besh nje referendum, thoshte artikulli, kur vendimin mund ta marrin fare mire falas e me shpejt politikanet a qeveritaret a ekspertet. Dhe mbyllej me dicka qe te kujton Ramiz Aline me studentet. Populli nuk i di ca gjera, nuk e ka te gjithe informacionin qe kane ato kategorite qe thashe me siper, politikanet e me the e te thashe, keshtu qe mund te vendosin dicka qe shkon kunder interesave te vendit, si separatizmi etj. Tani kinezet te ky i fundit e kane hallin vecanerisht, nuk se jane thjesht kunder referendumit ne parim si "jodemokrate" qe jane, po nejse, nese referendumi nuk eshte detyrues, ne nje qafe me kinezet qe nuk bejne fare referendume dalin edhe keta qe bejne referendume. Per cfare e kane bere atehere. Per te njohur mendimin e publikut jane sondazhet, jo referendumet.   Eshte si ta vrasesh mushkonjen me cifte, s'po them me top. 

Si nuk te duket jeta e zymte duke pare fytyra kinezesh 24-7!?

#PapiMemo 10*

Kur pjeset perberese te elites jane ne mosmarrveshje me njera-tjeteren,,, perdorin armen e referendumit, qe eshte thjeshte nje mjet te fituar betejen.

Populli eshte kot per ca gjera madhore (EU u nis nga elita dhe elita do ta mbaj ne kembe)

Ndersa per referendumin e brireve te lopeve smiley

Firmat (100'000 persona) e mbledhura jane me se shumti te njerezve qe jetojne ne qytet dhe nuk merren fare me lope apo dhi. Fermet qe merren me lope e dhi nuk dua brire per kafshe (rrezik e plagosje njeriu/kafshe). Ai trimi qe mblodhi firmat i beri me se shumti ne qytet sepse e di qe njerezit jane te ndjeshem ndaj rruajtes se gjendjes naturale te kafsheve (anti-OMG). Ai thjesht i dha fame vetes se tij smiley me firmat qe mblodhi. I prish pune kot fermerve qe merren me kafshe. Referendumi kerkon qe mos t'ju prihen briret kafsheve qe i kane.

Tani kot per kete punen e brireve, po une u bera kureshtar (po jo vetem nga kureshtja, por edhe me duhej per dicka), dhe nuk e mora vesh mire. Aty me dukej sikur ishin dy referendume, domethene njeri i bere, dhe qe vendoste qe fermeret qe ua mbanin briret lopeve, te merrnin subvencion, dhe tjetri ne proces, ky i ketij mikut qe thua ti, per te vendosur a t'ua mbajne briret apo jo. Besoj nje do jete, po media si media. Se po te bejne zviceranet dy referendume per briret, duhet te jesh speechless. Sic fillonte nje artikull qe lexova, teksa europianeve po u zien koka nga kriza e refugjateve, zviceranet kane halle te tjera me te medha, ate te brireve.

Nje referendum eshte.

Ky boti kerkon

kushti 1.-  qe lopeve, dhive te mos t'ju priten briret (ti mbushi mendjen qytetareve ta firmosin dhe votojne)

kushti 2.- qe ata qe kane lope dhe dhi me brire te marrin subvencione me te larta sepse kerkon tjeter infrastrukture per mirembajte(ti mbushi mendjen fermereve ta votojne).

 

Ok, rrofsh, i qarte tani. 

smiley me kenaqesi

.

Gjynaf qe po ikin britaniket smiley ishim mesu me ata smiley

Britania eshte thjesht fillimi i shperberjes se BE..Ne radhe per referendum jane Franca, Italia,Hollanda dhe Danimarka. 

Nderkohe Tusk thuhesh qe ulerinte nen panik gjate mbledhjes se emergjences ne Bruksel

We didn't listen...the people

Ose fillimi i shperberjes se UK smiley

Nuk iken greku dhe spanjolli nga EU, edhe me referendum

As franca dhe hollanda

Ndersa qe Tusk bertiste... jane thjeshte thashetheme per ti prishur pune

Ti Arto, sic e kishe drejte per krizen greke ashtu do kesh te drejte edhe per kete punen e inglizve. Te punon truri dhe te ecen llafi edhe ty.

Caso ...Greku eshte ai i vdekuri ne dhome qe refuzojne ta varrosin

po pra, e shikon qe edhe me vdek nuk te lejn? smiley

Po shikon ti Caso ..ata refuzojne ta varrosin te tjeret po dalin nga dhoma e cila ka filluar te kunterboje

Kur une dhe ti te jemi plakur  ose mos te jemi me 50-150 vjet ... EUROPA ka per te qene ne ne te njejte hapesire gjeografike si Perandoria Romake. Nga te dyja anet e mesdheut. 

Duket per te qeshur sot me cka ndodh rreth e rrotull (luftrat, siri, libi etj). Por eshte tendence globale qe ka marre EU. Dhe luftrat behen pikerisht per kete gje. Te iki influenca e ruseve dhe influenca e islamizmit nga afrika  e veriut dhe lindja e mesme.

edhe emigratet nga keto vende qe vijne... per te afruar popujt me njeri tjetrin... 

Cdo Perandorika pas kulmin dhe renien e vet, ky eshte fakti. BE do mbahet mend si Perandoria me jetegjatesine me te vogel. Nuk do vije fundi i Evropes nq se dalin pa pune ata 15mije aparatciket e stacjonuar ne Bruksel. smiley

Evropa asnjeher nuk ka qene dhe nuk ka per te qene nje shtet apo supershtet, diferencat jane teper te medha per ti tejkaluar...kushdo qe nuk e pranon kete fakt mohon realitetin. Po perjetojme nje levizje antiglobaliste ne te dyja anet e Atlantikut

Ti natarron burokracine evropiane me vlerat europerendimore qw jane emancipuese, liri barazi e me the te thashe, shuhen si model. Vete comunismi kush nje qasjw eurocentrike, thosh leninua, po sigurisht jo te kesaj evrope me qender e periferi.

Pa BE nuk ka vlera eiropiane te arritura me mund, ato zevendesohen me vlerat aziatike autoritariste, china is coming.

 

Vlerat perendimore ekzistonin qe para krijimit te BE o Bake,hidhi nje sy Magna Cartas. Eshte naivizmem te krahasosh BE me "Nenen Parti" fenerin ndricues te Verlave perendimore.

15'000 aparatçinj ne 450'00'000'000 nuk jane hic gje.

Personalishte nuk me pelqej qe shteti te kete shume funksionar... por ama aparatcinjte e EU nuk jane dhe aq shume ne rapport me popullaten e pergjithshme. 

Abuzime, po ka, dhe do kete. Por perseri ka plot aparatcinje qe duhet te jene aty

Brukseli eshte kthyer ne bastjon lobyistesh dhe po mer drejtim neoliberal (hidhi nje sy marreveshjve sekrete si TTIP apo CETA). 

lobby's jane kudo, ne te gjitha demokracite. Edhe ti mund te besh nje lobby me pare ose njerez prapa teje. 

TTIP nuk ka per t'a firmosur njeri s'e nuk ia mban. Ai sekreti i ruajtes nuk e kam kuptuar plotesishte. Ndoshta me faktin qe te gjithe aktore ekonomik t'a marrin vesh informacionin ne te njejten kohe, per te mos krijuar ç'balancime ... nuk e di me siguri.

Po pra keto lobime te cilat i kane shumezuar me zero qytetaret e BE dhe apatia e aparatcikeve e mori pergjigjen e duhur nga Britaniket (dhe besoj se po te beheshin sot referendume ne Itali, France,Hollande,Suedi,Danimarke,etj...BE is hopeless

TTIP e beri demin allready, bashkoi te djathten esktreme me te gjelberit dhe ambjentalistet ne nje kauze te perbashket

Lobby-gjet e firmave me pare krijohen me shpejt dhe jane me efikas se lobby-in e njerezve te thjeshte. Do te duhet disa vjet sa dhe lobby-ing e tjera te vihen ne vend dhe te krijohet balanca.

Populli nuk mund te votoje per c'do ligj apo per cdo nen-ligj, prandaj ka deputtet dhe ka dhe lobby.

Problemet e nje vendi te caktuar te EU nuk mund t'ia hedhesh teresishte EU. 

Greqia,,, e poshteruan politikanet e saj qe e vodhen, plus dhe ndermarrjet, bankat private europiane por ama nuk e vodhi populli i thjeshte europian. Ndaj them nuk e kane fajin teresishte EU. 

Ato gjera qe u bene ne greqi nuk guxoj ti bejne aq hapur ne Core-EU s'e ia presin Koqet.

diferencat e medha po ... por me kalimin e kohes diferencat shuhen kur jeton bashke...

ja nje shembul...

ketu ne zvicer ne vitet 1950-1960 nuk i duronin dot italianet, shume ksenofob me t'a... as per nje birre nuk uleshin. Ndersa sot pas 50 vjetes, ... shkojne me pushime ne itali, lidhen (familjarishte) me italiane, dmth. trendy. Edhe vajza e atij Christoph Blocheri (extrem i djathte) eshte martuar me nje italian.

Tani qe cmimet e naftes rane pertoke harroje Skocine te kerkoje te shkeputet nga Britania nderkohe qe Wales votuan ne shumice pro daljes nga BE.

Britania hte ekonomia e dyte ne BE pas Gjermanit dhe pasojat jane serioze (sic po shprehen dhe vete Gjermanet) Plus nje BE pa Britanine ne onboard do te kishte zero influence ne politike te jashtme lere pastaj ne operajone ushtarake dhe ne lidhje me mbrojtje. Sic e tha dhe vete Tusk, fajin e kemi vete se i hyme ne menyre utopike nje projekti pa pyetur qytetaret e BEse.

BE ne fakt kishte nevoje per kete kardiakun Britanik te shpetoje ate qe ka mbetur...Une shoh qe BE do te veje drejt drejtimit te dy unioneve atij Verior dhe Jugor

brenda 6-7 vjetesh do kesh referendum te 2 ne angli... jo referendum vec nese ndodh ndonje ngjarje madhore.

Po te shikosh historine e UK me europe, nje here thote dua te futem, nje here thote nuk dua te futem... u fut... tani thote do dale... prite kur te thote... dua te futem prape smiley 

Nje gje kane merite, nuk jan loyale, por shikoj 100 % interesin e tyre... nga te fitojne me shume, vetem ? me USA ? Me Kinen ? me Europen ? smiley

Britania asnjehere ska qene ne Evrope me te dyja kembet, plus tarrifat dhe barierat tregetare jane pothuajse inekzistente...Britaniket kane deficit te madh tregetar me BE..askush nuk e beson se Gjermani do ti veje 10%tarife makinave te veta ne tregun me te rendesishem per makinat gjermane.

Gjithe kjo behet per emigracjonin, elefantin qe liberalet refuzojne ta shofin ne dhome..Britanikeve ju duhet te ndertojne nje qytet ne  madhesine e Newcastle cdo vit te perballojne kete fluks masiv

po cfare "emigracioni" i leshit, Britania po perfiton nga emigracioni me teper se te gjithe, vetem emigrante te kualifikuar po fusin kembet ne Britani. Eshte njesoj sikur te ngopesh barkun duke mbledhur gjithe qershite e tortes dhe pastaj te ankohesh perse nuk ke fuqi te hash corbe me plenc. smiley

 

Ta shpjegova edhe njehere..Per ata qe plotesojne statistikat quhet perfitim nderkohe njerezit e vegjel poshte po vuajne me zero hour contract, stagnjacjon te rrogave, kaos ne sistemin shendetesor dhe atij arsimor....Futi kesaj perzjerje toksike edhe mutti Merkel me krahehapur dhe 1.5milione azilante qe enden rrugeve te Evropes...e more pergjigjen

Po pra po, armiku gjithmone i jashtem eshte

Mire mer mire, por sirianet dhe refugjatet po i merr Gjermania dhe Suedia.

Kurse anglezet po marrin emigrante komunitare, njerez te kualifikuar dhe mbikualifikuar nga Polonia dhe Rumania.

Kurse fushata e referendumit e Pro-Brexit ishte se gjoja emigrantet po shterrojne rrjetin social, nderkohe qe keta lloj emigrantesh jane kontribuesit dhe mbajtesit e ketij rrjeti social.

A e kupton dot diferencen?

Po flasim per emigracjon te pakontrrolluar sic eshte ky i BE i cili thjesht ka veve nen trysni konstante komunitetet e varfera ne Britani(ketu i bie shume faji ligjeve neoliberale te punesimit ne Britani). Keto jane pasojat e nje BE me papunesi sky high dhe varferei ne peliferi, gje qe po ve nen presjon vendet e veriut dhe qendres.

 

Në aspektin kulturalist: fundi i hegjemonise se ishulloreve (psh: tani ta shohe Londra se si do ti shkoje në te semes monopoli i saj bankar !!!)

 

ps: ne nuk jemi zemerliq, por po deshem ne, edhe usa do votoje Trumpin (sa për të parë se si do shkoje në të gjyshes monopoli i saj planetar) smiley

mendoj qe edhe kryeministri largpames i Albanies duhet te jape doreheqen, se ky ne fakt ka lobuar me fanatikisht se Cameroni te populli britanik per qendrimin ne BE.  kjo quhet humbje personale.  (ok. lobimin  anti Trump , te ketij vizionarit, nuk po e llogarisim akoma)

 

nderkoh, nese vendet e tjera te BE.......

Austria la vista smiley

Tani qe ma kujtove, po sikur tersi te jete vertete Ai (i Albanies)? Ters kur ishte ne stadium ne ndeshjen me Zvicren, ters kur ju beri thirrje Britanikeve mos te ikin... . Bac u kry, President i ardhshem i Amerikes do te jete Trump se Ai ka folur kundra tij.

P.S. Tani pashe qe e paska diskutuar disi iFiqo me Tirona-fer-fer-fer me pare. S'te lene te sjellesh dicka origjinale smiley

hahahahahahaha...........

dhe kjo e thene nga dikush qe ka mprehtesine intelektuale dhe njohjen gjeografike te Joey Tribianit smiley

Ai qe thote qe "Belgium is a beautiful city!"

Ah, se desh harrova per pak

kte lajm e kishin sot gjith mediat knej

Brexit ----------- Happy!smiley

meqe jeton ne UK... pse Happy ?

bravo anglezët, ia përplasën në fytyrë burokratëve të Brukselit

I paskan ra puplat B Johnson-it : "Ne nuk do ja kthejm kurrizin Europes "

Ka pa si duket bursen smileysmiley

smiley keta jane oportunista ne maksimum, ndoshta vete nuk e ka besuar qe do votot daljen dhe ka vene pare dhe i ka humbur smiley

Në tetor behet kryeminister ky, kupton ti ? smiley

ah oui ... j'avais pas pensé. Qenka tamam si S. yne ky

Johnson-in pas 2 vjetesh anglezet do e varin siç varen italianet Musolinin, vejm bast ? 

Nese franca dhe gjermania tregohen ''intrasigeant'' me UK dhe ia bejne t'a paguajne 1 me 1 faturen e daljes nga BE,,, ka mundesi ti presin ato floket ...

biles kjo situate ne UK me kujton filmin Les fils de l'homme me ato skenat e luftes civile ne UK.

shiko tashi, ja behen gjeopolitikanet ta bejne copa BE-ne..  kuptohet, pasi e coptuan njeher nja 4 vjet me pare me krizen e Greqise dhe euros..  ububu, thane.. efekti domino.. e ka radhen Portugalia, Irlanda, Spanja, Italia.. iku  Evropi, ra..smiley

mirepo Evropi, aty: qendron si kala e pamposhtur ne brigjet e oqeanit..smiley

 

Me ne fund nje lajm i mrekullueshem .

fuk evropen, fuk evropen

                                 e bashkuara mbreteri.

kur t'fukoj skocia, northirlanda

                                                     por dhe uellsi

                                                                 c'vrim do gjesh te futesh ti*

                        Cin Qi U  (cinese poet XXI siecle )

* ndjese per perkthimin

smiley

filloi filloi, BE i kerkon Britanise se Madhe të filloje sa me shpejt procedurat e daljes

 

smileysmiley

Shume pikellues fakti qe,Brexit u votua nga pensionistet,zejtaret dhe te pashkolluarit.Natyrisht,nuk dua te behem diskriminues ndaj tyre,mirpo gjera  madhore per kombin nuk duhet lene ne duart e kesaj kategorie shoqerore.Imagjinoni nje referendum mbi formacionin e Kombetares,ku te drejte vote do te kishin komentuesi,karl marksi,liqeni,dajoshi,kuazimondo...  smiley

BE-u u formua pa britaniket,dhe do te vazhdoje punen pa "ndihmen" e tyre.Sa me takon mua,une jam modest dhe shume i kenaqur me nje union eventual te shteteve te BENELUX-it

ligjet anti-diskriminuese i bejne te mencurit qe te kene te drejte dhe budallenjte per te votuar ... lind pyetja kush eshte budalla i vertete?

Po dihesh kjo mo, qe ne momentin kur:

“Edhe një herë, me aq sa mund t’iu vij në ndihmë, ju lutem të mos largoheni nga BE”, deklaroi kryeministri Rama.

smileysmileysmiley

I mori ne qafe Lideri perzotin smiley

Thuhet se Lideri i ka cu pusulle z. Trump, o nji melard dollaro pronto, o u bona me ty, dhe ... pyt Fiqon per sqarime.smiley

atje pusulla i ha dhija.. smileysmiley

Merre seriozisht thuj Z. Trump, se t'i 10u numrat, e di vete ai si biznesmen i suksesshem, po s'dhe s'merr. Atje ke offshri coji thuj, le te bohen 1.2, se u bohet qefi dhe militantevesmiley

Ti themi i her, pale ça thot.. Duhet me i kallxu dhe per kullat e Tiranes mbase e shef me sy tjeter

 

Kryeministrja e Skocisë, Nicola Sturgeon, e cila zyrtarisht mban postin e Ministres së Parë, ka thënë se Parlamenti i Skocisë duhet ta ketë të drejtën të mbaj edhe një referendum, e kjo për shkak se Skocia është nxjerr nga BE-ja kundër vullnetit të saj

“Vendimi i marrë nga e gjithë Mbretëria e Bashkuar, është vendim i gabuar”, ka thënë ajo.

Sturgeon gjithashtu ka thënë se Skocia nuk e feston këtë zhvillim, duke shtuar se është një ndryshim i rrënjësishëm i rrethanave, ndërsa opsioni i mbajtjes së një referendumi të dytë duhet të jetë në tavolinë.

 

– Per David Cameron, anglezin e madh qe ra ne kete beteje duke luftuar si luan smileysmileysmiley por dhe duke deshmuar veten si kryeminisri me demokrat i planetit dhe vendin e tij te madh si vendin me te lire te kesaj toke! sb

http://www.panorama.com.al/berisha-be-hu...

Fiqo, bo vaki bashkohet UK me Albanien, kush bohet princ, e kush martohet me Pipen? smiley

PS. Lordi i Ceremonive dihet mo.smiley

te merrte 1/10 shembull nga Cameron, nuk do ishte aty ku eshte...

smileysmileysmiley   meqe jane 3 luane.

Prit kur te eleminohen kater skuadrat britanike nga europiani tani.

Ja c'te bejne emigrantet. Percajne nje kontinent prej neverise qe shkaktojne. Sjellin ne krye ekstremiste te djathte si Farage. Po cohet dhe Le Pen, tani, dhe te tjere si Lega Nord, e po kerkojne te njejten gje.

hihihi a ti je "dude" komplet!

Me duket se ke nje e me shume se c'duhet.

Cameron erdhi në pushtet në 11 maj 2010 sepse i quajti laburistet tradhetare (miratimi nga qeveria e Gordon Brown i Traktatit të Lisbones).  

"Sa të vije une në pushtet, do bej referendum"- tha Cameron. 

Boomeraaaaang - ja thone ëmrin smiley

shpresat e internacionalisteve shqiptareper te hequr qafe ''kombin'' po pesojne disfate  te vazhdueshme.   bashkimi sovjetik evroansmiley, me sa duket ka radhen pas bs-se,jugosllavise,cekosllovakise,ukraines,e disa te tjereve qe jane ne dhomen e pritjes.

problem i madh per politiken shqiptare.   cfare do ti derrdellisin popullit tani?    po ministrine e integrimit,do ta mbajne apo do ta shkrijne?

po tani qe anglo-saksonet na dolen nacionaliste(sikur nuk ishinsmiley), c'qendrim do te mbajne pseudo-properendimoret/    e shume e shume te tjera 

se mos na del edhe naim cili faraxhistsmiley e na ben ndonje grupsuicid much nanja me shokun lubonja

po ca ka ktu per te krahasu UK dhe Shqiprine, o grup? ku lidhja? e thene thjesht, ne thelb, ky bashkimi ngjan me levizjen kooperativiste ku nqse nje i pasur e nje i varfer vendosin te jetojne bashke, perkohesisht njeri do sakrifikoje qe tjetri te rrise nivelin. Britaniket nuk pranuan te sakrifikojne me, kaq e thjeshte eshte, demokracia foli
Vendet e varfra te EU dhe vendet aspiruse si Shqipria humbin me daljen e Britanise, sidomos ne afat te shkurter. Do te thote me pak fonde qe dilnin nga xhepat e taksapaguesve britanike. Do te thote edhe ristrukturim kuotash po nga kjo, me shume gjasa, do perfitojne motorret qe i mbeten EU-se, Gjermani e France qe duhet te mbulojne per daljen e Britanise. 

Referundimi nuk eshte legally binding keshtu qe ndarja mund ose mund te mos ndodhi.

dmth, ti thua zotrote, qe perseri do ja fusin popullit per pune referendumi (pas popullit trim, demokratik dhe veshderr grek) e do tu thone "ikni ne shtepi, se beme shaka!"?

A thua e ben Boris ket gje?

Andej nga BE kishin thene, "mezi po presim qe UK te dorezoje kerkesen me shkrim! Madje bejne mire qe ta bejne ne takimin e ardhshem!" smiley

Nuku shkohet dot kondra historise .prodhimi kapitalist dikur rrezoi gardhet cduku feudalizmen e unifikoi kombet .ashtu si kombet dikur qe nuk u krijuan brenda nates e paten plot setbacks edhe ky bashkim do te kete ngritje uljet e veta.

O S... EU o baba, ne e kishim me shaka

nuk ka fare shaka, radha është e Suedisë

Nuk ka per te dale Suedia.

UK do masakrohet dhe do behet model per te tjeret shtete, qe mos t'a kene mendjen per te dale.

Do masakrohen sic u masakruan Greket per t'u bere shembull per shtete e tjera te EU.

...

Dmth, tani ata miliona britaniket qe jetojne neper BE jane dava emigrantesh? lol

Ky lajm eshte i mire per shqiptaret. Mediat Britanike perdornin shpesh emrin tone dhe te morrave tane ne Britani per te theksuar se cfare u sjell BE-ja. Po na nxirrnin cdo dite neper gazeta, sic kapeshin dikur me bullgaret dhe rumunet.
Ajo qe me pelqen tani eshte qe britaniket do te marrin vetem refugjatet e paligjshem, dmth vetem kriminelet.

Ca ishte ajo shfaqe shemtume qe boni Palloshi me Kombetaren dje shkabe.

e mire keq se doli nga BE. po na del vetja nga qejfi perdite...tashi do jemi shtetet e bashkuara te Gjermanise.

Paska bere koment me shpejtesi shkaba aty.

Koment ne FB: "At the place I'm currently teaching, a parent told the college principal this morning she was so pleased with the Leave result because "now we can send the blacks and all the rest of them back where they came from"."

po ik mer katnar se ngele t'u u mor se si e shef boten cdo njeri i globit. Ik mer pall, shif jeten tate

katnar mos je vete! Ai eshte nga Qyteti Stalin.

Haha, ja dhe nje koment tjeter qe tregon efektin e inferioritetit qe i shtyn te shajne origjinen qe te integrohen

The funny thing is that a good number of 2nd or 3rd generation immigrants voted to leave. While I was out knocking on doors, I was surprised to come across member of minority groups who were using the arguments that were used against them when they first came to this country.

anglia do dhe dy vjet te dali me letra, por ne fakt ne bursa financiare eshte e dale. skocia eshte e pavarur, irlanda ribashkohet, katalonia behet e pavarur, hollanda, swedia dalin vitin tjeter. Evropa do mbetet madje me e fuqishem se tani, nga ana ekonomike ashtu si ishte parashikuar ne EEC. Evropa nuk esht amerik qe te behet shtetet e bashkuara ashtu si donte gjermania. 

EU do mbetet gjermani franc belgjik. te tjerat do detyrohen te dalin se nuk do ket me suvencjonime. 

Mjerim, per 2% te dalin nga nje treg i madh siç eshte EU/BE, vertet mjerim. Me gomer, me mendjemedhenj, me fodull se keta anglezet, nuk kam pare. Megjithse keta kishin vite qe propagandonin kundra EU dhe monedhes se saj, euro, kishin vite qe fusnin uje nen rrogoz kundra EU dhe sistemit financiar te saj. Gjyhna per skocezet, qe u morren ne qafe, nga pordhacet angleze. 

Skocine e mban Anglia me pensione e spitale. U pa te referendumi skocez me 62%.

AL88, duket sikur e mban me buke, se Banka Qendrore, Bursa dhe ter sistemi financiar, eshte ne Londer. 

Me mire me mire.

Nga njerezit qe njof ne Uk me thane qe shqiptar te natyralizuar (sidomos kukesin, mirdita) votuan pro daljes smiley

Dalja e UK do t'a forcoje me shume EU.

Ulkater, po e thone dhe shum analiste qe e njohin gjendjen e Britanise nga brenda, se; shume votues, gjer para 1 jave mendonin ndryshe, dhe gjer diten qe votuan ishin te dualizuar, plus qe shum votues nuk e kuptonin se pse po votonin, kush ishin prioritetet dhe pasojat, nuk i kuptonin shum gjera. 

Pra ka qene nje votim, per varrimin e Anglise, per shkaterrimin e saj. 

E kerkuan, ate do do gjejne. 

Kjo situate humbese per UK dhe EU (me pak per kete te fundit).

E bukura do jete, zgjidhjet qe do japin keta UKIP-sat & Co. si do ta menaxhojne UK tani... jam 100% i sigurte qe nuk dine asgje nga menaxhimi i nje shteti. VETEM Kritika kane me thase.

Ne zvicer kemi UDC (te djathe, anon ndonjehere nga ektremi, por jane UDC e Zurich trapa).
Kaq vjet shanin benin, kritikonin. Kur Christof Blocher u bene minister.. rezultate mediokre ne punen e tij per 4 vjet. Gojen ka vete, si llapaqen dhe per te share te tjeret ndersa per pune shteti, leshte e dhise.

Edhe ata FPO e austrise (me ate trapin qe vdiq ne aksident Jörg Haider ose hajdari lol) ne situate katrastofale e la landin e Carinthies, se austrise. Vec se llapaqe jane, se per pune te han nje mender mun.

u rrit dollaro sot

Kush do prishet me shpejte EU apo UK ?

Demostrata dhe peticione ne londer. Duan pavaresine e londres nga UK smiley

Po the 'Queen''' c'thote ? do dhe ajo pavarsine smiley

                                                                                       https://youtu.be/0uubCd-iqCo

smiley i dyti per sot. E para per poemen e Qiu Piu i shekullit XXI

smileysmiley smiley

ai humor i zi dhe ironik britanik ndaj te tjereve me duket si do t'ju kthehet mire mbi ta. 

 

smiley e treta 

Ne qoftese ky vende nuk ngrihet ne kembe moren funde.. Po mori fund Londra te iki Skocia eshte gjysma e te keqes. Eshte katastrofe per Londren ti bie ekonomia, vertet evropa demtohet por ky vende nuk behet me, tip Greqie. Po shohim me syte tone fundin e nje vendi, neper rruge ka trishtim dhe pas trishtimit vjen paniku. Duhet evituar me cdo kusht. E moren ne qafe pleqte e rrjedhur nga trute te cilet paturpesisht marrin 50% te te gjitha ndihmave sociale ne kete vende ( pjesa tjeter ndahet me ndihmat e papunesise, disability e te tjera). Plus qe kane perfituar aq shume nga Evropa sa nuk behet me. I morri ne qafe nje mashtrues, sot  ju tha ne tv qe parrulla ime per parate qe dergojme ne Evrope do vene per spitalet tona ishte gabim dhe nuk mund ta garantoj. Kokrra e mashtuesit i vune flaken nje vendi te tere.

 

 

 

kokra e mashtruesit dhe populisti. Te drejte e the. Nuk jane spitalet ato qe i shtojne pasurine nje vendi. Po ndermarrjet, njerezit e mesuar (education), investime ne projekte afat mesme. Etj. 

Bota njef EU dhe jo UK.  UK is done since last XX century. Nejse. Shpresoj per gjithe shqiptar aty, te mos kene probleme. 

Shpresoj qe ata persona qe do negociojne me EU per ndarjen te mos tregohen trapa, por te negociojne me intelligence, ne te mire te UK por edhe ne te mire te EU.

Te jene defiçente britaniket qe votuan pro daljes? 

 

Besoj se keta e dine cfare po bejne, nuk po ikin ne tym, eshte zemra e finances, standarteve te larta, kane njerez te zgjuar qe i bejne llogarit. Mund te jete edhe ndonje test qe do i dale rezultati me vone.

Dine nje M qe te hane. 

Anglia ka nevoje per kuadro nga ura vajgurore smiley

Prandaj duhet te shkoc ti atje tu japesh mend .smiley

Dine ore dine, po nuk i degjoi kush. Nuk i duam ekspertet thane, nuk marrin veshe. Nje firme tha sot po ben plane per te tranferuar 2.000 veta nga zemra e finances ne se Londres ne Frankfurt.

Liqeno na thuaj ndonje gje se po me thone disa miq qe ndjehemi keq si diten qe iku lady Diana...

ka shume trishtim ne rruge... nuk e kam pare kete vende kaq keq. Njerezit nuk e kishin menduar se mund te ndihehin kaq keq. Edhe ata qe votuan kunder Evropes po mallkojne veten, akoma nuk e kane kuptuar mire sa thelle ja kane futur vetes.

Infantiliteti i BE-se u shfaq qarte sot kur shpalli se e do MB sa me shpejt jashte. 

Jo, perkundrazi.

E do sa me shpejt jashte, se British jane shume te pabese, dhe do reagojne, terhiqe e mos e keput, per te marre sa me shume gjera per te dale nga EU. Referendumi, nuk ka dhene afat kur do dilet. 
Edhe tek protokolli i artikullit 50 se traktatit lisbones, me duket se nuk eshte saktesuar koha.

E do sa me shpejt jashte, sepse do te bej cmos ti prishi imazhin EU per te marre ate qe duan. Dhe kjo prishje imazhi do ti bej qe vendet te tjera te EU te bejne dhe ata referendum dhe do te thote, kriza te tjera EU.

Mbase, nuk kundershtoj. Une shkrova nisur nga fakti qe me ngjan i çuditshem reagimi kunder vullnetit te lire per te dale nga BE, thua se kjo e fundit eshte bashkesi e rene nga qielli. Rezultati i referendumit provoi pikerisht qe ka mangesi te shumta.

 

Nuk eshte pune infantiliteti. Vota eshte e qarte qe dolen. Tani ta mbyllin shpejt sepse s'mund te prese nje kontinent i tere turirin e Farage e te tjere.

Keshilli i 28 qeverive do te jete 27 tani.

Komisari britanik Jonathan Hill, pergjegjes i tregjeve financiare do te zevendesohet.

73 eurodeputet britanik nuk kane me te drejte vote. 1500 euro burokrat britanik do humbasin vendin e punes dhe pagat shume te larta...

Junker ju kishte derguar nje leter te gjithe burokrateve UK qe nuk do debohen nga puna.

Kjo sepse qe prej momentin qe futen ne institucion, vendi nga vjen nuk ka me rendesi, sepse je Europian. Pra goxha Loyale Europianet ne krahesim me UK.

Perkundrazi, nuk kane per te punesuar me burokrate te tjere nga UK, kjo eshte llogjike.

Po japin nje siguri si duket per mos te kaluar ne panik total se edhe ne spanje kane bere thirrje qe nuk ndryshon gje per britaniket qe punojne aty, si ne sherbime shemndetesore e ne facilitete te tjera. 

Po normal. EU dua t'a mbajne te qete situaten. 

Plus jo te gjithe UK jane kundra europes, ndaj kundra-produktive te denosh dhe ata qe e duan EU.

Po shikoj pak shifrat, te rinjte ishin per ndenjen ne BE kurse over 60 ishin per te dale.

Pjesa e shkolluar kish votuar per te ndenjur kurse dhiaret per te dale.

Zonat qe varen me shume nga fondet BE kane votuar daljen.

Brezat e emigranteve dhe shtresat e varfera kane votuar daljen. Shume kontradiktore te gjitha...

jane shtresat qe u bie te jetojne ne nje lagje me emigrantet

emigrantet kane votuar nga inferioriteti per t'u dukur sa me shpejt si vendalinj. menyra me e mire per te bere vendaliun ne ato lagje eshte te shash emigrantet. 

si dibranet qe duan te duken me shume tironsa se tironsit duke share dibranet maloke

Jane pak te thella keto Pune per trurin tend shkabe .

po pra i kupton nje tru-mesjetare si puna jote qe beson tek pleqte magjistare qe bejne varka ku fusin gjithe gjallesat e qe hapin dete. lol je forma me primitive e trurit te njeriut qe endet neper toke dhe ne vitin 2016

Eshte metafore qe truri jot I nivelit te homo habilis nuku I kupton.

tru-mesjetare si puna jote qe beson tek pleqte magjistare qe bejne varka ku fusin gjithe gjallesat e qe hapin dete.

Pyet pak ne liveleak te te tregojne qe mesjeta ka qene mbi 4000 vjet pas shkrimit te historise se plakut me varke. lol ncnc pz

Dhe boll na cave derrasa me emigrantet. Fashist i ures vajgurore. Mos te kishin qene emigrantet dhe liria e levizjes, do ishe ende duke luajtur me top lecke ne uren vajgurore e jo te na caje derrasat me trollizmat e tua ne internet, se s'do dije cfare eshte interneti.

Nuk do te reshtesh kurre se me mahnituri me ngadalesine e funksionimit te logjikes. Mesjeta eshte koha kur mbizoteruan ne udheheqjen Europiane ata qe besonin tek pleqte 4000 vjecare dhe futen gjithe kontinentin ne erresire. Ua kaluan dhe arabet per zhvillim, ngaqe Europianet u qelben me fe. Ndaj dhe referenca. Ja ku mesove nje tjeter gje te re po prape, kur e di qe ke tru shume te ngadalte, mos merr persiper te flasesh per gjera me te medha se del shume keq. Perfundon si Argendis. Per te miren tende e them. Sinqerisht. 

As ti nuk do te me mahnitesh me siperfaqesine. Nuk eshte faji im qe ti s'di qe ata per te cilet po flet ne Mesjete ne fakt e futen ne erresire kontinentin me Dhjaten e Re. Pleqte me varka jane ne Dhjaten e Vjeter.

Gjithashtu, Mesjeta ka qene 10 shekuj: nga i 5-15. Ma merr mendja qe ti po flet per periudhen e Inkuizicionit qe ishte vec nje pjese e Mesjetes, nga shekulli i 12-15.

lol ncncn.

lol po lere me aq o njeri pse 10tesh me keq se c'u 10ve?

E drejte, kur s'ta dalin dot Danezet, si mund te ta dal une?

lol pz ncnc ISNCK

keta emigrante kane pasur tere kohen, nuk besoj se do i ndjekin tani.

kane pasur shume pak gjithe kohen, tani u ka zbritur gjithe kuksi, gjithe siria, gjithe arabia. jane bere lagje me vete. 

Po t'i kishe ndjekur qe ne fillim mbeshtetesit e zjarrte te Brexit, UKIP, Britain First dhe English Defense League, e gjithe fushata e tyre ishte qe BE ben qe te futen emigrante te tjere.

U be nami kur bullgaria dhe rumania fituan te drejten per te punuar ne BE. Ua bene gazetat mendjen aq perdhe sa me date 1 janar kur hyri ligji ne fuqi prisnin te futeshin ne britani qindra mijera bullgare e rumune. Dolen gazetaret neper aeroporte per te filmuar tmerrin. Jo ne 1 janar, por deri ne 31 janar u erdhen vetem 21 bullgare e rumune qe t'u hidhnin qyrrat.

Lane bullgarine e rumanine pastaj dhe nisen te kapen me ne dhe me kuksianet tane, sepse kemi vrroma politikane qe nuk u tregojne vendin. 

te rrinjte kane votuar per ''IN'' sepse jane me te informuar (internet & co). Pleqte, merren muhabet kafesh smiley.

Ka kontradikta, e vertete, perjerja e interesave eshte e madhe. Po ashtu ka te beje dhe injorance qe nuk po dinin per cfare po votonin (shiko me larte, statistika e google) dhe sic i ke vene re dhe vete, te pamesuarit kane vetuar pro ''OUT''.

Ti shif pleqt e peshkut : të gjithe me Saliun dhe Trapin i ke

po mer po, vec xake, grava a naj cun mustaqepadirsur si zotrote jeni kamunista te flakte...a u ftofsh n'tajare ere!

edhe ketu te rinjte bernien votuan, se ai i jepte gjerat falas. por fitoi klinton e wall stritit qe ja pin gjakun te rinjve

"What is the EU?" is the second top UK Googled question on the EU since the #EURefResults were officially announced !!!

Prisni nja dy muj sa tiu maroje vera e lire qe iu vje nga Europa qe ta merrni vesh ju toothless fucks. 

Make Britain great again ! Keep Donald the duck over there !

Donald J. Trump ✔@realDonaldTrump

Just arrived in Scotland. Place is going wild over the vote. They took their country back, just like we will take America back. No games!

Scotland voted to stay you cock sucking dirt bag !

Mire mer mire, po do pa iher borderoja, sa vite ka UK dhe sa EU.

Kjo e funit po si thirri menjes, ... se s'shtyhet mo alla kolkoz, ku koleget e Pjerit ne Bruksel (icik me shije mo te rafinume se qoftet) vendosin sa here duhet t'i bine demat e Spanjes e sa shurre te bojn lopet e Italise.

Sa mire bere qe me kujtove per koleget e Pjerit ne Bruksel. Ta pyesim sa miq pecogroso do humbe tani.

po i qani hallin kaloresit se po i varen kembet

 

Europianet e tjere po pyesin veten "perse britaniket kane te drejte te votojne, kurse ne nuk e kemi?"

Dolen me qarin anglezet. Deri ne Nentor kur the White Trash crowd te votoje per te dale nga Realiteti nga nahija jone, do jene zone gjithe venet e mira ne Kanada. Pjatalares knej pjatalares ne Kanada ia QR. Pune mooti.

kjo eshte pasoja direkte e politikes se gabuar te zonjes Merkel, hapi kufijt per te gjith, shumica donin UK kshu e hengen anglezet per faji te merkel. Tani po ja fut anglia gjermanit. UK ka qen gjithmon gjysem jasht me koh jo me kur i imponon 1 million refugjat arab

Nuk i vihet faji Merkel per UK. 

Faji i vihet vetem UK. 

Ti nga i di cfare planes ka Merkel & Co per rrefugjatet qe u futen ne europe ? 90'000'000'000 $ investon gjermani per rrefugjatet qe mori per ti integruar. Kot nuk i moren, kot ato $$$ nuk po i hedhin. 

Ndoshta publikishte duhet te shprehej ndryshe. Po besome, nuk eshte elita gjermane aq kot.

Cdo njeri ka defekte, por per mua Merkel ngelet politika me peshe, dhe le gjurme. 

Shikon mediat, keto 2-3 jave i harruan rrefugjatet, do shikojne gje tjeter. Nderkohe rrefugjatet, po fillojne, kurse gjermanise (te vegjlit) shkolla, etj. Plus gjermani do mbaj ata rrefugjat qe i intereson, me kalimin e kohes te tjeret do ikin. 

Cfare i ndodhi gjermanise apo europes me rrefugjatet e luftes se ballkanit ?

Ok do thuash jane araber, ... po ti vesh re, pjesa me e madhe jane siriane, kurde,,, jo shume praktikues me se shumti. Ka nje perqindjee vogel qe do bej rremuje, dhe i nxjerr namin pjeses se madhe por ne pergjithesi mendoj qe nuk eshte aq e rende gjendaj sac e bejne mediat.

Ndersa gjendja e magrebianeve ne france eshte tjeter (ne lidhje me kolonializmin).

Per te kuptuar Gjermanin sot... kerko per

Jeremy Rifkin

per votuesit britanik ceshtja e par ishin kufinjt e hapur si han me dy porta. EU hapet ne lindje me shpejtesi 10 vite pas hyrjes se polonis ne EU ka 1.5M polak ne angli. shtoi dhe refugjatet, pagesat per greqin me shok qe japin pensiona fantastike shqiptarve minoritar qe skan kontribuar asnje dit ne greqi dhe dihet resultati. Dicka do ndodhte dhe Anglia ka qen gjithmon vendi me i guzimshem qe i sjell ndryshimet e medha. 

muajn tjeter del hollanda. swedia etj.. Monedha euro nuk e kap vitin

Ulkater je gabim. Gjermania nuk po ben asgje per azilantet. S`kane per tu integruar asnjehere se nuk i do njeri. Azilantet e hengren si cjapi te kasapi. Disa madje po kthehen me deshire ne vendin e tyre. Vendimi i Merkelit ishte gabimi i saj kapital.

Nga te paktet qendrime te besueshem pro- Merkel pare ketu ne ppu, per politiken e saj mbi emigrantet. Rrofsh.

Ke plot artikuj në web mbi politiken gjermane me refugjatet. Më kujtohet njeri prej tyre i cili shpjegonte se nder të tjera, projekti në fjale (për të cilin ka nje fond më vete) parashikon midis te tjerash qe refugjati qendron në zonen gjeografike qe i caktohet (pra nuk ka të drejte të trasferohet etj etj). Në kete menyre, Gjermania siguron edhe ripopullimin e zonave të saj të cpopulluara (gje e paimagjinueshme, psh, në France, pasi konsiderohet AUTOMATIKISHT antikushtetuese -e drejta e levizjes etj etj)

ja kshu kshu 

Kjo ngjasoka me politiken e emigrimit te Kanadase, psh per zonen e veshtire te Quebeck ka prioritete dhe lehtesira por dhe kufizime te ndryshme,  krahasuar me pjesen tjeter me aksesibel te atij vendi. Desha te them, ben kuptim kjo qe thua se diskutojne edhe ne Gjermani. 

Flm, duhet lexuar ashtu eshte, ja vrasim kohen ketu kotsekoti, po me rast haset ndonjegje persembari.

Jetoj vete ne Gjermani dhe nuk eshte ashtu...nejse...teme tjeter kjo. Emigracioni eshte gjithsesi problemi me i vogel i BE-se. Problemi me i madh jane parate qe ikin ne bankat e falimentuara te Greqise e gjetke e nuk kthehen me.

kur Basha iu siguronte levizjen pa viza shqiptareve, atehere rilindja leshonte piskamen se gjoja tani do sulen shqiptaret ne evrope te gjithe dhe do shkoje evropa per lesh.

qysh atehere filluan te tremben anglezet

lol, ncncnc lol smiley

UK ne byth..

Kur ishin jashte.

Hajde futu i thane ''EU'' nuk vijne tha ''UK'' pastaj nderruan mendje Ok do vijme smiley

Kur u jane/ishin brenda:

Rri moj UK, jo do dal... doli,,, pastaj nderron mendje,,, dale dale se u ngaterrova dua te futem prape smiley

+10

sa here e ke firmos ti sot? ca ketu te puna nga 3 here deri sa erdhi pronari. smiley

do jetë mërzitur Soros

Sorosi, ujku plak i bera ca miliarda te premte me short the GBP. E tha para 2 javes... 

nuk i hynë më në sy se është pranë qoftëlargut, ka më zët këto shtetet-kombe që nuk i binden dëshirave të korporatave shumëkombëshe

qekan mbledh tek kjo teme te gjithe ekspertat e peshkut.

 

paradoks, se edhe rama qe eshte lider i rajonit, nje paragraf te shkurter kishte shkrujt si me nxitim

Ndihej mungesa jote,se ja Shkaba,eksperti i ceshtjeve te emigracionit dhe i balenave,e paska nderuar kete teme me pranine e vet.

Shume shpejt s'do gjendet me asnje britanik qe te pranoje se ka votuar pro daljes.

Dolen sot ne mengjes në tv. "Jemi shume të zhgenjyer qe dolem nga BE" thoshte njera. Dhe shtoi: "E njejta gje për shumicen e te afermve të mi, qe po ashtu votuan për daljen".

Mungonte fjalia: "Nuk e kishim prej verteti" smiley

Lavdi popullit gjigand anglez!

e ka treguar veten kush eshte qemoti. Sot tha qe Bota reale eshte me e forte nga ajo fallco, prej letrash me vlere fshirje b*****, me e forte ndaj spekullimeve, fobive, mashtrimeve.

Fanculo frikes.  Rrofte Mbreteresha, Poshte Bota prej kartoni!

Po ti cfare lidhje ke me lavdine e anglezeve  apo Brexit ka lidhje me Itexit ? Po qe se do te dalin te gjithe me demtuarit jane shqiptaret, sepse ne jemi vend emigrantesh do ikesh me vize ne Shqiperi !

S'dua ta tregoj ca lidhje kam!

keni filluar jeni bere shume kurioz keto kohet e fundit.

Nuk kane pasur asnjehere dashuri te vertet mes tyre. 

God save the Queen !!!

E bukura eshte qe bursa qe humbi me pak nga te gjitha dje ishte bursa e Londres, te gjitha te tjerat u perveluan globalisht. 

 

http://news.sky.com/story/1717150/german...

Junckner, Tusk, Schulz, the bully ones smiley

 

Nje fakt interesant qe degjova sot te CNN. Ata qe votuan per te dale kane mesatarisht edhe 17 vjet jete. Ata qe votuan per te qendruar, kane mesatarisht edhe 50 vjet jete. Votojme per te ardhmen tha koke lakra, po per te ardhmen e kujt? Po si thote dhe shprehja, hajde bab te te tregoj arat. smiley 

te ardhmen e kalamojve te tyre. te vjetrit e shohin me qarte, se kane me shume ekseprience. te rinjte genjehen.

Po pra, keta jane me te fuqishem, po ata i mundin me teknike. 

Plakut pordhet mos ia degjo, po fjalen (voten) mere seriozisht, se ka pervoje nga jeta.

Po flasim per botkuptime te ndryshme. Dhe ne ket kuptmin kjo keshille e pleqve mund te konsiderohet pordhe. E lezecmja ne fakt eshte se brezi i eperm ka qen goxha globalist per aq kohe sa globalizimi i sherbente perandorise. 

Dihet qe UK ish nje nga financuesit kryesore te BE. Por per aq sa ka dhene, besoj se ka marre me shume. 

 

Nejse, nejse, po ky flamur qe te del ty bame s'po I bie dot me të. Nga çalltis!?smiley

Nga Jannah-ja, nga tjeter. Ik zeqo, une i kom bo 8 ore gjume, jom i fresket. 

gjithe fende te padurueshme intelektuale eshte mbush kjo teme, ndoshta frymzuar nga foto e Camerun qe ka terheq buzet ne menyre te tille qe turini i duket si te ishte nje sume me rrumbullakime pa fund.

 

Ves e ke o tiku; robt e nisin diten me i kafe, e korneto, ose dhe i dopio xhoni xhanem, kurse ti pa e rrumbullakos i sum nuk del nga krevati. 

O Bame me vrima vrima vrima filozofike,

retromania eshte vesi i epokes (paraqit si virtut), dum s'dum jemi infektu te gjith nga ajri kulturor, por un kaq e kom, nuk shkoj me tej, kurse ju te dopio xhoni xhanem e vazhdoni diten duke e honger ne dopio fele xhanem.

 

Thjesht nje obzervim. Sektorin e analitikes ateknike ke kohe qe e drejton vet zotrote. Merre thjesht si input them. 

Ne fakt keta anglezet i shtremberojne ca buzet si tip bythpule, ose si i thone ne Vl: buzPi**ke!

Nje qeveri konservatore (e djathte) eshte mallkim për nje popull

Sigurisht, Brexit ka brenda edhe voten e populisteve, shpreh nje fare pakenaqsie ndaj inercise be.

E gjithe ceshtja eshte qe kjo te kthehet ne nje force konstruktive. Perndryshe forcat konservatore populiste marrin fuqine. Cdo fashizem eshte deshmi e nje revolucioni potencial te deshtuar, thosh i sipercituari.

Problemi eshte se te ngambrapacituarit thane ngambrapa komunizmit te deshtuar se revolucioni i fituar rezultoi fashizem i deshtuar, dhe akoma me ngambrapa demokraci e deshtuar BE (beeee! ja ben delja e Zotit). Qe Zona e deshiruar eshte Ferri, deshmia eshte ky lloj diskursi i çmendur. 

Mallkim per nje popull eshte se dy bolet ose felet majtas dhe djathtas te politikes terheqin nga vetja duke mallkur bolen ose felen kolege. Me fjale te tjera, siç thote populli, bolet tallin koqet, dmth tallin vetveten duke u perplasur me njera tjetren.

 

Puna me konservatoren eshte tek lehtesia me te cilen mbin, si nje barishte e keqe, sepse nuk kerkon kultivim.

Kameron, nje lloj oportunisti kameleon, i cili duhet te kish dhene dorheqjen shume e shume me pare! Vete e ndezi fitilin, pa u ndalur ne detaje te "kontradiktave" me EU-n (BE-n), dhe e ktheu pllaken si kurvat para disa muajve. Tani vetem rishikimi i kontratave kerkon keshedi sa muaj pune dhe sa teknokrate te rinj!

Nje djale qe njoh pyeti mamane e vet perse votoi per te dale? Ajo tha nuk e di. Babai i djalit dhe burri i gruas punon ne nje banke! Kjo ngjarje e vertet, per mua tregon qarte budallekun qe kapi kete popull. Sot ne tv disa anglez nga spanja qeshnin dhe ishin te lumtur qe nuk do komandohen me nga Evropa ( nga Spanja keta) dhe tundin koken me keq se malsoret tane inatcore e qeshnin kur gazetari i pyeste nese i kane pare lajmet per ekonomine.  Tani ne lajme kulmi i absurditetit, po thone nuk na bene dot gje Evropa nuk na nxjerr dot, duhet ta kerkojme ne vete heqje dhe te aktivizojm artikullin 50.

Me duket se pleqte angleze e ndiejne vete shume me superiore ndaj europes. Mendojne qe kane paren ne doren dhe bejne ca te duan. Ata anglezet ne spanja, mendojne, kam para jetoj ku te dua. Por nese shtete e tjera behen si ata te mbyllur, ahere do vene neper kotecet e tyre te hane fasule dhe lakra.

E shikoj kete votim OUT dhe si nje konflikt gjeneratash.

Pleqte kane pare, se per te vene pare me pare ka qene me e lehte se sot.
er te blere shtepi me pare ka qene me e lehte se sot.
Hapesire me pare ka pasur me shume se sot (flas per vendet perendimore, neper zonat urbane).
Per te gjetur pune gjeje dhe pa pasur shume formim profesional, sot do besh kile me shkolle per te gjetur pune qe te jep rroge te mjaftueshme per jete normale.

Plus pleqte duan pensione te plote per te perballuar shpenzimet e tyre. Po se ku do gjehen leket per keto pensione, me populate qe nuk rritet dhe stanjacion... do shofim... 

Lecisni na pak Blushon, e freskohuni. Nashi ky jo se ka shkruar Biblen, le qe s'eshte as qinperqin rilindas a verist, po ku ka rob pa te meta, tha.

PS. Dikur inglizi ka pat pllan te bashkonet me US-ejtin. iFiqo, hudhja iher llafin z.  T. po qe ta fusin dhe Albanien (e ka venin gati per tre kulla stadiumi), festen ia merr persiper, e di vete ti kush.

.

" Mos u tut vella " i thote Bracja Taulant Balles per drunin qe hongri nga dhondrri Sales , " AI na vrau 4 nga tanet ne mes te Bulevardit , e ti u qake per nje dru qe hongre " shton Bracja me tej.

Paska gjujt Luli Ballen?

Me mire qe dalin, po te mendosh sa hileqare & konsevatore i rrine botes ne qendrimet e tyre. Me pushtetin qe i lene akoma mbretereshes plake, jane pararoja e konservatorizmit dhelparak boteror. Nderkohe  qe per antiteze,  kontinenti (evropa) eshte pararoja e progresit shoqeror. 

Kam pershtypjen, nuk dhane ndonjehere me zemer per BE, gjithmone me instiktin e fitimit individual, kur kontributi i nje vendi te tille si UK mund te kish evituar shume dobesi te BE. Ne njefare menyre, qendrimi i terhequr e me rezerva i nje anetari te fuqishem ekonomik shoqeror si UK, eshte nga fajtoret kryesore per deshtimet dhe problemet e Unionit, sidomos me anetaret e dobet te tij.

Edhe tani ne kete pike, qendrimin prape te dyfishte kane per ta pas: sic kane bere kur jane terhequr nga kolonite, do shtrengohen me gjithe menyrat te lene nje kembe brenda ne union, per te ngecur deren te mos iu mbyllet plotesisht per kur ia u do interesi. 

Me ket politike mire bejne qe ikin, te pakten shpallen c'mendje kane. Shume dobet shoqeria ne angli.

+1

kot per kuriozitet enciklopedik, cfare pushteti ka mbreteresha ne Mbreterine e Bashkuar?

Pushtet si presidenti tek ne. Per bashkim kombetar dhe mbrojtje te kushtetutes. Ka te drejte te ktheje disa ligje por parlamenti mund t'i votoje prape e ajo s'ka c'ben. Deri me sot nuk ka kthyer as edhe nje ligj te vetem. Megjithate, ajo ka ne menyre te padrejte tashme te njejtin pushtet edhe ne Kanada dhe Australi, te cilat quhen monarki prej saj.

shyqyr qe ia sqarove korrikut, qe here tjeter te flase pasi ta dije perse

tani, kur thua ne menyre te padrejte ne Australi e Kanada, ketu fillon e behesh ti gusht. nuk ka shume kohe qe australianet votuan per fillim te ri si republike apo te vazhdonin qe SIMBOLIKISHT te kishin mbretereshen si kryetare shteti

hidhi nje sy njehere se si dolen VOTIMET e atehershme, se ata britaniket, sic lexohet ketu ne dhjetera paragrafe, jane injorante se nuk dine se perse votojne por gjithsesi dhe cuditerisht i japin gjithmone te drejten e zgjedhjes dhe ceshtjeve qe mund te jene "ne dem" te tyre

BE moj zonje nuk mbahet me zemer apo me frymen e shenjte. Jane ca te koklavitura ato gjera per mendjen tende. Po sa per ilustrim, Britania paguante 13 miliarde euro neto qe vende si greqia apo italia (pra kto qe japin zemer per BE), te mund te mbajne ne kembe sherbime publike e sociale qe buxheti i tyre nuk ua mbulon. Ishte vendi i dyte pas gjermanise per kontribute. Tani del nji si ty dhe thote qe kta ja kane pasur me te shtrember BE. Po ky kryeministri qe dha doreheqjen, ishte nje nga me te zeshmit pro BE-se, si eshte kjo puna e zemres?

po ca lol mer bole, ca lol? po 13 miliarde neto nuk jane gogla qe te hyjne ty ne sume, o rrot kari. Se meqe nuk duhet ndot as tema, jo per gje. I ka premtu ky per ti perdor per shendetsine po nuk i perdor tani. E pastaj? ca i heq kjo faktit qe deri dje, kto shkonin per BE o katnar? ik kap naj kove me rere a tela per t'rrethu gardhin e komshiut, kaq mund t'besh ti shkabe. For everything else, there's liveleak

well said smiley

Sipas burimeve të sigurta, pas kesaj qe ndodhi në Angli, numri i deputeteve qe do të votojne Reformen në drejtesi ka shkuar në 110

 

tik tak tak tik 

po vjen data 7 korrik

gallate e madhe kur shqiptaret qe shquhen per mungese dinjiteti , identiteti  dhe servila ne maksimum,akuzojne anglezet per leshko !

ngelet gjithe jeten pas turkut,italianit,serbit,rusit!    tani i jeni qepur be-se si morri pusismiley!

nuk kane sukses shoqerite shumkulturaliste .   kjo eshte vertetuar katerciperisht.

kush beson akoma se shqiperia do te antaresohet ne be eshte leshko.    be-ja mund te mbijetoje vetem si organizate tregetare.  cdo perpjekje per te zevendesuar shtetin-komb me ate shumkombesh,do te sjelle rrenimin e be-se.  asnje vend evropian nuk eshte i gatshem te dorezoje sovranitetin kombetar  tek be-ja,pervecshqiperise, natyrisht, e cila shanset per te hyre ne be i ka 1per 1000!

shembullin e anglise do ta ndjekin edhe te tjere !   nqs shqiperia ka dicka per te mesuar eshte qe te ndryshoje sa me shpejt perparesite.    synimi kryesor te jete zmadhimi i shqiperise sa me shume te jete e mundur dhe krijimi i nje madeli ekonomik qe ti pershtatet shqiptareve.    le te marrin edhe ndonje keshilltar anglez se mire do tju dale

Mire or mire, po ca ben aty akoma? Kur e ke per plan te kthehesh perfundimisht ne Shqiperi?

bame, edhe ketu shqiperi  eshte.  ti besoj , e di mire .

ndersa per fin-n.      i vjetri eshte alegorik!   mund te jemi moshataresmiley

Boj shtetin them une, masanej zgjeroje. Se kshu, tu dhon men, dukemi si Shukriu.

Po ashtu e kisha edhe une, me "alegori" smiley.

Ti meqe je "i vjeter" je kaq kategorik, apo si?

Ato parate e BE financuan ate prosperitet qe krijoi pune edhe per 700 mije shqiptare ne greqi...

parate ne kapitalizem t'i japin qe te blesh. se ndryshe nuk kane se çfare te SHESIN.

dhe mbi shitjen bazohet e gjithe ekonomia.

Dakord  por po te mos kishte qene greqia nje vend anetar I BE, por nje vend i varfer ballkanik, as nuk guxoj te mendoj se c'do te kishte ndodhur  me ata qindra mije fshatare shqiptare te uritur pa asnje lloj arsimi profesional , pa leke ne xhep te lene azat .BE eshte realitet  historik. ndoshta duhet te riorganizohet ne baza te tjera qe te mbijetoje por eshte e ardhmja e europes .padyshim qe do te kete bumps on the road por shiko progresin qe eshte bere .vetem 75 vjet me pare koha kur u pollen pleqte engleze qe votuan kondra BE  europianet ishin ne nje lufte te perbindshme  me njeri tjatrin ,lufte qe prodhoi 100 milione viktima ne gjithe boten. tani po perpiqen te jetojne nen nje cati.75 vjet ne kontekstin e historise njerezore jane disa sekonda..

vend i varfer ishte greqia kur hyri ne eu. me i varfer edhe se shume vende komuniste. 

Anglia le BE po Shqiperia se le Angline. Sa pash 2 flamure shqiptare te parada gej e Londres ne BBC llajv. smiley

The author of the Harry Potter series is telling her 12 million social media followers she's "proud to be part of the #IndecentMinority."

... in light of the result, Rowling is going off on the voters she has called "a bunch of mini-Trumps." She retweeted someone calling UK Independence Party leader Nigel Farage "an unspeakable piece of sh*t." She retweeted someone saying "all the wrong people are clapping" in response to a celebratory tweet by Marion LePen

Rowling posted her own scathing comments as well. Those who voted to leave the EU, she said, are "like the cheating man shocked he can't stay in the spare room for 2 years while he sorts himself out." In another tweet she said, "This is what happens when you try to fix a faulty watch with a hammer."

lere, lere se na ngordhen, apo si bojn kto kodosh referendumesh n'fun pesmeditci

Djema, s'kane kaluar as dy dit nga referendumi, dhe shum angleze, apo britanike, po shprehin keqardhje per kete katastrofe qe e gatuan me duart e tyre. 

Mua po me pelqen korrektesia e shum politikanve europiane qe po thone se; eshte e pamundur qe Britania te qendroi ne EU/BE, se ate kerkoi, ate duhet te respektoj. 

-Ne jemi ne, ata jane ata, tashme, - ishte shprehja biblike qe ka dale nga kancelarite europiane keto momente. Dhe kane te drejte, se e perkedhelen kaq shume Britanine, sa asnje vend tjeter, nderkoh qe Britania hidhte shkelma kundra Europes kaq e sa vjet. 

Po cfare keqardhje thua? Per britaniket kjo eshte fitorja me e madhe historike qysh nga dita kur Kromuelli i preu koken mbretit me 1640! Ka mor fund ajo pune, ata rifituan vendin e tyre. Eshte e thjeshte po ta mendosh.

Me thuaj per nje gje te vetme qe i ka detyruar BE britaniket. Kane pasur te drejte te refuzojne gjithcka dhe kane refuzuar gjithcka, qe nga euro, shengen, nuk morren asnje sirian te vetem nderkohe qe gjermania mblodhi miliona dhe nuk dhane nje kokerr leku per greqine nderkohe qe vendet e tjera dhane miliarda.

BE ofron ligje per te gjithe por secili ka te drejte t'i refuzoje kur te doje. 

E vetmja gje qe jepte britania me detyrim qe e paska degjuar dhe ky copa e carit analfabet ishte nje tarife vjetore qe eshte normale ne cdo bashkepunim dhe qe arrinte 13 miliarde euro ne vit. I vetmi premtim i atyre qe mbeshtesnin Brexit ishte qe keto 13 miliarde nuk kishin pse t'ia jepnin europes, por t'i perdornin per vete, per shendetesine. Por vetem me renien e paundit humben shume me teper se 13 miliarde brenda dites, e gjasme do t'i kursenin ne vit. Dhe vec kesaj, ai qe premtoi se "13 miliarde do t'ia japim shendetesise" doli pak ore pas fitores dhe tha "u shprehem gabim, nuk garantojme qe do t'i japim". Kjo ishte njeri nga dy premtimet qe kishin keta.

Premtimi tjeter ishte pakesimi i emigranteve duke dale nga BE, gje qe do te thote s s'do te marrin me emigrante te ligjshem sic merr gjermania doktore nga bangat tona te shkolles, por do te marrin vetem kuksianet e paligjshem sepse ata s'ke si i ndalon. Nderkohe, propaganda e vetme qe kane perdorur mediat e ketyre te Brexit per t'i mbushur mendjen popullit ishte qe nuk do te lejonin emigrante. E gjitha eshte per emigrantet, per neverine ndaj emigranteve. Asgje me shume.

Nderkohe, qe ta dish ti dhe gjithe te tjeret, Farage dhe soji i tij jane pro-ruse, bashke me Trumpin. Per ne shqiptaret eshte dem shume i madh qe Rusia pro-serbe po gjen nje partner kaq te fuqishem si Britania. Britania do te perdore bashkepunimin me Rusine tani si shantazh per BE-ne. Kjo fitore ishte ne te vertete e Putinit, duke perdorur neverine ndaj emigranteve te popullsise si dhe inatin dhe nacionalizmin idiot qe kane pleqte budallenj e driteshkurter, brezin karagjoz qe desh hodhi boten ne ere me arme berthamore e qe akoma s'eshte ngopur.

E gjitha eshte per emigrantet, per neverine ndaj emigranteve. Asgje me shume.

Kshu si e paraqet ti i bie qe ti vete ke me shume te perbashketa me qendrimin e shumices se britanikeve, gje e cila te ben dhe ty pro-rus. Po nejse, mos u merr me kete qe sapo shkrova... 

Britaniket duan t'i zgjedhin vete pushtetaret e tyre, te vendosin vete per rregullat e tregtise, te veteqeverisen ashtu sic kane bere prej shekujsh. BE-ja po iua bente lemsh demokracine duke i futur ne nje labirinth burokracie te Brukselit prej te cilit ata e pane se nuk dilnin dot me. Ndaj thane o sot o kurre dhe dolen. Nuk di ca te them tjeter, mendoj se kaq eshte thelbi.

Preferencat per Rusine i kane shprehur hapur, s'jane sekret qe ben lojera te ceketa fjalesh. E thane dhe sot "ribashkim me miq te humbur".

Cilin pushtetar s'kane zgjedhur vete, nje te vetem? Cilin rregull tregtie s'kane negociuar sipas qefit? Britania ka ngrene buke vec. Edhe Norvegjia qe s'eshte ne BE ka respektuar dhe pershtatur me shume rregulla  te BE-se se Britania. Britania eshte terhequr nga cdo projekt i BE-se qe ka kerkuar fonde.

Fondi i pervitshem qe jep eshte si ai per NATO-n, nese do te jesh anetar. Por si kembim ka pasur perfitime te stermedha jo vetem nga tregu i perbashket, por edhe sepse cdo marreveshje tregtare e ka bere ne kushte preferenciale, pothuajse te njeanshme. 

Ti perserit fjalet e Farage si papagall pa asgje konkrete, por s'ke asnje shembull. Une te jap me shembull qe Britania u terhoq dhe nuk dha asgje per bailoute gjate krizes me Gr e as nuk mori siriane. Ka plot shembuj te tjere. 

Fushata e atyre qe mbeshtesnin Brexit zbatohej ne terren nga UKIP, ekstremi i djathte i anti-emigrimit, barasvlera e Le Pen ne France dhe Savianos ne Itali; nga English Defense League, huligane futbolli antiemigrante, nga "Britain First", gati naziste.

Nga larg, fushata menaxhohej nga Daily Mail dhe The Sun, tabloide qe ne 1 Janar thoshin qe ne Angli do te futeshin 80.000 bullgare e rumune qe oret e para te hyrjes ne fuqi te ligjit qe i lejonin te punonin ne Angli. Deri ne 31 janar hyne 24 rumune e bullgare.

Thoshin titujt me te medha: "23 te arrestuar me droge. Tre prej tyre shqiptare". Ca dreqin ishin 20 te tjeret? Nuk e thoshte! Duhej vetem te theksohej qe ishin shqiptare. Sapo negocionte Shqiperia per te hedhur hapa te tjere, na benin edhe me gogol para lexuesve britanike. Dhe kur nisi referendumi, keto gazeta u shprehen hapur ne mbeshtetje te Brexit.

Sigurisht qe jam kunder emigranteve, sepse pjesa derrmuese ikin nga mungesa e informacionit dhe dembelizmi, dhe sepse per faj te disa morrave tane qe i zene deren britanise, morrat britanike na nxjerrin nam me te keq se c'kemi vertet duke penguar investimet te huaja.

Vijne te huajt dhe habiten kur shohin nje vend normal tek ne, sepse presin ferrin e dantes prej atyre qe kane lexuar nga mediat dhe prej atyre qe i kane genjyer refugjatet tone, qe ekzagjerojne te keqijat nga inferioriteti dhe nevoja per te bere gjynafqarin.

makes sense, sh. dakord

Sigurisht qe jam kunder emigranteve, sepse pjesa derrmuese ikin nga mungesa e informacionit dhe dembelizmi,

smiley

"Thoshin titujt me te medha: "23 te arrestuar me droge. Tre prej tyre shqiptare". Ca dreqin ishin 20 te tjeret? Nuk e thoshte! Duhej vetem te theksohej qe ishin shqiptare. Sapo negocionte Shqiperia per te hedhur hapa te tjere, na benin edhe me gogol para lexuesve britanike. Dhe kur nisi referendumi, keto gazeta u shprehen hapur ne mbeshtetje te Brexit.

Sigurisht qe jam kunder emigranteve, sepse pjesa derrmuese ikin nga mungesa e informacionit dhe dembelizmi, dhe sepse per faj te disa morrave tane qe i zene deren britanise, morrat britanike na nxjerrin nam me te keq se c'kemi vertet duke penguar investimet te huaja."

Ky eshte gabimi i yt qe i nxjerr perfundimet nga ca copa gazetash, po duhet te jetosh vete ne Europe qe ti kuptosh ca gjera. Gazeta thote 3 pre tyre ishin shqiptare. Pjesa tjeter dihet se cfare ishte: me siguri arabe dhe pakistaneze. Nje nga migrantet me problematike atje. Shume me problematike se shqiptaret. Ato perdhunimet ne Rotherham i bene familjet pakistaneze, ata shquhen per pedofili jo anglezet.

Hajde ne Gjermani e ke te njejten skeme: shqiptaret jane ne fund te listes per krime. Rradha e gjate fillon me lituanezet, ruset, gjeorgjanet, rumunet, bullgaret, arabet, turqit, serbet....shqiptare. Dhe sa i perket perhapjes se namit te keq, e shkruajta edhe njehere ketu te peshku: nuk jane europianet po gjeje se kush! Jane emigrantet serbe, greke, kroate qe perhapin brockulla rreth nesh, si puna asaj teorise qe ne gjoja vijme nga Afganistani. Deri ne Europe kane mberritur keto brockulla. Neve jemi nga Afganistani kurse bytha e zeze e grekut qenka rrace ariane, bashke me ca jevgj nga Serbia. Nejse....sa per te thene...Jeta reale nuk eshte gazete. Kaq qe ta dish.

skandaloze, ishte nje gabim tha, cope. (Mire qe s'iu kthye t'i bertiste: pse c'pune ke ti c'them a c'nuk them une)

perfundimisht, ideja, sic e tha vete folesja, ishte : A do zbulojme te tjera genjeshtra nga juve si kjo, neser ?!!!

 

maskarallik, interesat qe mbrojti ky referendum.

 

paret nuk i kane politikanet por tregtaret, apo çifutet. pranej dhe ai nacionalisti anglez nuk premton dot pare. 

te pakten tani per tani. 

duhet te heqe qafe çifutet njehere dhe pastaj t'ja arrije kesaj pike, te fazes se dyte.

duke qene ne europe kete e kish te pamundur ta bente.

pranej e dun edhe europen kjo klika e teknokrateve aktuale. qe popujt mos kene pavaresi ne marrjen e vendimeve te rendesishme. 

shife ate kllufin nga ura vajgurore me siper, qe me spond i permend kuksianet si te eger. ne ai zgups, qe e ka gjakun te perzier nga lloj-lloj spermash prej azie e me tej, do te hyje ne europe per kete qellim, qe t'i heqe pushtetin nga duart banorit ORIGJINAL, shqiptarit te vertete. 

Shkabe, qe kjo gje çoi uje ne mullirin rus, ketu te jap te drejte, se po perseritet historia e shekullit te 19, veç ne nota financiare, jo ushtarake.  Ndersa persa i pêrket divergjences me Bredharakun, me te cilin shaheni ore e çast, dua te te kundershtoj, per vete faktin se ai eshte tashme pjestar i Rilindjes, sikunder dhe ti, dhe sikur nuk shkon dy rilindas te shahen smiley

Pjer, cfare ndodhi ne shekullin e 19?

Nderkohe, qe ta dish ti dhe gjithe te tjeret, Farage dhe soji i tij jane pro-ruse, bashke me Trumpin.

E djathta ekstreme ka konsideruar tradicionalisht lart sisteme jodemokratike me drejtues te plotfuqishem si Putini. Nuk ndryshon asgje ne ate aspekt. 

Persa i perket rilidhjes me miq te vjeter, konservatoret, jo Farage dhe soji i tij, shprehen ne kontekstin e Commonwealth-it, e jo te Rusise me te cilen MB nuk ka gezuar ndonjehere raport te veçante. Mjafton te veresh retoriken e ashper te tyre kunder Rusise.

O klluf, po cne ti nga gjirizi ku vegjeton, interesohesh per te ardhmen financiare te BE, Britanise, Rusise etj? Apo se keshtu i mbush mendjen vetes se je faktor? Ku leshin roli i Shqiprise ne gjithe ket mesele? Ku leshin roli jot? Ty dhe cope kari me t'thene, te ben kompliment ja qr! Kalon jeten bolja online dhe e rren mendja se mbretresha e anglise hap syte ne mengjes me padurimin qe ka per me lexu se ca mendon shkaba per imigracionin apo daljen e anglise nga be. Pisomes c'vete! Estrade ja qr, estrade!

Do te te kisha lexuar me shume se dy fjalet e para qe kap syri vevtvetiu e do te te isha pergjigjur po te mos e dija qe ti cdo debat me cdo komentues ketu pa perjashtim e con ne sharje nga gocat dhe nga motra. Keshtu qe vazhdo smiley 

M'gjej nji komentus qe nuk ka tall trapin me ty dhe po ma the, nuk shkruj mo

shkba lexon vetem titujt bombastike te artikujve qe duhet te shiten. Nuk ka kohe per brumin. Edhe goldfish arrin te perqendrohet me gjate se shkaba.

The way he played the whole Syria thing. Brilliant. Not that I approve of him politically. How many journalists in jail now?

Mr Farage later rejected accusations that he was siding with Mr Putin, but stood by his claim that the EU provoked the crisis by “destabilising” Ukraine.

Akoma po kerkon per komentusin e panjohur qe nuk eshte tall. Prit kur t'vij me nji tufe nickesh t'sajum, xp, ctrl, armando bega etj

Bledar morina

Jo jo bredho, alban dega nga nev jorku.

rrofsh shkaba

smiley per ty Din.

Rrofte po si jo? Pa te PPU do ishte mjaft i merzitshem.

Te besova qe me komentin e pare.

 

Gezuar diten e Hamburgerit! 

Ju befte mire!

smiley

Mire beri qe doli, le te shikojne njehere si do jene pa eu. Ndoshta u e ecen me shume ekonomikisht. Ajo qe humbi me shume ne kete rast eshte ideja e BE-se. Po degjoja dje amb. E gjermanise ne kanada ne interviste te  cbc dhe pyetjes se çfare ndodh me uk tani qe votoi per dalje ai iu pergjigj se uk duhet te negocjoj marreveshje tregtare bilaterale me shtetet ne  eu. Tani kush mund ti bej filma nje tregu me ~ 80 M banore dhe me.fuqi blerese sa 5-6 shtete te marra se bashku ne be.

Ketu shok jemi tek rubrika e pohojne me gojen e tyre! Pyetje:  Perse votuat per daljen nga BE ? Pergjigje: Se na do trapi,jemi ne kapitalizem ketu ! E madhe historia me austriaket qe donin te ndertonin mur me italine kunder emigrantve..he mo u be muri? Murin e beme,tani na mbetet te kerkojme e te gjejme nje bojaxhi per ta lyer!!

Kur duan te dalin edhe disa vende rrembythje nga BE si pune Sllovakise e shoqeve te saj, harruan qe fondet e BE e ben fermerin sllovak te punoje me te njejten teknologji me fermerin gjerman. I genjen mendja se mund te mbijetojne ne tregun boteror te vetem...

Pervec gjermanise vendet e tjera jane pa ndikim politikisht dhe ekonomisht. Kush mund te perballet vec gjermanise me boten, ekonomi, informatike, teknologji te te ardhmes, aeronautike, komunikim etj...

s'ka nevoje njeri per tregun boteror, perveç amerikanve qe i kane terheq te gjithe ne kete vorbull te kote.

Flori e shkuar floririt je.

e the mire. 

Gjermani, Franca (pavaresishte probleme aktuale te borxhit dhe migrimit) jane te vetme qe kane investuar me kohe dhe investojne tek cka shkruajte (teknologji, aeuronautik etj. Te tjere '' follow the tendence''. 

Sllovakia do nje dru te mire, ose me mire do ca pare me shume, tip shantazi qe i behet gjermanise smiley

Nga kjo dalje, shpresoj qe te fuqizohet roli Italise ne BE dhe mbase na japin nje dore per antaresim a investim. Italia dhe Austria jane te vetmet vendet me peshe qe na perkrahin.

e shpresoj forte qe italia ti dalin me sukses ato reforma qe ka marre dhe te forcohet pak me shume ekonomishte (megjithe borxhit te larte qe kane). Po per shqiperi, italia eshte nje + i madh. 

Brexit eshte nje shenje e forte kunder BE, ose kunder grupimit ekonomik europian dhe kunder levizjeve te pakontroluara te emigranteve .

Se si do te perballet Anglia me kte grupim do ta shohim ne vitet qe do te vijne, Expertet thone se,  ne te dy rastet, si  brenda si  jashte ,  gjendja ekonomike, politike e Europes nuk eshte aspak e mire !

Kriza financiare , papunesia inflacioni jane ne rritje  te gjithe vendet  jane me borxhe  jane ne krize ,

ata qe do te goditen me shume do te jene emigrantet, dhe i gjithe faji do tu hidhet atyre .

Mbas Brexit frika per rritjen e rracizmit do te behet gjithenje dhe me evidente do te shtohen konfliktet sociale, Demokracia dhe multikulturalizmi social do te shkojne ne hale,

Europa eshte ne krize, dhe historia ka treguar se kur Europa eshte ne kriza, fillon lufta !

Dhe lufta eshte nje fenomen i domosdoshem, pasi jane  shtuar njerzit  (emigrantet ) dhe kontroli i "levizjes lire " eshte i pakontrolluar, tani eshte koha e fashizmit te ngrej krye,

Mbas nje krize ekonomike, mbas nje papunesie i urrejtja kunder emigranteve " te huajve"   do te jete e pashmangeshme do filloj gjuetia e shtrigave .."keta emigrantet na e prishen vendin, na kane marre punet, shkoni ne shteite tuaja " do te jene sloganet e fashiteve nacionalisteve !

Une keshtu e mendoj te ardhmen  e Anglise mbas Brexit!

Do te rigrupohet BE ? Tja lejme kohes !

 

Une te ardhmen e Anglise e shoh me te zymte,   banda lokale te cilan do e ndajne Angline ne copeza. 

Une e shikoj te ardhmen e zyrtareve te Brukselit me te zymte, pasi do te humbasin vendet e punes sepse ne nje te ardhme te afert do te rrezohen ose rifomulojne rregullat te tjera per BE per te qene gjalle , pasi keto ekzituese , kane deshtuar. nuk mund te ecin gjate .

Divergjencat kane filluar atje nuk do shkojne punet , aq vaj !

EU leaders Donald Tusk (left) and Jean-Claude Juncker disagree over deeper EU integration

Anglezet nga dy te keqia zgjodhen te keqen me te vogel dhe i kane llogarit mire hesapet sepse kapitali eshte shpikur ne Angli dhe jo ne Bruksel !

Dhe skane nderment te behen si kembet e dhise me Brukselin  si do qe te vij puna.

Keta i bejne mire hesapet per veten e tyre,

Ne luften e 2 boterore prishen marveshjen me Hitlerin  per te pushtuar Europen dhe u vune perball Hitlerit pikerisht se nuk e pranojne diktatitin aq kollaj, dhe ne dem te interesave te veta  !

In recent years both France's weakness and the UK's semi-detached status have made Germany the dominant country in the EU. On issues such as the eurozone crisis, refugees and the war in Ukraine, Germany has determined the EU's response. Fears of even greater German dominance explain why politicians in Rome, Paris and Warsaw are so horrified by the prospect of Brexit.

The Germans are particularly fearful of Brexit, and not only because they worry that other EU countries - now even more anxious about German dominance - may be tempted to form an alliance against them. The Germans have seen the British as allies for the causes of economic liberalism and smaller EU budgets.    BBC

Nuk eshte e ardhme e zymte. Eshte thjeshte ''make choice''.

Europa nuk eshte TUSK apo JUNCKER. 

Anglezet dolen te ndare ne kete votim. Nuk shikoj qe te jene bere hesapet mire. Po te ishin 80 % pro daljes dhe 20 % kundra atehere po mund te themi qe i kishin bere mire hesapet. 

Pranoj, UK bene gabimin me trashanik te ketyre 20 vjeteve te fundit.

Brukseli nuk eshte perfekt, por nuk eshte aq diktator si Hitleri sa e pershkron ai BORIS trapi.

Une nuk shikoj arsye te vlefshme qe behet tek lidhja e historise me angline dhe gjermanine e luftes LB2 me gjendjen e sotme. Nuk kane asgje te perbashket.

BBC do bej propagande sa te hane qente per te mbajtur popullin UK te bashkuar (se jane te ndare tani). Ndaj mos i beso shume argumenteve te tyre bosh. 

'Brexit' to be followed by Grexit. Departugal. Italeave. Fruckoff. Czechout. Oustria. Finish. Slovakout. Latervia . Byegium.

Iu be nafta dhe reformes ne drejtesi.

E bone zhulsat! 

"Po me uren c` paten , keta ?!!  "- ja keshtu puna !  Nji gjo eshte e vertet qe biznemenet te fuqishem te mesem dhe te vegjel, jane kunder Brexit, tani cmimet do te rriten rrogat do te jene te vogla, sherbimet sociale do te shtrenjtohen, kush do ta haje me shume thoni ju ?! Shifni dhe shkruani ! Iku koha e shkelqimit te Kapitalizmit te bute, tani do te jete koha e kapitalizmi te eger te pameshirshem ! Njeriu per njeriun do te jete nje ujk shume i eger, i pa meshirshem ! Do zoti une te jem i gabuar ! Por Marksi nuk ishte aq budalla kur shkroi Kapitalin, por nuk e besojne !

e ç'na plasi se çfare behet ne angli. ti ke shancin te jesh shqiptar, besoj e ke ndonje kacolle atje, keshtuqe nuk do te te bejne dot sapun sido te vije puna.

Mos u merzit se do te vije edhe ty radha kur shume shpejt te behet referendum edhe ne FRANCE ku eshte me e dhime se anglia per sa i takon emigranteve !  !

keta s'kane bythe te dalin jashte europes. anglia jashte ishte ne fakt. as shengenin s'respektonte, as monedhen se kishte unike, etj.

edhe sikur te rrinin mbrenda europa do te te rishikonte perseri ligjet qe e lidhnin me angline dhe akoma me shume do t'i bente favorizuese per te.

aq me mire qe ata iken vete dmth. pastrun terrenin.

plus qe ata shkerdhata, po te duan, perseri futen mbrenda dites. nuk jane shqiperia qe po u qan ne dere e nuk e pranojne.

 Po pse nuk i kane rishikuar te pakten keto vitet e fundit pse nuk jane marre vesh me Brukselin, pershkak te kujt ? Ato do te futen brenda vetem ne se do te merren vesh me Brukselit per t rishikuar edhe njehere ligjet sipas versionit te tyre dhe jo te baba shulsit dhe mafies se Brukselit !

ngaqe nuk e rrun njeri per anglezet ne fakt. pastaj siç e thashe ata jashte saj ishin. EU eshte france dhe gjermani per momentin.

Aq leshime i jane bere UK nuk i jane bere asnje shteti tjeter ne EU.

rrafen spanjen dhe kujtun robt se jane te forte kroatet. siç kujtun qe jane te forte spanjollet kur i bene 4gola turkut.

i thashe belulit qe fiton portugalia dhe jo kroacia. 

çdo ndeshje eshte histori me vete.

iFiqo, thuj iher z. Trump, duket si moment i mire me ble nei cope shtet n'jurop, se dhe Honoluluja na osht merzit. I ble per i cope buk, thuj, le qe Ai e di vete. Albanien jo thuj, pa bo reformen ne drejtesi.

qysh sot u rrit cmimi i hamburgerit ne Rome

po i jep efektet breksiti

Te pakten anglezet kane te drejten e votes te vendosin, ua dhane dhe skocezeve per te zgjedhur nese do vazhdonin ne Mbreterine e tyre apo do dilnin te pavarur. Mbase mund te vije dita qe Katalonja te zgjedhe a do qendroje nen hyqmin e Spanjes apo hasta la vista. Suedezet, hollandezet, austriaket etj, mund te kerkojne dhe ata te kene te drejten e zgjedhjes. Pastaj si do i behet me scaremongering. Apo do shkojne si referendumet ne France, Irlande e Hollande qe u perseriten derisa u miratua kushtetuta europiane?

Brukseli ne kete forme qe eshte nuk duket t'i kete punet mire. Po nuk ndryshoi metoden e vendimarrjes, do te mbetet vetem kryeqyteti i Belgjikes, edhe kjo nese flamandet do qendrojne ne te njejtin shtet me valonet.

per momentin kriza e vertete (renia e prodhimit) nuk ka fillu akoma. po filloi, ose do te kete lufte, ose qytet-shtete perseri. si ne mesjete.

por them se nja 10-15 vjet do ta mbajne popullin nen trusni me luften ndaj terrorizmit artificial islamik.

po mut po shkojne punet, shtetet pa perjashtim rrojne me borxhe. taksat nuk u mjaftojne per te qendruar ne kembe. do te kete renie siç e pati dhe komunizmi. pikiate.

Njerezimi ne krize ka qene gjithmone. Kriza e vertete eshte lufte, dhe lufte nuk do askush (me askush e kam fjalen ne zonen e perendimit). 

Qytet-Shtete i perkasin historise. Nuk do te kete me qytet shtete me numrin e njerezve qe jane ne kete bote. Qytet-Shtetet eksistojne si pasoje e zvogelimit te popullates.

Borxhi ne vetvete nuk eshte problematik. Eshte thjesht çeshtje menaxhimi. Nuk di ne histori tipa si keta te ekstremit te djathe t'a kene mire menaxhuar borxhin, vec se me lufte ose me shkaterrimin e tjetrit.

Perderisa njerezit mendojne si te bejne (shpikin) dicka te re, perderisa njerezit kane shpresa qe t'a bejne jeten e tyre me te mire, perderisa ka projekte afat gjate, nuk eshte nevoja per te qene pesimiste dhe t'a shikosh te ardhmen te zymte.

Nuk e kuptoj pse e ardhmja shihet kaq e zymte ne Europe USa etj kur jane vende me mundesi te medha. Ku mund te jetohen edhe minimulaisht 1000 here me mire se ne cdo vend tjeter te bote dhe 10000 here me mire se ne te gjithe historine e njerezimit.

Problemi per mua eshte se njerezit nuk ndihen asnjehere te kenaqur me ate qe kane. Ndoshta dale tek ajo qe tha Heretiku. Ferri eshte kur e jeton jeten me gjykimet e te tjereve dhe do ti shtoja, dhe pakenaqesi ose i te qenurit qorr ndaj asaj qe ke.

luften nuk e do njeri kur kane se çfare te humbin, po kur nuk kane me se çfare te humbin, lufta fillon vetvetiu.

asnje shtet i vogel (hollande, austri) i EU nuk ka bythe te dale nga EU. Lere ca llomotisin. Mund te kete ''ajustement'' por jo ndarje. 

 

Asnje problem s'paraqet ne fakt, perveç monedhes. Anglezet  duke patur gjithnje monedhen e tyre, nuk pesuan humbje financiare.

edhe shume e kishin zgjat biles.......... smiley

.....edhe sa shume kane per ta zgjat.

Dje ne lajme nigjova politikanet e Irlandes se Veriut qe thonin, se; po pregatisim nje referendum tjeter vetem per banoret e Iralandes se Veriut, per te qendruar me EU dhe se nuk duan te qendrojne nen diktatin e Londres.  Keto ishin fjalet e tyre, qe shprehin nje domethenie te madhe. 

Eshte situate krejt e re per EU qe zona te nje shteti ti shkeputen nje shtetit dhe ti bashkohen EU.

Nuk jam ne dijeni nese jane pergatitur rregulla per kete te fundit.

Patjeter skenare jane pergatitur, por si publik nuk kemi dijeni se cilet jane skenaret. Nuk i besoj skenarit shkeputje nga UK dhe futje automatike ne EU. Po dolen nga UK duhet te aplikojne per EU dhe do te duhet disa kohe t'i futen EU. 

Patjeter nese jemi ne moment revolucione (ikja e UK, kriza greke etj) edhe EU mund te bej revolucion (megjithese shpirte i EU nuk kalon nga revolucionet kaq te dhimbshme, ne dileme te plot, dhe nese te te gjithe kreret EU bien dakort, pse jo)

EU po perjeton prape nje situate te re. Nese lejohet zona si Irlanda e veriut te ikin UK dhe te futen ne EU atehere hapet kutia e Pandores. Ke plot zona te tjera ne EU qe duan te shkeputen nga shtetet (catalonja Spanje, Flamand Belgjike,etj ) Dhe shtete si Spanja qe jane ne EU nuk kane per ta lejuar kete

Po ashtu, nuk dihet forte nese Londra do t'ju japi te drejten te bejne referendum Irlandes se veriut apo Skocise. Ju desh kaq kohe dhe vendimi i guximshe i Blair qe Skocia mori ate referendum.

Shqiptaret (ata qe e kane jetuar) duhet t'a kuptojme me mire se askush ne Europe se cdo te thote te jesh jashte nje grupi.

Dolem dhe ne nga grupi Sovjetik se nuk ''ndante idete'' me trapat e elites shqiptare.  Ndejtem ca vjet vete.

Bem grup me Kinezi, dolem, se te jesh ne grup ke te drejta dhe detyra. Donim vetem te mos i jepnim llogari askujt te menaxhonim vete gjerat, dhe te mos na vidhnin te tjeret.

Ca ndodhi pastaj ??? 

 

Ti ngaterron gjerat. Zvicra ku jeton jashte eshte dhe s'ka asnje problem, perkundrazi veç te mira. Shqiperine e shkaterroi ekonomikisht komunizmi, asgje tjeter.

hapja te shkerdhen. Te vijne plot te huaj qe te prishin popullsine.

Zvicra jeton jashte, dhe per ceshtje historike, dhe te ardhurat per familje jane pak me te larta. Kur niveli i zvicres  (edhe ndodh) me europe te bjere ose europa te grihet akoma me larte, ve basten bashkohen.

Ka pasur te mira sepse zvicra megjithese jashte, pagon dhe zvicra kestet e saj europes. 

Tani, trapat e djathte ketu na ben qe te votomin kundra levizjes se lire me europen. Fituan me 50,2 % Ta  ni kane ngelur si te dhjere se europa i tha... po hoqet levizjen e lire, prishim bilateralet qe kemi. Kane deri ne 9 shkurt 2017 per te gjetur formulen. Kane ngecur keq fare.

Bilateralet, jane nje karrem per te mbajtur me uje te ngrohte nje shtet qe nuk do te futet por afat gjate do futet.

Nuk krahesohet Anglia me Zvicren aspak. Tjeter situate.

Zvicra gjithmon ne histori e hapur ka qene.

Gjeneva, Neuchatel eshte plot me pasardhes te Huguenot

Ulkater, çfar jane keta;  pasardhes te Huguenot. 

Komunizem ishte dhe Polonia, Cekia, ... po nuk rane ne ate nivel tone.

Mjafton te shikosh komunizmin e hapur (Kina) me komunizmi e mbyllur (/Korja e V. dhe Kuba)

Vietnami po ndjek rrugen e kines (komunizem i hapur)

Rusia, pavaresishte si ka vajtur, por me Putin-in ka marre rrugen e Kines. (Komunizem i hapur.)

Ej po ulu* njehere e bej njecik pushim. Se anglezet aty kane qene qe prej njemije vjetesh duke ndertuar qyteterimin nr. 1 ne bote... dhe aty do t'i kesh prape edhe nja njemije vjet te tjera.

* dmth "ulu 6 ose 7", se nuk je aq keq sa per 4 smiley

anglezet po tregohen arrogante, individualiste jashte cdo ''common sense'', te PApergjegjeshem.

smiley  e mora me shume pasion temen, ke te drejte smiley po ulem smiley

Gabim, mos degjo Magus se ka lidhje me kuroren britanike. Pikerisht me kete karte lozin dhe anglezet, qe robt e pergjegjshem e "common sense" te lodhen.smiley

Tirona, ho me, lindi agimi anej ka Bronxi... sh heret qenke zgju, po nize nji nga duhani Rrems smiley

Pu ku vihet gjume ne sy keto kohe te veshtira. Aq me shume qe elemente si ti e ballcekani qe jeni lidhur me princesha britanie doni ta kalojme letshem papergjeshmerine angleze. E la amanet Xhaxhi i shkrete, rreziku anglo amerikan, atij ruhuni, tha.

 

Heee i njifte mire ai kta qenbirqena. Kane bo boten t'flasi me vete, dmth t'flasi anglisht. Po AY e kapi rrengun e tyne qysh ke ato kpucet tip dy te majta, dy te djathta... Era bulldog ktu, tha. Bulldog si Churchilli. Hiquni mer nga ata!

Eh e tradhetuan kauzen keta pseudo te majtet e peshkut. Lere Verin po dhe Leninit ia bene cicin. Te marren gjak ne vetull per nerin e Juropit, kur Luani i Revolucjas e pat parashikuar si bashkim reaksionar. 

O tr...po lere se me duket se pushoi, lere mos e nga me, Po ke pernì

O trim, perse ndihesh i bezdisur nga c'ka shkruajta ?

 

 

 

 

Kujt i drejtohesh? Mua?

po ti shiko veten tende, Po behesh gazi i Komonuellthit!

fratello e hengri petullen franca, si thua e hedh dot kete lume llanua?

Individualiste... well, ata do vazhdojne t'i japin gjera te mira Europes, ndoshta do t'i bejne me mire asaj duke qendruar jashte se sa po te vazhdonin brenda. Dhe ka dicka ne lidhje me ate qe eshte individualist: ka shance qe te jete me i hajrit se sa te tjere qe jane solidare por qe s'qisin gje ne drite.

Gjithsesi mua me pelqen ta shoh kete qe po ndodh ne nje drite me te larget historike. Merr psh revolucionin francez te 1789: Anglia, pasi e keqyri mire e mire per ca vjet se cfare i ndodhi Frances, me lezet iu shmang atij lloj shkaterrimi. Urtesia angleze triumfoi sepse ne vend te nje revolucioni francez ata kaluan ne revolucion industrial, nje ndryshim gradual dhe i llogaritur i shoqerise drejt modernitetit.

Dite e djele eshte, na lejohen ca spekullime si muhabet per kafe. smiley

 

 

Anglia nuk ka kqyr Revolucionin Francez sepse e ka bere revolucionin e vet 100 vjet me pare. Perkundrazi eshte Franca (dhe me pare USA) qe ka kqyre Revolucionin Inglez. Revolucioni Francez eshte ndikuar prej Inglizit, sipas Niçes Francezet (kontinentalet) jane viktima te ishulloreve.

Prandaj historia vlen per te kuptuar komportamentin e kombeve. Inglezet kete zanat kane, jane te paret qe ngacmojne krijimin e diçkaje te re, pastaj po prap te paret per tu terhequr si konservatore. Fiks kete qe po bejne me UE e kane bere me Aleancen e Shenjte mbas Napoleonit, e nxiten te krijohej, e me pas e quajten nje çmenduri.

Pranej i kan qujt tip kurvickash, Anglia osht Kurva Plake etj.

 

Jo te gjithe UK Jane kundra europes. Ndodhta nuk u shpreha me'qarte. I Kane dhene gjera te mira Pô aq sa japin gjera si kjo sot.

Jane ata ukip-sat dhe ata pas tyre se po demtojne européen dhe popujt e saj. Se grupim si ky sot me fryme paqesore eshte hère e pare se ngrihet midis vendeve se Jane vrare e urryer me njeri tjetrin. 

Pô atyre ukip-save & co aq IU behet vone. E ndiejne veten te sigurte aty ne ishull, se faturen e pagon kontinenti.

 

Prandaj historia vlen per te kuptuar komportamentin e kombeve. Inglezet kete zanat kane, jane te paret qe ngacmojne krijimin e diçkaje te re, pastaj po prap te paret per tu terhequr si konservatore. Fiks kete qe po bejne me UE e kane bere me Aleancen e Shenjte mbas Napoleonit, e nxiten te krijohej, e me pas e quajten nje çmenduri.

Po pra, jane gjithmone nje hap perpara. Se para asaj punes se revolucionit francez, keta vete e kishin bere nje lufte civile mbi principin " a eshte mbreti mbi popullin, apo populli mbi mbretin?". Dhe para kesaj Henry VIII beri divorc me Romen dhe e ktheu gjithe vendin nga katolik ne protestant. Dhe para kesaj ishin baronet angleze qe detyruan mbretin te nenshkruante Magna Carta me 1215, dokumentin e pare baze te demokracise ne Europe qysh pas kohes se Perikliut ne Athine. Dhe ja ku jemi tani 800 vjet me pas dhe po e njejta pune. Prandaj them me mire t'i lesh anglezet te bejne ate qe dine me mire: te jene angleze. Nga kjo do perfitojme te gjithe, me kalimin e kohes.

Ashtu eshte nga nje pikpamje, por nga ndonje pikpamje tjeter, varet, sepse ka raste qe shkuarja para implikon te hongermen ngambrapa. Dhe nga kjo nuk eshte e thene te perfitojne te gjithe, sepse nuk eshte e thene qe te gjitheve ju pelqen e hongermja ngambrapa se duhet me qene para si pun inglizi.

Kjo pune e te qenes para eshte nje çike relative, psh, nga pikpamja e jote dhe ne pergjithsi e blogut, gradualisht dhe kryesisht mbas Luftes II Botrore inglizi ne krahasim me amerikonin duket komb i mykur dhe shkon para duke ju kacavjerre si parazit perparimit amerikan.

Ne mos gaboj ti je si pune besimtari qe njef ca thenie fetare, si psh:

Te fundit do te jene te paret.

Meqe i referohesh historise, futu i çik ma thelle e shif psh qe Roma shkoi aq shume para sa e hongri ngambrapa.

Kto i them ne pergjithsi, sepse nuk jam shpreh kurre per rastin e Anglise dhe Evropes. Kjo sepse muhabeti si gjithnje behet jangllesh, duke u marre me fakte qe mund te interpretohen te pakten ne dy menyra. Muhabeti tamom behet ne parim, pastaj diskutohet per fakte.

 

sa fillum tu u bo içik englez smiley

kur sdo sdo ske çi bo.

 

po tashi ça do bohet me modelingun keshillimor anglez integrimtar te rregjimit?

Sa filloi Din Hyka te dilte me motren e Kate ja prene rrugen kta me referendumin. Sa pa fat ky djale.

E cë? Po qe burrë ta rrembejë, si delet qëmoti!

Eshte italianizuar, tip latin lover, i ka hedhur ne ferra qylafin me opingat

Qi inglezi e ka pas gjithe kohes nji drrase mangut, kjo dihej..

Cicero, filozofi i Perandorise Romake shkruante per situaten e kohes se tij :

1- I varferi punon dhe punon.

2 - I pasuri shfrytezon te varferin.

3- Ushtari i mbron te dy.

4- Taksapaguesi paguan per te tre.

5- Endacaku bo rrumpalle per te kater.

6- Pijaneci pi sa per te peste ata.

7- Bankieri i grabit qe te gjashte.

8- Avokati i mashtro te shtate.

9- Doktori i dergon faturen te tetve.

10- Varrmihesi i gropos qe te nente.

11- Politikani jeton i lumtur me djersen e dhjete te mesipermve.

Shkruar ne vitin 43 para Krishtit. Ka ndryshu shume ... ???

Sun Tzu Tiku, filozofi Peshkut ka thene:

mos shko shume para, se e ha nga mbrapa.

smiley

jo nuk eshte tamom keshtu si e thu ti, eshte pak me ndryshe:

mos shko para me te vetmin qellim (deshire) qe ta hash ngambrapa!

                                                                                                        Sun Tzu Tiku

 

Anglia mund te kthehet prap brenda ne BE  seshte cudi, gjera qe ndodhin .  bisedat takimet llogarite  me gjermonin francezin Spanjollin ect ,  do te behen per te mos u larguar dhe  mund te vazhdojne per dy vjet Referendumi ishte thjshte nje opsion i brendshme per te mat situaten ekonomike, politike, sociale keshtu qe per 2 vjet nuk i dihet    cbohet,  do te jete nje test,   mund te ndryshohet situata, dhe Anglia simbas ligjit eshte me te drejta te plota ne BE edhe per 2 vjet te tjera deri ne shkeputje te plote ,deri athere shohim e bejme !!

Thuaj inglizit, ta harroje 2 vjet. Peshku i ka dhene ultimatim gjer te marten ne darke. O te vije duke qare tek kjo teme e te kerkoje falje, o te thyeje qafen nga syte kembet.

Ja kane nevojen njoni tjetrit si do qe te jete, ne mos pasta j- ndarje me dysh ose me katsh e Europes ! 

Ne vecanti, Evropi pa inglizin do ishte ne rresht duke kenu o gjermanisht o rusisht. Kurse ne pergjithsi s'ka EU pa inglizin. Nga ana tjeter EU ka bere te mundur mrekulline e paqes. Por ka marre ters prej kohesh. Qe te behet nje shtet i vetem nuk behet dot, se deri me sot s'eshte bere ndonje gje e ngjashme pa lufte. EU eshte shendrruar ne nje strukture burokratike, ku kjo e fundit merr vendime per mbijetesen e vet. Ne keto kushte mund te funksionoje vetem nje bicim aleance jo aq e shtrenguar. Topi eshte ne fushen e Merkelit, te tregoje nese ka ashtu. 

The Confederation of British Industry has estimated there could be between 550,000 and 950,000 fewer jobs by 2020 in the event of Brexit.

In Britain , businesses including aerospace, housebuilders and drugmakers fear a range of difficulties from slumping demand to new regulatory hurdles as the pound plunged to its lowest level since 1985.

British Airways owner IAG warned that it would no longer meet its annual profit target and car manufacturers including Ford, which employs around 14,000 people in the United Kingdom, indicated that it could ultimately lead to job cuts.

Jaguar Land Rover, Britain's biggest carmaker, has estimated its annual profit could shrink by 1 billion pounds by 2020 if Britain returns to World Trade Organization rules for trade with Europe.

Government figures show 12.6 percent of Britain's economic output is linked to exports to the EU's 27 other members, for whom only 3.1 percent of output is linked to exports to Britain. And 80 percent of British businesses trading overseas do so with the EU.smiley

 

Inglezi eshte bo si ai prifti qe kercen nga belaja, se nuk kane kokrren e alternatives, keq jashte e keq mren.

Kane nje borxh te frykshem. Se ku lexova dhe nji artikullbku thuhej qe jane nga popujt me obeze.

anglia si mrena dhe jashte qe te jete gjendja ne evrope nuk eshte dhe aq e bukur !

..., keq jashte e keq mren.

pikerisht ketu qendron gjenia anglosaksofone, e keqja kthehet ne te mire duke lujt n'rrumbullaksi obeze ritmikisht here mrena e here jasht.

Pa problem per lubrifikues, tradite e lasht e Petrol Oil Company.

 

 jashte eshte keq, se ta rrassin te tjeret, me tarifa taksa te medhoja,  dhe te ulet karrancija , vlera e lekut nga ana tjeter   mbrena eshte keq se ta rras BE me rregulla dhe ligjet e veta qe ti nuk je ne gjendje ti ndryshosh, se ta bojne pucin franca, gjermoni, dhe zyrtaret e Brukselit, burokrat, cer te t boj anglosaksoni ? Puna ka ardh me ja rras atij qe eshte me i dobet, kush eshte me i dobet Greku !

Tani problemi i modh esht tek  bilancet import/exportet industriale qe ka gjermoni me anglezin , por jo vetem industriale , ky eshte problemi i modh , anglia ble dhe shet makina nga gjermania dhe gjemania ble dhe shet makina nga anglia. kshu po u prish ai lubrifikanti midis gjermonit dhe anglezit, mrena do ta ken te gjithe .smiley

Kish dhe nje zgjidhje tjeter, ta ndryshonte Be nga mren, por ja doli me sukses ti fuck up marrdheniet me Brukselin pas ketij referendumi.

Ne nje kohe qe MB-se i intereson te kete kryesisht marredhenie tregtare me BE-ne, si do te interesohej ta ndryshonte nga brenda?
 

 

Britania eshte ekonomi e madhe, nuk mund te kete marrdhenie tregtare pa ato politike.

Varufaqi on brexit

Borxhi anglez n'raport me gpd eshte i larte, me i larte se ai gjerman po franca e ka dhe nja 7% me te larte. 

Megjithese ti ke arritur ta genjesh #rilindjen qe te dhane post, une s'i besoj shifrat e tua po nuk i vertetoi shkaba.

Po lejeni me Angline se e ka ne terezi , paska ardhe Shell -i ne Shqiperi .

EU eshte  e ardhmja por duhet reformuar.ne menyren si eshte ndertuar ka nje burokraci te tmerrshme .ne bruksel ka psh 10 mije burokrate te cilet paguhen me shume se sa KM i Britanise se Madhe . askush nuk e di se me cfare merren ekzaktesisht dhe mbi te gjitha taksapaguesi britanik i cili financon rrogat e ketyre nuk ka asnje kontroll mbi ta apo autoritet ti heqe nese nuk bejne punen mire.ketij i thone taxation without representation.Nderkaq ai karafili qe kemi per KM duhet vetem te beje nje deklarate diplomatike te tipit;eshte situate e komplikuar te cilen po e ndjekim me vemendje te madhe.kaq e nuk ka nevoje te jape gjykime per britaniket pasi ata kane e pakta rreth nje mije vjet qe i kane dhene prova te mjaftueshme dynjase se jane ne gjendje ti kullandrisin punet e tyre pa qene nevoja te marrin mend nga te tjeret.

Nje ambasador me pak ne Tirane qe do na caje tr@pin me propagande. Shpresoj qe do me bien veshet ne pergjithesi rehat nga makina mediatike e EU, qe ketu funksionon si megafon qe te shurdhon gjithe diten. Me pak diplomate te l*shit, qe ne unison me keta politikane dhe media BQ qe kemi, nuk bejne tjeter vecse na bejne te ndjehemi faqezinj qe jemi shqiptare, mu ne mes te vendit tone!!!

Thanks Brexit! Looking forward to seeing the entire house of cards collapse!

Vetem nga zhvlersimi i paundit britanik, Goldman, ne raport edhe me lekun shqiptar, duhet te jete gjeneruar nje pakete e mire disa milionçe. Nuk e di se sa ne krye te situates financiare ka qene BQ dhe guvernatori i saj ne kete rast, ne keto dite. 

Qeveria e Palloshit, ne fakt ka te drejte ta pyesi BQ dhe guvernatorin e saj per kete pakete/vlere, qe mund ta perdori per investime te brendeshme aty. 

Keto lloj aktivitetesh financiare quhen spekullime, dhe ne keto kushte jane aq profesionale sa te lozesh para ne casino. BQ ka lozur njehere kumar rendshem me parate tona, ne javet e fundit te Ramiz Alise. Rezultati: 500 milion dollare humbje, nje pjese e te cilave jane akoma borxh publik ne Shqiperi, detyrim per ne frymoret e rendomte. Eshte nder historite me te turpshme te falimentit te nje banke qendrore.

Shpresoj qe kesaj radhe mos te kene lozur kumar prape, se me siguri do kishin vendosur bastin e gabuar (jo Brexit)

British politicking :
(komenti më i komentuar ndonjehere ne web per kete teme) :

If Boris Johnson looked downbeat yesterday, that is because he realises that he has lost.

Perhaps many Brexiters do not realise it yet, but they have actually lost, and it is all down to one man: David Cameron.

With one fell swoop yesterday at 9:15 am, Cameron effectively annulled the referendum result, and simultaneously destroyed the political careers of Boris Johnson, Michael Gove and leading Brexiters who cost him so much anguish, not to mention his premiership.

How?

Throughout the campaign, Cameron had repeatedly said that a vote for leave would lead to triggering Article 50 straight away. Whether implicitly or explicitly, the image was clear: he would be giving that notice under Article 50 the morning after a vote to leave. Whether that was scaremongering or not is a bit moot now but, in the midst of the sentimental nautical references of his speech yesterday, he quietly abandoned that position and handed the responsibility over to his successor.

And as the day wore on, the enormity of that step started to sink in: the markets, Sterling, Scotland, the Irish border, the Gibraltar border, the frontier at Calais, the need to continue compliance with all EU regulations for a free market, re-issuing passports, Brits abroad, EU citizens in Britain, the mountain of legistlation to be torn up and rewritten ... the list grew and grew.

The referendum result is not binding. It is advisory. Parliament is not bound to commit itself in that same direction.

The Conservative party election that Cameron triggered will now have one question looming over it: will you, if elected as party leader, trigger the notice under Article 50?

Who will want to have the responsibility of all those ramifications and consequences on his/her head and shoulders?

Boris Johnson knew this yesterday, when he emerged subdued from his home and was even more subdued at the press conference. He has been out-maneouvered and check-mated.

If he runs for leadership of the party, and then fails to follow through on triggering Article 50, then he is finished. If he does not run and effectively abandons the field, then he is finished. If he runs, wins and pulls the UK out of the EU, then it will all be over - Scotland will break away, there will be upheaval in Ireland, a recession ... broken trade agreements. Then he is also finished. Boris Johnson knows all of this. When he acts like the dumb blond it is just that: an act.

The Brexit leaders now have a result that they cannot use. For them, leadership of the Tory party has become a poison chalice.

When Boris Johnson said there was no need to trigger Article 50 straight away, what he really meant to say was "never". When Michael Gove went on and on about "informal negotiations" ... why? why not the formal ones straight away? ... he also meant not triggering the formal departure. They both know what a formal demarche would mean: an irreversible step that neither of them is prepared to take.

All that remains is for someone to have the guts to stand up and say that Brexit is unachievable in reality without an enormous amount of pain and destruction, that cannot be borne. And David Cameron has put the onus of making that statement on the heads of the people who led the Brexit campaign.

Stalker, me dy llafe na e thuaj ne shqip te lutem. 

Als hij loopt voor het leiderschap van de partij , en dan niet in slaagt om door te volgen op triggering artikel 50 , dan is hij klaar . Als hij niet lopen

Interesant problematika qe po shfaq Eksiti. Me Greqine, si anetar i dobet, i funksionoi ne favor sepse nuk e debuan dot. Me UK, nje anetar i forte, kthehet ne pengese, sepse nuk i lejon te largohen dot. Menjefjale, operon si nje zgjidhje padashje e shkelqyer per te mbajtur popujt e evropes (me ekonomite e tyre diku te stabilizuara, diku tjeter jo) te punojne sebashku. Qe con uje drejt qellimit final te Be. (Edhe pse nuk perjashtohet mundesia e abuzimit, ne te dy krahet, he per he.) Faktikisht eshte ca si puna e atij ciftit qe s'ka opsionin te divorcohet.

Perse dhe si te parashikosh ne marreveshje nje ngjarje Eksiti kjo ha tjeter diskutim. Faktikisht, fajtore i bie te jene edhe anetaret vete, me verberine e tyre mbi ket aspekt, UK si nje anetar i fuqishem para te gjitheve.

Po evidentohen gjithe e me shume mangesite dhe problematikat e marreveshjes se madhe EU. Gje mese normale -te tjera do identifikohen ne te ardhmen. Puna eshte qe ndryshime te tilla duhet te jene nje pritshmeri. Dhe sidomos ne fazen naive aktuale te projektit EU, pritshmeri duhet te jene edhe konfuzioni e drama te magnitudave te tilla. Pergatitja per kete ndonjehere ka me shume rendesi se edhe vete projekti (per shmangie te renies ne gracken e negativitetit driteshkurter, si keta UKIP-sat psh.)

qellimi i BE eshte tu prishi SHTETET europianve. ti leje te gjithe ne nje han te madh, garrumull, pa drejtim dhe pa zot.

po ti je shume e politizume (e ke fokusimin e syve, dy centimetra larg hundes) qe ta kuptosh kaq pak gje.

“This is something you ought to know: each time we have to choose between Europe and the open sea, we shall always choose the open sea.”

 

Churchill,

Paragraf nga nje leter shkruar De Gaulle(1944)

 Prape ke churchilli eshte kthyer UK e shek xxi?

Julo po perjetojme perjudhen e de-globalizimit. Globalizmi,s'ishte gje tjeter vecse nje topil m..i neoliberal i cili u mbeshtoll me leter varaku "nestle" si shperblim per delet e fermes Orwelliane.

 Eksperimenti globalist po jep shpirt atje ku lindi ne fillim, Mbreterine e Bashkuar.

Mentaliteti i Britanise permblidhet fare bukur ne ate paragraf(dhe jo pa te drejte). Britania anjehere nuk e ka pranuar vetveten si pjese e projektit Franko-Gjerman(Evropjan). Tashme projekti u kthye ne nje mallkim total,kemi nje Gjermani dominante e cila e cila po shihet si demoni vete ulur kembekryq. Merkel po e kupton se ka shpaten e Demokleut mbi koke...Jo rastesisht ne sondazhin e fundit, nje nga vendent me antievropjane ishte Franca me 61% te anketuarve kishin mendim negativ per BE. Nuk do jete cudi qe te shohim Le Pen Presidenten e Frances vitin tjeter.Extremi i djathte per pak mori persidencen e Austrise para pak kohesh, nuk duhet harruar ky fakt i rendesishem.

BE ka arritur ne dead end dhe sic e tha dhe vete Tusk, "U kthyeme ne manjake te integrimit dhe injoruam problemet e qytetareve Evropjane, keto jane pasojat e nglizhimit tone me qytetaret....Duhet te harrojme idene e "Me teper integrim Evropjan" dhe te shikojme realitetin ne sy perpara se te jete teper vone.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).