poezi

Mjedra

sy kaltra

buze t'fildishta

lekure bardha

te purpurta

ecin krahe meje.

 

 

Nje oqean madheshtor

ngrin,ofshan,z'bzan.

 

 

Mjedra

qe per here te pare

me perqafojne aq fort.

 

 

Une nuk ja di gjuhen

se jam prej qumeshti

por i puth.

 

 

Mjedra t'arta

mirmengjes.

6 Komente

E bukur, e thjesht! Vetem se une akoma po vras mendjen, c'do me thene "mjedra"? Diku e kam hasur kete fjale! Po ku dhe kur!?

Po te VQ-ja do ta kesh hasur!

Mjedra quhen manaferrat? 

mjedra jane raspberries

mjedrat jane luleshtrydhe te egra ose mana toke

 Mjedra - Mjedhra, qe shitej dikur si Bime Mjekesore (gjethet). 50 leke kg ne ate kohe , e lehte per t'u mbledhur dhe per te fituar ca " cash ", kryesisht nga femijet.
 Cfare kohe!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).