Po të pyesësh se kush është boksieri më i madh i të gjitha kohërave, gjasat janë se më shumë do përmendet emri i Muhammad Aliut, boksierit amerikan me aftësi të pakrahasueshme. I njohur jo vetëm për talentin në ring por edhe për gjuhën e mprehtë dhe bravadon e tij të përjetshme. Ali vdiq në moshën 74 vjeçere në Arizona nga komplikime të frymarjes, ç'ka përkeqësohej edhe për shkak të sëmundjes së Parkinsonit nga e cila Ali vuante prej shumë vitesh.

A keni patur shansin ta shihni Aliun të ndeshet në kohën e vet? Ç'mbani mend?

NBC Special Report:

25 Komente

smiley

smiley Luftetar deri ne fund. RIP

Rest in peace! 

Kasuslei i famshem, une kujtoja se ishte me i vjeter.

e nataro me lejfenin pjero

rip. 

http://youtu.be/oVpfcq4pV5U - cudi si nuk e ka 'lincuar' BBC per frymen konservatore qe percillte

me c'kam lexuar, Rocky Marciano eshte numri nje dhe fill pas tij vjen Ali

Ky eshte koqe or derzi, çfare fryme konservatore, ky nuk di çfar flet si gjithe boksieret profesioninste qe u jane bere trute sallate nga grushtet qe kane ngrene kaptines gjithe jeten.

Ate kohe mbahej si simbol i luftetarit per liri kunder fuqise konservatore. Pranej nuk shkoi te luftonte ne Vietnam.

Megjithse tani trute sallate i kane edhe ata qe nuk kane bere kurre boks. Futja pordhes me muhabet jevgu edhe gaxhoi ne sallonin e Sinjores.

 

Megjithse te vegjel po une i maj men vitet '70, qe ishin te arta per Peshen e Rende. Coheshim qe ne 3 te mjesit dhe gjenim kuzhinen plot me tifoza boksi ( se TV-te ishin me pikatore). Ishte gallate se note te tjera Tirona ishte ne gjumin e dyte, kurse netet e boksit gumzhinin rruget. Ca zbrisnin shkallve, shume ngjiteshin ... i grup ecte drejt Tirones Re, dy-tre ngjiteshin per ke Xhomlliku ( ku te ishte shoku me Televizor pra mo ). Me thone te drejten mu me shume me zete gjumi duke pa, se jo te gjitha neshjet ishin interesante. Rralle kishte te papritura. 12 raunde me boksire shume te kujdesshem, grushta me teper te dorezat, qe nga raundet e fundit mezi leviznin. Per cdo Clay - Foreman ose Frazier - Clay ose Foreman - Frazier ( qe jane te paharrume) kishte 10 neshje Luminal , koti fare. Clay ishte i vecante. Bonte spektakel. Duke kercy per shumicen e ndeshjes. Neshja kunder Foreman osht ndofta me e modhje e gjithe kohrave. Formani i kishte more rrjesht te gjithe, me keq se Tyson. Frazierin e hudhi 6 here ne dy raunde, e boni si lecke ( qe Fraizer kisht rraf Clay-n jo shume perpara). Clay tregoji klasin e vet, dhe qe ate kohe u bo legjende. Heavy Weight sot osht si nota me diten me ate kohe. Kur e shef Foremanin sot duke shit electric grills on TV , nuk ta mush menien por ka qene bishe. Se si e rrafi Clay i zot e di ...! 

Qemol Avdija: 12 raunde me boksire shume te kujdesshem

Jo, atehere (ne vitet 60 dhe 70) ishin 15 raunde. Ky 12-ci eshte fut (ne mos gaboj) aty nga vitet 90. 

S.d.q., Muhamet Aliu, apo Kasius Klej, mbetet vertet klas si boksier. I vetmi qw qe duke ia marr pozicionin nr. 1 ishte Majkell Tajsoni! Por ky perfundoi keq qysh se i vdiq trajnieri i pare, humbi disiplinen e te gjitha. 

Ironia e Kasius Kleit ishte se, pasi u be mysliman dhe i trashi ne fillim muhabetet me aktivistet myslimane ne Amerike, u prish dhe i nderpreu kontaktet me 'ta mw vone, sepse e pa cfare idiotesh ishin ata me idete e tyre. Mirpo nuk mund te dilte mw nga ajo fe, sepse do te merrte denimin me vdekje! Ndaj mbeti mysliman sa per figure, por nuk beri kurre ndonje rit apo ndonje aktivizim tek 'ta. Ironi e jetes!

Ironia e madhe e Kasius Kleit ishte se ta thoshte me perpara qe do te zhdepte ne dru dhe e bente megjithmend. 

Eshte ndoshta rast unik, se zakonisht ne sport mbahet njelloj pseudomodestie, tip respekt per kundershtarin, do perpiqemi per rezultat pozitiv etj. Etj.

 shume e bukur kjo ,smiley ai ishte dhe aktor i mire jo vetem boksier legjend 

smiley sh. moment i vecante sidomos sepse ngjarje paralele me filma te medhenj (Taxidriver, Carrie, etj...)

"It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up"

  1. "  I know where I'm going and I know the truth, and I don't have to be what you want me to be. I'm free to be what I want."
  2. ` I hated every minute of training, but I said, 'Don't quit. Suffer now and live the rest of your life as a champion.' 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).