Shqiptarët më pyesin shpesh se cilat janë anët më të mira dhe më të këqija të punës sime. Përgjigjja është e lehtë. Ana më e mirë e punës sime është të takohem me studentë të zgjuar. Ana më e keqe e punës sime është të përjetuarit e politikës shqiptare nga afër.

Ndoshta studentët mund t’u mësojnë politikanëve diçka. Shumë njerëz inteligjentë kanë punuar për reformën në drejtësi për gati dy vite. Mazhoranca dhe opozita kanë rënë dakord për pothuajse gjithçka përveç një hollësie të fundit: kërkesën e opozitës për vendet e rezervuara. Çfarë do të na sugjeronte një nxënës për zgjidhjen e këtij problemi?

Është e thjeshtë. Çdo fëmijë do t’ju thoshte se të dy palët duhet të mos ofendojnë më njëri-tjetrin dhe të mos përdorin më epitete fyese ndaj njëri-tjetrit. Duhet të ulen si të rritur dhe t’i zgjidhin çështjet përmes kompromisit.

Është e vërtetë që Z. Rama dhe Z. Basha u përpoqën ta bënin këtë më 6 qershor. Ata dështuan në arritjen e një marrëveshjeje. Tre herë që prej 4 majit, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë ofruar propozime të arsyeshme kompromisi. Mazhoranca i ka pranuar këto propozime. Z. Basha ka gjetur gjithmonë diçka për të refuzuar.

Mendoj se populli shqiptar është i lodhur që politikanët e tij bëjnë lojëra. Nëse opozita dhe qeveria duan të realizojnë një marrëveshje, ne u kemi ofruar tre zgjidhje kompromisi që janë tërësisht në përputhje me paragrafët 61 dhe 88 të Opinionit Përfundimtar të Komisionit të Venecias. Politikanët nuk është e thënë të marrin idetë dhe sugjerimet tona, por ata duhet ta gjejnë kompromisin.

Nga ana tjetër, ndoshta udhëheqësit e partive politike të Shqipërisë kanë frikë nga kjo reformë dhe nuk janë të gatshëm të bëjnë asnjë marrëveshje. Në këtë rast, u bëj thirrje anëtarëve individualë të Kuvendit që të marrin përgjegjësinë për të votuar në favor të kësaj reforme. Votimi është planifikuar për datën 21 korrik. Është koha për të vendosur.

Çdo udhëheqës politik partiak, çdo deputet i Kuvendit dhe çdo i ri e di se populli i Shqipërisë e mbështet në shumicën dërrmuese reformën në drejtësi. Cilët janë këta udhëheqës partish politike që i thonë popullit shqiptar se nuk mund ta ketë këtë reformë?

Unë kam një kërkesë për brezin e ri të shqiptarëve. Ju bëj thirrje të gjithëve që t’u thoni udhëheqësve që ju keni votuar se e doni këtë reformë. Shkruajini një letër. Bëni postime në median sociale. Flisni me miqtë tuaj. Vota e 21 korrikut do të përcaktojë drejtimin e vendit. Bëjuni me dije udhëheqësve tuaj se doni të rriteni në një vend të lirë nga gjykatësit dhe prokurorët e korruptuar. Thuajuni atyre se doni që Shqipëria të jetë një demokraci ku zërat tuaj do dëgjohen dhe ku ju do të trajtoheni në mënyrë të drejtë dhe me respekt.

108 Komente

Korrupsioni, eshte nje semundje e cila e ka origjinen ne tru dhe mentalitet. Duke e pasur origjinen ne tru, nuk mund ta rregullosh duke kuruar pjeset e trupit por, duhet nje zgjidhje nga rrenja. 

Kanceri nese perhap metastazat e veta ne te gjithe trupin, nese trajton nje pjese, heret a vone do dale serish. Nje trajtim rrenjesor eshte i domosdoshem. 

Kjo duhet te nise nga nje arsim i duhur, me plan dhe i kontrolluar deri ne detaj zbatimi i planit. Qe nga kopshtet deri tek doktoraturat!

leri mer lu rrehat shqiptaret te bejne dhe vendosin si te duan. maj venin si mik.

Hajde zgjidhje qe ofron o Lu hajde  smiley  tu luten politikanve me letra  smiley  Po ku ndigjojne nga ai vesh ata ore, e kam provuar une e te tjere, dhe mezi levizin, ose bejne sikur nuk ndigjuan, nuk pane. 

smiley

Po per Reformen Sociale, pse nuk flet o Lu, apo nuk do t'ia dish per te varferit dhe papunet ne Shqiperi. 

Pjer, duket se Lu di shqip. Dergoja nje kopje te VQ.

Si u rraf ashtu Anglia prej Islandes? smiley

Bravo i qofte Islandes, goxha shpirt luftarak! smiley

Si spo hap peshku i teme per futbollin thuj. Na i la komentet e futbollit jetime temave te politikes. 

Po pra, duhet me shkrujt tek Donald Lu qe kryesia e peshkut te hapi nje teme futbolli. Jo po thuaj pastaj qe Luse nuk i ecen fjala smiley

Me iku komenti per lesh.

Mos harro te dalesh dhe anej nga Kopshte-Cerdhet Luje .

mundesisht boji gjermanisht kto thirrjet smiley

 

a i ke adresat \ imejlet e atyne qi aplikuen per llotari?

Donald Lu, korrupsioni shqiptar eshte akoma i shendoshe ne administrate, ne politike, ne gjykata dhe ne prokurori, sepse edhe kjo e fundit nuk po heton thelle, por vetem perciptas dhe ca peshq te veckel. Por reforma juaj eshte po aq e keqe sa ky korrupsion shqiptar, ne mos edhe me e keqe, pasi do ta vere drejtesine nen diktatin e politikes, biles edhe asaj te huaj. Keshtu ju te huajt do te vini, sic keni vite qe keni nisur te vini, ne Shqiperi, e do te spostoni dale e nga dale shqiptaret e pavarur dhe patriote, e do te lini ca lecka kozmopolite ne krye, por nga ata pa karakter, (ndonse nga ana tjeter ata do te hiqen si patriote), dhe do te vendoseni me firmat dhe vilat tuaja ne vendet me te mira te ketij vendi. 

nuk thuhet Donald Lu, por thuhet:

O Donald Lu - dhe ne vazhdim thuhet - po çer bo ti mer jau kshuna?!

O Donald Lu, po ç'paske qene ti mer, apapapapa çpaske qen mer, çpaske qene. Shume i prape paske qene, shume!

---------------------------

Po Xhenit i kan ardhe mestruacionet rregullisht sipas pershkrimit ne librat fetare?

 

“Për shqiptarët dhe Donald Lu!

A do ta kuptojnë më në fund shqiptarët se me paret e krimit shqiptar mund të (keq)përdoren edhe amerikanët, deri presidenti i SHBA, prandaj shpresën për drejtësi duhet ta mbështesin tek lufta e tyre e përditshme për dinjitet dhe ndershmëri dhe jo tek të huajt?

Po Donald Lu, a do të reflektojë më në fund, sadopak, se nuk mund t’i jepet drejtësia në dorë një njeriu që, qoftë edhe vetëm për këtë akt, është në konflikt me drejtësinë – sepse duhet të shpallet nën hetim nga Prokuroria shqiptare për burimin e 80 mijë $, dhe “persona non grata” në SHBA për shkelje të ligjeve amerikane?”, shkruan Fatos Lubonja në profilin e tij në Facebook.

....taksixhiu Bilal, i cili është kapur pas 3 vitesh nga qerja e FBI, për burimin e 80 mijë dollarëve-donacion për fushatën e Obamës, duke e ditur shumë mirë se çfarë e pret për atë “nder” që i ka bërë Ramës atëherë, është kthyer në një “të penduar” për të zbutur sadopak dënimin e rëndë dhe ka bashkëpunuar me FBI.

Thelbi i hetimit të FBI, nuk është mashtrimi që ka bërë Bilal Shehu me donacionin, por burimi i 80 mijë dollarëve që rezulton të jetë në atë kohë një individ me vetëm 2500 euro pasuri të deklaruara.smiley

polaku fiton sot smiley

te thashe galo qe fito polski sot smiley

Per Polonine biem dakort, Une e shohe deri ne finale.

i qenkan fut punes si turku sumes. smiley

pjeter cfare do te thuash me kete? e kujt i bie te jete suma? smiley

gjithsesi urime turqise ne ndertimin e kesaj ure kaq moderrne

Nuk e sheh qe e ka kap Erdogani prej dore smiley

ti bradland nuk je i besueshem se te mungon pa-anesia. 

Po c´hyn paanesia ktu ? Ai e ka kap per dore.

Brado,kjo eshte e kapme prej dore. smiley

Ehhh...Pandi shkrete....kjo quhet e shtrengume fort smiley

Nje thirrje per brezin e ri te Shqiperise

Mos i leni keta lloj tuqish te felliqin Skenderbeun  te felliqin historine tone ne dite per diell ne syte e te gjitheve !

hajt se ka ardh dita e turkut... shqiperia po shkon me shume dreit ISISit se drejt evropit e Amerikes...

Besoj se e ke gabim! Nuk e shoh shume te lidhur shqiperine me ISIS-n..

Une prandaj i kthehem nostalgjise se Socializmit, dhe regjimit te Enver Hoxhes, sepse prej 1990 dhe deri tani kombi jone eshte duke u shkatruar ne te gjitha aspektet, ne sigurine kombetare, sigurine ekonomike,, politike, historike, burimeve njerezore intektuale kombetare, 

jemi duke u shkatruar edhe nga  pasurite tona kombetare nentokesore dhe mbi tokesore, ne kemi humb kontrollin ndaj territorit kontrollin ndaj interesave te shqiptareve, kemi humb kontrollin e mendjes, kemi humb kontrollin ndaj vetvetes, kemi humb kontrollin ndaj hisorise sone stradegjise

Tani  duket qarte se sa i dobishem ka qene ai regjim , ne aspektin kombetar 

  sot shqiptaret jane me te percare se asnjehere tjeter ! Vjen nje turk dhe lejohet duartrokitet, nga shqiptare, dhe asnje mase nuk merret ndaj ketij shalatani !

Nje maskarallik i madh ! Nje skandal i madh ! Dhe turqizimin une e kam ndjere me kohe nuk eshte e veshtire ta dallosh gjithandej, ne politike, ne media, ne qeveri, ne sherbime sociale ! Ne keto 25 vjet Shqiperia ka ec drejt lindjes si mentalitet dhe aspak drejt perendimit ! 

Turku jep alternativen o me Skenderbeun o me Sulltanin dhe ku ne Varrin e Skenderbeut ! 

Jam kurioz kush e ka thirur kete turk sharlatan te vizitoj muzeumin e Lezhes ?!!

Turp turp i madh , skandal !

Ilirjan, jam shume dakort per ate qe the ne lidhje me videon. Dhe mendimi im eshte i qarte por, nga ana tjeter marredhenia me turqine ka pasur edhe te mirat e veta, mund te jemi realiste por, deri ne piken sa ka lezet besoj! 

Marveshj ekonomike bej, po jo marveshje te tjera per te turqizuar  historine tone, nje nga pasurite tona me te cmuara pa te cilen nuk mund te egzistosh si komb!

Kjo  e ketij turku tregon poshterimin me te madh qe i behet brezave tone paardhes shqiptare qe kane luftuar kunder pushtimit otoman 500 vjecar !

Me mijra shqiptare u jane prere kokat nga turku, jane perdhunuar femrat shqiptare , dhe per hir te tyre per hire te historise tone te pegjakshme, ky moot turku duhet te shpallet person i padeshiruar ne Shqiperi !

Sepse ka shkelur mbi gjakun e shqiptareve dhe figures se Skenderbeut me madheshtorja qe kemi ! Skenderbeun e njehe e gjithe Europa,

Ky moot turku e quan plackites, dhe terrorist !!!

Ky nuk duhet te qaset me ne Shqiperi ! Te debohet me cermoni !  Ja qeverine ata qe jane ne krye te vendit, ne krye te muzeumeve,  per kete i duam, per cfare tjter ?!!

He ti qeeft derri nonen turkut !

 Mesa di une, nuk ka marreveshje per te turqizuar historine tone edhe pse ka pasur kembime idesh dhe perceptimesh midis historianeve. Te jem i sinqerte, besoj se historia jone eshte prekur dhe pak nga dora e komunizmit! Ky eshte mendimi im. Ne ekonomi di qe ka pasur marreveshje, marreveshje shume te dobeta madje nga ana e qeverise berisha ne ate kohe ku, albtelecomi iu shit nje pronari turk falas(ai cmim nuk shlyhej as me ndertesat e albtelecomit te cilat i ka ne cdo qender qyteti). Ai karburanti Apet falimentoi pothuajse. Por nje investim besoj se mbeten shkollat turke kam pershtypje. 

 Po si ska turqizim mer, vetem telenovelat turke jane nje turqizim  mjaftueshem per mendjet  shqiptare, pa le pastaj xhamite minaret dhe hoxhallaret !

O djal, ti flet shume pa lidhje o burr. E cove gjithe punen tek feja tani dhe tek telenovelat. Po kur ishin telenovelat spanjolle, braziline, indiane me te pelqyera, cfare i bie: Do te na pushtoje spanjolli, braziliani apo indiani?! 

Po kete punen e hoxhallareve nga e nxorre? Ka hoxhallare qe jane shkolluar ne lindjen e mesme, po ashtu ne turqi. 

Mesa di une, kryetari i komunitetit musliman te shqiperise eshte shkolluar ne turqi. Por, ama doli dhe tha para te gjitheve qe Skenderbeu eshte heroi yne kombetar! 

Ilir djali, me vjen por, me duhet ta them serish. Mos e shih kete ceshtje ne aspektin personal ose nacionalist! 

Ilirjan, me vjen keq qe ke nje distorted reality. Ok, ceshtja ne fjale qe diskutuam eshte shume reale por, duhet te mbajme kete qendrim realiteti ne cdo tem per mendimin tim. Shoh qe ne komentin tend, ceshtja kthehet paksa ne tempin nacional ose personal do thoja. 

Jam i mendimit dhe i qendroj pas ketij mendimi qe nje vend nuk mund te mbahet me zor prej 500 vitesh. Eshte nje kohe shume e gjate dhe historia e ka treguar shume qarte qe pushtuesit negative qe perdhunojne e presin koka nuk qendrojne gjate(te imagjinosh qe turku ka qendruar ne greqi prej 400 vitesh, keta njerez ketu qe ngrihen dhe per nje ulje takse me te vogel ne greve, me beso qe nuk do duronin nese do kishte perdhunime e prerje kokash prej 400 vitesh).

Shqiptaret gjate perandorise osmane njiheshin si arnavut. Kjo eshte nje fjale me rrenje Perse, qe do te thote, trim qe nuk kthehet pas. Dhe dihet tashme qe shume shqiptare mbanin postet me te larta ne kohen e perandorise osmane. Gjthashtu, marrja e pavaresise ne ate kohe nga perandoria osmane, eshte bere pikerisht me ndihmen e atyre shqiptareve ne krye te asaj perandorie (qyperlinjte e beratit psh..). 

Si perfundim, besoj se nuk eshte e duhur, te shprehesh mllefin personal ose nacional me keshtu komente pa baza! Per shkak te nje palle si puna e ketij plehres qe dhe turqit vet nuk e vleresojne si historian nuk mund te mohosh ne ate menyre te mesiperme barbare nje lidhje diplomatike! Eshte sikur te shohesh qe ne nje pallat me 1000 dyer, njera prej tyre eshte mbyll, dhe te mohosh gjithe hyrjen ne ata pallet. PEr shkak te nje plehre si puna e atij qe e quan veten historian nuk mund te nderpresesh marredheniet ne ate menyre. 

Plus, shteti yne nuk po kap dot ate plehren qe flet ashtu, jo me te nderprese lidhjet! :@  

ke gjet kujt t'i besh mesim historie. 

 

Profilo, se njof une ket...si eshte ky? smiley

Mos harro edhe dhjetra mijera shqiptaret qe moren rrugen e u shperngulen ne bregun tjeter, eksodi i pare masiv i shqiptareve ne Itali. Apo s'quhen keta? 

Shqiptaret ne ate kohe u shperndane kudo. Mos harro qe 5 milione shkuan ne turqi dhe jetojne akoma atje. 

Per cilin vit po ben fjale? 

5 milione s'ishin gjithsej pas vdekjes se Skenderbeut.

flitet per kohen e shpalljes se pavaresise se greqise. skenderbeu kish vdek kish shekuj ne ate moment.

shqiptaret u shtuan shume nen regjimin ottoman. ne kosove nuk kish shqiptare ne kohe te skenderbeut psh, ndryshe ky (dmth baba i tij, ose familja e tij) nuk do te vinte ne kruje prej dibres.

Po flasim shqiptare nga te gjitha trojet mor djal! jo vetem te shqiperise! ka qen ndryshe harta para konferences se ambasadoreve! 

ti flet perçart. shqiptaret qe shkuan ne greqi, ato milionat, vajten sepse shteti grek pas pavaresise kembeu me turkun, (per te ndare njehere e mire vendet e tyre sipas besimit fetar, te cilat u bene bazamenti i shteteve te tyre qe ne themelim, simbolet fetare te dyja vendet i kane ne flamur) muslimanet qe ndodheshin ne greqi me orthodokset qe ndodheshin ne territorin turk.

ne kete kohe shkuan gati 3 milion muslimane ne turqi, shumica te cileve ishin shqiptare. 

  @ naughty_male - 4 Korrik 2016 - 21:11 permalink

Po ti je pak kontradiktor, edhe me jep te drejte, qe kemi qene 500 vjet nen pushtim  edhe me quan nacionalist,  arnaut , koke forte, kur them se po turqizohemi,

edhe e pranon qe `historiani turk` eshte i lajthitur  ne lidhje me historine e Skenderbeut, edhe me thua qe `komunizmi ka deformuar historine ` 

Une nuk te kuptoj ty, ti je me turkun apo me arnautin ?

Se qe Shqiperia ka rreshqit drejt tuqizimit kjo nuk do shume mend, shif e shkruaj , ne dacne politik, ne dac ne gjera te tjera, edukim arsim. argetim fe, moral, kulture qytetare pune, sjellje, drejtesie ect

po korsikanet jane nen pushtimim francez sipas llogjikes tende ?

Iliro, nuk jam kontradiktor aspak lale! Une kam besimin tim logjik qe, nje vend per 500 vjet nuk mund ta mbash me dhune dhe roberi! 

Mendja, logjika dhe eksperienca ime ne historine e civilizimeve nuk e pranon ate. Nje perandori e cila ka qen e perhapur nga algjeria, ne detin e kuq dhe nga hungaria e polonia ne stepat e rusise, paska mbajt gjithe kete fuqi per shekuj me rradhe nen sundim diktatoriat, barbar si e quan ti eshte e pa mundur! 

Perandoria e Hamurabit, e xhengis khanit, ajo romake etj etj zgjaten por, kishin kohera shume te arta. Nuk mund te mbahet e gjithe kjo per shekuj me perdhunim. ashtu si thua ti. 

Po, Skenderbeu eshte heroi yne kombetar pasi per kete ka fakte te pakundershtueshme. 

Po, mendoj se ashtu si ne cdo vend tjeter dhe komunizmi i ka deformuar shume detaje. Psh, ne pavaresine e historise ne njohim nje person kyc, Ismail Qemalin! Me thuaj sa emra te tjere di pervec tij? 

 

nuk ha pyk ai, mos u lodh kot. dhe mos i perserit postimet se prish ndjekjen llogjike te debatit. e ben te lodhshme leximin e tij.

Nuk kam cti bej o burr, kthehet tek e njejta teme serish. Akademicien je zotrote? smiley

Otomanet, nje tribu e Azise se vogel, e nisin karrieren ne 1300-en duke pushtuar trojet e Bullgarise se sotme, e pastaj Serbise. Pasi e zhvendosin qendren ne Adrianopoje, pushtojne Kostandinopojen dhe me radhe, Serbine, Bosnjen, Shqiperine dhe Kroacine. Hungaria, po ashtu bie per me shume se 100 vjet nen zgjedhen e tyre, deri kur Habsburget marrin Hungarine dhe Kroacine.

Ne fund te shekullit te 19, kryengritjet ne Bullgari shkaktojne luften Ruso-Turke dhe Kongresi i Berlinit i jep Bullgarise autonomine brenda Perandorise.

Keshtu pra, shqiptaret s'kane qene te vetmit nen sundim. Kurse eksodi i tyre per ne Itali, nis pas vdekjes se Skenderbeut dhe renies se qendreses se shqiptareve ne dhjetevjecarin qe pasoi.

 

shqiptaret ne itali kane qene prej kohesh ne fakt, ata quheshin gabimisht greke. vetem nje pjese e vogel emigroi pas vdekjes se skenderbeut. keta shkuan tek zonat, e italise se jugut, qe ishin prej mijera vjetesh te banuara me shqiptare. siç ishte pothuaj e gjithe greqia me ishujt pereth. (kjo ndodhi njesoj ne koherat moderne, ne kosove kur plasi lufta, shqiptaret erdhen tek shqiptaret, nuk shkuan gje tek maqedonet apo greket, per te shpetuar koken. se kush po te pret krahehapur)

ndersa ato qe thu ti, jane historia e klases se tete. 

Keto punet e mijera vjeteve perpara, jam e sigurt qe ti duhet t'i dish me mire se une.

Tashti, sipas nje studimi te fundit qe eshte kryer, pjesa e arberesheve qe jetojne ne Sicili, me te hapur kulturalisht, kane ne ADN-ene e tyre nje komponente greke, ndersa ata te gadishullit (qe jane pjesa me e madhe e njihen si me te izoluar - martohen mes tyre, e kane ruajtur me mire gjuhen etj etj) e kane shume te ngjashme me ate te shqiptareve te sotem.

http://www.nature.com/ejhg/journal/v24/n...

 

une kam llogjike te hekurt, te pagabushme.

dhe nuk i them une por nje francez qe i njihte me mire sesa ti apo une ato zona, duke qene inxhinjer urash i perandorise osmane. mua vetem me duket e drejte llogjika e tij. ishte burre i zgjuar dhe me dije te thella.

une kam llogjike te hekurt, te pagabushme.

Profilo, jane 3 lloje idiotesh. 

1. Ai qe nuk di dhe eshte i vetedijshem qe nuk di. 

2. Ai qe qe nuk di, por ne menyre te vetedijshme ben sikur di. 

3. Ai qe nuk di, dhe ben sikur di por, jo qellimisht! 

Ne cilen hyn ti lale? 

Une mendoj se je pak tek treshi! Si thu? smiley

mos u merr me mu, ti toleranti fetar. merru me veten me mire.

dhe te vjen keq pastaj (te duket e padrejte) kur te them qe je komunist, s'je tolerant. 

dhe ne retorike ajo shprehja qe nenvizove, quhet HIPERBOLE. hap nje fjalor per kuptimin dhe qellimin pse perdoret.

Perse i la turku te iknin?! po ata ne turqi perse nuk i vrau si tradhetare, po ata ne shqiperi?  

nuk kishte turk ne kohen e skendebeut or taj. ata qe iken ne itali iken prej frikes se turku, kur te hynte, do t'i masakronte. dmth iken para se te vinte turku.

ndersa ata qe pranoi ne turqi, disa shekuj me vone (nuk ishte me e njejta kohe) i pranoi si MUSLIMANE dhe jo si shqiptare. muslimani me muslimanin jane vellezer, apo jo ? ti duhet ta dish mire.

shqiptaret e fese se krishtere, nuk i kembeu gje greku me turkun. jane ne greqi akoma nje pjese e vogel, ajo qe shpetoi nga asimilimi grek.

I pranoi si muslimane?! O djal, po harron qe ortodokset qendren e kan ne mes te stambollit?! Si i lejoi turku ata?!

qendra eshte pune tjeter. ajo qendra nuk eshte sot veçse nje ndertese ne fakt. si kishat e tjera ne lindje apo xhamite ne perendim. kur nuk shohin RREZIK IMEDIAT, njerzit jane tolerante, sado fetare te flakte te jene. kur u bie bytha ne uje, atehere ata e humbasin tolerancen dhe hakmerren me ç'te munden, deri ne genocid shkojne, keta popujt e rinj qe fene (apo idealin) e kane si bazament te kombit te tyre.

tolerante TE VERTETE (ne çdo rast pra, jo vetem kur kane te mbushin barkun me buke por edhe kur jane ne rrezik te jetes se tyre) jane vetem popujt e vjeter, qe kane lidhje gjaku ndermjet veti. nuk i lidh feja apo ideali.

dhe qe ta mbyll me ty kete çeshtje, osmanet as nuk u treguan kriminele ndaj nesh por nuk u treguan humaniste te vertete, nuk u bene vellezrit tane mnjf. situata ndryshonte sipas periudhave dhe kushteve atmosferike. na leshonin pe, kur kishin interes per kete gje dhe na e terhiqnin pene kur nuk kishin me interes. 

apo kupton, e verteta eshte e ndermjetme. turku nuk ishte as perbindshi, por as nuk u be kurre baba jone. shifte interesin e tij, siç e shifnim edhe ne po ashtu.

ajo qe e bente turkun apo osmanet me te pa demshmen per ne sesa fqinjet e vegjel, ishte vetem MADHESHTIA. nuk e kishte me ne punen turku. nuk i enderonte gje tokat tona gjithe gure. qellimin e kishte TE MADH, donte te pushtonte BOTEN. vetem kjo na la ne terren shprehjeje, dhe na siguroi zhvillim ne numer dhe ne pasuri po ashtu. benim ligjin ne ballkan e me gjere ne kohe te turkut. se turku si perandori kish ne si baze funksionimi MERITOKRACINE. ja jepte pushtetin me trimit, se thjesht i interesonte. kish perfitim vete pres kesaj.

hajt tung.

Profilo, e kuptoj qe ke nje mllef me vete persa i perket ketyre temave por, me lejo te te them qe ti nuk po tregohesh me ndryshe nga keto karakteristika te cilat po u jep feve. 

Nese fete sipas teje kane gjithe keto karakteristika negative, ku eshte civilizimi yt perendimor? Ku jane idete e tocqueville me te cilet u frymezuat kaq shume. 

Nese negativitetit do i pergjigjej kushdo me keto mend-te e tua, nuk do kishte me dialog e paqe ne bote. Jane persona si puna juaj qe nuk e len nje vend te ece perpara. Me ide te prapambetura dhe shtypese. 

Pumbi, nuk nxirret me me plumb Profilo. Dhuna dhe urrejtja, nuk mund te kete si kunderpergjigje dhunen dhe urrejtjen. 

Ti si me i qyteteruar duhet ti thuash keto, dhe jo une nje i prapambetur nga ideologjite fetare! Tung! 

per mu civilizimi me i madh, eshte ai i qytet shteteve me secili zotin e tij. i greqise se vjeter ne fakt. (i kane bemat edhe me te medha nga te tera civilizimet te mara bashke. te gjitha civilizimet te sotme apo te shkuara ata kane kopjuar. dhe pa bere dot me mire, me bukur.)

por shoh qe e ke te pamundur te kuptosh se çfare une them. 

Mire, ashtu e lejm! 

 Otomanet ishin te perhapur gjitheandej vetem ne permjet dhunes, vrasjeve plackitjeve dhunimeve, dhe vendosjes se rregulla drastike, te feudeve sulltaneve pashallareve, qe prenin koka dhe dhunonin gra kjo dihet ballkani ne qoftese sot eshte nje fuqi baruti eshte pikerisht prej kohes se otomaneve, kudo ku kane qene otomanet ne sundim,  kane lene mbrapa histori te pergjakshme dhune qe nuk harrohen nga vendet ata kane sunduar,

, te pakten per ne shqiptaret , otomanet nuk ka qene nje mrekulli, dihet se ne  c gjendje e la turqia Shqiperine ne fillimin e shek 19, kothere e zeze , me nje popullsi analfabete, dhe me nje ekonomi primitive  feudale, ne ishim rrenuar plotsisht dhe po humbisnim si komb ne se nuk do t na ndihmonin fuqite e mdha europiane austro hungari gjermani angli itali, ect ..otomanet na vrane, na prene, na humben gjuhen tone, fale rilindsave tone, atdhetarizmit te shqiptareve te shkolluar, ne ate kohe ne sot kemi  nje gjuhe gjuhen shqipe me alfabet shqip dhe jo ate turk grek rumun, ect Vetem te imagjinosh cfare pune dhe cfare mundi kolosal cfare sakrificash  kane bere ata per gjuhen shqipe dhe alfabetin shqip, dhe dote kuptosh sa i veshtire ishte fati yne nen otomanizmin e qelbur turk !

Ti me thua mu te gjej emrat e atyre qe nriten flamurin ne Vlore, se komunizmi i paska mcef, c rendesi ka kjo ? Ti vetem monumentet filamat shkrime studime histrike ti shikosh jane bere goxha, tani pse nuk eshte permend nje emer, apo eshte shtremberuar ose nuk eshte thene nje e vertete tjeter kjo nuk mohon perkushtimin qe socializmi beri per konsolidimin e figurave historike te kombit tone, tani ne kemi ngelur pa figura,  te gjithe figurat jane cenuar mohuar deri edhe skenderbeu dhe jane ngrit disa figura te dyshimta, qe te cudisin ..si ka mundesi te ndodhi, kjo, te behen corap figurat historike,shqiptare  te luftes te penes,   te ulen dhe te ngrihen sipas qefit te politikaneve ? I paska pas fajet komunizmi per te gjitha ! Historia mund te rishikohet por nuk rishkruhet, as mohohet ! Po ne Shqiperi smeret vesh kush eshte profesionisti dhe kush eshte amatori, kush eshte bishti dhe kush eshte sqepari, te gjithe flasin si kopetenta dhe kur kjo ndodh ne mediat publike, mere me leng se mishi u mbarua !

 

 

 

I hodha nje sy ketij palacos. Kete lesh historiani ne turqi e krahasojne me nje legen sot i cili, pak dite me pare tha qe shekspiri ka qen turk. Madje emri i tij i vertete ka qen Shejh Pir...Plehra o burr. Po kshu eshte kur skemi historiane ne qe tia tundin dhembet...ky duhet ndalu te hyje ne shqiperi! 

Po pra... shkoj shaj ataturkun ne turqi po ta mbajti... si guxojne keto plehra anadollake te vijne ne shqiperi? duhe ta mbajne ne burgun e peqinin nja dy muaj ti vije mendja... po ku kemi ne shtet, qe te beje keto gjera

Po kshu eshte kur skemi historiane ne qe tia tundin dhembe

Po he pse s kemi, e shpejgon dot ?  Se per te patur kemi patur boll, edhe kemi, por kush jua ve ne pull ?

Po ne  kemi  Politikan,qe bejne politika te bukura , per interesat tona kombetare, qe mbrojne intresat e shqiptareve kudo qe ata ndodhen ! smiley

Eh per kete e kisha fjalen un qe politika e tundjes se dhembeve ne lidhje me historine ka qene vetem ne Komunizem !

Fatkeqsisht kjo nuk eshte me pse  nuk duhet te jete, cfare na pengon ?

Po, ne perhere ky brez politikanesh na e ka rras sa krahu! S'ke cben! Vete i votojme ne fakt. Jemi dhe pak dele ne si popull por, nga ana tjeter nuk dhe shume alternativa! Edhe nese ka alternativa nuk ia degjon kush zerin atyre! 

 

ky brez politikanesh na e ka rras sa krahu!

Aty me rri, un prandaj ju referova komunizmit, po ti sme kuptove. se paku ne ate kohe kishte autoritet vendi, as qe behej fjale qe nje njeri si ai turku ne Lezhe,  me autoritetin e historianit ,te lejohej te fliste pacavure, ne nje qender me vlera historike !

KISHTE ZOT VENDI .qe ja kthente xhuvapin ne vend ! 

 

Ilirjan, nje vend, nuk e bejne persona te cilet kthejne pergjigjet kundrejt atyre personave,(si ai plehra ne lezhe) ne vend. Nej shtet e bejne personat te cilet nuk mendojne per veten e tyre dhe kane vizion. 

NE kohen e komunizmit, nuk ke pas lidhje me jashte. Ose me sakte, me kedo qe ke pas i ke shkeput per shkak se ai qe kishe ne krye ishte nacisist. Po ashtu, nje shtet sot, nuk mund te behet pa miq jashte. Pa marredhenie me dike por, ne rradhe te pare me persona qe nuk duan te miren per kete vend. Por, te duash te miren per kete vend nuk besoj se vjen me komunizmin as me persona nacionaliste.  

Kete rast mund ta denoje edhe kryeministria, edhe ministria e jashtme por, nuk do kishte kuptim te shkepusje gjithe lidhjet dhe ta cije vendin ne komunizem. 

Nuk behet shteti nga persona te cilet do mbanin qendrim "ZJARR" kundrejt cdo faktori te jashtem. 

 

Serish o burr, komunizmi ka te vetat e shumta. Nuk duhet te jete sepse, brezi i cili e ka perjetuar shumica e tyre me 90% nuk e do! E urren. Dhe ata qe e kane jetuar besoj se kane arsyet e veta. 

Por, vertete qe nga njera ane komunizmi ka te mirat e veta. 

Sa vjec je ti, se me duket nuk di te besh dallimin ! 

Jo gjithshka ne komunizem ishte e urryer, te pakten ne drejtim te arsimimit, shkollimit ,edukimit qyterimit dhe kujdesit  publik, nuk ishte i urryer, po te kemi parasysh te sotmen  !

Ilir, te thashe qe ka pas dhe te mirat e veta! Por, shihe veten realist! Bota sa vjen dhe po behet me shume nje fshat global. I ka ikur koha komunizmit o burr. Pa miq jashte nuk ben dot gje. Edhe Kina qe mbahet per shume mire, ti qe je mesuar ne Angli, nuk mund te besh dot pa kushte, pa siguri per punonjesit, pa mireqenie etj etj...

Thjesht jam kunder diktatures. Komunizmi te ngushton si njeri te drejtat e tua! 

diktatura i beri mire shqiperise, ndersa komunizmi keq. 

duhej te ishte diktature jo komuniste, te ishte idealja. ndersa ajo hapja (internacionaliste apo globale) qe mbron ti (si fetar qe je, si antiteza e komunistit dmth. po te shohesh ne politike i majti ekstrem me te djathtin ekstrem jane njesoj. ata puqen) e zhduk nje popull te dhene, me fare dhe me fis. 

dhe ajo qe ruhet nuk eshte vendi por populli. se populli eshte me i rendsishem se çdo gje tjeter. 

gjeja me e rendesishme e shqiperise eshte shqiptari. ky duhet mbrojtur nga degjenerimi racor, moral, apo trashegimor.

Une jam antiteza e komunizmit por, kjo nuk do te thote qe nje fetari nuk i pelqen komunizmi etj etj...ka plot kshu robsh. 

Une thjesht besoj qe, ne fillim nje udheheqes shteti duhet te jete i drejte! Kundrejt cdo gjeje! Duke e nis nga farefisi i tij(qe nuk duhet te pasurohet), deri tek vetja e vet. Meritokracia eshte nje kusht!  

ate po thoja dhe une, qe ju fetaret jeni kamunistet e sotem. 

kamunisti i pare i botes ishte krishti dora vete. 

dmth ju te shkaterroni po njesoj si kamunistat. jeni po aq barbare. 

Po flisje mire e bukur tani, pse e dhjeve duke fol percart?? smiley Ora sa eshte aty? A mund te jete koincidence qe, dhe dje po afersisht kesaj ore po flisje percart? smiley

Po une nuk them te sjellim komunizmin mer daj, une them ato qe ishin mire, ti bojme me mire dhe ato qe ishin keq, ti harrojme ! Te paktem te kthejme dinjitetin kombetar, sherbimet publike, kujdesin shendetsor arsimor publik dhe te vendosim drejtsine , ne kushtet te reja social kapitaliste, sic jane ne perendim dhe jo ne Lindjen e mesme !

Kjo po...besoj se kjo do ishte ideale por, vl keshtu eshte kur s'ke cben dhe rrime te pashku flasim! smiley

dukesh qe rron me asistence atje ku banon. tek sherbimet falas te rreh mendja.

Student hesapi! smiley

 Ore falas ka vetem ne France dhe ne Belgjik, Anglia prandaj u shkeput  nga ju or tych !

Me asistent vetem buk thate te hash nuk te del  iku koha e petllave, iku per lesh BE-ja !

Vetem ne Angli nuk ka qyl, po ta kesh idene sot se cfare behet   vetem po te jesh ndonje mashtrues sipuna jote dhe e shkabes !  

Me ate menje fle ti ! 

Sa per komunizmin njerzit punonin skishte te papune, rrogat ishin te vogla por kompesoheshin me sherbimet publike te cilat ishin falas, ne nje fare kuptimi, nuk ishin falas se rrogat ishin te vogla sa per te ngrene 15 ditshin, por edhe ketej nuk eshte se ka qene nje bollik i math, ka patur dhe ka edhe sot te varfer, qe flejne rrugeve, ne komunizem nuk kishte njerez qe flejne rrugeve, pa shtepi, te pa streh , skishte lypacar !

 

ik o ilir fli se neser do shkosh ne pune atehere.

Ne pune jam .

mos rrej nashti.

Nuk e di a eshte shkruar seriozisht kjo me lart por ne Shqiperine e komunizmit nuk kishte te pastrehe, sepse shteti i ngjeshte banoret, kam degjuar dhe per 3 kurora ne 1 dhome e kuzhine. Kjo sepse shteti qe perkujdesej, qe i ushqente te gjithe qytetaret njesoj por qe tmerruan boten me anemine e dukshme kur u arratisen nga syte kembet, nuk para bente merak te ndertonte shtepi te reja por bunkere qe te mbrohej shpresa e fundit e socializmit boteror.

nuk eshte e keqe jetesa bythe me bythe. ka te mirat e saja. 

dmth ta kam fjalen sikur qellim te jetes te kesh flejtjen. 

nuk eshte e keqe jetesa bythe me bythe. ka te mirat e saja. 

dmth ta kam fjalen sikur qellim te jetes te kesh flejtjen. 

Ajo qe te tjeret ne ty e keqkuptojne si idiotesi eshte ne fakt mencuri e kompromentuar  prej manise qe ke per te thene te kunderten e asaj qe thone te tjeret pavaresisht se perse flitet.Kur te rritesh ke per tu bere avukat i mire se ke qejf te kundershtosh gjithkend ne gjithshka.

Ti nuk kupton grua se nuk je lind per kete pune por me shtu popullsine.

ps: dhe une nuk kam qellim te kundershtoj por t'i tregoj bashkbiseduesit qe nuk e ka menduar GJATE ate qe sapo shkrujti.

Ti i mendon gjerat GJATE.

nuk eshte e keqe jetesa bythe me bythe. ka te mirat e saja. 

dmth ta kam fjalen sikur qellim te jetes te kesh flejtjen. 

Te marrte Konfuci te ligat e tu befte kurban.smiley

po sikur te ishte e keqe, nuk do ekzistonin krevatet dopio. 

thone qe krietari Mao, flinte me 50 vajza te reja kineze njeheresh. 

Te pakten s flinte njeri jashte me jastek dhe jorgan ne trotuar, dhe lypsar nuk kishte, gjej ndonje foto ! Nuk hidhej njeri nga kati kater, nuk te vriste njeri ne mes te dites, nuk te ngacmonte njeri ne 12 te notes, ca ti mohojme keto ?!! Nuk vidhte njeri dyqonin, nuk prishte njeri trotuarin, nuk priste njeri pemen, pyllin, lumin, nuk kishin pistoleta automatik me vete ne shtepi, nuk pinte njeri drog, nuk kurveroheshin femrat, per te marr nje rroge, ca ti mohojme keto ?

njerzit kishin pamje te mjeruar o njeri qe jeton n'angli.

Une Angline e du shume te kujton kohen e  Enver Hoxhes, ka rregull dhe disipline,  ka drejtesi per te gjithe njesoj , panvarsisht je i pasur ose i varfer !

I vetmi ndryshim eshte prona , ketu kemi pronen private mbi mjetet e prodhimit, qe prodhon te mirat materiale ,ENVERI e kishte stilin ndryshe prona kolektive mbi mjetet e prodhimit, pra te ardhurat vinin nga prona kolektive !

Por rregullat ligjet jane njesoj, te ashpra si ne kohen e Enverit  shkele ligjin do denohesh !

Dhe frika ruan vreshtat thote populli !

Ketu nuk te fal njeri  kushdo me qene edhe athere nuk te falte njeri kushdo qe te ishe !

Ndersa ne Shqiperine e sotme eshte liberta, xhungel afrikane !

Ti je si qeni, ja lun bishtin atij qe te lidh te huni. I vogel te lidhte enveri tani te lidh inglizi.

dukesh qe rron me asistence atje ku banon. tek sherbimet falas te rreh mendja

Nuk e kuptoj pse je kunder njerezve qe jetojne me asistence kur ti vete e ke pohuar qe jeton me asistence ne France - madje prandaj ke shkuar atje.

Qe ta marr vete te gjithen. Apo ti e ndan torten me te tjere ?

Dhe nuk bera veçse nje EVIDENTIM jo kundershtim. Kete po e thu ti nga keqkuptimi apo ligesia.

Kur lexon disa debate te reja ketu nuk ke si te mos mbushesh me entuziazem ngaqe deshira "Make Peshku Pa Uje Great Again" po fillon te realizohet!

Gjembo, do ishte dhe me great me pjesemarrjen tende, AKTIVE dhe jo thjesht shpirterisht. smiley

Kushedi sa e ka praktikuar shqipen shoku Lu ne kete teme. Qenka me mire se parlamenti, paskerka thene.

Qenka rihap tema "turkofili kerkon babane".

qe nenkupton, ne baze te teorise dyfelore, rihapjen edhe te temes "evropianofili kerkon mamane".

 

Pervec rasteve te vecanta mamaja dihet o tiku; une e kam ditur gjithmone qe je rast i vecante, rast engjellor dmth. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).