Monada e Ballkanit njeri, monada e Ballkanit tjetri, per Shqiperine!

Di njeri te me thote c'kuptim ka kjo fjale? 

Interneti nuk me ka dhene gje deri tani. Te tere e perserisin si shprehje qe e ka thene Shuflaji i pari, por une nuk e kuptoj. 

Ndihme

22 Komente

nje unitet, solo, individualitet, uni, etj...

monade, diade, triade, ...

O po pse lufta Kunder Informalitetit, kete me thoni!

smiley eshte greqisht, si puna e katharsit,kleptokracise,pragmatizmit,idiosingrasise etj!

pikerisht pyetja qe behet ne lidhje me kuptimin e kesaj fjale(  monadhe-njesi) eshte edhe shkaku i perdorimit te  saj.        perdoruesi i saj mendon se 80% e atyre qe e degjojne kete fjale do te shprehen ne menyrev adhuruese (ky duhet te jete shume i zgjuar mer jahusmiley).     pra trendysmiley eshte qe sa pak shqip  aq me larte iq-ja.

apoteosi i delinguizmitsmiley  te monada-xhiut

une jam i mendimit se here pas here duhet te fusim nje fjale te tille imponuese qe te rrisim piacen smiley. po ndonjehere i vjetro s'kemi c'ti bejme. psh si mund te perkthejme sufllaqe, doner, apo pica?

eshte ceshtje vullneti dhe deshire.  nqs ti apo kushdo tjeter, nuk e lidh perdorimin e tyre me ndonje pseudostatus(   evropian lalesmiley),ka zgjidhje, te cilat duhet ti japin institucionet e specializuara te gjuhes.    megjithate,suflaqit qe do te thote i pjekur,edhe ne greqi i thote shumica sanduic!  se me kete logjike edhe mishit  te pjekur,apo ne hell, do te duhet ti thoni sufla!

eshte i njejti burim ,si per monaden,si per suflaqet,si per blv italia.

te kane bere pershtypje ato parrullat ne pallate apo kotece pulash-wellcome in peqin, wellcome in qukes citysmiley.

Sipas Leibnitz, monadat kane aftesine per te pasqyruar kozmosin.  "Shqiperia, monada e ballkanit" do te thote qe historikisht Shqiperia ka qene nje pasqyre e gjithe Ballkanit, nje mikrokozmos i gjithe Ballkanit.

Flm shume. 

Kaq desha sqarim. 

 

smiley

Nuk e besoj qe shprehja "Shqiperia,monada e Ballkanit" mund te spjegohet me algjebren vektoriale,apo monadat e Leibnitz-it,ku monada perkufizohet si nje pike metafizike ekzistence.

p.s.

Pardon my french,por "monada" ne gjuhen spanjolle e ka kuptimin e bukuroshes.Pra,"Shqiperia, bukuroshja e Ballkanit".

ahhh, kendej na vjen dhe fjala monedhe..... tani nuk e dime e kishim ne te paret apo greket. 

Monedhe vjene nga "moneta" qe ka qene nje nga epitetet e Heres te latinet, Juno Moneta = "Juno, nje dhe e vetmja". Ne tempullin e Juno Moneta ne Rome, romaket prisnin monedhat si dhe mbanin librat e llogarise.

Te dyja fjalet kane si rrenje fjalen greke "moneres" qe do te thote i vetem, unik.

petroninse,

tani erdhi momenti suprem i fjales "monizem", sqaroja mrroklles kuptimin dhe nga vjen.

 

Monizem eshte fjale e shemtuar. Nje nga ato neologjizmat shterpe qe prodhonin filologet gjermane per tu treguar me zgjuar sec ishin. Fjale pa prejardhje apo rrenje, njesoj se "liberalizem" etj.

po o aktiviste vjeneze po, eshte fjale e shpikur nga ajatollahu, enveri dhe linguistet e shemtuar gjermane qe ishin monoteiste nacionaliste, nuk ishin politeiste internacionaliste aktiviste vjeneze qe i gjunin me sperme turinit gjimnazisteve neper performanca artistike.

 

O fakt Ajatollah Enver: Femrat nuk shpikin fjale te tilla.

 Nuk kam shume sympati per strukturalizmin por gjithashtu e vertete eshte qe njeriu mendon me gjuhe.

Psh qe kur shkrun "i gjunin me sperm turinit" kuptohet perspektivat e dhunshme qe ke ndaj seksit dhe femres.

Qe njeriu mendon me llape, mendonte me llape edhe monist ajotollah Stalini qe me perspektivat e dhunshme qe kishte ndaj seksit dhe femres jua futi ne sume te tyre llapen strukturalisteve ruse dhe te vendeve te Lindjes sa qe gjalle.

Si eshte kjo pune keshto moj Petronise, aksionistet vjeneze qe realisht ju gjujn me sperm turinit yve gjimnazisteve nuk kane perspektiva te dhunshme ndaj seksit dhe femres, une qe pershkruaj teorikisht vepren yve te ndritur paskerkam perspektive te dhuneshme ndaj seksit dhe femrave?!

Po mire atehere po ndrroj shprehjen sipas ajotollah Stalinit: polistat yve jua perkedhelin me sperme fytyren!

 

Une e kuptoj qe kjo jeta jote prej asketi nuk ishte zgjedhja jote e lire por nqs nuk do qe te jete pergjithnje, evito te perdoresh fjalen "sperme" dhe "gjimnaziste" ne te njejten fjali ne komunikimin me te tjeret.

Ti s'kupto asigjo, e para se un nuk jam shprehur se çfar vertet bej, por edhe sikur te shprehesha s'ke per te kuptu gje sepse s'ke as nocionet fillastare per kete pune. Eshte njesoj sikur t'i shpjegohej teoria e relativitetit nje indigjeni primitiv me unaze metalike ne hunde (per ty unaza ne hunde jane librat qe lexon). Nuk di nga t'ja nisesh, eshte pune brezash, duhen breza te tere qe te vendoset themeli i nje lloj tjeter te kuptuari qe s'ka pike lidhje me te kuptuaren shkencor te sumes se Foucault e compangnia bella pederastia me fele te rrumbullaket. Keshtu asketizmi eshte i detyrueshem dhe i dyanshem. As qe kam pasur ndonjehere iluzion qe ne te dy komunikojme. Pastaj jam kurioz te di se sa vete komunikojne ne kete blog? Nuk shoh asnje lloj komunikimi ketu, shoh vetem gjujtje turinit me bajga shoqeruar me ha-ha dhe hi-hi, e çdonjeri e mban veten sikur te ishte me i modhi n'bote, as ja ka nevojen njeriu, as per te pastruar bajgat qe tjetri i ka gjujt turinit.

Ti e ke themelin ne llagap, ke emrin e nje heroi kombetar qe ka qene njekohesisht edhe hero fetar, por t'i je tallur me te dhe me te dyja vlerat e tij: heroizmin e tij fetar ja ke mohuar ne vazhdimsi te ideologjise se ajotollah Enverit dhe aksionit vjenez qe admiron, heroizmin e tij kombetar ja ke tallur perderisa admiron aksionistin vjenez Gunter Brus qe i bie me dore para publikut gjimnazist vjenez duke kenduar hymnin kombetar e duke i sperkatur te pranishmit me sperme.

Keshtu qe mere mbrapsht kete koment tendin, ose merre ngambrapa, gjeji venin dmth.

 

Shkurt vjen nga fjala pellazge limonade, pije freskuese.

s'eshte frut europian. shumica gjuheve i thone Limon, Lemon, Citron, etj. pra njesoj.

latinet i thonin Citrus (ne quajme Qitron keshtu, jo Limonin) 

une per icik mondanitet nejta dhe pa thmi (fmi) - tha gruja zefit kur i erdh letra ameriks smiley 

 

Une nuk e di ku e ke pare dhe degjuar! Por me "monade" kuptohet nje lloj shpirti, nje lloj energjie jete. Kjo fjale eshte perdorur nga Lajbnici shpesh, kur ky fliste per atomet, pasi Daltoni iu rikthye ketyre serish, pas asaj periudhe mesjetare. Sipas Lajbnicit, atomet ishin nje lloj monade, pra trupa me jete, materie me shpirt, si dhe njeriu. Lajbnici pra i devijonte asaj levizje te kesaj kohe, qe sapo po fillonte, te mekanicizmit, qe eleminonte shpirtin si fuqi levizese. (Ky ishte nje shpjegim i shpejte dhe jo i plote, por jo i gabuar.)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).