Ku mund të gjej listën e plotë të 83 delegatëve të Kuvendit të Vlorës më 1912, duke përfshirë edhe ata që munguan apo u vonuan?

 

8 Komente

Lista eshte me teper se 83, jane edhe ca te tjere qe hupaten rruges, dhe ca te tjere qe kishin nder mend me u nis, por kishin ca pune, apo ashtu ishte i pune, ka disa variante.

Un e kam kap kete ide te forte, dhe me te kam shkrujte nje novele retrongambrapamoderne per njonin, nje intelektual te shquar nga fshatrat e Delvines qe niset ne Vlore, por i ndalur rruges (ne Kelcyre) nga nje incident mbi nje ure, u harrua kaq shume me te per ta zgjidhur (psh me sa harqe duhet te ndertohet "Ura me tre Harqe"?), sa mbeti pergjithmone ne Kelcyre (u martua, beri kalamoj, biznes etj), dhe nuk mbante mend per ku  ishte nisur dhe per çfare qellimi ishte nisur.

Eshte tregim i forte qe hudh poshte teorite bergsoniane per kujtesen e Prust ngambrapes, i cili tregon se kujtesen e ke ngambrapa, dmth ti kerkon kujtesen e humbur ngambrapa, dhe kthehesh ngambrapa per ta gjet, ajo hop tenton te dale nga para, e ti vrap kerkon ngapara, ajo ne shoqeri te retros eshte gjithnje ngambrapa, gjithnje retro eshte, perpiqu sa t'dush. 

 

 kujtesen e ke ngambrapa, dmth ti kerkon kujtesen e humbur ngambrapa, dhe kthehesh ngambrapa per ta gjet, ajo hop tenton te dale nga para, e ti vrap kerkon ngapar

 

Raki t fort paske pas mromsmiley 

O tiku...si shpjegohet fakti qe sa thua erdhe vone, delegatet iken, hop lind pyetje:

Po kush ishin delegatet?

Albanische Forschungen
Prof. Dr. Peter Bartl
Ludwig-Maximilians-Universität München
Abteilung für Geschichte Osteuropas 
und Südosteuropas
Schellingstr. 12
D-80799 München
Tel.: +43 89 7934027

http://www.albanien-institut.com/albanie...

 

Kontakto personin e mesiperm.

 

 

 

 

 

 

Faleminderit.

Po email nuk ka? smiley

Ti e paske ne terezi mor vlla.

Shko e pyet Qemal Bej Vloren semos kushedi di dicka. Ose futu njehere ne internet dhe kerko "Ku mund të gjej listën e plotë të delegatëve të Vlorës?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).