Nju Jork, 11 Korrik, 2013

(po germoja tek disa shenime te vjetra ne fb dhe gjeta kete "note" te para tre viteve e cila cuditerisht perputhet shume me eksperiencen time te djeshme. mendova ta ndaj me ju.)

Al-Malik (The King), Al-Qudus (The Holy), As-Selam (The Flawless)

Mbreti, i Shenjti, Ai qe s’ka te meta

 

Dje ishte ditelindja e nenes sime, 10 korrik. Si mund te mjaftoje nje telefonate per t'u cmallur me nenen, apo edhe skype apo facetime? Si mund t'ia urosh sic duhet ditelindjen njeriut me te afert ne jete nepermjet telefonit? Jane momente te tilla qe na bejne te mendojme "A ia vlen Amerika?" A ia vlen gjithe kjo sakrifice? Kjo kohe e humbur nga prania e njerezve tane me te afert e me te dashur?

Dje ishte dite e veshtire agjerimi, nuk arrita te cohem ne kohe per syfyr plus ishte shume vape e zagushi. Si rrjedhoje isha krejt i keputur gjithe diten, si i shkeputur nga realiteti, duke falenderuar Zotin qe koha ecen e nuk ngecen, e dikur do vije iftari.

Per Aksham dhe iftar vajta tek Islamic Center ne NYU, ku para namazit te akshamit pati nje bisede me Dr. Ali Mermer, nje profesor turk, tip shume interesant, qe jep leksione tek ICNYU cdo jave. Po diskutonim rredh perdorimit te kualiteteve tona njerezore per te perceptuar parajsen. Kualitetet njerezore jane tek te gjithe ne, pershembull te gjithe ne duam te kemi nje bote perfekte, nuk duam dhimbje, nuk duam vuajtje, duam lumturi pa fund a pa limit. Duke u nisur ndoshta nga qefji per nje ananas te fresket per iftar, Dr. Mermer solli si shembull faktin se te gjithe ne do deshironim qe ananasi te ishte gjithmone i fresket e asnjehere te mos prishej. Gjithashtu do deshironim qe ai te mos mbaronte, e te mos detyroheshim te shkonim te blinim nje tjeter. Keto deshira per dicka perfekte qe s’mbaron kurre, jane te ngulitura tek ne nga Krijuesi yne, dhe te gjithe i kemi. Parajsa, sipas Mermer, eshte permbushje e pritshmerive tona humane, eshte realizimi i gjithe ketyre deshirave qe ne kemi por qe nuk permbushen dot ne nje bote imperfekte si kjo e tanishmja.

Si mund te shkohet ne Parajse? Hadithi i profetit thote: “Ai, fjalet e fundit te te cilit jane “La ilahe il Allah” (nuk ka zot tjeter pervec Allahut) shkon ne Parajse”. Ne fillim kjo duket sikur thote se nese dikush vdes dhe para se te vdese ai shqipton “La ilahe il Allah”, shkon direkt ne Parajase. Por ne fakt, kuptimi me i thelle i ketij hadithi, sipas Mermer, eshte qe shkon ne Parajse ai qe pas cdo veprimi apo meditimi, e perfundon me “La ilahe il Allah”, pra ai qe eshte i vetedijshem se ne cdo send manifestohet madheshtia e Allahut dhe perfeksioni i krijimit te Tij. Psh, tek ananasi, dikush mund ta shijoje e te flase per freskine e tij dhe shijen e mire, mund te flase per cmimin e tij, per kultivimin ne Kaliforni e me pas ta mbylle me kaq. Por nuk e percepton Parajsen ai qe nuk e mbyll mendimin me madherimin e Zotit per kete krijim kaq delikat sa ananasi, qe kalon kaq e kaq faza rritjeje e pjekjeje, e me ne fund perfundon ne tavolinen tone e na fal nje shije kaq te embel, freskuese, e te deshirueshme. Nepermjet ananasit, vete Zoti nga shpall nje grimce te mrekullise se Tij dhe na paralajmeron per ate cka eshte e mundur ne Parajse.

Islamic Center tek NYU eshte shume qetesues, vendi im i preferuar per iftar e per teravi gjate Ramazanit. Me pamjen e Washington Square Park me shatervanin ne mes, i rrethuar prej gradacelave te Nju Jorkut te ndezura plot drita, te ben te ndihesh i strukur ne nje oaz mes kaosit urban ku ndihesh mire dhe me prane krijimit dhe Krijuesit.

armir

235 Komente

Pershendetje Armir,

Nuk po futem te dogmat se kemi botekuptime thellesisht te kithta por kam nje pyetje ne lidhje me kete thenie te Mermerit: "Parajsa, sipas Mermer, eshte permbushje e pritshmerive tona humane, eshte realizimi i gjithe ketyre deshirave qe ne kemi por qe nuk permbushen dot ne nje bote imperfekte si kjo e tanishmja." Pra parajsa ndryshon nga njeriu ne njeri i bie? I bie qe njerezit ne parajse jetokan te ndare, qe paska shume parajsa apo thjesht eshte shume e madhe.

p.s. "ne ketej i themi darke jo aksham"

Aksham eshte fjale e paster shqip sipas fjalorit.

AKSHAM m. vjet.

1. shih MBRËMJ/E,~A . U bë aksham. Hyri (ra) akshami. Në aksham me të ngrysur. Pas (para) akshamit. 
2. fet. Lutja e mbrëmjes, që bëhej nga myslimanët sipas dogmës fetare. Falnin (thërritnin) akshamin. 
* Lule akshami bot. shih te LUL/E,~JA.

 

Po interesante pyetja jote. Nese ne parajse secili nga ne do kete gjithcka qe deshiron e qe ia pret imagjinata, do kete vertete shume gjera te ndryshme ne te njejten kohe. A mund te realizohet kjo ne nje parajse te madhe e te pafundme, apo ne disa parajsa paralele, nuk e di. Por s'do te thote qe eshte e pamundur per Krijuesin, fuqia e Tij eshte absolute, mjafton te thote per dicka "Behu" dhe ajo behet.

Per akshamin ta ka shpjeguar komentuesi me poshte

mjafton te thote per dicka "Behu" dhe ajo behet. 

Po kur e paska aq te lehte ai pse i ka lene popujt qe i falen me shume here ne dite se kushdo tjeter, te jetojne ne mjedis me me shume fatkeqesi?

interesant qe po ma ben kete pyetje sepse sa po lexoja nje "refleksion ramazani" tjeter te vjeter ne fb dhe po postoj me poshte nje pjese qe ndoshta hedh drite mbi ate se sa larg, po shume shume larg, jane muslimanet nga persosmeria e kerkuar prej nje besimtari. Shenimi eshte i dates 13 korrik 2013, por observimi rreth predikimeve teper te dobeta neper xhami te premteve eshte shum korrent, akoma kam te njejtin problem, te gjej nje hoxhe te hajrit te premteve. 

"Al-Jabbar (The Compeller), Al Mutekebir (The Proud), Al Khaliq (The Creator)

Mbizoteruesi, Krenari, Krijuesi

Si dite e premte, isha ne xhamine e Midtown Manhattan per xhuma. Xhamia ndodhet ne rrugen 43, prane Avenue 5. Eshte thjesht kati i trete i nje ndertese komerciale, ku dhomat jane shtruar me tapet dhe jane zhveshur nga cdo lloj mobilje, pervec rafteve te kepuceve tek dera. Tipike xhami e improvizuar e Nju Jorkut, por shyqyr qe e kemi. Zakonisht ne Ramazan xhamite mbushen plote diten e premte, dhe sot ishte vertet plot. Imami, nje burre tek te 50-at me origjine nga Gajana, ne Ameriken e Jugut, mbajti hytben ku foli per gjera te ndryshme, qe nuk i mbaj mend mire, haha, gati asnjehere nuk i mbaj mend hytbet. Ose nuk me frymezojne shume, ose jam une qe s’e kam vemendjen. Por nje gje eshte e sigurte, imamet tane kane vertete nevoje te mesojne te mbajne hytbe me relevante e aktuale, hytbe qe nuk te vene ne gjume duke perseritur te njejtat gjera si ne klase te peste, por qe te angazhojne si qytetar aktiv qe ke nevoje te mendosh e debatosh rreth ceshtjeve konkrete qe prekin jeten tende private e komunitare. Mbaj mend vetem qe tha se projektet e bamiresise se xhamise neper bote po shkonin mire: nje shkolle ne Gambia, jetimore ne Bangladesh, dhe xhami ne Senegal. Te gjitha nepermjet donacioneve te besimtareve te kesaj xhamie te vogel ne Manhattan. Elhamdulilah. Po, mbaj mend dhe qe tha se nese ne qe ishim aty nuk jepnim leke sa duhet kur te dilnim per mirembajtjen e xhamise, javes tjeter do na priste ne kat te pare me listen e anetaresise ne dore dhe nuk do lejonte asnje brenda qe nuk e kishte emrin ne liste. Ne fakt vjet ne Ramazan e ka bere kete pune, duke mos me lejuar te hyj ne xhami nje te premte ngaqe nuk e kisha emrin ne liste, e duke me merzitur pa mase. Por c’ti besh, keta imame kemi. Ose, sic tha dikush, qellon ndonjehere qe hoxhallaret edhe bejne dicka me mend.

Armir nuk e di si i ke marredheniet me sarkazmen por komentuesi me duket sarkastik. 

Qenka e vjeter, 2013,

p,s. kujt i thone ananas ne shqip! pineaples?

Armir, te isha si ty do te beja cmos te vija ketej. Jannah te them!!!

Dhe ke te drejte, myslimanet e mire gjithmone i perfundojne mendimet me "nuk ka zot tjeter pervec Allahut". Pas iftarit, princi sa here kthente goten e xhoni bluse, thoshe "La ilahe il Allah". Faleminderit! Perkthimi yt me ndihmoi te bej lidhjen! Te premten tjeter do shkojme ne Meke. I'll let you know! 

Rri se po me ben ti hipi avjonit qe tani... vetem mos me perzie pe ata lloj princrash hipokrite se nuk i duroj dot. Te pakten ti je i sinqerte ne mosbesimin tend, ka lezet, di ca me prit

Po c'pret? Nisu te them!!!! Ketu i presin myslimanet e botes mbare me krahet hapur. Ok, nese nuk je venali ke ca probleme te vogla me arsimin, mjeksine, sistemin juridik, po c'rendesi kane ato kundrejt te qenit kaq afer Mekes? Une te them nisu!!!! 

I presin krahehapur, por po te jesh Iranian ka dhe shtypje si miza me nga qindra veta gjate pelegrinazhit...

Nga perspektiva e nje artisti, parajsa e vertete eshte shprehja e vetvetes ne skene dhe/ose permes krijimtarise se tij artistike.Une do thoja qe ushqimi eshte thjesht nevoje jetike, mjafton te me mbaje gjalle, por pa art, pa performance jeta ime do ishte nje ferr.

Mire e ke ti daku, po problemi eshte se Islami na e keni kthyer ne sistem kontabiliteti, me kredite e debite, me pluse e minuse, dhe me fuqi biles. (nje nate agjenimi eshte sa X nete te zakonshme)

#ProblemTha!

Edhe un s'e kam qef ate menyren e te menduarit duke llogaritur sevapet e cdo vepre te mire etj etj, por nga nje ane eshte e nevojshme per mendjen e njeriut per te arritur ti vere vleren dickaje e ta beje te prekshme. Kur i thua lexo Kuran se merr shume sevape, nuk i ngjit njesoj si kur i thua merr 10 sevape per cdo germe.

Ose kur thote Zoti ne Kuran se Nata e Kadrit (e cila ka mundesi te jete aty nga 1 Korriku sivjet sa per informacion) eshte me e vlefshme se 1000 nete. Tani kjo eshte sa per te bere lidhjen ne mendjen e robit me vleren e kesaj nate, se vlera e vertete, nese e arrin dhe e perjeton, thuhet se eshte e pamatshme. Eshte nje eksperience qe te nderron krejt jeten dhe te hap syte ndaj gjtihckaje qe ekziston pertej asaj qe perjetojne shqisat, e nuk mund te matet thjesht me numer netesh.

Po prit tani o lla! Si mund te thush qe Kurani eshte prova shkencore e vet jetes, dhe kur vje puna te kuantifikimi real qe gjen ne te, thu eshte thjesht alegorike? haram me duket mu...

O njish, 

 

Sado llogari te besh, askush nuk mund te mjaftohet me veprat e veta. Nese peshon ne njeren ane syrin qe te eshte dhene dhe ne anen tjeter veprat e tua, peshorja do rendoje me teper nga syri. Nese mendon te kunderten, shto dhe veshin ne anen e syrit! Nese mendon te kunderten, ke probleme me logjikimin e ceshtjes!  smiley

Ah po, vetem me meshiren e Zotit mund te dale totali pozitiv! smiley

Refleksione qe permbledhin gjithe veprimtarine ditore te njeriut (urimin per nenen, etj) rreth strumbullarit te hadithit La ilahe il Allah (nuk ka Zot tjeter pervec Allahut). C'pasuri filozofike!!! Dhe te besosh se ky Zot (Allah) ka krijuar Universin e pafund, token, kafshet, njeriun, natyren, konceptet, e sa e sa te tjera, te cilat e frymezojne njeriun, e bejne te mendoje pa fund. Pas ketyre ky Zot (Allah) i jep njeriut nje liber, me emrin Kuran, qe ta mbylli kerkimin dhe frymezimin e tij, nen shprehjen la ilahe il Allah!!! Kjo shprehje dhe sa e sa te tjera nga Kurani, justifikojne pastaj krimet, luftrat, vrasjet (deri makabre) te ketyre besimtarve te mire gjate ketyre 1400 vjeteve, sic kane justifikuar edhe nder religjione te tjera, gjate gjithe kohrave te njerezimit! E te tjere pastaj perpiqen te shpetojne fene e tyre, duke thene se ata kriminele te poshter abuzojne ne emer te fese tone. Keta fetare (gjithe jeten e tyre hipokrite) nuk i pergjigjen nje pyetje te vetme: kur Zoti i paska dhene njeriut te tokes fjalet e tij (Bibla apo Kurani, apo te dyja), keshtu e ka trajtuar kete njeri si dicka mjaft te rendesishme ne kete Univers, atehere perse Ai paska krijuar nje Hapsire dhe Galaktika te pafundme, te cilat nuk i sherbejne njeriut? Vetem nje e miliarda e miliardit pjese (0,00000000000000000000001 %) e Universit do ti mjaftonte Galaktikes tone, Rruges se Qumeshtit, per tu vertitur ne Hapsire! Dhe te mos harrojme, se sistemi yne diellor nuk ze as 1 te milionten pjese ne kete Galaktike! A nuk mendojne keta fetare se po blasfemojne, duke shitur denglat e tyre mesjetare per pune te Zotit?!? 

O Karli, 

Me lejo te te them qe, asgje ne kete univers nuk eshte e tepert. Nuk eshte e kote. Nese para shume vitesh, supozohej qe bajamet dhe zorra e trashe te ishin te kota, del qe bajamet jane si nje mburoje pritese per te gjitha mikrobet qe tentojne te hyjne ne trup dhe zorra e trashe sherben si nje stomak i dyte. Pra, nese ty te duken gjithe ajo galaksi si e tepert me lejo te te them qe e ke gabim meine freunde* 

In addition, Ligji i pare i termodinamikes (Une mbaj mend ta kem bere ne klase te 5-te ose te 6-te se di nese ju e mbani mend apo jo) thote qe: Nxehtesia transmetohet ne cdo hapesire  ku gjen vellim dhe ndalon kur ka arritur nje energji konstante. Me e thjeshte, nese ti e ke doren e fothte dhe nje person qe ty te pelqen shume, e ka doren e ngrohte, kur ajo vendos doren e saj mbi tenden (dhe ti lumturohesh.. smiley ) energjia do tejcohet midis dy trupave (njeri i ngrohte dhe njeri i ftohte) deri sa te arrihet nje temperature normale. Tani, vendose pak trurin ne pune, nese galaksia nuk do zgjerohej http://www.nasa.gov/mission_pages/spitze... dielli, thjesht do e kishte bere token te pajetueshme, qe do te thote, njeriu nuk do arrinte qellimin e jetes per te cilen ka ardh. 

 

Ne cdo gje ka njer urtesi dhe balancim perfekte. Nuk ka shperdorim! 

Ate them dhe une! Prandaj c'hyjne ne pune gjithe ato thenie te Bibles dhe Kuranit qe e bejne boten tone dhe njeriun si qendra e Universit!?!

Me fal, pyetja juaj eshte, perse na duhen keto libra si Bibla e Kurani?! 

Apo, perse e tregojne njeriun si qendren e universit?! 

naughty_male, a e shikon me sy, ne televizor, neper libra kete Univers kaq te madh e te pafundem? POOO! (Po e zeme se ke pare dhe lexuar mbi Universin.) A e ke lexuar Biblen dhe Kuranin, apo qofte dhe njerin prej tyre? POOO! (Po e zeme se i ke lexuar, apo qofte dhe njerin prej tyre.) A nuk e dallon tani dot madheshtine e te parit (Universit), i cili sipas ketyre fetarve eshte krijuar nga Zoti, dhe nuk e dallon dot vogelsine e te dytit, librave fetare, te cilet po sipas ketyre fetarve jane krijuar nga Zoti ose nen shtytjen direkte te Tij? Pra, si ka mundesi te thuash se eshte po ky Zot qe ka krijuar kete madheshti te paimagjinueshme nga mendja jone (Universin), e nga ana tjeter te thuash se po ky Zot ka krijuar apo ndikuar ne krijimin e ketyre dy pacavureve (Bibles dhe Kuranit), qe bejne fjale vetem per njeriun dhe idiotlleqet e tij?!? Ketu une shoh nje kontradikte qe ti ose ben sikur nuk e shikon, ose je i verber dhe nuk e shikon me te vertete!

O djal, po ti nuk paske kuptuar kryesoren e gjithe ketyre..smiley...

 

O cun, a shen ndonje qenie tjeter te ngjashme me njeriun verdalle teje ti?! Nese po, ke dhe cfare e ben ate te ngjashme me njeriun? 

 

Nese jo, perse nuk sheh te ngjashme tjeter me njeriun? 

 

Pas ketyre, mund te fillosh te kesh nje insight mbi ate "kontradikten" qe shprehe...

hmmm, do e quaja durimin nje pike kyce ne kete komunikim i cili, ka per baze mjetet dixhitale! smiley

Tani e kuptova une problemin tend naugty! Ti nuk e njeh Universin fare, ne te kundert do te dije se mundesia e zhvillimit te nje jete deri diku te ngjashme me kete tokesoren mund te ekzistoje e shumta ne me pak se 10% te sistemeve diellore te galaktikave te ndryshme te Universit. Pra nga 100 milion sisteme diellore qe ka afersisht nje Galaktike here 100 miliard Galaktika qe duken deri sot ne Univers, i bie qe nga ato milion-miliarda sisteme diellore te kete mundesi jete ne vetem 10% te tyre. Zbriti kesaj shtadet e zhvillimit, pastaj format e tjera te jetes, e se fundi edhe mjetet dhe llojet e ndryshme te komunikimit, kuptohet vete pastaj se sa e mundur eshte qe ne te arrisim ndonjehere te komunikojme apo te dallojme qeniet e tjera jetesore!.. Vetem sistemi diellor me i afert me sistemin tone diellor eshte nja 4,5 vjet drite larg nesh, cfare do te thote se me mjetet tona te sotme duhet nja 10 mije deri 20 mije vjet te shkohet atje. 

Pas kesaj panorame, si dhe parashikimit te zhvillimit tone njerezor ne te ardhmen, besoj e kupton ne cilin shtad zhvillimi jemi ne sot, keshtu besoj se nuk do te pyesesh me "pse une nuk shoh ndonje qenie te ngjashme me mua"!... Jeta ekziston edhe diku tjeter, qenie jetesore po ashtu, por mundesia e parjes dhe e komunikimit i bie te jete per 10 mije vjete tokesore rreth 0,001%. 

po mire mo cun...problemi yt me kte ku eshte se me plase... smiley

 

Une jam shume dakort qe ka qenie jetesore te tjera pos njeriut dhe Kurani flet dhe per to...

Se kuptoj tani pyetja jote, kontradikta ku eshte? smiley

Un s'kam asnje problem o naughty, une vetem te sqarova ty se Universi eshte i pakapshem nga mendja e njeriut, ndersa Bibla dhe Kurani yt jane mjaft te kapshem nga mendja e njeriut, per t'mos thene banal, sepse flasin vetem per njeriun dhe per probleme ditore tonat, perfshi aty skllaverine, menstruacionet e grave, tradhetira, vrasje, ndarje te plackes se grabitur, etj.. Dhe te dyja keto (Universin dhe librat fetare), thoni ju fetaret, i ka krijuar Zoti. Por ketu ka nje kontradikte o naughty, sepse nese Zoti ka krijuar kete Univers kaq madheshtor, (cfare une do ta besoja me kenaqsi dhe e besoj ne nje forme paksa me ndryshe), ky Zot nuk mund te jete kaq banal dhe i vogel sa te merret me ca budadalleqe qe permban Bibla dhe Kurani! Kam kaq here qe po te sqaroj po te njejten gje dhe ti akoma ben sikur nuk kupton!

Tani na thuaj ti ne cilen sure dhe ne cilin ajet flitet ne Kuran per qeniet e tjera jetesore pos njeriut, pervec disa kafsheve te planetit tone?!? Ne te kundert ti genjen, ashtu sic genjejne ata miliona njerez (perfshi ketu edhe hoxhallaret dhe imamet) qe na thone se Kurani eshte fjala e Zotit! 

O njish, ne Kuran flitet per xhindet per shembull. Flitet per engjejt. A hyjne keto ne konceptin qe ti konsideron si qenie jetesore pos njeriut? Nese jo, ma sqaro pak konceptin qenie jetesore pos njeriut. 

 

O i madh, Kurani nuk eshte nje gje e vogel. Nuk mund te jete nje gje e vogel. Kam pasur mundesine ta lexoj Kuranin mbi 10 here, dhe cdo here qe e lexoj te jep nje kenaqesi me vete. ME thuaj ti, a e ke lexu ndonje liber me teper se 3 here dhe te shtohet kenaqesia per ta lexuar? 

Nuk dua te kaloj tek aspekti gjitheperfshires i Kuranit. Me thuaj ti nje autor perfekt i cili flet ne menyre te sigurt dhe pa gabime ne shkencat e filozofise, gjeografise, historise, juridikut, psikologjise, sociologjise, matematikes, inxhinierise etj etj...

 

Dhe me thuaj nje qenie ne kete bote e cila nuk i sherben njeriut. Elefanti mund te kete permasen e 5-6 njerezve bashke por ti, i lidh nje litar te holle, e terheq dhe ai te vjen pas (Ka raste kur keta te fundit dhe cmenden por, po te tregoj ate qe eshte). Kur cod gje ne kete bote vertitet rreth njeriut atehere, per cfare duhet te flasin keto libra?

Me thuaj, a sheh ndonje ndryshim mes njeriut dhe kafshes? Nese po, cfare? 

Prandaj dukesh pak si jo ne rregull nga trute ti, se paske lexuar 10 here Kuranin. Kishte te drejte ai danezi te karikatura, ka njerez qe nuk e dine se ka edhe libra te tjere pervec Kuranit. Apo ti je nga ata qe e dine qe ka libra te tjere, po nuk kane nevoje per to, se Kurani i ka te gjitha "mrena". Na hiq nje kureshtje te pakten, edhe sa here te tjera ke nder mend ta lexosh. Apo aty mbi Kuran ka per te te dale fryma.   

Une nga trute ndjehem relativisht mire dhe di shume mire cdo liber tjeter. Kuranin nuk e kam lexuar 10 here, e ke lexu gabim!  Fryma se ku me del mua pak rendesi ka, mjafton te mos me dale ne Kine! Nese ke ndermend te besh nje bisede me baza te forta logjike ok, nese jo, nuk me pelqen te harxhoj kohen kot me nje peme me fruta fallco! : )

Ti ku ta gjesh te te dale shpirti ne Kine. Vetem logjike nuk kane kokrra si ti, po vetem injorance e verberi, keshtu qe nuk ka se cfare te diskutosh, pervecse te tallesh menderen. 

naughty_male , po pse nuk lexon Kurani-Biblen shqiptare  Vizione te Qarta . 

dude just killed it with 1 sentence, do thosh july 23nd

Mudn edhe ta lexoja...sa kushton si liber?! A ben dhurata?! : )) Thash te pyes iher jo per gje. 

Kushto 500 leke ose 5 euro , po ne Greqi nuk e gjen smiley

Po mire se tani afer do vij ne shqiperi, te premtoj qe do e blej. A behet gje per ndonje firme dixhitale? smiley

çfare eshte kjo i dashur, firme dixhitale, une s'mirrem me firma. Une kam bere nje liber qe udhe-rrefen, udheheq drejt permisimit te vendit dhe shqiptarve. 

Mire mire...te thash qe do e lexoj...varja...tek cila librari e gjej? Apo, ku do neper tr? 

E gjen ne disa librari te Tiranes, Durrsit, Kavajes, Elbasanit, Librazhdit, Shkodres, Lezhes, etj. 

Ke te drejte, kur te behet jeta stereotip s'ke faj! Te kuptoj. Kur s'ke cfare te diskutosh..rri aty, ulu dhe mos komento vend e pa vend! 

Kur flet per stereotipe e logjike nje kokerr si ti qe jeton me parafabrikatet e dogmes dhe qe ka lexuar mbi 10 here librin ku i gjen te gjitha te vertetat e ameshueshme.Shko se te erdhi koha per te ngritur bythen.

qafsha te gjith ky ka per te shperthy naj godine ne amerik

Jo jo, me ka dhone fjalen qe takimin me zotin do ta bej kenej.

aman mer vetem te mari veten e vet me qafe

Kur s'keni ci beni gomarit samarit do i bini! 

 

Jua thashe edhe njehere...nese nuk keni tru, kohe, intelekt, informacion, mbi cfare po flitet, pse merreni me llafe kot sa larte poshte?! Nje dije e papervetesuar eshte me mire mos te jepet fare apo, kjo eshte me e mira qe mund te beni? Ofendo njeri, e pret tjetri, nuk eshte nevoja te beni te shkathetin me komente se i shkathet jam vet. Por, keni te drejte nga njera ane, kur nje personi i thuaj shife ke ujkun perpara dhe ai te komentoje ku jane gjurmet, nuk bej dot i shkathet! Klm! smiley

Kam dy pyetje!

Libri i pagabueshem eshte shkruar nga profeti Muhamed? 

Nuk ka asnje pike kuptimi ta quash Islamin fe te terrorit. Ky eshte t'ia fusesh vetes. Libri ne fjale eshte i gjithe "biased",  nga fillim deri ne fund. Me thuaj, sa raste do te mjaftonin te te parashtroja per ta sqaruar kete?!  

 

 

Leri biased, merru me ato qe thote, hidhi poshte ne mundsh or bir. C'rendesi ka se nga kush eshte shkruar, titulli eshte thjesht etikete, si ato te kavanozave. Por ja po ta them edhe nje here, ky libri eshte shkruar nga ata "tifozat" e pales tjeter, dhe njerez si une s'kane c'te bejne tjeter, vetem te shohin si te dy palet ia nxjerrin budallalleqet e "librave te shenjte" njeri-tjetrit. 

 Ajo qe une nuk kuptoj eshte perse lodhen me rob si ty por, mu pergjigj 2 pyetje per vazhdimin e diskutimit! 

Edhe nuk e di pse merrem me peme pa kokrra si ti,po meqe e nisaxnuk e kuptoj c'lidhje kane pyetjet e tua me ate qe po them une.Edhe nje here nese nuk e ke thithur,Kurani,ashtu si edhe Bibla,jane libra naive kur eshte puna per anen shkencore,te mbushur plot gomarlliqe e kontradikta.Te solla librin qe merret me budallalliqet e Kuranit,dhe te thashe,po deshe,kur te kesh kohe,sqaroji ato qe thote libri dhe thuaj pse jane te pasakta,dhe hiqja njollen Librit te Pagabueshem.

Mos u merzit, ti dukesh si tip qe, edhe nese une i sqaroj te gjitha ato qe thote libri si te pasakta, ti serish nuk do ndryshoje mendim. Te pakten une keshtu besoj, ti si mendon?! 

Po ti provoje nje here,se si eshte ajo puna: "pa vene gishtin ne plage".Ja po te ndihmoj une me nje nga pasaktesite qe me kujtohen sipas atij librit.Ai libri thote qe ne Kuran thuhet qe pas lutjes se te premtes Allahu krijoi Ademin,njeriun e pare.Tani,kush po falej,kur nuk ishin krijuar njerezit.Mos me thuaj qe vete Allahu.Tani do te te them mendimin tim modest per Zotin dhe librat e shenjte.E kam thene dhe here tjeter ketu dhe e urrej te perseris,po meqe keshtu shkoi puna,rrotullohemi 360 grade.Po,Zoti ekziston.Vecse kahu i krijimit eshte i kundert nga ai qe thone fetaret.Nuk i krijoi Zoti njerezit,po njerezit Zotin.Kane krijuar mijera zota njerezit.Nuk i krijoi  Zoti sipas shembelltyres se vet,e krijuan ata Zotin/zotat sipas shembelltyres se vet,ne nje kuptim te gjere kjo shembelltyra,ate te mendesise a botekuptimit.Prandaj edhe Zoti i cifuteve ishte aq i keq,e eger ishte koha e shoqeria atehere.Prandaj edhe Zoti i te krishtereve e flijoi te birin,se flijimi i femijeve ishte shume i perhapur atehere.Te jesh i sigurt po te ishte shkruar Bibla sot,as qe kishte per te ekzistuar ne te historia e kryqezim/flijimit.

Megjithate, per librat e shenjte,po, e pranoj qe nuk jane te zakonte.Po ashtu,nga ana tjeter dihet qe jane shkruar (e kanonizuar,ne rastin e Bibles te pakten) nga njerez.Une nuk e di ne kane pasur frymezim hyjnor a jo,po di ate qe eshte e dukshme qe ajo qe the per pagabueshmerise (edhe psikologjike(!),cfare do te thote kjo nje here) te Kuranit,eshte nje budallallek me brire .

Argendis, faleminderit per komentin, mendimin e hapur dhe qe se more me tallje. 

Normalisht eshte nje parim qe, qenie njerezore nuk mund te mendoje, te shpike dicka nga mendja e vet pa e pare pa pasur haber per te me pare. Pershembull, nese une te pyes ty, cfare ngjyre ka dhoma ime? Truri i njeriut menjehere fillon mendon per forma dhomash te cilat ka pare dhe ngjyra te cilat i njeh. Pershembull, nese i thua dikujt qe, krijo nje ngjyre te re. Gjeja e pare dhe e vetme qe i vjen ne mend eshte te bashkoje ngjyra te cilat i njeh, i ka pare per te bere nje ngjyre te re. Por, truri i njeriut nuk mund te shpike dicka nga hici. 

Po ashtu, truri i njeriut nuk mund ta mendoje dot, qe e gjithe kjo gjithesi ky perfeksion ku 400 mije lloje kafshesh e bimesh perputhen me njera tjetren ne menyre perfekte nga ku, humbja e njeres prej tyre con ne prishjen e jgithe zinxhirit, nuk mund ti atribohen te gjitha Zotit. Nuk munden pasi, truri i njeriut nuk mund te perceptoje dot nje fuqi te tille. psh. imagjino 1000 persona te verber te vendosur ne rradhe dhe secili prej tyre ka nga 1 gjilpere ne dore. Truri i njeriut nuk mund te perceptoje, imagjinoje dot nje "krijese" si Zoti, i/e cili do i bente 1000 njerezit e verber ti hidhnin gjilperat me rradhe dhe cdo gjilpere te hynte ne vrimen e gjilperes se meparshme! Nje fuqi e frikshme te cilen truri, logjika e mohon. 

Dua te vij ketu qe, nese Zoti, nuk do sillte persona te cileve do u mundesonte nje perdorim truri me te madh nga njerezit normale (nje njeri normal mund te perdore deri ne 10% te aftesise se trurit te tij, maximumi?! nje thashethem i tille). NEse Zoti nuk do dergonte profete te cilet do thoshin qe Zoti eshte nje, ne do krijonim zota per cdo gje per te shpjeguar cdo fenomen qe ndodh. Serish, nese profetet do ishin genjeshtare, nuk mund te shpiknin nje genjeshter per Zotin qe eshte 1 pasi mendja e njeriut nuk e percepton dot nje dicka te tille. Me kupton? 

Jo,nuk te kuptoj,me fal.Cdo te thote mendja njerezore nuk mund te perceptoje nje Zot te vetem.Kush e tha kete?E perceptuan hebrenjte si me racionale,sa te kemi nga nje zot te vecante per cdo gje,me mire te kemi nje zot per gjithcka,do kene thene.And the rest is history me te krishteret e arabet pastaj.Por edhe nje here,meqe te eshte dashur t'u pergjigjesh shume vetave ketu,zanafilla e bisedes sone,eshte pagabueshmeria apo jo e Kuranit,jo ekzistenca apo jo e Zotit a perceptimi i njeriut per te.

naughty, qe mos ta zgjasim se edhe artikulli po iken, gjithashtu une nuk e kam per detyre te ta ndrroj ty mendjen, as ti te tjerve, le te qendrojme tek problemi qe nise ti qysh ne fillim. Kemi ne njeren ane Universin e pafundem me kushedi se sa e sa planete me jete dhe me gjithfare qeniesh jetesore krejt te ndryshme nga njeriu dhe kafshet e tokes, nga ana tjeter kemi librat e tu fetare. Keta libra fetare, nese do te ishin nga Zoti, do te na flisnin jo vetem per jetet e ndryshme ne Univers, por padiskutim edhe per disa nga arritjet e njeriut ne te ardhmen; pra do te benin fjale per mjete fluturuese (earoplanet), per lenien e tokes nga njeriu (anijet kozmike), per rruget e asfaltuara dhe mjetet levizese (makinat etj.), do te na tregonin per kontinentin ne jug e me tej (Antarktiden, Australine, Ameriken), do te benin fjale per ato qe njeriu i atyre kohrave kur ato jane shkruar nuk i dinte. Mirpo ato flasin vetem per popujt dhe kohrat ku dhe kur jane shkruar. E kupton tani ndryshimin? 

Mire se nuk arrin ta dallosh kete ndryshim, por te pakten a arrin ta dallosh genjimin e vetvetes!?! Sepse sapo the, qe ne Kuran flitet per qenie te tjera jetesore, dhe tani na thua se keto jane xhindet dhe engjejt! Xhindet dhe engjejt nuk jane qenie jetesore, sepse po te ishin te tilla ne do ti shihnim ato, ashtu sic shohim cdo lloj tjeter qenie jetesore! Prandaj perse i vesh Kuranit atribute qe nuk i ka?!? Nese ti do te besosh se kurani (apo dhe bibla) jane nga Zoti, beso! Kjo as i ndreq dhe as i rregullon kujt pune. Por te tille genjeshter, kur t'ua shesesh te tjereve, perpiqu qe ta besh me kontekstuale, dhe jo aq bajate, se vetem demton besimin tend dhe e ul vleren e nje diskutimi.

Persa i perket nje autori perfekt ne filozofi, ekonomi, etj., nuk ka as ka per te patur. Dhe e di pse? Sepse gjithshka eshte ne ndryshim te perjetshem! Lexo Hegelin se do te te hapet horizonti shume.

Normale qe Kurani flet dhe per arritjet e se ardhmes, si mund te mohohet nje dicka e tille? 

Psh, Ne kuran thuhet shume qarte qe: Ne e beme cdo krijese prej uji, A nuk po besojne ata? Dhe ke citoplazmen e cila eshte baza e materialit qelizor te perbere nga 80% ne forme fluide dhe ne librat e biologjise kalon si uje. 

Thuhet qarte ne Kuran : Ne e beme qiellin tavan mbrojtes dhe ata serish po largohen nga shenjat tona. Dhe ky eshte nje fkat shume i qarte shkencor ne ditet e sotme persa i perket shkalles se ozonit e cila e mbron token nga rrezet letale. 

Thuhet shume qarte ne Kuran qe: Ne e ndertuam universin me fuqine Tone dhe ne e vazhdojme ta zgjerojme ate. Kye shte nje fakt qe NASA e zbuloi vetem ne 2012. 

ME pas, kurani tregon shume qarte fazat e ardhjes se njeriut ne jete: https://www.youtube.com/watch?v=GnIuwqAq...

Kurani ben shume qarte nje krahasim ku thote qe, atyre do u ngushtohet kraharori sikur te ishin duke u ngjitur ne qiell. Eshte nje fakt tashme qe me rritjen e lartesise niveli i oskigjenit ulet dhe shkakton probleme me frymemarrjen e cila con ne ngushtimin e rrugeve te saj. 

Per keto ka referenca dhe mund te ti paraqes thjesht, do me lodhe shume pak. Nuk mund te ndryshoje mendjen e askujt , ne thjesht po diskutojme. Ti po paraqet nje ide tenden une iden time. 

O djal, gjithcka nuk mund te jete ne ndryshim te perjetshem. Nje gje qe ka nje fillim ka dhe nje fund. Po marr diellin si shembull per te ta shpjeguar kete fakt. Ne menyre qe dielli te vazhdoj detyren e tij, cdo sekonde 620 metric tons te atomeve te hidrogjenit shnderrohen ne helium ne menyre qe dielli te ndricoje. Dhe kjo sasi hidrogjeni qe eshte 90% ne diell sipas NASA-s, konsumohet me kohen dhe vjen nje kohe qe do mbaroje. Pra, jo cdo gje do vazhdoje ne ndryshim te perjetshem. Pasi nje dicka qe ka nje fund si dielli i cili eshte baza e ketyre galaktiva qe ti permend ka dhe nje krijim.  

Sa per qeniet e tjera ti nuk i sheh sepse nuk je i afte ti shohesh, je i kufizuar dhe nuk je ne gjendje te eprdoresh aftesine e trurit tend ne 100%, dhe ky eshte nje fakt shkencor.  Ti nuk arrin te shohesh dot as eren, vetem je ne gjendje te shohesh kur hedh pertoke peme e cati. Nuk eshte jonormale te mos te shohesh xhindet e engjejt. 

Ne fakt kurani, apo bibla apo leshi edhe preshi asnje gje nuk thote shume te qarte ... vetem mendjet tuaja pasi i lexoni mbi 10here arrini tja u perngjasoni pershkrimeve te QARTA te NASAs. Ato jane te qarta dhe jo paragrafet e mykyra te kuranit. 

Se po te ishte per qartesi, pse mos ne e jepte ky allahu juaj tamam perberjen qelizore, pse duhet te nxirrnim syte ne me shekuj. 

Pse mos na thoshte se cfare permban atmosfera shqeto kur e paska bere me duart e tij. Pse mos na tregonte dhe aftesite e universit, vrimat e zeza, vetite e kohes dhe shpejtesise po duhet te dilnin einsteinat? 

Ore shiko edhe njehere mire aty ne kuran mos thote gje per kurimin e kancerit se plasen njerezit. 

Po si ore koke mykur nuk e pyesni njehere veten se c'fare lloj zoti eshte ky qe pasi te ben te detyron te thuash "nuk ka zot tjeter pervec allahut"? Ky zot qe i beri te gjitha i ngelka qefi po se the ti kete sa here te hash e te pjerdhesh? Ky allah qe mbi te gjitha na dha edhe kancerin e femijeve. Po mire hajde varja ketyre te paudheve te rritur, po femijet pse duhet te vuajne ne ate menyre? Qe ju shpelafte mortja juve edhe ate allahun tuaj. 

S'ka pune Allahu me kancerin e femijve. Neqoftese do me dite shkaku i kancerit te femijve jane kanceroze si puna jote, qe e kane kancerin potencialisht ne llape, e llap e llap pa pushim maskaralleqe perhapin kancerin ne bote.

 

Ore te ishte ashtu une e mbyll llapen menjehere, po ja qe problemi jane tru-tharet si ty e keta me siper qe lexoni nga 10 here e na cani koken me budalleqe, po kur ju konvenon juve allahu spaska pune me kancerin e femijeve, majmuna! 

Ti nuk e mbyll dot llapen sepse misioni yt eshte te perhapesh kancerin dhe te akuzosh per maskaralleqet e tua personale Pastertine dhe Dashurine Absolute.

Ti ndoshta mund ta mbyllesh llapen nese do te dale kanceri ne llape, ndoshta frika e vdekjes do te beje derman, sikur i ka bere derman shume trimave llapaqene kanceroze qe kur kane pare Deren e Lemes i kane thirrur mendjes, e te pakten llapen e kane mbyllur me shprehjen: "Ne me lazem!".

 

po mo po une me mision jam ... si ata vllezerit e tu ne raka smiley

E bukura juaj eshte, qe asgje nga keto qe thashe nuk mohoni dot. Duke mos e mohuar e coni ceshtjen vend e pa vend. Nuk i beni pyetjet si duhet. Ka inat, ka mllef ne ato qe flisni dhe kete e kuptoj shume mire pasi njeriu ndikohet nga cdo lajm qe sheh. 

Ato te verteta shkencore qe iu permenda nuk i mohon dot askush...pasi thjesht jane shume me teper ne numer se aq per ti quajtur dhe koincidence. Po te jap vetem nja dy shembuj, 

And certainly did We create man from an extract of clay. Then We placed him as a sperm-drop in a firm lodging.Then We made the sperm-drop into a clinging clot, and We made the clot into a lump [of flesh], and We made [from] the lump, bones, and We covered the bones with flesh; then We developed him into another creation. So blessed is Allah , the best of creators. 23:12-14 

Eshte kjo accuracy nuk mund te jete rastesi. Aq me pak kjo, https://www.youtube.com/watch?v=cXuNQSf6V2E

 Mund te mohoni cte doni por, jo ate qe nuk mundemi, me vjen sinqerisht shume keq pasi do doja t'ju jepja te drejte. Me shume mundesi kaq nga une. Mos te lodhemi me gjate! 

 

Po ku dime gje ne o "naughty_male" - vazhdo beji qefin allahut ti se per ty ai do kete jo 70 po 140 virgjeresha tu te prit tu me shalet hapur. 

Nejse, mire jps...si te thush ti! 

naughty_male, po jep a derzi nje pershtypje a mendim per tregimin ' Aeroporti i Zaventemit ' . 

Shume mire po e ben Pjer qe po i thua. A thua t'i pelqeje puthjet e tua me te cilat the vete se po blen komentet?

Te premtoj qe do e jap pershtypjen...por, per momentin jam pak i zen per te lexuar 3200 fjale te atij artikulli. 

70 virgjërusha. Allahu eshte i madherishem.

Deshte te rrosh ti zotrote pastaj si parazitet -a ? Nen hije pallme ha banane .. keshtu thote fqiu im i pare

Aty ku Zoti japi kushtet per jetes ,popujte nuk u zhvilluan .( sipas tij ) Ja shiko ekuadorin , reshje dielli ..zgjate doren ha fruta e asgje me shume , ( parazit te tipit qe kerkon ti ) pa shikoje  japonezin e skandinavin prap thote fqiu ime  , asgje nuk paten , pllaja e shkrepa u zhvilluan e u ndertuan ..

p.s.

kujdes mos me acaro heretikun  ne keto nete te medha e te shejta se nuk ta ka me borgje qe halli jote te humb  gjehnetin ...

Heretik, lere çeshtjen e fese, se kjo gje ka sjell konflikte, por lexo tregimin tim; Aeroporti i Zaventemit dhe me jep nje pershtypje a kritike. 

Ti, si gjithe artistet e mdhej (retroartistet), kerkoni pershtypje dhe kritike per veprat tuaja, por ne te vertete kerkoni vetem lajka.

 

Jo i dashur, jooo, e kam thon edhe ne komente te tjera, se; kritika shoqerore apo konstruktive, te ndihmon, eshte ilaç. 

Lexoje artikullin, lere nje koment dhe ke nje puthje nga Pjeri. Me mire se pa gje fare.

Gjembi,

ti e di si shkojne keto pune, nje puthje" implikon me pas (ngambrapa) nje pallim, e une un ja kam ngene pallimeve, nuk merrem me pallime, nuk i bindem imperativit peshkor "ze dashnore!".

Aq me teper me u pallu me artista t'mdhej retro.

Kshu artistin e modh Pjer ta gezoni, jua kam lene juve.

 

Noti thote qe po ja fut kot ti. Allahu i ka parashiku dhe pallimet nga prapaprapa, rrezik edhe te tatin. Nenshtroju te gjithditshmit, meshirusit, krijusit.

..

Meqe jemi te refleksionet e Ramazanit duhet thene qe keto dite pata diskriminimin e pare mbi baza fetare ne Shqiperi. Vajta ne nje fast food por pa e ditur qe ishte kohe iftari, dhe ne menyre ashiqare fastfudxhiu po sherbente naughty-malet para meje edhe pse rradha me takonte mua. kur i thoja kam rradhen me thoshte "he se jane agjerueshem cunat". por gjithsesi isha i qete sepse sic ka thene dhe Shekspiri: "to be or not to be,

                                                                                    that is the will of Allah".

Nuk ka gje, ky quhet diskriminim pozitiv, si puna e 30 % te grave. Grate dhe cunat e agjerueshem mezi i kemi, duhet t'i mbajme me kimet. 

Edhe masturbimet mendore te salafisteve kishim mangut tani.

Ajatollah, keta Mullah Omaret ta merrkan ne kthese, se persiatje per hyjnishmerine e ananasit s'ke shkrujt ndonjehere.

naughty qenka i kote cdo diskutim, pasi vime ne ato perfundime qe kane aritur edhe diskutante teologe shume te medhenj te se kaluares, si Agustini apo Thomas Akuini, te cilet pasi perpiqeshin me te gjitha menyrat te shpjegonin njohjen e Zotit, sefundi perfundonin se Zoti nuk mund te njihet, por vetem te besohet. Hem! Ti na sjell ca thenie qe bibla dhe kurani, ky i fundit si kopje e keqe e bibles, (une nuk e kam lexuar 10 here por vetem 2 here kuranin), me ujin si piknisje te jetes, por pa e ditur se keto dy libra fetare i kane marre nga dijet e lashta greke keto dije, ku uji mbahej si piknisja e jetes. Nese Zoti do ta kish thene kete ne bibel dhe kuran, Ai besoj nuk do te mjaftohej ne kete dije njerezore te kohes, por do te na fliste qysh ate kohe per disa elemente qe ne akoma nuk i njohim, do te na tregonte gjera te mistershme, qe ne edhe sot e kesaj dite nuk do te arrinim ti kuptonim. Mirpo te tilla gjera te mistershme nuk gjen ne Kuran, as ne Bibel, udhefryesen e Kuranit. pse? Sepse jane libra te shkruar nga dora dhe mendja e njeriut. Ti dhe disa te tjere nuk e besoni kete, une dhe shume te tjere e dallojm qarte kete. Ne analizojme, ti dhe bibliku heretik nuk analizoni. Ju vetem besoni pas cdo lloj skolastike dhe dogme. Dakort! Bota nuk ka qene dhe as ka per te qene ne nje mendje! Por ne kete rast, perse duhet vazhduar diskutimi, kur perpara besimit tuaj te patundur nuk merret parasysh asnje fakt dhe analize!? 

Degjo o rrotali qe kerkove te shpetosh njerzimin nepermjet shkences ose materializmin shkencor, e ne fakt vetem pallove materien e Xhenit. Po qe per analize, nje lesh ke analizuar, ke analizuar ne laborator vetem kaken dhe ujet e holle te kapitalistit qe ne vitin 89-te te hudhi shurren ne turi, e ti e fshive duke thene qe "Kar Marksi nuk ka qene kurre marksist, por ka qene kapitalist".

Nese Agostini apo Thomas Akuini apo dreqi me te birin kane thene se Zoti nuk mund te njihet, kjo nuk do te thote qe nuk eshte e vertete e kunderta. Aq me teper qe ka shkencetare dhe filozofe pederaste qe i lexon Petroninsja austromarksiste, te cilet "besojne" se bota nuk mund te njihet.

Bibla dhe Kurani, dhe çdo liber fetar tjeter jane shkruar nga Zoti ne kuptimin se Zoti ka bere te mundur frymezimin dhe revelaten e disa njerzve te caktuar te cilet hedhin ne leter çfare ndjejne (ne kete kuptim jane shkruar nga njerzit, sepse Zoti nuk ka gjymtyre materiale te shkruaje, por ka sekretare qe shkruajne per te).

Bibla dhe Kurani, dhe çfardo liber tjeter themelor fetar, jane libra madheshtore jo nga pikpamja shkencore, por nga pikpamja fetare, ose morale quaje po te duash, ne kuptimin qe synojne te ngrejne shpirterisht njerzit, dhe kane arritur ta bejne kete konkretisht. Mbi kete baze ndertohet shkenca, dmth nepermjet ngritjes se njerzimit ne nje nivel shpirteror nga ku behet e mundur ngritja intelektuale shkencore  dhe çdo disipline tjeter.

Dmth ti si kar marksist je ne gjendje te arrish te shkruash ne kompjuter fjalen "shkence" dhe te analizosh ne laborator ujet e holle te kapitalistit qe te ka hedhur surratit, per kete duhet ti jesh mirnjohes njerzve te kalibrit te Jezuit, Muhametit, Budes etj.

Ndryshe do te ishe akoma tere lesh duke bredh ne pyjet e Leskovikut me kopaçe ne dore.

 

Shume e thelle kjo Ajatollah (se gnosa zotrie) pervec detajit qe eshte krejtesisht ne kundershtim me zhvillimet historike te 2000 vjeteve te fundit. Thuja Galileos (themeluesi i metodes shkencore meqe ra fjala) e Xhordano Brunos keto pallavrat mbi zellin shkencor te feve.

Per fene, njohja jashte librave te shenjte eshte e panevojshme biles e rrezikshme. Ne fund te fundit cdo gje "e vertete" eshte te Librat. Pse te eksploroshe  e eksperimentosh neper bote kur Zoti ta ka thene mesazhin ca eshte bota. Per fene njohja e vetme eshte njohja e Librave. Teorine e relativitetit e ke ne syren x, numrat komplex ne psalmin y, sipas Sektit te Ananasit. Dija jashte Librave te con ne mekat, ky eshte dhe thelbi i moralit fetar, qe ti pretondon se na paska mundesuar shkencen. Jo per gje por dhe Ada(e)mi prandaj u perzu nga parajsa se tentoi te kapte nga Pema e Njohjes. Prandaj dhe i vune flaken shumices se dijes dhe kultures antike. Ate qe ISIS bene sot, misionaret katolik e kane bere per 1000 vjet.

Ore, nuk ishte prift Xhordano Bruno???

O Karli, me mire u mora vesh me jps dhe argendis sesa me ty. Ti me thua, Kurani nuk flet per qenie te tjera jetesore, une ta provova qe flet, ti thua qe nuk i shoh keto, une te dhashe nje arsye nder me te thjeshtat perse nuk i sheh, ti thua, dua qe Kurani te flase per dicka qe nuk u ka ditur ne kohen e vet por, qe ekziston tani dhe keto ti sqarova me disa shembuj. Tani, nuk po kuptoj ku do te dalesh. E kuptoj qe ke ideologjite e tua por, edhe menyra sesi i drejton pyetjet tregon qe pyetjet e tua jane retorike, ti nuk kerkon pergjigje thjesht flet per mendimin tend. 

Nese te jap disa argumenta perse Kurani nuk mund te jete shkruar nga profeti Muhamed (edhe pse ti e ke "lexuar" 2 here) si mendon?!

(ne kete kuptim jane shkruar nga njerzit, sepse Zoti nuk ka gjymtyre materiale te shkruaje, por ka sekretare qe shkruajne per te).

smiley ka sekretare 

O heretik, qe te pakten emertimin e ke te perbashket me Martin Lutherin, por rezultatin te kundert, sepse ai ua hoqi njerezve fene nga koka dhe ua futi ne zemer (Karl Marks), ndersa ti ua heq nga koka dhe nga zemra, e ua fut me fjalorin tend banal aty ku ti e merr vete me mend. 

Por per c'vlera morale na flet o dite zi, ku ne te dy librat gjeme vrasje, perdhunime, plackitje!?! Persa i perket Jezuit, qe na e bere njeri, (do te denoje Zoti per kete blasfemi, ha-ha, ju fetaret ju denon me tere mend Zoti, sepse sic thote dhe burri i Xhejnit, ju jeni blasfemuesit me te medhenj), dhe ekzistenca e te cilit nuk eshte e provuar fare, kam shkrimin e radhes qe e kam nisur prej 2 javesh tek peshku; dhe ketu po te tregoj me nje pjesez te vogel te fillimit respektin tim per filozofine "e tij": Idetë madhështore, njerëzit e mëdhenj dhe shpikjet e mëdha teknike dalin vetëm në raste kolizionesh të mëdha. Në një farësoj këto ide, njerëz dhe shpikje të mëdha kondicionojnë më tej ato kolizione, duke...  E me tej vazhdon me paksa humor, si dhe historite e tjera parakaluese ketu tek peshku. 

E boll atribute i dhate vetes, duke na u hequr si perparimtaret e njerezimit, ne te kundert ne do te ishim akoma me kobace ne pyjet e Leskovikut, sepse jeni ju qe keni mbajtur tere jeten kopace ne dore per te mos e lene njeriun te mesoje! Sa te paturpesh qe jeni si ne fjalor aq dhe ne pretendimet tuaja!?

O naughty, e ku ka pytje me te qarte se sa kjo: perse ky Zoti yt nuk jep ne Bible dhe ne Kuran te dhena per ato qe njerezit nuk i dinin ne ato kohe kur keto libra jane shkruar? Perse ky Allahu yt, i cili na krijuar kete Univers te pafundem e te paimagjinueshem nga mendja jone, na merret ne Kuran me problemet ditore te Muhametit, me grindjet e grave te tij, me zenien e ndarjes se plackes se grabitur nga shoket e tij, me sa e sa ngjarje qe i ndodhnin Muhametit perdite ne Medina?!? Dhe te mendosh (sipas pretendimit tuaj) se ky Kuran ka zbritur me pare tek Xhebraili dhe i eshte dhene Muhametit pjese-pjese gjate jetes! Pra ky Allahu i pakufishem na merret me problemet ditore te Muhametit!!!

Ket te mire ke ti Markso , repliko kur te tjeret flejne gjume .

perse ky Zoti yt nuk jep ne Bible dhe ne Kuran te dhena per ato qe njerezit nuk i dinin ne ato kohe kur keto libra jane shkruar? 

Po te jap disa shembuj Te cilat tregojne shume qarte qe Zoti jep ne Kuran te dhena per gjerat te cilat njerezit nuk i dinin ne ate kohe. Surja Kijame ajeti 4 thote: Po, do t'ia tubojmë! Duke qenë se Ne jemi të zotët t'ia rikrijojmë si kanë qenë edhe majat e gishtave të tij! -> Kurani e thote shume qarte qe cdo njeri majat e gishtave i ka unike. 

Fjala det dhe fjala toke ne totalt ne kuran jane permendur respektivisht 32 dhe 13 here. Nese i mbeldh keto te dyja 32+13 = 45. Kur e pjeston 32/45  * 100% = 71.111111% po ashtu 13/45 * 100% = 28.8888%

Keto me siper jane c’ka njohim ne sot per perqindjen e Ujrave (detrave)dhe Tokes ne glob

 

Po ashtu: Zoti thote ne Kuran qe, U krijuan 7 qiejt brenda 2 diteve. Po te shohesh shkallet e atmosferes sot jane: Troposfera Stratosfera Ozonosfera Mezosfera Termosfera Jonosfera Ekzosfera. 

Me pas thuhet: ”Ne i dërgojmë erërat ”fekonduese”, pastaj lëshojmë shi nga qielli që t’ju japim për të pirë...”
Në këtë ajet na bëhet e qartë se faza e parë e formimit të shiut është era. Deri në fillim të shekullit XX, e vetmja lidhje e njohur ndërmjet erës dhe shiut ishte se “era lëviz retë”. Por ishin kërkimet meteorologjike të kohës së sotme që zbuluan dhe vërtetuan rolin “fekondues” të erës në formimin e shiut.

”Ai i bëri dy detet të bashkohen me njëri-tjetrin. Ndërmjet tyre ka një pengesë që nuk i lejon të
përzihen.” (Err-Rrahman 19-20)

Kjo karakteristikë e deteve që rrinë ngjitur me njëri-tjetrin, pa u përzier mes tyre, është zbuluar jo shumë kohë më parë nga studiuesit e oqeaneve. Për shkak të forcës fizike të quajtur “tensioni sipërfaqësor”, ujërat e deteve fqinj nuk përzihen. I shkaktuar nga diferenca e dendësisë së ujërave, tensioni sipërfaqësor i ndalon detet të përzihen, sikur ndërmjet tyre të ekzistonte me të vërtetë një pengesë.
 Kurani, eshte shkruar pas vdekjes se Profetit dhe jo ne kohen e tij. U shkrua per arsye qe te mos humbej pasi ne luftera po vdisnin shume persona qe e dinin te gjithe kuranin permendesh. Sic duket dhe me siper. s'mund ta lexosh kuranin si nje liber historie apo gjeografies te thjeshte

"Fjala det dhe fjala toke ne totalt ne kuran jane permendur respektivisht 32 dhe 13 here. Nese i mbeldh keto te dyja 32+13 = 45. Kur e pjeston 32/45  * 100% = 71.111111% po ashtu 13/45 * 100% = 28.8888%"-Kurani sipas naughtymale.

naughty-male ju lutem c'jane keto? smiley. gjithsesi duket e pabesueshme por mund te jete e vertete, pasi po te besoj ty meqe e ke lexuar kuranin.

nje rast i ngjashem mund te jete stili me 20 dollareshin. http://i1.wp.com/realitieswatch.com/wp-c...

pema, kjo eshte vetem nje nga keto raste te "rastesise". Ne nje liber prej 605 faqesh...po kemi te bejme me fjale. Ti kur shkruan nje liber mnedon fjalet e atij libri?! Pus, Kurani eshte shkruar pas vdekjes se profetit Muhamed. Ty mund te te duket rastesi eshte mund te jete, me lejo te te sugjeroj nje dicka tjeter atehere. Do te te marre jo me teper se 9 minuta! 

https://www.youtube.com/watch?v=cXuNQSf6...

Naughty-male, faleminderit per tentativen per xhihad, por jo faleminderit. Kam pare nga keto video dhe sinqerisht me jane dukur gjepura. Po u mora ndonjehere me fene islame do lexoj direkt kuranin dhe jo ordinere jutubi.

Nje pyetje tjeter: Heretik me lart thote qe librat fetare nuk jane shkruajtur nga zoti por nepermjet frymezimit qe zpti u jepte njerezve (revelatat). Por ti thua qe kurani eshte shkruajtur mbas vdekjes se Muhametit. Atehere sa i besueshem mund te jete ky liber qe eshte shkruajtur nga disa te tjere dhe jo direkt nga Muhameti. Kush ishte proof-reader? smiley

Kur beni pyetje, ju lutem bejini me qellimin per te mesuar, pasi, diskutimi ne kete menyre nuk ka kuptim. Ti ben nje pyetje si per me ta fut...me pak fjale qe, edhe une nese te jap pergjigje, ajo pergjigje serish nuk do ket domethenie per ty. 

Kurani nuk ka nevoje per per besueshmeri, kuran vet eshte prove qe eshte nje liber, revelimi i te cilit nuk mund te jete fjale njeriu! 

Sa per kohen prej 9 minnutash qe te sugjerova, nese ti i mbyll syte une nuk kam c'te bej. 

P.s Nuk jam teolog, nuk jam profesionist ne shkencat islame, thjesht me logjiken qe kam dhe me mjetet kerkimore qe me jane mundesuar po diskutoj! 

E pra, edhe ti si pothuajse cdo mysliman tjeter me te cilin kam debatuar, vjen nje moment qe thua "Kurani eshte dhe pike.". Une ti bej keto pyetje qe ti i konsideron me te futme jo se jam teolog per vete, por qe ti meqe ke marre persiper te behesh imam ne nje blog, te mundohesh dhe te merresh edhe me pyetje jo te rehatshme sipas perceptimit tend. Dhe here tjeter kur te flasesh per islamin te flasesh gjera me cilesore se thyesat e det/det+toke apo videot e jutubit (eventualisht do na dergosh dhe video te shefqet krasniqit se dhe ai eshte ne jutub). Islami per momentin eshte ne momentin me te veshtire te historise se tij, dhe tipa si ti nuk i bejne nder naughty-male. 

Pema, ok, une thashe qe kurani eshte dhe pike sepse ashtu eshte deri ne momentin kur dikush te provoje te kunderten! Kurani e shpreh shume qarte kur thate, nese jeni te afte te nxirrni nje liber si ky, mblidhuni bashke dhe bejeni! Eshte nje sfide e hapur prej 1400 shekujsh! 

E dyta, kur ti thua nuk dua ti shoh argumentat qe ti percjell cfare te them une?! Amon shifi, te lutem!? smiley 

Qenke e lezetshme ti, dua te them, per te qen teologe! Nejse, flm se kisha nevoje per nje buzeqeshje te sinqerte ne nje dite te zymte si kjo! smiley

naughty-male me vjen mire qe qeshe, cdo njeri ka nevoje te qeshe, edhe pse ndonjehere pa arsye.

sa per korrektese une me siper kam shkruajtur "s'jam teolog", gje qe e ben te qarte gjinine time. po ta kesh lexuar keshtu dhe kuranin, kush e di c'ke kuptuar dhe kush e di c'ke ndermend te besh. apo prandaj i lexon gjerat nga 10 se je i "shnderritshem nga mendte"? 

gjithsesi gezuar te xhumane

Flm por, s'je teolog me emrin pema?! smiley

Me fal por, shifi pak, Gjembi, Kapo, Agroni, Pjer, shif dhe Pemaa! 

Nejse, kerkoj ndjese nuk e kisha ven re! 

Faleminderit per urimin! 

plako ti s'di te shkruash e te lexosh por di te besh ironi, koherat kane ndryshuar. "po vjen dita e kijametit"-cit.

te kerkova falje o burr. 

Po mir, si i bohet qe filozofet e lashte diskutonin qe athere qe te gjithe kemi baze ujin, dua te them perpara bibles dhe kuranit.

Ok mund te jete por, nuk mund te presesh qe nje person ne moshen 40 vjecare krejt papritur te cohet ne nje dite te bukur dhe te thoje qe une jam profet. Ne nje moshe ku nga ana psikologjike dhe sociale personi e ka te veshtire te ndryshoje stilin e vet te jeteses. Dhe pas ardhjes se Islamit ne ato vende sheh nje ndryshim drastik. 

Ata persona me te cilet groposnin vajzat e gjalla pasi quhej cnderim, ata persona qe jetonin ne nje periudhe ku femrat silleshin zhveshur rreth qabes per deshiren per te lind por, askush nuk i prekte me dore. 

Nese con 1000 psikologe ne nje vend me qellimin qe personat e vendit prites te lejn duhanin nuk do kishe te tilla rezultate. 

Dhe te gjitha keto u bene nga nje person qe deri ne ate kohe nuk dite as shkrim e as lexim! Nuk mund te jete cdo gje rastesi! Me vjen keq! 

Ok mund te jete por, nuk mund te presesh qe nje person ne moshen 40 vjecare krejt papritur te cohet ne nje dite te bukur dhe te thoje qe une jam profet.

ose sic njihet ndryshe midlife crisis

Ke pare ndonje midlife crisis te kesaj natyre?! 

Po edhe sikur, nuk e thote njeri se e dine qe perfundojne ne ndonje institut. Provo nje here te thuash qe degjon zera, pale zerin e Zotit.

Po pra, nuk te beson kush, kurse ate (profetin) e besojne 1 bilion e gjysem (+-). Te gjithe keta jane injorante?! 

Te gjithe ata qe i erdhen kunder ne kohen e vet te cilet ishin shumica, qe i hidhnin te brendhsme kafshesh ne kurriz, qe i rrihnin kudo ku i shihnin njerezit qe besonin. Qe muslimanet ne 3 vitet e para nuk arrnin me teper se 40. Qe u detyruan te largoheshin nga tokat e tyre dhe shtepite dhe te berbuzeshin dhe te syrgjynoseshin me vite me rradhe. Dhe te gjitha per cfare?! PEr kapricot e nje personi i cili po kalonte midlife crisis? Nje person i cili njihej si i drejte dhe para dhe pas profetesise. Nje person qe nuk dinte as shkrim e as kendim? 

Nese ajo qe ai person do ofronte do ishte perralle dhe genjeshter, nuk besoj se do e ndiqte kush ne ate kohe por, as sot! Llogjika ime jo te pakten! 

 

Nga 7 bilione qe eshte bota nuk eshte fare cudi qe 1.5 bilion te jene te pjerdhur nga mendja. Pastaj islami si fe ka nje te keqe qe profeti kryesor muhameti aktualisht ka bere dhe ka propoganduar lufte. Prandaj nqs sot ne kohet moderne fete mbijetojne fale mesazhit paqesor islami gjithmone do njihet si i dhunshem dhe barbar. 

Me qe ra llafi a thot gje aty ne kuran per keta surrat-leshat e rakes ... hidhi dhe nje sy 

Profeti asnjehere nuk ka propaganduar lufte! Jo derisa ka qen per vetembrojtje! 

Persa i perket ligjeve te luftes ne Islam...ketu ke nje artikull te lezetshem me referenca perkatese! 

http://fgulen.com/al/nje-veshtrim-islam-...

E di per cfare me vjen keq? Qe nga gjithe ajo jete 23 vjecare e profetesise, ne kohe lufte nuk ka kaluar as edhe 1 vit...por, serish njihet si warrior prophet...si propheti i shpates etj etj...per kete me vjen keq! 

Per c'fare vetembrojtje flet? 

Shiko me vjen keq se qeke mysliman i thekur por duhet te them se islami eshte nje fe bazuar ne egon e semure te nje personi(edhe te tjerat per ate pune por sidomos islami) dhe ka terhequr gjithmon pas vetes, pjesen e pakenaqur te shoqerise, deshtaket. Ne dallim nga fete e tjera per "vetembrojtje" nuk e ka pasur problem qe te vriste kundershtare ideologjike, nderkohe qe jezusi te pakten thoshte kthe faqen tjeter. 

Persa i perket egos se smure a ka egoist te semure me shume se zoti qe te krijon gjithe dashuri demek dhe pastaj te trajton si bitch ... 

ma thuj emrin para dhe pasi te hash, perserit qind here qe une jam i vetmi zot - e kupton psikologjisht se cfare do te thote me ti chi trute zoti? 

Nejse, ky eshte mendimi yt dhe une nuk jam kush qe ta kundershtoj apo jps! E respektoj. Besoj se nuk eshte nevoja qe te perseritemi! 

Mysliman i thekur?! Jo jo, me ngaterron une nuk jam ndonje i thekur thjesht besoj ne logjike! kaq...

Jo jo, me ngaterron une nuk jam ndonje i thekur thjesht besoj ne logjike! kaq...

Ke te drejte, te kam ngaterruar

Ti vete, a beson ne Parajse, per shembull? Dhe pse Parajsa jote dhe e Amirit, ka me shume te drejte te ekzistoje sesa Parajsa qe i eshte premtuar nje xhihadisti? Apo eshte e njejta? 

finistere, kape i çik kete shprehje t'modhe se vetem ti si retrokristiane qe lexon Republiken mund te me kuptosh mu, te tjeret eshte e garatume qe jane komplet retro puro:

Aty ku mistiku noton, i semuri mendor mbytet.

 

Te kujton gje "ordalia"?

Nje person qe vret veten nuk ka parajse per te! A mund te kete nese vret te tjeret? 

Pa ta le ty kete gjykim! 

Qellimi i martirit nuk eshte vetevrasja, por eleminimi i te pafeve. Dhe, qe te merremi vesh, kjo s'eshte pergjigja ime personale.

Profeti Muhamed kur po kthehej nga nje lufte shpreh shume qarte dhe thote, po kthehemi nga xhihadi i vogel drejt xhihadit te madh. Dhe e pyesin ata qe kishte prane, O Profet a ka xhihad me te madh se kjo lufte? Po, ka u thote. Eshte lufta me egon tende! Kjo fjali e fundit mund te hapet shuuume por, qellimi kryesor eshte i qarte, lufta nuk eshte zgjidhje, as synim ne Islam! 

Por, fatkeqesisht per qellime te ndryshme, persona te ndryshem...pa arsim ne kohet e sotme perdoren lehtesisht! 

Eshte lufta me egon tende!

Lufta per te pushtuar te tjere (sic ka bere dhe Profeti) nuk behet per ego? Perpjekjet per te perhapur idete e tua, me cdo kusht dhe menyre, nuk behen per ego?

Sa enciklopedi ke lexuar mbi jeten e profetit? 

Sa enciklopedi ke lexuar mbi jeten e profetit? 

Numeri i enciklopedive eshte i barabarte me rrenjen katrore te sa here permendet fjala enciklopedi ne Kuran, shumezuar me sa here permenden hurmat e arabise pjestoje me numrin e oazeve ne gadishullin Arabik, kosinus i alieneve qe kane zbritur ne toke, shumezim me perqindjen e bronzit ne shpaten e Profetit.

per inat te vjerres me mullixhine do flesh dhe ti ca do besh... smiley

Quhet sindroma e Jeruzalemit. Egziston nje pavion i vecante per ata qe shkojne ne cifutistan per tu vetdeklaruar si mesia.

Po ashtu: Zoti thote ne Kuran qe, U krijuan 7 qiejt brenda 2 diteve. Po te shohesh shkallet e atmosferes sot jane: Troposfera Stratosfera Ozonosfera Mezosfera Termosfera Jonosfera Ekzosfera.

A mund te them dicka per numrin 7? Ky numer permendet shpesh shume me pare se lindja e fese Islame. P.sh. ne Dhjaten e Vjeter Zoti e krijoi boten ne 7 dite. Java ka 7 dite. Ne Kuran jane 7 heavens. Ne shqip i perkthejme si "qiej" por nuk eshte tamam qielli/amosfera. Muslimanet i bien rrotull Kaaba-s ne Meke 7 here. Ne dasmat Hebre gruaja i bie rrotull burrit 7 here. Ne fene Hindu, me e vjeter se Islami, jane 7 "bote" siper (e ngjashme me heaven) dhe 7 poshte (ferr?). Gjithashtu gjate martesave, cifti i bie rrotull zjarri 7 here. Ne fene e vjeter Vedic zoti udheton ne karroce te terhequr nga 7 kuaj. Japanese mythology has seven gods of fortune responsible for good health, long life, happiness, knowledge, wealth, warriors and fishermen. In Buddhism the newborn Buddha rose to his feet and took seven steps. Ne fene Ba'hai jane 7 Lugina.

7 ngjyra ne ylber. 7 mekate e 7 virtyte. Biri i 7 i birit te shtate. 7 ishte dhe numri i xhuxhave te Boreboardhes smiley  Po 007?

Gjembo, ku don me dal o dreq?! smiley

Qe ajo qe the per 7 qiejt eshte koincidence.

Kjo nuk e ben ate te gabuar! 

Nuk ben cfare te gabuar? Fene? Jo sigurisht qe s'e ben koincidenca (apo vazhdimi i mitit te numrit 7) te gjithe fene si te gabuar. Por as nuk e ben te sakte, shkencore sic e paraqite ti.

mbase dhe ke te drejte! Po te tjerave cfare mund tu thuash?! 

Gjerave te tjera? Gjese se mbledhjes sa here eshte permendur dhe shumezimet e pjestimet? Vertet e ke? Nese me te vertet mendon ashtu atehere kerkoj falje dhe s'po vazhdoj me.

P.S. Ja pse shumezimet dhe pjestimet te nxjerrin %.  (ndoshta do kujtosh qe e kam me te vertete kete).

ok gjembo...shumezimi e pjestimi, lufta jane gjera te cilat perbejne shume pak rendesi ne islam...por, nga gjithe ato qe jane permend ti shkove pikerisht tek ajo edhe pse as ate nuk e kundershton dot pasi dhe ai eshte fakt! 

E keqja eshte qe asnje nga ju nuk thote qe keto qe jane permend jane gabim..thjesht i paragjykoni me botekuptimn tuaj! 

 

smiley smiley smiley

naughty: Fjala det dhe fjala toke ne totalt ne kuran jane permendur respektivisht 32 dhe 13 here. Nese i mbeldh keto te dyja 32+13 = 45. Kur e pjeston 32/45  * 100% = 71.111111% po ashtu 13/45 * 100% = 28.8888% 

naughty, ti na sjell ketu nje raport te caktuar te detit dhe tokes te shek. XX apo XXI, i cili qenka treguar nga Zoti ne shek. e VII. Dakort deri ketu? Pra ky raport (uje-toke, det-kontinent) nuk paska ndryshuar gjate tere ketyre shekujve! Keshtu i bie? Po si e paska bere kaq statike Natyren ky Allahu yt? Sepse cdo njeri e di qe raporti uje-toke (det-kontinent) eshte gjithmone ne ndryshim. Pra ti po na thua se zoti na ka dhene neve shifra statike, cfare do te provojne here pas here (nga shekulli ne shekull) se nuk qendrojne, se nuk i pergjigjen realitetit!?! Pra, ky Zot qenka budalla, sipas mendjes se disa studjuesve te thekur myslimane!? 

Po ashtu: Zoti thote ne Kuran qe, U krijuan 7 qiejt brenda 2 diteve. Po te shohesh shkallet e atmosferes sot jane: Troposfera Stratosfera Ozonosfera Mezosfera Termosfera Jonosfera Ekzosfera. 

naughty me duket se nuk e ke lexuar mire internetin?! Sepse ke vene ketu nje teper, Ozonsfera, e cila (edhe une tek interneti e pashe) eshte ekzosfera. Ti duhet ta dish se nr. 7 eshte nje nga simbolet e pakta ne Kuran (ne Bibel keto jane ne cdo faqe), dhe qe tregon nr. 7 te henorve europiane antike, ndersa egjyptasit kishin 6-en, sepse nuk arrisnin ta shihnin yllin polar, ku ujoret dhe henoret europiane e shihnin dhe e kishin si nje yll te vecante sebashku me 5 planetet e tjere dhe henen.

Kjo karakteristikë e deteve që rrinë ngjitur me njëri-tjetrin, pa u përzier mes tyre, është zbuluar jo shumë kohë më parë nga studiuesit e oqeaneve. 

Ky lloj ndryshimi ne dendesi te lengjeve nisi te njihej qysh ne kohe antike te Arkimedit, ndersa ne kohen e Toricelit njihej me se miri. Ne Kuran kjo eshte permendur si nje kuriozitet, nga ato pak qe Muhameti permendte her pas here, per te rritur duket kureshtjen e degjuesve. 

Me pas thuhet: ”Ne i dërgojmë erërat ”fekonduese”, pastaj lëshojmë shi nga qielli që t’ju japim për të pirë...” Në këtë ajet na bëhet e qartë se faza e parë e formimit të shiut është era. 

Lidhja e eres dhe shuit eshte dukuri e njohur nga njeriu qysh dhjetra mijra vjet me pare. Shpjegimi shkencor vazhdon dhe sot.

po kur je i lezecem ti marks - shtjellon teza boshe te kuranit - harroje nuk fiton dot ne argument me keta, se keta i shohin gjerat me fantazi si ato grate qe lexojne filxhanet -- ku e pe ti moj? Ja ku eshte e paster fare! 

toka dhe deti jane "PERMENDUR" kaq e kaq here. Imagjino dikush qe rri numeron fjalet dhe nxjerr kuptime tangente dhe pastaj vijne keta tike-taket edhe habiten. 

Nga dolen 7 shtresa (apo dhe 6) te atmosferes? Une qenkam shume mbrapa, ende e dija me 5 shtresa.

E ke ndare mendjen sot nuk do me zhgenjesh apo jo? smiley

Si po te shkon dita? smiley

Shtese per paragrafin e pare me lart: Cdo gje ka fund! The dhe vete! Ky fund arrin nepermjet ndryshimit.  Mirpo raporti i mesiperm toke-uje eshte raport statik, i pandryshueshem! Si e paska bere Natyren, Token, Diellin, Universin ky Allah te pandryshueshem? 

E ke gabim, nuk thashe qe cdo gje ka fund...thashe qe cdo gjeje do i vije fundi! dhe vertete do i vije. Ajo qe ti nuk kupton eshte kjo, aty shprehet shume qarte qe  u krijuan 7 qiejt. me nje fjale jane krijuar 7. 

 

Nuk ka lidhje midis krijimit te 7 dhe ndryshimit. ME nje fjale nuk mund te besh nje analogji te bazur mbi logjike midis tyre. po krahason dardhe me molle. 

 

“Ne me forcën tonë e ngritëm qiellin dhe Ne e zgjerojmë atë. “ (Edh-Dharijat 47)
 Ne ate kohe nuk kishte teknologji te mjaftueshme per ta pare kete gje. Nasa e pe vetem ne 2012. 

Dheee, Kuranit nuk i kane bere update akoma! smiley

Karl, te paren nuk e mohove! 

Te dytes ia nxive jeten e bere teori konspiracioni! 

As te treten nuk e mohove! 

Ato shembujt e tjera te cilat te permenda e pe qe nuk i haje dot me buke dhe nuk i trazove! 

Cfare te te them une ty? Me thuaj ti? smiley

Javen e kaluar qe thoni ju, koleget tane ndersa udhetonin ne autokolone vune re nje kokcepsh vendali qe mesa dukej sapo kish marre patenten. Beri cberi dhe e gjeti nje 12 rrotesh per tju ngulur mes rrotave nja 100 metra para tyre e per tu bere copash. Makina mori zjarr ne pjesen e parme. Dy nga te grupit si te kualifikuar qe ishin, u perpoqen te nxirrnin ate dhe femren qe e shoqeronte nga makina ne menyre qe mos te digjeshin te gjalle. Forcat e policise dhe zjarrfikesit e gjeten femren gjysem lakuriq, te mbuluar me kemisha te paudhesh, por gjalle fale ndihmes se te pafeve. Ndersa shoferi ate qe kerkote, gjeti. Per ti ra shkurt, dy te pafete u debuan menjehere, brenda 24 oreve nga KSA dhe degjuam se femra ka marre denimin me vdekje nga gjykata fetare, pasi u prek nga te pafete, dhe pritet te egzekutohet ne te ardhmen e shkurter. 

Noti, nuk e di a i krru dhomet me dege peme a jo?

O njish, une e di shume pasi ka shume raste te tilla por, eshte per te ardhur keq qe bota sot ka shume te drejte kur paragjykon islamin! 

Sado qe une te them ato qe njoh per fene dhe qe feja i denon keto akte te tilla, serish te vjen keq pasi ne natyren njerezore ngjarjet negative mbahen mend me lehte sesa ato pozitivet. 

Dhe ky eshte nje fakt i hidhur! 

Nuk e di mor dysh se ku e gjen fuqine te denosh aktin. Gjykatesit fetare jane njohesit me te mire te kuranit dhe keshilltare te vete mbretit, mbikqyresit dhe rojes se 2 xhamive te shenjta.

E gjej ne Islam o njish me te paren nga te gjitha te drejten time per te shprehur mendimin tim te lire dhe nese ai mendim i lire ehste gabim, paraqiten provat qe eshte gabim dhe une e pranoj! 2,Rregulli per kete gje nuk eshte denimi me vrasje! Kerko! 

Po kerko ti o dysh se keta thone qe kapacitetin per ta lexuar e interpretuar kuranin ne arabisht e kemi vetem ne. Te gjith te tjeret thone te hapin veshet e te degjojne. Dike ti me shume se gjykata fetare e dy xhamive te shenjta.

Normale qe nuk mund ta kene vetem ata! Islami nuk eshte fe e arabeve. Pse flet kot o burr. 

Si nuk qeka fe e arabeve?

Duhet me thone se zoti Lu ka bere nje pune te shkelqyer me ambasaden. Duket sikur je mes kopshteve botanike te Dupontve.

Na dhe nje tjeter naughty, meqe ketyre sqarimeve qe sapo te dhashe u vure vizen. 

...nese jeni te afte te nxirrni nje liber si ky, mblidhuni bashke dhe bejeni! Eshte nje sfide e hapur prej 1400 shekujsh

Eshte shume e vertete qe Muhameti (per besimtaret: Allahu) u thoshte atyre degjuesve qe e quanin te cmendur: he, beni dhe ju po qete te zote nje kapitull si ky i Kuranit! Po mire mo naughty, po e zeme se keto fjale i ka leshuar vertet Allahu! Po a nuk ishte po ky Allah qe denonte njerezit po te flisnin ne emer te tij!?! Si do te guxonin njerzit te leshonin nga ato brockulla qe leshonte Muhameti, kur ata kishin frike nga Zoti!?! Si mund te flisnin ata ne emer te Zotit? Ata vetem degjonin (sic degjon ti sot dhe miliona njerez te tjere) ata fetaret drejtues. Sa here degjuesit e Muhametit i thonin ketij i cmendur, (shume here perseritet kjo ne Kuran), sepse per njerezit ishte blasfemi te flisje ne emer te Zotit. Sot mund te flase e tw shkruaje kush te doje ne emer te Zotit! Ke ne Amerike, ne Afrike, ne Azi, biles edhe ne Europe plot njerez qe flasin ne emr te Zotit, e bejne kapituj dhe libra ne emer te Zotit. Tani ta marr une kete fakt si nje prove te Zotit dhe te komunikimit te Tij me keta njerez??? O Zot na ruaj nga budadalleku, i thone kesaj!

Karl, ti e ke lexuar Kuranin si nje liber shkollor! Mbase te eshte dashur ndonje literature review mbi gjenezen ..ku i dihet..smiley..por, mos te lodhemi me gjate besoj...nuk kemi lexuar ndonjehere komentim te kuranit...thjesht e ke lexuar si liber. 

Sa mire ketu, nga nje teme e vdekur, u bo teme e nxehte.  O admin, pse nuk e nxirrni ate reçensionin qe paska bo ky Karl Marksi per VQ, se ku i dihet, bo vaki kap 1000 komente. Joper gjo por me vjen mire qe nje njeri qe u mirrka me fene, u mirrka dhe me politike e ekonomi. 

Po si duhet ta lexoja? Si sklupture? Apo si pikture? Ai eshte liber dhe une e lexoj si te gjithe librat? 

Dhe e dyta, qe ne kuran kemi edhe shprehje paqesore, edhe shprehje te qeta dhe gjakftohta te Muhametit, prap kjo nuk e ben nje liber te derguar patjeter nga Zoti! Ndaj vime serish tek ajo pika e besimit. Ti e beson dicka pa nisur ta lexosh! Une e besoj ose jo dicka, pasi e kam lexuar! Gjithe te mirat dhe te uroj shendet dhe miresi!

A nuk përsiatin ata për Kuranin! Sikur ai të mos ishte prej Allahut, do të gjenin në të shumë kundërthënie 4:82. Ne librin e cilit autor nuk ka asnje kundershti apo gabime?! Aq me pak nje liber i cili flet per gjera te panjohura, zhvillimin e femijes ne mitrat e nenes me siguri te plot dhe me asnje medyshje? 
 

Stili i Kuranit nuk mund te jete fjale njeriu. Me nje fjale te vetme mbi jane shkruar vellime e enciklopedi. qe nuk mund ta beje nje fjale njeriu. 

Kurani zbriti ne nje kohe kur poezia kishte marre nje zhvillim te jashtezakonshem. poetet konsideroheshin si heronj kombetare dhe te gjithe e dinn qe Muhamedi nuk ishte marre as me poezi as me proze. Por, fjalet e tij ishin poezi e kaluar poezise dhe prandaj dhe kundershtaret ne kohen e tij thurnin plane dhe thoshin qe: nuk mund ti themi qe eshte poezi, as proze poetike, as veper e nje te cmenduri nuk ngjan por, u themi njerezve qe eshte magji dhe ti mbyllin veshet. 

Ne ato kohe gjuha arabe perdorej vetem per te shprehur ndjenjat dhe mendimet e tyre ndersa pas kuranit mundeshin te shpreheshin ceshtje shkencore, ekonomire, politike, administrative, juridike. Dhe gjithe ky zhvilim revolucionar nuk mund te ishte thjesht nje nje person analfabet. 

A di ndonje liber te ndonje autori i cili i pershtat cdo shtrese e niveli? Nje liber qe mund ta lexoje edhe nje coban edhe nje scholar edhe kushdo? Kurani eshte nder ata libra qe shkon edhe ne fshatrat me te thella aty ku cdokush mund ta gjeje veten e vet. Nje autor i tille nuk mund te jete nje person i thjeshte shkretetire. 

Veprat, sistemet idete e njeriut vjeterohen por, ne temat e kuranit kjo eshte e pamundur. Psh. nje nder parimet e permendura ne kuran eshte qe kapitali eshte rreptesisht i ndalueshem te kthehet ne nje force qe qarkullon ne duart e te pasurve. Ose, ne suren 4:58 vrasja e nje njeriu eshte si vrasja e gjithe njerezimit. ose 53:39 : detyrat dhe pergjesite duhet tu jepen vetem atyre qe jane kompetente dhe e meruitojne dhe se duhet gjykuar me drejtesi. 

Me thuaj nje veper, ku autori shpreh te gjithe idete e tij me gjithe lakuriqesine e tyre dhe u qendron pas atyre ideve deri ne fundin e jetes se vet. 

Nje autor, ne vepren qe shkruan qendron nen ndikim e ambjentin ku ndodhet. Edhe nese del jashte ambjentit ku ndodhet do dilte nje veper antiutopike ose fantastiko shkencore (vazhdim per Karlin smiley)

Nje autor e shkruan nje veper duke u bazuar ne fushen e vet ne pergjithesi. Dhe sot specialitet jane shtuar tej mase shume ndersa kurani flet per parime ne sociologjie, ushtri, mjekesi, fizike, biologji, diskuton per te ardhem dhe per te shkuaren per universin dhe Kurani i drejtohet dhe vete profetit duke thene 29:48 Para këtij, ti (Muhamed) nuk kishe lexuar kurrfarë libri e as që kishe shkruar gjë me dorën tënde; përndryshe, ndjekësit e së pavërtetës do të dyshonin. Edhe politeistet qe ishin ne ate dhe qe e kudnershtonin me cdo menyre te mundshme nuk shprehen kurre qe profeti dinte shkrim e kendim. 

Cili autor e kercenon veten ne vepren e vet? ndersa ne kurani profeti ka shprehje akuzuese ndaj vetes se vet?! Po ne te njejten kohe shprehje qortuese per veten e vet?! A mund te ndodhe qe nje autor i cili shkruan nje veper ku flet me bindje te plote per rregulla dhe parime ne shume fusha, ku ve gishtin mbi zhvillime shkencore qe do vijne shume me vone ti thoje vetes se vet qe ti s'ke shkruar e lexuar? 

Shume libra behen teme e dites dhe rend dite me me pas zbehen e shuhen dhe ua len vendin veprave te tjera. Ndersa ne kuran thuhet qe Zoti vet eshte garant per te dhe deri me tani pas 1400 nuk eshte ndryshuar as 1 presje? 

Nje autor ne vepren e vet pershkruan natyra, nje mjedis qe e njeh dhe qe eshte familjar ndersa ne Kuran pertej pershkrimit te shkretetires behet fjale per lumenj qe rrjedhin me vrull, per pamje te gjelberuara, per kopshte e vreshta, per re te ngarkuara me shi, per galaktika, per cka ne mitrat e nenes, per thellesira te deterave, per dallge te njepasnjeshme dhe per gjera qe nuk kane lidhje me literaturen e kohes apo te vendit. Dhe profeti qe ishte lind e rrit ne shkreterie dhe qe kishte udhetuar vetem 1 here a 2 here jashte saj as nu pati pare mbulesa bimore as pati bere udhetim detare pra, si mund te shpjegohen metaforat dhe pershkrimet me detaje dhe te sakta te nje njeriu shkretetire? 

Gjendja e mohuesit shpjegohet ne kuran si gjendja e tij qe i shtrëngohet gjoksi si të jetë duke u ngjitur në qiell. Kur e lexon ne arabisht vargun per shkak te fonetikes se arabishtes mezi mbushesh me fryme pasi fonetika e ketij vargu krijon veshtiresi artikulimi e shqiptimi. po ashtu, me ngjitjen ne lartesi oksigjeni rralohet, shtypja atmosf. ulet dhe krijohen veshtiresi ne frymemarrje. ne at koh skishte balona..

Nje autor e shkruan nje veper ne periudhat e perqendrimit me te madh, dhe ne pergjithesi nuk i anashkalojne dot veprat qe i shkaktojne deshperim apo gezim. Dhe dihet qe nje pjese e mire e veprave letrare jane shkruar kur autoret mbushen me ndjenja te holla e te mprehta. Shume nga keto vepra flasin per dashurine, miqte bijte etj etj..dhe nuk eshte e lehte te vecohesh nga keto ngjarje ne veprat e tua sidomos ne ate kohe. Tani, jeta e profetit qe mbushur plot ankthe,perpjekje, shqetesime, deshperime..Shih ne kuran, a ka shprehje te ndjenjave te tilla kur profetit i vdiqen te gjithe femijet (6 prej tyre) gjate kohes qe ishte gjalle pervec Fatimes. A ka diskutime ne kuran per vuajtjet gjate vitit kur i vdiq xhaxhai i cili e rriti qe prej moshes 7 vjecare kur ishte jetim? A ka shprehje per vdekjen e ugjit te tij pasi ketij te fundit i kishin dhunuar dhe kufomen? Ky liber nuk mund te jete i profetit Muhamed. 

Kur nje autor shkruan nje veper mendon per perfitimet e tij si post pasuri etje tje por, shko e shihe jeten e profetit. Ne jeten e tij 23 vjecare nuk preku as "pluhurin" e kesaj bote. Kishte kohe kur mbeste tri dite pa ngrene dhe kur grate i sugjeruan te jetonin nje jete me te rehatshme pas permiresimit te pergjithshem te gjendjes se muslimaneve ai u pati thene shume qarte te zgjidhnin ose ate ose jeten materiale. Pas luftes se hunejnit shtiu ne dore 8 moje oke argjend, mijera bageti dhe vete nuk ishte ne gjendje te merrte mburojen qe kishte len peng per te blere ushqime ne shtepi. Kurani nuk mund te jete veper e ketij personi. Logjika nuk e pranon dot kete. ne fillim e profetesise ne meke iu ofrua posti i kryesise se mekes, vajzat me te bukura, pasuri qe nuk i kishte njeri, dhe serish i kishte hedhur poshte te gjitha. 

Nje person ne vepren e vet a nuk ben fjale per vete?! Emrat e profeteve te tjere ne Kuran kalojne ne 500 here ndersa emri i prfoetit muhamed vetem ne 4 vende. Ne kuran, ne disa vende kalon "te pyesin ty per..." dhe pergjigja fillon me "thuaj...". Eshte shume e qarte qe nje person analfabet shkretetire i nje kohe 1400 vjet me pare jep pergjigje per shpirtin, per formen e dhurimit etj etj ne menyre te specializuar. Keto pergjigje nuk mund te jene te nje njeriu te tille. 

 

Pas luftes se hunejnit shtiu ne dore 8 moje oke argjend, mijera bageti dhe vete nuk ishte ne gjendje te merrte mburojen qe kishte len peng per te blere ushqime ne shtepi.

  1. Lufte per te marre territor dhe mall
  2. Nese paska qene kaq i drejte, pse duhet te "shtihej ne dore" gjithe kjo pasuri? Pak si kontradiktore qe s'paska patur per vete por i kane rrembyer 8 mije oke argjend, mijera bageti.

Gjembo...po lodhem nga keto deduksionet e tua pa logjike dhe te njeanshme! Perpiqu te kuptosh qellimin e atyre paragrafeve i cili nuk eshte kjo pyetje qe drejtove dhe perpiqu ta shohesh ceshtjen te paanshme!

. Kur arrin te dalesh fitimtar kundrejt nje vendi, behesh dhe administrues i pasurive te atij vendi! Mos me lodh me me kshu gjerash te lutem! Te pakten jo sot, si thua? smiley

Me fal qe u zgjata kaq shume por, serish me vjen qe shume nga komentet e komentuesve me siper jane sikur te sihin te specializuar ne shkenca islame. As une nuk jam i tille por, e pranoj qe e kam kerkuar ceshtjen ne fjale ne detaje para se ta besoj ose jo. 

Gjithe te mirat! 

naugty: Sikur ai të mos ishte prej Allahut, do të gjenin në të shumë kundërthënie

Kurani nuk ka shume kunderthenie, sepse ai vetem kopjon Biblen, sic thashe nje kopim i keq dhe pa radhe i ngjarjeve biblike, aq sa po te mos e njohesh biblen, nuk i kupton shume ngjarje ne kuran. Ketu shohim vetem disa gjendje emocionale te kunderta te Muhametit, p.sh disa qe flasin gjithe terbim kundra jo-besimtarve, nganjehere edhe kundra cifutve; dhe dallojme edhe gjendje te kenaqshme te Muhametit, ku ai flet per respekt ndaj cifutve, te krishterve edhe me shume. Po keshtu ne ndonje rast, (kur ate nuk e lejuan ne nje xhami te falej) ai flet gjithe terbim ndaj asaj xhamie; apo ne nje rast kur u shkel ligji i respektimit te festes fetare, ai i merr ne mbrojtje shoket dhe pasuesit e tij, (ka mundesi qe kjo te jete edhe ndonje ngjarje e hershme shekuj para Muhametit, pasi kemi edhe nje ngjarje tjeter te aluduar ne kuran, e cila permendet edhe ne Bibel, por ky eshte nje problem i gjere historik). ne te keundert te ketyre rasteve kemi raste ku ai flet per falje te jetes se roberve, per mostejkalim te hakmarrjes. 

naughty:te gjithe e dinn qe Muhamedi nuk ishte marre as me poezi as me proze. Por, fjalet e tij ishin poezi e kaluar poezise

Nese ekzistenca e Krishtit provohet me pak se 1%, ekzistenca e Muhametit provohet rreth 50%. Edhe une qe nuk merrem me Kuranin e kam dalluar (apo te pakten kam dyshimin) se shume sure te tera ne kuran duken si te nisura shume e shume kohe perpara. Por nje mendim me te sakte per kete mund ta japi vetem nje njeri qe e njeh me rrenje arabishten. Dhe mbi 90% te arabve as do te guxonin ta analizonin kuranin; dhe mbi 99,99% e arabve kane mangesira ne studime krahasuese. E meqe jemi tek poezia, ti duhet ta dish se ne Kuran Muhameti flet me percmim per poetet! Biles percmon edhe te calet dhe sakatet! A mund ta besoje sot nje njeri me tru se Zoti i ketij Universi humbet kohen me percmime poetesh dhe calamanesh???

naughty:ne kuran ...kapitali eshte rreptesisht i ndalueshem te kthehet ne nje force qe qarkullon ne duart e te pasurve 

ajeti mbi borxhin nuk ze shume vend ne Kuran; thjesht i pergjigjet nje ligji biblik te cifutve. Per kohen e sotme ka pak vlere. Shume tema te tjera qe sjell ti ne lidhje me Kuranin jan me shume reklama panegjerike (lavderuese) per Kuranin e sidomos per Muhametin nga besimtaret mysliman.

O cun, une nuk po mohoj qe bibla eshte nje liber i zbritur nga Zoti por, as nuk mohoj dot qe bibla nuk ka mundur ti rezistoje ndryshimeve te dores se njeriut. Po ashtu sikunder nuk mohoj dot qe dhe bibla flet shume qarte per ardhjen e profetit Muhamed dhe per ardhjen e Islamit! Mund te ti provoj keto! 

 Por nje mendim me te sakte per kete mund ta japi vetem nje njeri qe e njeh me rrenje arabishten. Dhe mbi 90% te arabve as do te guxonin ta analizonin kuranin; dhe mbi 99,99% e arabve kane mangesira ne studime krahasuese. 

O djal, Islami nuk eshte fe e arabeve por, eshte fe e gjithe njerezimit! Ka tej mase shume literature perkatese dhe studime mbi kuranin dhe arabishten! Nuk e kuptoj se nga i nxjerr keto shifra 90% dhe 99.99%?! 

O djal, ti je pak i lezetshem! smiley Cfare lidhje ka borxhi me ate parim qe une permenda?! 

Shume tema te tjera qe sjell ti ne lidhje me Kuranin jan me shume reklama panegjerike (lavderuese) per Kuranin e sidomos per Muhametin nga besimtaret mysliman.

O djal, nuk ka asnje reklame po te flas per jeten e nje profeti. NEse ne ato qe une kam then ka ndonje genjeshter me thuaj! 

Si perfundim, me vjen keq qe ti anashkalon shume fakte nga ato te mesipermet! Dhe me vjen qe akoma ia atribon Kuranin profetit sikur ai ta kishte shkruar vete pasi pas shpjegimit te mesiperm kjo nuk ka asnje mundesi! Ti nuk mohon qe profeti ka qen analfabet, nuk mohon mrekullite shkencore por, serish thua jo. Me vjen keq por, ky eshte realiteti. Mund edhe te gabohem por, jam shume i hapur per diskutim! 

Meqe shoh nje tendence tjeter ne ate qe thua po te them dhe kete: Nese nje musliman nuk e pranon biben dhe Jezusin si te derguar nga Zoti nuk mund te quhen muslimane! 

 

naughty: 29:48 Para këtij, ti (Muhamed) nuk kishe lexuar kurrfarë libri e as që kishe shkruar gjë me dorën tënde; përndryshe, ndjekësit e së pavërtetës do të dyshonin 

Ky lloj ajeti hidhet pasi Muhameti ne te gjalle te tij nuk besohej ne ato qe thosh. Thjesht kemi nje (vet-)lavderim, dhe jo kritike.

naughty: ne kuran thuhet qe Zoti vet eshte garant per te dhe deri me tani pas 1400 nuk eshte ndryshuar as 1 presje 

Nese nje liber shkruhet dhe perfundohet, ky liber nuk ka perse te ndryshoje nga nje vend ne tjetrin dhe nga nje kohe ne tjetren, gjate kopimeve te mepasme! Vetem ndryshime te vogla perkthimi jane te parashikueshme, dhe ketij procesi nuk i ka shpetuar as Kurani dhe Bibla. Megjithkete dukuri kaq te njohur, prapseprap imamet myslimane ne disa vende tremben ti nxjerrin nga sirtaret e tyre te kycur disa Kurane te vjeter, sepse kane frike mos bota moderne do u zbuloje ndonje ndryshim te vogel, pasi per 'ta edhe gjate kopimit te kuranit ka marre pjese Allahu!!!  

naughty: Gjendja e mohuesit shpjegohet ne kuran si gjendja e tij qe i shtrëngohet  gjoksi si të jetë duke u ngjitur në qiell 

Sa e sa here flitet ne Kuran per mosbesimtaret, apo besimtaret e rreme, per pasojat qe do kene ne ferr. Nje Zot nuk do perseriste te njejtat gjera nja 50 here e me shume, por do te mjaftohej nje-dy here me theniet e tij! 

naughty: Tani, jeta e profetit qe mbushur plot ankthe,perpjekje, shqetesime, deshperime..Shih ne kuran, a ka shprehje te ndjenjave te tilla kur profetit i vdiqen te gjithe femijet 

Ne Kuran gjeme pjese nga jeta e perditshme e Muhametit, por disa prej tyre mund te jene edhe simbolike, si ne Bibel. P.sh. martesa me nje 9-vjecare mund te jete simbolike, qe parakuptonte daljen e nje feje te re. Apo vdekja e 6 femijve po ashtu mund te jete simbolike, qe parakupton ndarjen e ismaeliteve (arabve) nga cifutet. Jashte tekstit te Kuranit flitet jashtzakonisht shume per Muhametin! 97% e ketyre historive dallohen qarte qe jane hiperbolizime! Shto uje e shto miell!

naugjty: Ne jeten e tij 23 vjecare nuk preku as "pluhurin" e kesaj bote... 

Sic thashe, per Muhametin shprehet nje panegjerizem i shkalluar. Kjo ndodh ne shoqerira te prapambetura. Per Enverin tregoheshin po ashtu, per Mao Ce Dunin, etj. Ne Kuran dallohet qe ai bente nje jete jo ne varferi dhe me shum gra

edhe ne shoqerite e prapambetura marksiste, perveç Enverit, Mao Ce Dunit, etj tregohet panegjerizmi i shkalluar per Kar Marksin (150% i ekzistuar, prova: ka pallu Xhenin) nuk ishte marksist i modh, por ishte kapitalist i modh ngambrapamodern qe tregoi, ne kundeshtim me librat fetare obskurantiste, se si duhet perqendruar kapitali ne pak duar, dmth se si i hudhet vetvetes shurra turinit e analizuar ne laboratore shkencore ateiste te Shkolles Partise se Laprakes.

 

naughty: 29:48 Para këtij, ti (Muhamed) nuk kishe lexuar kurrfarë libri e as që kishe shkruar gjë me dorën tënde; përndryshe, ndjekësit e së pavërtetës do të dyshonin 

Ky lloj ajeti hidhet pasi Muhameti ne te gjalle te tij nuk besohej ne ato qe thosh. Thjesht kemi nje (vet-)lavderim, dhe jo kritike.

O djal, ky lloj ajeti hidhet per persona me mendjen si e jotja qe mendojne se Profeti mund ta kishte shkruar vet Kuranin! smiley

 Megjithkete dukuri kaq te njohur, prapseprap imamet myslimane ne disa vende tremben ti nxjerrin nga sirtaret e tyre te kycur disa Kurane te vjeter, sepse kane frike mos bota moderne do u zbuloje ndonje ndryshim te vogel, pasi per 'ta edhe gjate kopimit te kuranit ka marre pjese Allahu!!!  

Provoje kete qe thua pasi eshte akuze shume e rende! Nese nuk ke prova mos e hidh si hipoteze te lutem pasi kete blog mund ta lexojne dhe persona te tjere! Nuk do ishte mire te genjeje popullin aq me pak ketu dhe per tema besimi! P.s Kurani, nuk mund te perkthehet ne asnje gjuhe! Thjesht mund te pershtatet ne ate gjuhe perkatese! (Mund te ta provoje)

Apo vdekja e 6 femijve po ashtu mund te jete simbolike, qe parakupton ndarjen e ismaeliteve (arabve) nga cifutet. Jashte tekstit te Kuranit flitet jashtzakonisht shume per Muhametin! 97% e ketyre historive dallohen qarte qe jane hiperbolizime! Shto uje e shto miell!

 O djal, profetit i kane vdekur 6 femije gjate kohes qe ka qen gjalle. Cfare simbolike thua? Qenke i lezetshem ti o burr.. smiley me thuaj nje hiperbolizim te asaj qe thuhet per profetin Muhamed? 97%?! smiley

 Ne Kuran dallohet qe ai bente nje jete jo ne varferi dhe me shum gra

Provoje kete jeten jo ne varferi sepse keto jane shume shpifje banale o burr! Me vjen keq qe ta them kaq hapur por, keshtu e meriton. Fol me baza per ato qe flet, te lutem! Se ke dhe goxha emer! smiley

 

naughty: Gjendja e mohuesit shpjegohet ne kuran si gjendja e tij qe i shtrëngohet  gjoksi si të jetë duke u ngjitur në qiell 

Sa e sa here flitet ne Kuran per mosbesimtaret, apo besimtaret e rreme, per pasojat qe do kene ne ferr. Nje Zot nuk do perseriste te njejtat gjera nja 50 here e me shume, por do te mjaftohej nje-dy here me theniet e tij! 

Kjo ishte e forte fare! me vjen keq por, nuk po me le hapesire te mos jem ironik por, njese po e mbaj veten! Si flet dhe ti o burr sikur je zot. Sikur i di planet e Zotit. Sikur e njeh Zotin me mire nga te gjithe! Mos o burr, mos, jo kshu! smiley

Karli, e ke parasysh ate teorine tende shume logjike qe ka krijesa te tjera neper univers dhe per te cilat Kurani duhet te flase dhe per to?! smiley Myzhde per ty! smiley

Surja Shura, 42:29 And of his signs is the creation of the heavens and earth and what He has dispersed throughout them of creatures. And He, for gathering them when He wills, is competent. (shqip) Nga argumentet e Tij është krijimi i qiejve dhe i tokës dhe shpërndarja e gjallesave në të dyjat dhe Ai me fuqinë e Tij mund t'i bashkojë kurdo që të dëshirojë. 

Karl une personalisht kete nuk mund ta quaj rastesi. Ai deduksioni yt paska qen shume logjik edhe pse une nga shpjegimi nuk arrita ta kuptoj dot. Mund ta sqarosh dhe njehere te lutem? Flm

naughty, une do te isha i pari qe do ta besonte kete qe thua ti, ashtu sic do ta besonte edhe cdo njeri studjues, cdo shkencar, cdo njeri kritik. Por duket se eshte fjala per gjallesat e tokes (njeriun, kafshet) so dhe ato te qiellit (zogjte dhe kafshet mitollogjike te qiellit). Mendoj se, nese Zoti do ti fliste njeriut per gjallesat e tjera neper planete te tjere te sistemeve diellore diku ne Kozmos, kjo jo vetem do te ishte me e qarte dhe me shume e trajtuar, por do te kishte edhe shpjegime te metejshme aty, ku ky njeri i tokes do te informohej ca me teper per keto qenie te tjera ne Kozmos. P.sh. mitollogjite e ndryshme te vjetra te popujve flasin per qenie qe vijne nga qielli, qe vijne nga Kozmosi, apo per bij perendish, apo per hyjni. Ketu shprehja eshte pak e thate. Por edhe sikur ta pranojme qe behet fjale per qenie gjallore te sistemeve te tjera diellore, pra po e marrim kete si prove te fjales se Zotit, do te thoja se kjo eshte prova e vetme qe na jep Zoti se ka cuar Kuranin per ne njerzit! Dhe cfare se, fjala e Tij e fundit drejtuar ne njerezve, ku Ai flet per ligje skllaverie, roberesha, marrdhenie me to, etj. probleme mesjetare te botes se prapambetur arabe. 

Persa i perket akuzes qe me ben si genjeshtar, se nuk ka Kurane te mbyllur ne kyc nga imamet, duhet te them qe leximi i Kuranit te paska mbushur me urrejtje dhe jo me meshire per te tjeret. Kjo nuk eshte genjeshter (dhe une perpiqem te mos genjej asnjehere ne jete), por e kam pare ne nje emision-dokumentar se si ca myslimane moderate europiane donin te shikonin nje Kuran mjaft te vjeter ne Egjypt, per ta krahasuar, por imamet nuk e nxirrnin. Po ashtu kam lexuar se jane gjetur dhe ka akoma disa Kurane te vjeter, tek te cilet rezultojne disa ndryshime nga ky ne qarkullim. Por sic te thashe, ky eshte nje problem budallenjesh, pasi nuk ka si te kete nje liber qe nuk peson ndryshime gjate perkthimit! Edhe ne kuran flitet -ne mos gaboj- po tek kjo sure (shura), per problemin e gjuhes se Kuranit ne ate arabe, po ashtu filtet disa here per problemin e veshtirsise ne te kuptuarit e tij, pasi kjo vinte ngaqe cdo gjuhe dhe dialekt ka specifikat e veta te vecanta, ndaj nuk e kuptoj kete budadallek te myslimanve ne pergjithsi, qe pretendojne per mosndryshimin e asnje fjale dhe germe te Kuranit! Kjo nuk e percakton, nese kurani na vjen nga Zoti apo jo! Ndaj kjo teme nuk ngrihet nga un

Karl, kurani ben fjale per cdo gje ne masen e rendesise se saj. Psh, nuk mund te presesh qe kurani te jete liber shkencor dhe te flase vec per shkencen pasi qellimet e Kuranit jane 4. Njehesimi i Zotit, profetesia, bota tjeter dhe drejtesia! ?Mbi keto 4 baza vertitet cdo gje. Nuk mund te presesh qe Kurani i cili u eshte zbritur njerezve te flase per cdo gje qe do ti (edhe pse flet por, flet ne masen e rendesise se ceshtjes per njeriun). 

Une nuk te quajta genjeshtar perkundrazi me vjen qe dole ne nje analogji pa kuptim qe Kurani me ka mbushur me urrejtje, e ke shume gabim une dhe keto te verteta te cilat i shoh si mjaft te veshita per ti kontestuar dhe qe ti nuk po i konteston nuk po ti perplas ne fytyre pasi nuk ma lejon etika fetare kete gje ne rradhe te pare dhe etika ime. Thjesht te thashe qe, keto qe the jane akuza paksa te renda pasi po quan genjeshter nje dicka shume te madhe. Dhe te thashe parashtro te lutem argumentet e tua bindese. 

E thash edhe njehere, Kurani nuk mund te perkthehet ne asnje gjuhe! Nje perkthim i Kurani apo qofte edhe i nje libri cfaredo eshte tej mase i veshtire aq me teper qe ne Kuran edhe intonacioni me te cilen eshte reveluar nje varg eshte shume domethenes. 

Karl, duket shume absurde, te hedhesh nje hipoteze pa kuptim. Paska imam ne Egjipt qe mbajne Kurane fshehur qe mos te dalin gabimet e Kuraneve qe kemi ne neper duar. 

1. Perse i mbajne te fshehur?! Perse nuk dalin hapur te thone qe kjo eshte fjala e vertete e Zotit a nuk kane frike nga Zoti qe po mbajne te fshehur fjalen e Tij?!

2. Ta zejm se po i mbajne te fshehura, nga doli ky informacion?? Si qenka nje fshehtesi e tille? Dolen imamet dhe thane qe ne i kemi keto libra por, nuk ua tregojme? 

3. Kur keto libra paskan qen te fshehur, si linden keto gabime te cilat cuan ne ndryshimin e Kuranit?

4.Ta zejm se keto te gjtha deri me tani ekzistojne, perderisa jane te fshehura, kush i provoi qe ka gabime? 

5. Ta zejm se ka gabime, cilat jane keto gabime, si rrodhen? Kush i beri me dashje?! 

6. Perse nuk i ka nxjerre kush deri me sot gabime por, i paskan hedhur vetem si nje hipoteze dhe nuk e paskan provuar? 

 

ku do me dal? smiley

Male, njeriu i ka qejf teorite e konspiracionit, te gjithe neve, mirpo ky KM i merr per kapital te gjitha teorite e konspiracionit, ky nuk di ti seleksionoje. Me kete vullnet qe ky KM komenton ketu, me vjen çudi se si ky nuk ka dhene nje koment tek tregimi; Aeroporti i Zaventemit,  dhe aq me teper qe u mirrka me letersi. 

haha..ik re dreq shif ndeshjen ik.. smiley..s'ke pun ktu..smiley

Pjer, me keto aftesi shitje qe ke ti eshte gjynah qe i shkon dem talentet tek magazina. Ti do beje me shume euro po te paguhesh me komision psh ne ndonje dyqan qe shet mallra te perdorura.

Arabet trasheguan nga qyteterimi grek dhe ai Egyptian .zakonin e ngritjes se bythes perpjete psh e mesuan nga egjyptianet e lashte .herodoti pershkruante se kur egjyptianet takohen me njeri tjetrin ne rruge vejne duart ne toke e ngrejne bythen perpjete . 

Sa e shkathet goca..: ))..nuk e kuptoj ku do te dalesh o goc? smiley

ti bo si t'dush nojti, por po te me degjosh mu ik edhe ti te shofesh ndeshjen se ky nuk eshte muhabet per tu bere ne kete mixhilis, çdo muhabet ne mbrojtje te fese ne pergjithsi, aq me teper islamit ne veçanti, rezulton kunderproduktiv. Eshte nivel shume i ulet, si dituri, dhe si nivel shpirteror, si motivacione.

Si ti ashtu dhe armiri jeni naive, nuk kuptoni motivacionet, i keni pothuajse te gjithe kunder fese sepse feja nuk i le me qi. Ky eshte niveli i intelektualeve t'mdhej, mos kujto se ka gje tjeter.

 

Haha tiku , feja eshte e fundit qe mendoj po me doli ndonje "pjeshke" para apo mbrapa.smiley

po e shof ndeshjen por, ke te drejte nuk eshte ambjenti. 

" No human race is superior; no religious faith is inferior.

All collective judgments are wrong. Only racists make them.

- Elie Wiesel , 1928 - 2016  Rest easy.
 

Dakort naughty, e leme keshtu sic thua ti! Nuk ia vlen me diskutimi! Ndaj dhe ky eshte komenti im i fundit ketu. Ti vazhdo me te tjere dhe hidh dyshime, akuza, kalo jashte teme! Me vjen keq qe dhe sot e kesaj dite ka akoma njerez qe mendojne se Zoti ka dhene (direkt apo indirekt) keto libra fetare, Bibla dhe Kurani, apo cdo lloj libri tjeter pretendues ne kete drejtim. Duke e ditur, duke e pare vete se si keta fetare te sotem vazhdojne akoma ne emer te fese, ne emer te religjionit te tyre, ne emer te besimit, ne emer te Zotit, te vrasin dhe dhunojne njerez te tjere! Por per dicka jam i qete dhe i sigurte, numri juaj sa vjen e po zvoglohet dhe do te zvoglohet perhere e me shume. Njerezimi nuk ka ndermend te beje vetvrasje per hir te disa te coroditurve. Vazhdo beso ne genjeshtrat shekullore e te shohim cdo te jape Zoti!

Genjeshtra shekullore mbetet genjeshter derisa te provohet e kunderta! Ne saje te nje diskutimi ku une pyes e ti per ku ti pergjgjesh e une pyes, me vjen keq te ta them por, je shmangur! 

Perdore dhe karten e fundit aktet vetevrasese. Po ta them dhe kete, vetevrasja, ne Islam po ashtu eshte krimi me i madh qe mund te beje nje person! Ne parimet e Islamit, nuk ka askush te drejte te marre jete, qofte ai person cifut, ateist, i krishtere apo musliman (dhe ti e sheh shume mire qe ISIS-i pothuajse vetem ne tokat muslimane ka vrare). Ky parim kalon dhe Kuran shume qarte. Islami, nuk eshte fe qe denon njerezit por, aktet. Nuk ka asnje shpjegim te arsyeshem, te pranueshem, te justifikueshem per aktet vetevrasese! Por, ti flet sikur e njeh fene, flet sikur i njeh pasurite e tokave arabe, flet sikur e sheh ceshtjen ne menyre te paanshme Karl. 

Te respektoj. Kalofsh mire! 

naughty_male , cfar prurje . i lexova te gjitha komentet ke qene brilant zoti te  nderoft vella .

Dibron, Lavderuar qofte Zoti per kete fe. Une thjesht dijet e mia qe jane shume pak kam shprehur! Faleminderit gjithsesi! : )

naughty, kjo nuk eshte vetvrasje eshte mbyllje e diskutimit, per faktin se ti here perpiqesh ti qendrosh ne koke diskutimit, (atij qe te provosh se ky Zot qe ka bere kete Univers te pafundem, ka bere njekohesisht Biblen dhe Kuranin?), e here i shmangesh ketij diskutimi duke kaluar ne tema te ndryshme, si teza e vetvrasjes qe hedh tani, apo si vidio e mesiperme qe me duket se tregon se Kabaja eshte qendra e botes. Mbi fene, mbi Kuranin, mbi Meken, kabane , njerezit, kafshet, etj. diskutojme dhe sa te duash. Ndac dhe mbi keto teori te reja qe po qarkullojne ne lidhje me qendren e botes! Kur te dalin tek peshku tema te tilla ketu jam une. Por ama ne nje teme te qendrojme dhe jo corap si sallate ruse te gjitha te ngaterruara. Se ashtu ti i shmangesh gjithnje diskutimit. 

KE te drejte Karl, Zgjidh nje teme me co sms! smiley

Heretik, ata marksistet (me thonjza dhe pa thonjza marksiste) te pakten nuk kane folur per paqe, por per luftra dhe revolucione! Ashtu dhe nacionalistet nuk i mohojne vrasjet dhe lufterat. Duke e ditur ku jane te gjithe keta, ne njerezimi perpiqemi te evolojme nepermjet permisimit te mardhenieve tona te kodifikuara ne norma shoqerore dhe ne ligje juridike. Por me ju fetaret eshte e keqja se flisni per paqe dhe ne emer te paqes beni dhe sot e kesaj dite luftra dhe vrisni njerez. E si te mos ju mjaftojne keto, vini kufizime ne normat shoqerore, sidomos ju te fese myslimane. Dhe duke mos u mjaftuar as nga keto, doni ta shihni boten ne nje ngjyre, nje levizje, nje drejtim, nje veprim, gjithshka te njejte. Dhe pa arritur kete, (apo qofte edhe po ta arrini), nisni serish sherrin mes vetes per ate e kete, dhe se fundi deklaroni se keshtu tha Zoti. Une nuk e di se cfare ilacesh duhet per njerez si ju! 

Vallaj eshte e veshtiure me komentu pa ofendu se tere diskutimi behet midis handikapatesh, e per pasoje te mos duket edhe vetja nje handikapat, e me keq se handikapat perderisa vazhdoj te diskutoj.

Ti nuk di çfar flet, edhe formalisht komenti yt eshte prej handikapati, lere pastaj idete prej qytrymi. I ke vene vetes llagapin e Marksit, e megjithate flet per "ata marksistet". Cfar leshin je ti, Marksi ne variantin ballist? 

Pastaj kush te ka thene qe marksistet nuk flasin per paqe? Vetem nje handikapat nuk di qe çdo lufte dhe revolucion, e çdo gje pa perjashtim ne aksionin marksist ka per justifikim dhe  synim paqen, çdo gje marksiste eshte bere ne emer te paqes.

Vetem nje handikapat ndan njerzimin ne "ne njerzimi" dhe "ju fetaret". Nga na doli kjo ndarje e re, qe presupozon ndarjen e vertete ne "ne njerzimimi" dhe "ju handikapatet"?

Nga e nxorre kete "ju myslimanet", kush te ka thene qe un jam mysliman? Vetem nje handikapat mendon se nje person qe beson ne Zot dhe mbron fene ne pergjithsi eshte detyrimisht mysliman.

Persa i perket ilaçit te kam thene se kush ben derman. Na jep Xhenin ta pallojme, se perderisa te ka sheruar pallimi i Xhenit ty dhe "ju te njerzimit", pa tjeter do te na sheroje edhe "ne fetaret".

 

mund me dit nji gje:
si nuk u dhimbsen njata femra muslimane qe mulohen, e iu bahet jeta ma e veshtire. kush urdheron te mulohet femra, mos te qesi gjymtyrt,floket, e fytyren veq?perse ia veshtrsoj jeten?asnji femer nuk don me u mulu vete,perveq se kur e ushqejn se asht ma mir kshu???pse nuk i lejoni femrat t'vishen si gjith bota.a po e sheh kush nji femer qe nuk vishet provokuse?

A te te them nje mendimin tim modest duke te ta  cuar me mesazh, se ketu mund te plase lufta pastaj! smiley 

Jo se e kam problem se plas ore por, me duket si me etike! Si mendon? smiley

ma thuani ketu askush nuk do hap lufte.dhe ne hapshin anonim jemi. ndoshta mendimin tuej kan nevoje ta lexojn dhe te tjere,s'ka perse tme dergoni mesazh.

E drejte! ok...: )

nuk ma shpjeguat....

Nuk shpjegoj gje pa qen 100% per renditjen e ideve te mia. Me jep pak kohe te lutem. NEse te them dicka gjysmake dhe ti sdo kuptoje gje por do konfuzoheshe me teper. 

flm. ok

Ok tani, dijet e mia ne kete pike jane modeste por, mesa ekuptoj une ceshtjen do perpiqen qe ta bej sa me te kuptueshme. 

Nje nder parimet kryesore ne Islam eshte There shall be no compulsion in [acceptance of] the religion 2:256 Ne fe nuk ka detyrim! Kjo eshte nje pergjigje si fillim per shume pyetje me siper. 

Fatkeqesisht, shume ndodhi ne Islam jane shpjeguar ose jane pranuar si te mireqena dhe jane trasheguar ne ate menyre. Psh, eshte shume i mireqen fakti qe, prinderit muslimane, "detyojne" femijet (femra ne pergjithesi) te vishen. Une personalisht, per arsye te cilat do i shpjegoj me vone, nuk jam kunder kesaj veshjeje por, jam kunder metodes se perdor nga prinderit. 

1) Nuk mund te detyrosh dike te beje nje dicka qofte ehde femija yt sepse: 

     Vjen nje kohe kur femija rritet dhe mund ta shohe ate detyrim te tepert e cila e con detyrimisht Islamin ne nje stereotip qe eshte fe e nenshtrimit, e dhunes, e detyrimit etj...qe nuk eshte e vertete

     Le ta zeme qe femija e pranoi ate detyrim te imponuar (qofte veshja, qofte falja etj etj) vjen nje kohe kur, duke mos e ditur perse po e ben ate qe po ben, haset me pyetje nga shoqeria perballe dhe kur nuk mundeet ti pergjigjet ketyre pyetjeve ndjehet keq, i/e percmuar dhe con ne mendime te cilat mund te mos i atribuohen Islamit por, metodave te gabuara te pridnerive te tyre. 

     Le ta zeme qe femia e pranooi dhe u pranua nga rrethi shoqeror po ashtu, vjen nje kohe kur, cdokush i ben pyetje vetes, ore une perse po e bej kete gje dhe, kur nuk gjen dot pergjigje qe ti mbushe mendjen, logjiken dhe zemren con ne kundershti te asaj "urdherese" dhe kjo con ne ide te gabuara mbi Islamin. 

2) Nese nje prind apo kushdo ka ne plan ti shpjegoje dikujt nje dicka duhet ta beje ate ne menyre qe ta bind logjiken e atij personi (ky shpjegim duhet te jete ne perputhje me moshen e atyre personave) ne menyre qe, ai person mos te thyhet me Islamin kur te rritet apo ne cdo kohe. Te jete i/e afte te ndjehet mire me ate qe ben duke qen i/e bindur qe nuk po ben dicka te cilen nuk deshiron ta beje! 

NEse do e zgjeronim ceshtjen pak me teper do shtonim qe, ne koeht e sotme mendoj qe, eshte me teper e nevojshme shpjegimi i pse-ve sesa i si-ve. 

   Me fal qe u zgjata por, i shoh te arsyeshme keto pika per ti then nket pike

 

Ti vete je musliman, apo diskuton mbi Islamin si nje i shkolluar mbi Islamin, apo si nje lexues amator dhe gjen qartesi shpirterore tek Islami? E ke fene per hobi apo e praktikon? 

E praktikoj ne pergjithesi por, nuk kam studjuar ne ndonje medrese (as nuk studioj) ose kam marre ndonje edukim fetar. Por, serish besoj se, ne cilendo shkalle nga te mesipermet qe te jet nje person, duhet te gjykoje drejt dhe me dije te plota pa ia ngushtuar horizontin te tjereve. Besoj ne mendimin qe, nje dije e papervetesuar eshte mire te mos jepet fare. 

femrat mbulohen me deshire kam vene re, nuk i detyron asnje prind apo burre.

duan te tregojne ndershmerine e tyre, aq me shume kur jane te rrethuara nga "putana" qe vetem shesin hiret e trupit. 

eshte e njejta karte dmth qe luajne, te gjitha, ato qe zhvishen dhe ato qe mbulohen. 

ndersa femrat e afta ne zanat, te paktat dmth, vishen si burra. pa i detyru njeri po ashtu.

te detyron ambjenti te vishesh si burre pasi predominohet nga meshkujt, ku norma eshte mashkullorja dhe duhet ti pershtatesh ambientit. Femra, si seksi i dobet qe eshte shitur gjithmone - jo se ka ndonje gje te keqe - eshte pri-percaktuar si me delikate dhe qe nuk duhet marre seriozisht per shkak te shkalles emocionale. Te paktat, qe dine te kontrollojne anen emocionale dhe nuk e kane problem te merren me halle burrash, kur ulen ne dovlet, ngaqe jane ne minoritet po ashtu, nuk i marrin seriozisht. Edhe nese vishesh si vetja (dmth te qenit femer) vetem nga imazhi, direkt te pozicionojne ne nje hap me inferior. Reagimi eshte trashja e zerit, ose ngritja e tij, per t'u bere e barabarte me testosteronin prezent ne tavoline. 

fjalen e kisha qe nuk te detyron NJERI. zgjidhet prej femrave vete.

sepse diskutuesit siper akuzojne burrat muslimane qe i detyrojne femrat te mbulohen. kane harruar qe para 50 vitesh te gjitha femrat mbuloheshin, e pikerisht prej KUSHTEVE, siç argumentove vete, jo prej burrave.

po te shohesh skulpturat klasike greke, burrat jane lakuriq dhe femrat e mbuluara qe ne ate kohe, te qepes.

Shume mend jep bazuar ne ato dije modeste. 

Javes tjeter kom pre bilete per evenimentin mujor me dyre te myllme, ndershkimet kapitale. Nigjova qe gjykata ish perpjek te arrinte nje fare balanci gjinor ne gjykim. Do denohen aq femra sa edhe argate meshkuj nga india, pakistani etj. Denimet e preferum per mu jane denimet e atyre grave qe kane provoku perdhunusit e tyre.  Syresh, nje dyzine do jene ket rradhe. Po denimi yt i preferuar kush eshte?

Mesa di une, nuk denohen robt por aktet. Ka nje ndryshim midis tyre. Nuk e di, nuk para i kam hyre ndeshkimeve. Besoj se nuk kam ndonje ndeshkim qejf te jem i sinqerte! Por, serish mendoj qe jane te envojshme! Ne per plek se bojm por, pa lek se bojna! smiley

jo ush po gomar i thone asaj. njerzit denohen. sepse akti vete, varet prej njeriut, eshte ne funksion te tij, eshte rrjedhoje, pasoje.

vret nje armik lavderohesh, kur vret nje mik, denohesh. akti eshte vrasja ne te dyja rastet. interpretimi s'eshte i njejte.

Vjen nje ushtar nga mbreti me nje dekret ne dore dhe thote qe ka ren kolerja ne at vend dhe i thote lagjes qe ta boshatise ate vend. Tani ne kete rast, njerezit i binden ushtarit, apo dekretit te mbretit? Nese ti i quan ushtarin dhe dekretin e mbretit te njejten gje ok. ka kuptim ajo qe thua. 

i binden Mbretit, as ushtarit dhe as dekretit. dekreti perdoret vetem te vertetoje qe urdheri eshte dhene nga Mbreti dhe nuk e jep ushtari me koke te vete.

Atehere, dhe ne kete rast, edhe pse urdheri vjen nga nje ushtar, njerezit i binden mbretit dhe jo ushtarit. Edhe pse akti eshte kryer nga njerezit, denohet akti dhe jo njerezit. Pasi njerezit vetem Zoti i gjykon. 

normal qe i binden se mbreti eshte me superior se ushtari. 

ndersa akti siç ta dhashe shembullin me vrasjen, varet prej RRETHANAVE. i njejti akt mund te jete i lavderushem apo i denushem. 

sipas teje kush i shtyn te vrasin njerez civile islamistet radikale ? pse nuk denohet akti qe kryejne nga feja qe praktikon ?

Ka shume shume menyra per te shtyre dike per te vrare. Nuk eshte e thene te jete vetem lavazh truri. Mund te jene drogera te ndryshme, ka shume menyra o burr. Nese do, me lodh ti hyj atyre por, nuk do doja. 

Thjesht, Islami kategorikisht nuk eshte arsyeja e vrasjeve. Nuk mund te jete. Nje person normal, musliman nuk mund te kete asnje lloj arsyeje per te vrare te pafajshem (kjo nuk do te thote qe mund te vrase te fajshem, kategoriksiht jo). Deshiron refernca per ket? 

ata vrasin njerez civile, sepse i konsiderojne ARMIQ. (jo pra qe akti varet nga gjykimi, nga rrethanat ku zhvillohet ky, nga njeriu vete)

nuk me duhen referencat se i gjej vete po te kem nevoje.

nuk me duhen referencat se i gjej vete po te kem nevoje.

Me vjen keq qe e mbyll veten kundrejt dialogut.

Por, te vrasesh dike se e konsideron armik, nuk eshte Islame. Nje musliman nuk mund te jet terrorist dhe nje terrorist nuk mund te jete musliman. 

ti ben moral dy leksh. hajt naten.

Po pra po me vjen keq por, kshu eshte kur s'ke nevoje per referenca dhe kur s'ke cfare me thon 

Te uroj nje gjume te embel! smiley

Naten! 

je ti qe s'the ndonje gje. une ta shpjegovja thelbin e çeshtjes qe diskutuam bashke, lidhjen e aktit me aktorin.  qe i pari varet nga i dyti dhe jo anasjelltas.

ti kerkon te shfajesosh islamin. por te mungojne argumentat. ngaterrohesh kot. je avokat i keq i tij.

Besoj se ate mund ta lem si mendimin tim dhe mendimin tend..si thua? 

edhe pa kerkuar ti, nuk jane veçse keshtu dy mendime te ndryshme. por kjo nuk i ben te barasvlefshem te dy.

vetem njeri nga ne ka te drejte. jo te dy.

Ok pra, Le ta konsiderojme qe, nje person ka kryer nje vrasje. Larg qofte por, e ka bere! smiley

Tani, denimi sipas kanunit shqiptare per vrasja mesa mbaj mend ka qen nga 10-25 (para 5 vitesh, NUK KAM VRARE NJERI! thjesht e kam studiuar smiley&nbspsmiley

Tani, kjo vrasje, mund te ndodhe per arsye te momentit, personi mund te ket qen i pire, dhe eshte shume pishman. Nuk ka qen i vetedijshem qe e ka kryer vrasjen. Nuk ka dashur qe ta kryeje por,  e ka kryer. Ne kete rast, kush denohet akti apo vrasesi? 

 

vrasesi denohet kurdohere, bile ka raste kur nuk e denojme hiç kur vret per vetmbrojtje te tij. ai dmth e kryen aktin por neve nuk e denojme, sepse ai s'kish si te mos e kryente kete akt te tij.

Atehere, kur vrasesi denohet edhe pasi nuk ka dashur ta kryeje aktin. Ta zejm se ty te kan fut shoket i qese te bardhe dhe te kap policia. Ti mund te mos e kesh bere por, policia nuk te denon ty ne ket rast por, denon aktin qe ti kishe qesen. 

Pra ti, edhe pse nuk kishe lidhje fare me ate pune, u denove sepse u kape duke e kryer ate. Pra, ti je i paster nga denimi por, u denua akti. E kupton ndryshimin kur them qe, Islami denon aktin dhe jo personat? 

Ata persona te cilet te futen ty qesen, mos ki merak se do marrin ate qe meriton nga Zoti! E kupton ndryshimin tani? smiley

Po te thashe o burr a do argumenta ti me the jo. Ok ta sarojme ate ceshtje pra se me merzite. Jep argumentin tend, te te jap argumentin tim. 

s'dhe pra argument te besushem, the qe islami nuk e lejon vrasjen, qe nuk perputhet fare me realitetin. çdo dite islamistet nuk bejne veçse vrasje. apo nuk i degjon lajmet ti ?

dhe ti me the a do referenca dhe jo argumenta. mos i ngaterro fjalet qe perdor se kane kuptime te ndryshme. si dhe kuptimi i nje fjale eshte shume i rendesishem ne diskutime te llojit, se ndryshe nuk kuptojme se per çfare flasim.

Kurani 5:32  Prandaj Ne i urdhëruam bijtë e Izraelit se kush vret ndokënd,
që s’ka vrarë njeri ose që nuk ka bërë çrregullime në Tokë, është
sikur të ketë vrarë të gjithë njerëzit. Dhe, nëse dikush shpëton një
jetë, është sikur të ketë shpëtuar jetën e krejt njerëzve. Të dërguarit
tanë u sollën shenja të qarta, por shumë nga ata, edhe pas kësaj,
i kaluan tërë kufijtë me të këqija në Tokë.

cfare te them me teper o burr? Me thuaj nese do qe ta sqaroj. 

e ka fjalen per bijte e izraelit ne ato rreshta dhe jo per muslimanet.

Weeee, mos ia fut kot o burr tani! Kurani, si liber kujt i eshte zbrit? ME fal por, nuk e mbajta dot te qeshmen.

 

ai u tregon arabve sesi israelitet jane vrases tek ato rreshtat qe solle ti. 

Po kalon ne teme tjeter tani mo burr. Kurani i eshte zbrit gjithe njerezimit. 

49:13 O mankind, indeed We have created you from male and female and made you peoples and tribes that you may know one another. Indeed, the most noble of you in the sight of Allah is the most righteous of you. 

Nuk thote, o Arabe, thote o njerezim...meqe ra fjala, dukesh si tip qe ke anglisht...apo jo?! 

çao islamisto, nje here tjeter se sot u lodha me ty. 

Posi! Ne cdo moment qe te jesh ne gjendje shpirterore, fizike, emocionale, psikologjike, sociale francezo! 

smiley

I pritet koka aktit? Gjithashtu mos e perserit veten. E dime qe je pro "ndeshkimeve"; jane pjese e fese se paqes dhe dashurise. Besoj tani te kane ardh mend dhe nun do ta quash akt te shemtuar denimin e asaj gruas me vdekje; asaj qe u shpetua nga pjekja se gjalli nga ata dy te pafete.

Bama, stop bere nje propagande te shpifur o burr por, shikoje mire komentin qe te kam shkrujt persa i perket atij rasti! 

Tani pasi sqaruam ate detajin e mesiperm besoj se mund ta shtjellojme pak ceshtjen me teper. 

Kurani eshte nje liber ne te cilin cdo gje ndodhet ne masen e rendesise se saj. Psh, nese qiejt jane 5% te rendesishme ne gjithe universin ne ate shkalle flitet per to ne Kuran. Kurani ka nje kapitull te gjithe nen emrin Gruaja (en-nisa) ku mund te dallohet dhe rendesia qe ka femra ne Islam. 

Nje femer e cila ka ardhur ne nje moshe te caktuar, nuk besoj se mund ta detyroje kush te shnderrohet ne Islam apo ta pranoje veshjen. Pra, nese ketyre femrave qe pranojne veshjen, nese nuk u "dhimbset vetja" nuk besoj se do na dhimbsej neve. Te jem i sinqerte, nuk jam i mendimit qe, asnje femer nuk deshiron te mbulohet pra, perderisa ka femra te cilat mbulohen per nje arsye, dhe perderisa ne fe nuk ka detyrim, besoj se kane arsyet e tyre mbi te cialt mbulohen. 

Ne nje ane tjeter, besoj qe mbulesa eshte nje fare mburoje per femren. 

   Duke qen se ne Islam, femra ka nje rol shume te rendesishem pasi, eshte ajo qe i jep jete njerezimit duke mbajtur per 9-muaj ne bark gjeneratat e tjera, asaj i eshte dhuruar nje dhembshuri shume e vecante ne krahasim me meshkujt! Psh: Nena eshte ajo e cila e mban 9-muaj femijen dhe e rrit me plot dashuri nje femije. Po ashtu, ajo eshte personi i cili i rri femijes tek koka nate dite kur ai-ajo eshte semure pa then njehere of ose uf. Kete dhembshuri e shohim te prezantuar jo vetem tek njerezit por, dhe tek kafshet. Psh: Pula mund te sulmoje eshte njeriun kur e sheh qe ka rrezik e i cenohen zogjte e vet (p.s ne shprehjen zemerpule e perdorim ne gjuhen shqipe). Gjithashtu jo evtem tek kafshet por dhe tek bimet reflekton nje dicka e tille. Psh: Pema e fikut vet ushqehet me balten qe i vjen nga toka dhe qumeshtin ua shperndan kokrrave te tyre. 

Duke pare qe femra ne natyren e saj eshte nje margaritar i dhembshur, ka nevoje te mbrohet. Dhe mbulesa sic duket qarte sidomos ne kohet e sotme (ngacmimet e shumta qe i behen femres e cila nuk ka mbuluar pjese te caktuara te trupit). Si psh: kur gatuan dhe i vendos kapakun gjelles, ne menyre qe gjate gatimit ne te te mos hyjne pluhra dhe shija qe lirhohet nga perberesit (npergjithesi un perdor qepe (kjo e fundit perdor ne 60% tgatimitsmiley)po ashtu dhe femra supozohet te ket nevoje per kete mborjte qe ti ruaje cilesite te cilat nga keqperdorimet e sotme kane humb (vazhd)

 

Ne kete rast, eshte e rendesishme te shpjegohet dhe fakti qe, veshja, nuk erdhi per here te pare nga Islami po ashtu si nuk erdhi poligamia (profetet David dhe Soomon kane qene te martuar me me teper se 1 bashkeshorte). Veshja eshte urdheruar edhe ngafete e tjera si e krishtere dhe judaizmi. Por, do thoja qe, ne Islam gjerat vijne me rradhe. Psh: sikunder numerimin e numrave ne pergjithesi nuk niset nga 7-ta por, merren me rradhe po ashtu eshte edhe Islami. Me kalimin e kohes besoj se u mundesohet personave ti jetojne dhe shohin gjerat ne Islam me nje sy me kritik. Dhe jam i mendimit qe aty arrijne dhe pranojne dhe mbulesen (femrat). 

Por, sic e thashe nuk ka detyrim ne Islam. 

ti i thu gjerat rremuje. nuk je bindes. se shume gjera i ke te paqarta vete.

Une nuk kam perse te jem bindes per askend! Qellimi im nuke shte te jem bindes. E thashe qe nuk jam ekspert ne kete teme. Dhe e ritheksoj qe nuk jam. Thjesht po diskutoj ato qe mendoj persa i perket ceshtjes. Si te gjithe. NUK PERFAQESOJ ISLAMIN! Thjesht them mendimet e mia mbi te. Jam i hapur per cdo paqartesi qe mund te kesh persa i perket mendimeve te mia. Ne fund te fundit nuk kam si qellim te nderroj mendjen e askujt! 

Besoj se ky vendi ketu mbeti! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).