Kompania Shell ka nisur kërkimet në Shpirag për naftë dhe kryeministri Edi Rama ka deklaruar se marrëveshja me këtë kompani “nuk është në kurriz të popullit shqiptar, por në funksion të harmonizimit të interesave”.

“Shell-i ka qëndruar në tavolinë për të lidhur marrëveshje në harmonizim të interesave. Marrëveshje për një investim të ri të huaj të përmasave të mëdha në vendin tonë. Fakti që Shell-i investon në Shqipëri, në një kohë që investimet kanë pësuar ulje për shkak të çmimit të naftës, është flamur i ngritur për të tërhequr vëmendjen e kompanive të tjera”, deklaroi Rama. 

“Po të shikojmë se çfarë cilësie dhe reputacioni kanë kompanitë që interesohen sot për tregun e naftës në Shqipëri, ky fakt tregon shumë. Është një mesazh i qartë ndaj investitorëve të huaj”, shtoi kryeministri.

40 Komente

diku ne pussmiley e duart ne cica  o rame

po mer po ai korrespondenti 2 gishtor elbasanlli ka ca vite qe thote nen ze se ka ardh shelli dhe per ket jepte ate koncesionin e kerkimeve te naftes qe kish ajo kompania e vogel kanadeze ku shelli kish nji %.

çmimet e karburanteve po pesojne nje ngritje te lehte. Para vakancies e lashe dizelin 0,99 deri ne 1,05 euro, ndersa kur u ktheva e gjeta 1,09 deri ne 1,1 euro = 155 leke. 

Pjer, pse s'ke shkruar pershtypjet e vacancies?

Natyrisht Gjembo, por ngadale, se ja sot psh, sapo erdha nga dyqanet, tani po shof neshjen dhe ngelet per neser te shkruaj pak. Do ti nxjerr si tregime te veçanta kesaj radhe, nje varian tjeter smiley

Ne kuadrin e "eDrama ka shpik rroten" Shell ka gati nje dekade e investuar ne Shqiperi si aksionere e Petromanas, dhe tani i ka blere te gjithe aksionet e saje...po tani u mesuam qe jeta ne toke ka filluar kur eDrama u be PalleMinister dhe tani jemi te denuar me degju lloj lloj 4lliku

Ca ti bosh, tani e gjeten konfidencen me i ble aksionet 100%.

ngaqe i kane blere per dy lek. perpara duhej te hidhnin me shume. (çmimi naftes ka lujt rolin kryesor tek kjo afere)

pra s'ka gje merite qeveria. ata qe vijne ne shqiperi, nuk piesin per qeveri e shqiptare por vetem INTERES te tyre.

popllin shqiptar se rrejti dot enver hoxha qe kish me bole se ed rama (s'ishte lake i dikujt). jo ta rrej ky palla.

Ska thon kot poplli se threet babe pa t*i nonen...vazhdoni boni tifozllik gjate kohes qe eDrama po ju *i nonen

Se di me ke e ke po tani kuptoj pse 8 vjet plus ju dolen rrylat tu bertit baca baca. Bastardet normal qe do ta bastardizojne muhabetin.

Normal qe nje bastard si puna jote nuk ka cfare thot tjeter

renia e cmimit boteror te naftes qe iu jep mundesine kompanive me xhepa the thelle te blejne lire asetet e kompanive me te dobeta  eshte pasoje e politikes largpamese te Rilindjes.edhe nje premtim tjater i mbajtur.Faleminderit Rilindje.smiley

smiley  Cathe, me i fjal, karagjozet qe rrethojne Palloshin, nuk e kane informuar siç duhet, mesa kuptoj une nga komenti jot, Shell paska 10 vjet prezent ne Shqiperi, apo e kam gabim. 

Erdh dita arbrit!!!! Javes tjeter shpresoj ta mush serbatorin si ketu, per 25L/ltr!!!!!

Bama , ne ç'shtet je mo. 

Doli me e prit Shell - in Palloshi me Erin e mamit ?

i shiten gjith ato pak pasuri te atdheut smiley

N'koh te saliut doli qe notonim ne nafte, o fiqo. Kishim nja 6 a 600 milione a miliarde fuci po qeveria e saliut s'begenisi t'i nxirrte. Tani i q!me tëmën naftes, si ne vend te ujit e kemi

Pjer. Shell ka qene aksionere e petromanas, kompani qe ka vite qe shpon ne shqiperi. Tentuam te kapin nje damar ne veri te vendit ne vitet 2011-2013 por pa sukses. Vazhduan me shpiragun dhe me sukses. Pjese te investuesve ne petromanas ishin shell dhe george soros. Me pas aksionet e petromanas ju shiten te gjitha shell. Sa per info shtese shell ka ardhur ne fillim te viteve 90 ne te njejtat burime, me 97 i tamposen puset dhe iken per tu rikthyer nepermjet petromanas. Pjesa tjeter eshte propagande dy lekshe e pavlere. 

Ndersa ca do te thot shell qe eshte direkt ne shqiperi per industrine e naftes??? Asgje. Sepse shell do provoje depozitay dhe ndryshe nga bankers nuk do nxjerre nafte, pasi ka puse ne kater ane te botes qe nxjerrin nafte me te lehte dhe me te lire. Ndaj shqiperia i duhet ne balance sheet por jo ne prodhim. Rilindje edhe e naftes. 

Flm per pergjigjen, Cathe, por nuk kuptova ; Balance sheet . 

Bilanci vjetor ku tregojne humbje fitime dhe rezerva

Pjero, po ajo eshte terminologji baze e biznesit!

Ne anglisht, ok, ma thuaj ne hollandisht ose shqip, nese je e zonja. 

Nuk kam hapur shkolle Pjero. Une mendoja se ju ekonomistet i dini keto gjera shume me mire se ne.

Ndoshta prandaj se therrasin ato qeverite nga Albanie, per pune te anglishtes? 

peshore e dhjere, pjero

smiley

ose m.... akrobat

Ca the ?

Ti nuk di asnje gje per industrine naftes sepse nuk je as keshiltari i Rames, as i ish kryeministrit Berisha  nuk je as George Soros qe i dine mire keto pune dhe jane marr vesh me njoni tjetrin, qe ka nafte Shqiperia dhe jo pak ate e di edhe rusi edhe kinezi, por me mire e di Geroge Sorros  qe ka ne pronesi te gjitha kompanite qe kane kerkuar dhe konstatuar se ku eshte nafta, dhe se kur do te jete koha per ta nxjerr ate !

Sepse sic dihet Nafta eshte nje pasuri e madhe sic jane depozitat e arit, qe ruhen ne menyre sekrete dhe me kosto te madhe.

ndersa Nafta jone nuk la kosto per te ruajtur  ruhet vet nentoke dhe e ruajne shqiptaret   qe skane as celsa dhe as porte, vetem hallatet dhe shpirtin ,  

i zoti i Naftes eshte ai qe di ta nxjerri dhe jo ai qe nuk di, ose di po nuk ka mjete, dhe njerez , te kualifikuar !Nuk e ka haberin ! Inxhinierat e Naftes kane ik ne Kanada, ne Shqiperi nuk ka as nje kacidhe inxhinieri , kane ik te gjithe ! Dikur ishte ndryshe !

The oil industry in Albania is currently booming. A total of eight oil companies have acquired licenses for 18 blocks, both onshore and offshore. Besides Shell and Petromanas, Bankers Petroleum and Stream Oil & Gas, both Canadian, the British firm Cairn, Israel’s ILDC, amd San Leon Energy, owned by major investor George Soros, have all acquired blocks Albania

lexo..

Une di dy gjera...e para eshte se ndryshe nga ti nuk e kam koken ne vrimen e bythes se rames dhe mar fryme lirisht...e dyta di qe kam fituar nga tregtimi i aksioneve te petromanas, ndaj duke qene se une e di per ca po flas, ti mund te flasesh per aromen e vrimes bythes rames. Tung

Ti je me afer Rames se une,  i nuhat me mire gjonat , edhe vrimat ,  keshtu mos ja fut kot , pa lidhje !

Ndersa ca do te thot shell qe eshte direkt ne shqiperi per industrine e naftes??? Asgje. Sepse shell do provoje depozitay dhe ndryshe nga bankers nuk do nxjerre nafte, pasi ka puse ne kater ane te botes qe nxjerrin nafte me te lehte dhe me te lire. Ndaj shqiperia i duhet ne balance sheet por jo ne prodhim. Rilindje edhe e naftes.

Ca the / thua ?   Dhe ca thote informacioni qe te dhashe ?  Pranaj te thash nuk di !

Une nuk jam as afer rames as berishes. Jam nje financier ne punet e mia. Ketu po na shitet shell si arritje politike. Une dhash argumenta qe nuk kane te bejne me shell vjen ne shqiperi se eshte me stabel politikisht se ka ketu vite. Ju po mbroni me argumenta politik qe nuk pijne uje, keni edhe guximin te ofendoni, pastaj nuk hani as fjalet tuaja por vazhdon

Se tani te lexova lart, kush te ofendoi ty mer bythqir?

Pidhi jot ome mer koqe kanari

Gjembo, ti e di qe une anglisht nuk di, di veç nje fjale, qe e ke tek tregimi qe do ta nis tani, (mase e nxirrni neser), ne hollandisht dhe shqip po. Pastaj une di ca gjera qe ekonomistet e tjere nuk i dine, e te tjere dine ca gjojna qe une nuk mund te mos i dij. 

Runi!Runi! Vaffanculo!

Prap nje artikull VK qe interpreton lajmin si ti doje byca.

Ne zonen e Shpiragut cpimi kishte filluar para viteve '90. Mesa di une thellesia i kaloi limited sondes se asaj kohe dhe cpimi perfundoi jo suksesshem nga nje kompani e huaj (jo SHELLi) disa vite me vone.

SHELLi erdhi ne AL nga vitet '94-'95 (ju kujtohet ai kampi mbas Qemal Stafes ku eshte Sheratoni sot?) pasi mori per kerkin nje lease ne Shqiperine qendrore nga qeveria Berisha. Punimet ne terren kryesisht sizmike u kryen nga Geco-Prakla dhe nuk rezultuan premtuese. SHELLi e la AL mbas '97 mbasi bleu te gjitha punimet sizmike/gjeofizike ne dispozicion te institutit te naftes - pysni Genc Rulin se sa.

Petromanas PMS (nje kompani krejt tjeter) cpoi Shpiragun 1 S1 me suskses te pjesshem nja 2-3 vjet me pare. Pusi pati avari dhe formacioni mgjs masiv nuk qe shume kualitativ. Pervec kesaj PMS deshtoi edhe me prospektet e Frances qe e detyruan te farmte-in Shellin me 50%. S1 u kompletua dhe u testua me sukses. Mbasi S1 u la dhe u tha Shelli ia bleu restin PMS dhe deklaroi $150mio shpenzime!!!!

ket fakt duhet te na sjelli KM yne dhe jo quaj per arritje faktin qe SHELLi po vjen ne AL. SHELLi ka qene edhe me pare ne AL, SHELLi eshte edhe ne Nigeri e Kamchatka dhe kudo gjetke ku nxjerr fitime. KM te shofi royaltite dhe se mos edhe ky investitor i modh prodhon per nja 11vjet pa pagu taksa.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).