Në se nuk duan kompromisin që kemi ofruar dhe ofrojmë.
Në se nuk pranojnë të shkojmë me alternativa në popull që ai të vendosë me referendum.
Në se nuk do të pranohen sot zgjidhjet e ofruara nga ekspertiza ndërkombëtare.
Në se njëra nga këto alternativa nuk ndodh… Shkojmë drejt Zgjedhjeve të Parakohshme pa zgjidhje. Shqipëria hyn në “karantinë” mbi 3 vjecare si shtet i dështuar. Rrugët e integrimit europian të vendit mbyllen. Shoqëria shqiptare do të degradojë në një shoqëri mafioze me apo pa Partinë Socialiste në pushtet.
Përballë këtij realiteti cinik shpresoj të marrë fund alternativa opozitare se partitë duhet të emërojnë dhe kontrollojnë gjykatësit dhe prokurorët.
Në se reforma nuk votohet për këtë arsye atëherë më mirë një dështim se sa një mashtrim.
Të “kapësh” Shqipërinë me arsyetimin se të tjerë duan të “kapin” drejtësinë është një kalkulim i gabuar politik.
Një Shqipëri e dështuar dhe pronë e politikanëve është një eksperiment i provuar në historinë e vendit tonë.
Shpresoj deri në fund për kompromisin. Shqipërisë i kemi borxh të ardhmen. Zoti na ndihmoftë!

45 Komente

Nëse "nëse" shkruhet bashke (dhe jo "në se" )

 

7 e ka pas gjuhe-letersine ky ne gjimnaz smiley

 

Pyet Adelinen?smiley

Sonjen thuaj smiley

ps: à propos de Adelina: jam habit kur kam lexu ne web dramen e vellait te saj te rrefyer nga ajo vete! Ne nuk ja paskemi pas fare haberin se ku e kish pas hallin ajo asokohe (edhe pse, nje ze nga brenda na thoshte: kjo nga letersia u mor vesh qe merr vesh, po pse eshte sikur i ka rene njeri me dru mbas koke??) 

Ne fakt kishte zera se qe pas vdekjes te vellait s'ishte me e para.

tani qe e thua, me kujtohet! Por qe historia e tij te kish qene aq e komplikuar dhe e dhimshme... smiley

Nota 7 për "në se"? Shumë bujar.

Duhet te ishte 6 se e ka perdorur 4 here.

puna e korrektonjesve letrare qe lartgjatesia premtoi ne fushate Po I jep frutet e veta.faleminderit rilindjesmiley

Dmth nese votohet reforma nuk jemi shtet i falimentum?

Pandi keto gafa nuk i ben as gjibi yne qe eshte idiot 24 karat jo ti qe ke qene dhe premier i nje vendi qe sapo kishte dal nga kaosi. smiley

Po mire keto 3 vjetet qe shkun per lesh , dmth qe nuk u dha drejtesi si quhen ?

Pandi, po vjedhin ca ministra e kjo duket sheshit. Ç'lidhje ka kjo me reformen ne drejtesi ?

O Pandi, po vjedh Mirela e Kultures o Pandi ! smiley

E meqe ra fjala per Mirelen , qfare mendimi ka ajo per reformen ne drejtesi? Do hetohen ato fondet qe perdoren nga Kumbaro rregjizori , kur punonte te Ministria e Kultures, per ato punimet qe u bene te Piramida ?

Po ato fondet qe avullun per votimin elektronik ne zgjedhjet qe shkun do hetohen apo jo se ashtu eshte nje pune.

Po ama dhe ti e kuptove qe me nje status ne fc behesh me i rendesishem se sa me nje fjalim ne parlament.

Te huajt e kane kapur me kohe Shqiperine me lutjen e shtetarve shqiptare, keshtu qe e kane ate ne xhep, ndaj dhe nuk kane nevoje ta kapim akoma. Por me ndikimin e tyre ne kete reforme ata po fusin nje amulli ne drejtesi, vetem frike dhe asnje persosmeri ne sistemin e drejtesise. Sefundi kjo i ndihmon ata ne (mos)persosmerine e drejtesise nderkombetare, qe te mos perplasen me gjyqet nderkombetare. 

Shqiperia eshte e deshtuar nga vete politika, por as edhe nje pike e kesaj reforme nuk sjell zhvillim dhe panvarsi gjykatash! Ka nisur mbrapsh qysh ne fillim te "demokracise"! Themeli i gjithi eshte i shtrember. Ndaj nuk ka nje kushtetute te rregullt, por si corape grash, me dhjetra ndryshime brenda nje dhjet-vjecari! 

Te huajt....me ndikimin e tyre ne kete reforme ata po fusin nje amulli ne drejtesi.....kjo i ndihmon ata ne (mos)persosmerine e drejtesise nderkombetare, qe te mos perplasen me gjyqet nderkombetare....Ka nisur mbrapsh qysh ne fillim te "demokracise"! Themeli i gjithi eshte i shtrember

 Si heq dot asnje presje komentit tend, kto jan Faktet.

 

p.s. Alternativa?

 

Me aq shume te drejta sa po i japin vetes keta te huajt ne sistemin e ri te drejtesise, normale qe kane kaq shume interes qe te behet. Do te mbrojne kompanite e veta ne te ardhmen. Por u ka hasur sharra na gozhde me Salen qe e ka bere sistemin e drejtesise si vucidoli e lazarati dhe del jashte habitatit me nje drejtesi ndryshe. I mungon oksigjeni pastaj.

Pandi, ti qendron me larte se shum politikane atje, por nuk e kupton se e keqja nuk qendron tek aprovimi apo mos aprovimi i kesaj reforme, por tek paaftesia e kesaj qeverie. 

 edhe po deshtoi "Dita D" ska problem, Alfabeti Shqipes ka ne 35 Shkronja te tjerasmiley

 

... e paska permirsu stilin  Sekretarja e tret e Guvernatoritsmiley 

Shtohen telashet për Elvis Roshin, kërkohet dhe nga SHBA për trafik droge dhe pastrim parash

Kryebashkiaku i Kavajës Elvis Rroshi i arrestuar pasditen e djeshme nga policia me urdhër të Prokurorisë së Tiranës, nuk është i dënuar vetëm në Europë.

 

Rroshi mësohet se është një person i kërkuar edhe nga Departamenti i Antidrogës së Amerikës, DEA.

Këtë gjë e bëri të ditur kreu i PD-së, Lulzim Basha gjatë një konference për median të mbajtur pasditen e sotme në orën 17:50 minuta nga selia blu.

“Elvis Rroshi ose Enver Rroshi pasi kishte pasur edhe këtë emër, është i kërkuar edhe nga DEA amerikane për trafik droge e pastrim parash”, u shpreh Basha në fjalën e tij.

ore, po ai sekretari Ilir Metes qe e moren fbi si lepur, gjall esht akoma? mos na fillon te kendoj si bilbil gjyzarsmileyoj temen e semes

#RruspenShushunjave

KLD--9 vete 5 Miliard760 Milion leke.

80 % e gjyqtareve nuk e justifikon dot pasurine.

Ku drejtsia ketu???  Per c'far lesh drejtesie flitet? 

Reformen ne Drejtesim nuk e ben dot kjo Qeveri , Reformen ne Drejtesi e ben vetem Lulzim Basha ( Kryeminister ) Ilir Meta ( zv kryeminister )  dhe Sali Berisha ( PRESIDENT )

smiley

Policia fillon hetimet smileysmiley  e con ne gjykate dhe Gjin Gjoni e liron smiley 

Xhin Xhonit ene 3 jave i kane ngel.

 e thame dije kete muhabet.

 

Ti si thu e krun dot Meta dheDoktorri me USA?

Kembet ne nje kepuce Brad..

 

Ktu do jemi , as qe e rrujne fare .

As qe bohet llaf , i vetmi variant qe bie dakord dhe LSI jane " vendet e rezervuara "  nqs nuk bien dakord nuk futet fare per votim .

Kur ka mbetur sektori i propogandes se mazhdorances ne dore te Mero Bazes dhe Izet Haxhise,ky vend ka mbaruar.

Megjithe ato zullume qe ka bere Berisha ,edhe nje kalama kopeshti I be ne dukje.pozita perdor nje bandit si Izet haxhia.

kete gje e ka plotesisht ne dore PDhi:

- o reforme
- o zgjedhje te parakohshme (55/30/15 = ps/pd/lsi sondazhi funit)

 

smiley

Akoma keni shprese ju qe sdo miratohet reforma ne parlament. Disa deputete te PD thjeshte bejne te veshtirin qe te rrisin sa me lart pazarin e votes. E nisi berisha-Nano kete muhabet me Bamir Topin president. Tani vazhdon pjesa e 2 e filmit po me aktore te tjere. smileysmiley

Nese nuk kam kujtese te gabuar, ka nisur dhe me pare Bamkes ai muhabet. Me kujtohet njefare Roshi, Trepshi e nja 3 te tjere qe miratuan nja 2 ministra te Nanos sepse "vendi kishte nevoje per stabilitet". Nga 5 mije euro vota u perfol atehere. Nje mizerje me indeksin e sotshem. Problemi ishte se u pelqeu te gjitheve si manover dhe qe atehere e ushtrojne me ctrl+v (me shperblim te indeksuar).

Donald Luja do na e sjelle drejtsine ne kalin e bardhe si  Konstandini Dorontinen. Luja do ngrihet nga varri ku e shtiu  Basha me Meten per te majt besen  e dhane.

Shoqëria shqiptare do të degradojë në një shoqëri mafioze me apo pa Partinë Socialiste në pushtet.

Shqiperia,  mos thuaj  qe   " do te degradoj " ne nje shoqeri mafioze , se ajo tani eshte plotsisht e dergaduar si shoqeri prej politikaneve ! Dhe kete e miratini dhe aprovoni vet ju , si politikan .

Politikanve shqiptare  u duhet nderruar gjaku i gjithi,  se kane 25 vjet ne politik  qe nuk thone asgje te re  ata vetem sa riciklojne veten e tyre duke ndotur gjithnje e me shume shoqerine shqiptare.

  Shpetimi eshte vetem nje transfuzion i plote ligjor moralo politik,  i cili arrihet vetem me nje plan Marshall amerikan  !

Per cfare integrimi europian flet ky Pandush rrypi? Britania del jashte BE-se dhe ky e fundit shkon si karroca e Dylit.

po mor rryp po se ti e anglia jeni njesoj ... anglia eshte m'rregull edhe me vete edhe ne EU po jo shqiperia apo akoma e di veten te dytet pas gjermanis

Hola! Ça u bo? Çthot dideji? U bo?

 

Ta lejm nga fundjava, tzbarkojm ne plazhet Shengjinit meillaf smiley

smiley

Normal mer canadian wannabe, harruat qe deri dje thoshit, u be kinezi xhuxh te na flase per ligj e demokraci, sa here nuk ju vinte sipas midese. Sot kane ndrru portat po ju i bini fyellit vec kur ju do trapi

ça u bo me? A i rregjistruen emigrantet?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).