Ann LePage, kamariere në një restorant peshku në Maine (Mejn) të Shteteve të Bashkuara, është njëherësh edhe gruaja e Guvernatorit të shtetit, z. Paul LePage. Gruaja e të parit të vendit punon pasi paga e tij është më e ulëta për një guvernator amerikan, dhe sepse gratë e politikanëve nuk jetojnë vetvetiu mes luksit, siç ndodh në vende me demokraci hibride, aka. ky vendi ynë. Imagjinoni të hynit në një restorant ku ju pret me buzëqeshje bashkëshkortja e ndonjë ministri apo zyrtari të lartë. Tepër e vështirë, madje e paimagjinueshme. Zonjat e para në Shqipëri janë bashkëushtruese të pushtetit "familjar", nga pozicione të shumëlakmuara pune, apo direkt të përfshira si ortake me burrat e tyre.

Foto: AP.

32 Komente

Guvernator leshi , me ta fut dhe ai katunari nga Librazhdi qe e dergon grune me bo floket ne Rome.

Njerëz të sëmurë, delirantë, snobë...V K

Gazetaria inferioriste dhe medioker godet serish. Rasti i vecante i kesaj eshte aq i rralle sa ka bere lajme ne te gjithe boten. Menjehere lidhja me Shqiperine a thua se andej jane te gjitha zonjat e para keshtu. Nivel i atyre komentuesve ordinere qe lexon rendom neper fb.

Ja se do te bleje dhome e guzhine tek Komuna e Parisit edhe ky, te behet njeri.

po jo inferioriste mo shkabe; thuhet inferiore! jo per gje po ti nder te tjera, je dhe gjuhetar...
(shumesi i mashkull, eshte meshq!)

Kemi ndermend te te bejme shkrimtar ty. Ke premtuar do shkruash novele.

c'dmth kemi ndermend? qe ti dhe shkaba jeni biçim komisioni letrar e promovus shkrimtaresh te rinj? keni marre ndonje vendim qe ka t'beje me te ardhmen time? smiley

Ik o bredharak, ik. Ngrihesh qemenate ben apelin gjurmon njerezit neper blogje. Relax.

jam dakort, dialogu me ty eshte shume depresiv. Ik shkruj naj gje per eksitin dhe per zemren e be-se se do ta lexoj me kersheri

Ok. Nderkohe, neve ne pritje te librit tat.

juve mund te prisni sa t'me n...gjyhet pena me boje mua

Ky lajm apo informacion, do ishte mire te dilte ne te gjith shtypin boteror, per te sensibilizuar VIP-at e tjere. 

Po Pjero, prit sa te errsohet per ate sensibilizimin. Adrian Fullani sapo mori vesh qe ish-Presidenti Uruguajit kishte nji VW Beattle te '87-es, u sensibilizu n'ven dhe vendosi te shkonte prap ne burg me zvarritje dhe me kenge rreshtore ... Duku i here nga java ...

kte lajm sapo e dhane te gjitha mediat knej

smiley

Shtypi boteror s'e ka dhone akoma ... nuk fillo dot sensibilizimi, jo per gjo ...

Vdesin shqiptaret te udhehiqen nga deshtake brekegrisur. Ke rastin e shukriut.

Keto jane raste te ralla edhe ne bote! Duhet pohuar, se idiotizmat nuk jane vetem shqiptare, por edhe te huaja. 

Me gusto te mire njana aty--Michelob Ultra smiley

Per te kuptuar shpirtin e lig shqiptar, lexo disa nga keto komente ketu dhe e kupton se pse nuk hecen perpara ky vend. Ja psh, shifni komentin e Karl Marksit ketu, ku e quan idiotizem, pjesmarrjen e saj ne nje pune me djerse.  Ehh, shqiptare te shprishur. 

Une dikur, ndermjet shum planeve qe kam bere per Shqiperine dhe per ate popull te çoroditur, ishte edhe ligji per punen e detyruar fizike te te ter politikanve, qeveritarve, shtetarve, administratorve, parlamentarve, 1 jave apo 12 dite, ne sektoret bujqesore, lokale, ndertimore, fabrike. Dhe kjo gje per ti afruar me shume me njeri-tjetrin, superstrukturen me strukturen. 

Ndersa shqiptaret e shprishur e te çoroditur, e quajne idiotizem pjesmarrjen e saj ne nje pune fisnike, pune me djerse. Hyy, njerez te çoroditur. 

S'na ke thene ndonje gje te re me kete planin o Pjer. I njejti plan ka qene gjate viteve te sistemi te cilin ti, sipas teje, e ke sabotuar.

Po, por ai plan per te punuar ne baze superstruktura, nuk ishte i keq, e dashur. 

Dakort, po mos u mburr sikur eshte plani yt. Ti e kopjove more zoteri!

Pjero ate planin tat e kane zbatu me kohe e vakt politikanet. Per pune fizike dmth, me nje ndryshim te vogel, e bejne cik me cilesore, ha, pi e ...  bashke, pra kalori harxhojne qamet.smiley

si jane amerikanet, njisha, ka lezet.

Ti dashke ti lesh bordet e panumbert bosh mor Blend. 

Pervec kesaj, hapeni nje teme per kampionati; ku do komentojme mbi festen e mundshme qe do mbahet ne Shkoder nese kampionatin do ta fitoje Gjermani?

Pjer Thomas: Per te kuptuar shpirtin e lig shqiptar, lexo disa nga keto komente ketu dhe e kupton se pse nuk hecen perpara ky vend. Ja psh, shifni komentin e Karl Marksit ketu, ku e quan idiotizem, pjesmarrjen e saj ne nje pune me djerse.  Ehh, shqiptare te shprishur. 

Zakonisht, njerezve qe u flet goja para mendjes, kjo ndodh sepse mendja e tyre ka aftesi te kufizuara per te llogjikuar. Ne komentin tim dallohet qarte, se idiotizem eshte mahnitja e medias dhe e njerezve ndaj nje dukurie mese te zakonshme, (si ne rastin e zonjes me lart), ku cdo kush mund te beje nje pune fizike cfardo dhe nuk ka pse kjo te hiperbolizohet. 

Qe ti te dallosh gjendjen tende, u thuaj atyre te peshkut ta nxjerrin recensionin e shkurter te librit tend te famshem VQ, qe u kam derguar ketu e nje jave me pare. Une do ta hidhja ketu tani, sepse nuk eshte shume i gjate, por do te dukej si hakmarrje, ndaj dhe po ta le ty ne dore te me lutesh qe ta nxjerr ketu tek komentet, meqe peshku duket te ka mbajtur me hater, qe nuk e ka nxjerre.

Eshte nje inat i akumuluar prej kohesh , kur Pjeri komentonte ne temat qe ti sillje apo shkruaje dhe ti as nuk e begenisje ti pergjigjeshe duhet ta dije qe dora e Pjerit do godase fort , ky eshte vetem fillimi .

Zoteri, KM, tani ti e sqaron se fjalen; idiotizem, e kishe per median, nderkoh qe ne komentin tend te mesiperm, le te kuptoje se idiotizem ishte puna e asaj gruaje. Tani, une e shum komentatore ketu nuk shtijm fall se per ke flisje, se ti nuk e preçizon. Si duket e kapercen mendimin, duke harruar te shkruash thelbin, sindrom ky i njerzeve te semure. Meso djalosh, ne mos nga mua, qe me mbajne si busull ketu, te pakten nga te tjeret, se komentet duhet ti percaktosht saktesisht se per ke eshte kritika, ndryshe behet nje mish-mash ose nje diskutim ndermej te emocionuarish, per te mos thene te semuresh. 

Nga ana tjeter te falenderoj qe e paske lexuar VQ dhe paske bere reçension, te cilen shpresoj qe adminet ta nxjerrin neser ose pasneser. 

Sepse duhet nje expert i forte Ekonomie apo nje expert Kontabel qe ti afrohet ne kundershtim tezave te VQ , theksoj ti " afrohet " se per ti hedhur poshte as qe behet llaf ngaqe gati 80 % e ketyre tezave sot po gjejne vend ne Ekonomine e vendit , vetem se keto teza kane rene ne duar te gabuara.

Ore.., po ky debil qe na heq komentet, kush eshte?

kot per kuriozitet shkencor themi

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).