Disa fotografi nga vera e vitit 1984, shkrepur nga fotografi Ferdinando Scianna gjatë një vizite në Shqipëri. Fotot u botuan në faqen online të gazetës TemA.

49 Komente

Define : " Disa " ...

Oops : define " pikatore " at'here ...

Nothing against botuesit po keto ka nja 10 vjet qe para gazetes TemA jane all over FB. Bile edhe Zukerbergu ka mush i kove me uje ke ajo cezmja ke Apollonia ...

Une nuk i kisha pare, as nuk vijne si "news", e ne cdo rrethane, fotografite marrin vlere me kohen qe kalon. 

Very defensive my man. Don't be tripping. Nuk e kisha fare me ty ( ne rast se je ti botuesi ). Chill.

Per sajdisje e kisha.

foto 6 : Breshka e famshme ! Kush nuk e ka provu ka humb shume nga kjo jete. Gallata pa fund !!! 

Kabim Qemolo!

Breshka o mo majtas (10 metra po i thojshin 7-8 rreshta cadrash m'ate kohe) smiley. Foto 6 o bo nga nje pike qe duhet te jete fiks para kioskes se arancatave. Po ta kishte bo pak me drejte foton do kish qit robt tu lujte volejboll te fusha para kioskes. 

Shof vazhdimisht nje personazh te atyne kohve. I gja fizikisht "te modhit" tone, Pjerit. Nuk ja maj men emrin dreqit po o postier tani ene fiks si atehere fol me vete tere inot sikur ja ka fajin dynjoja qe o aq toc. Atehere bote si pi..r qe shkote me te huja qe rrishin te Adriatiku, ene robt e karikoshin me fol sa me shume. 

dhe asnji iphone! a jemi te sigurt qe kto foto nuk jane te fotoshopume?

te foto me revisten Hosteni, karikatura me çadren  ne te majte eshte e Agim Sulaj.  titulli mos gaboj, ''kapitalisti dhe punetori'',  ne boten borgjezo-kapitaliste dmth..

mirepo  kete pune e ka ripunuar Gimçja, e ka pershtatur me kohen, madje ka fituar edhe çmim nderkombetar: politikani dhe qytetari.

Nji " histori " gallate nga Breshka m'at vakt :  Ne kishim dale qe heret pa dale dielli mire ke rona , nja 5-6 veta. Cadren s'e kishim vu se e kishte rradhen nji shoku jone qe priste sa te dilte AJO dhe ta ngulte afer cadres se asaj pra mo. Nejse, pothujse asnji tjeter rreth e rrotull kur vje nji cift nga hotel Kruja, nga ata qe ne i qushim " te kap " . Dukeshin, i jati i atij me nai Ministri, ajo nji derr p... qe ecte si mbi thenjgjinj te ndezur ( me majat e gishtave). Te gjithe e kishin kunj me te dhe ia lujshim, po s'dilte gjo se ishin te feju ... Shkurt, e ulin cadren jo shume larg nesh dhe ai i thote : Te lutem, e dashur shiko mos gjen ndonje gje qe te hapim gropen. Dhe omelsina largohet duke kerku ne rere si per nga Adriatiku. Kur e nigjojme : - Andi, gjeta nje derase ( e shqiptoji me nji R si pasaniket haha). Andi filloji te hapte gropen kur derrasa u thy copa-copa dhe ai e flak me nerva duke sha neper dhembe. - Ua, c'fare pate, pse e hodhe, e pyt seksiana gjithe delikatese : - Ik mi idiote se ishte moot ! - ia kthe Andi.smiley  ... Ne duke honger rere nga te qeshmet. Qe ate dite nuk i pame mo. Morem vesh se e bonin plazhin ke Iliria nga ai mjes deri ne fund ...

O ty te rafte seksiana per hise amon jarebi, se kom qesh me lot.

smiley Goca seksianes se ajo vete do jete me dhembe fallco sot haha.

Me shume me pelqeu, fotoja nr 8 , ai ulur mrapsh mbi biçiklete smiley 

mu ai robi me lulet ke xhepi kemishes. ta leshosh ashtu siç eshte ne paris, i ngren te gjitha çupat e mehalles. du me thon qe i ka ne dore. mjafton te hape gojen.

Eshte per mua foto me domethenese e gjithe albumit. Foto qe flet me mijera fjale, ben shume veprime edhe pse statike. Me syrin tim amator i them keto. Stilistet italiane mund te frymezohen prej saj.  

diesel çfare nuk ben qe t'ja arrije atij modeli djemsh, po i nxjerr fallc (gjys-pede). nena natyre eshte artiste me e madhe.

sidomos njolla ne kemishe 

Nr 2 ke " Termometri " . 100 % po presin Vibertin e Tirone Re me shku ke cuni ushtar ne Garde...

Nr 3 esht Vila 9 ke Hekurudha. Ne krah me Policine dhe para Ambulances se plazhit. Ti qr, ishim mire kur ishim keq ...

ndersa grupi i pioniereve mu si ''bojaxhinjte e kuestures''. Sulo...Jaçe..

Je tu u pa n'pasqyre ene te duket vetja i bukur. Arranxhata te shkon. 

Nuk eshte pepsi ajo pija? 

lol ne ate vit ekzistenca ime ne kete planet ka qene thjesht nje rrezik i mundshem

smiley Ah sikur ta dinte ai qysh ne 84 orwelliane se cfare potenciali ne rrezikshmeri do te kishin potencialet e fjetura, do i kish zgjuar me kohe dhe leshuar pa teklif, se do arrinte dita e sotme qe do nderohej me veprat e tij virtuale. 

lol ne ate vit ekzistenca ime ne kete planet ka qene thjesht nje rrezik i mundshem

Dhe te mendosh, qe ne miliona spermatozoide ti dole me i forti smiley

Kush e di cfare mortje kane qene te tjeret. smiley

Dmth, gjene mire, se mund te kishte dalur edhe me keq. smiley

Ushtari ne plazh 

qenka dhe ballcekani me komerdare, tani kemi me shume po na mungon lagjia me shoket...

Pusho lungo, se sot eshte moment refleksioni.., e pe Jardinen, desh e shtypi makina e ...

Pantallonave te saj i paskan vene flaken me duket!

smileykete çezmen te apollonia e mbaj mend, 9 vjeç kam qene ateher.

as duam tu shohim as ti kujtoim me keto kohera

Fotoja nr 5, gruaja me kove ne çezem, kabinat e Ilirise apo Apollonise. Mungon nje furnele me vajguri aty ku bejne sehir populli pushues kete gjoja fotografin italian. Mungojne krevatet portative duke u ngjitur nga dritaret e trenit ne stacion, gjate sulmit te pergjithshem qytetar per te gjetur ndonje vend.

Pastaj te gjitha fotot kane te perbashket luften e vendosur te partise kunder obezitetit. Eleganca model 'vende dhe popuj' alla Etiopia sundon. C'lumturi ajo kohe. Ekologjikisht.

 

Ajo embeltorja te fotoja 9 i ve kapakun begatise.

 

 

 

hajde gezuar 29 nentorin, kur te vije, per kedo qe thote "ka patur shtet"

Ene mu si ke Iliria mu duk, po nuk guxova me kundershtu Qemolin per kete. Ke Apollonia kane qne pak me te miksume kabinat me ndertesat. Kurse ke Iliria ka qene fiks si kamp perqendrimi nazist. 

Plako, me modesti, por kjo eshte ke Apollonia. Nga krahu i detit ( knej rruges) paralel me bregun. Vetem ketu kishte cezma teke ne mes te rruges. Gjithanej ishin cezma me platforma cimentoje me nga 4-5 ne cdo krah. Kjo Drania po shef direkt ke barrakja e Fruta-Perimeve maton rruges. Ke nji nga ato kabinat ( diku ku osht ajo bluza kuqe) kam qene dy here. I here me shpine dhe kishim njit Violeta Manushin me gocen. I here me shoqnine. Nji nga ato e ka numrin 148 e sigurte. Mu mrapa ksaj grus kane qene 5 kabina qe ishin si ne forme fizarmonike ( mos i ngaterro me pallatat fizarmonike ke Hekurrudha) dhe njit me ato halet e bardha ke rona. Ke ato fizarmonike kemi qene me i grup shokesh kur ishte Olimpiada qe ka bo Gol ne finalen e Vaterpolo Igor Milanovic, Jugosllavi-Itali. E maj men se vetem ne kishim TV dhe ishim bo i tufe nga kabinat rreth e qark. Vone noten. Vetem une dhe Kujtim Hysenaj ( pyt te paret se ka qene shume i njoft ne Tirone me bastaxhit e pare ke Derri )ishim me sllavet . Se nuk desha me bo si specialist, vetem se kemi shume kujtime ... Respekt.

Ti m'knoqe mer me keto kujtime. Gjynof qe s'e kisha pa mo heret kete teme.

 

smiley

Po popull katunar kena qene pse cuditesh ti, duke u nis nga katunarlliku, ajo foto eshte yll !

Po  ti bosh krahasimet me   38-en ose me  48-en, 58-en, fotot  nuk jane keq nuk jane keq dhe nuk eshte se kena qene shume te qyteteru dhe te pasur si njerez  dhe u katandisem ashtu !

Ah po ti krahasojme me sot ,    ndryshimi duket !

Koherat kur jeshem fanar ndricues I socializmes e ndertonim rendin me te perparuar ne bote .

E paradoksalisht, kemi qene të perparuar! 

Asnjehere dhe askund lumturia nuk ka patur lidhje me pamjen (paraître).

Por me të qenurin (être)

puna eshte se ngelem pa buke ne ate kohe. nuk flitet me per lumturi (sidomos ate qe kupton ti nga kjo fjale).

lumturia eshte fjale e gjone lale, qe nuk i jep dum njeri. 

dhe pamje eshte apparence. paraitre eshte me u duk, apo me u shfaq. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).