Ne fund te gjithe kane deklaruar fitore dhe kane rene dakord ta votojne neser ne Kuvend versionin e propozuar ne fund nga Nuland. Shqiperia nga neser, ne mos ngjafte ndonje çudi, do te kete nje ligj qe reformon thellesisht Gjykatat dhe Prokurorine permes nje procesi filtrimi te mbikqyrur nga nderkombetaret. Reforma parashikon edhe ngritjen e njesive hetuese qe to te merren me korrupsionin nder zyrtare dhe ish zyrtare te larte. Shpresa eshte, dhe e suksesshme kjo reforme do te quhej nese arrin te frenoje korrupsionin e gjitheperhapur ne intitucione, administrate dhe gjykata, dhe te rrezoje mitin e pandeshkueshmerise qe nxit korrupsion e Ka zhgenjyes shume qytetare.

114 Komente

Me ne fund u arrit ajo qe kerkoi Rama qe kur ka fillu ky muhabet,nderkohe qe fitorja i takon Bashes. smiley

U arrit Blendo por shpjegoje mire , Nderkombetaret jane ne rolin e vezhguesit sic e donte PD -ja dhe jo vendimarres sic e donte  Lu -ja , Rama , Vllahutin dhe ti qe dole me tabele ne dore si shoqeri civile por ju kishte therrit Rilindja nen force .

Ty te duket pozitive qe nderkombetaret jane ne rol vezhguesi duke pare se cfare kemi gatuar keto 25 vitet e fundit vete?

Cenohej Sovraniteti i vendit, pastaj po sikur Nderkombetaret donin rol vendimarres se donin te kapnin Drejtesine ? 

Jam dakort per sovranitetin, por s'te duket qe me keta politikane s'e meritojme sovranitetin? Edhe shkaba sovrane s'po e permend me sovranitetin kur vjen puna tek kjo reforme.

ku ishte ai moot sovraniteti keto 25 vjet apo kur u shit deti si te ishte nje kile midhje?? Pastaj nderkombtaret s'kerkuan ndonjehere rol vendimarres ... ishte e gjitha vetem per vetingun dhe ashtu ndodhi. Ata dine te bejne pazar me shume se ata kokecepat tane brad, ku ta dime ne qe skane dashur pikerisht cfare moren qe ne fillim? 

Brado, do e fali partia Selamin apo do marre prape rruget?

Hajt mos ja fut kot...

E deshte Rama qe te vendosnin nderkombetaret !!!

Thoshte qe e deshte, po as ai nuk e deshte. Dhe normale, as Rama vete nuk donte te perjashtohej nga vendimmarrja...

Une personalisht do doja qe nderkombetaret te kishin pak me shume influence. Ne kemi treguar qe nuk dime te vetadministrohemi si shtet. Fajin na e kane politikanet, po dhe ne si popull jemi pak si gunge...

smiley 

" Well then, congratulation . It's
only taken you three years to put
together crime prevention legislation
that has no hope of preventing crime. "

- Sydney Ellen Wade ( The american President ). 

Si perfundim , ne fund do ta haje kush e ka honger gjithmone, Shqiperia. Po kot nuk thone : I joti ta fut me mire se ta di vrimen ... 

smiley lista e zeze qe permendi Lu-ja i dhjeu ne breke shqupistat dhe mbreme ne darke "te fortit" nje e nga nje filluan ta dezertojne plakun e matufjepsur. E nuk kishin rruge tjeter, gelltiten gelbazat e hedhura nga LU-ja dhe thirren -Fitore e miratuem reformen! Zgjebarake!

mr.Basha jo vetem qi e boni S1KQ-n me folë me vete, por edhe me të tjerët smileysmiley

Fiqo O tuj u  la mr Basha tash se ishte bo i cik pis nga frika,

 "if you know what I mean" smiley

ku eshte argjendi -  parti langaraqesh.

rama e ka politikan mall me shumice, kelyshet e krimineleve te bejne politike !!!!!

Inshallah e kalojne reformen neser se me ket Reforme Shqiperia kthehet nga Republike Parlamentare ne Republike Prokuroresh te perzgjedhur nga nderkombetaret dhe te zgjedhur me shumice te cilesuar kur Presidenti e Kryeministri e KryeParlamentari zgjidhen me shumice te thjeshte, plus qe Prokuroret mbijetojne me shume se nje legjislacion me mandat 7 vjecar.

Rrofte Republika e Prokuroreve por mos e filloni festen ende se mos ndryshojne menie 140 beqirat.

Republike Prokuroresh te perzgjedhur nga nderkombetaret dhe te zgjedhur me shumice te cilesuar 

Po jo pra, c'te perzgjedhur nga nderkombetaret....

Cfare ka te beje sovraniteti me ket reforme, mos flisni gjepura, perhapni panik kot...

Po nuk ja pe Panikun ne surrat Oligarkeve tane qe papritur nxorren karten e shqyer te Sovranitetit. Republika e Prokuroreve do e disintegroje klasen e sotme politike vitet e ardhshme....nje forme revolucioni policor gjyqesor. Meta sdo jete me king maker se do vleje sa nje cerek Prokuror. Po ashtu edhe Rama qe rrezikohet te rrezohet nga Moqja i Haxhinasteve do jete inferior ndaj nje prokurori me mandat 7 vjecat dhe te zgjedhur me shumice te cilesuar. I qendroj 100% ketyre qe po them dhe Zoti me BE e Usa po tregojne me ne fund interes te dobishem per Shqiptaret.

Nderkohe PeDi pritet te shperbehet ne disa fraksione perderisa Kryetaret Basha dhe Berisha rrezikuan futjen ne listen e Zeze te USA dhe Perjashtimin e Partise nga Grupimi i djathte Europian.

Keshilltari i Merkelit kercenon Bashen me perjashtim nga forumi i partive popullore. Po kujt i duhej vota e Bashes kur Bregu e Selami e Patozi e cuan kandarin tek 96 votat.

Mund t'i quajme Republike po deshe, dhe me plote te drejte. Dhe jo sepse Reforma ju jep pushtet mbinayror,  por sepse supozohet te jene te tille, te pavarur, me sistemin ne demokraci - nje nga tre shtyllat e pushtetit.

A ju thashe mos i hapni o Shqiptar shishet e shampanjes...Cuni i Sheqeres do ja kalli edhe i her atij veni ne emer te sovranitetit e Sunizmit.

Cfare flet mer, ke ngaterru adrese

Kshu eshte kur nuk di anglisht dhe si ekspert ke bylykbashin... therret fitore.

hehehe, e thame; Basha negociator kembngules dhe efikas  deri ne momentin e fundit....

nderkohe, Selami ben selam...  e kupton gabimin..smiley

Selami e ka ket huq, e ka shume te shpejte gojen. Te kishte pyt te pakten grune.smiley

A mund ta lexojme diku draftin e rene dakort Blendo? smiley

Ta shofi i cike zari formulimin? 

Flm shm! smiley

Ore adminer, po u bo dite qe njerzit komentojne plot nerv, po jepuni ore noi tregim argetues, te çlirohen e te shplodhen smiley ç'a u bo me tregimin tim te pershtypjeve smiley

ci ci temen sovranitetit po thone disa. nuk eshte habi se nder te tjera 500 vite llukubabashta

Cudi qe se ka qit TCH. Basha si negociator i modh qe eshte, ka negociu qe dhe ne ti bojm veting gjyqtareve amerikane.

U dorezua Lu-ja qekur Basha i tha se kishte per ta fut ne listen e zeze te Atij, ngrenesit te ambasadoreve.

po ca bohet keshtu, brenda 2 diteve u permbysen gjerat sa nuk po ua kap antena zarave te Rames cila eshte vija e tanishme e partise smiley

mbeten te Berisha , zkizofreni e gjalle (dhe e ushqyer mire per arsye madhore smiley)

prape PD nuk duhet te kishte marre pjese fare ne kete pseudo reforme qe asnje shqiptar nuk e ka marre vesh per cfare behet fjale, reforme okulte pa asnje transparence dhe pretendojne ta votojne ne emrin tone, ne emrin tim dhe une nuk di gje pse duan ta ndryshojne kushtetuten, cilat jane perfitimet nga krijimi i institucioneve te reja ndersa nuk zbatohen ligjet aktuale. Nqs jane te njejtet aktore qe kane mungese vullneti per mireqeverisje, cfare e mire do te sjelle kjo reforme kur vendimet serish do te varen nga ata. PD ka deshtuar te sqaroje kete vote pro e kompleksuar nga urdhrat "nderkombetare" per mbajtjen fshehte dhe mos transparencen e duhur ne lidhje me kete reforme. Negociatat vete jane zhvilluar jashte cdo standarti demokratik, kur palet bejne publik ate qe kerkohet dhe pas bisedimeve parashtrojne opsionet e tyre.

Duke qene se PS eshte transformuar ne nje parti kanabiste ku cdo standard moral ka humbur, nga PD pritej me shume por dhe ajo ka deshtuar deri tani ne rolin e saj

Une e kam thone me kohe, se shume njerez as e kane idene per çfare zihen politikanet, se çfare reforme eshte, ata kane hallin e bukes se perditeshme. 

Rama me te vetet kishin bo letra bakallesh (pysni rilindasit e nershem per ket po s'besut). Lu-ja e justifiko me probleme me shqipen, kurse ajo zonja e juropit ishte icik e zonme me nja dy biznese qe ka pru prej vatani. Rrofte Venecia thuj,  dhe icik Basha.

E pra e.... Poshte Imperialzmi Amerikan !

            Poshte Borgjezia Europiane.!

smiley

          Kur themi Partia

          Nenkuptojme Saline

         Kur themi Saliu

        nenkuptojme Partine.

Imperializmi amerikan eshte zbut icik, dhe na co ambasadore adoleshente. Po ja po vje z. Trump ta boj great again.

Rrofte borgjezia juropiane me Venezie per ate pune, e bosa te BE. 

Po si tha Lidri modh, skuthllikun nuk e pruna une po e gjeta midis jush.

Prape i pa qarte ! 

 Poshte apo Rrofte imperializmi Amerikan?  Zgjidh e merr.

Ene "Fuckface Von ClownStick" do na boj per te qesh deri me nendor. te pakten... 

Ene Skuthave ja u dha koqet ne dor Nuland.  Ka cecua bicak or tie..

ene luli na thote qe e nxorri komben nga rrethi 3 here smiley

Jo keq per largesine qe je, mitingun e bo xhom. smiley 

Po Lidri ka thone, kom sa te dush mish te njom per mitingje. Nejse mos u dekorajo, se s'i dihet.

 

Prape nuk the poshte apo rrofte. smiley

Ej mos harro te votosh per " Fuckface Von ClownStick"

smiley

Nuk e votoj jo, se ka thone nuk ia vle te bojm mur, po do pushtojme Kanadane. Kush rri ju ma dhe ju me buke.smiley

Po e shpallet USA te pa deshiruar. dmth. 

nuk ta nxo goja me e thone POSHTE USA! ejjj 

Nigjo i cik ca thote LU-ja. (usa dmth)

“Ambasada e SHBA është e zhgënjyer që vëren se pas deklarimit të një marrëveshjeje midis qeverisë dhe opozitës, kreu i opozitës, Z. Basha ka paraqitur një kërkesë të re të papranueshme. Ky zhvillim i fundit na detyron të arrijmë në përfundimin se kjo është një përpjekje e qëllimshme nga kreu i opozitës për ta bllokuar këtë reformë. Paketa e reformës është gati dhe përmbush të gjitha standardet e Komisionit të Venecias, SHBA dhe BE. Nëse Z. Basha nuk i përmbush dot premtimet e tij, Qeveria e Shteteve të Bashkuara iu bën thirrje anëtarëve të parlamentit individualisht ta miratojnë këtë reformë më 21 korrik”,

Vazhdo mitingun, se u hap loja. Po duhet te jeshe mo agresiv.smiley

Si mer do shaj USin une, pavarsisht ondrrave rilindase. US na hoqi qafe kamunizmin. Ambasadorin adoleshent te shofim ku do ta degdisin, se s'ka as moshe pencioni, si ai tjetri.   

Une e kom thone qe reforma ne drejtesi, sido qofte, mire do boj. Kto jane lodra partish, dhe Lidri per kto jeto.

Saliu po thote jom komunist, kush ma ka morr partine socialiste, do i zej venin Lidrit. Hajt ta hudhim ne referendum, kush ka bo mo shume per socializmen. Dmth i juji osht, pranej dhe e keni kunj.smiley

Po nuk votove Reformen Eja ne oren 11 ne Ambasade te njihesh me pasojat !!

O me, se e shkarkush ene kamjonin tjeter une. 

Do na e chisni te shkrujtme draftin per qa ka ra dakort Negociatori Kembengules dhe Efikas? smiley

Se po m'duket muve apo po vjen tu u me ilariteti i Xhahiliyes ketu ne Peshkt? smiley

Tsk, tsk, tsk!

 

 

e pershendesim marreveshjen me vargjet e kenges popullore:

Qello Vietnam qello

me artileri ajrore

kunder bisedimeve paqesore

Po...

O Vietnam, o gjalmezi

O sorkadhi me bri...me ca te rralle dyfeke

te rrembyer ne Turqì

Sulmove, bere kerdì U derdhe mbi Italì

po

topi bam edhe ti tutje

lule o vietnamez lule

Vietnamez o yll i rralle

te mbajti populli ne gji

U derdhe mbi artilerì, te ra gjylja ne kercì

Vietnameze moj kreshnike, e vogel por heroike

Me reforma thike per thike

as u trembe, as u lige nga qindra hordhi armike.

kete po e ve tamam, qe te kujtojme qe kur behemi bashke nuku pyesim per njeri.

Në Beun çetat u mblodhë

 Selam Musa o lule!

 Dymbëdhjetë komisionë.

 Gjithë çetat i zgjodhë, Dyfek e flamur në dorë:

“Ti, Selam, do shkosh në Vlorë,/ Kumandant mi tre taborrë.

“Do shkoj-te, në paça forrë!”/ Doli Selami si ylli/ Poshtë nga spitala ryri;/

Briti: “Vlonjatas. Ku jini?/ Mirri dyfekët, i bini, Brenda mu në det t’i hidhi!”

Jo Po..

Prej Beun e Barcallaje

si ne valle dore per dor

Vete Selami na perçoi

nga Beuni gjer ne Vlore

Pse hupati Vietnami rruges kenges se folkut?

 

Nderkombetaret na ndihmun per kushtetuten ne krye te heres. Pastaj per ligjet, pastaj per administraten, pastaj per ..... prap nji mut shkojn punet atje.

Per ca bohet fjale kesaj radhe? Partite prap propozojne, apo jo? Do dhihet puna kush e kush me fut militantet e vet neper gjykate e prokurori, vetem kesaj rradhe militante te miratuar nga US/BE.
 

Haberi i funit, paska shprese per sherr, shoket te mos dekorajonen se u humbi llogorja neshjen.

Aq sa drejtohet bishti i qenit, tha. 

Kryetari i Partise Demokratike kishte premtuar edhe rreforma te tjera sot. Me kete fryme, kishte thene, te shkojme drejt rreformimit te min. te brendshme e me rradhe

ti bjeme tashti sa me shpejt qe e kemi kundershtarin e dobet, kishte thene.

 

U kualifiku Partizani me penallti

OOO Partizon i modh ... ku bohet finalja e Champions League kete vit ?

bravo Partizani ! 

sot pashe portjerin e Kombetares, Alban Hoxha !!

e rrasi golin dhe priti cope 3! ee Belul? as Arapi nuk ka pritur kaq shume ne 1 ndeshje

e rrasi golin edhe me nje vetbesim  per tu admiruar, ala Panenka penalltia e tij... 

nuk e di si eshte ne lojen ne ajer ky, perndryshe dukej portjer i perqendruar mire gjate lojes.. dhe  nese ben loje te mire ne ajer,  atehere mund tja zere vendin Berishes ne Kombetare.

1 neshje qe ka bo me komtaren ka qene yll fare, nga korrnet nuk te falte ne zone. pastaj mjafton te shifshe vetem penalltite sot dhe e kupton qe ky eshte nji nga me te miret ne qarkullim. sa me shpejt ta bejne numero uno kete aq me mire eshte.

dy shqiptare sot te ndeshja bajern - city. nje ne cdo ane.

Falemnerit o Partizon legjendar! Edhe Korca me ACDC1 te pershendet 

portieri i shkelqyer 

 

O bradland what the fuck ? Te thashe qe nuk dine anglisht.. smiley Kshu thone amerikanet qe dine anglisht.

Ambasada e SHBA është e zhgënjyer që vëren se pas deklarimit të një marrëveshjeje midis qeverisë dhe opozitës, kreu i opozitës, Z. Basha ka paraqitur një kërkesë të re të papranueshme. 

Ky zhvillim i fundit na detyron të arrijmë në përfundimin se kjo është një përpjekje e qëllimshme nga kreu i opozitës për ta bllokuar këtë reformë. Paketa e reformës është gati dhe përmbush të gjitha standardet e Komisionit të Venecias, SHBA dhe BE.

Nëse Z. Basha nuk i përmbush dot premtimet e tij, Qeveria e Shteteve të Bashkuara iu bën thirrje anëtarëve të parlamentit individualisht ta miratojnë këtë reformë më 21 korrik

 

nuk kan ku mçifen. Do kthehen prape. Rreforma do kryhet, me ose pa komunistat.

aha tani te krahasosh lapsin me ambasaden amerikane sikur ja ul shume vleren debatit... te thuash qe lapsi di me mire anglisht se amerikanet sikur nuk vete.

Aha...ky eshte problemi juaj , mund te zgjidhni kujt ti besoni , nje kinezi apo nipit te Vito Kapos , se keni te veshtire besoj.

nuk eshte deklarate e Lu-s por e ambasades.. mos i ngatero gjerat.

Bradooo. Rrofte LU-ja se Ai ja u fut kembet ne nje kepuce ju..

Lone Lapsin te kryje boothen.. ene degjo i cik se c'thote USA:

 

“Ambasada e SHBA është e zhgënjyer që vëren se pas deklarimit të një marrëveshjeje midis qeverisë dhe opozitës, kreu i opozitës, Z. Basha ka paraqitur një kërkesë të re të papranueshme. Ky zhvillim i fundit na detyron të arrijmë në përfundimin se kjo është një përpjekje e qëllimshme nga kreu i opozitës për ta bllokuar këtë reformë. Paketa e reformës është gati dhe përmbush të gjitha standardet e Komisionit të Venecias, SHBA dhe BE. Nëse Z. Basha nuk i përmbush dot premtimet e tij, Qeveria e Shteteve të Bashkuara iu bën thirrje anëtarëve të parlamentit individualisht ta miratojnë këtë reformë më 21 korrik”

Mashtrues me te madh se ky Basha skam pa ndonjehere, ca thote sot sta thote neser. smileysmileysmileysmiley

Nuk do ta gezoj fitoren e arrritur sipas mediave te Zenit sot, ka vendosur te organizoje ndonje puc me Cjapin e viqidolit. Domethene nuk ka qen fitore e lavdishme ajo e Bashes sot me sa duket.

Basha eshte penguesi i Reformes deklaron Ambasada amerikane, nje dite me pare paralajmeroi qytetaret e saj per trazira.

Po Lika do behet Mujo Ulqinaku mo....

Basha Penguesi i Reformes....Lajmi i fundit.

USA Embassy in Tirana - last hour

U.S. Embassy Statement (July 20, 2016)

The United States Embassy is disappointed to note that after declaring an agreement between government and opposition, the head of the opposition, Mr. Basha, has introduced an unacceptable new demand.  

This latest development forces us to conclude this an intentional effort by the leader of the opposition to block this reform.  The reform package is ready and fulfills all Venice Commission, U.S. and EU standards.  If Mr. Basha cannot fulfill his promises, the United States Government calls upon the individual members of parliament to pass this reform on July 21.

Kumandari me Lulthimin do zgjedhin o Burgun o Revolucionin si Che Guevarra...si osht ajo Konga El Commandante...po Likja mo do i veshi edhe ai opingat?

Arrihet marreveshja : Mourinho bleu Pogben per 120 milion .

momenti kur shqiptarizohet dhe ambasada amerikanesmiley

paskan qene te paret per sherr vetem te mos hidherohet Rama

tani ka filluar te terhiqet Rama..ka nevoje per pak ngushellim, ne keto momente duhet ndihma e Metes smiley

NJe Puhi anti-amerikanizmi fryn ne Kosove e Shqiperi. Bohuni gati o Mujo Ulqinaksa te hudhni BE e USA ne det te mos i afrohen gjirit te Lalzit. 

Ah merr gjakprishur klysha shkijeje

ka nevoje krietari per pak pastrim se eshte dhjere keq, meqe je turn paraqitu

E pastrove Pushken o Mujo, qillotat ngriji se po te varen dhe dermen amerikonve qe kujdesen per humorin e Rames.

Rreth e qark o ne stadium 

Partizoni sec po lun

O c'jan ato qe vijne porsi dema

Si diskutojm ne o keta legena 

Partizoni o e Partizoni .

Berisha qe vuri Jarin te par te vendit dhe kryetar te keshillit te drejtesise me <1/2, kerkon qe te gjithe prokuroret, gjyqtaret... te zgjidhen me <2/3 smiley

Po cfare merren akoma me Berishen mer. Mire me shqiptaret ka 25 vjet qe tall lesht, tani i beri edhe nderkombetaret te flasin me vete.

Heu ca paska qan ky Basha or ti shoq,dreq paska qan!

Pjeter, po e ha ai Agaci shkrete. Paska tradhtu partine, bile pranej e paska cu partia bedel ne ven te Xhafes, se kte te funit s'e ha njeri me e qujt tradhtar. smiley 

Pse nuk na e thote, kjo ambasada amerikane, cila ishte kerkesa e re e paraqitur nga Basha? 

PS. Kjo eshte perfaqesia e vetme "diplomatike" ne bote qe jo vetem s'sillet e s'perdor gjuhe diplomatike, por kercenon ne menyre flagrante ,deputetet e nje vendi sovran, qe do ti sanksionoj nese nuk i binden politikave te saj. 

Kan per ti hudh ne det Yankeet Mujo Ulqinaksat e Shqupit....prit daten 22 ka thon njoni. Nuk durohet mo Yankee ne vatren Sunite te Shqupit.

smiley  deputetet e nje vendi sovran smiley vend sovran me bandite e hajdut nuk ka o maks.

Pyt Maksi cer do Luli...ju tek tani ne 12 te notes te hap negociata qe edhe Gjyqtaret te zgjidhen me 2/3 te votave, gjo qe kish ra dakort ndryshe, plus...ndryshe nga projekti Nuland do qe gjyqtaret te zgjidhen nga Jari President Cyryku...ka bo negociator te modh nona.

deputetet e nje vendi sovran

Sovran me dore te shtrire per ndihma? Sovran qe ben lutje per eksperte te FBI-se?

Dmth Luli, meqe "fitoi" sot, paska thone s'ka lezet kaq lehte. Mo mire po e prish, e s'po i coj ekspertat e rilindjes ne mledhje.smiley

Bishti qenit, mo. 

Kane frike se mos i le shtatzane Basha, prandaj kane lene dhe sallen e mbledhjes. smiley

Kot kane frike se dhe martesat gej u hoqen prej kushtetute.smiley

Ndonje keqkuptim ky i ores se fundit them une,ju heqen ketyre antikomunisteve ..gjera qe ndodhin ne kapitalizem keto smiley

Shpresoj qe PD-ja  dhe  te mos ta votoj reformen

dhe  shba ti fuse ne listat e zeza 

e vetmja menyre qe saliu te zhduket nga polita " pse jo te perfundoje edhe ne burg".

+1

Do ta votoje pjesa me e mirë e PD! 

Listat po e po

pjesa me e mire, por aq e vogel.

me duket se reforma ne drejtesi do sherbeje per te reformu Pd vete..

 

Nuku hapet as zeri e as figura. Thuaje me llafe, e bejme kurban imazhin kesaj here smiley

eshte nje montim i lezetshem i nje video filmi japonez berisha si boss qe i ben zbor lulit te nenshtruar; po u miratua reforma na piu e zeza i thote

E kom mendu gjithmone kete. Herpesi e di fort mirë qe PDhit i duhet të pakten nje dekade për të riardh në pushtet. Keshtu qe zbori mbetet opsioni i vetem për momentin 

Kane filluar ti vejne emrat bebeve Veting apo Vetinge.smiley

smileysmiley

S'dum as uje as drita vetem te merren vesh per reformen.

Nuk e hame ate tek. Se masi te merremi vesh per reformen, filloni e na kerkoni uje e drita.

smiley

Shtet legenesh

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).