Luiza Gega do na përfaqësojë në Rio dhe për këtë po stërvitet në 1600 m lartësi. Shqipëria e vitit 2016 nuk ka asnjë pistë atletike. Kjo kronikë nga Top Channel tregon sesi po stërvitet kampionia para olimpiadës.
 

42 Komente

Bravo peshku qe keni hapur nje teme per veshtiresite e kesaj atleteje. Eshte per te ardhur keq qe e vetmja hapesire ku mund te ushtrohej, eshte prishur dhe s'do te rindertohet me. Do te mendoja qe nje kryeminister me histori sporti do te jepte ndonje deklarate per problemin e Geges dhe te tjereve sportiste, por ncuk, asgje. Gjynah.

Kujdes nga Ariu.

Po beje o legen...nje piste atletike me nje kulle bashke!

Po ç'piste o i uruar, mos ja fut edhe ti si kau peles.

Zeqo,

t'ja fusesh si kau peles, se ti aq di, aq ben, se ke haberin, do te thote te lidhesh ne menyre kreative subjekte te ndryshme e te perzjesh konceptet. Dmth integrim konceptual, ose si i themi ne na Kuçi: conceptual blending.

Integrimi i dy apo me shume konceptesh apo subjektesh ne te njejten hapesire mentale, krijon ide te reja, te paqena me pare.

Ti, si njeri qe s'di ca ben e pse je ketu, detyrimisht do i permbahesh mendimit logjik e analitik, se aq te ka dhene, je i pafajshem. Rrjedhimisht, kapaciteti yt per te krijuar bashkime mes elementesh qe jane pak ose aspak te lidhur, nuk eshte shume e zhvilluar.

Po jo mo, s'jam ketu, jam aty!,.

po ai ish stadiumi dinamo çfare behet ?

kjo vajza atlete duhet te gjej sponsor private dhe te stervitet jashte shtetit, siç bejne edhe atletet e botes, edhe pse kane pista ne vendet e tyre.

kur shef ca kengetare te dobta ruspie qe imitojne rianen ne çdo gje, edhe tek çpimi veshve, llapes apo mbishkrimet me boje te trupit dhe qe fitojne lek nga propaganda masive ne rrjetet sociale, pse edhe stafi i kesaj mos veproje keshtu ? 

te beje reklame, dhe terheqe sponsore private. ne kapitalizem eshte e vetmja mundesi.

Ish stadiumi dinamo nuk ka piste tartani.e vetmja piste dhurate 2 milion $ e IAAF tek qemal stafa I vune kazmen.

pse i duhet piste tartani kesaj ? apo ti thua qe ti hedhin akoma dy milion ne ere, per nje atlete te vetme kohe pas kohe ?

pista duhet mirembajt pastaj duhen njerez permanent qe duhen pagu nga buxheti i shtetit. per keta duhen taksu, mijera njerez, etj, etj.

ajo duhet te emigroje ne qofte se eshte e lidhur shume me ate qe ben, ose te nderroje disipline sportive. te shkoj te gjuj peshk te liqeni psh.

Mire ja thua o profil, ja ku eshte zvicra ta mbuloj ne franga si gjithe sportistat tane neper evrope. ketu se qeth shume njeri se ca dole...

nuk i ben njeri besim nje atleteje te vetme, se rezultatet jane efemere.

as ne zvicer, apo cilindo vend tjeter qe ka kushtet per sportin qe ushtron, asaj nuk do t'i vene miliona ne dispozicion. do te stervitet me turmen, ne pisten ku sterviten te gjithe te tjeret me orar.

atletet franceze ikin ne afrike psh (kushte me te keqija stervitore dhe jetese se ne vend te tyre), sterviten me afrikanet qe jane specialistet me te mire ne keto garat me distance 1500m e me shume. 

shteti jone per sportet duhet te gjeje zgjidhje kolektive (afatgjata), jo individuale. pra vetem per kete altleten. ne spo investojme ne futboll qe kemi treguar se nxjerrim talente, jo ne atletike, qe jane sporte shume te specializuar dhe kerkojne shume investime per asnje te ardhur (s'kane spektatore).

atletet dhe olimpiada pompoze qe ndermorren ne vend te tyre, rrenuan ekonomikisht greqine. per asgje te madhe si fitim.

Nje vend ku shteti mbeshtet vetem nje sport duhet te jete i trishte dhe monoton. Pesha e sportit ne varesi te spektatoreve dhe fitimprurjes eshte nje menyre per ta pare gjene, por prape logjike e merzitshme. 

I ke perzier idete dhe argumentet, por prape ketu behet fjale per nje atlete dhe shume te tjere si ajo qe iu eshte hequr hapesira ku mund te ushtroheshin. S'ka tjeter perveç malit. 

 

tani po bejne stadiumin edhe per futbollin. ne shqiperi nuk e rrun asnje per sportet, populli ne radhe te pare, qe nuk mbush stadiumet. 

sporti atje duhet te jete vetem amator per mendimin tim. duhen krijuar kushte per sport vetem neper shkolla. edhe keto pistat per vrapim atje ti bejne po te kene mend.

kur bejne ato kollegjet me shtylla greke dhe t'u bashkengjisin edhe sportin, sepse shkon bashkarisht. keshtu e kishin greket ne ate kohe.

pra mos ti imitojne vetem gjasme ne arqitekture, por komplet edhe ne sistemin e edukimit te asaj kohe.

Kompeticioni e mban shpirtin e sportit gjalle ama, megjithese ne fillese eshte amator. Jam dakord per sa thua per shkollat. Sistemi komunist nje te mire e beri qe krijoi haperisa te denja per sportin,  por ne nje shtet modern, eshte institucionalizmi i tij qe e riprodhon. Shoqeria ka nevoje per sportiste aq sa ka nevoje per artiste, poete, etj., etj. Eshte pjese e natyres  dhe krenarise njerezore. 

kompteticion bejne edhe ata qe lujn domino apo loje me letra. s'ka pra lidhje e qena profesional apo amator me kompeticionin. se sporti eshte kompeticion si natyre, ne thelb, eshte loje qe duhet me e fitu. ndryshe s'ka kuptim.

sot bota qe po dembeloset dhe nuk kryen pune fizike e perdor dhe me ul bythet nga dhjamet. po kjo s'ka lidhje me sportin ne fakt.

dhe kjo atletja paguhet nga ministria e mbojtjes, ne menyre fiktive. pa kryer pune reale atje, sepse stervitet. dmth nuk eshte pa rroge. 

ke plotesisht te drejte .u be surrati I saj nenkampione e europes te kerkoje te stervitet ne nje piste bashkekohore si gjithe atletet e rangut te saj .aty ti behen mushkerite bloze nga pluhuri I nje piste qymyri te ndertuar nga te burgosmit ne vitin 1950 .

ajo kerkon financim, rroge me te mire, jo piste. 

dhe eshte me nuanca sarkastike postimi im, duhet te lexosh neper rreshta po deshe ta kuptosh. 

sidoqofte neqoftese ajo konfirmon edhe njehere ne keto lojrat olimpike, ajo mund te fitoje shume lek dhe kushte te tjera. po nuk e riperseriti rezultatin, s'besoj se do ta mbeshtesin shume.

hm, bole...po financimi dhe rroga me e mire jepet per ata qe kane rezultate. E si mund te kete rezultate dikush qe nuk ka kushte per t'u stervit? apo thuj koment dhe llogjike profili...ktu ke te drejte!

fakti ta hedh poshte kete qe po thu. ajo e fitoi medaljen e argjente pa pasur kushtet optimale. kjo tregon qe nuk pengojne kushtet. ai qe do arrin dhe pa to.

pastaj te ike prej shqiperise po deshi kushte pune me te mira. mu do ma kish po ashtu qejfi te jetoja ne shqiperi, po s'kam kushte optimale per ate qe bej, dhe rri ketej ne merzi. duhet zgjedh ne jete. çfare ke me te rendsishme, i jepet prioritet.

sepse talenti mund te te coje vec aq larg. Kushtet e stervitjes jane kerkesa elementare per rezultate te larta. Ne cdo sport, jo vec atletike. Sa per jeten e merzitme qe ben, keq me vjen po s'me plas fare

Pista nuk do te jete vetem per te por per federaten shqiptare te atletikes .

 

Profili kujton se vetem 1 atlete ka e gjithe Shqiperia.

a thu se nuk e di. mos perserit gjera bazike si papagall. ngrije debatin po munde me lart. 

Kjo vajza duhet te krijoje nje account me gofundme.com dhe te gjithe mund te kontribojme .

Nuk eshte ide e keqe. Ndoshta kontribuojne dicka dhe futbollistet qe moren meleonat e eurove.

Jo vetem meleonat por edhe pasoshat e diplomatit 

kur te shpengulen edhe per kete nja 20 000 veta neper bote, atehere do t'i fitoje edhe kjo meleonat dhe pasoshat e atyre.

Kjo te pakten arritjet i ka plotesisht vete dhe me staf shqiptar dhe nuk demostron asgja jo shqiptare 

prandaj dhe shperblimet i ka po ashtu ne nivelet shqiptare te sotme, jo me te larta.

shiko ne çfaredo faqe sportive te botes te shkosh dhe shohesh, keto gjera diskutohen kudo. dmth diferencat, ne te gjitha (kushte, pagesa, shperblim, etj) qe ka futbolli me sportet e tjera. nuk jemi ne te paret qe po i prekim ketu tek peshku. 

tema te tilla jane te sterlodhura nga diskutimet. jane thene pothuaj te gjitha. ne nivel boteror ky muhabet. ne jemi te fundit qe po i prekim, prej rastit pothuaj unik, te nje atleteje qe fitoi nje medalje me ne fund.

Ore, a erdhen rezultatet e dopingut i here, se kshu u frym ne edhe me ate shtangisten ?

po po, ajo nuk ishte e dopume. e gjen tek faqja panorames sportive me duket.

Ky siper qe o t'u fol ngja icik si Bekim Fehmiu.

Bravo si Rocky Balboa ne Russia smiley she has the eye of the tiger.

Ketu mungojne kushtet baze materiale per cdo sport, plus merita nuk shperblehet. Pra nje prind normal nuk e drejton femijen drejt nje karriere sportive, sepse kuptueshem ka frike per te ardhmen e tij. Kete gje mund ta ndryshoje ose shteti me strategji te detajuara (gje qe nuk duket ne horizont), ose 1000 gegera qe dalin te suksesshem nga hici. Po ne nje gege e mezi e kemi, se te arrish te dalesh e dyta ne europe duke u stervitur nga liqeni me pitbulla verdalle eshte me e rralle se psh te sulmohesh ne det nga nje lope smiley

Pse nuk thua ti qe t'ua dije per nder atyre pitbullave Gega,  kushedi si ia meshtjell kur i sheh. Ajo cudi qe nuk ka dale kampione. Eh, shqipot, fantastike jane, rob qejfi, jo si keta kinezet qe i shklyejne femijet qe dy vjec. Do nje ish-kolegu im kinez qe di shqip te filloje pune te kjo kompania qe ka blere "Bankersin", keta te naftes. I kishin thene ata te kompanise te bente nje video promovuese per Shqiperine, qe t'ua tregonin atyre qe do shkojne te punojne ne Shqiperi, se nuk e kane shume me qejf. "Cfare te them ne video", me pyeti. "Ku eshte ai Shkaba kur duhet," thashe me vete. "Po ja," i thashe, "thuaji ato klishete, vend i bukur, popull mikprites. Thuaji qe shqipot nuk e rrujne shume, palle o palle qe bejne, gjithe diten kafeneve, jo jete gjithe ritem te shpejte e stres si kinezet". E kam treguar historine e atij kinezit ne Shqiperi qe nuk donte te kthehej ne Kine. "Ketu ajri eshte i paster, tha, jeta pa presion fare" (se keshtu thone kinezet, "jete pa presion", jo "jete pa stres). Po c'ti bente gruas i shkreti, o kthehu, i thoshte, o te ndava. Mire i thone, c'ta ben gruaja nuk ta ben as Perendia.

Nga pitbullet dole Te gruaja e shokut kinez. smiley Po mire o donte burrin ajo, Ka nevoja Njeriu, e do afer njeriun e zemres. Keq tju duash keq tu mbash larg, nuk ju gjendet dermani. Lol

Me duaj mua Moza, nuku eshte edhe aq keq.smiley

Po e di që femra ka nevoja moj, dhe shyqyr që i ka, se do na e kishin lene thate (madje edhe tani që kanë nevoja, jo rrallë ta lënë thatë, jo më dhemb mesi, jo më dhemb koka smiley Po nuk shkonte dot ajo prane te shoqit. Ose fundja gjen edhe dashnor per nevojat tjetra, nuk i thote burrit hajde se s'ben smiley   Kam edhe nje tjeter une ketu, qe ku na ka shkuar me te shoqen ne Europe, vetem ne Shqiperi nuk do qe nuk do qe te shkoje (ajo, se ai ka qene per punë pune). Si me pas plas murtaja ne Shqiperi. Kane fillu duke e hedh shume lart kinezet (femrat). Kur haja neper restorante me kineze (para se te martohesha sigurishtsmiley),  ato porositnin nga 10 gjelle dhe vetem sa i preknin pak dhe i linin. Thosha (here me vete e here me ze, dependin on how hot they were smiley "Sa keq qe nuk keni lindur 40 vjet me pare, kur kinezet hanin njeri tjetrin qe te mos vdisnin nga uria, dhe ta shikonit pastaj a e conit dem ushqimin keshtu." 

He pra Te Ka faj lulka, kinzkat dmth. Po ti c'ben? Pse Te kemi cu atje Te na perfaqesosh denjesisht dhe per propagande show off , qe jena t'mire dmth, rrace e bukur. U bene kinezekat smiley. Po meshkuj Ka ndonje fare atje mo Argendis? Mua se pse sme hyjne ne sy qamet ore. Po fare fare, lol. P.s. Zeqo nuk jap free hugs une, ca u be ketu deti kos? I got love me shumice thanks very much lol 

Kinezet (meshkuj) nuk u hyjne ne sy as kinezeve (femra), le te te huajave. Nga kjo kemi perfituar ca edhe nesmiley  Po ti pse pyet, mos ashtu kot? Se ne shqiptaret (meshkuj) ju mbajme per te ndershme ju shqiptareve (femra)smiley

eshte i vetmi shans qe i jepet shqiperis te kete nje medalje olimpike.

ja vlen te shpenzosh pak, per kaq shume.

U nis Luiza per Rio? Apo nuk eshte lajm. Nejse e marrim vesh ne hapje neser. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).