Të nisur nga Nigeria dhe të shpëtuar në mes të Mesdheut nga "Guardia Costiera" këtë të enjte bashkë me 3400 fëmijë, gra dhe burra të tjerë, këta dy vëllezër nigerianë, Dustin në të djathtë dhe më i vogli, 10 vjeçar, majtas, qajnë humbjen e nënës së tyre e cila vdiq ose para se të niseshin nga Libia, ose në fillim të udhëtimit mbi det. Corriere della Sera shkruan se operacionet e kësaj jave ishin ndër më masivet. Shumë gjermanë, irlandezë, maltezë e francezë me varkat e tyre private ndihmuan në shpëtimin e njerëzve që nisen me gomone nga brigjet e Afrikës veriore drejt Europës. Dusitn dhe i vëllai, si dhe shumë fëmijë të tjerë syenjtur ia dolën, por fitorja e tyre mbart edhe humbjen e madhe brenda.

(Foto: Ap/Palacios)

49 Komente

do vije dita do te behen prap qytetet me mure te larte, siç kane qene ne mesjete. se solucione te tjera nuk do te kete.

komunikacioni i shpejte ne direkt, rrjetet sociale dhe interneti, po e shkaterron boten me shpejtesi.

Titulli me i sakte do ishte; Fitorja me humbje e Dustinit dhe vellait. 

asnje gje s'kane fituar ne fakt, bile as letrat.

E ça te komentojme ketu!?

zgjidhja e vetme eshte te kene ekonomi ne vendet e tyre. Kjo pengohet nga perendimoret duke u manipuluar kursin e kembimit, qe te kene kosto te lire te burimeve te tyre natyrore dhe te krahut te punes. 

e vetmja zgjidhje eshte qe gjithe keto vendet e afrikes, amerikes latine, azise dhe europes lindore e juglindore, te bashkohen kunder atyre qe u kontrollojne monedhat padrejtesisht, dhe te krijojne nje monedhe te vetme unike. 

keshtu mund te negociojne lirisht per cmimet dhe tete ore pune ne nigeri mund te vlejne nje dite sa tete ore pune ne keto vendet perendimore. pastaj s'kane pse ikin me, se keto vendet perendimore-veriore vetem lekun kane, lek fiat, te sajuar. Ndersa gjithe keto vendet e tjera kane natyren (zotin) ne anen e tyre 

por sigurisht qe nuk behet sepse e kane hedhur faren e dreqit legenat ne vendet e tyre, dhe nuk i lejojne te ngrene koke. Megjithate, natyra nuk le pa i ekuilibruar gjerat. I ka mbushur me emigrante qe cfare nuk po u bejne. 

ti je ekonomist i keq. te behet ajo qe thu ti, duhet qe ata dhe TI bashke me TA, te gjeni nje menyre te jetuari origjinale. dmth te mos keni te njejtat deshira te jetes me njerzit e perendimit. te mos hani njesoj, visheni njesoj, banoni njesoj, etj, etj.

por kete nuk jeni te afte ta beni, edhe sikur bota t'ju ler te beni si te doni vete. 

duhet dmth qe ti te gjitha sendet per jetese qe te rrethojne t'i kesh Made in Shqiperia dhe jo te importuara nga bota.

po te mos fusin hundet perendimoret sikur per 20 vjet tek vendet e ketyre, gjerat mund te rregullohen per mire

kjo nuk do t'i pengoje te kerkojne AKOMA me mire. gjithmone e me mire.

keshtu si ti kuvendonte Dulle Djegesi ne "imperializmi dhe revolucioni "smiley

enveri qe burr me i zgjut. kritiken qe i ben imperializmit e kishte te sakte dhe e ka gjithnje aktuale (gjen ne internet mjaft referenca akoma sot). ai prandaj bile e mbylli me tela me gjemba shqiperine, ndalonte TV e huaj e gjithçka influente nga bota e huaj. se nuk shihte rruge tjeter perveç kesaj menyre.

t'i linte kufinjt te hapur dhe duke aplikuar komunizmin triumfues, do te kish ndejt vetem me nexhin atje.

komunistet ishin nje m si puna e ketyre dhe me sistem idiot qe eshte i parealizueshem. sistemi i tregut te lire dhe liria e individit eshte ajo qe duhet, por duhet ta kene te gjithe. te pelqen s'te pelqen ty, luften ne siri po e bejne amerika dhe rusia duke perkrahur secili njeren pale e duke kthyer nje konflikt te thjeshte te brendhsem qe do te vazhdonte me protesta ne shesh, ne nje lufte masive qe ka shkaktuar miliona emigrante. e njejta gje ne irak, afganistan, etj.

Deri para disa dekadash e benin edhe ne ameriken latine, me puce e grushte shteti. Pasi nuk e benin dot me, kur vendet amerikano latine nisen te qetesohen nga kjo ane, u vendos monedha fiat qe mundeson skllaverimin e nje populli brenda kufijve te tyre. Deri ne fund te viteve 70 nuk e kishin fiat monedhen, por cdo dollar qe hidhej ne treg bazohej mbi flori, flori qe ekzistonte vertet diku dhe dollari vertetonte ate ekzistence.

Tani nuk bazohet ne asgje dhe ata e "prodhojne" dollarin ne mase sa t'u teket, sepse ai nuk ekziston vertet. Nese vende si i yni, psh, duan te rimekemben, ata japin kredi me monedhen e tyre, ta zeme 5 miliarde. Nese me perpara keto 5 miliarde ishin ne flori, tani eshte thjesht nje e shtypur kompjuteri e shifres dhe i jep enter.

Keto para qe nuk ekzistojne gjekundi pervecse ne nje kompjuter, qe t'i japin neper bankat qe perendimoret kontrollojne po vete, ti si shtet borxhli duhet t'ia kthesh me burime natyrore ose punen e forces se krahut. Por parate qe moren nuk jane reale. E vetmja gje reale ne kete negociate jane burimet natyrore dhe puna e krahut.

e ke gabim shok. mercedezat, bmw dhe jaguaret jane reale qe çke me te, edhe opingat qe ti vesh me gjithe xhinset.

pranej dhe ke nevoje per leke BORXH ! 

ndryshe s'ke pse merr leke borxh, se nuk te detyron njeri HAPTAZI (te pakten) por me forma me te korruptuara.

mercedesat dhe jaguaret behen nga puna e lire e krahut nga vendet qe jane ne borxh, e madje dhe materialet me te cilat behen nxirren nga vete ato vende po me pune te lire krahu, dhe punetoret per ate pune paguhen me leke ne bankat perendimore, dhe me ato leke rroge blejne ushqime e produkte qe ua shesin po keta perendimoret, por qe dhe ato i kane prodhuar po keta borxhlinjte. 

jo mor lal, se pa bere anijen apo makinen e pare nuk iknin dot deri te ato vendet qe po thua ti, me u vjell miellin. u krijuan armet dhe makinat, superioriteti ushtarako-civil, dhe pastaj u perdor ajo teoria e vjedhjes qe ti mbron.

ndryshe nuk te len tjetri, qe ti ta vjedhesh ne sy. 

ne ti qe do me jetu si perendimor apo kerkon qe te behesh pjese e tyre, e ben sepse ata te duken SUPERIORE. ndryshe kerkon burra me te mire, apo rri vetem.

Armet, makinat dhe superioritetin i benin me punen e sklleverve qe i kishin de fakto nen hyqem, ata bashke me vendet e tyre.

Kur nga kjo pasuri u krijuan qytete, e kur ne qytete u zhvillua njerezilleku, u kerkua qe te hiqej skllaveria. U hoq dhe u zevendesua me emigrante. Benin te njejten pune qe benin sklleverit, por me shume pak leke. Edhe sklleverit donin leke qe t'i mbaje me strehe dhe ushqim, me roja siper kokes, etj, keshtu qe aty-aty dilte.

Kur vendet nen hyqem nisen te kerkojne pavaresi, atehere u vu monedha fiat. Edhe pse te pavarur, prape ishin skllever. Lexo per monedhen fiat. Ne 3000 vjet qyteterim eshte perdorur disa here te tjera monedha fiat, si ne Kine, si ne Europe, dhe te gjitha heret ka deshtuar brenda pak dekadash sepse krijonte inflacion dhe sepse eshte e manipulueshme.

Asnjeri nuk do te jetoje si perendimore. Do te jetoje si nje vend me me shume para ne qarkullim dhe me shume mireqenie. Vetem se tani e kane perendimoret mireqenien, s'do te thote qe po kopjon ata. Po kopjon mireqenien.

skllaveria eshte heq qe ne kohe te romes me spartakun. ai qe quhet perendim sot, nuk e ka pasur ndonjehere ne fuqi diçka te tille. u shfrytezu poplli i tyre, kjo po qe eshte e vertet.

por pa u shfrytezu dikush nuk ka levizje para te diçkaje. shfrytezimi eshte BENZINA qe i duhet te djege çdo motor, te rrotullohet. 

edhe ne komunizmin utopist do te duhet dikush te prodhoje, dmth te shfrytezohet, qe ti te hash buke para se t'i japesh mend botes lehtesisht (pa u djersit hiç). nuk do te vije buka prej qiellit.

Spartaku? Shtepia e bardhe ne Amerike eshte ndertuar nga skllever 100 e pak vite me pare, kohe qe kujtohet me mall nga votuesit e trump

Eshte skllaveri per sa kohe qe vjelesit dhe rritesit e kakaos ne afrike nuk e dine se cfare eshte cokollata. Dhe fajin nuk e kane ata se mos jane dembela, sepse punojne shtate dite ne jave e 12 ore ne dite, por e ka pagesa qe marrin.

S'e kane as thjesht politikanet e tyre, sepse po te duan te zgjedhin nje politikan te hajrit, perendimi i quan terroriste dhe financon nje grup "kryengrites demokratik" qe t'i rrezoje me dhune, edhe nese keta "kryengritesit" jane diktatore fetare.

Ik shiko cfare ndodhte ne bankat tona sapo binte Euroja me dollarin, e si rrjedhoje i vinte radha te humbte vlere edhe me lekun. Uleshin interesat e depozitave ne leke qe robt te mos i kthenin parate nga euro ne leke, e si rrjedhoje me lekun qendronte po i forte Euroja.

200 vite me pare shkabe .

Eshte skllaveri per sa kohe qe vjelesit dhe rritesit e kakaos ne afrike nuk e dine se cfare eshte cokollata (link is external). Dhe fajin nuk e kane ata se mos jane dembela, sepse punojne shtate dite ne jave e 12 ore ne dite, por e ka pagesa qe marrin.

Pasi qave hallet e afrikaneve , ngrije zerin per shfrytezimin qe i behet shqiptareve prej shqiptareve.Psh hotelet ne shqiperi kane ne cmim rreth $70 euro nata e barabarte me cmimin mesatar ne amerike perjshtuar disa zona .nje pastruese hoteli ne amerike paguhet e pakta $8 ora rreth $2000 ne muaj .ne shqiperi nje pastruese hoteli $200 ne muaj. ketij or tungjatjeta i thone shfrytezim.Apo apartamentet e komunes se parisit qe shiten me cmime te barabarta me ato te berlinit ndersa muratoret shqiptare qe i kane ndertuar keto pallate jane paguar me paga te nivelit te afrikes.ndersa ti qan hallet e afrikaneve .

mire une qe qakam hallet e afrikaneve e nuk qakam hallet e cmimeve qe cakton kerkese-oferta e tregut shqiptar dhe mbajtja e lekut te dobet gna te huajt, po ti qe rri pa gjume apo vrl? ik i palle fli se ke nam

dmth sipas ketij debilit socialist kur afrikanet paguhen ne menyre qesharake nga te huajte qenka skllaveri.kur shqiptaret paguhen ne menyre te atille nga shqiptaret qenka pasoje e kerkese ofertes.

ncncncncnc nga jane mbledhur te gjithe ketu keta avdallet

ne afrike eshte kerkese-oferte ne tregun e brendshem, por paraja zhvleresohet ne krahasim me monedhen e huaj, o cope mishi me dy sy. Nese dikush ne afrike punon tete ore ne dite, mund te haje ne vendin e vet, por duhet te punoje nje vit me ate rroge qe te bleje nje TV vrl te dores se fundit qe gjasme vjen nga perendimi por qe e prodhojne po njerez si ai, dhe zhvleresimi eshte artificial

A e ke idene se cfare fatoresh ndikojne ne vleresimin e zhvleresimin e monedhes o idiot?

nje pastruese hoteli ne amerike paguhet e pakta $8 ora rreth $2000 ne muaj

Une s'marr aq shume smiley  te lutem me thuaj ku eshte ky hoteli ku mund te marr $2000 ne muaj me $8 ora. Aritmetika ime thote qe me keto numra i bie te punoj 9 ore 7 dite te javes qe te bej $2000.

paga minimale eshte $7.25 ora .varet nga shteti por pagat shkojne aty tek $8-10 ora .nje muaj ka 4.3 jave qe i bie $1300-$2000 ne muaj.kaq jane parate qe i paguhen punetorit perpara se te mbahen taksat.po te llogarisesh edhe sigurimet shoqerore ,shendeti , WC qe pronari i paguan vecmas kostoja del me e larte.

juve atje i llogarisni pagat ne BRUT gjithmone ?

nga pikepamja e pronarit ai i nxjerr nga xhepi pagen brut pavaresisht se punonjesi merr vetem 70-80% te saj se pjesa tjeter i paguhet shtetit.nese paga bruto e nje punonjesi eshte $20 mije ne vit ai i ka kushtuar ne te vertete pronarit $24-25 mije ne vit .nga kosto e pergjithmshme $24-25 mije ne vit ajo qe con ne shtepi punonjesi eshte $16-17 mije .kjo per te ardhurat e uleta te cilat nga qeveria federale taksohen pak apo aspak.

ne france tek bruti futen detyrimet qe i hiqen nenpunesit + detyrimet patronale. net eshte pjesa qe punetori fut ne xhep te tij. por edhe kjo taksohet si te ardhura vjetore, plus ka akoma taksa te tjera TV ajo e baneses, etj.

keto taksat e tjera, vitin qe vjen do te paguhen po ashtu direkt prej patronit, dmth do t'i vilen nenpunesit qe ne source (atje ku i fiton dmth)

por kur pyt dike ketu sa e ke rrogen, te flet ne NET dhe jo ne BRUT. kur te thote qe fitoj 35 000€ ne vit, kjo eshte pagesa net, ku jane hequr detyrimet qe ai i ka shtetit (per pension, shendetesi, kur ngel pa pune, etj, etj) 

ndersa juve kam pershtypjen se flisni gjthnje ne brut, pra llogarisni edhe ate qe nuk u takon sepse e paguani prap diku.

ndersa juve kam pershtypjen se flisni gjthnje ne brut, pra llogarisni edhe ate qe nuk u takon sepse e paguani prap diku

nuk varet nga neve e folura, po e tille eshte "gjuha". 

sic ka thene alba melart, flitet nga pikepamja e pronarit, atij qe nxjerr paret e pagave nga xhepi.

Besoj e di me gjuhen e cmimeve ndodh e kunderta: cmimi eshte (jepet) para takses (se shitjes)

zgjidhja e vetme eshte te kene ekonomi ne vendet e tyre. Kjo pengohet nga perendimoret duke u manipuluar kursin e kembimit, qe te kene kosto te lire te burimeve te tyre natyrore dhe te krahut te punes. 

Ketij qyqit I ka mbetur sahati ne kapitalizmen e vitit 1800 te kohes se Charles dickens.eshte ne interesin e europes perendimore qe pjesa tjater e botes te jete sa me e pasur se kjo do te thote me shume fuqi blerese per produktet e tyre gjithashtu me pak probleme ne shtepi.shiqo ne amerike trump nuk ben thirrje per ngritjen e murit ne kufi me kanadane se ata jane te pasur e s'kane nevoje te kalojne kufirin ferrave per te hyre ne USA .kufiri me kanadane ruhet me dy zjarrefikese ne kufirin me meksiken ku jane te pabuksa duhet mobilizuar gjithe ushtria per ta ruajtur .

E ka sjelle ate shembullin me Kongon belge? Se ate dhe ate punen e barutit te kinezeve qe perendimoret e perdoren per arme i ka bere telef.  Shkaba jeton ne nje bote endrrash, kujton se njerezit jane engjej dhe keta afrikanet e arabet do kishin bere namin po te mos ishin ata djajte perendimore. Ua dhane perendimoret pavaresine e filluan avazin ata, fisi zulu kunder fisit tutu, kete dine ata.  

Haha flm qe me lexon me aq detaje dhe qe i ngulit theniet e mia ne koke edhe pas kaq shume kohe. Ma ke ngritur shume perpjete moralin me kete qe the. GJithsesi, kam detyre te te kujtoj prape te mos ngaterrohesh me gjera te tilla meqe dole dy here si lolo. klm

Po ta thashe o Shkabe,kur te kundershtoja ty qe Danimarka (joeuropiane) eshte shteti me i madh ne bote dhe per punen e kombit arab (megjithese me duket se e anashkalove pak ate termin Arab Nation ne enciklopedine tende te dashur on line) une nuk e dija se me c'gjeni kisha te beja qe grindej qe 5 vjec me danezet (e Danimarkes europiane) per balenat (e Danimarkes joeuropiane).Eshte si ai femija qe nuk e di c'eshte zjarri e digjet.Edhe nuk nuk e njihja zjarrin e gjenise tende dhe u dogja prej tij,keshtu qe mos ma ver re.

Nuk me ka mbetur mua ora, sepse lufterat qe ben perendimi dhe rusia ne keto vende jane reale ne ditet e sotme, jo ne vitet 1800, dhe jane per kontroll mbi burimet natyrore e njerezore, nuk behen per qejf.

Atyre u intereson kontrolli i burimeve natyrore te atyre vendeve, nuk kane pse ta rruajne per mireqeniane e tyre. Pse te kene fuqine blerese, qe arrihet vetem nese ato vende i kontrollojne vete burimet natyrore dhe krahun e punes, kur mund te kene gjithe vendin pa perjashtim, pasurite natyrore plus krahun e punes? Eshte logjike e thjeshte.

Dhe nuk ka arsye pse te harrohen bemat e viteve 1800 e me perpara, kur jane te njejtat kompani, qe me pasurine e vene nepermjet atyre bemave, vazhdojne kontrollojne ekonomine dhe si rrjedhoje politiken ne ato vende edhe ne ditet e sotme.

Eshte kapitalizem postindustrial jo ai i kohes se leninit qe te kane  mesuar ne shkollen e partise.

jo palle jo, jane duke ndodhur tani qe te gjitha 

smiley

smiley 

Ti shkabe sa ben kot ver ver hudh ndonje lek te ky linku qe ka sjell jardine, do jesh me i besueshem.

Perkrahja morale eshte me e rendesishme se ajo materiale .megjithese shkaba eshte cingun edhe me fjalet qe jane pa para.smiley

Jo, more, jo. Te shkojne e t'u zene deren perendimoreve e te marrin ato asistenca se pare te bera me gjakun dhe djersen e tyre jane. Te ndukin dhe ndonje perendimorke neper koncerte se ashtu ua kane ndukur dhe ketyre grate. Dhe ja ku u lane.

ty nuk po te ze gjumi se refugjatet do hane nga parate e perendimoreve.smiley

po ca komenti te bejme ne ktu ....

Është trishtuese... Por fakti se përtej brigjeve të Mesdheut ndodhen miliona refugjatë nga dhjetëra vende të Afrikës dhe Azisë, qe presin me padurim "shansin e madh" të kalojnë në "tokën e premtuar" për një jetë më të mirë duke paguar shuma të mëdha eurosh, është problemi më i madh. Tregëtia e qenieve njerëzore lulëzon më shumë se kurrë, këtë ne që jetojmë në Greqi e përjetojmë më së miri. Është mëse shqetësuese fakti se flitet në emër të tyre, në emër të lirisë, për kalim të lirë, të drejtat e njeirut dhe Europa jep shuma të mëdha, që në fakt avullohen nga organizata ndërkombëtare dhe ato më të mëdhat në vend, duke lënë në stolin e harres këta njerëz të ndodhur në hall të madh. Në qendrat e "mikëprijtes" në Greqi kushtet e jetesës janë shumë të vështira, madhje jashtë higjenës. 
Ç'të thuash për këta dy vogëlush të cilët kanë të gjithë të drejtën e botës për një jetë mët ëmirë, edhe pse jeta nuk u soll mirë me ta. 

Përshëndetje,
Unë jam Bishop T.D Jakes, një huadhënës privat kredi që jep kredi mundësi kohore të jetës. A jeni në çdo lloj të vështirësive financiare? Ka nevojë për një kredi për konsolidimin e borxhit, ndërtimit, kredi të pasurive të patundshme, refinance, personale, qëllimin e biznesit ose të holla emergjence? A jeni një biznesmen apo gratë që janë duke menduar për të zgjeruar tuaj duke ofruar biznesit kreditimin e të gjitha llojeve. nëse të interesuar na kontaktoni sot përmes (bishopjakesloancompany@gmail.com)

Your Holiness ! Please, tell whoever did the translating for you, to respectfully Go fuck themselves ! ... And if by any chance it was your exellency  using google translate, you can Go fuck yourself too. 

Sincerely ... grate qe jane duke menduar per te zgjeruar tuaj ...

Te lutem me respekt per bishopin! Tregohu pozitiv, vere ne lidhje me Pjerin i cili ka shume ide por mungon financimi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).