Si po katandiset reforma e drejtesise

Disa gazetare afer pushtetit qeveritar (p.sh. A. Zheji) apo atij opozitar (p.sh. P. Zogaj) kane aluduar se reforma po katandiset ne ceshtje emrash. Vete Sali Berisha, ish-kryeministri dhe drejtuesi nen hije i Partise Demokratike ka njoftuar emrat e disa gjykatesve qe ai nuk i cileson si te denje per pozicione drejtuese ne sistemin gjyqesor.

Cështja e Vetingut, pra përzgjedhja morale dhe individuale e e të gjithë Trupës Gjykuese në Shqipëri, me rekomandimet e qeverisë dhe të ca ndërkombëtarëve të orientuar kah ashpërsia ndaj “mëkatarëve”, do ti ndante palët. ... Cështja është rreptësisht ndarëse, te “rioshët” që do të vijnë dhe të zenë vendin e liruar nga Vetingu. Të cilët, janë të gatshmëm, të skeduar dhe të listuar. (A. Zheji)

Djalli fle në detaje. Opozita pretendon se Rama me të tijtë kanë shfrytëzuar garancitë e nevojshme të mosbllokimit të votimit me dy të tretat për t’i ngjitur reformës bishta që nxjerrin fitues njerëzit e tyre. (P. Zogaj)

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka përmendur në sallën e parlamentit emrat e disa gjyqtarëve që sipas tij nuk do të lejohen të jenë pjesë e sistemit të drejtësisë, pas miratimit të reformës. Ai ka përmendur emrat e Ardian Dvorani, Sokol Berberit, Sokol Sadushit dhe Gent Ibrahimit që sipas tij kanë lidhje me qeverinë dhe nuk garantojnë një sistem gjyqëosr të pavarur. (Mapo, 7.7.2016)

 

Nese do i besojme ketyre gazetareve, qe kane burimet e tyre larte e poshte neper kafenete e Tiranes, atehere sikur cdo reforme, kjo ceshtje po kthehet ne pune listash e emrash. Kush do te iki dhe kush do te rri. Sa here qe parlamenti ka shkruar ligje te tilla, ku u eshte dashur te vendosin kritere formale per perzgjedhje, ka ndalur vetem tek mospermendja e emrit.

Megjithese une nuk kam shume shpresa tek mbikeqyrja nderkombetare, se mjafton ti kujtohet popullit qe Eulex eshte ne Kosove prej disa vitesh dhe korrupsioni eshte ende galopant atje, serish ne kete proces ata kane nje rol legjitimues te procesit.

Megjithate mjafton te kujtojme se si gjate denazifikimit apo dekomunizimit  e de-rave te tjera, eshte e pamundur te pastrohet sistemi kur te gjithe jane te perlyer. E kur jane te gjithe te zhytur, emrat kane rendesi. Me kujtohet se nje proces i ngjashem u krye per ri-strukturimin e Akademise se Shkencave ne vitet 2007-8. Por hidhni nje sy tek biografite e anetareve te Akademise sot dhe do e kuptoni se pjesa me e madhe e tyre, me ne krye Anastas Angjelin, nuk kane asnje lidhje me shkencen, e ca me pak bemat e tyre. 

58 Komente

Hahahaha!

Prape Peshku me pislliqet e Zhejit?

Po kete rradhe plotsu edhe me fennat e Preq Zogajt! 

Sa per emrat....

po keto pra jane robt. Ca priste Peshki, qe te sillte Nulandi ca rob nga Amerika ke canta e

dores?

Puna eshte te permiresohet sistemi duke siguru nje prurje me te mire kandidatesh e duke mbyll ca "glaring holes" te sistemit te drejtesise.

Po ju keto i dini, vetem se beni si skeptike se keshtu pa bere pak si skeptike ju duket se nuk jini 'telektuale mjaftushem m'kay!!

Po me fal, cfare ndryshimi ka kjo kjo reforme nese emrat caktohen po nga keta qe jane. Ata i kane caktuar edhe me pare. E gjasme u shqyrtonin etiken e pasurine (ILDKP). Tani vetem se po i hedhin hi syve popullit e po i thone se parlamenti po zgjedh zgjedhesit, dhe jo gjyqtaret.

Po perse gjithe kjo lufte per te zgjedhur zgjedhesit (komisionet) gjanem? Keshtu qe Berisha ja keput lidhje te shkurter e thote direkt: ky gjyqtar po, ai/ajo jo. Po keshtu edhe Rama. Atehere per cfare jane gjithe keto komisione leshi e preshi? Nese eshte ceshtje emrash, mire ishte ky sistem. Ata gjykatesit japin nga 300 000 euro per emerim, u marrin krimineleve tre-fish e u zgjidh sistemi: Gjin Gjoni miliarder. 

Ah ok atehere. 

Meqe thote Saliu, Preqi dhe ai alkoliku i Fatos Nanjes qe jane caktuar emrat, atehere kjo reforme jo vetem qe nuk duhet bere por duhet te mos behet! 

Vazhdojme me avazin "te gjithe nje mut jane". Gjeja me e lehte per te thene dhe qe nuk ka nevoje per asnje lloj argumenti. 

Por situata, situata si mund te ndryshoje? Aty te mundohemi te japim ndonje mendje. 

Se, mua me duket eshte e qarte se KUSH nuk do qe situata te ndryshoje...

 

 

se e dhashe mendjen une e u ndryshua situata? kush na pyet? por te pakten mos ngrefim pritshmerite

Ja la Nuland breket me brime te Shukrise ne dore Palloshit smiley

Nuk ia arnoi dot as shoku Lu, kishte qellu pe i dobet u kput. smiley

Kishte qellu Pe Kinez   smiley

Me bast po s'e cune me "ngritje ne detyre" ne Kabul. smiley

 Vete Sali Berisha, ish-kryeministri dhe drejtuesi nen hije i Partise Demokratike ka njoftuar emrat e disa gjykatesve qe ai nuk i cileson si te denje per pozicione drejtuese ne sistemin gjyqesor.

No kidding ...

Fikisim e ke tja permenesh i cike emrin  smiley

kot ben dhe ti sikur e mbron 

Po pse me, kaq e veshtire eshte te futesh ne burg apo te çosh para drejtesise nja dy-tre gjyqtare te korruptuar, qe te tjeret te zene mend. Atje me duket se fuksionojne kontrrollet interne. 

Dhe te mendosh se "prapa" kesaj fushate per "reformen ne drejtesi" eshte humbur gjithe ajo kohe dhe energji, qe duhej vene ne pune per ngritjen sado pak ekonomike te vendit, mund te rezultosh se bota tall -me nder jush- bythen mbrapa dhe allatet para me Shqiperine! Kot nuk u cilesua 2016-ta si viti i vrimave! Edhe ne drejtesi do te kemi nje vwrw ne uje!

Karlo, po si ike si i dhjere nga bajga qe le tek Pa Censure. Pse nuk i pergjigjesh asaj qe te kam shkruar. 

Pjero , nga informacionet e fundit qe kemi , Karli eshte femer , pra qe ne nick na e ka me te futme.

Po ç'rendesi ka ajo Brado, persa kohe futet ne kuvendin e burrave, une e konsideroj te barabarte me neve. 

Mire pra mire...po ngulmimi jot duke i thone 1 mije here hajde...hajde...i duket sikur po ja lyp mor burre.

Brado tani je i zene me punet e tua, por mqs je ne gjermani, mbase e gjen anen te kuptosh lojen e kujt ben ky Karli, se anetar i ri eshte, femer eshte dhe futet e menjehere ben recension VQ.

Nuk duket shume e qarte situata.

Dime vetem qe eshte femer , jeton ne Frankfurt dhe eshte e dashuruar akoma me DDR  dmth qe mund te beje dhe lojen e Rusit.

duket qe ka dhe mbeshtetjen e administratoreve, sepse do qe me korrekte te hapej nje teme e vecante me kete te ashtuquajturen analize dhe te qe nje debat i mirefillte me autorin dhe me anetaret qe deshirojne te komentojne.po keshtu ska lezet, ben analize aty ne mes te pacensures dhe nuk pergjigjet me...

Veti e njerezeve smirezinj , ka kopjuar ca rreshta nga VQ dhe gjasme se ca ka bere ,na e quan dhe Recension  pale,  smiley  fakti qe nuk merr pjese ne diskutim tregon qe kaq di,  dhe nuk ke si i ve dhe faj , kaq di o vlla.

goc kapteri me siguri. ose i pelqen marksi prej mjekres deri te mesi.

Amerika ne sinkron te plote me vizionin dhe kerkesat e Lul Bashes per reformen ne drejtesi.

Heu! Si i e xure kte?!

ose nigjo ca ka thone njuland ose nigjo ca ka thonee basha, njonin po te nigjosh e mer vesh se ca kane thone te dy smiley

Mire mire,e keni te forte ket punen e autosugjestionimit ju, ju duhet me majt veten me gajret. Vija e kuqe,shoku, vija e kuqe,aty u eshte vene kufini dhe aty jeni. Rri ti e lexo ca thote Basha. Ky i qeverise prap eshte pronto kurse Basha yt ka nevoje te menohet dhe pak.smiley

Ca me bo, ne amerikanet Bashen nigjojme smiley

Ky i qeverise prap eshte pronto kurse Basha yt ka nevoje te menohet dhe pak.

....kjo qe thu ti, quhet Fischer delay, eshte metode amerikane.

Ha mor bullafiq,thote halla ke "Çifti i Lumtur",do na e jepni okay-n per "Drejtesine" apo t'a miratojme vete? smiley

As ne banke nuk ka me pare! Shkon tjetri te grabise banken, mezi kap 50 mije euro. 

Ky artikulli Brado, letra e depudetit drejtuar Palloshit, ishte kryeveper smiley 

http://www.m.lapsi.al/lajme/2016/07/11/shpërthen-deputeti-i-ps-kundër-ramës-të-kam-nisur-aq-letra-sa-ke-thënë-“na-çau#.V4P5yxzDZ9s

Atje jam Pjero po nuk mi nxjerrin komentet se kom shajt Bushatin smiley

Pjer, ja, mu be, sikur e kishe shkruajtur ti ate leter.... smiley

Me thone te drejten Casaubono, (se sa do fiksha kompjutrin)  nuk e njifsha fare kete depudetit qe i kish bo ate letren famoze Palloshit. Do ishte me interes dhe burrerore (nese adminet kane noi fije burreri) ta nxirrnin ne ballinen kryesore te Peshkut, letren e famshme te ketij depudeti te PS. 

Fjalia e fundit e Karl Marksit te Pa Censura drejtuar " NJONIT " :

... Une ndihmen time ta dhashe me recensionin qe me kerkove ketu dhe po ta jap edhe njehere per here te fundit, duke mos tu pergjigjur me ne cfardo lloj replike qe do me besh; panvarsisht se ti as kete nuk arrin ta kuptosh! ...

... Dhe " NJONI " pyt akoma : Une e shof qe osht mulli ' me ere , po nuk po mor vesh nga i vje uji ... !

NJONI do e kete lexuar vertikalisht ose i jane errur syte aq shume si nga inati ashtu dhe nga vere e perzjere bullgaro-hungareze.

"Sateliti" ka pru ca lajme shume te ronda, aq sa s'di robi ca te boj, t'i thote apo jo. Po mo mire me i thon, jo vetem se e verteta eshte mo e mire se rrena, po kshu ru dhe vehten. Tashi kush osht ne kom te ulet me nei ven te sigurte. 1,2,3, mahuni pra: KM (jo ai i qeverise)  puno per njonin. I gjithe "sherri" s'eshte gje tjeter vec reklame e pandershme. Bile ka shum munci qe KM te jete njoni d.v. dhe ajo puna e jo-komjuterist eshte double mbulim. 

PS. Po s'me pate verdalle, e merrni me men vete ....

smileysmileysmiley... 

Thua te jete e vertete?

Jeni njerez te pashpirt mer. Une edhe me sa thashe jam deri ne gryke, po e kam nje shprese te luaj me ekuivokun, jo po nuk e thashe ne ate kuptim, jo po e shkroi mesazhin nga inati .... Ti thu zhytu fare, mos kem nga te luj mo.

Keto kohet e fundit, nderkohe qe diskutohet pa fund reforma ne drejtesi, i kam bere nje pyetje disa votuesve qe jo domosdoshmerisht flasin anglisht: Cfare eshte "Vetingu"? Asnje nuk e di apo e kupton cfare eshte. Ose nqs kane nje pergjigje eshte krejt gabim. Si eshte e mundur qe te perdoret nje terminologji e tille per nje aspekt kaq te rendesishem te reformes kur nuk e merr vesh askush se per cfare behet fjale? Kaq jashte realitetit jane shkerdhato-politikanet jelek -veshes apo floke-lepire e te dy aneve sa te tallen me popullin ne kete menyre?

Te lutem Butrinto, nuk ke pse shkon aq larg ( me koleget e punes)  per diçka qe mund te ta shpjegonte me kompetence dikush ketu te peshku ! Te lutem! Per keto çeshtjet e anglishtes dhe boterore kemi nje personazh euridit (por pa kokerr leku ne xhep, ehh kshu jane shpirtrat euridit) qe te gjitha sqarimet i mbeshtet me video edukative apo linqe interneti! Dhe si puna e ketij jane shume ne atdheun tone, aq sa injorantet po largohen nga ai vend perdite e me shume.

Po e takove E.B thuaji qe " Figura " nga fillimi Gushtit vjen ne Shqiperi .

Sapo u ndava  me te sot. Po i them sapo  te flas  mos ki  merak. Ishte  zbavit shume nga  komentet  te pa çensura. Duke qesh  e  gjeta sot ne kafe. 

Mire shume , ti e di qe une s´para nderhyj shume ne keto pune por rregullloje ta takoje njehere kushedi e nxjerr vendin nga ai batak qe e ka zene.

Midis meje dhe teje ky muhabet...dikush (njihet shume mire si nga ty dhe nga une) eshte bere pengese e madhe. Sapo hyri ne qeveri para ca muajsh me pozicion shume te lakmushem, kishte  nderhyre qe personit ne fjale te mos t'i hapet dera. E ke parasysh vete ti per ke e kam fjalen. Plus qe ky tjetri kur lexon komentet kthehet nga mua e me nenqeshje me thote: ça doje te me thoje qepare?

Po me po me shkon menja , c´fare njerezish vetem me i prish pune te tjereve e kane menjen.

Po mire mer, ti ia bone naften kshu PDse? Dmth menja e idete e Atij t'i sherbejne Rilindjes. O je patriot i modh o... ke taku dhe ti Lu-ne.

Nuk e kupto ti qe me ato lloj teorish Rilindja shkatarrohet mrena 24 oreve ?    smileysmiley

Jo me aq yxhym se e dum veren e qete, kane ardh robt per pushimesmiley

Kam një mundësi me ardh ne Frankfurt nga java qe vjen. Mund te rri nja dy dite. E bisedojmë aty nqs ka ndonjë rruge zgjidhje. Me shume nuk kam çfarë te bej per momentin. Nuk e di a te kane thene ata miqte e tu por kam dëgjuar se së shpejti nga kuvendi do propozohet per nje zyre ekonomike ne Bruksel. Disa (keta te rinjte qe janë futur tani vone ne qeveri) duan t'ia bashkangjisin amb.shqiptare ndërsa njeri qe njoh une do me e lene si te pavarur, sepse nuk do qe te jete ne lidhje me qeverinë por me kuvendin. Nejse, flasim po u takum  aty.

kte historine e zyres per thithje investimesh, une e kam degju para 6 muajsh. Flitej per nje ne Bruksel dhe nje tjeter ne Dubai. M'u duk me shume si perralle. A thua do ta realizojne vertet?

he mo sna the, si vajte, ku ha, ku pi, ku rri...

Nesër për darkë jam të San giorgio, restoranti që më kishe refereuar. Plazhin nja dy ditë e bëra të zhironi. Isha i lodh të shkoja me larg. Plus qe edhe Tiranen e kam bere vajtje ardhje.Por ti faleminderit për çfarë më rekomandove.

politikanet shqiptar kane mbi supe pergjegjsin me te madhe qe nga viti 1991 per cfar rejtimi do marr vendi. nga reforma ne drejti varet e ardhmja ekonomike dhe politike e shqiperis. po nuk u be do jet nje albexit me konsekuenca 100 her me te renda se brexit per shqiperin. 

Ha ha ha, u mbars mali polli nje mi! Mire keta qe i hane leket nga politika po shumica e komentuesve dhe votuesve qe presin qe politika ta nxjerre vendin nga bataku ku e ka futur dhe te zhyse veten ne ate batak. Ne kete bote jo njehere, te dyja palet nuk e duan kete reforme dhe mbeshtesin njera-tjetren ne thiatron qe luajne me popullin e vorfer. Jo vetingu po leshi e preshi.

Po dihej ajo o te mjere, qe ne fund te dites pazar do behej. Kjo nuk ka te beje me sa e duan vendin politikanet apo Amerika. Thjesht ka te beje me shkeljen e disa ekuilibrave dhe "trashjen e zullumit". Nese qypi eshte mbush plot (jo me mjalte, he) do filloj e te derdhet dhe do qelbi dynjane keshtu qe daje Semi do sjelli ca pastertore qe ta ktheje ne nje ghendje te pranueshme, dhe do nderrohen aktoret e do filloje procesi nga e para. Dhe keshtu do vazhdoje, progresi eshte i ngadalte dhe kapitalizmi i dhimbshem per masat - thoshte Karli me mjeker (jo ai i recenses se VQ-se).

nuk thuhet keshtu, thuhet:

... thoshte Kari me mjeker (ai i TVLS-se)

                                                            i Modhismiley

 

e keni gabim, administrata e obames nuk po luan lojra. po nuk u be reforma shqiperia kthehet ne 1989. 

Hihihi!

Dume bajrakun e Shqipnise kishte thone Luli-dashnori i sovranitetit te pakufizume! smiley

S'unn durojme t'huje e t'krruje t'na boje hyqem!

Lul Basha kshu! smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).