Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore ishte nën kontrollin e venedikasve, përpara pushtimit otoman të shekullit të pesëmbëdhjetë. Fushatat ushtarake otomane të viteve 1466 dhe 1467 shkatërruan pjesën më të madhe të vendit. Ishte politika e sulltanit që të boshatiste vendin nga banorët vendas, nëse ata bënin rezistencë. Fior Jonima nga Shkodra, pinjoll i familjes së famshme shqiptare Jonima, që zotëronte pjesën më të madhe të tokave mes lumenjve Mat dhe Ishëm, i shkruajti këtë përgjigje autoriteteve venedikase të taksave, të cilat i kërkonin përse vallë vinin kaq pak të ardhura nga Shqipëria. Kronologjia e shkurtër e kataklizmave që Jonima përshkruan në këtë rrëfim, tregon se në atë kohë, Shqipëria ishte një tokë e rrënuar. Eshtë rrëfimi personal më i hershëm që ka dhënë ndonjë shqiptar, në lidhje me gjendjen e vendit të tij.

“Unë, Fjor Jonima, qytetar i Scutarit (Shkodrës) dhe në këto momente ambasador i këtij komuniteti, u pyeta, me urdhër të Lordit të Madhërishëm Administrator i të Ardhurave, se çfarë dija në lidhje me bëmat e turqve në këtë pjesë të Shqipërisë, për vitet 1466 dhe 1467.

Mund të deklaroj se në fundin e prillit 1466, Turku i Madh erdhi në këtë vend personalisht dhë dërgoi përpara kapitenin e tij, i cili siguroi vendin dhe e plaçkiti. Ai grabiti shumë kafshë dhe rrëmbeu shumë njerëz.

Kur u largua, Ballabani arriti të rrethojë Croian (Krujën). Ai gjithashtu grabiti dhe plaçkiti qytetet e Signorias, dhe rrëmbeu shumë njerëz.

Pak kohë më vonë, erdhi Sinan Beu, i cili solli edhe më shumë rrënim e shkatërrim. Ai kishte rrëmbeu kafshë dhe nejrëz dhe i vuri flakën vendit.

Pas kësaj erdhi Vojvodi i Serbisë, i quajtur Amur Beu, i cili shkaktoi shkatërrim të madh. Jo vetëm që grabiti një numër shumë të madh kafshësh, por edhe ai i vuri flakën vendit dhe rrëmbeu shumë njerëz.

Më pas erdhi Progon Dukagjini, i cili gjithashtu grabiti dhe i vuri zjarrin gjithçkaje që la pas.

Turku i Madh u rikthye në këtë vend në vitin 1467 dhe dërgoi Pashanë e Romanias (Rumelisë) me një ushtri të madhe për ta nënshtruar. Ai grabiti, plaçkiti, dhe mori me vete një numër të pafund njerëzish. Kur kish mbaruar me grabitjet dhe plaçkitjet, ai vazhdoi në rajonin e Scutarit, ku u përplas me njerëzit. Më në fund, arriti të hyjë në qytet brenda kështjellës, të cilën e grabiti dhe plaçkiti.

Më pas erdhi një vojvod i quajtur Feriz Beu, i cili gjithashtu grabiti dhe plaçkiti.

Më pas erdhi Nikolla Dukagjini, që grabiti, plaçkiti dhe rrëmbeu shumë njerëz.

Pas kësaj, Vojvodi i Serbisë erdhi për herë të dytë për të vjedhur, plaçkitur dhe rrëmbyer më shumë njerëz.

Më pas erdhi Vojvodi i Dibrës, që grabiti, plaçkiti dhe rrëmbeu shumë njerëz.

Si përfundim, unë mund të them së në periudhën në fjalë, ky vend u kthye në një tokë të shkretë. Kështu ka mbetur deri sot. Kanë ikur jo vetëm vendbanimet, por edhe njerëzit, me përjashtim të atyre pak fshatrave që janë rindërtuar. Kështu që, do të ishte e nevojshme që të burgosurit, të cilët janë dënuar ose ndaluar, të falen dhe të rikthehen në këtë vend për ta ripopulluar atë.

28 Dhjetor 1470

[Nga Arkivi i Shtetit të Venecias, ribotuar në librin e  Oliver Jens Schmitt: “Das venezianische Albanien (1392-1479)”, Mynih 2001]

Në shqip nga bota.al

113 Komente

 Më pas erdhi Vojvodi i Dibrës, që grabiti, plaçkiti dhe rrëmbeu shumë njerëz

Ktu ia ka fut kot.smiley

 

"Fjor Jonima"

-shqiptaret dhe familjet shqiptare ne mesjete kane pasur emra shume te bukur .

Fjor Jonima ne labce tigellon me bukur:Lulo Jonimasmiley

@beluli...

Ke ky libri qe ky zoteria e ka marre (dhe abuzuar) kete pasazhin permendet nje tjeter arber me mbiemrin interesant Sojmiri! smiley

Nje nga tiparet e mira qe kemi trasheguar nga arberit eshte dhe modestia per fisin dhe familjen. 

tema kryesore...plackiten, prene, i fune flaken! Perralla me mbret! Pushtuesit te cilet kerkojne te zgjerojne territoret dhe jo te vendosen ne ato territore, nuk plackisin, djegin e prejne! 

Pra, te lirohen te burgosorit eh? smiley..Ku i paska vajt mendja! 

"Perralla me mbret! Pushtuesit te cilet kerkojne te zgjerojne territoret dhe jo te vendosen ne ato territore, "

 

po mire, si realizohet kjo qe pushtuesi "zgjeron" territore por nuk "vendoset" ne to..?!  -si behet kjo dhe si i kontrollon keto territore pushtuesi, o trim ?!

Kjo behet, duke i dhen perparesi vendasve! Duke i punesuar ne adminsitrata publike, duke investuar ne ato vende por, duke i kontrolluar! Me nje fjale, duke i dhene perparesi shtetit te se drejtes! 

O trim i lales, eshte njesoj, sikur Amerika dhe BE po nderhyjne tani! A eshte kush kudner kesaj "pushtimi", influence te jashtme?! 

Po edhe pushtues, edhe pa dhune? Gjejini noi fjale tjeter them une, miqte pershemull. 

Ca investimi beri turku mer qe jua befte prap juve?! Pervec se investoi gjenetikisht te ca qe sot na dalin perball neper "debate" kuptohet. 

po ku merrni vesh ju mor...ti flet kot ne ajer...as nuk e ke idene e nje perandorie. Si mundet nje perandori aq e madhe te mbizoteroje aq gjate me dhune ne nje hapesire aq te madhe...logjika i thote komentit tend shko mbushu bama! 

Te dhjefsha llogjegjiken. Gjysma jone u ngrit e kaloi detin per ti shpetuar murtajes se azise. 

si gjithmone, kur erdhi komunizmi nje pjese iken po ashtu. me ardhjen e demokracise iken mijera po ashtu, dhe kjo do te vazhdoje gjithmone serish.

eshte formule e vjeter dhe s'ka lidhje me turqit vetem.

ikin ata qe jane te lidhur me nje sistem te dhene me shume se ç'duhet. ata qe ishin venedikezuar normal qe do iknin kur erdhi osmani islamik. kur ra perandoria osmane iken ne turqi te gjithe te turqizuarit. ata qe ishin borgjezuar normal qe do iknin me ardhjen e komunisteve po ashtu. ata qe u shtrydhen nga komunistet do iknin kur u erdhi radha. etj, etj. 

keta te sotmit te lidhur fort me demokracine perendimore do te ikin kur nje pushtet tjeter te fuqizohet (diktature ushtarake, pushtet fetar, etj). ngelin gjithnje ata qe jane vetem shqiptare, qe nuk trusnohen, nuk modernizohen, jane stoike. keta jane dhe brumi i shqiptarve.

ciles murtaje mor cun ciles murtaje..fol me qarte...

nuk ben ai komente me shume se nje rresht. 

smiley

Kush e ruan vreshtin? Apo nuk i di fjalet e urta SHQIPTARE?

ai qe e miremban vreshtin besoj! jo ai qe iken e nuk do t'ia dije..

Kjo behet, duke i dhen perparesi vendasve! Duke i punesuar ne adminsitrata publike, duke investuar ne ato vende

smiley  ne shekullin e 15-te!

O trim i lales, eshte njesoj, sikur Amerika dhe BE po nderhyjne tani!

smiley

po ne shekullin e 15! I ke pare arkitekturat dhe basenet qe jane bere ne ate kohe! Ne menyre per te nderutar nje qender shendetesore, vendosej ne te njejten kohe nga nje cope mishi ne lagje te ndryshme te qytetit. Vendi ku mishi prishej me vone ishte vendi i duhur per te ndertuar qender shendetesore sepse ajri supozohej te ishte me i paster. Pse flisni kot pa lidhje! 

Mire arkitekturat e basenet, po copen e mishit ku e pe!!?

E kam lexuar por, kur kam shetitur, ne ne pjesen lindore te greqise, kosove etj.. e kam pare dhe vete. 

Sa me pelqeka ky eufemizmi: influence e jashtme. Ty te te hane m... nazistet me ato "Kristalnacht", "Final solution" e "Special treatment" te hebrenjve.  Ma merr mendja edhe martesen e z. Muhamed me 9-vjecaren do ta quaje "Special treatment of young girls by the Propthet s.a. w." 

kjo eshte nje teme qe trurit tend sado qe t'ia shpjegosh nuk e kupton! ME thuaj nese e kam gabim! 

Per cfare te te them nese e ke gabim, per punen  e trurit tim apo te eufemizmave?

o koqe.   mire qe thua traplleqe e perdor fjale qe kundershtojne njera tjetren, prandaj ti vura ne thonjeza., por nxjerr edhe perfundime historike,kshu fët e fët me rregull treshi. 

otomanet turq jane pushtues qe erdhen me ushtri dhe u vendosen me dhune ne keto troje ! eshte bere lufte shpesh shumevjecare derisa ata i zoteruan keto toka duke vendosur administrimin e tyre e me pas fene e kulturen e tyre,   dhe i mbajten gjithashtu  me dhune .

tashi meqe bere krahasimin gjenial, "BE-SHBA" ti,  ne kete rast BE-SHBA nuk jane turqit, por Venediku.. pikerisht Venediku si nje fuqi e madhe tregetare dhe ushtarake kishte nen influence edhe shume principata te Arberise. dhe kjo mardhenie ishte shume e natyrshme pasi nga historia me e larget vinim nga e njejta perandori, ajo Romake, si dhe kishim te njejten fé e zakone, madje te njejten gjuhe zyrtare, latinishten, por edhe greqishten. (kujdes, flasim per gjuhen administrative-tregetare).

dhe pikerisht nga kjo leter e fisnikut Fjor Jonima dallohet deshperimi (por edhe bythqimlliku do thosha une) i autoriteteve te Vendikut te cilet taksat i kerkojne, por mbrojtje ndaj  pushtuesve barbare te huaj mongole, nuk ofrojne... dmth, per tu  bere realisht i kapshem krahasimi per ty: eshte njelloj sic sot Shqiperia aspirante / pjesemarrese ne programet ekonomike te BE dhe anetare e NATO, ne rast krize e lufte me ardhacake te huaj te mos ndihmohet nga BE dhe NATO.

 

o trap i lales. ato qe thashe nuk e kundersthojne njeratjetren por, kete qe the ti me siper pjeserisht eshte  e sakte ne mendimin tim! 

aaaa, ja kesaj i thone: "bythqir por krenar, kokeforte!!"... dhe ketu shkenca ngre duart lart, dorezohet.

historia ne te shumten e kohes eshte rrene, shtremberim, apo zbukurim ne rastin me te mire. pak ka lidhje me realitetin e kohes.

per te mos thene qe kjo e skenderbeut eshte me shume legjende sesa histori. sepse nuk behesh I MADH nga historia por nga legjenda.

o kerrmill! po ti s'di as te flasesh mor. po kshu eshte kur u kthej un prgj morrave! 

Shqiptari i ka mbajt gjithmone afer minoritet si ju. 

me mua e ke?! 

Shko pirdhu tutje.  Se kam vetem me ty, e kam me te gjith ju mbeturinat otomane. 

Me kete e ke? Ky eshte shqiptar 24 kar-atsh, nuk eshte nga ato qe quhen mbetje te spermes turke.

o plehra! mund te thoni cdo gje..por, ketu mbajeni gojen! Nuk eshte nevoja ta kaloni cakun! Kshu eshte kur nuk ia dilni dot me fjale..filloni e shpifni e etiketoni! Po them ndonje genjeshter nese po vertetoje mo injorant?! debila rob!

Mire mo mire, mos u nxeh, po me pelqeu vertet ky krahasimi i Perandorise se lavdishme me BE-ne. Vetem nje pyetje me lindi: Kush eshte Skenderbeu sot. 

Per ke e ke? Per ate qe vrau muhamedane?

Jo mo jo, po pyes sot kush eshte Skenderbeu, meqe Perandoria e lavdishme eshte si sot BE-ja. Nuk e kam fjalen per ate tradhtarin bukeshkale, qe Porta e Larte me buke e ai me gure. Megjithese e tha me duket ai Jazexhiu, ai ka qene terrorist si Bin Ladeni sot tha, dhe ato hordhite, me fal, turistet turq ne Kruje ishin si dronet amerikane. 

enver hoxha eshte si skenderbeu ne fakt. i rezistoi kapitalistave para pushtimit total te shqiperise prej tyre. 

kur kapitalizmi te bjere prej kohes vete boterisht (siç rane otomanet) do t'ja ribejme bustet dhe lapidaret qe ja prishem, por shume here me pompoze. 

Busti do i behet vetem po plasi ndonje lufte civile e te pasoje me ndarjen e shqiperise ne gege e toske. Edhe ashtu e ne tirane do jete e veshtire pasi nuk besoj ta pranojne tironcat e vjeter, jo ata pjella e cobano-oficereve.

mund te jete i ngjashem me ali pashen athere. qe nuk kish si te behej skenderbe sepse vitet kur jetoi nuk ish me koha legjendave. ishte kriju SHTYPI, qe e vrau perfundimisht LEGJENDEN. 

Po te jene te gjithe geget palla si ti po.Po nuk jane.Percaresi i shqiptareve ka qene Berisha,jo Hoxha.Hoxhes nuk i behet bust se eshte pjese e nje te shkuare qe shqiptaret urojne te mos vije me,pavaresisht sa po vuajne edhe ne kete periudhe muti.

po ta kesh me mu, une enverin e kam kusheri te trete. stergjyshja ime nga nena me te tijen po nga nena ishin motra. dmth une jam geg vetem 50 %. megjithese thone qe vete enveri kish origjine gege dhe shume te tjere qe jetonin ne jug prej brezash po ashtu. 

ne jug, orthodokset nuk jane shqiptare gjenetikisht pastaj. jane te shqiptarizum. pranej dhe e dun shume komunizmin. (dmth ajo teoria greke e 20 % grekesh ne jug te shqiperise eshte e drejte) keta jane i njejti element qe ka formuar shtetin grek ne fakt.

gjyshi im psh kish nje fshat te tere (ne vurg) me vllehe, qe punonin ne orizore si argate. keta i thone vetes shqiptare sot, po jo ne ate kohe. ishin thjesht punetore me meditje. 

E kisha me ate qe tha per punen e luftes civile.

Po po se Berisha i beri nje pjese te shqiptareve te shkojne me pashaporte ne kryeqytetin e tyre.

Jo mor mik, me "pasaporte" ishin te gjithe per te shkuar ne kryeqytetin e tyre, jo vetem nje pjese. Mos u boshatis Jugu e mbeti Veriu. Ndersa ai gerdalla yt i solli cecenet te mposhtnin "kryeqytetin jugor". Ja te te tregoj dy histori, jo me oficere vllehe. E para eshte per ate kohen kur beheshin protestat per zgjedhjet e '96-s, kur ai gerdalla yt beri zgjedhje tip Pinoceti, me te turpshmet me historine e Europes. Ton ton makutet e Gerdalles bllokonin sheshin per te mos bere miting, pasi e kishin masakruar opoziten ne 28 qershor. Nje kolegia ime, pedeiste e oreve te para, kalonte cdo dite nga sheshi per ne shtepi. Kur ne ato kohe nuk e lejonin dhe njeri nga ata tonton makutet e Gerdalles i tha: "Sic na e keni bere do t'jua bejme." "Epo une e PD-se jam," me tha, "po keshtu nuk kam pare ndonjehere". E dyta eshte me nje shokun tim gazetar nga Veriu, qe e kishte te atin socialist. E kishin thirrur nje here ne polici pa asnje shkak dhe i kishin thene: "Pse je socialist, ne jemi tanet, ti je nga Veriu". Di ti ndonje rast kur t'i kene theme dikujt ne kohe te Enverit "Pse je kunder nesh, ti je nga Jugu". Ia kam thene dikujt ketu, Enveri i thyu ne dysh ballistet, nuk pyeti ishin nga Jugu apo jo. Cfare te thote mendja jote idiote, se shqiptaret do u ndakan e do na hykan ne lufte civile per nje bust, se ashtu ia ka qejfi bythes sate. 

Nuk kish lindur ne 96 ai, jo te dije historite e asaj kohe, si shiku rrembeu komisioneret nga qendrat e votimit e i enjti ne dru...

Po pra, mire i thoshte ai Odrisi ketij, kalama. Po une kam qene vete ne qender votimi, dhe po te mos ishin terhequr socialistet, do ishte bere masaker. Ton ton makutet pritnin jashte dhe une i kam shpetuar mire drurit. Dhe kam pare tmerrin e 28 majit, tamam si ai filmi "Ne Santiago bie shi". Se edhe binte shi. Te them te drejten une nuk doja te merrja pjese ne miting, jo nga frika, se nuk e dija qe ishte i paligjshem, po thjesht nuk me pelqejne turmat. Isha te Biblioteka Kombetare, kur degjoj zera nga selia e PS-se. Pas pak kerciti druri, ton ton makutet ishin futur mes protestuesve. Pastaj kam pare dicka qe nuk kam per ta harruar kurre. Keta te PSD-se dhe Aleances Demokratike ishin futur te Hotel Tirana, se po vinin nga selia e PSD-se, aty te rruga "Fortuzi", andej nga stationi i trenit. Dhe pashe se si dy a tre nga keta xhuxhat, ton ton makutet, terhoqen nga hoteli te ndjerin Gramoz Pashko, qe ishte i gjate, dhe i binin me shqelma gjithe atin burri e profesori. Me erdhi turp nga vetja. Kur Pashko u be me Berishen, thashe: Te qifsha politiken, a kane burrni keta njerez apo jo? Te mos flas pastaj per Ben Imamin, qe i thyen kater dhembe dhe shiko ku e ke sot. 

Mo lodh shume trute. Keta te luftes civile shkurt te na hane kart (futi te gjith ne nje thes ketu, si krahinoret, si keta qe kane lene turqit e taljanet pase). Shqiperia ka pas e do te kete gjithmone burra per ti shtypur koken percaresve. 

Te levizim ne gjona me serioze; te keshilloj nje blend me caj mali, caj jeshil (te bardh po gjete), dhe mente. Kam nje indian me te cilin takohemi rregullisht ne menyre solemne,si koreja e jugut dhe e veriut ne zonen e cmilitarizuar,  2 here ne dite. Une sjell rezervat e cajit te malit, ai sjell cajin e bardhe dhe mentet. 

Ku ta gjej cajin e malit une, vec kur vjen ndonjeri nga Shqiperia qe sjell per gjithe zyren dhe mua vetem dy kercej me mbetensmiley Tani Kina eshte mbreteria e cajit, dhe cfare llojesh nuk ka (shkova njehere diku te nje province te njohur e bleva edhe caj per te pjerdhursmiley  po une e them ketu: Si caji shqiptar i malit nuk ka. Nuk ka nevoje per blend fare, nje limon edhe... ku te kam pare. 

kjo eshte teoria. realiteti ishte ndryshe dhe te gjithe e dini mire po mos beni si hipokrite tani.

pastaj ti ke ramen qe gjithe karrieren politike e ka bazuar ne rracizem. kjo reflektohet te perkrahesit e tij. mjafton te shohesh komentet online te gazetatema dita etj.

 

po ne 98 kush i nisi vlonjatet drejt tiranes? a nuk do perfundonte ne lufte civile vendi po te mos ishin kthyer rruges?

Skenderbeu duhet te ishim une ti argendis por, nuk jemi! me keqardhje e them qe ne e kemi vrare vete skenderbeun. Shqiptaret nuk jane bere ndonjehere te gjithe bashke per interesat e tyre! po ta shohesh ne zona te ndryshme te shqiperise, shqiptari po nuk e prishi biznesin e komshiut nuk e hap te vetin!

Shum interesante ky shkrim, qe kuptohet qe eshte pershtatur ne gjuhen e sotme shqipe. Do ishte me interes te sillej si foto-kopje edhe origjinali i letres. 

Ja pra te lashta i paska rrenjet evazioni fiskal shqiptar.

kjo shpjegon disi pse shqiptaret sot bejne be per koken e sulltan Erdoganit

Goje te liga! Ku eshte pare ndonjehere qe pushtuesi te grabite, te prese e vrase. E kush pa, turku, prej te cilit kemi peshqeshin me te cmuar, vete ate: Fene e Paqes. Po jo mor zoterinj, se nuk i ha njeri keto. 

Po meqe qenkan vrare e prere te gjithe, kush dreqin banon sot ne trojet shqiptare? Serbe e turq?smiley

Nuk ka mumdesi qe vllezerit turq te kene bere keto, duket ky katolik i shitur te vatikani qe do te njollose emrin e mire te perandorise, zhvillimin qe solli, kudo rruge e shkolla u be shqiperia gjate vellaqeverisjes.

Letres mund ti shtojme edhe 2 rreshta ne fund. Qe Turku i madh tashti do marre harac dhe ne autostraden e kombit...

Si u zhduk ai Karl Marksi ketu, apo aq e kish misionin, sa te manipulonte e dizinformonte lexuesit ketu.  

kaq e veshtire eshte ta kuptosh qe ka qene i paguar? nje anetar i ri qe merr gjithe hapsiren qe do, ben disa shkrime te dobta pastaj tak leshon recencen, refuzon debatin e tani zhduket.. 

 

Nuk do te habitesha sikur ju ketu ne peshk ta mendonit me seriozitet qe kjo bote ka vertet njerez qe do te shpenzonin para me shpresen se do te ndryshojne idete e 20 vetave me numer qe futen ne kete forum, gjysma xhaje te rrjedhur. 

tani seriozisht, krijoja nje mundesi qe te kete nje degjese ne qeveri, spo kerkon ndonje gje te madhe, thjesht te shpalose platformen e tij. po nuk aplikohet mbledhim mendjen. e ke kaq ne dore?

Rendesi ka te rrjedhur, po se xhaja apo plaka, kjo eshte dytesore.

Filozofi i madh ishte qartas dora e sherbimeve te fshehta gjermane, z. Pjer. Sic dihet, edhe pasardhesin e tij, Leninin, po sherbimet e fshehta gjermane e kthyen ne Rusi per te nisur revolucionin dhe shikoni cfare na bene. Prej tyre i kemi peshqesh ne shqiptaret 50 vjet nen komunizem. Po cuditerisht ndihet se keni nje tis te lehte malli per Karlin.  Verini nje gur zemres dhe mos harroni qe ishte thjesht nje provokator. 

Pasi mbaroi pune ketu, ka shkuar atje.

Eh, ç'mban kjo bote, lloj-lloj burrecesh, vjen tjetri, leshon bajgen dhe iken. Ti i thua ku shkon, pergjigju, jo thote Karli s'kam pune me ju. Po nese vjen ne shesh te burrave, ne kuvend, thjesht sa per te manipuluar dhe dizenformuar kuvendin, m'duket se eshte e arsyeshme te pergjigjesh, ndryshe quhet paburreri. 

Te lutem mos na prish temat me hatermbetjet dhe inatet e tua feminore. Qekur shkruajti per VQ, me kerkesen tende, nuk ke lene rast e teme pa e sulmuar. Nuk ta paskan mesuar ende pecogroset ne Belgjike se cfare do te thote liri e fjales.

Ne rregull Gjembo, po llogjika ta thote qe kur shkruan diçka dhe e hedh ne treg, kuvend, blog, duhet edhe te marresh pjese, apo tu pergjigjesh te pakten argumenteve qe hidhen aty. Sapo une e pergenjeshtrova ate, ai iku, pse. Apo keshtu eshte rregulli, qe sapo ti thua nje genjeshter, duhet te ikesh,  te tjeret le te mirren me genjeshtren. 

historia e shqiperise ka qene gjithnje e tille, sepse nuk kane ditur asnjehere te organizohen si mbreteri. Dmth, nuk ka dale asnjehere nje shqiptar qe te beje zap gjithe shqiptaret e tjere e te behej mbret e me pas te ishte vendi i organizuar, shtet i njohur boterisht. Por kane qene gjithnje secili me vete, te lire per t'u plackitur nga cdo kalimtar. Mbase ngaqe kemi terren te ashper dhe asnjer s'arrin ta pushtoje totalisht tjetrin ne ato male e lugina. Secila zone ka qene aq e izoluar nga te tjerat sa dialektet ndryshojne cdo 30 km

Vetem historine kishe lene pa rrokur gjer tani o shkabe. Une do thosha qe kane qene emigrantet qe kane qen fut si pyke midis fiseve te ndryshme dhe si kane lene te bashkohen. 

ca po thua o avdall? c'do qe futesh si pyke kur nuk e di per cfare po flet?

Nuk eshte e vertete, historia eshte nje nder fushat e levruara gjeresisht nga Shkaba ne kete blog. Mjafton te kujtoj ketu kontributet e tij lidhur me kolonializmin dhe barutin e kinezeve. Por mua me beri pershtypje trajtimi prej tij i dialektologjise ne kete prurje. Do te ishte me interes te dihej si  e ka matur largesine prej 30 kilometrash. 

si e mati? mes per mes Adriatikut me tren.smiley

shum i sakt shkab...

Ky titulli me duket i tepruar. Si ka mundesi qe eshte rrefimi me i hershem nga nje shqiptar per Shqiperine? po 25 vitet e Skenderbeut su be asnje lloj pershkrimi apo rrefimi? Po me perpara s'ka patur asgje? I bej keto pyetje sepse ne fakt ne kete rrefim nuk ka ndonje histori teper te vecante apo te panjohur per kohen (per te mos thene qe ky Fiori po ben evazion smiley). 

 

Sipas Schmidt kriengritja e skenderbeut pati nje perhapje te kufizuar diku aty nga malet e dibres e matit .pjesa derrmuese e shqiptareve nuk e perkrahen .skernderbeu kapetani qe nderon Europa s'ka te beje fare me shqiperine e shqiptaret te cilet e kishin harruar fare gje qe deshmohet nga mungesa e plote e kengeve folklorike per te derisa rilindasit e nxorren nga pluhuri i harreses ne menyre qe shqiptaret te kishin nje mit mbi te cilin te themelohej identiteti yne kombetar.

Alba, Schmidt eshte vetem nje nder shume autore qe kane shkruar mbi Skenderbeun. Ne keta te shumte nuk po llogaris tanet meqe do i nxjerresh te anshem. Kryengritja e Skenderbeut nuk eshte kaq lehte e pershkrueshme sic e ben ti. Berati psh (te cilen Skenderbeu e humbi drejt funditgjithsesi) eshte shume larg maleve te Dibres apo Matit. Pak a shume dominimi i Skenderbeut ka qene Drin i Bardhe-Drin i zi-Vjose (po te heqim pjesen bregdetare).

Kurse ate qe Skenderbeu nuk ka te beje fare me shqiptaret sepse shqiptaret nuk i kendojne atij smiley, me duket nje fjali kot. Sepse shqiptaret psh nuk i kendojne as Naim Frasherit, por se diskuton njeri qe eshte shqiptar dhe ka lidhje me Shqiperine. 

Skenderbeu eshte nder underdog-et me te medhenj te historise, dhe fakti qe eshte arber personalisht me ben te ndjehem mire. 

Fama e tij I dedikohet vatikanit nese nuk do te ishte per murgjit emri I tij do ishte harruar komplet si te gjithe kryengritesit d tjere te perandorise osmane.

po ti nje postim me lart ke thene se ishin rilindasit, tani thua murgjit. make up your mind smiley

edhe njehere: skenderbeu nuk eshte si gjithe kryengritesit e tjere. nuk e krahason dot skenderbeun me ded gjo lulin psh (rrespekte dhe per deden). skenderbeu ka bashkuar shumicen e fisnikeve te asaj kohe nen nje strukture gati-gati shteterore, dhe ka udhehequr nje ushtri relativisht te vogel kunder nje prej ushtrive me te mira te historise. tek e fundit sulltan mehmet pushtuesi (ose sic do i thonin neo-otomanet fatihu) s'e mori dot krujen, megjithese jo shume kohe me pare pushtoi none other than Constantinople.

flas si amator, por mos harro qe kishte lidhje me familjen e Gjergj Aranitit nga Kanina e Vlores ku vajza e tij u be gruaja e Gjergjit dhe dasma eshte zhvilluar ne Ardenice. pra morri besen e shume fisnikeve dhe i ben balle pushtuesve. 

Dyshoj shume qe vojsava te kete qene serbe, sepse ne ato zona nuk ka pasur sllave fare, kane qene shume larg. Hartat qe mban kryeministri be zyre e deshmojne qarte qe sllavet nuk kishin keto territore qe kane sot.

shqiptaret e vertete NDODHEN pikerisht ne ato vendet qe perkrahen skenderbeun. mati dhe dibra. te tjeret jane te gjithe kush me shume e kush me pak te perzier. 

atje ndodhej dhe do te ndodhet flaka shqiptare. po u fik atje ajo llava e vjeter nuk do te kete me shqiptare per kurre.

Mati dhe Dibra e perkrahen Skenderbeun sepse ishin vartes te tij profil, meqe kastriotet vinin nga ajo zone. Pra ishin "te punesuar". Po sic e thashe me lart nuk u mbeshtet vetem aty. Pastaj Skenderbeu vete ka mama sllave profil, pra ja qe fjalia jote per shqiptare te vertete blla blla...ra poshte

Ne fakt gjuha shqipe mendohet te jete formuar ne zonen e matit.

sa per origjinen e nenes se skenderbeut :

Gavril Dara i Riu, Kënga e Sprasme e Balës, 1961, f. 20. 

"Ndër këta, të parët, prindërit e mi, që emërohen gjer më sot Mërkuri e Njani i Dharenjëve, gjërinj (gjini, fis, gjak- shenimi im) të Kastriotit nga ana e Vojsavës, së jëmës së tij, se biljes së Prenkut të Mirditëve"
 

disa autore te shekullit te 19 i quanin serbet TRIBALLA. dhe vojsava e kishte emrin sipas historianve Vojsava Triballa (Tri Ballet, nga vjen emertimi i Tripolit). po keta studiues i mbanin serbet ne ato kohe edhe per ilire. dmth ja fusnin kot, pa prova.

duhet ditur po ashtu qe ne ato kohe, njerzit nuk kishin mbiemra, merrnin emrin e zones ku jetonin apo vendit ku lindnin. si Ali Tepelena, Gjergj Kastrioti, Dukagjinsit, etj. dhe vetem Aristokratet, Noblesa, te paret e vendit, kishin mbiemra, jo njerzit e thjeshte.

Gavril Dara i riu eshte poet dhe pjesa qe ke cituar ti eshte veper letrare, pra nuk jane as studime as rrefime historike te kohes. eshte njesoj si ta mesojme historine e anglise duke u bazuar te game of thrones.

por bindjeve te tua qe shqiptaret e vertete jane o dibrane, o matjane une skam cu bej. ke pare shume jutub prandaj.

mire ik nashti se po me lodh. u desh te aktivoja diçka ne kompjuter, vetem per te te dhene ty kete tekstin qe shume pak shqiptare e njohin qe ekziston se i lexojne librat me bythe jo me syte e ballit.

eshte AUTOBIOGRAFI (jo fiksion, imagjinate) ai tekst dhe personi qe flet e di me mire punen se nje studius anonim qe punon per nje rroge te mjere sa te ushqehet.

 

po normalisht do lodhesh po te flasesh vetem karrliqe. 

na sill ti ate proven tende qe provon qe vojsava eshte serbe.

ne mu zhduk nga syte shkerdhate nashti, apo e do ne gjuhe te huaj ?

hahahah, e dua ne gjuhe te huaj se sjam as dibran as matjan. po ta shohesh me kujdes je ti qe po komenton ne nje koment timin dhe jo e kunderta, pra je ti qe me je qepur mua. e mos shaj se je intelektual, se spunon per nje rroge te mjere, trego pak finese.

postoj ketu per ndonje burre me te mire nga ty, qe mund t'i kursej kohe. se helbete forum i hapur ky.

postimi tend, apo ndonje tjetri, vetem me sherben si shkak motivimi.

se juve zvarraniket s'ka burre t'ju bej te fisem, se keni race muti qe ne krijim.

po he pra, ne nje forum te hapur nuk i thua dot tjetrit hiqmu qafe (sic bere ti), sidomos kur ishe ti qe solle pasazhin si argument ndaj dickaje qe thashe une. 

gjithsesi, ti profil a je fisnik?

nga qe ti nuk ben dyluftim te drejte. une te sjell fakte te bazuara, ti veç fjale. i quan dhe karlliqe per me shume ato qe kane shkruar burra me te mençur nga ty e une.

pranej te thashe ik. diskutim i pamundur, humbje kohe. lodhje nervash per me teper, per ate qe diskuton seriozisht. 

se normalisht ti ke te drejte, duhet rujt gjakftohtesia ne çdo moment.

naten nashti.

Mund te jete e vertete ne sensin qe ne 1470 nuk ka pasur shqiptare por arber. 

Mbase ky Jonima kishte filluar te identifikohej si shqiptar - pra nje identitet i ndryshem nga arberi (vras mendjen pse) dhe si rrjedhim kemi te bejme me nje te re ne shkencen albanologjike. smiley

por dicka me thote qe nuk eshte keshtu dhe ky keqkuptim eshte rezultat i dallkaukllekut te artikullshkruesit qe merr dhe abuzon librin e vyer shkencor te atij tjetrit per arsye te pakuptueshme per mua! smiley

arber, arberesh, albanais, arnavut, arvanitas, etj, jane sinonime. thekse te gjuheve te ndryshme te se njejtes fjale ne fakt.

Emri shqiptar ka dale vone e vjen nga latinishtja scipio qe do te thote shkop,hu ,fyellsmiley

ai e paska shkrujt gjuhen letrare atehere edhe me mire se robt e sotshem smiley

do ta ket shkrujt ne latinisht se shqipja nuk ekzistonte. plus ata qe permend nuk jane gje turq por shqiptare, qe punonin per turkun apo veten.

ne shkoder deri vone, ne kohe te pushtimit, katoliket i quanin turq shkodranet muslimane. ti shohesh ne foto te marubit keta kataliket e famshen, qe e mbajne veten per te qyteteruar, jane me te zinj dhe te shemtut ne veshje dhe fytyre sesa muslimanet e kohes.

ne shkoder eshte ble makina e pare qepse

Ne fakt ky "Fiori" me emrin e bukur tip filoqylsi me duket mua, nga ata qe benin vjersha te bukura e kishin shoqe pela!

Ps: kush e ka me Skenderbeun, e ka dobiç!

si ky jane keto shoqatat qe mbrojne kafshet (apo femrat, ajrin, detin, malin, etj) sot. per nje cop lek nga jashte, denigrojne shqiptaret mbrenda si njerz te eger.

kjo s'do te thote gjithashtu qe ne nuk na kane vjedhur dhe djegur. vetem keshtjellat e rrenuara qe kemi mbi çdo breg fshati e deshmojne qarte kete çeshtje. 

dhe prap do te na djegin dhe vjedhin sapo te pasurohemi prap. dhe te na kene zili. 

Si nje dreq i madh e i mallkume shikojme te vije verdalle pseudo-shkenca albanologjike, me nje shqiponje te madhe dykrenare ne njeren dore dhe 1001 Nete ne doren tjeter

Fama e tij I dedikohet vatikanit nese nuk do te ishte per murgjit emri I tij do ishte harruar komplet si te gjithe kryengritesit d tjere te perandorise osmane.

se nga i vjen fama e shpjegon ky teksti me poshte (tre rreshtat e fundit): por s'do ta perkthej beje vete po deshe :

L'Epire seulement n'est en chevaux fertille
Bons à ravir le prix au cours Olympien,
Mais en hommes guerriers, dont le sang ancien
Se vante d'estre yssu du valereux Achille.

Pyrrhe m'en est tesmoin, qui, razant mainte ville
Eut en fin pour tombeau le vieil mur Argien,
Et Scanderbeg, haineux du peuple Scythien
Qui de toute l'Asie a chassé l'évangile.

Ô très-grand Epirote! Ô vaillant Albanois!
Dont la main a desfait les Turcs vingt et deux fois,
La terreur de leur camp, l'effroy de leurs murailles.
Tu fusses mort pourtant, englouty du Destin,

Si le docte labeur du sçavant Lavardin
N'eust, en forçant ta mort, regaigné tes batailles.

Ronsard, 1576, sonnet à J. Delavardin

ky qe ka shkrujt kete tekstin mbahet per BABAIN e poezise franceze.

Oliver Jens Schmitt "Skenderbeu"http://www.forumishqiptar.com/threads/10...

..Me shume se 14 shekuj me vone Epirir, atdheu i Aleksandrit dhe i Skenderbeut paraqiste nje situate tjeter, jo me sulm,por mbrojtje kunder "persianve" te rinj, kjo ishte urdheresa e dites. Bizantinet e kultivuar quanin "persiane" armiqte qe vinin nga Lindja, e ne mesjeten e vone keta ishin osmanet myslimane, te cilet derrmuan me goditjet e tyre perandorite ortodokse te Ballkanit. Do te duhej nje Aleksander i ri per te ndalur kete rrezik. E ky Aleksander i ri mund te lindte vetem ne Epir, ne token amtare te heroit antik. Kjo treve e quajtur ne mesjeten e vone edhe "Arberi-Albania" mbahej si "meme princash", ajo kishte lindur Aleksandrin e madh dhe mbretin Pirro, ne keto vise thuhej se kishin atdheun edhe fisnikeria dhe iliria.Aleksadri i ri do te asgjesonte me ndihmen e krishterimit, sidomos Venedikut,armiqte e besimit,do te debonte mbrapsht islamin ne Azi, nje perfytyrim qe entuziasmonte Europen e Rilindjes: pasi realiteti kishte tjeter pamje. Ne kohen qe shkonte ne shtyp libri i Barletit Venediku kishte pesuar disfaten me te rende ne dete prej osmanve(1499-1503): ne kohen kur botohej ne Strasburg njera nga rishtypjet me te rendesishme, kishte marre fund mbreteria e Hungarise(1526), e asgje nuk dukej se mund te permbante terbimin e armikut ne Lindje. Ndaj lexuesit ne Perendim e perpinin me etje nje veper qe zgjonte shpresa, nje histori qe tregonte per nje fisnik, i cili diku ne Ballkanin e larget, ne nje sundim te vogel, i frymezuar nga ideja e besimit te krishtere me nje dashuri te flakte per lirine, u vuri ledhe per nje cerek shekulli osmanve, sidomos sulltan Mehmetit te II, pushtuesit te frikshem. Vepra e Barletit u perkthye me te shpejte ne shume gjuhe ose u adoptua nga shkrimtare te tjere me ndryshime te vogla. Perkthimi qarkulloi ne te gjitha shtetet europiane qe u sulmuan nga osmanet: dy dhjetevjecar pas variantit gjerman ne Venedik moren ne duar nje perkthim ne gjuhe popullore: rishtypja e tij do te vijonte menjehere pas pese vjetesh (1506). Ne Brestin polak teologu Cyprian Sieradz botoi me 1569 nje variant tjeter. Biografia e heroit do te vazhdonte marshimin e vet ngadhenjimtar edhe ne Perendim dhe ne Veri te Euopes.

 

po ke si muti (smutis) bazohesh ti ?

gjithshka eshte shkruar mbi skenderbeun eshte frimezuar nga vepra e marin barletit apo ndonje prifti tjeter.eshte si te thuac gjithe liturgjia mbi jezu krishtin eshte bazuar mbi letrat e apostollit paul , apo markut , lukes e gjonit etj.Vatikani ishte burim informacioni atehere se CNN e BBC kane dale vone ne shek 20te smiley

me nje fjale e shpjegova une qe ne fillim ne fakt, ai u be LEGJENDAR. dhe bota ka nevoje per legjenda vazhdimisht. (pranej dhe bile ecin edhe keto fiktivet qe prodhon hollivudi sot)

kur shef udheheqsit qe na prijne edhe sot, kemi nevoje legjitime per burra me te mire, me te fisem, me trima. pranej dhe u kendojme heronjve, jo kot. 

s'ka lidhje shume pastaj se cili personalisht e ben kete kengen. mund te jete kushdo qofte ky. por sa me burre te jete kengetari po aq me shume ngrihet lart edhe heroi te cilit ai i kendon. 

nje murg i thjeshte s'ma ha mendja se ngrin dot diçka me lart se supet. se keta nuk po bejne dot te besushem Jezusin, jo me trima te tjere, jashte sektorit te tyre te veprimtarise.

POETI vetem TE LARTESON.

te gjithe heronjve qe u kendoi Homeri, njihen akoma perbotesisht edhe do te njihen sa te kete jete mbi dhe.

o profil, eshte e vertete qe kafshet e ndjejne termetin pa rene? ty vete psh, te ndodh?

ik or klluf, gjej ndonje shok dhe pyt ate.

Sa mire do ishte qe Peshku te hapte nje si bicim forumi mbi historine, ku te mund te mesonim gjekafshe. Jo libra te rinj, jo rekomandime, reviews etj. 

Shfrytezoj rastin te bej nje pyetje egoiste:

kush mund te me ndihmoje te zhgargoj ne pdf format kete liber:

John V. A. Fine

The Early Medieval Balkans: A Critical Survey from the Sixth to the Late Twelfth Century

historianet e leshit dhe gazetaret e leshit , sa del ne drite noj cope leter nguten dhe japin konkluzionet . Nderkohe qe ne boten serioze ndoshta duhen dekada per ti dhane nje spjegim te sakte .

Po e pyes ketu Armirin meqe u merzit Profili

Cfare mendimin ke per kete shkrim te Dr. Jazexhiut?

Ky qenka i rrjedh komplet! Eshte ftoh nga kemba te koka! 

Pse mu duk titulli 1945 !!!!!

 

Kjo lloj kronike nuk perkon me "Rrethimin e Shkodres" te Marin Barletit! Keto fushata plackitjeje duhet te kene qene te vogla, ne te kundert do te permendeshin te gjitha nga Marin Barleti! Osmanet dhe vasalet e tyre benin plackitje deri ne Kroaci ne kete kohe, por gjithnje largoheshin me te shpejte, pa vendosur sundimin e tyre! Te njejten gje kane bere edhe ne gadishullin Apenin (Itali), por nuk arriten kurre te vene kembe ne keto vende. Ndaj pasazhet qe sjell shpesh Oliver Shmidi duhen pare ne kontekstin e kohes, pra si sulme sporadike plackitje, (gje qe ndodhte edhe midis te krishterve), dhe jo si mundje e ushtrive kundershtare. 

. Fior Jonima nga Shkodra, pinjoll i familjes së famshme shqiptare Jonima, që zotëronte pjesën më të madhe të tokave mes lumenjve Mat dhe Ishëm, i shkruajti këtë përgjigje autoriteteve venedikase të taksave, të cilat i kërkonin përse vallë vinin kaq pak të ardhura nga Shqipëria. Kronologjia e shkurtër e kataklizmave që Jonima përshkruan në këtë rrëfim, tregon se në atë kohë, Shqipëria ishte një tokë e rrënuar. Eshtë rrëfimi personal më i hershëm që ka dhënë ndonjë shqiptar, në lidhje me gjendjen e vendit të tij.

 

asnje fjale heretiku per kete pasazh !!!!

ti dergosh taksat ne shtepi , normale, edhe te japesh llogari pse u vonuan.

te marresh zamet te shkosh vete te mledhesh taksat , grabitje , plaçkitje !!!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).