AFP raporton se 84 është numri i të viktimave që u vranë në bulevardin Promenade des Anglais në Francë nga kamioni i rëndë që mori përpara njerëzit që shëtisnin qetësisht pas fishekzjarreve të Ditës së Bastijës, festës kombëtare franceze. Skena e terrorit që u filmua nga shumë dëshmitarë tregon sesi Mohamed Lahouaiej Bouhlel, 31 vjeçari me origjinë tuniziane i cili jetonte prej vitesh në Nisë, shtypi mizorisht njerëz të pafajshëm me kamionin që rezulton të ishte i mbushur me armë dhe eksplozivë.

Sipas CNN, Bouhlel e nga kamionin për rreth 2 km pëgjatë shëtitores buzë detit, duke shkaktuar një skenë vdekjeje të paimagjinueshme. Presidenti francez Fransua Holond është shprehur se natyra terroriste e masakrës është e pamohueshme. Fillimisht vrasësi kishte qëlluar mbi turmën e më pas kishte nisur të ngiste përmbi njerëzit me shpejtësi rreth 50 km në orë. Ende nuk ka një autorësi të konfirmuar të masakrës dhe shumë njerëz vrasin mendjen nëse ky është një sulm direkt nga DAESH, apo e frymëzuar prej tyre. Rasti i dytë, i njohur si "Xhihad në dhomën e gjumit", kur njerëzit radikalizohen në vetmi dhe pa komunikim me asnjë grup, është tepër i vështirë të parandalohet.

BFMTV  njofton se Mohamed Lahouaiej Bouhlel nuk njihej për ekstremizëm apo për praktika fetare, dhe se ishte dënuar për krime të vogla të natyrës së vjedhjes në të shkuarën. Sipas Clarissa Ward të CNN, mbrëmjen e djeshme shumë njerëz kishin menduar se lëvizja e kamionit ishte aksidendale, se kishte ndodhur një difekt, dhe vetëm më pas ishte bërë e qartë se kamioni po shtypte njerëzit qëllimisht.

138 Komente

Ketej shkruajne qe kamioni kish hypur ne trotuar. 

Gjithashtu gazeta rikujton qe shteti islamik i ka bere  thirrje pasuesve te vet qe te vrasin civile ne vendet perendimore, me cdo mjet (automjetet, perfshire)

boj hallvë o Jardin.

Tmerr. Si ke filmi Cell smiley

Rrini larg nga turmat o njerez Te mire. Si Ka ardh puna sot sa t'shifni 10 njerez bashke , shperndahuni me vrap. Shume e frikshme kjo ngjarje. Jete Te pafajshme Te shkuara dem. Aq thelle Kane hyre keto Islamist redikale sa nuk Ka qeveri me Ti kontrolloj e ti bej zap.Be safe people!

" .....nga kamioni i rëndë që mori përpara njerëzit që shëtisnin qetësisht pas fishekzjarreve të Ditës së Bastijës, festës kombëtare franceze"

 

-njerzit ishin duke shetitur, por me ç'lexova une njerzit ishin me teper te (per)qendruar ne bulevard sepse autoriteti kishte organizuar nje koncert festiv me rastin e festes kombetare franceze.. prandaj edhe ky qenbirqeni, vrasesi, shkaktoi nje masaker kaq te madhe..

nuk ke cfare te thuash me. me kaq shume akte terroriste qe po ndodhin ne Evrope, me kaq shume te viktima, terroristet po ja arrisin qellimit.. nderkoh shtetet evropiane, organet e sigurise, jane te pafuqishme !

Po pikerisht. Ne krahasim me mbremje te tjera, shetitorja u frekuentua nga nje numer shume me i madh njerezish te cilet po shijonin festimet. Ishin me mijera. Vrasesi zgjodhi mbremjen e kaluar per te eliminuar sa me shume njerez.

 

E niste kamionin ne mocion zig-zag per te kapur ata qe po iknin nga anet, qe t'i merrte mbare.

Do marre shembull nga Izraeli, qe kur dikush kryen akt terrorist i shembet shtepia dhe debohen familjaret. Policite dhe sherbimet inteligjente evropiane duhet te ndryshojne te fillojne te kuptojne qe lufta nuk behet ne slide powerpointi, ketu duhet dore e forte, nuk ben pune bonsensi, politikisht korrekt, apo te drejtat e njeriut me kete kategori...

Pse te ndalosh ke shtepija? Me mire hidhu nje bombe berthamore tere lindjes se mesme dhe jemi ne rregull

Nuk  e di po te ikesh ne kete menyre, nga nje evgjit parazit, se pershkruaj dot.

Hajt per hajer i qofte pushteti fashisteve neper evrope

Ne fakt e duan ke foleja ne neperkave Arabi Saudite,Katar,Emirate...Tre vende qe duhen shuar nga faqja e dheut.

Tre vende qe duhen shuar nga faqja e dheut.

Me duket mua apo po ben thirrje dhe ti per terrorizem?

Jo quhet dizifektim smiley

Ah, ketu nuk e ke mire...

Dheu i lehte dhe shyqyr me aq kopeshtares dhe familjes.  E pacin sa me te lehte kalimin e traumes.

Nga ana tjeter ja nje koment shqipeje te shqiptarja.com : "Arusha e Malit: Ku eshte NATO qe nuk zhduk nje bande kriminelesh qe veprojne ne emer te islamit por qe nuk kane asgje te perbashket me te? Apo mos i organizon vete per te mbajtur zap Europen dhe mbare boten?!" 

Tmerr i vertete! Tmerr te cilin Franca dhe perendimi e kane kalkuluar qysh ne 1992, kur nderhyne ne Algjeri per anulimin e zgjedhjeve lokale ku fituan Lidhja myslimane, duke vazhduar nderhyrjet per here e me teper ne shtetet e tjera, duke mos dale me dot; te gjitha keto (gjoja) ne emer te nje rendi me te mire ne bote! Nese perendimi nuk do te kish nderhyre fare ne boten arabe dhe Lindjen e mesme, ato shtete do te ishin perfshire vete ne rremuja sociale dhe luftra me njera-tjetren, nga shkaku i rritjes galopante se popullsise dhe shtimit te papunesise. Dhe tani do te ishin duke u lutur tek UNO (OKB-ja) per nderhyrje me trupa ne shtetet e tyre. Ne vend te kesaj kurvat tona perendimore po e mbajne vete dhe duan ta drejtojne po vete zjarrin e vatrave te nxehta neper bote! Pagesen e ben mileti qe nuk ka gisht ne keto filma te politikes se perendimit. 

Po mer po. Bjeri asaj vrime ti se medekek vete e kane fajin perendimi...

po ja ne afganistan qe nuk nderhyne nja 15 vjet e pe sa mire vajten gjerat me taliban e bin laden. Edhe po nderhyre dhe po nuk ndehyre kemi te bejme me kafshe te terbuara

arti per ta kthyer nje film me ngjyra ne bardh e zi, eshte metoda me e thjeshte dhe banale e diskutimit. E para nuk po flasim fare per "faj". E dyta nuk e ben kush VETEM perendimin me faj. E treta tregoj ato qe jane thene e sterthene ne TV e gazeta kaq e sa vite! Kjo eshte nje politike e caktuar, per blloqe te reja, pasojat e te cilave i heqin njerzit e thjeshte. 

Si po duken bathet Franca dhe Evropa po vene drejte luftes civile

me shume 30% te vdekurve jane franceze me origine nga tunizia+algjeria. 

Lufte civile ... ate do isis, ate duan armiqte e europes... por s'ka per te ndodhur...

Me vjen keq Art, per ca gjera jam dakort me ty por kesaj rradhe nuk besoj se shikon drejt

Imagjino nje France me Presidente Le Pen, dhe e kupton qarte se perse e kam fjalen. Shoqeria Franceze po polarizohet dita ditesh dhe do vije dita qe muslimaneve tu vene shenja ne xhaketa si ne kohen e Hitos.....SD neonaziste eshte partia nr 1 sot ne Suedi

Nese (qe nuk ka per ndodhur kurre) Le Pen vjen ne pushtet, nuk do te quhet lufte civile, por diktature.

Lufta civile eshte kur kahet qe jane ne lufte me njeri tjetrin kane ''shefa'' ose ''leader'' ne zonen gjeografike ku jeton. Ke plot shembuj luftera civile (usa, france, dhe ndoshta shqip 97).

Me teper eshte media qe mendon qe polarizohen njerezit. Mos harro sot te hapesh media eshte e lehte (internet, tele) dhe njerezit qe dua pushtet i keq perdorin. Media manipulojne.

Nuk e di si eshte situata ne Suedi. Nuk besoj eshte aq skandaloze. Me duhet te vij per nje xhiro smiley per t'a pare. Patjeter, do kete dhe zona te ''nxehta'' kur krimi, mafia, eetj jane aktive.Cdo shtet i ka keto. 

Por eshte e vertete qe gjerat nuk po qetesohen fare. Jane dhe zgjedhjete ne usa kete vite. Cka do t'a bej situaten boterore akoma me jo-stabile ( kina po ngre ickla per nje cop det)

Parashikim gjeopolitik tmerr perhapes qe ndoshta mund te jete dhe tek VQ.

Shkruan ferra prej SHBAje. Mund ta debatoja fare mire kete ceshtje me ndonje Stalker apo tjeter qe jeton ketej...Ju andej merruni me Turmp/Clinton se per ketej nga Evropa as qe nuk ja keni idene

Perderisa ti flet me shume ekspertize dhe siguri per gjithcka qe ka te beje me Ameriken, pse s'na lejohet neve te flasim per Evropen?

Jeni ca te izoluar kur bie fjala per ngjarjet e Evropes o gjembo, as e keni idene e realitetit ketu, ekstremi i djathte po zapton tejendane Evropen nderkohe strucet vazhdojne fusin koken ne rere....

 Nuk po diskuton njeri te flasesh, hidh ndonje ide po pate.... por ironiken nuk ke takat ta besh kur nuk te mungojne njohurite.

Ky debati qe kerko te bosh ti quhet : Idete e mija jane 100 % te patundshme, tani hajde te diskutojme te tujat. Nuk te duket icik fodullek qe Gjembi nuk ka mundesi ta kete idene e realitetit Evropian, kurse ti i jep mend edhe Presidentit kur vje fjala ke realiteti amerikan ? 

Jo Obumja mbas kaq sulmeve te shumefishta ne Evrope dhe SHBA vazhdon dhe i shmaget problemit. Duke mos i vene emrin i shmanget dhe e mohon ekzistencen e problemit.

Ndersa realitetin e sotem amerikan e ke te permbledhur nje nje fraze te vetme: "Trump"

Ia vuni pra emrin Karabushi para Obumjes, nuk i la emer pa i njit dhe ia rrexun kullat ne toke. Obumja iu shmang problemit duke vra Bin-Ladin. Si i bohet kur 10 % e popullsise franceze jane arab, shumica te lind ne France ...?   iu qifsha mu ne Trump dhe kush e ka bo Trumpin. Do i zgjidhi kllouni cirkut problemet ! He's building a wall !!! Fuck the scumbag...... Whatever man, te majt e jotja se nuk e gjejme dot as ti as une zgjidhjen.

Obumja eshte pjese e problemit, ndersa fenomeni Trump, Le Pen, Swedish Democrats, AfD tregon qarte se politikane deshtake si Obumja, Merkel e co jane te shkeputur krejt nga realiteti dhe jetojne ne universe paralele.

artist gjeopolitikani qe ka me shume siguri ne vetevete se dhe Trump, meqe di Anglisht lexoje dhe kete. Dhe dicka tjeter: nuk eshte faji yne qe ne Evrope ka me shume racizem apo ndjenja kundra emigranteve se c'ka ne Amerike.

It takes two to tango gjembace...por edhe evropjanet kane shkaqet e tyre (po shikojne degradim te vlerave dhe simboleve kombetare per hir te multikulturalizmit...falmuri suedez po quhet ofensiv se permban kryqin)

Domosdo qe do te kete me teper racizem se eshte kontinent me histori sikurse SHBA qe u krijua nga kolonet evropjane. Po krahason portokallet me domatet... Nuk ka vend ne glob pa racizem, besoj se e ke kuptuar kaq gje... edhe vete brenda Evropes ekziston racizmi midis kombeve te ndryshme. Problemi i Evropes fillon qe tek sforcimi i modelit multikulturalist nga elitat. Nderkohe qe Kanadaja, Australia dhe pjeserisht SHBA vazhduan nje politike te zgjuar te emigrimit me pike Evropa(elitat Evropjane te dehura nga projekti panevropjan) ju hapen dyert llumit te lindjes se mesme dhe Azise se Jugut. U dynden pa kriter individe te cilet sot me breza me radhe jane bere barre e sistemeve socjale ne vendet Evropjane. Krijimi i getove si Birmingham,Molenbeek,Malmö, Rosengård,Tinbjerg,Tensta,Rinkeby,Bradford u be nen ombrellen multikulturalise e cila nuk beri gje tjeter por i lejoi keto komunitete te jetonin jete paralele dhe mos integroheshin. Multikulturalizmi ne Evrope ka falimentuar me kohe, e tregon qarte drejtimi i Evropjaneve drejt te djathtes ekstreme. 

Nuk mund te pergjigjesha me mire se c'eshte pergjigjur Qemoli.

Duhet te jesh njeri shume u poshter,ndyrsira e ndyrsirave,pamvarsisht nga kauza per te cilen lufton,te ndermarresh akte te tilla. Te vrasesh gra e kalamaj pa asnje lloj brerje ndergjegje,me parandim, pa naj provokokim qe te ban t'a humish arsyen aty per aty. E tmerrshme!

Man by nature is evil is loftier the opposite that he is naturally good. Man as a spirit is a free being, who need not to give way to impulse. Hence in his direct and unformed condition,man is in a situation in which he ought not to be, and he must free himself.       The meaning of the doctrine of original sin.without which Christianity would not be the religion of freedom..

e kemi zgjidhjen shyqyr dhe e ka emrin z.Trump.

Too soon for jokes like this.

His name is Pence, Mike Pence ... what ,Sarah Palin said No ... ? 

Do kishim preferu Newt-in, po z.Trump eshte nji hap para nesh smiley

 

Miqte po talleshin me mua qe,ne vend te Cote d'Azur,perzgjodha parkun dhe pishinen e Gërmise.Ketu ,te vetmet bomba jane ato te prishtinalikave qe i mbajne nen bikini.

Ngushellime familjeve te viktimave.

smiley per prishtinalinkat

...dhe nga Pjer Thomas asnje fjale ! Heshtja e tij flet me shume se mijera fjale. Me thuaj me ke punon te te them cili je ...

shpresojme qe ky kamioni nuk eshte i magazines...

Them se nese Pjeri do te luante ndonje rol, do te luante ate te dopio agjentit. Nese do i kerkonin arme, do ti jepte arme pa shula, si edhe rezultuan ato ne kamion, arme lodra. 

po, ose 2 kepuce te majta smiley

Djema, mos u nxitoni ne gjykim, po ti shihni me vemendje ngjarjet, rezulton se shum aksione terroriste, kryen nga njerez qe jetojne ne Europe, pra qe kane vite, jane lindur ose rritur te pakten. Pse te mos pyesim; Perse e ndermorri nje akt te tille ai, ajo. Mos valle dikush i ka mohuar nje te drejte, shtoi ketu propaganden, indoktrinimin qe marrin nga tv, interneti, ekstremistet, dhe vjen momenti e shperthejne. 

Siç ndodhin me perplasjet ne Amerike, ndermjet zezakeve dhe policeve te bardhe, dhe anasjelltas. 

Mos valle dikush i ka mohuar nje te drejte

me siguri nuk e kane lejuar tu marri ere grave si ai qeni jot

jps, mos e banalizo te drejten qe ka nje njeri per tu ushqyer, veshmbathur e strehimit. Ne te gjitha vendet europiane, Kushtetuta iu njeh tre gjera kryesore çdo njeriu qe eshte i regjistruar ne nje nga zyrat e shtetit ku jeton, dhe kjo eshte gjeja me pozitive qe me pelqen, gje qe Shqiperia nuk e ka akoma, biles as kushtetuta juaj amerikane nuk e ka, e ne mos gaboj tek juve çdo njeri qe fiton ate gren-kartin apo lloton apo regjistrohet, duhet ti kete vete vlerat monetare per te jetuar. 

Tani, ketu (kuptohet edhe nga kriza), shume vetave iu eshte prere sociali apo nuk iu eshte lidhur fare, disa me te drejte e disave me te padrejte. Tani, jepu te shkreten buke, mos i le te bredhin rrugeve e te bejne pislliqe. Se e ka thone mire ai keshilltari ne OKB, ai ekonomisti (ia harrova emrin per bela) qe sa me te varfer  e pa pune te jene njerzit, aq me shpejt mendojne per te keqen, aq me shpejt shkojne per lufte apo vepra terroriste. 

hmm ... te drejten per t'u ushqyer APO te drejten per t'u ushqyer nga shteti (dhe tamam tamam nga shteti i huaj i kaurrit) .... goxha e drejte eshte kjo zoti Pjer

Mos valle dikush i ka mohuar nje te drejte

Te drejten ti shofe gjithe grate e Frances me niqab ne koke? Te drejten qe te ndalohet alkoli dhe mishi i derrit ne France e gjithandej ne Evrope? Te drejten qe ta lejojne te vrae gruan, mamane o motren e vet me gure sic i thute Kurani?

Per cilen nga keto te drejta e kishe fjalen Pjer?

Tani sapo ndigjova dhe konferencen e shtypit te policise, emri i tij nuk ishte i njohur si radikalist apo ekstremist, njihej si vjedhes dhe njeri me probleme te vogla, pra probleme me jetesen, nuk ishte fetar, nuk para shkonte ne xhami, etj, etj. Biles sipas nje komshiu aty po nga vendi i tij, kishte pas probleme me jetesen, ishte i ndare me gruan, nuk ishte fare fetar. 

Pra kjo gje tregon, se do kete patur probleme financiare, probleme me jeten, me administraten, qe per fat te keq perbehen nga vajza te reja, qe s'duan t'ia dine, a po vdes apo nuk po vdes ti. 

Cudi sapo bejne ndonje akt terrorrist,kusherinjte thone qe nuk ka qene fetar. smiley

Apo juve ne Europe jeni te pjerdhur dhe do tju bejne cicin ne koke.

autoritetet kishin organizuar festa, kishin ftuar rob ne festa, por nuk kane ofruar pike sigurie.
Dhe pastaj vijne e na japin mend neve dhe na monitorijne per shtetformim, dhe keta refugjatet tane vijne e na i shesin sikur kane institucione qe dine te kopsisin mire cdo gje. Nje M te madh qe te hane.

Shkabe, nje vrime ka ai fyelli jot lol.

forcat e sigurise franceza jane shume te lodhura. Gjitha ai europian kaloj mire. Ndoshta e ulen vigjelencen per kete rast.

Hollande, kishte thirrur 10'000 rezervista (xhandarme, polica, ushtar) per te ndihmuar forcat aktuale.

Me gjthe mend ne 1 vrime . Nuk thu shyqyr Jane busy me perendimin e civlizum keta arabt. Can U imagine me ja fillu me u? Rri aman lol

E dhimbshme kjo qe ka ndodhur. Jave per jave  bejme bilancin e viktimave te pafajshme. A do kete fund ndonjehere? Te dalesh te vrasesh te pafajshem ne emer te zotit eshte cmenduri. Perfundimisht Europa po deshton ne kete lufte.

nuk po shof profilin te kete shkrujt. Mesa duket, ky lajm i keq paska dhe nje lajm te mire brenda smiley

Thua të ketë ngrënë patën?smiley 

Gjithe specialistet ja hedhin fajin sigurise dhe masave te paefektshme.

Nje kamion qe nuk ishte supozuar te ishte ne ate bulebard.

Nje dite e shenuar per Francen ( 14 Korriku) 

Autoritetet deklaronin alerte maximale per sigurine qysh para fillimit te Euro2016

Rezultati  ...

Kushdo e ka vënë re që siguria në disa vende perendimore si Franca është thuajse minimale, duhet një polici tipike amerikane, patjetër që i keni parë çu punojnë bythzinjve të hapërdarë, plumbin dhe në t'sëmës..Çuditem pasi siç duket Franca e vetme po përballet me terrorin këto kohë, sidoqoftë myslymët të bardhe e të zinj, duhen rrjepur!

shume i ashper. 

Ndryshimi i modelit perendimor nga ai i pjeses tjeter botes eshte pergjigja qe i jepet rasteve te tilla. Ka menyra te tjera per te kontrolluar situaten por kane koston e tyre. Po e marrin pergjigjen terroristat. Eshte e pamundur te kesh siguri 100 % nga ana e shteti. 

Duhet edukuar individi qe te siguroj sigurine e tije ne nje fare menyre. Se eshte e vertete qe ne europe sigurine ia kane lene ne dore komplet shtetit. Por ne situate te tille cdo njeri duhet te marre pjese ne sigurine e vendit. 

 

(p.s. e vertete qe modeli perendimor aplikohet brenda per brenda EU & USA & CANADA se perjashta ketyre zonave bombat i kane me shumice smiley)

ne situate te tille cdo njeri duhet te marre pjese ne sigurine e vendit. 

Dakort por më duhet tu kujtoj që në Evropë popullsia nuk mban armë si psh në USA dhe në fund të fundit e ke vetë në dorë fatin tënd e jo ca ronxho bonxho të dhjamosur që ju vete kapela mënjanë.. Ky është turpi më i madh për Evropën pas dy luftrave botërore, një Evropë e katandisur si Somalia apo Albania e 97..  

sigurine nuk e krijon vetem me arme, sepse shton akoma me shume frike (dhe rrite traumat tek brezat e rinj qe dihen te pasigurte per te ardhmen).

Nje shembull midis te tjereve, ne france megjithese nuk e kane bere shume te madhe per te mos hapur panik) Komunat sebashku me policine i informojne/edukojne popullaten si te parandalojne nje ngjarje apo si t'a reagojne etj etj. 

Deri tani e kane kaluar me nje sy mbyllur situaten por mendoj qe muajt e ardhshem do kemi shtimin e masave te sigurise ne aspekte te ndryshme. Po kuptohet ne europe qe nuk po mbaron terrorizmi per 2-3 vjet, do vazhdoj me.

Ne kohen e komunizmit, ketej popullata (si dhe shqiperi) edukohesh/informohej ndaj rrezikut te KUQ (ruset). Ajo gjenerat qe i rrit me keto mesime eshte plakur sot. Gjenerata e re nuk ia ka idene e rreziqeve qe kalon. Pra shteti duhet te nderhyj dhe t'i sensibilizoj.

p.s. jo te gjithe policet amerika jane kafshe me kembezen e pistoletes se lehte.

Sensibilizimi i shoqërive s'ka të bëjë me rendet shoqërore, ai mbetet i tillë duke e kultivuar atë. Shtetet europiane duhet të marrin shembull dhe kanë përvojën izraelite në dhe për situata të tilla, ata kanë që nga vitet 48 të shekullit të kaluar që kanë dalë fitimtarë në luftra kësisoji. Dhuna është terapia më e mirë për njerëzit e edukuar nga dhuna..Si ka mundësi që në vende si Franca dhe Italia, ku për një pordhë të lëshuar në publik ja beh policia në sec, e për situata që po ndodhin ca si tepër kohët e fundit nuk ndihen fare, edukata e të informuarit kundër armikut publik është, por duket se një dhëmb ingranazhi është thyer, duhet zevendësuar sa më parë dhe me çdo lloj kostoje qoftë edhe njerëzore, gjarprit i duhet shtypur koka e jo bishti! 

Sensibilizimi i shoqërive s'ka të bëjë me rendet shoqërore

Jo vetem sensibilizim por dhe t'a mesoj si te mbrohet e reagoj pa qene e nevojshme per te patur nje arme me vete.

 Shtetet europiane duhet të marrin shembull dhe kanë përvojën izraelite

Absolutishte jo. Europa kritikon Izraelin me menyre se si sillet, nuk ka per t'a ulur veten te bej si Israeli. Plus pastaj situata ne europe nuk eshte aspak si ne izrael. Me dhune te vazhdueshme (fizike, psikologjike nuk behet vendi dhe shoqeria) 

Si ka mundësi që në vende si Franca dhe Italia, ku për një pordhë të lëshuar në publik ja beh policia në sec

Sic te thashe me larte. Policat ushtaret etj jane gjenerate e re, e lindur pas 1960-1970-1980 qe nuk kane pare lufte dhune me sy. Vec ne televizor. Ndaj reagoj si te trembur. Se dhuna fizike dhe psiqike nuk eshte jeta e tyre e perditshe apo menyre se si jane edukuar. Gjenerata tani po e kupton qe rreziku i terrorrizmit po shtohen me shume ne europe.

Mos ki merak, gjarprin koken do ja presin. Por pa abuzuar me te pafajshmit dhe me ata qe nuk kane pune me te. Fatkeqesishte siguri 100 % nuk ka. Dhe keto jane viktima kolaterale.

smiley jane disa probleme te ndryshme njeheresh qe duhet te atakoje europa, qe te rregulloje sigurine

Po problemet u mblodhen per t'u zgjidhur ne nje kohe relativishte te shkurter. Ka plot burime ekonomike, njerezore dhe deshire per t'i rregulluar. 

Vec pleqte konservator po vene shkopinj ne rrota (rasti i UK)

Situatat prandaj krijohen, se precipitojne shume probleme ne te njejten kohe.

Pleqte konservatore duhet gjetur menyra duhen tejkaluar te mos jene me faktore. Nejse kollaj me llafe. Eu ka nevoje per menaxhim ne rradhe te pare, jo lidera politike, mendoj une.

PK ; " ......Ky është turpi më i madh për Evropën pas dy luftrave botërore, një Evropë e katandisur si Somalia apo Albania e 97...."  

 

pk, ç'eshte ky paralelizem  smiley  Europa si Somalia apo Albania e 1997  smiley  Njerzit ketu vazhdojne punen, shetitjen, akumulimin e lekut, projektet, etj. 

Tek lajmet, po ndigjojsha nje ekspert i çeshtjeve te terrorizmit (francez, po i jepte me perkthim) dhe para nja dy ditesh, shefat e sherbimit te fshehte francez  i thane se diçka pritet te ndodhi ne Nice dhe ne jemi ne gadishmeri, pra ata diçka kishin ndigjuar por mendohej aeroporti, plazhi, por jo kjo qe ndodhi, sipas ketij eksperti.  Kjo tregon se sherbimet e ndryshme punojne, por nuk ka gje te specifikuar. Ata iu kushtojne vemendje me shume informacioneve qe iu vijne nga informatoret e tyre brenda IS-it. Ky rasti mendohet se ishte spontan, nje urrejtje e grumbulluar me muaj apo vite, qe shpertheu dje. 

i keni parë çu punojnë bythzinjve të hapërdarë

Je vellai i korentit?

Dava islamikesh!
E keqja eshte se fara e tyre po perhapet edhe ne Shqiperi,Kosove dhe sidomos ne Maqedoni.

 

Zgjdhja eshte kulaci dhe kerbaci.

Inglizi ka propozu ta fillojme me kulaçin: Tony Bler në Hage. Pastaj rradhen e kane amerikont (Bushi) e kshu me rradhe 

Po kerbaci kush eshte?

Zoti Trump tha në televizionin Fox se do të ishte gati të shpallte luftë ndaj terroristëve të papërcaktuar dhe do të angazhonte trupat e NATO-s në një “luftë botërore”.

Po ti qenke kokrra e idiotit more Trump, demek Franca e të tjerë s'janë në NATO dhe s'po e luftojnë, puna është se janë të flashkët ..Eh koqe 

S'ka nevoje as per bomba atomike, mbase as per bomba fare. Kapi prej miliardash kto zagar sheiksh a mretnish te leshit qe financojne terrorrizmin, se n'okzident i kon te gjitha. Dhe shife si bohen terroristat zonjusha te turpshme. Puna osht qe parja e tyre ndodhet neper shume xhepa te nerum.

Stamboll: Mbyllet Ura e Bosforit

a ke noi link per kete mbyllje . 

ka nje mjet te dyshimte mbi ure, dhe eshte mbyllur nga ushtaret. Liku eshte ne frengjishte.

 

po flitet per nje  ''grusht shteti'' ne Turqi ne keto momente,  por ende nuk eshte e qarte situata..

ups... po i vjen rradha erdoganit ... 

qenka zyrtare, e paska dhene kryeministri.... smiley

Erdogani qenka ne nje samit nderkombetar ne Mongoli.

te rrij aty, tek para ardhesit e tij mongol smiley

Iken macia hedhin valle minjte. Sidoqofte,sec kam nje si pune qefi t'a kullufisin kte Erdoganin,s'e di pse! smiley

po.. edhe keta grushtshtetasit kane filluar nga puna me moton: Erdogan o Erdogan, kthehu ne Turqi ne ta mban..smiley

 

nejse, kokat hengshin keta.  une po shoh boks, djali yne Haxhi Krasniqi vs Jurgen Doberstein..

shume i kujdesshem, Krasniqi. Ky tipi u tregu shume agresiv ne prezantim pardje

E hodhi, i qr! jo mer, nuk ra legeni

i kujdeshem, por i forte dhe i fresket Krasniqi .. e mbyti tani ne raundin e 11.. ka per ta rrezuar.

dje John Kerry tha qe pranonin planin e paqes se Rusit per Sirine. 

Sot, boom Erdogani... fluturon si gomari.

Erdogani kshu?

Po çete e krushkut nga behet?

Turqia ka pas nje tradite qe ushtria nuk linte sulltane, ishalla ndodh prap. Kushedi sa do merzitet km-ja per vllaun.

Km-ja s'u merzit per Kokdhimen,i plasi trapi per Erdoganin! smiley

Prit mer burre se e ka kryekrushk. Dmth po qe se Taipi bi nga fiku, ka te drejte me bujt me gjithe fis ke kulla e km-se, e ju miqte e km-se te shkoni t'i boni muhabet a dridhni nei dahon. smiley

smiley 

 

Ishalla, thote kjo turkexha qe kam ketu! Kismet, I pergjigjem une! Llafi eshte per Erdoganin. Nuk e duan hic! smiley

Mo na lini pa gjume smiley more çuna, se po me hajne duart smiley per noi aksion nderkombetar, se kaq duam neve qe vezhgojme kete planet te ndyre smiley  Ata qe e kane lexuar VQ, e kuptojne kontekstin e ketyre fjaleve. 

.

Ore djema, dini gjo nga eshte Profili, se une vertete e mallkova ate, duke ia lene ne dore Zotit, por kaq shpejt ta kete zene mallkimi im. 

Inshallah eshte mire ,pavaresisht nga diferencat e opinioneve i urojme gjithe te mirat.

(CNN)The man who used a 20-ton truck to plow down hundreds of people in Nice this week, killing 84, somehow became rapidly radicalized and hadn't shown up on any anti-terrorist intelligence radar, French Interior Minister Bernard Cazeneuve said Saturday.

The minister said Mohamed Lahouaiej Bouhlel, 31, had had no record of making militant statements and was not known to the intelligence services.

It seems he became radicalized very quickly," Cazeneuve said, without offering specifics.

"This is a new type of attack," Cazeneuve said. "We are now confronted with individuals that are sensitive to the message of ISIS and are committed to extremely violent actions without necessarily being trained by them."

Earlier Saturday, a statement from ISIS' media group, Amaq Agency, said that an ISIS "soldier" carried out the attack in Nice.

The statement, which was posted by ISIS supporters, said a security source told the agency "the person who carried out the run-over in Nice, France, is one of the Islamic State soldiers and carried out the operation in response to calls to target nationals of the coalition which is fighting the islamic state.

The wording of the statement -- not claiming the attack as an outright act of ISIS, but noting that the attacker was responding to calls to act against the coalition -- mirrors ISIS' language in statements after the nightclub shooting in Orlando, when it claimed gunman Omar Mateen as a "soldier." Forty-nine people died in the June 12 massacre.

French prosecutor François Molins said Friday the attack in Nice fits with calls that "terrorist organizations regularly give out on their videos and elsewhere."

As the investigation continued, French authorities were questioning five people Saturday. Among them was Bouhlel's ex-wife, who was taken into custody Friday, the anti-terrorism prosecutor's office said. The other four are men.

Bouhlel, a resident of Nice, was born in Tunisia but had a permit to live and work in France.

While Cazeneuve said no evidence had yet been found to tie Bouhlel to jihadism, a source close to the investigation told CNN that a phone number belonging to Bouhlel cropped up in a counterterrorism investigation into an associate of Omar Diaby, a 41-year-old Senegalese jihadi who lived in Nice before traveling to Syria.

Diaby, who calls himself Omar Omsen, commands a French jihadi battalion in Syria affiliated with Jabhat al Nusra, al Qaeda's branch in Syria. The source said investigators made the link after cross-referencing case files after the attack in Nice. Investigators are looking into the nature of the links between Bouhlel and Diaby's associate, but they cannot rule out that the two were possibly just part of the same social circle.

French counterterrorism officials have established that a series of YouTube videos Diaby recorded in Nice in 2012 before he departed for Syria helped motivate a significant number of French extremists to travel to fight in Syria. In May, Diaby revealed in a Skype interview with a French journalist that he had faked his own death in August 2015 to get medical treatment outside Syria

www.cnn.com

ata te familjes se ketij, qe jeton ne tunizi, thoshnin qe nuk ishte mire nga trure. Me shkarje ledhi. Psikopat

Nuk jam e prirur per ta besuar. Alibia me e pare qe perdoret nga familjaret, qofte edhe per te shmangur perfshirjen e tyre personale ne rrethin e dyshimit, lere pastaj per te mbrojt terroristin. Megjithate, prape, nuk eshte se perjashtojne nj-tj, madje ideologjia islamike mund edhe te funksionoje si mbeshtetje per te dobetit, apo edhe si 'outlet' per frustracionet.

Masakra e Mateen, muslimanit gay ne usa, u justifikua njelloj prej familjes. Madje edhe e shoqja nxitoi te provoje me ane te mesueses (e cila cuditerisht nga mesueset qe deshmuan per Mateen, qendroi ne anonimat) se ajo kish pas mesuar ne special classes meqe prapa ne zhvillim psiko-social. E megjithate psikopatia nuk justifikon celebrimin qe adoleshenti Mateen i beri rrezimit te kullave binjake, ne menyre SELEKTIVE nga ngjarje te tjera te jetes perreth tij.

.

Keto sulmet me makina i nisen arabet e Izraelit,bashke bashke me thikat,po i lane kur nuk u dilte hesapi,per nje te vrare nga ana e tyre cifutet hiqnin qafe te pakten tre arabe.Po me mutikulturaliatet e Europes kjo metode ka per te qene me efikase.

Po

Si ka ardh puna,duhet me u kthy ne Shqiperi me jetu me Shkaben te Komuna.Megjithese edhe aty kishin ik dritat mbreme.

kan gjetur europen urte e bute me kulture dhe pushka bam

perse nuk shkojne ne japoni ta provojne ta krruajne me japonezet njeher

Ke pare japonezet te fusin hundet ne lindjen e mesme moj xhane?

Qysh te nesermen e ndodhise, ministria e jashtme e Belgjikes, ishte interesuar per qytetare belg te vrare apo plagosur, dhe rezultonin 2 veta, belg te natyralizuar, nje rus dhe nje nga kazakistani. 

Nuk e di, a ka vepruar keshtu dhe ministria e puneve te jashtme te Shqiperise, ose ambasada atje ne Paris. 

E pse u dashka interesu per profil, zhardin, stalker? E kujt i duhen keta? As vetes nuk i duhen! Vetem per qyfyre ne blog duhen!

 

Moooss , tani po e kuptoj se pse nuk po duket Profili smiley

Njerezit ne Nice jane te zemeruar me mungesen e policise ne festimet e 14 korrikut si dhe me deklaratat zyrtare qe flisnin per numer te larte prezente ate nate. Nje genjeshter tjeter eshte qe nuk kishte qarkulllim makinash pergjate shetitores, por megjithese per kete u lajmerua qe nje jave me pare, makinat kalonin normalisht. Une personalisht per t'i ikur ngjarjes me duhej te prisja driten jeshile te semaforit per te kaluar rrugen

Unjardine moj vajze, pse moj ne Nice jetoke tina smiley

Psikopati i Nice-s eshte homologu i pilotit gjerman qe ja perveshi malit me avjon.

Ky me kamjon.

STALKER , ç'ne ne Angli more djale, te zuri tmerri smiley

"Psikopati" i jep mundesine intelektualeve t'mdhej t'i japin nje shpjegim natyres njerzore qe ne thelb mbetet e pamundur per tu kuptuar.

                                                                                                                            Petroninsja

Apapapapa sa bukur e ke thone Petroninse, e forte je vallaj, e forte!

 

Viktima e pare ka qene Fatima, nje myslimane e mbuluar... Cfare u kuptua eshte qe vrasesi ishte komplet i corientuar si njeri: perdorues droge, pinte shume alkol, kriminel ordiner me pak gjasa te njohe moral, aq me pak moral fetar. Jane po aq te rafinuar dhe manipulues njerezit me karakteristika psikopatike ne jeten e perditshme apo ne projektet e tyre demtuese, sa jane naive, lehtesisht te impresionueshem dhe te indoktrinueshem. Ndryshe thene copa mishi qe zbulojne zotin ne nje pike ne jeten e tyre dhe monopolizojne moralin dhe te drejten per te jetuar.

Problemi ama eshte qe shume prej "psikopateve" nga komuniteti musliman ne France jane duke iu bashkuar organizatave terroriste dhe radikale, apo inspirohen nga metodat dhe retorikat e tyre vetviktimizuese dhe antinjerezore. Diku ndalon se qenuri problem individual, i paevitueshem, dhe fillon te jete ceshtje integrimi dhe zemerimi.

Ne perspektive kohegjate jane psikopate (shoqeria njerezore eshte e mbushur me nevroza dhe psikopati). Ne perspekti e koheshkurter (sic edhe i kerkojme zgjidhjet) jane islamike te radikalizuar. (Fundja a nuk i bie qe ideologjia e isis, mes gjithe te tjerave, eshte AJO qe abuzon me vetedije me pafuqine & frustrimet e te dobteve - psikopateve ne ket rast).

 

neper filma i mbani per persona t'mdhej psikopatet (jane ata qe ju udheheqin drejt Zones), por kur ju vene poshte rrotes kamjonit ne jeten e perditeshme, ndryshon muhabeti:

http://m.likesuccess.com/quotes/11/52951...

pra ja keni dhene pergjigjen dilemes: cili eshte me i modh: jeta apo fiksioni?

 

fjala kyc aty ishte "general intellect"

Nuk je aq shume psikopate qe te kuptosh fjalen kyç.

 

Si te duash

Shqiptar i implikuar direkt ne sulmin e fundit ne franc. duhet nej reagim i ashper nga qeveria dhe gjith komuniteti shqiptar ne franc kundra ktyre njerzve qe i nxin faqen te gjith shqiptarve sidomos atyre qe jetojn ne franc dhe ne europ. 

Shqiptari s'besoj se bente pjese ne qarqet radikale te vrasesit, por dakord, duhej nje qendim zyrtar per kete. Ai qe i ka dhene armen dhe homologet e tij qe shesin arme apo droga te renda jane te vetdijshem qe vetem shkaktojne dem. Vertet qe na nxijne faqen. Turpi jone.

Shqiptari esht bo si tregtari i Venedikut qe e ka menien vec ke parja dhe s'do t'ia dije se kujt po ia merr at' 'pound of flesh'.

Seriozisht, paskena pas shpirt kaq tregtar si popull e s'e paskena dit. Morali eshte: vec boj leke, justify the means.

jardine nuk ke pse te kesh turp per veprime qe nuk i ben vete apo femia yt maximumi, po qe ky vrasesi kish kaluar nga italia dhe sipas hetimeve eshte mbeshtetur nga grupe ne itali duhet te ndjehen me turp italianet...

Sic thote Magusi, shqiptari eshte katandisur ne nje qenie te orientuar drejt parase; pak rendesi ka menyra. Detyrimisht ndjej turp dhe zemerim qe shqiptaret e arrestuar kane mundesuar vdekjen e dhjetra personave. Dhjete metra a pesembedhjete nga ku me ka goditur me rrote, jane vrare njerez nga te shtenat me pistoleten e furnizuar nga ato. Sigurisht qe ka pse te kete turp njeriu.

Neve te na behen kurban!!

Ljepurin kerkoheni ne France!

Jardin ik pill kalamaq, c'te duhen ty qendrimet zyrtare. Ato le ti mbuloje Zeqo...Pedeisti!

Po ja ballcekan, pse nuk rri pa komentuar me mire? C'te duhet ty komentimi? Meqe jep keshilla falas keshtu.

Enkelejda H. dhe Artan H. jane shqiptaret e arrestuar.

140 vetë ishin gati sonte për një skuqje. Bashke me ambasadorët dhe 'shoqërinë civile'.  

 

Shkojnë vrasin civilë të pafajshëm rrugëve të Francës.

Ky eshte shablloni me idiot qe lexon neper komente facebooku kryesisht nga shtresa e ulet, nga ata me karakter mesjetar qe u thone "vdeksh" dhe kalamajve te vet kur bejne rremuje.

A thua se shqiptareve ua kane dhene deputetet me zor e sikur ua kane sjelle nga nje popull tjeter.

Harrojne qe vete kushedi sa here u kane kerkuar ndere zyrtareve per te shmangur ligjin, dhe nese ua kane refuzuar i kane share me keq. .

Nje mase e madhe mbeshtet ata politikane qe i lejojne te mos paguajne drita e uje, te ndertojne pa leje, qe i lejojne t'i bejne bisht ligjit, dhe pastaj habiten se pse keta zyrtare qe kane mbeshtetur, i bejne bisht ligjit.

Pale kur habiten emigrantet nje here, qe kane shkelur me kembe ligjet e te gjitha shteteve, kane korruptuar zyrtare, kane paguar trafikante qeniesh njerezore, kane bere pune ne te zeze, etj.

Gjithsesi, te jesh i pakenaqur me punen e zyrtareve eshte normale. Edhe ne France shkuan pas gjysme ore policet kur po bente kasaphane ai tjetri.

Por kjo shprehja kaq provinciale e kaq mesjetare e deshirave per gjakderdhje, tregon vertet qe kjo pjese e popullsise ne fakt ka politikane me te mire se c'meriton.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).