Dastid Pallaska, ish këshilltar kushtetues në presidencën e Kosovës ka shkruar për reformën në drejtësinë e Shqipërisë. Duke folur per Klan Kosova ai thote:

“Duke i përcjellë nga distanca zhvillimet ‘dramatike’ në Tiranë në lidhje me ‘reformën në drejtësi’, të krijohet përshtypja e gabuar se Shqipëria është në prag të një mrekullie që do t’i zgjidh të gjitha problemet shoqërore”.

“Krejt kjo zhurmë po bëhet për një proces të riemërimit – filtrimit (vettingut) të gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilin e kemi kryer në Kosovë nën mbikëqyrje të plotë ndërkombëtare në vitin 2008”.

“Se sa pozitiv ka qenë ky proces në Kosovë tregon më së miri fakti se 7 vjet pas këtij procesi u detyruam të krijojmë Gjykatën Speciale me arsyetimin se nuk kemi sistem të drejtësisë në vend”.

“Hapi i parë drejt zgjidhjes është të kuptohet se sistemi i drejtësisë nuk ndërtohet me një zgjidhje të vetme dhe magjike, siç po pretendojnë të bëjnë politikanët shqiptarë”.

“Ajo që këtyre politikanëve iu duket si sistem funksional i drejtësisë në Amerikë, Gjermani, Francë apo Angli, është rezultat i përpjekjeve të ditëpërditshme të secilit qytetar që duke kërkuar dhe luftuar për të drejtat e veta ligjore vendosin drejtësinë në vend apo së paku e rrisin rrezikun për padrejtësinë”.

“Drejtësia ekziston për aq sa ekziston kërkesa për të”.

 

Lapsi.al

44 Komente

Nje nder reagimet me te sakta qe kam lexuar. 

Faleminderit z.Dastid Pallaska!

Dihet kjo, noi mrekulli nuk pritet. 

ajo qe behet eshte HEQJA e pushtetit real te politikanve dhe jo drejtesia me shume per dike qe quhet popull. populli, çdo popull, do BUKE dhe jo drejtesi. 

politikanet s'kane me pushtet, si ata te kosoves, qe te gjithe e dine qe drejtohen nga bota. ashtu do te jete dhe shqiperia ketej e tutje. do te kete politikane koti, sa per figuracion.

Po qe nuk do behemi neser si Amerika apo Gjermania kjo dihet. Po drejtesia ne Shqiperi eshte  me keq se tregu bagetive. Kush paguan me shume fiton. Ne aq kerkojme te arrijme ato gjykatat speciale si ne Kosove, kush ka ngjyer gishtin te haje gishtin nga mbrapa, kush ka vjedh me lopate te haje bishtin e lopates. Simple as that. smiley

cilin kane denuar per vjedhje nga politikanet e botes apo ata te kosoves ndonjehere ? 

kjo qe po i bejne shqiperise, eshte qe mos te kete lidera si ai i turqise apo ai i rusise, te gjithepushtetshem. dhe jo ndonje gje tjeter. 

tani ligjin do ta bejne persona obscure, qe nuk jane te zgjedhur hiç nga populli por do te zgjidhen nga europa. keta do t'i kercenojne te gjithe atje, me ligjin ne leter. et c'est tout. 

ndersa populli do te emigroje, siç ka emigru gjithmone. jeta ne shqiperi do te jete qe neser me zymte. kjo qe eshte sot eshte parajsa e vertete dhe te gjithe do te qahen kur ta kuptojne. 

bile neser kandidate per emigracion do te jene te gjithe (edhe klasa e mesme), jo vetem katnaret. ata qe emigrojne sot.

Ndoshta e kam gabim, po Gjykata Speciale u be kusht po nga nderkombetaret sepse nuk funksiononte sistemi per ndeshkimin e krimeve. Obi e tha edhe ke tema tjeter me shume te drejte qe debati eshte fokusuar vetem tek vetingu, po IMO ka edhe funksionin tjeter (ate me te rendesishmin) qe do ndihmoje ne hetime. Po ngrihet nje njesi hetuese. 

Padiskutim qe zbatimi i reformes do jete shume i rendesishem. Jane shume faktore te perfshire dhe interesa. Del tek 5-10% e totalit te GDPs jasht ne parajsa fiskale nga keta 1% qe ka pushtetin ne Shqiperi. Kjo shume vidhet nga diku me korrupsion, mafie e mashtrime. Kete tubacion duan te presin nderkombetaret. 

gabim e ke asgje s'ke kuptu.

gjyqtaret tani  kane interes te jetojne neper kulla te fildishta, si ne italine e jugut, sepse do t'u duhet te shpetojne koken. deri sot i paguanin dhe ja u mbyllnin gojen (apo ja u jepnin apo hiqnin karriget vete). ndersa neser do t'i qerojne, per t'i frikesuar.

ky do te jete evolucioni i vetem atje. dhe ky posti im do te te kujtohet, kur kjo te ndodhe, po te jesh e zgjuar.

Nuk e besoj kete variantin tend, sepse nuk do jete pridominuese kjo qe thua ti. 

Nuk mund te pretendoj une te shkulet e keqja vetem me veting me nje e dy vjet, kur ky sistem eshte ngritur ne te pakten ne 25 vitet e fundit. Do kohe. Sic thote edhe Pellaska, nuk eshte vetem sistemi ne leter, apo korniza, duhen njerezit ta bejne. Keta njerezit tane nuk e bejne dot vete, keshtu qe do vijne te huajt ta bejne. Nuk ka nevoje nje agjent i FBI-se te korruptohet ne Shqiperi, eshte ceshtje kulture kjo. Nderkombetareve ju intereson te pastrojne sistemin. 

Tranzicioni shqiptar kete model prodhoi: korrupsion me shifrat qe dhashe lart, ekonomi qe nuk merr dot financimet e duhura ngaqe vidhet.  

Tani nuk themi dot qe jemi ne tranzicion, sistemin e kemi ndertuar, nder me te keqinjt qe ekziston, per shume arsye.  

korrupsinonin nuk e solli dhe as e sjell tranzicioni, por e sjell MUNGESA e asaj qe kerkohet.

kur ka nje vend pune per 100 vete (vendin e punes mund ta zevendesosh me çfare te duash tjeter qe atje gjendet me pakice), eshte e pashmangshme lindja e korrupsionit.

dhe mos harro qe ne vendet si shqiperia, ne kushtet e saja gjeopolitike, me shume mireqenie (lek, vende pune, zhvillim, etj) sjell korrupsioni (apo MAFIA) sesa zbatimi i ligjit.

ilustrim: çfare nuk beri Enveri ta luftoje korrupsionin me shtetin e tij komunist dhe solli varferine ekstreme.

u desh te vijne mafiozet ne fuqi qe shqiperia te rimerte fryme ekonomikisht. te jete zot vendi me potencialin me te madh per zhvillim ne ballkan. kete vetem duan te frenojne te huajt, jo te ndihmojne popullin shqiptar se nuk u ha barku gje per te.

por une ketu diskutoj me njerez pa kulture ne fakt. eshte sikur me i fol murit te dhomes. 

nje rruge me efikase do te ishte sipas meje rritja e ndeshkimit ne kodin penal.minimumi mandatory sentence 30-40 vjet burg per marrjen me te vogel te rryshfetit nga gjykatesit, prokuroret + sekuestrim i pasurise presonale per abuzimin me te vogel .bej nja 4 a 5 gjykates/prokurore shembuj e do shikoni se gjykatesve/prokuroreve nuk do ia mbaje bycka te pranojne edhe nje kave.

kjo qe thu ti do ta rrisi me siguri mireqenien e te gjithve. vete zoti do te filloje t'ja shperndaje miresite me doren e vet popullit shqiptar. ti me siguri do te kthehesh me ne fund ne atdhe e lumtur dhe jo jetosh ne nje vend te mbushur me zezake.

zezaket perbejne vetem 12% te popullsise.Cila eshte zgjidhja sipas teje?shqiperia ka sistem gjyqesor tejet te korruptuar .

sipas meje ty te duhet nje vizite ne shqiperi te te hapen syte e pergjumur.

eshte bere vend magjepses ne plot kuptim te fjales.

Ruse ka dhe ne Rwanda Somali apo Afghanistan.c'lidhje ka kjo me korrupsionin e sistemit gjyqesor?

lidhja eshte qe ne kohe te enverit s'kishte korrupsionin e sotem dhe kish varferi te madhe. ndersa sot ka korrupsion te madh (sipas teje prej ameriqise) por edhe mireqenie me shume per shqiptaret (sipas fotove dhe jetes REALE qe behet ne shqiperine aktuale.

po tipave si ty, nuk ha pune llogjika, vetem dajaku duhet perdor.

Idiotesite e tua nganjehere jane si beretta 22 mm por sot I paske si multiple rocket launcher ,katjushka si thone ruset.smiley

idiot eshte ai qe s'argumenton mendimin por e kalon me dy fjale. si puna jote psh.

ti po me shpjegove sesi nga pakesimi i korrupsionit do te vije zhvillimi shqiptar, jam dakort me ty totalisht. por deri atehere i besoj llogjikes sime qe me duket e pagabushme.

ti kujton se ato ndertimet gjithandej vendit behen me para te pastra ? ndaluam korrupsionin, ndaluam ndertimet. nuk do te behen me. me pak vende pune, me pak turista, etj. çfare fiton populli dhe vendi prej kesaj ?

apo nuk e ke menduar ndonjehere deri ketu ? po vetem perserit si papagall, korrupsion, korrupsion !

ne fakt mendoj se instiktivisht ti e ben nga KEQESIA. ngaqe vete nuk fiton gje prej ndertimeve qe behen atje. atehere kerkon qe edhe te tjeret mos fitojne gje.

C'te te them une o memedhetar efendi se ti je superior e kush jam une te  jap mend ty.Thone qe te kesh ekonomi te mire duhet te kete sundim ligji.dmth qe gjykata te jete objektive dhe ligji te zbatohet nje per te gjithe.kur gjykatat jane te korruptuara njerezia humbin besimin ne sistemin i marrin ceshtjet ne duart e tyre , vendi hidhet ne anarki e behemi si somalia e jo si franca .

ik atehere kur s'ke ç'thua dhe ushqe kalamojt. per gje tjeter nuk je ti.

O idiot, prape te kane lene para tastieres te psikiatria. Kush jane vendet me te pasura dhe me te mira per te jetuar o 2K. Vendet me te pasura e me te mira per te jetuar jane vendet skandinave, me korrupsion gati 0 dhe me sundim ligji. Ky presidenti i ri kinez i eshte futur korrupsionit vendce (ndonjehere e perdor edhe per lufte politike, qe te jem plotesisht i sakte), se e di qe eshte armiku me i madh i Partise se tij dhe i vendit, jane shume te pakenaqur njerezit me nivelin e larte te korrupsionit dhe ketu u ruhen shume trazirave. Prandaj ua heqin shume vetave kokat per korrupsion. 

Ne kohe te Enverit varferia nuk vinte prej korrupsionit apo jo, po ngaqe ishte nje sistem ekonomik utopik dhe i deshtuar. 

I duket normale qe nje gjykates apo prokuror te marre rryshfet te liroje nje kriminel nga burgu .kush ia ka hedhur trute e gomarit mos pafte kurre nje dite te bardhe inshallah.smiley

nje sociolog suedez, profesor universiteti ne Stokolm, kur vizitoi shqiperine ne vitin 1991 a 92, ne kohen kur udhehesit e epokes ne PD, gramoz pashko me sali berishen deklaronin ne tv se perendimi na ka dhene çek te bardhe, do t'ju injektojme vitamina qe t'u shendoshim dhe rinojme, e te tjera çudira te natyres, qe shume si puna jote u besonin ndoshta, tha : une nuk shoh ndonje mundesi reale sesi mund te zhduket korrupsioni ne shqiperi. 

une mendoja ne ate kohe si ky presori suedez, i cili po fliste per shqiptaret dhe jo suedezet. dhe faktet, me japin te drejte akoma sot. akoma pas 25 vjetesh derdellisim sesi ta zhdukim korrupsionin dhe do te derdellisim akoma dhe nja 50 vjet te tjera. (por duhet te jesh gjalle qe ta vertetosh)

si dhe po t'i lexosh postet e mija lart, une them qe korrupsionin e sjell MUNGESA apo RRALLESIA e asaj qe kerkohet. psh neqoftese femija tend kerkon pune, dhe duke mos pasur te tilla me shumice, ti vjen dhe me thua mua, gjeji nje vend pune. une kete si shjqiptar nuk e konsideroj korrupsion por NDER qe te bej ty si mik te vjeter te peshkut qe te kam. a kupton or loqe ? qe per dike (nje suedez ta zeme) e njejta veprimtari quhet korrupsion dhe per nje tjeter (nje shqiptar) kjo quhet nder qe i behet dikujt. 

dhe korrupsion ka kudo, edhe atje ku jeton ti ne qine. ketu ku jetoj une ka po ashtu. te gjithe presidentet francez te fundit jane denuar nga gjykata per korrupsion. krijim posti fiktif pune, per miqte e tyre. vende me te pasura nga ne keta, imagjino ne nashti.

ps: si dhe ne suedi nuk jetohet me mire nga ne shqiperi. por duhet te shkosh te jetosh atje dhe ta provosh kete VETE TI. nuk amendesohet nga shifrat statistikore. qe jane koti, kane rol vetem per loqet si puna jote, qe duhet thene fatkeqesisht jane dhe shumica popullates ne epoken moderne. te ishin budallenjt peme, do ish bota pyll, ka thene dikush. aq te shumte jeni bere dmth.

O gamor 24 karatsh,po crendesi ka se cfare quhet,nder apo korrupsion,po cfare eshte.Pastaj o idiot,shqiptaret nuk i kane thene ndonjehere nder asaj qe behet me leke.Po asaj qe shkon per te marre nje certifikate dhe duhet te paguash,qe duhet te paguan edhe infermieren,le pastaj doktorin,nga rrallesia vjen.A kush te le ty te shkruash,i semure mendor.Pse nuk vjen suedezi ty o koqe kandari,po i shkon ti suedezit te shtepia.Pse nuk iken nga psikiatria ne France e te jetosh ne Shqiperi.Clidhje ka a korrupsion kudo me ate a eshte i mire korrupsioni.Me thuaj nje vend te korruptuar qe eshte i pasur dhe jetohet mire,o klluf.

smiley kam pershtypjen se filja eshte thjesht rrol, ndryshe nuk ka mundesi!!!

Edhe une ate mendoj nganjehere,edhe idiotesia e psikopatia ka nje kufi,dhe ky duket sikur e kalon enkas.Po nese jo,kam nje frike tjeter.Shkruaj ketu te Peshku,tha,se ne France nuk ma var njeri,vetem te flas me pemet.Kur ndodhi ajo puna ne Nise,ndersa ca kishin frike mos i kishte ndodhur gje ketij,une po mendoja te kunderten:mos ky ishte shoferi i kamionit.Se ca psikopate e sociopate si ky,te menjanuar nga shoqeria,jane kandidate te mire per te bere gjera te tilla.

po crendesi ka se cfare quhet,nder apo korrupsion,po cfare eshte.

harxhoj kohe dhe une me ty. ty te mungon KULTURA mor rob koti, qe s'vlen per asigjo.

O koqe,ckohe harxhon ti me mua,ti ke kohe plot ne psikiatri.Kohen e harxhoj une me nje superidiot si ti.Ik pi ilacet tani,bej gjene me te mire per veten,dhe leri keto pune se nuk jane per ty.

ik perkthe ndonje kinezeri nashti, plak matuf.

Fole me ndonje peme sot te oborri i psikiatrise?Ilacet t'i dhane apo je mesuar i merr vete tani?Merri rregullisht,mos harro.

 Po drejtesia ne Shqiperi eshte  me keq se tregu bagetive.

smiley

Zbardhet telefonata e Ramës me Metën në 1 të natës, përplasje dhe fyerje mes tyre.

Jane publikuar së fundmi detaje për një bisedë që kryeministri Rama ka bërë me kryeparlamentarin Meta në orën 1 të natës.

Mesa duket nervat e Metës sot ishin për shkak të kësaj telefonate që ka marrë teksa ishte ende në zyrën e tij në kryesinë e Kuvendit.

Pak a shumë telefonata e Ramës ka qenë ironike. Ai e ka pyetur Metën se çfarë po ndodh pasi po shikonte lajmet në tv dhe nuk po kuptonte gjë.

Përgjigja e Metës ka qenë e papërmbajtur. Burime të afërta me kryetarin e Kuvendit dëshmojnë se Meta ka shpërthyer në të shara duke e pyetur fillimisht se çfarë ishte ajo që kishte bërë.

“Nuk je mirë, o d…” i ka thënë Meta dhe më pas biseda ka vijuar me fyerje të tjera.

- Per ne qe jena larg : C'ar eshte d... ? ne zhargonin e bythshkerdhymve ? ( sinqerisht)

nga pikat duket si DERR.

Dobic? doreshtrenguar? D-shkabe?

Drogaxhi.

po Derdimen o Qemolo i ka thon, Derdimen smiley

me babaxhanllik

 

ps. Mase o i degjenerum

Gjembi e gjeti Dobiç eshte

Dylber, se ka gjet!

Mbase i ka thene o dafllak, si thote filja. Po rendesi ka qe ja hongren dafllakun, njoni tjetrit xhanem, dhe e miratun. 

Mbreme isha me disa miq e po ju tregoja per kete reagim te z. Pallaska, se si ka rezultuar procesi i vettingut i mbikeqyrur nga nderkombetaret, per t'u treguar se me miratimin e ndrsyhimeve kushtetuese nuk do te ndodh ndonje mrekulli.

Por kuptova qe bashkebiseduesit e mi jo vetem qe nuk donin tja dinin per eksperiencen e vettingut ne Kosove, por u habiten shume, se si mund te kete njerez  qe jane edhe disi skeptike se gjerat do ndryshojne tak fak me shkopin magjik.

 

Si ore te mos presim mrekulli!? Po parate e EU-s qe do vazhdojne te vershojne, a nuk jane mrekulli!? Po shpresta qe do te rriten per hyrjen ne EU, a nuk eshte dhe kjo nje mrekulli! Po qe do vazhdojme gjumin edhe ca dekada, a nuk eshte mrekulli!? Po qe demagogjia do te behet me e bukur, me e sterholluar, me e ngrenshme, a nuk eshte dhe kjo nje mrekulli!? Po qe ky popull do te gerhase nga kenaqsia e tullumbit qe do mbaje akoma brenda, a nuk eshte dhe kjo nje mrekulli!? Eee-huu, sa mrekulli vijne me votimin e kesaj pakete te komplikuar, qe do vendose drejtesi per investitoret e huaj dhe ata politikane shqiptare qe do ti thone lepe-peqe daj Samit!?

Seç kane te perbashket keta te dy, Karli me Heretikun smiley  ne shprehe, a mentalitet, sikur kane te njejtin sindrom smiley

Asgje te perbashket nuk kemi, perveç sindromes: "ze hundet me dore kur pjerdh shen Pjerdhi me ere profumi shejtan budalla".

Dmth kemi te perbashket faktin qe ta kemi dhjere ty, por asgje tjeter nuk kemi te perbashket, biles perfshire edhe dhjerjen bere ty qe eshte bere per arsye te ndryshme, ose me sakte se neqoftese ti dhe Karliton keni bere sherr qençe pa pike arsye si rendon ne Peshk (jeni njesoj intelektuale te shquar ngambrapa qe diskutoni per politike) per motive te dobta ose te ulta ose te poshtra, un jam sherr me Karliton per çeshtje mentaliteti te ndryshem. Thene figurativisht, jemi larg njeri tjetrit si Shkolla e Partise se Laprakes me Harwardin.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).