Keshilli Mysliman i Frances ftoi besimtare myslimane qe te merrnin pjese ne meshen e se djeles, ne kisha kudo ne France dhe besimtaret myslimane shkuan, ne nje gjest vellazerimi pas vrasjes ne kishe te Atit Zhak Hamel ne Ruen. "Jemi te gjithe katolikë francez." tha Anuar Kipesh, kreu i KMF-se. Kryepeshkoi i Ruenit, Dominik Lebrun e konsideronte nje"gjest te rendesishem vellazerimi", sipas BBC. Dom Gjergj Meta ketu ne Durres e ka komentuar ngjarjen ne Facebook, duke bere thirrje per me shume perpjekje aktive ne parandalimin e ekstremizimit. Ja c'shruan Dom Gjergji:

Gjesti i pranisë se myslimanëve në meshët e së dielës në disa qytete te Italisë dhe Francës, si përgjigje ndaj vrasjes së priftit francez nê Rouen, ishte një gjest simbolik me vlerë. Por i pamjaftueshëm nëse mbetet i izoluar. Përgjigja ndaj terrorizmit duhet të bëhet së bashku dhe çdo ditë. Unë e kuptoj që për atë pjesë të islamit që promovon dhe don paqen është e vështirë të përballet me një pjesë që këtë paqe nuk e do. Nuk mjafton vetëm të thuhet: ky nuk është islami, ai që vret nuk është mysliman! Duhet të veprohet, të punohet së bashku që kjo e keqe të çrrënjoset. Nisma e imamëve europianë është një rreze shprese, sepse është një gjest konkret larg retorikave.
Gjesti i sotshëm qoftë fillimi i një kulture të re takimi ku rrëzohen muret dhe ndërtohen urat. Lufta ndaj të keqes së terrorizmit do të kete martirët e saj, por duhet bërë patjetër.

166 Komente

Shkoni sa te doni por femijet tuaj ne shkolla do t'i lene menjane, do te rrine me sojin e vet, do te inatosen me masen e pastaj do te mendojne te qellojne masen.Te gjithe sulmuesit deri tani kane qene te lindur ne France. Nuk ka zgjidhje per ju, jeni brezi qe do te vuaje tranzicionin. Do te duhen dekada kur te beheni shumice aq e madhe sa te mos ju lene dot menjane. Dmth, pasi te keni pasur presidentin e pare francez mysliman.

Ik pi ndonje frape shkabe. Po deshe te them dhe vendin ke KP ku e bejne te mire.

mysliman sikur u themi ne shqip  apo pershtja  thuaj!

Ka pas qene dhe nje artikull ketu tek Peshku ku tregon qe myslimanet ndertojne nje kishe, ishte nje xhest shum fisnik. 

o Pjer, si shpjegon ti qe gazetat shqip cdo jave kane lajm per "nji femer tjeter qe u kap duke marre rreze dielli nudo ne nji plazh te Shqiprise"?
A thu kaq te prapambetur jane shqipot ne shek 21 qe habiten sa shofin nji femer lakuriq? se une duke komuniku me shkaben, kisha kriju idene e nji populli shume te civilizum dhe modern

I nderuar, ajo qe vura re, ishte se gazetat po shiteshin gjithnje e me pak, dhe per ti shpetuar renies, po japin lajme "bombastike" smiley

po ca ka ktu per bombastike, o Pjer? ty si njeri qe vjen nga perendimi, fjala vjen, a te ben pershtypje nje femer e zhveshur ne plazh? nuk po flasim per profilin qe pret oren dhe minutat kur xhibi qe hiqet si femer, i nis me email foto gjoksesh. E perseris, e kam fjalen per ty si perendimor

Tani, pershtypje nuk te bo dhe aq, se femra , duket me seksi me bikini (mbadhje dhe sytjena) se sa lakuriq smiley

pikerisht pra! falemnderit!

lufta e klasave bredho , pse e lodh pjerin me seksi armik i klases 

se nji hoxhe Kosove i kish qujt kurva t'gjitha kto qe zhvishen ne plazh, Elba. Jo se mund te ish ndryshe, kuptohet. Eshte i njoft botrisht fakti qe hoxhet jane perfaqsus te mendimit elitar racional

Nuk ke faj bredho...kam degjuar dhe une cdo lloj budalliqesh. Nje hoxhe andej nga kopliku kishte thene qe nuk duhet te mbajne femrat te brendshme! Nuk ke faj kur e perfaqesojne te tille persona fene! 

Vetem me fene s'kane lidhje keta te shkrete!

Nuk do te ishte mire nese fetaret e tjere te po asaj feje te kundershtojne keta hoxhet?

Do ishte shume mire. Por, zeri i atyre hoxheve nuk kundershtohet ne media. Nga njera ane nuk mund te kundershtohet. Mesa kam pare, ne youtube ose sociale te ndryshme, kundershtohet neper to por, te rralle jane ata te cilet dalin masivisht dhe kundershtojne te tilla gjera. 

P.s per sulmet vetevrasese, vetem 1 a dy hoxhallare dalin e i denojne duke parashtruar dhe argumenta fetare, imagjino per te brendshmet e idiotlliqet qe nxjerr cdokush! 

  1. Kundershtohet ne media por dalin Armiret dhe kritikojne kundershtuesin.
  2. Nuk po flisja per median, media eshte tjeter. Te dalin vete myslimanet, hoxhet e tjere, e te kundershtojne.

E ke gabim gjembi, nuk kam kritikuar kundershtuesin pse eshte kundershtues, por sepse eshte mashtrues. Kundershtimi qe te kete efekt duhet te jete i sinqerte, pa tendenca a agjenda anti-islame si ai i Buzhales dhe Ekspresit. Akoma me mire duhet te vije nga vete muslimanet, gje qe une e miqte e mi e kemi bere me kohe si ketu e ketu etj etj... dhe vazhdojme ta bejme.

Dhe qe te kete tamam efekt kjo pune duhet edhe jofetaret e te krishteret shqiptare te kundershtojne retoriken apo veprat anti-islame kur ato shfaqen ne hapesiren shqiptare. Ose respekt e mbeshtetje reciproke per te drejtat e secilit, ose ndryshe nuk behet...

 

Une nuk e njoh gazetarin por, ne rastin e Turqise une besoj qe erdoganit cdo fjale ngeative ti thuash, e ka pak! 

pak i tepruar ky vleresim

Ti mos ndal aty, Armir, shpjegoje pse mendon qe qenka i tepruar ai vleresim.

Nuk ka shume per t shpjeguar. Ne pergjithesi deklarata te tilla si "ky tipi cdo fjale negative e ka pak" jane te tepruara e nuk sqarojne gje. 

Armir, me vjen keq por ti je dhe person qe beson dhe ne Zot mesa kuptoj plus, ti jeton ne nje vend ku te jepet e drejta e fjales! Akoma nuk ta ka mesuar njeri qe ate te drejte nuk ta ndalon kush, sepse e ke nga Zoti. Kush eshte erdogani qe ndalon ate te drejte qe te ka dhen Zoti? 

Qe kjo ti adresohet Erdoganit nuk ka asnje reference fetare (pasi ai e quan veten musliman). Kush eshte erdogani te shtype njerez e gazeta. E di ti Armir qe ajo qeveri ne turqi, ngaqe nuk po gjen dot gazetaret nga ia kan mbath kane fillaur dhe marrin ne komisariat familjet e tyre (grate) dhe u thone nese nuk vjen burri ty nuk te lejojme me ik?? ! Gazetaria eshte krim?! NEse po,  kaq i rende qenka qe keto metoda nuk i ka perdor as Cosanostra por, i perdor ai "udheheqesi yt i muslimaneve"?! ??!  

nje fetari nuk ka çi duhet liria fjales ne fakt. po ti nuk e ke mendu gjate.

Ma shpjego pak kete idene e cuditshme te lutem! 

po sepse libri i shenjte i ka thene te gjitha se ç'duhen bere. s'ka ç'duhet fjala e lire per me shume. 

dhe kam pershtypjen se konceptin "fjale te lire" nuk e kupton mire se çfare mund te quhet.

fjala e lire eshte me shajt sistemin ne fuqi. jo me shajt domatet. kete e ke ma pashe ne çdo sistem.

po libri i shenjte te ta dhen te drejten te thuash (dhe ta ndjekesh ceshtjen dhe ne organet perkatese) cte duash kur ty te behet nje e padrejte qofte kjo dhe nga kryetari i atij vendi! Nuk e kuptoj paradoksin ketu?!

ate qe ben ligji sot e benin keto librat e shenjte mot. zevendesonin ligjin. por ne menyre me radikale. mos ha ket, mos pi ate, mos u vish keshtu, mos bej ashtu, etj, etj. 

"liria e fjales" qe eshte koncept, nashti hynte ne pune qe kete sistem ta kritikonte. njeriut t'i jepte te drejta me shume se kaq, aq saç e lejonte libri shenjte apo ligji. te kish liri fjale e veprimi, sa me shume te ishte e mundur. 

dmth erdogani si njeri fetar, me principe qe eshte, te jep me pak te drejta (edhe ato te fjales) se nje liberal. 

nuk do shtypi i lire rob si erdogani. eshte e kuptushme me duket. 

clidhje ka mos ha mos pi mos u vish kshu me lirine e fjales mo njish? ai erdogani nuk eshte fetar aspak! Lirine e fjales dhe te mendimit nuk mund ta ndale kush! Edhe pse propaganda bent e veten kudo...

njish i satome, e para.

ndersa e dyta, librat e shenjte po te them QE NUK JANE LIRI, as mendimi e as veprimi. jane NDALIM, KUFIZIM. edhe i fjales dhe i çdo sjelljeje tjeter. 

kur shof trapa si ty, qe besoj paguhesh si hoxhe diku, kuptoj sepse nuk beson me njeri ne zot sot. ju jeni toça, qe u mungon kultura minimale. s'jeni as me rujt delet, jo njerzit.

ps: a e di pse ja bera ate pyetjen, me poshte, me ISIS atij Armirit, qe te mos vinte me ne kete teme.

o profil. fjalen njish...nuk e kisha me te keq o burr. Relaksohu! sa kohe ke qe nuk jeton ne shqiperi? 

Nuk jane ndalim pra, nuk jane kufizim! Ti as nuk ke lexuar flet me te degjuar! 

O profil, po qe jam imam nga dreqin e nxorre?! 

Ok, nese une jam imam, atehere si ka mundesi qe ti vazhdon dhe pretendon ti dish me mire ceshtjet e fese se nje imam? Dihet tashme qe, mendimi i 2 eksperteve ne nje ceshtje, eshte me i vlefshem sesa i 100 personave bashke te cilet nuk jane te asaj fushe! 

imami eshte thjesht aparatçik i fese (jeton nga ky zanat, si ai qe shet buke, apo ai qe punon token). ai kish nje fare roli kur njerezia ishin analfabete dhe se lexonin dot qitapin vete. (bile fakti qe dinin shkrim dhe kendim, kur arsimi nuk ishte i detyruar, i bente dhe te zgjuar. sepse ishin tipa qe kishin terheqje ndaj shkrimit. Omar Khajami ishte po ashtu hoxhe apo imam. njeri fetar mnjf, po ishte tjetri rob i zgjuar, me kulture te gjere)

plus pastaj qe nuk te ben specialist posti por INTELIGJENCA vetiake. nuk jane te gjithe doktoret, specialista te mire, as te gjithe profesoret, as te gjithe futbollistet, etj, etj.

te miret numerohen me gishta. shumica jane njerez medioker, ne rastin me te mire dhe sharlatane ne ate me te keqin.

ju hyni te keta sharlatanet. perfitoni prej njerzve te mjere dhe pa rrugedalje tjeter.

kur te vije nje si enver hoxha, prap do t'ju çoje me delet direkt. se siç thashe s'dini me shume se kaq te beni.

hahaha...ti te shkrin fare! Ke dhe humorin shume te holle! O Profil, ke sa kohe qe te shoh mendja te Enveri te ka mbet! Ketu ne shqiperi pak a shume i enveri eshte, shteti na e fut te gjitheve dhe na jep shume pak! PErse nuk kthehesh por, rri aty ku je?

ngaqe fitoj me shume ketu. kam kushte shume me te mira per ate qe merrem sesa te vij te jetoj atje, qe qejfi ne fakt do ma kish me shume, se diell dhe lule ka me shume. 

por po del prej temes. nuk po flisnim per mua, sikur me duket.

Ore s'po te thote njeri mos e kritiko Erdoganin, kritikoje gjithe diten po deshe.

Une thjesht thash qe te thuash per dike "cdo fjale negative e ka pak" me duket e tepert, sepse nuk po flasim per Hitlerin apo Stalinin ketu, kshu qe sikur ka nje pergjithesim apo rrumbullakim te rrezikshem te debatit.

Sa per rekordin, sulmet e Erdoganit ndaj mediave ne Turqi jane te turpshme dhe te papranueshme.

po sulmin e me tanke per te konsoliduar pushtetin cfare do ishte?! Per fat te keq, cdo gje ate tregon, qe ai grusht shteti u krye per te konsoliduar pushtetin! NEse do ishte kjo e vertete a nuk e ka bere dhe hitleri nje dicka te tille? 

po sulmin e me tanke per te konsoliduar pushtetin cfare do ishte?! Per fat te keq, cdo gje ate tregon, qe ai grusht shteti u krye per te konsoliduar pushtetin!

cfar  pushteti do te konolidonte  Erdogani kur ai eshte ne  pushtet prej 16 vjetesh. Ai i  puc i deshtuar  ishte i vertet!!! ,

O djal, e di ti qe Erdogani hoqi dhe pezulloi mijera gjykates e prokurore?! Hoqi dhe ushtrine e beri fushe! KEte pushtet konsolidoi! Shfarrosi median, eleminoi gjithe opinionin qe kishte kunder ne turqi...ja keshtu e konsolidoi pse si e beri thua ti?! 

po lufta qe po ben ISIS eshte e drejte per ty amir, apo e padrejte ?

me paske kap mat profilo... po iki nga tema fare tani

Armir, te pershendes me Dr. Olsin. Ti si mendon, pa teprime?

s'ka lidhje skenderbeu me kete temen ketu, çi ngaterron muhabetet. plus qe mesa lexova une shkarazi ai doktori flet dokra.

skenderbeu i mblodhi shqiptaret rreth vetes si shqiptare dhe jo si muslimane apo katolike. kishte ne ushtri nga te gjitha llojet e shqiptarve. beri tjetri bashkim kombetar pranej dhe e kemi sot si simbol te shtetit.

ndersa papa i kohes ishte si isis sot, qe çdo lufte qe i shkonte per shtat e mbeshteste. ushtar i krishtit ishte per papen çdo njeri qe i bente lufte sulltanit. ndersa sot per isin çdo trap qe vret dike,  eshte ushtar i tyre. e marrin persiper aktin po njesoj. se thjesht u intereson.

ndaje mendjen o profil. Para 1 ore the qe ishte legjende. S'ka faj Pjeri qe i fut nji biftek me vere nderkohe qe ti sharton llogjiken me karllikun

 Profil-im - 31 Korrik 2016 - 18:47 permalink

përgjigju

historia ne te shumten e kohes eshte rrene, shtremberim, apo zbukurim ne rastin me te mire. pak ka lidhje me realitetin e kohes.

per te mos thene qe kjo e skenderbeut eshte me shume legjende sesa histori. sepse nuk behesh I MADH nga historia por nga legjenda

ti nuk kupton lale, lllogjika ime te tejkalon. 

fakti qe akoma merremi me skenderbeun, tregon qe ai ishte legjendar. ndryshe do merreshim me allamudhin.

sa te kete shqiptare, ca do ta shajne ca do ta lavderojne. sipas interesit te gjithkujt. kjo perben legjenden. 

m'duket se je merzit me shume se zakonisht sot

kete pershendetjen mbaje per vete se s'ka c'me duhet, dhe nuk ka lidhje me temen kshu qe s'ia vlen me diskutu traplliqet e Olsit, i cili ka kohe qe e ka humb te drejten per tu marre seriozisht.

Faleminderit per pergjigjen.

.

po, edhe kjo eshte! Harrojne shume veta qe si baze sot, eshte logjika. Me logjike nenkuptoj kete qe, perderisa Islami mbahet si nje fe e fudnit per njerezimin, duhet te jete ne pershtatje me te gjitha shkencat. Qofshin keto sociale ose shkencore! 

Fatkeqesisht, shume mendje driteshkurter, dashje padashje, me shume demtojne sesa mendojne se po rregullojne! 

"Gjesti i sotshëm qoftë fillimi i një kulture të re takimi ku rrëzohen muret dhe ndërtohen urat. "

- Amin

Respekte Dom Gjergjit.

 

Amin amin por, keto ura, duhen ndertuar me mend! me dialog konstruktiv dhe te vazhdueshem. Perndryshe, nje sot e nje mot, nuk behet gje! 

Amin edhe njehere. 

A little prespective never hurt anybody :

"If you’re asking about my personal opinion, there is no greater sin in terms of wrongly using God’s name than women who use it during sex. That is one of the filthiest, most derogatory and sinful uses of the Lord’s name I can think of. If it were up to me, I would put every single woman or girl who does that in jail. That would be a fine example of God’s wrath aimed at what is, in my opinion, a terrible misuse of our Maker’s good name.”

- Pastor John C. Hagee, he is the founder and Senior Pastor of Cornerstone Church in San Antonio, Texas .

Ky eshte ai artikulli per fshatin musliman qe ndertoi kishen e rrenuar.

Ja edhe nje shkrim kur myslimanet u bashkohen festimeve te Krishtlindjeve ne Katedralen e Prishtines.

Po kur mijera myslimane shqiptare dolen per te pritur e pershendetur Papa Franceskun (disa katolike shqiptare preferojne Papa Frani, cila eshte korrekte, te me korrigjoje dikush).

Thjesht ca shembuj te urave te komunikimit qe muslimanet shqiptare nuk e kane pas problem te ngrejne ne te kaluaren e shpresoj te jene dhe me intensive ne te ardhmen.

Mund te marr shume kundershtime nga kushdo por, une per mendimin tim e shoh kete si nje realitet! Fakti qe ne shqiperi ka "tolerance fetare" eshte nga nje kontribut i te gjitha feve por, per mendimin tim, kryesorja i shkon fese muslimane me 60-70% te pasuesve te saj! 

Per kureshtje, pse vendos pikecuditese ne fund te cdo fjalie ?

Refleks.. smiley! smiley

Per menimin tim Papa Frani eshte njeri i madh qe perpiqet vertete per te shuajtur zjarret e urrejtjes fetare te cileve i fryjne nga te gjitha anet. Edhe brenda Kishes po permireson shume gjera. Une i trembem vetem nje gjeje. Doreheqjes se Papa Benediktit, qe krijoi nje precedent qe ia kufizon pushtetin Papes, ne raport me grupe te caktuara brenda Kishes. Zoti e ndihmofte ne permbushjen e misionit te tij fisnik. Sikur te njofi edhe zyrtarisht Dardanine, do ishte shume me mire.

Edhe kur erdhi papa Xhon Pali II kishte me mijera rrugeve, pak pas renies se diktatures (ishte mallengjyese te them te drejten). Nuk di nese ne rastin tone eshte fort pertinent identiteti fetar. Asokohe ishte minimal.

mu duk se hoxha e sqaroi sh mire ne reagimin e tij se kjo eshte nje fushate denigruese ndaj tij dhe ai nuk ka thene ate qe i atribuohet nga media anti-islame si Expressi

armir me kete hoxhe ke plot video ne internet ku ai thote "mos festo ditelindjen", "mos shko ne mbremjen e matures" e me the te thashe. une kete videon me plazh nuk e kam pare, por jam shume i sigurt qe ky krasniqi eshte i afte ti thote keto gjera, por ti thote ne nje menyre te tille qe t'i lere vetes shteg per shfajesim me vone. ky hoxhe nuk mund te jete krye-imami i prishtines, sepse sic thone peshku qelbet nga koka, e kjo tregon dhe per vartesit e tij, por sidomos per xhami-vajtesit e rregullt. 

hoxha, prifti dhe te ngjashmit me ta, kujdesen shpirterisht per njerzit e gjore, pa shume te ardhura. sepse te tjeret, ata qe kane paren nuk kane nevoje per keta, jane kaluar.

dhe kjo mase njerzish jane dhe me te prirurit te degjenerohen. per pak lek jane te afte te shesin dhe shpirtin. shumica e femrave te kesaj kategorie jane kthyer ne kurva pa asnje moral dhe pa asnje te ardhme. 

ata qe i mbajne familjet siç duhet ne shqiperi apo kosove, jane vetem mafiozet. sepse sigurojne paren pa problem, dhe mund ti shoqerojne femijet pa veshtiresi deri sa te behen te ritur (te krijojne familje).

çfare t'i keshilloje hoxha nashti ketij lloj populli, te prirur t'i shkase kemba ne humnere lehtesisht. shko ne plazh, shko ne disko, shko ne pubet, rrasja me alkol dhe mbuloju me tatuazhe, (imito rihanen apo rita oren, apo era istrefin) etj, ?

vene veten ti ne vend te hoxhes dhe na trego. 

 

"çfare t'i keshilloje hoxha nashti ketij lloj populli, te prirur t'i shkase kemba ne humnere lehtesisht. shko ne plazh, shko ne disko, shko ne pubet, rrasja me alkol dhe mbuloju me tatuazhe, (imito rihanen apo rita oren, apo era istrefin) etj, ?"

ka nje mori me keshilla nga "mos shko ne plazh" ne "rrasja me alkol".

keto lloj "keshillash" nuk jane kujdesje shipertore per njeriun, jane imponim nepermjet kercenimit te menyres se jeteses . ti do thuash qe edhe perendimi po na imponon menyre jetese. eshte gjithsesi 1000 here me mire nje sistem ku sado qe ca vlera njerezore po humbasin, e drejta e individit per te mos u bashkuar me turmen (ne rast se eshte i vetedijshem per realitetin qe e rrethon) te pakten nuk te rrezikon jeten ose lirine.

vazhdo pra konkretisht. ti je hoxha dhe une besimtari qe kam nevoje per keshillen tende. ta bej gocen si rita ora apo jo ?

e para e punes si rita ora lind, nuk behesh smiley. mendimi im ishte qe hoxha duhet te perqendrohet te ceshtjet shpirterore te njeriut (sic e thua dhe ti), e deshira e femijes per t'u bere apo per te imituar nje yll popi nuk duhet te ndahet fare me hoxhen. per mendimin tim ketu fillon problemi, keta lloj hoxhesh nuk e dine me ku u mbaron autoriteti, dhe duan t'u imponojne njerezve nje lloj jetese te ngjashme me vendet e lindjes se mesme.

ti harrove kryesoren tek posti im, lidhjen SOCIALE. apo faktin qe per kisha dhe xhamia kane nevoje me te DOBTIT, jo te kamurit apo te fortet. napoloni e vuni vet kuroren, nuk priti papen t'ja vinte, siç ishte zakoni shekullor, sepse papa njeri eshte tha, nuk eshte zoti vete.

dhe aq me keq kur lind si rita, kjo tregon qe ato vajza qe e imitojne dhe kerkojne te kene karieren e saj (qe ne droge do ta kete perfundimin, si marlin monroja, etjera yje te momentit. s'do kete perfundim tjeter as ajo) i jane fut nje rruge pa krye.

dmth nje njeri qe te do te miren (shok i ngushte, prind, hoxhe, prift apo zoti vete qofte ky) nuk ka si te keshilloje te ndjekesh rrugen e rites, flasim gjithnje per nje te vobekte. 

nuk je koherent, me komentet qe ben. 

me kete, si te vezhdosh si te mos vazhdosh po e kote mbetet...i ka idete e veta shume statike dhe teper te sakta! 

O armir, ketij duhet ti flasin xhindet ne vesh. A e pe videon? Edhe muhamedi i ka pas frike xhindet.

Nuk e di a i flasin xhindet, po nese eshte ashtu, do jete ndonje xhind plake e llafazane

 

"Kukuuuuuuu kuku kuku kuku kuku" smiley

E sqaroi ne menryre perfekte vetviktimizuese, ama per te mohuar ç'kish thene, s'e mohoi. Me ç'kam lexuar zoteria eshte nje Trump i vogel i islamit (nese mund ta quajme te tille), kurresesi perfaqesues i denje i nje feje. 

Shiko, dihet qe ti je pjese e grupit qe harron se si lexohet sa permenet fjala mysliman, po mos le nam fare. Ky mund te jete palle komplet (e gomarlliqe ka thone pafund, nuk ngeli te bikini mhb), po ti si vajza e nje njeriu qe shume shpesh eshte sulmu nga media apo qarqe te caktuara, duhet te kishe me shume "recul" ne gjykim. Po urrejtja qe mbartni per Islamin si fe nuk ju lejon te keni nje minimum llogjike. Kjo tregon edhe nivelin e sinqeritetit ne besimin tuaj ne Zot.

si thoshte enver hoxha per fene.. 

Te gjitha fete u shpiken nga barinj dhish qe nuk dinin se ku ikte dielli gjate nates...

Titulli duhet te ishte "muslimanet shkojne ne lesh "dhe kristjanet menjehere pas tyre zhyten edhe ata ne llumin e doktrinave fetare ku hoxha dhe prifti kane linje direkte me krijuesin .

Edhe ktu handikapatet hitleriane me nuanca te lehta komuniste paskan bere kerdine me komente ne nivel te larte intelektual.

 

Pikerisht Hitleri eshte produkt i doktrinave fanatike fetare ashtu sic jane pjesa ma e madhe e lidereve indoktrinues muslimane dhe te krishtere sot ne bote

Me lejo te te pergezoj per imagjinaten dhe te te them qe ia ke fut kot, por, kot fare ama! smiley

Nje rreze e dobet drite, nje shou i madh feje! Nga ana tjeter ne Europe ka nisur prej vitesh te mungoje mishi i derrit neper shkolla, ndersa neper shume dyqane turqish dhe arabesh mungon jo vetem mishi i derrit, por edhe pijet alkolike. Gjithkjo prej kesaj tolerance te madhe dhe prej respektimit te ligjit juridik!!! Para dy ditesh i thashe nje dyqanxhiu turk (shites doneri), qe i kishte qequr birrat nga frigoriferi: cfare kerkoni, te fusni sharian ne perendim? Futeni-futeni, se bashke me ne do digjeni dhe ju ne fund! Me hipokrizine me te madhe tha: jo nuk i mbaj se nuk ecin!!!

Karl, me vjen keq qe ta them por, nga jashte vendet muslimane duken si te gjithe muslimane! Ky eshte nje stereotip qe mbizoteron edhe ne mendjen tende mesa shoh. Eshte normale, edhe une ashtu mendoja deri pak kohesh por, ja qe nuk eshte keshtu! Psh, njoh nje person qe thote jam bektashi por, nese e pyet se cfare ka bektashizmi etj etj thote, di qe lejon rakine e veren! smiley

Pikerisht naughty, ky diversitet i shfaqur tek myslimanet i ben keta "te ashtuquajtur myslimane", pikerisht ky diversitet tek ata e nxjerr jashte loje librin "e shenjte" Kuranin, pikerisht ky diversitet i tyre na ben ne laikve dhe ateisteve te mbajme si yll polar ligjet juridike dhe jo dogmat fetare me gjithe sharian.

E ke shume gabim! Ti Karlo, nuk deshiron ti hapesh syte ndaj dickaje tjeter pervec laicitetit dhe ateizmit! Kjo qe sapo permendem eshte vetem nje dere e mbyllur ne pallatin e feve! 

Imagjino nje pallat me 1000 dyer! Nese 1-2 ose 10 dyer prej tij duken te mbyllura, nuk do te thote qe hyrja ne pallat eshte e pamundur! Nese nje person, deshiron vertete te gjeje dicka me logjiken dhe ndjenjat e tij te holla, e gjen! Nese kjo eshte arsyeja kryesore qe ti jep per mosbesimin atehere ti i ngjan nje struci i cili kur sheh gjahtarin fut koken ne rere por, trupi i mbetet i gjithe jashte! 

Shif-shif, si gjithnje ju fetaret blasfemoni! Feja nuk eshte nje pallat ku ben pjese edhe laiciteti dhe ateizmi! Feja eshte nje godine me vete, krej bosh perbrenda, dhe ti duhet ta shohesh vetem nga jashte dhe te besosh se aty brenda gjinden xhevaire te cmuara! Jo vetem kaq, por edhe te mendosh se ajo godine eshte ndertuar nga Zoti/Perendia! Beso, mosbeso, dysho, kerko prova, -vete e ke ne dore!

O Karl, ok po ta shpjegoj kete qe the me ndryshe prap me pallat! Ta zejm Karlo se ti hyn ne nje pallat madheshtor, dhe sheh qe ne ate pallat cdo gje funksionon ne menyre perfekte dhe ti shetit e shetit per te gjetur se kush e ka ndertuar kete pallat madheshtor! Papritur, syte e Karlit shohin nje liber ne te cilin jane shkruar te gjitha rregullat e atij pallati! Ligjet fizike, ligjet kimike lidhjet ndermjet gjallesave etj etj cdo gje me ate pallat madhedhoshtor. 

Karli ne kete moment krejt papritur bertete gjithe eufomizem, EUREKA! Kete pallat madheshtor e ka krijuar dhe e menaxhon ky liber! Cfare duhet ti them inteligjinces tende ne kete rast?! 

P.s! Pallati, eshte kjo bote! Karli, eshte cdo qenie njerezore! Fletorja, jane rregullat e universit, si shkalla e gravitetit etj etj...

Naughty po te ndihmoj ne shtrimin  e problemit, meqe po ngulmon dhe i ngaterron nga padija disa kategori. Nese ne gjejme ne kete pallat nje liber qe shpjegon te gjitha rregullat e ketij pallati, kjo na tregon neve se ai qe ka ndertuar kete pallat, (apo qe ka financuar ose projektuar kete pallat), na ka lene edhe rregullat e ketij pallati. Te njejten gje mund ta themi edhe per Universin, sic edhe thua. Deri ketu jemi ne nje mendje. 

Tani, nese une shoh qe ky pallat eshte shume madheshtor, i paparafytyrueshem, i paimagjinueshem, i pafundem thuajse, me gjithfare mrekullish dhe cudirash, me energji te jashtzakonshme, me shume dhoma dhe kthina te paditura dhe te pazbuluara akoma, me shume te panjohura dhe ne ndryshim te pareshtur, dhe, nga ana tjeter une gjej prane kembeve te mia nje liber (te sapo hedhur nga dikush) mjaft te varfer nga permbajtja, me ca ligje dhe rregulla, por keto te fundit i pergjigjen (i pershtaten) me shume disa vizitorve te kohrave te kaluara, vizitore keta te nje bote te eger dhe te prapambetur, nje liber me rregulla mesjetare dhe te egra, jo-moderne, jo civilizuese, me skllaveri dhe budadalleqe nga me te ndryshmet, ne kete moment, si mendon ti naughty, cfare duhet te mendoj une? Do te besoj symbyllurazi se ky liber eshte vertet nga projektuesi dhe ndertuesi i ketij pallati madheshtor e te pafundem? Apo do te mendoj se dikush do te me japi mua rregulla te tilla qe ai  dhe paguesit e tij te jene sunduesit e mi? Si mendon ti naughty ne keto dy pyetje qe te shtrova une? (Meqe e zgjodhe vete shembullin e ketij pallati kaq madheshtor me nje liber me permbajtje mesjetare.)

Karl, persa i perket Kuranit, e kemi shpjeguar ne vend tjeter qe Kurani, nuk eshte nje liber i prapambetur! Dhe per kete gjithashtu jane shkruar fakte te cilat ti i ke lexuar diku tjeter dhe nuk i ke kundershtuar! Po ashtu, ti nuk mund te kundershtoje dot gjithashtu faktin qe Kurani nuk mund te shkruhej nga Muhamedi sas. Por, nuk eshte kjo ceshtja te cilen po diskutojme (NEse do mund ti kthehemi serish asaj ceshtjeje)! 

Ketu po them qe, Universi vete, i cili eshte pjese e ketij pallati madheshtor, nuk mund ta kete krijuar vetveten! Nese ashtu, ti po thua qe, lopa eshte 10000 here me e afte se cdo makineri e cdo gje tjeter pasi, e nxjerr qumeshtin e kulluar midis ekstrakteve te jashtme dhe gjakut pas asnje lloj problemi! Gjithashtu ti i bie te pranosh qe bleta eshte farmacistja me e afte mbi toke e cila e njeh trupin e njeriut me se miri dhe me mjaltin e saj kuron 7 lloje te ndryshme semundjesh te njeriut dhe me qumeshtin e saj kuron 14 semundje te cilat prekin njeriun (Keto semundje nuk njiheshin akoma deri disa shekuj me pare por, bleta vazhdonte me detyren e saj duke e parashikuar qe njeriun do e preknin ato semundje dhe ka pergatitur qe nga krijimi i saj ilacet per to!)! E pranon dot mendja jote kete?! E pranon dot qe ky univers ta kete forcen e vet nga vetja e vet?! Nese po, atehere njeriu eshte 100000 here me i paafte dhe i padobishem as sa dhe nje qelize e tij e cila eshte tej mase e vogel dhe kryen rolen e nje ministreje mbrojtje, ministre e ekonomise etj etj...Nese ti mendon se gjithe ky univers u krijua vete krejt papritur atehre me lejo te te them mundesite e krijimit te tij nga vetja! Krijimi i nje proteine nga vetvetja sipas shkencetarit suedez mbeshtetur dhe tek eksperimentet e milerit eshte 1x60ne fuqi te 10-te! Mundesia e nje vargu proteinash eshte 1x243 ne fuqi te 10-te! 1 qelize karl ka 1.000.000 proteina! Njeriu ka 3.000.000.000 qeliza! MEndon se universi e krijoi njeriun krejt papritur, rastesisht dhe kaq perfekt?! 

Si eshte krijuar Universi, kjo eshte nje ceshtje qe nuk ka per tu gjetur as ne mijra vjetet e ardhem, naughty. A ka Zot si Ai qe pershkruajne Bibla dhe Kurani, apo ekziston nje Energji e perjetshme, apo gjithshka vertitet sipas nje Ideje Absolute, apo gjithshka merr kuptim ne nje Fuqi Transhedente, apo-apo-apo te tjera, ky eshte nje problem sa prove, sa argumentacioni, sa llogjike, aq dhe besimi. Dikush mendon keshtu e nje tjeter beson ashtu. Une te gjitha mund ti besoj, pervec atij Zoti biblik dhe kuranik, pra per dicka jam 100% i sigurte, se Bibla dhe Kurani, (biles ky i fundit ca me shume), nuk kane te bejne me ndonje Fuqi qiellore, sido ta quajme, Zot, Perendi, Hyjni, etj. Pra, ky Univers mund te kete pas Tij apo ne perberje te Tij nje Force te mbinatyrshme, qe ne e quajme Zot, Perendi, Energji Absolute, etj., por kjo Force e mbinatyrshme nuk perfaqsohet fare dhe as ka te beje me Kuranera dhe me Biblera. E kupton naughty, mund te diskutojme gjithe jeten per Universin, per krijimin dhe perberjen e tij, dijet tona plotesojne njera-tjetren. Por qe te thuash se Kurani eshte fjalee Zotit, per kete me sill mua prova te besueshme per kete teze blasfemuese! Deri tani nuk ke sjelle asnje prove te tille! Ty te tmerron mendimi se Kurani eshte i bere nga mendjet njerezore arabe, (ndoshta edhe cifute apo europiane), ndersa arabet ky mendim i terbon fare, sepse pervec kesaj ideje blasfemuese (Kurani eshte nga Zoti), ata nuk kane tjeter me cfare te prezantohen ne kete bote. Sa gjynah me vjen per ju qe besoni genjeshtrat e mendjeve tuaja!

Karl, eshte komplet absurde ajo qe thua ti! Mesa kuptoj, ti nuk e ke haberin fare te pershkrimit te Zotit ne Kuran (per biblen thjesht e kam lexuar nja 2 here nuk flas dot aq sa per te argumentuar). Karl, ne kemi diskutuar dhe me pare, dhe ka qen ceshtja qe, ne univers ka dhe qenie te tjera dhe ti the qe asnje nga librat qe ju thoni nnuk flet per to! Por, une te solla argumentin e qarte nga Kurani qe edhe ato qenie te tjera jane (ekzistojne ne menyren deduktuese me te cilen ti konkludove), ekzistojne dhe Kurani i permend dhe ato! Po te them dhe nje gje te fundit! Truri i njeriut, imagjinata, mendja etj etj, nuk eshte e afte te mendoje per nje dicka te re, te cilen as nuk e ka pare as nuk e ka degjuar! Nese te them qe, Karl, mendo nje ngjyre te, te cilen nuk e ke pare, truri yt nuk mundet ta imagjinoje nje dicka te tille, gjeja e pare qe te vjen ndermend eshte bashkimi i ngjyrave ne perpjekje per te nxjerre nje ngjyre te re por, nje dicka qe truri yt nuk e njeh e nuk e ka nuk flet dot sepse nuk e percepton dot! 

Me thuaj pak tani, 124.000 profete, te besueshem edhe nga popujt e tyre si persona qe nuk kane genjyer kurre ne jetet e tyre, vijen dhe thone qe Zoti eshte 1? Cila aftesi mendore eshte e afte te imagjinoje nje fuqi e cila mund te krijoje kete univers perfekt?! 

Askush! PErvecse me revelimin hyjnor nga vete Zoti!

Karl, mua nuk me tmerron asnje ide nga ato qe permende ti perderisa logjiken e kam te shendoshe dhe ne vend! Po ta them serish, nje liber si Kurani, ligjet e te cilit jane universale, te update-uar me cdo kohe te cilen ka qen, eshte dhe do te jete, nuk mund te jete shkruar nga nje analfabet, nga nje person i cili njihej nga te gjithe (edhe ata qe e urrenin) si i drejte, e as nga nje shoqeri shkretetire! 

Do doja te leviznim pak nga ceshtja e universit dhe ti kthehemi disa gjerave elementare por jetesisht te rendesishme. Perse dora e majte duhet perdor per te fshire bythen e hundet, dhe e djathta per te ngrene? A mund te perdoret e majta per te ngrene dhe e djathta per te fshire bythen? A mund te perdoren te dyja duart per te dy funksionet? 

Me tej:

A e mbulon ti koken kur vete ne banjo?

A futesh ne banjo me kemben e majte dhe del me kemben e djathte?

A thu ti Bismilah para se te shkosh ne banjo ne menyre qe zoti te te fale mbrojtje me ane te nje pelhure mbrojtese nga xhindet dhe djalli qe jetojne ne banjo?

A ulesh per te urinuar? Eshte gjynah i madh te urinosh ne kembe.

A perdor ti tre gishtat e mesit te dores se majte per te pastruar bythen?

A e di se bytha mund te lahet shume here, po heret duhet te jene gjithmone numer tek, 1, 3, 5, 7. Asnjehere numer cift. Eshte mekat i madh dhe allahut i mbetet qefi. Sa e lexova.

A e ke ne mendje Qiblane kur shkon ne banjo, ne menyre qe mos ti drejtohesh as me fytyre, po as me te pasme?

A ushtron pak presion ne kemben e majte? Te lehteson procesin e jashteqitjes. 

A i kerkon falje allahut, dhe a e falenderon qe te ka hequr sikletin dhe te ka dhene rehatine, pasi del nga haleja?  

A e di ti qe urina e profetit te hiqte dhimbjen e barkut? Une nuk e dija kete. Ma tregoi njeri ketu historine e Baraka-s qe piu urinen e profetit (PBUH) aksidentalisht, dhe profeti i tha mos u shqetso se nuk do te kesh me dhimbje stomaku. Fatkeqsisht askush nuk e pyeti ne vitet ne vazhdim Baraken nese ajo pati ndonjehere dhimbje barku; po besoj se jo. 

 

bame, keto nuk jane ceshtje aspak jetesore! Ceshtja me jetesore nga te gjitha eshte besimi ne Zot! Bame, me lejo te te shpjegoj nje dicka si fillim! shumicen e ketyre qe ti permende ketu, une nuk i kam degjuar ndonjehere! Me lejo te te them kete se dyti, te gjitha keto jane secondary, feja, nuk eshte veshtiresi mo bame, eshte lehtesi! Keto qe ti sapo the, nuk jane e thene te behen me se sben, mosberja e tyre nuk eshte gjynah! Nuk do te pyesi njeri o bame ne anen tjeter se me ke dore e ke fshire, me te majten apo te djathten! Se treti o bame, keto jane sunete (vepra te Profetit sas). Nje njeri nese i kalon shkallet nga tre e nga kater ka rrezik te rrezohet bame por, keto gjerat secondare, vijne me pranimin e atyre qe jane kryesoret. Keto qe ti the, ne do i zbaton ne do nuk i zbaton! Ceshtoja qe po bisedojme me Karlin eshte shume me teper jetesore sesa kjo! 

Tani ti ose e quan profetin genjeshtar, ose te cmendur! Nese ai ka thene qe thuaj bismilah para se te hysh ne banjo qe te te mbroje zoti nga xhindet dhe shejtani, (te cilet te hyne ne koke nese nuk thua bismilah), e ka thene kot?

Nese ai ka thene shprehimisht qe eshte GJYNAH ti drejtosh prapanicen Qiblas, ti si mund te jesh i sigurte se nuk po ben gjynah ne banjo, pa pasur te pakten nje busull me vete? Apo ka genjyer profeti (pbuh)? Apo ka qen i cmendur?

O djalosh, une nuk mohova ndonje gje nga ato qe permende ti! Te thashe qe shumicen e tyre e degjoj per here te pare! Nje pjese e atyre qe the jane budallalliqe sidomos ajo historia e fundit! Nuk eshte nevoja te dalesh ne konkluzione pa lidhje o bame! As te behesh si i shkathet nuk eshte! Ta thashe dhe njehere, une nuk kam info per shumicen e ketyre qe ti the! 

NUK JANE PRIMARE ASNJE NGA ATO QE THE! 

Po kush je ti mor zoteri qe te vendosesh se cfare eshte paresore dhe cfare nuk eshte paresore? KUSH JE TI qe te shvlersosh fjalet e profetit? Ti vet pranon(me poshte)  se nuk di as shqipen mire, si mund te pretendosh te dish te gjitha gjerat qe ka thene profeti ne gje gjuhe qe ti as nuk e flet? Keto te mesipermet jane edhe ne anglisht, edhe ne greqisht, e bile edhe ne shqip. Injoranca jote mbi keto gjynahe eshte e pranueshme, por lind pytja, tani qe i mesove cdo te besh? Me cilen dore dhe me sa gishta do ta fshish? Sa here do ta lash? etj etj etj. Besoj te kam dhene plot sot per te memorizuar. 

O baaaaaaaaaame, eja ne vete o i marre! Gjerat paresore qe jane detyrim per nje musliman jane shume te qarta! Nuk i kam vendos une o trim qe ben te shkathetin! Fakti qe une nuk kam dijeni mbi keto qe ti ke then, nuk do te thote qe po zhvleresoj fjalen e profetit?! Nga i nxjerr keto halucinacione?! Nuk kam nevoje o bame per keto leksionet e tua! As nuk ti kerkoi njeri! Mbaji, ti gezosh dhe i pafsh hajrin! I perdorofsh si duhet! Ca te te them uen ty! Ti qenke pak si i trazuar nga trute! Apo me duket mua?! smiley

Ti bame je shume i zgjuar, ke dijeni mbi cdo gje, je shume i shkathet, inteligjenca jote kalon kufijte! Ti te kap mat me nje fjali qe thua! PErse je ketu dhe merresh me njerez te cilet nuk jane te nivelit tend?! Une te them nuk kam dijeni ti thua po zhvlereson fjalet, po pergenjeshtron! Injorant! Me kujtove, shi ne plazh! Une them nuk di te luaj, ti thua do te te rraf! smiley Eja ne vete bame!

Nuk te thash je injorant, vet pranove se je injorant ne lidhje me kete subjekt. Kjo nuk eshte fyerje, me vjen keq. 

Po ti mor zotri ngele duke dhene mend lart e poshte peshkut mbi cka eshte islami, si duhet praktikuar, ca eshte e rendesishme e ca jo. Tani na thoke qe sdike gje.  tall bythen me tikun ti? 

Ika njehere, kur te mesoj ndonje gje te re, do te vi te ta transmetoj patjeter. Te fala tikut. Vetem kujdes se sot paska muhabet te kripur. 

O cun, ta thashe dhe nje here por, ti nuk do qe te kuptosh me duket. Une nuk kam hyre aq thelle ne peshk, mbase dhe nuk mund te hyj aq thelle sa e ekzagjeron ti. Ti fjalet e mia po i interpreton si te te vije per mbare jo ne menyren qe une i kam then! Ceshtja qe ti prezantove eshte dytesore! Kete e di. Por, nese ti je nga keta tipat te cilet perpiqen te bejne te shkathetin me gjera qe degjojne larte e poshte, bejme mhb...nuk ta prish une ty! Por, dil hapur se cfare je!

Ti ore ObameO,

se mo na e ngule neve me spond si Zhardi, se neve jemi kunder shurres. Ne pijme vetem Mosko Mjyl, me shurre as arapashin s'malaksim!

Dmth tani je ne nivelin e feve per se mbari... o mos ngelt fe per se mbari ne kembe mos ngelt!!!!!

Nuk e kuptoj ket ngulmin tend me nga prapa te ngulmen. Ngulmon kush te ta ngule, a si? Je kundra nguljes nga prapa, shume mire, mos i ngul gje vetes nga prapa. Ket ngulmin me te ngulurit e te tjereve nuk e kuptoj. Ca do ishe gati te beje qe te ndaloje te tjeret te ngulnin e tu ngulej? Kot per kuriozitet te Notit, po te kishe gje ne dore? Ata ngul e ti cn'gul? Ata fut e ti hiq? 

Bame, ti kur mberthen kopsat e kemishes, mberthen ne fillim te paren, pastaj te pesten pastaj te dyten, pastaj te katerten pastaj te treten?! Apo i merr me rradhe?! ti perpiqesh qe te behesh si zhurmues i vogel duke e kappur veshin e majte me doren e djathte por, nuk ia arrin dot ta besh mire as rolin e zhurmuesit!

Mo u mer me te ckrehurin me lart. 

Une thjesht po te pyes. Je ti qe ke vene steken ketu, sa e sa here. Je ti qe kur ta do qefi, e te vje per mbare thua, islami eshte nje, nuk ka islam te moderuar e islami nuk ka nevoje per moderim, pastaj je po ti qe vjen e na trego se ca gjera nuk kane nevoje te behen e ca te tjera jane dytsore etj. 

Pra, ke jo dy, po nje dyzine standartesh. Meqe me pyete, une nuk kam njohurine e duhur per te dhene pergjigje, por me aq sa po degjoj kendej, vi e te pys sa here qe ato qe thua ti bien ndeshe me ato qe degjoj ketej. Ose ti je gabim, ose jane keta. Ose ti kerkon dicka ndryshe nga te ketyre per arsye qe vetem ti mund tja pranosh vetes. 

Nuk e kuptoj perse fillove te ndryshosh tonin me mua. Ti ke dhene mendimin tend, une po te sjell cpo degjoj e cpo lexoj ketej. Nese nuk te pelqejne ato qe po te sjell, te kerkoj ndjes, por sikletin nuk e ke me mua, e ke me veten. 

Primare per nji mysliman jan: falja 5 her ndit, pranimi i islamit si feja ultime dhe Muhamedit si profeti i fundit bashke me Kur'anin qe asht mrekullia e tij, bamirsia per te varfrit, ikja ne Meke gjat haxhit, agjenimi ne Ramazan. Kto i ben ti?nese sban kto je thjesht nji njeri qe beson n'Zot, asgja ma shum kot ngaterrohesh me fene.
http://www.bbc.co.uk/religion/religions/...

Degradimi dhe banalizimi i diskutimeve, naughty, na e lehteson largimin nga tema. Vime pra ne perfundimin se, pas ketyre sterkembcave te vegjel qe te vuri bama dhe qe ti i kalove me sukses, per faktin se ai kapet ne ato ekstreme diversiteti myslimanesh neper bote, qe perziejne lloj-lloj tradicionesh superticioze me fene myslimane, duke e bere kete te fundit edhe me diverse, (ta themi shqip: me te ndryshueshme), pse jo edhe me qesharake (sic e kuptove para meje), gjera te cilat nuk i gjen as ne Kuran, (biles ti qe e ke lexuar 10 here Kuranin e di se as sharia nuk trajtohet nga Muhameti, me fal, nga Allahu, por vetem aludohet pranimi i riteve dhe rregullave te vjetra, keshtu fetaret e kohes e lane sharian ne sistem; gjynah qe myslimanet arabe nuk hyjne ne diskutime te hapura, sepse do te gjenin mosmbeshtetjen e heshtur te Allahut per sharian dhe keshtu do te perqafonin ligjet juridike), pra vime ne perfundimin se ky diversitet qe na permende qenka dicka njerezore, (ndonese po ta kesh lexuar Kuranin duhet ta dish se eshte edhe qiellor, pasi Allahu na flet si per paqe ashtu dhe per ndeshkime me/ndaj jobesimtarve te denje), pra i bashkohesh pa dashur mendimit tim se kjo sjellje (sipas fotos dhe artikullit te mesiperm) mbi viziten e myslimanve ne kisha eshte jo pak shou dhe e dhene nga situatat e ketyre viteve te fundit (te vetdiskretitimit te myslimanizmit), pasi ne te vertet situata eshte jo kaq tolerante nga ana e ketyre myslimanve kaq paqesore, te cilet duhet te protestojne pse nuk lejohet me mishi i derrit neper shkollat europiane dhe pse mungon birra ne shume dyqane turke dhe arabe! Besoj se i bashkohesh ketij mendimi tim, nese vertet do te pranosh se keta myslimane ne foton e mesiperme jane kaq tolerante! Kush eshte tolerant nuk ndalon sjelljet e jetes se tjetrit. Ne laiket dhe ateistet ju lejojme pa problem ju fetarve myslimane te ndiqni ritet tuaja. Perse ju nuk lejoni qe femijet kristiane, laike dhe ateiste te hane mish derri? Perse ju nuk lejoni qe te shitet birre neper shume dyqane? Naughty, qartesohe dhe qartesohu mire me diversitetin (ndryshueshmerine) qe permend! Thjesht sepse Zoti i do njerezit te qarte dhe jo ekuivoke!

O Burri i Xhenit,

para se te merresh me diversitetin fetar, merru me mire me perversitetin juridik laik.

Psh, megjithse njesoj brenda Bashkimit Evropian, njeri shtet laik juridik pordhikalik lejon prostitucionin dhe drogen, ndersa tjetri i ndalon.

Si e shpjegon Xheni kete fenomen juridik demoNkratik?

 

KM; " ...... pasi ne te vertet situata eshte jo kaq tolerante nga ana e ketyre myslimanve kaq paqesore, te cilet duhet te protestojne pse nuk lejohet me mishi i derrit neper shkollat europiane dhe pse mungon birra ne shume dyqane turke dhe arabe!...." 

 

Or toç, nxensit hane çfar te duan ne shkolle, edhe mish derri. Ne çdo shkolle ka dy automate (ne shumicen e rasteve), automati i pijeve jo alkolike dhe ai i çokollatave, etj, ku nxenesit dhe mesuesit mund te blejne. 

Karlo, si ti, si bama, hidheni cep me cep! Hiqeni sikur dini cdo ceshtje mbi Islamin dhe hiqeni si profesore! Une per vete nuk jam profesionist ne keto ceshtje dhe e shpreh hapur por, ato pak gjera te cilat i di, i di te sakta! Juve qe dini cdo gje, nuk kam se cfare t'ju them me! 

Edhe cfare lidhje ka kjo me temen ?

Ah te lutem! E lezetshme, eshte nje dicka e tille por, martir mund te biesh edhe ne shtratin tend, nuk eshte e then te hedhesh veten ne ere! Ai qe hedh veten ne ere nuk ka shance martirizmi! Perndryshe 1 miliard e gjysem sot ne bote do e kishin hedh veten ne ere pa nje pa dy! smiley 

Bame je i madh, ti me shkrin mua! smiley

Ti mbase i di ca gjera me mire se une, po nuk e besoj se i di me mire se keta qe e recitojne kuranin germe per germe.

Meqe ra fjala, me ra rasti te takoj dike, origjinal shkretetire, qe nuk dite shkrim e kendim, por kuranin ta recitote nga fillimi ne fund. 

Ps: Humori te bo mire per shendetin; prandaj dhe perpiqem. 

Zoti ta shperblefte per humorin lale! smiley..Ok, ata mbase i dine disa gjera por, kane mbetur me ato! Ata kane nje patente ne dore te cilen e kane blere me lek por, makinen nuk dine ta perdorin behet fjale per keta persona ne artikull! Me thuaj ti mua bame, e pranon logjika jote qe, Zoti te te thoje shko hidh veten ne ere, merr me qafe dhe 10 veta te tjere se do behesh martir dhe do shpetosh dhe 70 veta te tjere?!?! smiley 

Rregulli kryesor i fese, nese nje person vret veten, nuk gjykohet fare por, ndeshkohet direkt! Imagjino nje person qe hyn ne provim, shkruan emrin dhe e le fleten e bardhe! E njejta gje eshte! smiley

P.s Ndonjehere keta persona ne Shqiperi dhe jo vetem, edhe e kalojen prvimin me fleten e bardhe por, atje si veshtire! Nuk ka mik pervec ndergjegjes tende! smiley

martir nuk behesh nga zoti por nga bashkefshataret e tu, per heroizmin qe tregove. ti dhe jeten, gjene me te çmuar, per kauzen e perbashket.

Po mer file po. Biles te japin ene 5 kile molle per 5 maj.

pikerisht.

ore une habitem, per cod gje ke dije ti mor burr. Per cdo gje! Me habit! Mos je frymezuar nga ndonje nostradamus?!

Ke dije per martirezimin ne Islam?! 

po me MU pse merresh mor mjekrosh ? nuk te pelqen komenti, apa ta tejkalon llogjiken tende minimale ?

Jo mor burr por, ishim duke folur per nje teme te cilen nuk besoj qe ke dije prandaj! Por, nejse me fal qe ta thashe! 

as une nuk besoj qe ti ke dije per gje. reciproke puna mnjf.

mire une s'di dhe flas kot pasi jam pak si i rrjedhur...po ti? smiley

une nuk flas kot dhe nuk te llogaris. nuk jane inkompatibel keto te dyja. se po te te llogarisja nuk debatoja fare me ty, por bie dakort me ate qe thua. 

as une nuk besoj qe ti ke dije per gje. reciproke puna mnjf.

KEte e ke then ti! Me nje fjale, ti thua qe, po ashtu si une, as ti nuk ke dije per gje pasi eshte reciproke! 

une nuk flas kot dhe nuk te llogaris. nuk jane inkompatibel keto te dyja. se po te te llogarisja nuk debatoja fare me ty, por bie dakort me ate qe thua. 

Per cfare llogarish e ke fjalen?! 

Le nam o burr por, mjaft! 

jo mo lal, une po them qe neqoftese ti me mban pa dije, edhe une te mbaj njesoj.

se prandaj dhe diskutojme pa fund, ndryshe do te binim dakort, do vendosej nje shef. 

nje her me thu çun nje here burre çdo rresht e mbyll me !!!!!!!!!. thirri mendjes, daje kete. dhe mundohu qe komentin e tjetrit ta marresh ne PERGJITHESI, ti rrokesh IDENE mbi te cilen vertitet, jo ta veçosh ne fjale e shprehje, se del nga konteksti pastaj. 

ok, me fal te paskam keqkuptuar! 

dhe mundohu qe komentin e tjetrit ta marresh ne PERGJITHESI, ti rrokesh IDENE mbi te cilen vertitet, jo ta veçosh ne fjale e shprehje, se del nga konteksti pastaj. 

dhe me kete jam shume dakort! Gjithashtu! smiley

nuk kam mjeker! meqe ra fjala! 

P.s Profilo, e ke ven re, te gjitha ato epitete ose nofka qe me quan ti (arab. mjekrosh, etj etj) nuk dalin, perse valle?! Mos kemi te bejme me nje stereoptip te shpifur ne trurin tend te ndenjur?! smiley

Po nese llogjika prano qe robit i keno zoti e xhindet ne vesh, pse mos te pranoje edhe direktivat per hedhje ne ere? 

Kam vene re se ke probleme me perdorimin e fjaleve fe dhe besim. I ngaterron perhere.

bama, nga e cove tek kendimet ne vesh o djal?! pse na hedh ne keto tema?! kush i ka permend?! Ato qe thuhen jane hadithe (thenie te Profetit sas)

noty, ti a i krru dhomet me dege peme? Ketu te gjith perdorin miswach per te pastru dhembet, ehde neper mbledhje bile. Se o sunnah, se o hadith, nuk e maj men. 

hahaha...o Bame...mashallah qeke! smiley...Sunnah dhe hadithi nuk jane te detyrueshme ne fe! Do iben do nuk i ben! Por, perdorimi i miswach per te pastruar dhembet eshte shume i frytshem! Une nuk e perdor por, mbaj mend te kem blere nja 2 here! smiley

Je muhamedan trendi dmth. Nje muhamedan i mire, ben gjithshka qe bente profeti. Ndryshe, ti ve ne dyshim profetin. 

Edhe njehere, boll ngaterrove fene me besimin. 

O bame, nje muhamedan i mire, nuk be gje kunder atyre qe ka ber profeti. Islamin cfare e kujton ti Bame?! Nje fe e cila ka zbrit per arabet?! Nje fe e cila ka zbrit per personat e shekullit te 4-te?! Mos po me thua ti Bame qe ti ne ditet e sotme nuk perdor luge e pirua?! Nuk perdor biciklet ose makine ose autobus ose mjetet e transportit?! E ke shume gabim! 

Keto te gjitha jane te lejuara! Me jep argumente ti mor "zgjuarsia vete" qe na ben te shkathtin! Nuk ka Muhamedan trendi e jotrendi! Jeta e profetit sas 1 ka qen! Nuk ke perse ua ben mendjen corbe robve ketu me idiotlliqe dhe me teori fantastikoshkencore! 

Naughty-male, nuk ka si te mos jesh dyshues kur thuhet qe kurani duhet lexuar arabisht per ta kuptuar 100%, apo kur ezani ne cdo vend eshte arabisht. Do doja te dija shpjegimin tend pse ezani nuk perkthehet.

Kuranin, edhe arabet qe e kane arabisht nuk e kuptojne dot 100% sepse, ka shume gjera ne kuran te cilat kuptohen vetem ne kohe te ndryshme! Kurani nuk eshte nje liber i zbritur vetem per njerezit e shekullit te 5-6-te! Nje perkthim i Kuranit eshte i pamundur ne ndonje gjuhe tjeter pasi, mjetet gramatikore dhe leksikore te tij jane te pamundura ne gjuhe te ndryshme! Psh, ka vende ne Kuran te cilat nese nuk lexohen me zgjateset e duhura te fjaleve u ndryshon kuptimi! Kuranin per ta kuptuar mund te lexohen shtjellime te ndryshme te cilat jane te lexueshme ne cdo gjuhe dhe te kutpueshme! Por, eshte edhe nje dicka tjeter, edhe nese leximi ne origjinal i nje vepre, dihet tashme qe eshte me i frytshem sesa leximi i nje perkthimi po e njejta gje eshte edhe me Kuranin! Po ashtu, nese nje person vertete deshiron ta lexoje Kuranin dhe ta kutpoje me sinqeritet, mendimi im personal eshte qe ne cdo gjuhe ai person mund ta lexoje pasi medoemos do kuptoje te pakten nje dicka nga Kurani! Edhe ai qe jeton ne maje te malit edhe ai qe jeton ne mes te qytetit nese deshiron qe ta lexoje padyshim qe do kuptoje dicka! Nese ka persona qe thone qe, ti nuk e kupton Kuranin pasi nuk e lexon shqip, me vjen qe per ata persona pasi, une besoj qe nga Kurani mund te perfitoje kushdo ne masen qe ai do! 

Ezani perkthehet por, leximit te tij ne nje gjuhe tjeter do u binin vlerat! Psh, fjalen Allah, ne gjuhen arabe eshte nje atribut shume i gjere i fjales Zot (Ku permblidhen gjithe atributet e Zotit) te cilen ne e perdorim ne shqip! Psh, me dijet e mia te paketa, Allah nese e merr si perkthim fjale per fjale shqip, nuk do te thote Zot! Nje fjale tjeter per Allah nuk ekziston ne gjuhen shqipe, angleze, italiane, gjermane, greke dhe spanjolle mesa di une! 

 

njesoj si VQ qe eshte praktikisht e pamundur te perkthehet ne anglisht

Faleminderit per pergjigjen e gjate. Pra me pak fjale ti thua qe arabishtja eshte e nevojshme per ta kuptuar ne perfeksion islamin si fe. Ti personalisht ke dyshuar ndonjehere se ky status i arabishtes mund te jete levizje strategjike e arabeve qe shfrytezojne besimin e njerezve?

P.s. zot eshte goxha gjitheperfshirese si fjale.

Po e kam menduar dhe kjo nuk ka mudnesi qe te ndodhe! 1.biliard e gjysem njerez jetojne ne hare te plote dhe me besim anembane globit ku jane duke shijuar gjuhen dhe traditat e tyre si komb ne te njejten kohe! Islami nuk ka lidhje me keto! Po te sqaroj nje dicka tjeter! Besimi ne Islam nuk ka lidhje shume me dijet qe mund te kesh ti ne koke! As me dijen e gjuhes arabe! Psh, une vet nuk jam njohes i gjuhes arabe! Nuk di te them arabisht as "mire, flaeminderit, ose si je?"! Besimi i njeriut eshte ne zemren e tij jo ne mendjen e tij! POR, ne kohen e sotme eshte po ashtu nje deyre e rendesishme (te pakten une e shoh keshtu) qe njeriu ta jetoje Islamin si duhet, te kuptoje qe Islami nuk eshte nje fe e shekullit te 5-6-te e cila nuk ka lidhje me boten moderne ose teknologjine! Te kuptoje qe Islami duhet jetuar duke qen nje njeri mes njerezve ashtu si e ka jetuar Profeti sas dhe jo duke u ndare ne grupe duke i quajtur te tjeret si qafire (Mesa kam degjuar)etj etj...

Me kupton ku dua te dal?! Ai qe do ta njohe fene, e gjen menyren dhe e njeh! Ai qe do ta njohe veten e vet dhe arsyen perse eshte ne kete bote e kerkon dhe e gjen! Keto qe po me thua ti, jane kunja me teper! (Te kerkoj ndjese nese nuk eshte keshtu por, une personalisht keshtu e shoh!)

Whenever there is judgement, guilt, blame or control, Love suffers. Love becomes damaged by the weight of too many conditions placed on it.

Nah, it does not! Well, depends what is love?! You always suffer when you love sth that has no tomorrow! 

Love s'ka lidhje fare me tomorrow, me kohen. Nese nuk arrin ta nxjerresh kete mesim prej fese, atehere do jesh gjithnje ne konflikt me identitetin fetar, e do vije nje moment qe do shperthesh nga presioni for sure. Prandaj krijohet urrejtja dhe percarja midis tëne. Reflekto naughty se te ishin kaq te thjeshta keto gjera, sdo kishte aq moskeqkuptime midis feve dhe fetareve.

normale qe ka aqua...a do dashuroheshe pas syve nese do dije qe neser do verboheshe?! Dua te them qe, kur dashurohesh pas nje dickaje pa nje te neserme, ajo shkakton dhimbje por, nese nuk po flasim per ndjenjen e dashurise e cila eshte e bukur, te ben te lumtur etj etj jemi ne tema te ndryshme! 

Me fal, por ky eshte arsyetim dhjaksish. Ty s'te le frika te vesh ne pikepyetje ato qe ke lexu apo ato qe te ka thene hoxha a prifti. Prandaj beson ti, se ke frike nga ferri po s'besove? S'te ka bere njeri me zor besimtar, jepi vetes pak guxim dhe perpiqu te reflektosh. Keshtu si shprehesh dukesh sikuR spo don me besu e spo te le frika.

e ka nga edukimi besoj, do te ket bere shkollen ne turqi apo arabi.

si dhe ne kohen tone te jetes se kollajshme, nuk ke pse beson kurkund ne fakt, ti mire e ke. 

ti do fillosh te lutesh, kur te ndodhesh ne mes te oqeanit dhe stuhise dhe jeta jote nuk varet me prej teje, por forcave te tjera. ose kur çdo gje qe ndermerr nuk te ecen dhe te del huq ne jete. (futbollistet i ke pa qe bejne kryqin kur futen ne fushe, ngaqe fati ndeshjes dhe i tyre bashke, nuk varet prej tyre por prej plot faktorve rastesore)

nuk ke pse beson kur te gjitha i ke ne regull dhe kur nuk tu ka bo ves, dmth ta kesh edukim.

o cun, nuk e kam ber shkollen as ne turqi e as ne arabi si mendon ti zotrote! E kam bere ne shqiperi dhe tani vazhdoj ne greqi! 

hahahahahahahahahahahaha....ca shembulli, bejn kryqin thote. O djal, ca rastesie me thua mor burr, ke 400.000 e me shume lloje kafshesh ku 1-ra prej tyre te prishe zinxhirin jeta ne toke nuk do kishte kuptim! Psh, Ajnshtajni thote qe, nese bletet ne bote zhduken njerezimi zhduket brenda 4 vitesh! 

Kendi i tokes ne krahasim me diellin eshte aq fiks saqe ne toke jeta behet e jetueshme! dhe ti thua ketyre te gjtiha rastesi?! Te gjitha rregullat e fizikes e matematikes etj etj jane rastesi?! smiley 

 

pse falen pra lojtaret para ndeshjes ?

plus qe tani qe mora vesh qe je student, diskutimin me ty po i jap fund. njatjeta mik, ti i ke akoma buzet me qumesht. 

ku i ke pare ti qe falen?! Pastaj, ta zejm se falen, ai qe falet, falet para dhe pas ndeshjes me nje fjale 5 here ne dite! Beson, ca ka ketu?! Beson qe ka nje Zot, qe e ka krijuar gjithe kete qe ti e quan rastesi dhe i mbeshtetet. kaq! 

http://i.eurosport.com/2016/05/24/186099...

falet se zoti e ndihmoi te fitonte. se ajo qe beri nuk ishte e lehte prej tij. ndryshe s'do ti shkonte ne mend te falej, ose do priste oren e faljes po jo para apo pas gares.

Te besosh ne Zot sipas teje do te thote te besosh ne te rastesishmen?! 

kush po thote kete ? apo te duken greqisht ato qe shkruaj ?

po te thoja qe ai qe ndjehet i dobet ka nevoje per zot. jo i forti. ai qe aksioni qe nderrmer ja tejkalon forcat dhe qe i duhet ndihme.

me rastesi quajta te gjitha forcat qe nuk varen prej nesh. psh fillon era dhe keput nje dege qe te bie persiper e te le te vdekur. kete quaj rastesi. sepse nuk di si ta quaj per momentin. ndoshta ti i jep drejtim. ça thote ai zoti yt ne kete rast ?

Ty te duket shume e lehte qe fryn era thyen nje dege dhe ai person, pikerisht ai gjendet ne ate vend?! Sikur 10 sekonda me vone te ishte, sikur ai person te kishte lind 10 sekonda me vonese me shume mundesi. mbase nuk do kishte vdekur...Kaq e lehte te duket rastesia?! ME thuaj gjithe kete bote, rastesi e quan? 

dmth ti mendon se ata qe shperthejne me eksplozif per te vrare te pafajshem eshte deshira e zotit te veprojne keshtu. ngaqe ai llogarit çdo gje duke mos i lene asnje mundesi rastesise te veproje ?

bile ai qe vret dike mund te justifikohet, qe une jam arma e zotit vetem, ai eshte urdheruesi, une nuk bej veç bindem. 

si tha maradona, ishte dora e zotit, kur shenoi me dore. (apo ti s'kishe lind akoma kur ai beri ate golin me dore, dhe nuk di gje ne fakt)

O djalosh, ti normale qe ke vullnetin tend te pjesshem me te cilen mund te zgjedhesh...perndryshe, nese nuk do ishte ky vullnet per te zgjedhur feja nuk nxirrte shperblim  dhe ndeshkim. Po them qe, rastesia ne natyre nuk mund te ekzistoje! Eshte e pamundur! 

 

si ka mundesi te ekzistoje si fjale atehere ? apo me e vjeter nga zoti ?

nuk e di se nga e ka prejardhjen por, besoj se nga darvini! mbase?! smiley

E ke shume gabim! Nuk kam arsye perse te mos besoj! Ajo qe thashe eshte shume e vertete! Me thuaj nese eshte gabim! 

Juve jeni paksa te cuditshem...per te then qe e kam gabim nuk e thua por, hidhedh e perdridhesh vend e pavend

lufta nuk vjen prej feve, se te ishte ashtu ne qe i kemi te treja do te ishim ne lufte ka kohe.

lufta vjen nga gjerat materiale kryesisht toka. luftojne per toke.

Profil, e respektoj mendimin tend por, nuk besoj qe luftohet per gjera materiale! NE fund te fundit, nese do i thuhej njeriut a deshiron te jetosh 1000 vjet dhe pastaj te zhdukesh apo deshiron te jetosh pergjithmone, shumica me mend zgjedhin te dyten! 

Nese vjen nje pike ku, duhet te besh nje zgjedhje midis shpirtit tend dhe 1000 m2 toke nafte cdokush me mend do zgjidhtje jeten! 

Cdokujt i dhimbset jeta e vet ne radhe te pare! 

se kuptova postin tend. nuk shoh lidhje me çfare une thashe. 

nuk diskutohet me NEQOFTESE.

Te thashe qe, njeriut sot i intereson vetja e vet dhe jo toka! me 1 fjali! 

Dheee, shumica e gjerave jane relative! 

myslimanet duhet te rishikojne kuranin, ka shume paragrafe qe nxisin urrejtje, vrasje , dhune dhe poshterim ndaj grupeve te ndryshme.

kjo perdoret per politike sot, dhe viktimat trushpelare besojne si jovani me cokollatat 

ja ku jemi , bota ne lufte 

lufta qe behet nuk eshte fetare. s'ka nevoje per lufte (kundra katolikeve apo perendimit) se me demografi zaptohen territoret me lehtesisht. lindin me shume femije muslimanet (dmth ata qe riten sipas bindjeve fetare, se vendet katolike jane laike, fene e kane kot, asnje nuk e respekton me). eshte lufte territoresh per popujt qe jetojne atje. 

shtetet e lindjes se mesme kane kufij ARBITRARE te vendos nga fuqite e medha, qe nuk perfaqesojne realitetin etnik te popujve qe jetojne ne ato zona. 

eshte si ne ballkan ne fakt, ku shqiptaret jane te shperdare ne te gjithe shtetet fqinj. i lane keshtu qe te kete probleme vazhdimisht, qe te mos kete qetesi.

ashtu kane bere dhe ne lindje te mesme. kurdet jane te hallakat ne shume shtete, palestinezet po ashtu, e te tjere popuj. tani qe u hoqen diktatoret, secili nga keta popuj kerkon te perfitoje dhe te marre teritoret qe mendon se i takojne.

muslimanet po bejne lufte (civile) ndermjet tyre, atje ne siri. nuk eshte kurani qe i shtyn per kete. kane diferenca etnike te ndryshme ata qe ne quajme ne grup arabe. ka qe s'jane fare arabe. etj.

Kuranin, rishikoje ti mor djal(nese e ke pare ndonjehere)! Ta rishikojne dhe ata nga te cilet ti je frymezuar! 

Kategorikisht nuk ka asnje gje te atille! Nuk mund te kete! 

Flas nga sa e kam lexuar! Ti nga se flet?! 

Ta kam thene dhe here te tjera, ti ke lexuar perkthim, kaq. Degjo ata qe e kane ne gjuhen e tyre. Degjo ca te thone ata. Nese do te jesh muhamedan i mire them. Nese do te jesh muhamedan trendi, muhamedan perendimor dmth, rishikim e ke kryer. 

O djal, ti te habit! Kurani, nuk eshte nje liber i cili zbriti tani, ne arabi dhe eshte i arabeve! Une dhe ti, jemi shqiptare por, rregullat e gjuhes shqipe, rrethanore e kundrinore etj etj nuk besoj se i dime 100% te sakta! Po ashtu ndodh edhe me arabet e Kuranin! Ka shume dijetare jo arabe te cilet kane shkruar libra prej 300-400 faqesh vetem me 1 rresht te Kuranit! Duke e analizuar deri ne detaje perfshire ketu dhe rregullat gramatikore etj etj! Nuk mund te thuash qe, Kurani i ka zbrit arabeve sepse le nam Bame! 

Te pakten une per ty kam respekt se dukesh cun serioz! smiley 

Para disa vitesh pagezova vajzen ne nje kishe ortodokse.

Pas ceremonise, kur ishim duke firmosur kartat, prifti kryesor filloi te me pyeste per vendin e origjines, historine, popullsine dhe religjionin. Ai e dinte qe shumica e popullsise ne Shqiperi i perket religjionit mysliman. Por u çudit pa mase kur i thashe se, shumica e te ftuarve te pranishem ne kishe ishin miq te mi shqiptare, qe i perkisnin religjionit mysliman. 

 E dini si me tha ? - Sinqerisht, un kurre nuk do te jem kaq tolerant, sa te futem ne nje xhami. Shpresoj keta djemte e rinj, e kishte fjalen per prifterinjt e rinj aty, te mund ta bejne nje dite...

 

Shqiptari ne rradhe te pare eshte shqiptar. Me disa perjashtime te vogla kuptohet, sic i shef dhe vet ketu verdalle. 

Erdogani, llajv, ju referua perseri anadollit te shekullit te 11 dhe e krahasoi perseri veten me sulltanin e kohes.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).