PD nuk është dakord me propozimin amerikan sipas të cilit filtri i parë kualifikues për anëtarët e vetingut do të jenë ndërkombëtarët, më pas deputetë të opozitës dhe mazhorancës mund të zgjedhin prej tyre, por vetëm mes atyre që gëzojnë miratimin e Operacionit Ndërkombëtar Monitorues. Sipas Partisë Demokratike ky rol i ndërkombëtarëve tejkalon masën dhe u jep atyre fuqi ekzekutive. Ky është qëndrimi zyrtar i PD-së shprehur përmes kryetarit Basha, edhe pse disa deputetë të grupit parlamentar e kanë pritur me kritika qëndrimin. Sipas Top Channel, të njëjtin qëndrim mbajti sot edhe Berisha, duke thënë në mbledhjen e grupit se "Partia Demokratike nuk do të pranojë kurrë një rol vendimmarrës të ndërkombëtarëve në përzgjedhjen e anëtarëve të vetingut." 

Pyetja që mundon zotin Basha është kjo: Nëse diçka nuk shkon mirë apo shkon tmerrësisht keq, ku ta drejtojë gishtin qytetari shqiptar? Te kryeministri i Finlandës, tek kryeministri i Zvicrës? Por nga ana tjetër kryetari i vjetër i grupit parlamentar, Astrit Patozi është shprehur se PD po merr faturë të rëndë në lidhje me Reformën dhe po humb besueshmërinë dhe se e gjitha po shfrytëzohet nga LSI që përfiton në heshtje nga loja politike e PD-së. Amerikanët po kryejnë takime personale me deputetë të PD-së dhe duket se arsyeja është t'i bindin të votojnë reformën. Edhe publikisht amerikanët kanë nxitur deputetët të votojnë individualisht dhe jo në grup.

Ambasadori Lu ka shprehur zhgënjim me Bashën, duke i kujtuar se qëndrimi i fundit i PD-së është konsideruar konflikt interesi nga vetë zoti Basha në pohimet e mëparshme. Megjithatë, optimist tipik amerikan, Lu është shprehur pozitiv për gjetjen e kompromisit. Edhe Bashkimi Europian ka shprehur zhgënjimin me një deklaratë zyrtare duke theksuar se vetingu është thelbësor për të garantuar Reformën, dhe se roli monitorues i ndërkombëtarëve duhet të jetë i fuqishëm. Nga ana tjetër Rama, që tingëllon si ai që e ka dorëzuar provimin para ziles thotë se PD nuk ka hallin e sovranitetit por ka frikë nga drejtësia. 

Me pak fjalë, heqja e drejtësisë nga kthetrat e Edi Ramës nuk mjafton. Tani duhet të largojë duart edhe faktori ndërkombëtar që tenton të futet si një arbitër asnjanjës dhe i painteresuar në kulisat shqiptare që e kanë degraduar drejtësinë. Sepse degradimi i saj, mungesa e saj, dhe dëmi agresiv që kjo i shkakton Shqipërisë janë të gjithëpranuara. Pra mbetet që Drejtësia e re të ndërtohet nga njerëz të përzgjedhur nga deputetët e PD-së, PS-së dhe LSI-së. Nga deputetët e listave, shumë prej të cilëve janë sjellë thjesht si prapanica që ngrohin karrige në Kuvend, dhe këta janë tek pjesa e mirë.

116 Komente

Ne bar do tymosim e parimet nuk I shkelimsmiley

Po si ka mundesi, nuk paska Shqiperia gjyqtar e prokuror te ndershem  smiley 

Keto veprime te politikanit Basha po e ekzekutojne ate perfundimisht si figure politke. Eshte bere turpi i forces politike qe drejton, dhe nese ka vertete demokrate qe duan ta shpetojne partine, duhet urgjentisht ta shpetojne nga ky drejtues i deshtuar.

Nuk mundet nje parti kaq e madhe sa PD te kete ne krye te saj, ne momentet me decisive te vendit, nje drejtues qe me veprimet e tij pengon dhe demton perpjekjet e Shqiperise per hyrjen ne Europe. Ku jane zerat kunder tij brenda PD-se? 

Basha nuk gjeti dot nje kauze parimore te besueshme ne secilin raund te negociimit te marreveshjes per reformen, por thjesht na ka prezantuar me mekanizma te deshtuar per te perfituar kohe. Per cfare i duhet kjo kohe Bashes? Brexit dhe perzgjedhja e kandidateve per zgjedhjet presidenciale ne Amerike nga kampet e dy partive, jane dy fenomene shume te rendesishme per politiken shqiptare dhe fatet e Shqiperise, pasi do ta influencojne fatin e tyre nga rezultatet qe do te dalin nga keto dy vendime te rendesishme. Ne fakt pesha e madhe qe kane keto fenomene i blejne kohe mediatike falas Bashes.

Edhe vete popullit te thjesht i influencojne kete gjera dhe shikueshmeria dhe ndjeshmeria per fatet e europes dhe amerikes eshte me e madhe. Ata jane dy drejtuesit me me influence pa te cilet armiqte tane do na kishin ngrene per zemer sepse jemi komb i vogel para tyre. 

Si influencojne zgjedhjet ne Amerike?

Me ardhjen ne pushtet te Presidentit te ri te Amerikes ne janar 2017, eshte e natyrshme qe edhe qeverite e vendeve te ndryshme ne bote, te jene ne pritje te informimit se kush do te drejtoje Shtepine e Bardhe ne kater vitet e ardhshme. Ndermjet Clinton dhe Trump ka nje hendek te madh qe i ndan, duke ja bere fitoren Clintonit te lehte, pavaresisht bagazhit negativ mediatik dhe popullor qe mbart figura e saj ne indeksin e besueshmerise. Hillary eshte shume liberale ne krahasim me konservatorin Trump. Ardhja ne pushtet e Trump do t'i jape shume hov dhe besim Bashes, duke i treguar Trumpit se Rama e ka share Trumpin me liber shpie, si edhe me mentalitetin furcues: ti je politikani qe une kam enderruar te jem. Ndersa ardhja ne pushtet e Clinton, i le vetem nje fije shprese per kumbarin Podesta. Basha harron se Podesta e kishte Shqiperine nje nder klientet me te vegjel te saj, nuk eshte se Shqiperia e beri milioner dhe i dha emer ne treg. 

Eshte bere turpi i forces politike qe drejton........

smileysmileysmiley

kjo per naivitetin, qe te ben te besosh, qe Lulzim Basha drejton PD-ne smiley

Po tani disa personave qe fluturojne me ashtu, duhet me ja vene ne dukje se me cfare po fluturojne qe te jete te vetedijshem gjithe kohes. smiley

... konservatorin Trump...

Trump konservator?

Je ne vete?
Trump eshte ndoshta me liberal se vete Clinton.
Nuk mund te jete konservator nje anetar i Discos se famshme 54.

Se dyti,politika e jashtme e SHBA-se me ndryshimin e presidentin,nuk ndryshon.

duke mos e njohur veten si eksperte te politikes amerikane, po me TV me CNN kanal amerikan qe e kam mu perballe, them se Trump bazen e ka tek rrymat me konservatore te republikaneve, duke filluar nga mbeshtetja pa fund per armembajtesit, tek racizmi ndaj myslymaneve, meksikanve, zezakeve. Ne politiken e jashtme tek pranimin i potencialit te takimeve me diktatore, qe sec me kujton Bush Jr ne Arabi Saudite, apo edhe Bush Sr. po ne te njejtin vend. Me zezaket, Trump nuk ka shume pike dhe ata do te votojne masivisht Clinton. Po ashtu edhe latino-amerikanet, te cileve ju intereson me shume stabiliteti i qendrimit legal ne amerike, sesa thjesht nje vend pune sezonal qe mund ti japin redneck ne jug neper ferma. Ata duan stabilizimin dhe krijimin e familjeve. Edhe per keta, them se Clinton ka me shume terheqje. 

Jo me larg se dje, Trump campaign tha se ka ngritur nje "Negro Platform" dhe zedhenesi i fushates thoshte qe ishte percaktimi me i drejte qe karakterizonte te gjithe njerezit zezake, si african-americans, edhe zezaket e amerikes latine, nga amerika qendrore, qe i shoh me syte e mi perdite, por edhe ata te brazilit, Porto ricos edhe ishujve karaibe (jamaica, bahamas, etj, etj. 

Megjithate nuk dihet se cndodh. Nese Trump fiton, si mendon qe do te reflektoje klasa politike shqiptare? Rama e ka mallkuar, po Basha, si do te ndihet kur Trump ka njohur si turp qe Amerika goditi ushtarakisht serbine per kosoven. Kjo e ben pak te ulet besueshmerine e amerikes si partner per shqiptaret. 

 

Luli vocer pa asnje kontribut ne PD u katapultu ne krye se ishte shok me Argiten. Iu vune brylat turpshem Oldashit e shume te tjereve qe kane lone lesht per ate parti. Sula njisoj si Veri njehere eshte kujdes qe kryesia e PD te jete sic ka qene biroja njehere e nje kohe. Kaq per ate qe brimen e bythese ka te mjekra.

Persa i perket temes qendrimi i PD me duket i drejte. Nese ne e sanksionojme ne ligj qe gjyqtaret do kalojne neper filtrin e nderkombetareve, me mire ta kthejme oren mbrapa dhe ta cojme te princ Vidi.

O ju atdhetaret e thekur qe jetoni neper cepat e botes, qe na lodhet me propaganden e "integrimit ne familjen e perbashket evropiane", qofte edhe me breket ne fund te kembeve (ose pa breke fare) se keshtu "na thote Evropa". Per ju

1. po e tha ambasadori i USA nje gje e ka thene perendia, dhe 

2. te na rroje palloshi piktor, dhe uniteti rreth partise, cfare thote ai eshte e drejte, Sali qeni duhet varur

Mundohuni te kapni logjiken e gjese para se te hidheni ne sulm si kobure jevgu. Dhe argumentet kunder lenies ne dore te USA te kesaj punes se vetting-ut nuk jane pa merite:

  1. Nuk eshte e drejte qe nje kandidati per gjyqtar t'i thuhet "ti plako nuk ben per kete pune se nuk do Amerika" pa te drejte ankimimi
  2. Po nqs Amerika dhe Evropa na sjell ndonje (ose shume) rrumpalla ne sistemin e drejtesise, kush e mban pergjegjesine pastaj Hillary, Trump, Merkel apo Putinsmiley

Basha thote. lol Se c'lidhje ka Basha me PD. Apo eshte perpjekja e fundit per pastrim figure e berishianeve qe duan me shume te ardhmen e kalamajve te sales se te veteve? Eshte ai niveli "marrc nga ditet tona" lol

Komunistet ne krah te gjermaneve, amerikaneve dhe anglezeve. Kush tjeter pervec Rames mund ta realizonte dicka te tille?

Mbaje mend se eshte perseritur plot here, rama s'eshte i majte

E di. Cjane bere lemsh gjerat. Komunistet jane me nipin e zogut ndersa demokratet me.djalin e enverit. Rroft LSI. smiley

Kshu si i shef ndarjet politike, edhe ti del me komunist nga 'komunistet' smiley

Ne fakt komunistet jane te gjithe ne PD, qe nga Sala i pari, komunisti me i vjeter ne Europe, pastaj nga kastriot islami, lufter xhuveli e te tjere, te gjithe me PD. 

Shkabe, ti ca je? Solialist, socialdemokrat, rilindas? Dhe cili eshte problemi yt me komunistet ne parim? Sala nuk eshte komunist, eshte bir kurve qe te vret pas shpine naten, te ngre lapidar, ta vesh grune me kepuce te kuqe ne funeral e ja kalo shokeve dore me dore. PD-ja eshte plot me te tille, mbase jo qe te vrasin pas shpine, por qe masturbohen sa here Sala vret ndonje pas shpine. Bij kurvash ka plot dhe ne PS me qe ra fjala. Komunista me pushtet zor se gjen. Apo ti e ke si kunderpergjigje per keta antikomunistet e peshkut?

Po Brexit?

Akoma nuk dihen sesi do cilat do jene rezultatet politike, tregtare, ekonomike, si edhe institucionale ne Europe. Shkeputja e UK do t'i terheqe me shume kohe Europes te merret me hallet e veta te brendshme, sesa te merret me edukimin profesional. Kjo shkeputje ka shume pyetje qe duan pergjigje, por qe duan edhe kohe qe te piqen pergjigjet dhe te formohen opinionet. Kjo don kohe te pertypet. Cfare mund te jene rezultatet e pritshme qe do jete vetem nje politike institucionale e Gjermanise dhe Frances, dhe vendet e tjera thjesht aprovojne, apo do kete nje aleance ndermjet UK dhe EU, ashtu si EU ka me USA, China, India e me radhe, qe jane partnere serioze ekonomike te EU-se. Ky lloj funksionimi do te na vere ne ne krah te Gjermanise apo Britanise. Politika boterore po behet serish polare dhe, sic na ka mesuar historia e vendit tone te vogel, interesat nderkombetare te vendeve te vogla percaktohen nga aleancat e medha. Nuk dihet cilen krahembajtje do te bejne paritite e medha shqiptare, kryesisht te majtet dhe te djathtet. Ky do te jete nje zhvillim interesant poliitk i brendshem.

Menjehere zgjedhje kombetare

Ndoshta kjo eshte arena qe Basha shreson te shpalose platformen e tij te ardhshme per ecjen e vendit perpara duke numeruar deshtimet e qeverise ne kater vitet e kaluara. Shreson te vije ne pushtet, dhe me pas, nese vjen, kjo reforme nuk do te behet kurre. Edhe nje aleance Basha-LSI, do te thote qe reforma betonohet per mos t'u bere. 

Kush mendon se perfiton nga mosberja e reformes?

Padiskutim Basha vete i pari ne liste. Nuk eshte problem vetingu nga te huajt. Kjo eshte nje alibi e shemtuar. Vetingu i bere nga te huajt eshte nje perfitim dypalesh. Te huajt po ofrojne falas akses te databasave te te dhenave te tyre, qe jane shume me te sofistikuara, profesionale dhe te pergjgjegjshme, shume-dimensionale te verifikimit te identitetit penal apo dyshimeve te vlefshme te bazuara ne fakte per figuren e nje personi. Kane nje kusht qe vetem te huajt e brendshem do kene akses ne keto database per te ruajtur identitetin dhe besueshmerine e te dhenave. Kjo eshte nje ndihme shume e madhe qe na bejne dhe do ta ndihmoje sistemin te vetepastrohet, jo 100% po ne nje pjese te mire qe te filloje te marre pak fryme m lirisht.  

 

çfare perfitimi kane shqiptaret nga kjo reforme ?

qr sa out qenke pz

sa shume rob e kane huq ketu te flasin pa pasur idene e asgjeje

Keshtu sic i ka parashtru argumentat opozita,me e pakta,duhet te fitoje simpatine e Shkabes. smiley

Po edhe vete te huajt perfitojne nga vetingu. Ka nje besueshmeri te madhe dhe konsensus popullor qe poste drejtuese ekzekutive, paramentare, vendore, institucionale, gjyqesore, jane uzurpuar nga mafia dhe elemente te krimit. Eshte mese e vertete. Keshtu qe te huajt duke i vetuar sipas standarteve te tyre te besueshmerise, me kalimin e ketij caku, i japin nje blessings atij personazhi ne figuren dhe fatin e tij. Por ruajne e dhe veten se me ke i bejne selfiet, apo bejne photo spray, qe ne moshen e internetit shperndahen me shpejtesine e drites. Me veting ato duna te ruajne edhe integritetin e vetes se tyre. 

Nese Basha do t'i prishte gjygjtaret ne bese, ata, ose lidhjet e tyre te forta, mund t'i ngrihen kunder ne kohe te afert. 

Basha ka probem me ndihmen nderkombetare jo vetem per vetining. Te huajt qe do vijne si eksperte do te kene nje kohe te gjate eksperience ne fushen e tyre perkatese. OMN do perbehet nga grupet qe verifikojne dhe grupet qe hetojne per afera korruptive. Eksperitiza amerikane ne grupet qe hetojne do te jete me e forte, pasi USA nuk i intereson qe mafia te drejtoje nje vend te tere, duke e bere ate shume vulnerabel kur institucionet shteterore jane inekzistuese, ekonomia eshte e brishte, papunesia eshte e larte, pasi mungesa e stabilitetit eshte premise e rremujave dhe hedhjes se hapave mbrapa, ato te pakta qe ka bere Shqiperia ne 25 vitet e saj te tranzicionit. Ekspertet amerikane kane eksperience institucionale per te drejtuar hetime per dy vepra te dyshimta te medha qe rendojne mbi Bashen: Rruga e Kombit, ku vjedhja prej milionash ishte nder me te medhate ne historine e Shqiperise, si edhe 21 Janari, pasi ai ishte Minister i Brendshem ne ate kohe. 

Zgjedhja e figurave te pacenuara dhe nje force e hetuese e forte me mebshtetje absolute nga nderkombetaret, i ben t'i hyje frika atyre qe e kane lepurin ne bark. Duket se lepuri i Bashes te qenkash me i madhi dhe me i pergjumuri. 

 Ekspertet amerikane kane eksperience institucionale per te drejtuar hetime per dy vepra te dyshimta te medha qe rendojne mbi Bashen: Rruga e Kombit, ku vjedhja prej milionash ishte nder me te medhate ne historine e Shqiperise, si edhe 21 Janari, pasi ai ishte Minister i Brendshem ne ate kohe. 

smiley kjo pune e reformes i bie te detyrohesh te kerkosh aprovimin pikerisht nga ai qe ka konflikt interesi

Reformen ne Drejtesi e ben vetem Sali Berisha dhe Ilir Meta ,te tjeret zere se nuk jane , ka zgjedhje te reja.

 

Une kete them qe Basha eshte duke blere kohe deri ne zgjedhjet e ardhshme, ku mund te kete nje aleance te PD me LSI ku do te negociohet se kush do marri presidencen. Per mua presidenca ka potencialin me te madh per ta mbajt ne peshore poliitken, ose, sipas figures, te rritet besimi tek institucioni i Presidentit.

Megjithate, aleanca PD-LSI do te thote ose qe kurre nuk do kete reforme, ose do jete me pikatore shume te vogel. 

Kjo aleance duhet te kete parasysh edhe dekriminalizimin ne dhenien e kandidaturave per deputete, te cilet do te kalojne veting ne politike. Pra do kete nje ardhje te figurave te paperlyera. Mafia nderkohe duhet te filloje te laje parate sa me shpejt, sepse do juam marrin shume shpejt. smiley 

mos e shisni shqiperine te te huajt, ndryshe do te jeni tradhetare te kombit.

 

Pse te duket shitje ngritja e nje institucioni i cili ka per qellim specifik: 1) te mos lejoje elementet kriminale ne marrjen e frenave te drejtesise, pra per te mos lejuar marrjen e vendimeve arbitrare ne mbrojte te te fortit, te korruptuarit, drogaxhiut, ndertuesit-vjedhes te prones publike, bashkiakut narcisist qe pushton diten me diell dhe dhunon pronen pulike. Do te garantoje nje figure gjys me te paster moralisht, dhe ne shume dimensione te tjera, me qellimin qe ata do t'i manjne te gjithe te barabarte para ligjit; si edhe 2) verifikimin dhe hetimin e ceshtjeve dhe aferave korruptive qe kane sunduar. 

 

Ne cilin vend tjeter i vetingojne gjyqtaret te huajt pa asnje pergjegjesi ligjore apo elektorale qofte. 

Cila BE do t'i vetingoje, ajo qe s'po ma dot bre(xi)ket e veta, apo Obama qe po shef per shpi per vete?

Gjyqtaret dhe gjuetaret do t'i zgjedhi z. Trump d.v., iFiqo mos me lej te rrej.smiley 

Tani mos me bej te perdor shprehje te te modhit: lexoje me vemendje biri im dhe po pate pyetje, lexo nje here qitapin tim, para te te jap pergjigje. Ja keshtu, me qetesi e lavdi. 

Apo s'i di mire punet e Albanies ti nga nahija tjeter e botes. Maj men qe dhe per helmet ke pas vizione te qarta, apo sa mo larg aq mo mire dihen gjonat. Lavdine ua kemi lone heronjve, ne robt e thjeshte s'e aspirojme ate ner me u bo prej betoni.

Maskarenjte kane ni strofull te funit - cila asht,thu?

Ate e di Partia mer Pjeter, si guxo me e vu n'dyshim. Pranej te them gjys rilindasi, po me kto lakra ke per te perfundu cerek fare.

Partia,partia me kte t'a mledh ,s'te len me lujt.

S'e shef qe sistemi ka degjneru ne at farfeje sa nuk ka asni shprese per vetrregullim. E vetmja mnyre asht transfuzioni nga jashte. Ne fillim pretendimet ishin se do me kap sistemin KM-ja,tash qe ai po thote te na rregullojne sistemin ata qe ne venet e tyne e kane te konfirmume suksesin,plasen pordhet patriotike. Po ikni ore se late nam. Ju asht kthy Edi Rama ne makth.

Pjeter sistemi osht dhi, dhe jo vetem prej Berishes, lejeni modestine e pranoni se jek e jek jeni me vite pushteti e me pislliqe. Puna osht qe i huji ka mo pasterti n'venin e vet prej sistemit (gjykatsat zgjidhen etj etj) jo se osht rrac mo e mir. Kurse ke ne do vij per "sport".

PS. Psh kto t'hujt e nershem neper ambasada u 10ne ne pare tu shit viza, se edhe venit te vet nuk i plaste, albanezet po qethshin. 

Po kush t"a permeni Berishen mor burre ! Sistemi asht dhi prej te tanve,padiskutim,puna asht se Berisha dhe Meta dune me e majt kshtu sic asht,te dhim. Bashes i kane vu hallken ne qafe dhe i thon me ba ham-ham kur t'i japin urdher ata. Ju qe me etiketoni mu per militant,bani te gjitha llojte sofizmave me justifiku per cdo lloj akti, benjaminet tuj.

Dhe vazhdoj t'i qendroj atij qendrimi, sa gabim qe beme, do e kishim kap BE-ne pa dash me kalu kete kafshaten e reformes ne drejtesi sipas standarteve nderkombetare qysh ne rrenje, jo thjesht me adoptim te Acqui po dhe me plan operativ. Kjo perfshirje institucionale do te ndodhe qe do ndodhe. Nuk e kuptoj pse e tjerr Basha kot. Si brenda ne BE-se vetingun duhet ta zbatosh se ashtu funksionojne institucionet me serioze te botes perendimore, pra une si optimiste, nuk e marr per nenshtrim sesa integrim institucional be perfaqesim te figures publike. Fatmiresisht, ne menyre specifike, ata po thone qe reforma eshte shkopi nxites dhe karrota qe do ta pershpejtonte anetaresimin ne BE. Duket sikur celesi per BE eshte reforma. 

Te pakten kete perceptim ka tek publiku i thjeshte, si puna ime, qe pavaresisht se na marxhinalizojne si shkbeu ketu, harrojne se ne te shperngulurit jemi nje e treta e popullsise vendase qe jeton kryesisht ne boten perendimore, eshte pershtatur me moralin dhe parimet e shoqerise ku jeton, qe normalisht jane me te larta se te shqiperise, jane integruar ekonomikisht apo punojne si pjatalares ne disa ndermarrjet me te medha ne amerike. ata i arriten keto me shume sakrifica, me shkollim, me dy-tre pune. Investimi qe bene, fatmiresisht ju shperblye nga sistemi. Prandaj emigrantet e kane dozen me te larte te acarimit me fenomenet qe ndodhin ne shqiperi, sa disa prej vete vendalijve te sotem te asaj shoqerie, ju duken normale. Dhe ketu ndahemi ne ceshte perceptimi, sespse ata qe jane atje, nuk kane ekperiencen tone.

Sa per vetingun. Kam disa njohuri specifike si proces dhe se si funksionon. Eshte dicka qe e kam permendur me vite e vite me pare, qysh kur deputetet e pare te Rames filluan te plasin si tullumbace. Kam ngritur kete pyetje, po s'me ke lexuar me vemendje, i dashur (prit se te ndryshova klasifikimin) . Rama donte te vinte ne pushtet me detyrim dhe nuk beri asnje vetting te kandidaturave qe solli. Se beri se e dinte cmall ishin dhe ardhja ne pushtet ishte kulmi i egos se tij. Ndersa tani, Rama flet per veting, mbasi, si Dulla, i pushkatoi politikisht te gjithe ata qe ishin donatoret me te fuqishem te tij. Ai nuk ka me nevoje per donatore nga biznesi dhe hiqet si parimir tani qe ka shtetin ne dore per ta mjelur mire per t'i financuar interesat private personale si edhe per te blere votat gjate fushates elektorale.

Si i dashur qe u bona, ule icik dozen e propagandes e thuj gjona konkrete (po qe se i di). Shume mire qe te huajt te filtrojne (me pergjime, spiunlliqe etj, se s'kam per t'ia msu zanotin une), po pergjegjesine ta marrin albanezet, se i huji (vec ne prufshin Non Terezen prej dynjose tjeter) nuk eshte i lidh me asnje pergjegjesi. Psh duke lujt avokatin e rilindjes, Shkelqesia e tij Z. i modh Arvizu e boni Berish-gogolin burre shteti. Dmth do ia pranote poplli rilindaz ket veting te Atij?

Nervi i debatit tim bie direkt qysh kur me flet me dialekt tironcish smiley Se per pak desh nuk te mora seriozisht. 

Po masi qesha me zemer, u ktheva tek tema. Nese nuk lodhesh te lexosh, te shpjegojj parimisht vetingun. Verifikimi baze eshte nje kerkim normal ne databasat kryesore te institucioneve perkatese per individe qe mund te kene patur nje histor te erret, apo te shkuar kriminale, denime te gjykatave te huaja etj. Duke patur parasysh qe nje pjese e mire e politikaneve shqiptare kane emigruar ne Europe, pra kane lene gjurme identiteti aty ku kane jetuar. Keta jane kthyer ne atdhe per t'i hyre politikes apo per te zene karrige ne ekzekutiv. Gjithashtu, perfshirja e shume biznesmeneve ne te dy krahet per interesa te pastra tregetare, korruptive, manipulimi per perfitim, i ben ata te dyshuar se pse duan te lene poliiken. 

Pasi edhe sikur te dale i paster nga keto kontrolle, nese ka nje hint edhe me te vogel, apo pas kontrollit te brendshem institucional shqiptar, me ndihmen e nderkombetareve (ose thene shqip me mbikqyrje qe nuk do genjejne e do thone qe e beme verifikimin dhe doli i paster), ata do te kerkojne te mesojne me shume nepermjet hapjes se hetimeve per keto dyshime. 

Shqiptaret kane shume veti te mir ashtu si kane edhe te keqija. Nje nder vetite me te keqija eshte spiunlliku. Nuk i kam dhene dot dum nese eshte veti qe na u shtua ne DNA me pushtimin osman, apo e kemi marre si virus nga diktatura. Njerezit spiunojne hapur, pa e ditur se po flasin me shume sec duhet, dhe qe degjohen mire. Shiku dhe te gjitha institucionet e tjera shqiptare kane kapacitiete profesionale deri ne nivel mesatar, njerez te dedikuar qe duan te shkelqejne ne profesionin e tyre. Problemi eshte me lidershipin, Jo me larg se para tre vitesh, kur Rama ishte ne pushtet, tha se administrata shteterore nga mesi e poshte eshte e paster. Problemi fillon ke gjoksi, zemra dhe koka. Prandaj e justifikoi kauzen per ndryshimin e lidershipit. Lidershipi nuk lejon profesionalin te punoje, sepse lidershipi drejtohet nga mafia dhe krimi. Nese hetimet do behen seriozisht dhe nuk mund t'i besh dot presion nderkombetareve, as ti blesh, atehere nje pjese e mire e elites drejtuese nuk do kuaifikohet. Do kemi dilemen, se nje pakice e vogel kualifikohet, si do ja bejme? (Se ne nuk e mbajm dot me buke ameriken, pale cuno. 

T'i bojn pra te hujet gjithe adetet (spiunlliqet, me db, satelit a brekt e Shukrise, se i boj edhe sot e s'po presin lejen tone) bile t'i publikojne dhe ke ppu, po s'paten ven tjeter. Por vendimin ta morri albanezi jo se me plas per sovranitet po shqiptarin neser e kap ligji dhe e rras mrena (per vendimin e keq) kurse te hujit s'ka kush t'ia rruje. Kapish se ne tironcat dhe lodhena shpejt.

PS. Psh kto te hujt e vetingut le te pranojne qe neser pasneser te gjykohen simas ligjit albanez, e jena jek e jek, se dashnia do simetri.

Per t'i gjyku te huajt, se besoj se ka per te ndodh ndonjehere, sepse nuk ngelen ata me u korruptu me shqiptaret, pasi mendoj se do kene pare peshq me te medhenj apo kane marre oferta me te majme, e keshtu nuk ju ben shume pershtypje, dhe do ta kene dozen e korruptimit shume te vogel. Por ti ngre nje loophole te drejte se si do kontrollohet Olimpi i OMN-se. Kjo do behet me ligje e nen-dekrete, vendime e terci e verci per te patur parametra kontrollues edhe per keta shoket e Katanit. Psh nuk mund te kene kete detyre me shume se dy vjet se familjarizohen shume dhe mund te kompromentohet. Pastaj ngrihen grupe te vogla per target te vecante qe jo te gjithe, edhe vete ekspertet e huaj i dine mes vedit. Kjo i shton edhe nje vlere argumentit pse te huajt, pasi ata nuk llapin shume sic ben prokuroria shqiptare. Sa arrestohet nji person, direkt dalin infot nga burime te sigurta. Vetem keto gjashte muajt e fundit prokuroria eshte sikur eshte zgju nga gjumi letargjika pasi i ka ra menderja n'ujt dhe po ju vihen ne diskutim vendet e punes. Ndersa te huajt qe jane profesionist ne karriere e kane kulturen e mbajtjes se gojes mbyllur edhe ndaj kolegut te vet, kur ai nuk ka pse te kete nevoje ta kete ate informacion. Jane rregulla pune qe jua kushtezon profesioni dhe natyra e punes. 

Je m'terezi te hujt nuk korruptohen kurre, pellazget bile e kon shpik dhe korrupsionin (e kom nje shpjegim te origjines se flales ne gjuhen e pare, por po pres iher se kena autoritete m'ate fushe).

Apo mos rri me nei fis nga ato qe s'kon kontakt me oksidentin.smiley

Ta thash opra mo, u shqyn tu shit viza kto te hujt e nercem, se nuk u hy gjem. Nigjo nga ky vesh ti a jo?

Une psh jom mdakort qe albanies t'i vejne administrim te huj. Po bobat qe do e administrojne te kene pergjegjesi ligjore. 

PS. Leqe iFiqo osht n'bisedime me z. Trump me na bo shtetin e 51-te. z. Trump ka vu kusht vec me bo tre kullat e tjera ke stadiumi. Gjithashtu do qe z. Rama te boj fushate per Hillarine, i ka dol nomi si ters i sigurte. 

 

Por vendimin ta morri albanezi jo se me plas per sovranitet po shqiptarin neser e kap ligji dhe e rras mrena (per vendimin e keq) kurse te hujit s'ka kush t'ia rruje. 

smileysmileysmileysmiley

kjo per naivitetin e te besuarit, se shqiptarin vendimmarres e ka kap, e kap, dhe do ta kapi ndonjehere ligji! smileysmiley

Po te gjithe keta qe bertasin per sovranitetin kane frike me leshu spangon e pushtetit, sepse ne momentin qe nuk kane pushtet, keta i thone burgut "hapu!"

A e kupton ku osht hilja e sovranitetit i ketij te timit (jo Profili) smiley

 

Po mire, ti midis mundesise teorike qe albanezet t'i kapi ligji i vet dhe pamundesise teorike qe vetingarevet te huj tu ndodhi e njejta gjo, zgjedh te shkulesh llomet me "naivitetin tim"?

Ore te gjithe filoqulsa i paska mledh ppu.smiley

mire, mer, mire, por mos hajde me mbllacit silazhin qe e ka beshty njiher Berisha, se nuk osht as higjenik, as e shendetshme smiley

kjo puna e "sovranitetit" osht budallalik me brire, sepse keta "dobicat" e huj nuk ja kan mor tagrin parlamentit shqiptar per ti zgjedh me vota ata anetaret e komisionit, puna osht se keta do marrin ne dore vetem skanimin dhe perzgjedhjen e anetareve. smiley

Mu me vjen edhe me qesh, me te gjithe ata, te cilet me siguri 100% nuk do te arrinin dot me lexu nji udhezues per montimin e nje rafti te IKEA-s, tani na dalin konstitucioniste te thekur e na flasin per shtet e sovranitet, le pastaj edhe per veting-un, qe ju boft vorri shurrtore jevgjish atij, qe ua msoi ket llaf "çunave" tane. smiley

smileysmileysmiley

Gabimi im qe te konsiderova per pergjigje. Dmth mos me caj trapin mo te me komentosh. Dhe shko bllacit kllufin e perdor te Liderin.

smileysmileysmiley

Pikerisht, prandaj duhet te votohej propozimi para kesaj se vallai ne dore te salukut nuk kan per te mbet gjyqtaret

u degjeneruam fare si shtet, te vije bota e te kontrolloje shtetin, si asnje vend tjeter i rajonit. ne kosove eulexi, ne shqiperi vetingu dhe i genjen mendja per shqiperi etnike, ne qe asnje kryetar komune nuk do zgjedhim dot me vete.

Kujdes mos kalo nga KP mbas këtyre qe the ketu!

se di mbase e kuptoj une gabim, por na nxjerrin komplet si te pazhvilluar me kete qe po bejne. tani hapesiren ajrore e tokesore e kontrollojne te huajt, buxhetin e ben fmn, pergjimet i ben italia, te vijne e ne qeveri e te mbledhim mendjen.

Ne nuk jemi nje vend i botes se pare. Pse pretendojme e mbahemi sikur jemi. Nuk kemi kapacitete qe te sigurojme drejtesi funksionale, gjithe duke qene demokraci - ket e kemi supervertetuar gjate 25 viteve "tranzicion" (vertet tranzicion, apo .... )

Plus disa gjera nuk eshte gabim t'i rikonsiderosh, sa kohe qe grupi ku deshiron te hysh (eu, perendimi) ne fund fare, shtetkombesine ti do t'ia dorezosh, heret a vone

Nuk eshte as kaprico as ndonje gje jashte serie. mendoj se eshte nje kerkese normale per nje shtet normal.

Nuk shoh ndonje shtet te BE qe ka dorezuar shtetin ne bruksel.

Si principe jam dakort me ty... shtetet e tjera s'kane pune me ceshtjet e brendshme te shqiperise. Kjo ne situate normale.

POR kjo klase politike (majtas djathtas qender etj) nuk ka dhene shembull qe di te menaxhoje korrektesishte situate ne fushat te ndryshme. Mendje per xhepat e tyre dhe kur gaboj nuk pranojne te ndershkohen.

Si proces eshte dicka qe duhej bere me kohe, se nuk do mend qe vendosja e figurave te pastra ndihmon ecjen e vendit, por te ishim kaq te lodhur sa per cdo gje duhet te nderhyje bota se ne nuk mbushim...

Shqiperia duhej te qe mbeshtetje per gjithe shqiptaret e rajonit, ne nuk zgjidhim dot problemet tona.

Lungo, je me vonese. Në shek XXI, BE e ka bere déjà zgjedhjen e saj: sovraniteti i vendeve europiane eshte në funksion të atij komunitar dhe nderkombetar. Të tjerat janë retorika të shek XX (ose varianti  "mçifu mas gaxhoit" ).

ashtu thone por cfare bejne, si thoshte komandanti: flasin per paqe por vete armatosen deri ne dhemb...

u la shume shume gjate... tipike mentaliteti ... e leme per neser. Ka shume veta me pushtet te implikuar pak apo shume. 

Duhet te kete nje kontrate shoqerore ... per mendimin tim GJOBA (megjithse do jete e veshtire t'i gjesh fajtorit pasurine e vertete qe ka) eshte zgjidhja dhe JO BURGU apo largimi nga puna etj. Ku ka bere vjedhje ti vihet gjob. Dhe nese ne te ardhmen ben prape pislleqe burg. E thjeshte. Po kush eshte dakort per kete....

Kam thene, heret a vone. Ndersa Drejtesine, po e kane dorezuar (Shih me poshte)

Shtet normal: nuk je pra i tille.

Konceptet si ky i shtetit nuk kane mbetur njelloj, dhe shq. ben mire te degjoje me shume sepse nuk e ka vemendjen fare se c'behet rrotull saj e me tej.

Reforma votohet me 21 korrik me 105 vota.

Cheers !

normale qe keta politikoqet tane shikojne ca behet rreth e rrotull dhe vendosin ca eshte me mire per ta smiley 

Terhiqe mos e keput ky muhabet. 

Politikoqet shqiptare GJITHMONE kanë parë "ca behet rreth e rrotull". E kam thene ketu disa here qe Ramizi & co. ne 90n, Rumanine pa, ajo ishte e parafundit. Same now

Nuk u beme nje here te paret gjithmon te fundit smiley ( e kam fjalen per politikoqet)

Themi se reforma u be, cila eshte prognoza jote per rezultatet qe do japi?

Identike me rezultatet në Kroaci, Rumani etj

Si tha Ed Rama, ja c'bela e gjeti Britanine duke mbrojt sovranitetin.smiley

iFiqo ku je fut mer, se me ty e kishte me spond.smiley

Mos thoni qe Basha se do reformen, po Berisha se do reformen, se ai Basha eshte nje kone qe leh gjithe diten tek Berisha. Sa per PD me vjen shume keq qe ka mbetur peng i Berishes qe ka frike nga reforma dhe mundohet me cdo mjet te mbuloj pislleqet e familjes. Eshte e vetmja opozite qe ka frike nga drejtesia dhe nuk e lufton korrupsionin ne to.
PS kam nje pershendetje per te gjithe keta pseudodemokratet komuniste qe gjithe keto dite po shajne BE dhe Ameriken dhe po e mbrojne me mish e me shpirt vendin nga armiku i huaj. Te vrasesh veten eshte pak, kur krahasojne sistemin e drejtesise dhe standartet e tyre me tonat. 

reforma ka bekimin e presidentit amerikan .

Spartak Ngjela 

 

 

Ah mer sali, mer kriminel, i ke ditet e numuruara o shpellar i mbuluar me florinje nga grabitja e ketij vendi dhe sigurisht edhe me ndihmen e nje pjese te popullsise barbare qe i ka me shumice Shqiperia. Po pordhe amerikes do i besh ti mer spurdhjak? Ka per te te zhbere me liber shpije ty dhe te gjithe kokeshpellaret e tjere. 

as dialektika Amerikone, plani B, nuk piu uje me paranojen lul berashe

Basha si Beb Shiroka ke " Cifti i Lumtur",t'u u sperdredh sikur e don martesen,po jane te tjeret qe e pengojne. Kur "Nikolin Xhoja" thote se asht dakort,tash xerr t'qera pretendime,po ku te le Halla amerike me lujt bythen mer qyq!

Pjeter, haberi i funit osht qe qeveria amerikone kte punen e vetingut do na e leje ne dore ne amerikonve te ppu. Sa jep me u bo gjykates ti? Thuj shyqyr qe na meti ne amerikonve, se Ai i juji e ka doren plum.smiley

PS. Shpejt pa fillu ankandi se do hypi shume steka. Dhe mos e bzoj me njeri se acarohen peshqit e BEse, e kush i nigjo.

dhe pas brazdes se pare te verifikimit per te gjallet, ishallah do ja arrijme dites sa jemi gjalle te hapen dhe dosjet e komunizmit dhe te pastrohet shqiperia nje here e mire.

Vetingu ka edhe nje avantazh tjeter te madhe pasi do ktheje friken ndaj sistemit, si edhe kulturen e kontrollit te figures dhe ruajtjes se pastertise. Dmth mbaje biografine e paster nese do te ecesh perpara ne nje shoqeri demokratike. Ne fakt, te njejtat metoda ka perdorur dhe Dulla per te ruajtur pushtetin e vet, ndersa sot po degjojme se kjo metode perdoret edhe per ta ruajtur te paster sistemin me te gjithe vlerat e moralit qe ai ka. 

Tani PS eshte mire te beje nje referendum per kete reforme, pasi do jete si nje test i afert para zgjedhjeve te pergjithshme. Nese referendumi popullor zgjedh reformen ne drejtesi, atehere Rama hyn me me shume konfidence ne zgjedhje, por nese bie, atehere Rama do ja shtrengoi rripat fort qeverise te prodhoje rezultate, ose te pakten te ngrejne nje fushate PR qe i ben jehone te njejtet rezultate po ne kendveshtrime te disa perseritura. 

nuk u bene mbare hajdutet kesaj rradhe ? 

Cfare mungese totale koherence nga trollat kelyshe te Sales. Kane kaq vite qe e bejne fjalen e amerikes si fjale perendie e tani cohen njesoj si me enverin dhe i bejne amerikanet okupatore imperialiste. lol  Kulmi i ironise. Po e shijoj! Ku jane zhdukur? Pse nuk komentojne trollat?

Ne cdo vend te Ballkanit eshte futur nje ish drejtues ne burg per te kthyer besimin e drejtesise, pa ka vazhduar hyrja ne BE. Sala duket qe e paska te sigurt burgun. Imagjino sa me shume krime ka bere se Ramma qe nuk pranon kurrsesi ne gjykim mendimin e dikujt qe nuk e ka nen kontroll, ndersa Rama e pranon. 

Nderkohe, shqiptaret budallenj vazhdojne te shohin te huajt si zgjidhje totale te gjithckaje, a thua se ata vete jane te paster. Kam lexuar komente nga me idiotet "O Lu, plase Salen ne burg ca e zgjat me llafe si pederast". Kulmi i injorances.

Nderkohe, me budallenj akoma jane ata qe me shume u dhimbset Sala se drejtesia apo e ardhmja e vendit. Edhe pse te huajt sjellin drejtesi nje M qe te hane, se ate pjesemarrjen ne "vetting" e duan qe te perkrahin kompanite e veta ketu, jo se na duan te miren neve, 

por keta tanet edhe pse jane te bindur tashme qe e sjellin te huajt clirimin", prape duan me shume Salen se "clirimin". lol Kulmi. Sala u barazua perfundimisht me Enverin per nga idiotesia e trollave qe e ndjekin, se te pakten Enveri ishte me patriot dhe me punetor.

Trolle qe cohen e i bejne amerikanet okupatore imperialiste dhe nuk komentojne?

 

 

Në përgjigjen e PD-së thuhet se ndërkombëtarët duhet të mos kenë rol vendimmarrje në procesin e vetting-ut të gjyqtarëve, por vetëm rol vëzhguesi. Ky argument që solli reagimin e ashpër të ambasadorit u shpjegua fare thjeshtë nga Basha. Ai tha se nuk është çështje mungese besimi te partnerët ndërkombëtarë, por çështje se kush do të mbajë përgjegjësi nëse gjërat shkojnë keq. Basha tha se këtë problem ia kishte shtruar për diskutim dhe përfaqësueses amerikane. Sipas tij, një mision ndërkombëtar nuk mund të marrë kompetenca kushtetuese në vend. Nuk duket se nuk ka të drejtë Basha në këtë pikë!

“Jo se Partia Demokratike nuk ka besim te ndërkombëtarët, pasi kemi thënë që nuk ka votë pa mision ndërkombëtar monitorimi, por jo kompetenca kushtetuese. Shqetësimi ynë parimor ka një arsye të thjeshtë; nëse diçka nuk shkon mirë ose shkon shumë keq, ku ta vërë gishtin qytetari shqiptar, te Kryeministri i Finlandës”,- deklaroi Basha. smiley

Kreu i PD-së kishte dhe një përgjigje për qëndrimin e ashpër të ambasadorit amerikan në Tiranë. “Miqtë flasin hapur me njëri- tjetrin, edhe kur bien dakord dhe kur nuk bien dakord. Dhe do të vazhdojmë të flasim hapur"  tha Basha.

Ashtu eshte, Kapo. Na e kane me te futur si SHBA, si BE, si Gjermanet qe dolen dhe folen sot. Na e tha dhe Enveri por nuk e degjuam. Shyqyr qe po na i hapin prape syte Sala, Basha dhe ISIS. 

shkabe 1 min tashi ... une jam shume pro reformes si cdo njeri normal, por kete sugjerim se kuptoj te nderkombtarve ... si mund te behen pjese e procesit te huajt???? 

nga ana tjeter e kuptoj qe ata skane cfare te sugjerojne tjeter sepse PD thjesht s'do bjeri ndonjehere dakord. 

 

jps, deri tani PD e ka refuzuar reformen pikerisht me argumentin sepse nuk zbatohej vullneti i te huajve. Kane nje jete qe thone nuk e miratoj filan konsensus pa Komisionin e Venecias, pa ndermjetesim te BE, pa Kukan, pa lokal Krokodili, pa leshi e pa preshi.

Kane nje jete qe thone nuk bej gjyq pa eksperte te FBI, nuk pranoj kete po s'u hetua me eksperte nderkombetare, forcat shumekembeshe, etj, etj. Pse i kerkojne ore e minute te huajt kur u intereson, ndersa tani papritur ndryshuan mendim? Kete nuk kuptoj une.

Te huajt nuk duhej te ishin ne asnje prej te mesipermeve, dhe ne kete rast behet fjale qe te jene pjese e komisionit qe caktojne anetaret e komisionit te vettingut. Keta anetare pastaj do te vleresojne gjykatesit dhe prokuroret. Nuk me duket se kjo perfshirje eshte me ndryshe se perfshirjet e tjera per te cilat i jane lutur nje jete te tere te huajve per ndermjetesim, dhe as tani s'me duket se po gjejne konsensus pa ndermjetesim. Pse pikerisht tani ndryshuan mendim?

Po noi llaf per fotjen skeni? "Do na **** kocken po te them!" ose "O ti ** ci mban pragu ambasades ati Lu-se" ose " Do te ti shtrydh ato qe ti mbaj ne sirtar"

Meta e beri gjyqin e tij dhe doli i pafajshem, Sala ma Lulin nuk pranuan te gjykohen, nuk pranuan as prokurorin to hetonte kur i kishin ne dore dhe sot i bihen kokes me grushta.

Tani te han nje te madh. Kjo pavaresia eshte iluzion, neqoftese se vertet kane shqetsime me vetingun nga Amerika e BE ti bejne thirrje popullit ti votoje vitin tjeter e te kthejne vetingun ne doren e tyre.

Like floriri e kaloi testin e shurres (ne mungese te acidit nitrik) te gjykatave shqiptare, 24k safi eshte!!!

Ne cdo vend te Ballkanit eshte futur nje ish drejtues ne burg per te kthyer besimin e drejtesise, 

po nuk u denuan krimet 50 vjecare te komunizmit nuk do te kete kure pace...... sepse Nexhua u denu per cave dhe Ramizi dha shpyrt ne spital i rethum nga infermjere me tufa me lule 

kapo, as pace, as tasqebap nuk do kete pa bere burg sala bashke me komunistet e tjere si vetja qe kane djegur dhe varferuar shqiperine per rehatine e tyre. Nexhmija e ramizi bene te pakten pakj burg. Po Sala, komunisti i fundit? Duket qe i ka ardhur ora, ndaj po rikthehet tek politika e vjeter qe i ben amerikanet okupatore imperialiste qe na fusin drejtesi te korruptuar qe kap pushtetin, e qe vetem sala e ben drejtesine te paster, si fanar ndricues per perendimin.

ku perfundoi republika e Shqiperise nga nje zhgarravites, turp per ato qe i dhane voten ketij hajduti qe ka nxjerre Shqiperine ne shitje

PS. Tani e ka radhen Meta

 

hahahahahahahahahahhhah kokemodhi, kryehajduti i Shqiperise. Edhe ky i doli me ne fund hapur kunder reformes dhe amerikoneve dhe BE-se. Ujku qimen e nderon por zakonin se haron. E perfytyroj duke luajtur tavell me saliun ne kaush. 

Lind pyetja pse po qeveris i dashuri i zemres tende me kete kryehajdut? Dhe pse vetem Sala me Meten ne kaush dhe jo Rama? Ndoshta pse ka 200 milione euro offshore sipas OSBE dhe jo 90 mil apo ku ta di une sa. Cili eshte kriteri juaj prej tufe delesh qe te klasifikohet Rama si hajdut dhe shpellar qe ka vertetuar qe eshte smiley

hahahahahahahahahah, ju a ka taposur vrimen e bythes Amerika dhe tani ju ngelet qe mutin ta nxirni nga goja! Prit kur te filloni ti krifni bishtin rusit tani, kriminela!

Ca bohet kshu mor burre , teteqind leke kilja e domoteve ne Korrik ?  Po i persekutum ngele smiley

Mos rrej kot, se si veteran ne lufte kundra Saliut i kap dhe me shtateqind. Vec duhet firma e Saliut ne vertetim. smiley

Meta, Berisha dhe Basha jane hujdute dhe nuk kane si ti duan reformen ne drejtesi. 100 here me mire ta cojne ne referendum ku kalon me 90% te votave te popullit. Ne burg e kane vendin kjo rrace e poshter.

Te gjithe delet blegerijne me nje ze "Meta, Berisha dhe Basha jane hujdute" ndersa Rama i virgjer dhe ta cojme ne referendum te votoje populli. Popullit ia keni bere mendjen dhalle me togfjaleshin "reforma ne drejtesi" dhe "fajin e ka opozita" dhe askush nuk e di cfare permban kjo e ashtuquajtur reforme. Vetem para nje jave u konfirmua qe i virgjeri Rama kishte paguar 80mij usd per te bere nje foto me Obamen per delet e tij dhe prape nuk qenka i korruptuar. Mjere ne per delet qe na kane rene per pjese ti durojme

 

Jane imperialiste maskarenj mer po ke te drejte ti. Edhe Enveri na doli borxhit e na tha por neve hic ne, donim Ameriken. Shyqyr qe po na hap syte Sala dhe ISIS per Ameriken o ti bravekido qe do me shume Berishen se kalamajt e tuj, ne ate nivel derdimenlleku je.

Veri veshin, as me referendum thote, ja keni bere popullit mendjen dhalle smiley

Rama eshte i vetmi qe eshte gati ta votoje reformen. Juve qe sja u mban bytha rrini shani si bucet armikun Amerikan dhe Europian qe po i mer pavarasine ketij vendi te denje per nje vend te dores se trete ne Afrike. Po ju kuputoj mire ju demokrateve ish koministe-socialiste. E keni merak se mos vijne prokurore dhe gjykates te rinj qe do ju konfiskojne milionat e Gerdecit. 

kur ke nje plak merda per KM domosdo qe do fitoje dhe zhgarravitsi, pse habitesh 

E ere Zeqo, e pe ca dobiçi KM?

Ua la gjithe punen "nderkombetareve" ne kurriz, vete rri ne zyre, çeplendiset me zhgarravina!!

Per delet e Rames, ky eshte respekti i bobit Rama per kushtetuten e Shqiperise:

 

Vendimet e Gjykatës Kushtetuese

Ligji per sigurimet per avokatet

Vendimi i datës 3.3.2016 “Ligji i Procedurave Tatimore”.

Vendimi nr. 9, datë 26.2.2016, “Ndryshimet në Kodin Penal”.

Vendimi nr. 43, datë 26.6.2015, “Byroja Kombëtare e Hetimit”.

Vendimi nr. 30, datë 16.5.2015, Komisioni për “Serverin e Tatimeve”.

Vendimi nr. 57, datë 23.7.2015, Komisioni për “Drogën me avion”.

Vendimi nr. 38, datë 12.6.2015, Komisioni për “Rekrutimet në Administratë”.

Vendimi nr. 64, datë 23.9.2015, Kompetencat e Presidentit.

Vendimi nr. 5, datë 05.2.2014, Statusi i Nëpunësit Civil.

Vendimi nr. 57, datë 5.12.2014, regjistrimi i numrave IMEI.

Vendimi nr. 25, datë 28.4.2014 për Kompetencat e INUK.

Shfuqizimi i ndryshimeve të ligjit nr. 101/2014 për KLD.

Vendimi nr. 7, datë 24.2.2016, për rastin “Kokëdhima”.

dhe te tjera ne shqyrtim

vazhdojne komunistenveristet me avazin sllav. ne 1946 marshalli Tito mik i shqiptarve , titujt e gazetave komuniste, vazhdon me tej, bashkimi sovjetik dielli i syve tane , populli vella kinez, sot presidenti amerikan bekon reformen. 

kur do rrijne drejte keto komunistenveristet, si paskan qene pa shtylle kurrizore .

ky provokim tregon se legena jane socialistet, kelyshat e enveristeve.

nje analize e trashe, mjafton te tregoje se amerikanet e be, kane gjithmone forcen politike e ekonomike te vendosin ato figura qe duan ato, pa qene e nevojshme haptas. 

nderhyrja e nje force te jashtme ka efekte negative, personi i zgjedhur nga te huajt mbete nje figure fituese.

shembull , ne zgjedhjen e kryetarit te GJL , po nuk fitoi i zgjedhuri i te huajve, si do reagohet, mosrespekt per perendimin , apo gabim ne zgjedhje personi.

nuk e gjej ne asnje artikull, po mendoj se mbeshtetja e perendimit per reformen ka si qellim daljen e juristeve si kaste me vete, jo e lidhur me politiken, e varur nga politika, duhet te jete politika e varur nga drejtesia. 

veshtire te realizohet , mungese personeli te kualifikuar.

basha duket se po kerkon te krijoje nje shoqeri europiane, ku secili pushtet mbron interesat e tija, e jo politika femijve te bllokut te sjellin demokracine me nje gisht.

basha duket se po kerkon te krijoje nje shoqeri europiane, ku secili pushtet mbron interesat e tija, e jo politika femijve te bllokut te sjellin demokracine me nje gisht.

 

smiley

Si thu ti, i beso vertet karlliqet qe shtyp lelka l?

amerikanet vetem njoni i ka refuzu der tashti, i tha po pastaj jo per misionin paqedashes te cmontimit te armeve kimike.

 

Reforma do kaloje ashtu sic e ka propozu basha dhe njuland dhe sic e deshirojne shqiptaret

Ke ra ngusht Gono, ste vej faj. Po ke dhe opsion tjeter; vari berishen bashes them.

 

Bame.... Me shpatulla mes mutit, ashtu mas murit, shife si thote:

http://www.balkanweb.com/site/rama-nje-p...

se kujtove ti Bame se e shpika une ate me lart smiley

pike per pike...si te thote basha dhe si te thone amerikanet. smiley

Ej o Agron si tha Rama shkruani c'te doni e po jua miratuan BE dhe SHBA do ta miratoj dhe une? Si ishte kjo keshtu mo ju la si moot ne shi as gek as mek basha e berisha tani. Jo te futur qe ju ka bere me kete por jua ka rrasur thelle ne fyt e s'po beni dot ze hahahahahaha po rrini si turiqeere si kete here vec per zgjedhje eshte shkaperdhyer berisha. e pane robt se kush ka frike nga drejtsia hahahaha keshtu eshte kur nuk iken nga politika sa je ne kohe por zhyt gjithe partine ne varrin tend komunist

Ekuptoni sa keq po tall trapin Rama me ju dhe sa loqe keni dal para botes. Si tha ai deputeti gjerman, Basha as vet se di cpo ben. Po zaten kur ke 17 akuza per vjedhje akoma mbi shpine e pyet mire bythen. 

Po keta amerikanet kot fare. S'kane fuqi me Berishen e ne prisnim 40 vjet te rrezonin E Hoxhen smiley

Duket sikur rama o tu tall sufren me paranojen e Bashe Berishes dhe lsi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).