Unë nuk votova në zgjedhjet e fundit presidenciale, por kësaj here u sigurova që të regjistrohesha dhe pres pas ca kohësh fletëvotimin në postë. Me zemër do kisha votuar për senatorin Sanders, megjithatë ai tren iku tani. Është Hillary Clinton vs. Donald Trump. Partia Republikane qe boll e përçarë deri sa e zgjodhi si me pahir për kandidat Donald Trumpin, por edhe Demokratët në Philly endè duan Bernien. Gjithësesi, mendoj, 90% e mbështetësve të senatorit Sanders do kthehen kah ajo, e para kandidate grua në historinë e Shteteve të Bashkuara. Por kë mbështesin shqiptarët e Amerikës? Tashmë janë qindra mijëra që votojnë si qytetarë amerikanë, dhe nëse viti 2000 mund të merret si shembull, çdo votë (and every hanging chad) ka vlerë.

253 Komente

nga halli, por clinton. too much at stake me trump.

Patjetër Hillary.

Bernie Sanders më duket shumë radikal në ide por tepër plak për ta çuar vendin aty ku mendon se mund ta çojë.

Donald Trump nuk ka nevojë për koment.

Ju njoftoj se Sanders nuk eshte ne gare per president.

Faleminderit për njoftimin.

Trump!!!

smiley

that a gurl!

Votat tona jane per Frontin !!!

Perseritja osht nona e dijes ( jo e Dudijes ku te shko menia ty) ... me qe s'kishte teme votimesh ne mjes 

“I know you’re ‘Bernie or Bust’ , but the results are in : Bust won. We don’t have time for this.

“We’re on the cusp of electing a racist demagogue, and that never ends well. I don’t know which class you ditched to go to those Bernie rallies, but I have a feeling it was history.”
- Seth Meyers.

Mr. Trump.

Ai eshte zgjidhja e duhur per Ameriken. Dhe megjithese se e gjithe media eshte kunder tij ai do te fitoje ne nentor. Hillary eshte fiasko dhe me dy fytyra, gjithe retorika e saj me votoni mua se jam femer lol. Edhe DNC leaks treguar se zgjidhjet ne kampin demokrat ishin rigged, ku gjithe partia punonte per Hillary. 

Trump eshte njeriu qe i duhet Amerikes ne keto momente.

A new report from the New York Times Magazine goes behind the scenes of the VP selection process and claims that Trump's first choice was his former rival, Ohio  Gov. John Kasich. Perhaps more interestingly, the report sheds light on the unprecedented level of power Trump plans to delegate to his vice president if elected. According to the Times, Trump's son, Donald Trump Jr., was responsible for vetting the potential candidates. Here's a scene from one conservation he had with a Kasich adviser.

Did he have any interest in being the most powerful vice president in history?

When Kasich’s adviser asked how this would be the case, Donald Jr. explained that his father’s vice president would be in charge of domestic and foreign policy.

Then what, the adviser asked, would Trump be in charge of?

"Making America great again" was the casual reply.

 This means that Trump doesn't plan on doing much governing at all. It may also reveal that he actually agrees with Hillary Clinton's claim that he is temperamentally unfit to become president of the United States. As for Kasich, he declined the offer and isn't even showing up to the Republican convention that's taking place in his home state.

Trump eshte njeriu qe i duhet planetit MOON ne keto momente. Se domestic and foreign policy ia ka dorezu Penc-it.  smiley

Pjero, me thuj po pate nevoje per perkthim. This is straight from the Sarah Palin book : Making America Great Again and again and again .... smiley

Fakti qe Bernie endorsed Hillary candidature, mjafton.

Bernie Sanders will make it clear that Hillary Clinton is by far superior to Donald Trump on every major issue from economics and health care to education and the environment,” Briggs wrote. “Sanders will stress that the most progressive platform in Democratic Party history includes agreements he reached with Clinton to dramatically expand health care access and to make public colleges tuition-free for students from families with annual incomes up to $125,000 a year.”

 

According to Briggs, Sanders “also plans to rip into Trump for siding with the Koch brothers and echoing fossil fuel industry claims that climate change is a hoax despite the virtually unanimous scientific consensus that the warming planet is causing devastating harm.”

 

The self-described Democratic socialist will also call on his supporters to continue the “revolution” his campaign started.

“Together,” Sanders is planning to say in his speech, “we continue the fight to create a government which represents all of us, and not just the 1 percent — a government based on the principles of economic, social, racial and environmental justice.”

 For Hillary, on behalf of Bernie atehere, kunder Trump

Une per vete do i fus i dopio para se te shkoj te hedh voten te ambasada. Edhe dopion te ambasada dmth se jashte na meruan. 

Ti po ta kesh me plan, hajt me fund. Po une them s'ka nevoje. Sa te te vije ne mend imazhi trump per president, shkon vete vota ke kjo tjetra.... Ja shife Fiqo qysh tani u katandis flet si Ilia Tole. 

Ju kontraktoret keni te miren se kur merzitet puna, heret a vone aty e keni tjetren per ta nderruar.

Xhulia vrite friken. Ne e kuptojm qi do votosh per z.Trump The Great Spirit, por nuk e thua dot me ze te larte se te strejotipizojn komshijte.

Orange is the new black. smiley

Per Clinton,por me shume pishman.

Per asnje.

Per xeben e Billit .

Mendoj se shumica e shqiptarve atje, do votoje Klinton, per arsyet qe dihen. 

Per Ivanken. 

Ivanka eshte e martuar.

Shiko Tiffany Trump se ajo eshte si yll.

Ok po shikoj nje here njeren, nje here tjetren. smiley 

"Vhen zey go high, veee go low..." !

-Sincerely Melania Dump.

ha ha ha 

Donald Trump!

Pse duhet te votoj per Hillarin? Ajo e qelbi me politiken e jashtme tani do te qelbi edhe presidencen?!?!?!?!

Me thoni disa nga arritjet e Hillarit me fakte dhe pastaj flasim....

arritja me madhe e Hillary ishte ARAB SPRING....

pranverosuni or arabe ju tha Hillary...

Shiko sa mire po vene gjerat tani...

E shof e shof... vaj fare....

Le te votojne per ke te duan... vetem se ai qe do ta votojne duhet te MAKE AMERICA GREAT AGAIN!

Progresi teknologjik po behet gjithnje me I shpejte e Me I nderlikuar e nuk po iu jep mundesi punetorise te pershtatet ne kohe e te perfitoje prej tij.pavaresisht prej premtineve te trumpit rrota e historise nuk kthehet prapa .

Donald Trump invites Russia to hack Hillary Clinton's emails .

Iu lutem i thoni sa te modhe e doni Ameriken se ia u bo Donaldi mu ke pragu deres ... He'll fix it !

C'ia u bere mire

po pra, media e pavuar e leshit.

tweet i trumpit:

If Russia or any other country or person has Hillary Clinton's 33,000 illegally deleted emails, perhaps they should share them with the FBI!

https://twitter.com/realDonaldTrump/stat...

Po mir ka thone.

Mir 30.000 emailet e serverit te tatimeve, po ku shkun 80.000 usd a na ndihmojn dot me gjet ?

Jo ku shkun, po nga erdhen? smiley

 

Po jo mer mos hapni kshu thashethemesh, i futet fryken e humi konventen, boj hesap i kapi Luli e Likja Majkon.

Majkos do ja gjeje rusi pallton smiley

 

Majko o tu iu lut Lulit e Likes. Amon cuna mos i qisni selfet, nuk o shaka ej, me morret ne qafe.smiley

Xhorxh Vashingtoni paska pas nane Marie Balen prej Peje t'Kosoves.Billi, bile, pranej dhe ju kishte ra Serbve. smiley

Nejse;familjes Klinton u detyrohna dhe ja ku kemi rastin me aq sa kemi n'dore me u'a shperbly. Sidoqe te jene bindjet,sidoqe te jene preferencat,madje dhe nese kane intresa te caktume,shqiptaret e kane me detyrim-percaktim me votu per klintonet.

Kur te kesh te drejte votimi ne USA voto per Kllintonet smiley

Ti zotni nuk na e percakton dot neve te votojme per zhele te tilla me shume fytyra...

Si u tha Ismail bej ushtareve te filmi:e kisha fjalen per at shqiptare dhe bir shqiptari dhe jo per ata ameriqene qe e kane ba gjakun uje. smiley

Po flet per zgjedhjet Amerikane apo Shqiptare or Koqevarur kosovar.....?

Vota jote nuk u llogaritka,s'ja vlen. Vrej punen.

O klysh kurve! Po na thuaj kush je e ta tregojme shume shpejt se ku t'i varim koqet. O bytheqir interneti flit me emer kur te shash shqiptaret. Ja une me emer e mbiemer po te them qe je nje kurvice.

Ti qenke koqe tredhur mor tutkun...

Hmm "koqevarur" ... me siguri behet fjale per koqe te medhaja ... normal qe nje simpatizant i Trump e ka mendjen te koqet edhe kur behet fjale per votime te rendesishme. 

Demokracia dhe interneti ua dhan te drejten edhe debilave pjeter

Po nga i gjeni keto legjenda per George Washingtonin more aman? Lexo ketu per Marie Balen: 

"Mary Ball was born in 1708 in Lively, Virginia in Lancaster County. She was the only child of Col Joseph Ball and his second wife, Mary Montague. She was of three quarters English and one quarter Dutch descent.[1] Fatherless at three and orphaned at twelve, Mary Ball was placed under the guardianship of George Eskridge, a lawyer, in accordance with the terms of her mother's will, for whom her son George Washington, was named, consistent with the naming conventions at the time."

Serbet do votojne ne mase Trump. U lodhem duke perserit veten.

Se harrova, vota per Trump eshte kartele psikiatriku.

Te beri hasha emigranti!

shqiptrarët do votojne ate Hajrien.

ne amerikont do zgjedhim z.Trump The Great Spirit.

Fiqo, une e di qe pas VQ ti mba Artin e Matrapazllekut, po desha me te thene qe as ate se kish shkrujt vete.

Bamke, sapo me lajmeroi sateliti se ke permen VQ smiley Nga ç'ven po shkruan, se je bo si Kiu Fiu smiley

Nuk e di Pjer, 12 ore mbledhje sot. Sikur te mos mjaftonte, keta ta mbushnin me JW sikur te ish caj. Si perfundim aq e kane takatin, nja 2 dopio. Me duket se kam hyren ne dhomen e gabuar, ne mos qofsha fare ne hotelin e gabuar.

Kush keta Bamke? Nga po shkruan? 

t'paska mor molli per i cik diktature?

Per cik Salillek mbase. Po une e di qe Fiqua do votoje per Billin ne fund te fundit.

Jo sme ka marr malli per diktaturen, takohemi perdite smiley

Per naj kokerr leku po vallahi, nuk them se jo

iFiqo te nominojm kryeneciator. Kapu ke niveli i Bilalit. E mos i thuj kte muhabetin e Pjetrit se na bi pazari.

ska nevoje. Kryenegocjatorin tone e nominon z. Trump The Great Spirit.

Mos u tall o Fiqo se jane muhabete me zarar keto. Lexojne debilat e kujtojne se mund te votohet me verte per ate gomarin e Rusise. 

p.s. sa për qartësi, flasim për shqiptarët, jo për shqiprarët. nuk e di cilët janë ata që u ka rënë shqipja dhe ku ka rënë ajo e shkretë smiley

per kuriozitet, ne nje institucion shteteror sot pashe sign: albanian/kosovar language per shqipen. 

“Her running mate Tim Kaine, who by the way did a terrible job in New Jersey as a Governor — first act he did in New Jersey was ask for a $4 billion tax increase and he was not very popular in New Jersey and he still isn’t,”

- Mister Dump, today in Florida.

... e vetmja hollesi e vogel qe i shpetoji atij qe do e boj Mutin shume te modh again, osht se Tim Kane ka qene governator of Virginia. Dhe nga puna e "keqe" qe boni ata e zgjodhen ne US Senate. Your future president ... who's building a wall.

Saranda do votoje Hillary Clinton per president smiley meqe i ka cuar edhe nje bust.....Sa debila qe jane mor aman smiley Sa te deshperuar duhet te jene drejtuesit lokale qe kane bere nje veprim te tille......

Cfare kontributi ka dhene Hillary ne Sarande apo Shqiperi qe duhet ti ndertojne nje bust?!?!!? Nje Zot e di......

...

Bo, bo me fitu spikopati, hajde te gjej brime ku te futet pastaj Ed Rama. Keshtu qe me mire me votu per gruan e Bill Clintonit, njeriut qe shpetoi KOsoven nga genocidi serb. 

Me kaq sa marrim vesh ne nga fshati po ky Trump duket tip aventurieri e demagog ka per te mbledhur rreth vetes oportunista e do ja fusin si kau peles. gjithsesi ky votim kete here le shume per te desheruar, keta kandidate nuk perfaqsojne ameriken.

Fitorja e vertete e ketyre zgjedhjeve do të ishte lindja, pas tyre, e nje force të trete politike në SHBA

Keto zgjedhjet ne Amerike jane pak a shume si votimi ne Britani per te ndenjur ne BE ose jo.  U shkul tufa e injoranteve dhe raciste nga skuthat me te erreta te shoqerise dhe votuan ne mase jo. Ishte ironike dhe e pabesueshme te degjoje dhe shihje sesi brezat e dyte te emigranteve votonin kunder emigranteve te rinj, ne shume raste edhe vete Polake te ardhur para 5-6 viteve dilnin ne tv dhe qaheshin kunder emigranteve. Nje cmenduri totale qe u shfrytezua nga sharlatanet politikane dhe sot nuk dine ku kane koken.

Trump jo vetem qe eshte injorant por edhe i rrezikshem. Gabimi me i madh i Klinton do jet ta injoroj apo tu bie daulleve per multikulturizem.. Njerez si Trump e duan perplasjen perballe e te forte, Bernie Sander ju del hakut. Mendoj se keto zgjedhje do ti vendos Bernie Sanders, pa te Klinton eshte shume e dobet. Problemi eshte sa "redneck" jane ende gjalle ne amerike dhe sa gati jane per nje beteje.

Sa per shqiptaret qesharake e trushplare qe duan Trump president se kane frike nga myslymani i lagjes se mos ju perdhunon gruan apo vajzen nuk ja vlen as te marresh mundimin ti pyesesh...

kur sju pytën ne Angli liqeno, ça te bon te mendosh se do ju pysin ne ju es of ej smiley

me menu duhet te kesh tru fillimisht. 

Liqeni: Ka te beje me luften per resurset ne Britani. Kush nuk do nje jete te mire ne ate vend, te gjithe e duan. Normale, po u bene shume polake do kete konkurence per vendin e punes, qerate etj. Polaku nuk do polakun pastaj. Ai vend eshte mbushur me polake. Me erdhi pak per te qeshur kur britaniket filluan te ankoheshin direkt pas Brexit per numrin e madh te polakeve. Polonia u lavderua para ca muajsh kur beri rezistence kunder azilanteve arabe, nuk pranoi kuotat qe vuri Merkeli, po nga njera ane harrojne qe jane bere ne Europe per vete si puna atyre buburrecave qe i gjen kudo. Nuk ka vend ne perendim qe nuk eshte mbushur nga polaket. Hipokrizi i thone kesaj.

Republikanet nuk jane racista. Republikanet jane ajo pjese e domosdoshme e endrres amerikane qe vlereson me teper lirine sesa barazine (nderkohe qe e kerkon kete te dyten jo si barazi perpara dollarit, por si barazi perpara ligjit).

Ne keto zgjedhje republikanet kane vendosur t'i dalin zot atyre problemeve te forta te vendit qe askush nuk u del me per zot. Kjo do jete e dhimbshme, por do jete e drejte. Tek Trumpi ata kane gjet armen e tyre per qellimet e tyre, ndaj qofte si te doje Trumpi ai tani ka dale si kryerepublikan dhe do beje ate qe duan republikanet.

*me 'republikane' nuk duhen pas parasysh ne rradhe te pare punditet e senatoret e famshem perkates, por baza e votuesve te djathte ne Amerike -- ato 15 milion votat qe habiten boten ne primaries. Ata dhe shume te tjere bashke do ta shpallin z. Trump president te SHBA.

 

Republikanet jane partia e Linkolnit qe hoqi skllaverine e boni Ameriken, lale.

KKK ka qene historikisht me demokratet, tashti vone jon prish.

Mund te kishte fitu pa problem dhe me kandidat normal, se Trumpit s'i dihet ... si i del bastoni.

Eshte i frikshem. I paperballueshem, ne terma normale njerezore. Eshte si puna iriqit qe ti e shef papritur ne mes te asfaltit duke u ngjit neper male, ndalon makinen ne ane te rruges dhe nisesh ta kapesh, si pune kurioziteti. Iriqi ekziston vetem per nje qellim: te shpoje me gjembat e tij!

Tough times call for tough measures. E lashte sa bota, si situate.

Mos u genje nga propaganda. S'ka nevoje Amerika as per tough measures se s'oshte me nei tough times. Amerika nuk duhet t'i ndahet shpikjes, iphone17 e ma superfuqi. Se po boni Kina iphone27 perpara, u 10 sporti me ose pa Trump. Ky i funit ka te drejte ne ca gjona, si psh marrveshjet tregtare. Meqe ra llafi i Kines, firmat amarikone po lejne breket atje, ua qerri kinezi shpikjet. Po te tjerat i ka traplliqe, do myll ket e do i vej der asaj. Po s'vazhdoje te vi truni i Kines e Indise, morri fun Amerika, qe njofim.

... Republikanet nuk jane racista ... smiley smileysmileysmiley

http://media.boingboing.net/wp-content/u...

Laura Ingraham at the GOP convention a week ago ... at that particular moment when she wanted to salute all her Nazi friends but... oops, just remembered that the bitch was live on national TV. Raciste much ?

Republikanet ndersa si shtrese perfitojne me shume se te gjithe nga qeveria duke filluar qe nga kontratat e ushtrise e deri zbulimet shkencore te sponsorizuara nga qeveria te cilat korporatat I shfrytezojne per fitime ne sektorin civil qahen dite e nate se si qeveria u kufizon lirine.

Nuk ka faj Shkaba ndonjehere.Kur do me u heq edhe bytha e shqipos emigrant si "redneck" e me votu per Trapin,mikun e Putinit,e jo per grun e njeriut te cilit shqiptaret duhet t'i jene mirenjohes per tere jeten, e qe dukshem eshte e keqja me e vogel jo vetem per Ameriken,po edhe per boten.

Lol!

Ka pas qene nje tip ketu qe bente be per koke te trumpit smiley

Believe it or not Trump will be our next president. 1qind here me mire Trump  se Killary. 

Ta gezoni!Se mos pendohesh dhe vjen e qan ne supin tim me vone.Megjithate une zemren dhe shpatullat i kam te gjera,do t'i kthej ne nje strehe te ngrohte per deshperimin dhe ngushellimin tendsmiley

Mba fjalen ok?! smiley

Edhe nga varri si Kontandini do cohem e besen nuk do ta shkel,do vij vete ne Amerike te te gjej.Ti vetem me ndihmo per vizen,se ne kohen e Konstandinit nuk kishte viza.

Deal. smiley

Si ta mbushi mendjen?

Wall Street ke parapelqen nga dy kandidatet?

Sapo foli Bloomberg tek #DNC. U be e qarte me ke eshte Wall Street. Nuk ka shance Daut Trampolina. 

atehere duhet votuar kunder kandidatit qe perkrahet nga Wall Street

te fitoi kush te doi mua as me ndreqe as me prishet gje. cifuten nuk do zgjedhin amerikanet president nuk ma ha mendja. 

Nje emigrant nga Skocia/Gjermania, me gruan qe s'di anglisht mire, kandidon duke premtuar se do te frenoje "te huajt", jo vetem islamiket, por edhe meksikanet, qe, rastesisht, jane vendalinj ne ate kontinent qe prej mijera vitesh. lol

Po te vizatosh nje timeline, nje vije per kohen qe kane ne ate kontinent meksikanet lekurekuq/kaf, (ata qe duken me te pare qe jane aliene), vija mund te dale sa 25 centimetra gjatesi e ekranit. Vija kohore e ekzistences se emigranteve/pushtueseve europiane qe sot u thone ketyre "o te huaj", s'do te ishte as 3 milimetra ne krahasim. 

Dhe sigurisht qe thone "lere historine. kemi kufij te tjere sot, e shkuara eshte e harruar". Per emigrantet europiane te Amerikes, e shkuara eshte "e harruar" vetem kur kujton genocidin me te madh ne historine e njerezimit, ndaj vendasve, dhe skllaverine. Por francezeve nuk pushojne se permenduri qe i kane shpetuar nga gjermanet. Fishekzjarret me 4 korrik i duan. 

Dhe sigurisht qe marrin vota, sepse, realisht, te paret qe emigrojne jane njerezit me probleme, pastaj njerezit normale. Qofte probleme reputacioni, kriminele. Qofte ata qe jane aq ne nevoje sa duken pis dhe shemtuar, ndaj, pritet qe te ngjallin me shpejt neveri ndaj atyre qe jane mire.

Problemi eshte se nuk shkon kur e thone emigrantet e Amerikes se verut kete, te cilet kane bere te njejten gje. Kjo eshte qesharakja. Nese shtetet europiane duken hipokrite kur ankohen per emigrantet, ngaqe vete u kane shkuar ne shtepi te paret, amerikanet duken thjesht qesharake sepse jane vete "dava emigrantesh".

Kjo eshte arsyeja qe nje qesharak si Trump ka pas vetes vetem emigrantet qe nuk kane c'te ofrojne, ata qe jane deshtake e qe nuk kane arritur ne jete me shume se te jetojne ne nje lagje me te sapoardhurit nga Meksika, kur duhet te lene femijet ne nje klase me te atyre qe supozohet te lajne hale.

Keta, ose ata qe nuk kane c'te ofrojne, ndaj e vetmja forme integrimi eshte te shajne emigrantet. Sado te 10re, keta krenoheshin me faktin qe ishin amerikane, me lart. Por kur realiteti u ben te qarte qe nuk jane me lart se halelaresit, ndihen se ua kane fajin ata qe i sjellin. lol

Keta I kane demshperblyer e u kane kerkuar falje indianeve.po juve iu keni kerkuar falje viktimave te komunizmit ?

Mua nuk me duket normal argumentimi i disa shqiptareve qe "te votojme Hillarine, per cfare ka bere Billi gjate luftes se Kosoves". Ajo eshte histori e se shkuares, dhe ne shume raste te dyve u eshte shprehur mirenjohja per ndikimin direkt qe pati Amerika ne rrjedhen e konfliktit. Sa per kundershembull, Curcilli e drejtoi Britanine drejt suksesit ne L2B por humbi menjehere ne zgjedhjet e para pas-lufte, me shpjegimin qe ai ishte lider i mire ne kohe lufte por jo paqeje. Shqiptaro-amerikanet duhet te shohin se cfare ofron Hillari si Hillari, sepse ndryshe do te kalonin ne shperdorim vote.  

e pra mo, u bo bytha e shqiptareve te shperdorojne voten. Futi nje Trup, kodin berthamor Trapit ne dore, cik buke e djathe e cqt

Stalker, une nuk mbajta anen e Trampit, por me beri pershtypje vetem ky lloj mendimi.

Une akoma s'mund ta kuptoj se si nje njeri i tille ka arritur aq larg ne kete gare, por ky mund te jete dhe celesi i suksesit per demokratet, qe kane perballe nje kokerr smiley

ishte ironi

Drejte, por ne raport me shqiptaret dhe gjendjen e tyre ne ballkan, Hillary do te mbaje te njejtin qendrim qe eshte mbajtur gjer tani. Ndersa Trump jo, dhe e ka shprehur qarte kete. Atehere? 

Trump si fillim do zbythe Ramen me Sorosin

pastaj Kosoven, e keshtu me rradhe smiley

Eshte senati qe vendos, politika e jashtme nuk ndryshon.

ah ok, dmth as Ramen.
Faleminderit senat

e mo mire, si te thuash ti.smiley

Ca keni me kete Sorosin mor aman

OBama po ti pse e mban kete flamur, apo je agjent i Cia-s?

ik o ballçekano nuk i di ca gjera.

Po eshte ne rregull Trumpi qe kerkon ndihmen e rusise per gjetjen e e-mailve te hunbur te Hillarit. ky do kete skopiuar si gome saureli do futet ne qorrsokak dynjaja, se di pse me kujton pak Berluskonin qemotit qe pasi demagogjia spiu me uje e hoqen me ceremoni e bente si i semure per te shtyre seancen gjyqesore.

Thjesht pergjigja : Trump ne SHBA mer votat e Saliut..duken anti-komunistet,nuk te zhgenjejne kurre smiley! "Kam mendimin tim une"..i ka kapitalizmi keto!!

ne pollin e fundit te cnn trumpi eshte siper.

cnn tashti e tutje do filloje ti beje pollet mbrapsh smiley

Akoma nuk e kam kuptuar se si mundet dikush te votoje per nje sharlatan si Tramp, i cili eshte i gatshem te thote gjithcka e te marre cdo lloj pozicioni mjafton ti fitoje pike ne sondazhe, dhe i cili po nxjerr ne siperfaqe krejt llumin e shoqerise amerikane.

Por me hyn frika se edhe mund ta marre idjoti, me pasoja kushedi sa te mbrapshta, megjithese sistemi amerikan i qeverisjes eshte boll robust dhe shpresoj se mund te zbuse e thithe edhe traplliqe te tipit te president Tramp.

Vota ime do kish qene per Sanders, edhe pse do me dridhej dora te votoja per nje cifut smiley, e si opsion i dyte Hillary. 

Hyrja qe iu be Obames mbreme ne kongres ishte shume prekese, me beri ta vleresoj me shume rolin e tij, megjithe gabimet apo dobesite qe ka treguar.

U preke mer? Awww. Keto Jane pasojat e Obames, worst president qe Ka pas USA. Nashti ta gezoc Trumpin.

Sigurisht qe pelqimi eshte subjektiv dhe personal. Per ty pse ka qene Obama me i keqi fare? Ngaqe eshte gjysem i zi? Njeri ne GQ thote te kunderten. Dhe pse paska qene Obama me i keqi, ti do flesh me mullixhine?

Google it, y Obama is the worst president of USA history, ti thote arsyet nje tjeter, ose shume Te Tjere. Se pertoj me ti thene t'gjitha. Po nje nga ndryshimet qe urrej n'kulm eshte ajo Bamacare mandatory crap. It affects my pocket. Like 1000$ a month dhe covers shit,

Kush ti bo taksat? Ata H&R sti thone te gjitha.smiley

 It affects my pocket.

No it doesn't! STFU! 

Para se te vjellesh budalliqe ne ajer, meso te krijosh opinion tend dhe mos shiko cfare thote google. Ne keto 12-16 vjet, c'fare po funksiononte per ty qe papritmas to prish pasi erdhi Obama? Ja ke idene se c'fare eshte statistika? Shif numrat njehere si papunesia, ekonomia, stock market edhe healthcare. A e kupton ti pyke se sa e rendesishme eshte fakti qe Obama i detyroi siguracionet shendetsore qe te MOS te te refuzonin nese kishe semundje ekzistente??? Apo qe te rinjte qe s'jane ngritur ne kembe akoma te mund te qendrojne nen ombrellen e prinderve per siguracion shendetsor? 

S'do Obamacare? Amerika ka mijera kompani ne te gjitha sektoret te cilat ofrojne mbulim shendetsor ... s'gjen don pune? Ik mbaro nje shkolle, ndryshe as Trump as Obama as Omuti nuk ben per ty.

ti jps, pse kaq nevrik i shqetesuar se brendshmi, ca t'mundon? meso more te flasesh me femrat, c'eshte kjo gjuhe. apo je ekspert e te lejohet me fol idhet.

Do te dridhej dora? Ah ti je...

Ne USA tani? S'po te ze b... vend

E paske hunden si qen tartufesh. Gjynah qe svjen ketej. Rrezik as pelegrinazh sdo kesh bere ndonjehere. Apo qefi ta ka po bytha sta mba? 

armir , kush eshte çifut aty, qe permende, Sanders smiley  po ç'jane keto budalliqe biri im, vetem aziatiket, arabet i kujtojne te gjithe te pasurit dhe figurat politike si çifute. 

Pjer, ti mund te njohesh pecogroset ne Evrope por jo te Amerikes barbare.

Sanders osht cifut Pjero ... po se kush nga keto bythzgjutit tha ketu, i dite, qe edhe Hillary osht ... not true ( not that there's anything wrong with that).

Obama ishte president I mire .megjithe sulmet e pareshtura ,dhe disrespect I pa precedents ndaj tij per shkak te ngjyres se lekures ai e ruajti fisnikerine e nuk ra ne nivelin e sulmuesve te tij.ne pulitiken e jashtme ruajti maturine duke mos cuar kalamajte e botes ne luftera te panevojshme .

Ka qene si bari i mire per tere ate popull, ardhur mu ne piken me te ulet te ekonomise dhe luftes atehere (2008). E mori vendin e bere shoshe dhe e normalizoi pak nga pak. Respekte!

Por mendoj se koha e tij ka mbaruar dhe se tani, me zhvillimet ne Amerike dhe ne bote, ai po vozit per inerci. Nuk ka me kuptim te vazhdohet me politika te majta ne kete pike, do te ishte verberi faqe nje realiteti aspak forgiving.

bota eshte ne kete pike pikerisht prej mungeses se politikave mjaftueshem te majta. Dekada te tera segregacioni dhe izolimi social ekonomik ndaj valeve te emigranteve te ardhur pas 1962. E gjitha kjo me ne sfond shkaterrimin e shteteve te tera si shprehje e perpjekjeve imperialiste. Nuk eshte faji i te majteve qe per interesa te korporateve perendimi ka sponsorizuar fashizmin islamik shteteror te Arabise Saudite.

Perzier me nje jetese gjithmone e me te veshtire per generation x, ne nje bote ku fokusi eshte tek suksesi, akumulimi ekonomik dhe rritja e GDP e jo tek shperndarja e burimeve, zhvillimi social e mireqenia ben qe te shpertheje frustrimi tek individet me tendenca psikopatike te grupmoshave te reja.

 ardhur mu ne piken me te ulet te ekonomise dhe luftes atehere (2008).

Nuk ka me kuptim te vazhdohet me politika te majta ne kete pike, do te ishte verberi faqe nje realiteti aspak forgiving.

 

 

 

Cfare nuk degjon (lexon): trump is better than bush, per ty?!!

 

nuk i kishim keto halle para tete vjetesh smiley go figure

eshte per tu habit se si mud te perceptohet se shqiptaret do votojne edhe ne amerike familjarisht (familja e madhe shqiptare) sic votojne ne shqipnine tone te dashur...

 

shqiptaret e ketushem jane me fat qe jetojne ne vendin qe ka qene dhe do te jete me i mrekullueshemi i botes.

sikur te ishte e vertet ajo qe thu, nuk do te kishe nevoje te vije dhe hudhje nga nje sy ketu te peshku. 

sorry, por pa lidhje fare....

internetin e ka shpik amerika, nje arsye me shume per te thene qe ka qene dhe do jete vendi me i mrekullueshem ne bote.

Opo ti shyqyr te shohim po formon fjali me 'i mrekullueshem' njehere, per te tjerat i kthejme permbys

e kena pas pas thone gjithmone dhe do e themi gjithmone

Avash se u mallengjyem

a eshte ndjesi e mire?

avash se u mallengjyem

I pass ...

s'press

..

SHBA ka nevoje edhe per te pakten dy parti te tjera. Monopoli i dy te tanishmeve e mbyt cdolloj diskursi te logjikshem politik.

digjo robi te njejten retorike si perpara 8 vjeteve, the rich is getting richer and poor is getting poorer. now after 8 years of powerfull political speeches and tearful eyes, one would think that the poor would have gotten richer and the rich would have gotten poorer to meet halfway, but no, the rich is still getting richer and the poor is getting poorer. still they want you to hear that main street is struggling. what happend to focus all on main street vs. wall street, 8 wasteful years dare one say?!

Ju ha meraku me shume per ke do votojne shqiptaret dhe nuk ju ha meraku, qe 55 mije turq jane vrare per panvarsine e Shqiperise ne 1912 smiley keshtu thote Abdi Baleta dhe Robert Papa,

Nashi nuk jam ne gjendje te them se numri eshte I sakte por turqit e mbrojtjen shkodren dhe Janinen.bile austriaket pas shpalljes se pavaresise nderruan mejtim e kerkuan autonomi nen Turqine meqe ajo po mbante Janinen kondra grekeve.por pasi Janina ra me duar te grekeve kerkuan perseri pavaresi. 

, Shkodra konsiderohej si Turqise dhe koncepti "mbrotje e Shkodres" tingellon paradokasale , ` eshte derdh gjak osman per te mbrojt shqiptaret nga greket dhe serbet !!!"  po turqit nuk u vrane per te mbrojtur shqiptaret apo Shkodren apo Shqiperine,  turqit u vrane per perandorine tyre, dhe Shkodra  apo Shqiperia ishte pjese e Pereandorise, se su hap barku per shqiptaret turqeve , se i kishnin vra e prere per 500 vjet , prandaj kur degjon profesor, doktor Abdi Baleten  dhe Robertych Papa, ti sjellin zorret ne gryk !

Por nejse,  ne si njerez te zgjuar qe   jemi ,  e,  qe kemi qene , e , qe do te mbetemi ne shekuj,   - energjite tona ,  i harxhojme me shume ,  per hallet e perandoreve amerikane apo osmallinj. 

amerika gjithmone ka prodhu kandidatet me te mire ne bote, eshte sistemi i atille qe e ben te mundur. jemi me fat qe jetojme ne kete sistem.

Obama ka patur nje presidence te mire, boll te mire madje. Dhe jo sepse them une keshtu, por eshte pak vone dhe jam per rruge neser. Po deshi dikush mund ta diskutojme.

Blendi,

Te gjithe i duan politikat sociale se ndihmojne njerezit ne nevoje dhe sidimos shtresen e varfer dhe te mesme por qe kur shtresa e mesme u pergjysmua me nje te rene te lapsit te presidentit me Healthcare dhe zbriti ne shtresen e varfer, une nuk e quaj arritje. Ne kurriz te kujt jane 47 milione qe kaluan ne healthcare? Sa trilione $$$ po merret nga Social security per te mbuluar Healthcare?

Papunesia u ul vetem ne letra sepse ne te vertete eshte rrit me shume sepse njerezit qe ishin full time dhe merrnin goxha mire tani kane 1, 2 apo 3 part time pune dhe spo e barazojne dot rrogen kur kishin vetem nje full time pune. Pa marre parasysh qe kane humbur benefitet si healthcare apo 401K.

Ne politiken e jashtme jemi me keq se asnjehere tjeter. Lindja e mesme me Hillarin ne krye u be lemsh dhe veshtire te rregullohet te pakten per 100 vjet.... Terrorizmi ka lulezuar si asnjehere tjeter me kete president.

Marreveshja me Iranin eshte nje disfate e madhe per kete administrate.

Vertete stock market eshte rritur POR, eshte vetem rritje fiktive dhe ekonomia ka 9 vjet me penicilina dhe eshte akoma ne reanimacion me trilionet e pompuara cdo dite.

Shiko pak "The housing market" eshte flat...... nje nga treguesit e rritjes apo te uljes se ekonomise.... veshtire se do te beje perpara per ca kohe..... njerezit skane me equity ne pronat qe po paguajne cdo muaj te qendrojne ne to, gezojne qe paguajne bankat.....

It's the byers market but not too many are buying, unless you have $$$$ in the bank.

Ndarja qe eshte bere ndermjet rracave apo urrejtja ndermjet rracave ka arritur ne nivelet e viteve 50-60's

Keto tregues jane te veshtire te hidhen tutje apo te tregojne ndonje sukses te vecante.....

shume polle e nxjerrin qe shumica mendon qe vendi po shkon ne drejtimin e gabuar. po si nuk na ra i here telefoni.

The GOP ( Greedy Old Bastards ) currently holds...
248 out of 440 seats in the House
54 out of 100 seats in the Senate
31 out of 50 Governors
70 out of 99 state legislative chambers
4 out of 8 Justices appointed to the Supreme Court

I just thought it is worth noting that the party complaining the most about where the country is heading seems to have its hands all over the steering wheel.

Thashe qe ia vle me permend qe partia qe ankohet me teper se kurvat e rruges per drejtimin ku USA eshte duke shku, rezulton qe e ka vete timonin e drejtimit me te kater duret. ( per ata qe s'dijne anglisht ...si p.sh. shkrimtari i modh i VQ, etj. )

Per ate pune GOP-i zoteron boten (me ca perjashtime te vogla) smiley

Evangjelistet qe jane themelia e partise republikane kane per ti pelqyer shume fotot gollomesh te melanise.smiley

great to see so many Hill-Bill-ies out there smiley

Hillary!

trump doesn't know who he's messing with.hillary do ti haje dreket.lanslide victory in november.

Une nuk habitem qe Mimoza voton për Trapin

se i mori leke nga xhepi per te mbuluar te papunet me obamacare.

per mozen obama eshte socialism, pale te kish sistem evropian reforma e obames

Thuj ishalla nuk e gjen gjo për nga shendeti, por une e kisha gjetiu: nuk habitem qe eshte Trumpiste sepse gjithmone eshte shqu të kete 'des goûts de chiottes'  smiley

A thu se e ke taku mozen nga afer. Mire Ben qe nuk habitesh. Je I zgjut gjithe ato filma qe ke pa, nuk Kane shku dem. Lol

shitty taste, fjalor vulgar e konformiste si trumpi, i see your point

 

there u go. smiley

po e boj si kanadezet, i fus nje sorry ne fundsmiley

Ne sistemin europian, te pakten ne disa vende qe i njoh, shteti takson drejtpersedrejti individin, i cili nga ana e tij ka te drejten e mjekut te familjes dhe urgjencave mjekesore pa pagese (plus nje liste ilacesh qe i merr me lire ose falas).

Ne SHBA, ti paguan permes nje te treti (qe jane Sigurimet shendetesore). Kjo te jep te drejten e nje serie analizash (gjaku, urine, etj) falas, nje here ne vit, dhe falas vizitat mjekesore te cilat nuk implikojne matje me aparate, apo analiza te tjera. KAQ. Te gjitha nderhyrjet e tjera, edhe ato urgjente, paguhen nga shoqerite e sigurimit qe ti ke zgjedhur, por vetem pasi ti ke paguar me pare nje pjese fillimisht. Kjo nuk don te thote, qe ti s'do te paguash serish ne fund.

Pata ne nje rast nje dhimbje jashtezakonisht te forte barku, per te cilen u thirr urgjenca dhe u vajt ne spital. Totali i sherbimeve ishte: nje analize gjaku, urine, gjysme ore ne spital dhe nje recete antibiotikesh. Per keto u pagua nje shume e pergjithshme prej 2600-2700 dollaresh. Sigurimi mbuloi vetem diku tek 1200 dollare. Absurde.

Reforma e Obames, i ka detyruar te gjithe te sigurohen, me hir a me pahir. Rezultati jane fatura te fryra nga ana e spitaleve, rritje e cmimit mesatar vjetor te Sigurimeve dhe rritje e shumes qe individi duhet te paguaje privatisht per sherbime dhe ilace.

Konkretisht, reforma nuk u merr te pasurve duke u dhene te varferve, por u merr te gjitheve duke bere sikur u jep te varferve.

Shume nuk dine ta artikulojne inatin qe kane me Obamen dhe qeverisjen e tij, por edhe me qeverisjen ne pergjithesi. Kjo e ka sjelle klimen e antipolitikes qe ndjehet e fuqishme kudo.

Eshte hera e parë qe lexoj nje shpjegim eksplicit të funksionimit te sistemit shendetesor USA. Rrofsh Fin. 

Dmth, kur ke nje tendinitis nga sporti, i bika me mirë të lesh sportin se sa të shkosh të besh nje ekografi smiley

Nuk eshte shpjegim shterues, sepse panorama eshte vertet e nderlikuar. Sistemi eshte difektoz ne shume ane. Per shembull, une qe vij nga Europa dalloj qartesisht nje prirje te mjekeve per te te dendur me ilace*. Duhet te jesh shuuuume, po shume i kujdesshem. Nga ana tjeter, standardet e ushqyerjes jane te uleta, dhe ne kete sfond lulezojne bashke me mjekesine alternative edhe nje miriade sharlatanesh qe mundohen te te shesin lloj-lloj melhemesh cudiberese.

* Nuk di a eshte me protokoll apo jo, por mjeku i familjes eshte shume kurnac per rekomandime te specialisti. Fillimisht e provon vete nje here smiley

nuk e njof ne imtesi, por duket sikur perfituesit e medhenj ne kete mes jane kompanite e sigurimit.

po qe ashtu atehere eshte nje politike neoliberale. Po nuk habitem se ka shume qe trumpin e shohin me majtas se clinton, qe nga ana e saj duket se perfaqson eliten mbikombetare politiko ekonomike amerikane.

Gjithsesi mendoj se trump eshte thjesht nje populist.

sanders u perpoq te ishte me majtas, u ul gju me gju me shtresat e ulta ne amerike(ate qe po bejne ne menyre hipokrite konservatoret e trump) dhe nuk ja doli dot. 

Politike neoliberale natyrisht. Perfituesit me te medhenj duket sikur jane spitalet, klinikat dhe shoqerite farmaceutike. Pa harruar zyrat e avokatise, te cilat shqyrtojne ceshtje pa fund te ilaceve dhe praktikave mjekesore me rezultate shkaterruese deri fatale per pacientet.

E imagjinon dot qe ka reklama ilacesh qe jepen vetem me recete? Ne Tv? Reklame per nje alternative te insulines se injektuar, per shembull (e injektuar edhe kjo). Pastaj, pas reklames se ilacit, del reklama e studios se avokatit, e cila te fton te te asistoje ne ceshtjen gjyqesore kunder ilacit te reklames paraardhese (ka ndodhur!).

Ekzistenca e Trumpit si kandidat perfundimtar mua me duket krejt e natyrshme, po aq e natyrshme sa shfaqja e Sandersit ne skenen politike. Po e them per te dyten here ne kete teme, qe per mua jane pak dy parti kryesore. Mblidhen nen te njejten cader njerez me interesa shume te ndryshme. Per shembull, ti thua shtresa e ulet. Shtrese e ulet ne Amerike eshte nje profil aq i diversifikuar, saqe s'mund as ta perfaqesoje e as ta kenaqe vetem njera pale. Shtresa e ulet e bardhe amerikane (me baballare dhe gjysher te lindur ketu) ka te tjera interesa nga shtresa e ulet emigrante e sapoardhur, apo nga shtresa e ulet me ngjyre po amerikane.

kjo ka qene amerika gjithnje "business as usual", klishete per te duhet te kene nje perqindje vertetesie, reklamat per cdo gje.

Problemi per mua eshte qe vendi ka disa barriera shume te forta ideologjike qe nuk mund ti tejkaloje, kushdo qe te vije/

sistemin me te mire shendetsor sot e kesaj dite e ka kuba, vendi komunist.

Ps. shoqerite farmaceutike per mua kane nje rol aspak pozitiv, gjithe duke qene shumekombshe(shumeropshe, i thomi ne ketej).

I read it July_21 and I agree with him on so many points but, take a look at what he says:

I'm worried about the fragilities of the US institutuons, gun violence and hatered rhetorics....

The Police departments are under atack!

President Obama is contributing to those behaviors by not strongly condemning these vicious atacks and more so by inviting certain groups to the WH....

CNN by the way is the most political and racial byes medias in the US right now.

The left and the far left of the political spector in this country use the racial conflicts to gain points in the political arena and their media supporters are contributing dearly to this mess...

ah po, tamom, CNN eshte byes...

oops the bloggers police is around smileyray:

when people don't have an argument they usually atack on stuff that don't matter.....

attack

doesn't

OK spelling director we got it......

filloi ky smiley

Lere po he, e ka avaz

What about "Black Lives Matter"? They have done well this year in "shooting sport" against the police officers....

What about them? Me jep nje shembull qe dikush nga BLM ka qelluar policet.

Dallas TX; Baton Rouge Louisiana.....

Edhe njehere: Me jep nje shembull qe dikush nga BLM ka qelluar policet.

Nuk e dija qe personat e cmendur qe qelluan policet ne Dallas e Baton Rouge ishin BLM. Dmth e kam degjuar nga te "djathtet" ekstreme dhe gojet e tyre ne media por s'ka asnje fakt.

Nostalgjia e sistemit komunist/socialist ta venit pamjen.....

E di ti motivin perse keta individe kane vrare police?

smiley Po me ben te dal jashte sjelljes time e te flas per veten. Nuk ta di moshen po kam pershtypjen qe kur une kundershtoja sistemin komunist/socialist ne Dhjetor 1990, ti s'do kesh lindur ende.

Jo nuk e di motivin, pse s'ma thua ti?

 

Vrasjet ishin me motiv rracist. Misioni i tyre ishte te vrisnin sa me shume police te bardhe, e ke raportin nga kryepolici i Dallasit....

E kuptova. Per ty:

  • Gjithkush qe s'ka lekuren e bardhe eshte vrases
  • Gjithkush qe s'ka lekuren e bardhe eshte hajdut
  • Gjithkush qe s'ka lekuren e bardhe urren policet
  • Gjithkush qe s'ka lekuren e bardhe jeton ne welfare "me parate e tua"
  • Gjithkush qe s'ka lekuren e bardhe nuk jane njerez.

Ah po dhe:

  • Kosovaret jane te poshter, etj. etj.

Keto jane perfundimet e tua jo te miat.

nuk ka pyll pa derra por ti pergjithesosh rastet ky eshte problemi sot.

Nga te gjitha rracat apo profesionet ka egzemplare dhe duhen trajtuar individualisht por kur BLM deshiron te beje raste te izoluara ceshtje rracore njerez si puna jote e shfrytezojne me shume per ndarje sesa shuarje konfliktesh dhe per perfitime politike te sojit Hillary.....

Policia eshte Law Enforcement dhe jo lutje aman ndalo, te lutem mos me qello.... etj..... nese te ndalon bindju dhe kundershtoje ne gjykate nese eshte vendim i padrejte dhe mos u hidh perpjete...... nese kundershton polici ka te drejte te perdore forcen...... ligjet jane te njejta per te gjithe dhe jo vetem per disa.... Policit i bindesh dhe e respekton uniformen!

Kete edukate e merr ne familje dhe pastaj ne shkolle.

BLM duhet te investojne ne edukim dhe kulture dhe jo ne protesta......

Te lutem jua thuaj kur ti takosh qe te pakten te zene mend per ne vazhdim.... smiley

nuk ka pyll pa derra por ti pergjithesosh rastet ky eshte problemi sot.

Pikerisht. Lexoje dhe vete ndonjehere fjalet qe shkruan vete.

Lexoje deri ne fund komentin..... mbase e kupton cpo them....

Harroje anarkine.... Ska me mjelje duhet te te kercasi kurrizi ne pune te fitosh $$$.

Do marri robi ate qe i takon sipas kontributeve....

Po NRA qe pretendon se assault rifles I duhen miletit per vetembrojtje?

Mr. English professor,

If he had done that way before these tragedies occurred, we would not be where we are right now.....

 

 

 

I ain't no Mr. English professor.

If he had done what way? Sqarohu zoteri se s'po te kuptojme. Dmth sipas teje fajin e ka Obama qe u vrane policet. Nuk e ka fajin as krimineli.

Te denonte me force dhunen dhe vrasjet e policeve. Te sigurnte opinionin qe vrasjet e individeve nga policet jane nen hetim dhe ska nevoje per dhune ndaj policise.

Ftesa e grupeve radikale qe therrasin vritini policet tani ne WH e rreshton presidentin ne ane e tyre ne opinionin e gjere publik dhe jo asnjanes. Presidenti eshte i te gjitheve edhe i policeve dhe jo vetem i BLM.

 

Eshte National Intelligence, jo politike

Me gjithe mend a ke ti....?! smiley

Ne letra mbase por ne fakt jo.

.

Political spectrum smiley

nejse nuk kuptoj dot se si trump po kontribon ne unitetin e vendit duke fajesuar mexicanet keta njerez kokeulur  e punetore te cileve iu del bitha ne Pune nga 15 ore ne dite per te zezat e ketij vendi .eshte tragjike per vendin qe partia republikane qe ka nxjerre burra shteti 400 derhem duke filluar nga lincolni ,tedi roosvelt ,aisenhauer ,Nixon ,r Reagan te perfaqesohet me kete karagjoz .

Po flasim per emigrantet ilegale qe bejne krime jo per ata qe ju del "Bitha" ne pune.... smiley

Bitha ne pune te del edhe zoterote, pse duhet te paguash ti per ata?

Te te bej nje pyetje te drejtperdrejte? Sa ndihma ke marre nga shteti deri tani? Nese ke femije, sa ndihma ke marre dhe per ta? Ke femije ne shkolle? Ti mendon se taksat e tua mbulojne te gjithe shpenzimet e shkolles se tyre? Ke shkuar gje ne shkolle ketu? Nese po, ke marre financial aid? Sa milje ke udhetuar ne rruget ne Amerike? Ti ke paguar per ate rruge? Etj. etj. etj.

http://www.nytimes.com/2015/10/08/opinio...

Meqe di Anglisht, per welfare.

http://www.slate.com/articles/news_and_p...

 

Ndihma nga shteti $0.00

Ndihma per femijet $0.00

Shkolle per femijet e paguaj nga xhepi private $$$$$$

Pagesa per shkollen time eshte me private loans nga xhepi im, akoma po e paguaj.... $$$

Taksat qe paguaj cdo pay check shkon per ato te mira qe perdor rruge etj.....

S'jam nga ata qe jetoj ne welfare..... punoj shume dhe gezoj frutet e punes time.

Lexo artikullin e NY times qe te dhashe.

Shkolle private apo charter school?

Taksat qe paguaj cdo pay check shkon per ato te mira qe perdor rruge etj.....

smiley Dhe ti mendon qe ai $5000 qe paguan i mbulon te gjitha?

paguan mijera here me shume se parazitet qe vetem e mjelin sistemin pa punuar dhe e bejne jetesen me doren lopate.....

Ai e tha qarte :meksika nuku na dergon njerezit me te mire .na dergon perdhunuesit hajdutet vrasesit dhe disa prej tyre ma ha mendja jane njerez te mire .

nashi fakti se shume te bardhe ndihen se fajin ua Kane meksikanet eshte I njejte me ate te gjermaneve qe ndiheshin se luften e pare boterore e humben per shkak te cifuteve .dhe dihet historia e tyre dul ne drite hitleri qe artikuloi are qe njerezit mendonin .hitleri I besonte ato qe thoshte trump i thote per englendi .por demi eshte I njejte nonetheless .

Nuk eshte se deklarata e Balfurit fliste mbi juridiksionin e ishullit te Pashkeve, fliste pikerisht rreth Izraelit te ardhshem, keshtu qe gjermanet nuk e kishin dhe aq gabim ne fund te fundit.

ska mo xhuri furi o juri

rane mrena me ket. edhe ajo pjesa e fjalimit e kopjume ishte karrem per ta sulmu dhe denigru (meqe eshte gru).

 

? Mrena saj ka ra Trumpi. Une vetem lexova titullin e revistes ku ka pozu vet zoja.

jo ti po ato, ato tavanqelqthyeresit

eshtre hera e pare qe asnje nga keta sme pelqen...pa dileme fare sdo vototja asnjerin...jo vetem qe gru sdo te doja presidente te usa, por kjo sme pelqen moralisht dhe sme duket fare e zgjuar...trendafille fare...kurse ky karafili me ngjit kur thote ato qe shumica e njerzve includ mua i mendojne por nuk i thone...parimisht nuk duhet....meqe vota eshte e fshehte ka mundesi qe ky te fitoje por se cdo bohet mbasi te fitoj ky asnje se di...do pres deri nga debatet midis tyre te venods ...po kete grun ka shume mundesi  - jo

jo vetem qe gru sdo te doja presidente te usa

Cila eshte arsyeja e kesaj pelqese misogjinistike?

ky karafili me ngjit kur thote ato qe shumica e njerzve includ mua i mendojne por nuk i thone

Pra dhe ti si Amerikan denbabaden je kundra emigranteve? Nese shumica e njerezve mendokan si Trump, kjo teme qenka e mbullur, fitoka Trump ne Nentor.

Ti ose nuk merr vesh ose ben vete.

Ceshtja eshte per emigrantet problemetike pa dokument dhe jo per ata qe kane ardh ne kete vend si gjithe ne te tjeret ne menyre legale. Nese ti ke ardh dhe je pa dokumenta me vjen shume keq por duhet te gjesh rrugen e duhur si gjithe ne te tjeret.

Kete po thote edhe kandidati Rep. dhe ata qe e perkrahin.

Pse degjon vetem tymuese nga Hillari dhe nuk e degjon te plote shqetesimin a mese gjysmes se popullit amerikan?

Ky vend eshte ndertuar nga emigrantet kjo ska dyshim por kohet kane ndryshuar dhe Amerika nuk mund te vazhdoje me ne te njejten rruge te lejoje kufirin hapur sepse hyn derri me gjithe fecke ne kufi. Hyn ai nevojtari hyn edhe ai qe ka ndermend te beje krime. Terrorizmi dhe trafiku i droges dhe i qenieve njerezore nuk mund te luftohet me nje "He se jane nevojtare"

Ne qe i rrisim femijet ne kete vend te bekuar duam siguri, mireqenie, dhe te ardhme.

Nese ti deshiron ndryshe qe te flesh me kamuflazh dhe me dyfek ndene koke Shqiperia aty eshte mund te shkosh prap nuk kerkon as vize asnje gje.....

 

Nese ti ke ardh dhe je pa dokumenta me vjen shume keq por duhet te gjesh rrugen e duhur si gjithe ne te tjeret.

Faleminderit! Ma corre masken por te lutem mos me spiuno tek autoritetet! Prandaj kam perfunduar duke lare pjatat smiley

gjemb...mos me merr si ekspert ore se vecanerisht kete here nuk i jam fut thelle ketij muhabet...mendoj qe usa ska ngel keq per nje president grua...ashtu e kam mendimin une qe nje president i cdo vendi duhet te jete burre per shume shume arsye....kurse kjo vecanerisht personalisht nuk ma mbush mendjen fare....keto jane si mentalitet konservator katunar qe pe pranoj e kam.....sa per trumpin....ai eshte shume vulgar dhe i pacipe....une jam kunder emigranteve te paligjshem konkretisht, por edhe per shume gjera qe ai i thote shumica jane dakort por skane shume  besim se ai mund te arrij ti beje....

Nuk po kuptoja mbreme a po shifja ndonje film me Meryl Streep apo ishte konventa demokrateve. Produksion Hollivudian I standarteve te larta.

Shqiptart e vertete ( ato te djathtet dihet)  do votojne vetem per bashkeshortin e asaj qe e shpetoi Kosoven nga cizmja serbe - Melania Slovenija Nga Ish-Jugosllavia, qe kur ishte goce e vogel e shikonte me inot ushtarin serb qe kalonte anej pari nga kacollja alpine e Melanise duke knu konge antishqiptare nen ze! smiley

Kurse klysht e kuq dihet qe do votojne per ate kucken e keqe-grune e atij qe organizoi 97-en ne Shqipni dhe dashnoren e ktij bythziut qe shqiptarit te vertete nuk i ka hije me ja thane as emrin! smiley

Pertoj te lexoj komentet, po jam kurioz ca opsione kane zgjedhur me se shumti bashke-shqipamerikanet? 

Nese do vendosja diku nje sondazh online do kisha dhene me shume opsione p.sh.: Clinton, Trump, Stein, Johnson, dike tjeter ne fleten e votimit, do shkruaj emrin e dikujt qe s'eshte ne fleten e votimit, nuk votoj po do kontriuboj per nje parti te trete, as votoj as do bej gje tjeter politike.

Sidomos tani qe Amerika ka per opsione kryesore dy prej kandidateve me te papelqyer e me pak te besuar ketu e tre dekada (qe kur filluan te behen sondazhe te tilla) keto opsionet e tjera (pertej Clinton apo Trump) jane esenciale. Te votosh te keqen me te vogel gjithsesi do te thote te promovosh te keqen.

Udhekryqi politik ku ka mberritur Amerika sivjet eshte vertet me peshe te madhe per te ardhmen, por te shikosh si zgjidhje Clinton apo Trump eshte me se paku dorezim tek rrethi vizioz i te keqes me te vogel, aka versioni amerikan i "koalicionit te qelbesirave", dmth zgjidhje "utilitaro-progresive" mucnanoiste.  

Qe nga momenti qe opsioni i trete (Sanders) bën thirrje për të votuar "të keqen me të vogel", niveli i promovimit të se keqes bie. POR gjithsesi jam dakort: vota ka të beje pak, po shume pak amà me Politikén (me gjënë Politike). 

Goni's mathematics explained:

1. Nqs kantitati ka si target shtresat e varfra atehere kur te jete ne pushtet do beje cmos qe ta zgjeroje popullaten qe do votoje per te ne 4 vitet e ardhshme. Do beje cmos qe klasa e mesme te ngushtohet ne favor te shtreses se varfer.

2. Nqs kantitati ka si target shtresen e pasur ose te mesme te pasur atehere kur te jete ne pushtet do beje cmos qe klasa e mesme e ulet te rritet ne te mesme te larte dhe e larta ne ate te pasur. Gjithashtu qe ti zvogeloje votat kantitatit tjeter do beje cmos qe shtresa e ulet te kaperceje ne ate te mesme. Dakort, ska nevoje per te gjithe por mjaftueshem per numrin e votave.

3. Kjo pak a shume kjo ka ndodh keto vitet e fundit, dhe bravo qe e thua bashke me mua... kjo do ndodhi prap ne vitet qe vijne.

mjere ju po fitoi trump. ju mori lumi me gjithe drunj dhe ju hudhi ne mes te oqeanit. nga Kanadaja mos u lodhni kot per shpetim  se trumpit ktej i thomi trap . larg tradhtarve.

Long live Hilary smiley

Po ti nga kanadaja pse merakosesh nese fiton Trump dhe ben tifo per Hillary!!? 

Ca te keqe ka? Lagje e Amerikes jane dhe ata. 

Ka hall se po fitoj zTrump do ti zeme deren aty ne CA.smiley

Ku mer? Ke apartamentet e cifutve, si i qujne shqiptaret atj? Jo me lal, me mire ke bunk-art se atje. 

e lesh lesh , apartamentet tona te medha cdo gje e re i marsh te keqen ti , me pishina , me ngrohje me te gjitha , jo po si aprtamentet e Ny me buburreca ....pa ngrohje, ..pa balkon smiley  edhe me me qese plenash ke hyrja , me kalu minjte iher pastaj qeraxhinjte 

Pa medyshjen me te vogel, dhe me dijeni te plote qe nuk do votoj per te keqen me te vogel, por midis te keqes dhe te mires: Hillary Clinton. 

(Pershendetje gjindje, muaj pa u pare.)

per kaq u lodhe me smiley

po kaqe gjo e merrshim vetë me mend.

juve ju ka dorzu obama me inventar smiley

pershendetje Monda

you were missed here

you have been missed here .smiley

Eshte megjithmend per te ardhur keq qe ka kokrra ketu qe vleresojne trump si njeri te afte e me principet e duhura per presidencen SHBA.

Eshte per te ardhur keq qe Shqiptaret, qe kane njohur diskriminim gjithandej neper Europe, vijne ne Amerike ( shumica me llotari, qe nuk permban asnje merite/zotesi personale, thjesht fat) dhe fillojne e shajne te gjithe mbare e prape; te zinjte latinot aziatiket ruset polaket, thua ti  e kane trasheguar nga gjyshi Ameriken.

eshte gabim kur e hedh shyrren perpjete se fryn era ...

 

 

+2

...trumpi ka pas nje te dashur zezake dhe ka nje grua emigrante, nuk besoj se i do ti me shume se ai zezaket dhe emigrantet smiley

Per te ardhur keq me gjithe mend, por jo e pashpjegueshme. Shqiptaret kane tendenca te terhiqen nga udheheqes te dhunshem, qe ne fakt tregon dobesine e tyre. I njejti mentalitet qe i lejoi te tolerojne nje xhelat per 47 vjet, i ben qe t'ju duket Trampi si kandidat i mire. Po lexoja kete artikullin qe flet per autoritarianizmin ne rritje qe verehet ne Amerike dhe imagjino te njejtin skenar ne Shqiperine e pas 1944. Nje udheheqes pa eksperience politike apo ushtarake qe i beri masat per vete me thirrje te tipit "Spekullantet ne litar".

Edhe Tokioja e zgjodhi guvernatoren e pare femer,keshtu qe tani eshte radhen Amerika.

Bill Maher, per sa flitet me jo pak vleresim per te, per te vertetat qe thote, ne ftesen qe i kish bere Sanders, la pershtypjen e nje idioti. 

https://youtu.be/uHCe7Muy7MU

...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).