Shkova te paguaj faturen mujore te ujit tek pikat e UKT-se (Ujesjelles-Kanalizime Tirane). I dhashe librezen, sportelistja u fut ne sistemin e komputerizuar, pa shumen e detyrimit per rreth 2 mije leke (te reja), plotesoj me kete shume kuadratin e muajit qershor tek libreza, ma vulosi dhe firmosi. I dhashe leket, i mori dhe me tha "mirupafshim". Po kuponin tatimor nuk do ma japesh?, i thashe une . Per nje cast ngeli si e ngrire, pastaj me nje veshtrim lutes dhe me nje ze te bute me tha: Te duhet patjeter, sepse une librezen ta firmosa dhe vulosa? Nejse, une insistova dhe ajo sigurisht qe ma dha. Tani, une pyes cila mund te jete areyeja qe ajo nuk donte, apo nuk i interesonte te me jepte kuponin tatimor? 

60 Komente

mund te jete cdo lloj arsyeje. Qe nga pertesa per te mbushur faturen e kuponit deri tek ndonje manover me parate cash. 

mirdita Kuazo.

mbase i je duk si kallëp demokrati, po i ke dal materjal socjalist smiley

pikes i ke rene.

Sikur nuk po ndihet me lufta kunder informalitetit  deri edhe lokalet e bllokut po bejne qejf me riciklim kuponash te vjeter.

... te qenit shqiptar ... ( V.O. ajo ke qenit eshte me dy pika siper as in to be ) Thank you.

Arsyeja e mos dhenies se kuponit (fatures) eshte mentaliteti korruptiv i shtetit te rumpalles, dmth treguesi i kultures dhe standartit se sherbimit qe kane administratoret  ( publik dhe privat ne tregun e sherbimeve )    me klientin.  per te fshehur te ardhurat reale nga shitjet sepse ne rast se do te jepet kuponi shitjet nuk kane shance ti shmangen taksimit   keshtu  si veprohet paguhen me pak taksa dhe fitimi i adminitsratorve te mallit eshte me i madh  Pjerin duhet ta shpjegoj me mire

nuk ta japin as ne france TE GJITHE, kur paguan me pare ne dore. po ty tyçit te ka ngel ora ke berisha.

kur paguan me karte, ta nxjerr faturen sistemi vete. shitesi nuk ka me asgje ne dore. prandaj disa shtete po kerkojne ti eliminojne per fare (kart)monedhat. vetem pagesen elektronike kerkojne te jete si menyre pagese. keshtu shteti kontrollon gjithçka.

ka nje procedure pune per prerjen e kuponit, te tille qe s'ia lejon printimin pasi ka mbyllur transaksionin. Nese ka opsion per riprintim, ndoshta duhet te ofroje arsye perse, dhe ne arsyen perse qe kashierja fut ne makine, "luan" ndoshta e zenia ngushte e saj.

Kuponet tatimore (fatura e pageses / receipt, sic i themi) ka disa elemente tregues: nr. serial, kohen (me date & ore), rregjistrin / makinen e transaksionint, emrin e kashieres, artikullin, etj. Mbase gjithashtu kompromentohet ndonje prej ketyre te dhenave kur evitohet printimi i fatures ne moment (mgjse s'kuptoj sesi mund t'a evitoje faturen cashierja kur hap rregjistrin te fuse leket ne sirtarin e tij - fatura gjenerohet automatikisht).

çfare perdredh historira te kota. ka pertu thjesht se ai ka paguar me pare ne dore. ti e gjete tek postimi i pare, ç'filozofon me.

ka pertuar pra po them.

ose padashje , duart ndonjehere levizin instiktivisht, pa mendje

normalisht mjafton te shtypi nje buton dhe fatura shtypet vete. vetem po te kene sisteme arkaike ata ne shqiperi, dhe duhen bere operacione me shume se kaq. 

plus qe ky çobani ja u kerkon faturen me qellim provokimi. ajo eshte ndermarrje shteterore dhe pagesen e kryer ai e gjen ne linje, tek faqja e nderrmarjes. s'ka pra fare pse ti kerkoje fature, aq me teper qe harxhohet leter kot. 

plus qe keto pytje le tja beje gruse se vet apo robve te shtepise sesa i hedh ne linje, po per qellim provokimi. 

nga fytyra e poshter e dallojne edhe keta pas banakut. besoj ne restorant, kur shkon ne dite festash, i japin te haje gjerat e prishura, ngaqe eshte rob i keq. rob i ulet.

dyshoj dhe une qe kane sistem te vjeter arketimi.

Normalisht, sirtari i rregjistrit hapet vete kur kashierja, ne touchscreen a me butona, i thote makines se pagesa po behet cash. Fatura ne fund printohet vete, bashke me kusurin aty, nuk te le ty te zgjedhesh ta printoj apo jo.

ke qene ne Shqiperi kohet e fundit ? Sitemi i faturimeve ne pjesen me te madhe eshte ai i kohes se Enverit, por athere kishte kontrolle te tjera, sitem tjeter, tani ne rastin konkret Libraza e ujit, elektrikut dhe telefonit eshte "fatura"  klasike qe ka qene qe ne kohen e Enverit dhe  paguhet kesh ne dore, duhet te rish ne radh  dhe bile shitsja,  nuk te kthen kusurin e plote,!  Aty  te vjedhin kohen paret, edhe kur paguan sherbimet te vjedhin ty dhe shtetin, te gjitha keto nga nje cop shitse, Eshte sitem shume i pareformuar ky i sherbimeve publike ne Shqiperi.

Ne autobuze, te vje faturina me floke pa krehur dhe cigare ne goje dhe te jep nje fature, dylekshe ne dore , sa nje pulle poste qe nuk tregon asgje ! smiley

Ok.

pse pyet kuazi atehere?

Une pyes sepse nuk di ti jape pergjigje kesaj sjelljeje te sportelistes. Dikush me siper tha qe pertonte- nuk e besoj- duhet te jete ndonje aresye tjeter, me siguri koruptive, por se cfare nuk po e gjej dot. UKT eshte ndermarje publike dhe varet nga bashkia e Tiranes. Kuponi tatimor eshte i detyrueshem per tu dhene dhe mbi bazen e tij percaktohet xhiroja/te ardhurat nga shitja e ujit, si dhe shteti merr mbrapsht ne formen e tatimit mbi vleren e shtuar 20% te shumes se paguar. Nese une psh paguaj, por nuk marr kuponin tatimor dmth nese sportelistja nuk e pret ate (nepermjet nje makine te posacme te miratuar dhe kontrolluar nga Ministria e Financave e lidhur online me nje server qendror ) atehere fare mire ajo mund ti fuse leket qe une i jap ne xhepin e vet. Deridiku une jam i mbrojtur pasi ne librezen e ujit ne kuadratin perkates kam shumen, firmen dhe vulen e punonjeses, por sa eshte mundesia qe dikush nga ndermarja (punonjesit e kontrollit te brendshem psh) te kryejne verifikime ? Po sikur akoma me keq dhe keta kontrollore te jene te lidhur me sportelistet? Pra, kam frike se ekziston nje skeme korupsioni por nuk jam ne gjendje ta zbertheje sesi funksionon. 

si nuk dike t'i japesh pergjigje sjelles, ti pergjigjen e paske gati. 

te bukur mendje qe paske.

sa na ngaterrove kot dhe neve.

(te pakten ta kishe bere ndryshe pyetjen)

kam frike se ekziston nje skeme korupsioni por nuk jam ne gjendje ta zbertheje sesi funksionon.

Sitemi i `sporteleve` eshte nevetvete skeme korrupsioni, dmth vjedhje, sepse `sportelelistet` nuk kane asnje specialitet, jane thjeshte persona qe marrin dhe derdhin lek, pagator ata jane te lidhur me pergjegjsat e ndermarjeve, dhe bejne te gjitha llogarite (fitimet) simbas nje plani te caktuar per te derdh detyrimet shtetit, por se sa sa jane keto detyrime ne fakt, kjo nuk dihet sepse keta i mbulojne me `dokumenta duke qene ne rregull me Librezat e Klientit me firme e me vule  por jo me kupnin e tatimeve, se ato atje larte nuk shikojne Librezat e qytetareve, por faturimet derdhjen e lekve ne Banke ! Qyteari po ti derdhte leket ne Bank, sportellistet dalin jashte loje! 

Pra duhet te zhduket sitetemi i sportelisteve, dhe pagaset  te behen nga qytetarit nepermjet bankes, por per kete duhet te instalohen mjete elektronike qe faturimet te kalojne ne banke dhe jo nepermjet `sportelit`

 

Tani po do ti biem hajde ti biem sistemit, por je totalisht i painformuar, sepse faturat paguhen online, mund ti lidhesh me nje numer llogarie dhe ti marrin leket automatikisht, mund ti pagush ne cdo agjensi te hapura cdo 100 metra, ku paguhen dritat uji apo gjobat, mund ti paguash edhe nga nje aparat vodafone direkt nga cel.

tani eshte mentalitet qe njerezit duan te rine ne radhe, te bejne ca muhabet dhe te shohin vulen e sportelistes ne libreze.

Per pyetjen qe ben kuazi nuk ka mundesi vjedhjeje te pakten ne nivel.sportelisteje se leket qe ke paguar mund ti shohesh online dhe nuk shoh arsye qe te marresh kupon keshtu kursejme dhe ndonje peme nga xhungla e amazones...

Koqe, nuk ke pse i komenton pyetjet e mia. Aq me teper qe jane edhe provokative. Pra nuk ke pse te biesh pre e provokacioneve. 

une as te lexoj fare seç shkruan ne fakt. por po u them te tjerve te bejne njesoj, sa harxhojne kohen me ty pensionistin. ti e ke kete me bollek.

Tani me pelqeve! Dhe mbaje premtimin, pra mos e prish terezine me mua. Kuptohet, nese ke terezi. 

E ku eshte problemi ketu? Kuponi na duhej per ca muaj per te mbyll ca tregtare te bezdisshem(te hane ca te tjere me shume) si dhe per ti thene popllit veshderr pordhac shqiptar se ketu(dmth ne vatan) ka shtet. Kjo qeveri eshte disa here me hajdute se ajo e meparshme por keta jane mjeshtra demagoge dhe propagandiste. Sa here i kap duke vjedh e mashtruar te pergjigjen me refrenin : se berisha ka vjedh deri te tulla e fundit!

Mfs...

Pak e veshtire per ta kapur se, pse ajo nuk ta dha kuponin tatimor. Hamendesimet se ajo mund ti vjedhi leket, eshte i kote, se ajo i regjistron ne kompjuter pagesat, keshtu qe kur dorzon leket, shifet ne kompjuter se sa ka arketuar. 

Te thuash qe firma ben noi loje me tvsh/btv, kjo po eshte per tu hulumtuar, por ç'ne nje punonjese e thjeshte ne planet spekullative te firmes. 

Keshtu qe mendoj se mund te kete qene noi pertim i saja. 

Sa e trash muhabetin dhw berberi, zoja punon be ndermarrje publike, nuk ka pas interes per mos ta dhene, thjesht ka qene e lodhme. 

Ti merru me lokalet private ne qender te tiranes qe ta hedhin sy per sy me kupona te vjeter qe nuk i perkasin porosise qe ben. Pra nuk paguajne tvsh qe u takon.

as me ata s'ka pse te merret hiç.

lerini mer njerzit te lire dhe pa taksa hiç. ndryshe do t'i mbyllin aktivitetet atje dhe do çajne ferren neper europe siç kemi bere ne te tjeret qe kemi nga nje zanat.

do te ngeleni atje vetem ju te paaftet te lidhni breket tuja.

zhvillimin qe keni sot, dhe qe po ndryshon pamjen e shqiperise me shpejtesi te madhe, e keni nga njerzit qe DINE TE PUNOJNE, dhe qe e nxjerrin lekun nga guri, pikerisht keta qe kerkoni te taksoni ne maksimum, t'iu merrni frymen. 

keta jane kthyer apo qendrojne ne shqiperi, pikerisht sepse kishte taksa me pak nga bota, ishin me te lire, mund te shpreheshin lirisht ne veprimtarine e tyre. me te njejtin sistem taksor, pse duhet te qendrojne atje te ju ? kete pyetje shtrojani vetes.

profil i imi, lexo mire midis rreshta, albano (pjerrsi feleje majtas) e ka fjalen per zonjat e lodhura sepse ta japin ne shtepi publike.

Ti (pjerrsi feleje djathtas) thu ta japin ne shtepi private, por valle nuk do te lodheshin duke e dhene edhe ne kete rast.

Ku eshte ndryshimi?

 

ça thu mer lal. shko ne plazh ate bej se eshte vape dhe s'te puno truni. apo na shkruj ndonje artikull te pakuptushem qe ta diskutojme ketu.

Po ja i kemi lene 25 vjet pa taksa, dhe i kemi pare cfare lloj zhvillimi kemi sot, rrenim e mungese perspektive gjithandej, asgje te hajrit nuk solli.

Atw tvsh qe ti e paguan te kthehet ne forme investimi ne arsim e shendetsi rend e ushtri neser, pak a shume si te shtetet ku jetoni. Bej prove mos paguash taksa ne gjermani, shteti me i zhvilluar ne evrope psh.

 

 

 

ne asgje nuk kthehet ajo taksa qe paguhet, vetem sherben per te mbajt me leke njerzit kot, si puna juj, qe paguhen nga buxheti shtetit. 

jeni po ju qe e shkaterroni shtetin me ritme te shpejta. zhvillimi qendron vetem pak kohe. dhe nuk flas vetem per shqiperine por per te gjitha shtetet. 

ju qe s'beni gje, ju kerkoni dhe jetese mikroborgjezi sepse kohen e keni me bollek. juve nuk e ndjeni peshen e gjakut qe ka çdo monedhe, djersen qe eshte derdhur per ta fituar ate dhe e shperdoroni pa meshire neper projekte pa asnje vlere REALE per popullin. 

ky ka mijera vjet qe jeton, dhe nuk ka pritur mrekulline tuaj apo shtetin/sistemin tuaj per ta ndriçuar. ky vetem sa e demton, sa e shfaros. (thoshte niçja : do ta zhdukesh nje popull, krijoi atij nje shtet)

etj, etj.

Si ne xhungel thua ti. Mire mer mire se na i ke sterthene pikepamjet e tua. Edhe vetw margaret thacher nuk do guxonte kaq. Nuk kane vlere shkollat spitalet infrastruktura. Ti qofsh.

Per sa i perket taksave, mund te aplikosh taksa te ulta ne investime qe realisht sjellin zhvillim afatgjate, ne sektore strategjike, por jo ne bar kafenete qe leket maksimumi do ti bejne pushime te shtrenjta ne turqi dhe qe kamarierit nuk do ti paguaje gjithsesi sigurime.

je i paafte te kuptosh ti se çfare po them une. po hajt, se ka qe ndoshta dhe kuptojne. diten plak.

nuk ka mbijetese ne xhungel. te jetonim ne xhungel nuk do te kishim arrit ne shqiptaret deri ne ditet e sotme. do te ishim tjetersuar me kohe.

Sa e trash muhabetin dhw berberi, zoja punon be ndermarrje publike, nuk ka pas interes per mos ta dhene, thjesht ka qene e lodhme. 

Atehere une kam nje pyetje te dyte:

Nese arketarja/sportelistja/zonja mbasi te merr leket dhe mbasi te ploteson librezen personale per shumen e paguar (se cfare ben ne komputer une nuk e di pasi nuk e shoh dot), nuk e regjistron kete shume parash tek kasa fiskale, pra nuk prodhon kupon tatimor, atehere a raportohet/evidentohet kjo shume  si e ardhur e tatueshme per ndermarjen/firmen/kompanine? smiley 

nje kompani si duhet keto gjera i ka te shtjelluara tek fatura qe te jep. bile dhe ligjet ne fuqi sesi ti, mund te informohesh mbi te gjitha çeshtjet qe lidhen me ty dhe shoqerine ne fjale. nr telefoni, dokumentacion ne linje, takim me ndonje pergjegjes, ku behen ankesat publike, si hidhet kompania ne gjyq, etc.

Po pse une ket pune kam te merem te cbiliroje mire apo keq funksionimin e kompanise? Fatura tregon detyrimin qe klienti/une kam per sherbimin e marre (furnizim me uje), ndersa pagesa qe vertetohet nga kuponi tatimor tregon likujdimin e fatures, futjen ne arken e ndermarjes te lekeve dhe si rjedhoje edhe detyrimin qe ka ndermarja karshi shtetit per TVSH-ne. Nese nuk mar kupon do te thote se ligjerisht une nuk kam paguar.

ti e ke hap kete teme me duket, apo jo ? kur te them qe temat i ke vetem per provokim, te ngel hatri pastaj.

Raportohwt si e ardhur e tatueshme me siguri edhe pse nuk leshon kupon. 

Filmi eshte te biznes i vogel bizmes i madh.

Raportohwt si e ardhur e tatueshme me siguri edhe pse nuk leshon kupon

Pse je kaq i sigurte? Kur dihet qe per arketimet ne cash i vetmi instrument ligjor dhe/ose i sakte eshte regjistrimi i shumes se lekeve fizike nepermjet kases fiskale. Ose cfare ka ndryshe nje firme private nga nje ndermarje sha qofte edhe me kapital publik ne drejtim te raportimit te te ardhurave te tatueshme?

Po te vjedh shteti ty. Dikur vidhje ti shtetin.

ai vidhte vendin e vet jo shtetin. shteti eshte koncept abstrakt. ka lidhje me nje KLIKE, me nje "ELITE" dhe asgje me shume se kaq. kjo krijon nje aparat vetem per veten e saj, qe te jetoje ne kurriz te popullit. si shushunjat. ky eshte shteti.

po te shohesh boten aktuale, popujt me te vjeter qe kane mbijetuar jane ata qe s'kane pasur kurre shtet te tyren. popujt qe dominojne sot boten jane pa perjashtim popuj te rinj. te krijuar nga monarkite (dinasti brez pa brezi) europiane apo boterore. popuj qe mbahen nga sistemi ne fuqi. ky po te bjere, do te ndodhe nje mish mash, apokalipsi qe flet bibla, ngaqe popujt e tyre nuk i lidh asgje e PERBASHKET. eshte sistemi qe i mban bashke, dhe jo ata vete.

tek ne do te ndodhi njesoj, do te mbijetojne vetem ata qe do te jetojne te LIDHUR VETVETISHT (nga lidhje gjaku, gjuhe, tradite) dhe jo ata qe per momentin lidhen vetem nepermjet shtetit apo sistemit qe ky ka vendosur me ligj.

Shteti nuk esht abstrakt por nje tuf rq-rash te shitur qe nxjerrin leket nga shqiperia ne lloj lloj menyrash.

koncept abstrakt. ate po thu dhe ti per me teper. 

« L’État est le plus froid des monstres froids. Il ment froidement ; et voici le mensonge qui s’échappe de sa bouche : “Moi l’État, je suis le peuple.” »

 

-- Friedrich Nietzsche, Ainsi parlait Zarathoustra

po te lexosh se ç'shkuajne ata ne krye te shtetit, kujton se punojne per popullin, kur ne fakt punojne per veten. aparatin shteteror e kane thjesht mekanizem per te vjel para, jo nepermjet punes por demagogjise (apo rrenes siç thote Niçja tek ky citati po ta perkthesh)

Te punonin per.veten e ti investonin ketu parate gjysma e se.keqes. e degjove ambasadorin e usa? Do u bllokoj pasurite ne usa po nuk votuat reformen tha.

me "pune per veten", ate po them dhe une. eshte thjesht metafore.

dhe ai qe paguahet nga shteti per demagogjizem, nuk eshte investues. se nuk ka zanat, nuk di sesi t'i shtoje parate nepermjet nje aktiviteti te dhene. ai hiç, vetem sa perfiton nga sistemi. 

pse iku ai Roni atje te behej zevendes minister thua ? te perfitoje nga sistemi. ai paret qe do te zhvase atje po ne amerike apo filifistun do t'i çoje, se nuk ka se çfare te investoje ne shqiperi pa pas zanat tjeter preveç llafeve te bukra, dmth demagogjise me rrejt popullin sa me gjate.

te gjitha keto i thashe tek ai komenti me siper, por ishin te koncetruara (tek Fitim Paraje jo nepermjet Punes). vetem fitimi i parase nepermjet PUNES, nepermjet Prodhimit, sjell zhvillim. 

Sa per dituri, Niçja persa i perket Punes, Prodhimit, Fitimit ishte koqe fare, nuk ja kish haberin fare ketyre puneve, dhe ishte i ndergjegjshem per kete, nuk ka thene asnje llafe per keto çeshtje, kurre, as nuk i ka permendur. Ka fol vetem anarkizma si te citimit tend me lart per shtetin, e nga ana tjeter ka qene personi qe urrente anarkizmin si asnje tjeter. Pra skizofreni e gjalle, siç edhe perfundoi jeten.

Ti referohesh Niçes per keto çeshtje dhe ne kete menyre, fillo me Niçe e mbaro me Marks, i bi te behesh superkoqe dhe superskizofren.

Vlera e Niçes qendron diku tjeter.

 

niçja hudhet poshte me VEPRA jo me komente ngjale te peshku. 

nuk flas me ty o rrotpidhi, e as kam fol ndonjehere, po te tregoj qe je i cope loqje dhe mashtruesi superpsikopat qe citon citime nga te b-loqeve franceze per te habit berberin, i cili e di si çdo tjeter ne blog kush je qe nga kohet e piktorit Hajdar Bukuroshi qe pikturonte ne stilin gotik mesjetar.

veprat per te hedh poshte Niçen nuk eshte e thene t'i bej une ose berberi, i kane bere shume te tjere me dypllomjeker, te cileve ju referohem.

 

s'po du ne fakt ta ndyj gojen me ty. 

shume te tjere me dypllomjeker

Pse te duket dypllommjekra me superiore se dyplommmustaqet?

kte kerkoja profil i ketij timit, jo mu, sepse eshte ai qe po kerkon kompetence ne forme leshi.

 Pastaj perseris, per çeshtje Pune, Prodhimi, Fitimi etj, eshte dyplomjekra shume me superior se dyplomusteqja.

 

Na i perkthe pak kete Edison, çfar eshte. 

Nr i vdekjeve prej urise si pasoje e aplikimit te politikave komuniste. Situata degjeneroi deri ne kanibalizem ne disa vende.

Tani komunizmi dhe kanibalizmi i tij ka marre fund, ose me sakte eshte trasformuar ne kanibalizem post-demokratik me t'pallume (Thanatos eshte trasformuar ne Eros). Nje prej formave te kanibalizmit ngambrapademokratik eshte pallimi demokratik i truve, dmth permendja vazhdimisht me vend e pavend e kanibalizmit te hershem komunist.

Krahasimi im ishte vetem dhe vetem midis Marksi dhe Niçes, dhe vetem e vetem ne sferen e disiplines se ekonomise. As nuk mund te krahasohen midis tyre, sepse kontributi i Niçes ne ekonomi eshte baraz me zero. Nga kjo pikpamje edhe shen Pjerdhi VQ i blogut tone eshte me superior se Niçja.

Vlera e padiskutueshme e Niçes eshte ne vend tjeter, dhe ka shume post-kanibale post-demokratike post-fashiste qe lidhin Niçen me kanibalizmin e nazizmit ne te njejten menyre siç lidhe ti Marksin me kanibalizmin e komunizmit.

 

Me mir zero se minus rreth 50 milion jete.

Kalamojt e shkalles pallatit nuk morin vesh nga matematika, nuk ju pelqe, ju pelqejne historite me t'pallume dhe me partizane qe hanin pula me teper se ballistet.

Po te kuptoje nga matematika konceptin e vleftes absolute, atehere do te kuptoje se minusi vlen me teper se zero, eshte me superior se zero.

Pra nuk eshte vlere te jesh zero me xhufke ne ekonomi si Niçja, eshte vlere, megjithse negative, dituria ekonomike e Marksit, prej te cilit kane perftuar edhe kundeshtaret e tij..

Pastaj kalamojt e shkalles pallatit atebote, kur lavderohej Marks komunisti, tregonin histori me t'pallume te Niçe nazistit (About 455,000 results) minus 40 milion jete.

 

Ti do kesh qene nga ata qe pelliste me vullnet te plote "rrofte partia" ne rradhe te qumeshtit. Ose psh sot po te ishe azilant ekonomik ne gjermani do shikoje lajme dhe do bisedoje me vellezerit e tu pakistanez se si rama po bo shtet La-le.

Po o te keqen, ju ka pallu Palloshi trute, si dikur Enver pallonte trute e prindeve tuaj. Pranej jeni tere imagjinate, te gjitha i merrni me mend, çfar ka bere tjetri atebote, e çfar do te bente sikur te ishte emigrant ne Gjermani.

Gjeje çfar do beja ne rradhe te qumshtit ne planetin Ypsilon Andreanus te mjegullnajes se Andromedes.

 

Do mendoje qe vdekja nga uria eshte pastrim njerezimi.

T'paska pallu trute edhe Maloku.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).