Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 114

500 Komente

Oficeri dixhital denoncon:

-Bashkepunimin e policise me maskat ne vjedhjen e nje kuintal euro tek dera e avionit te linjes ne pisten e aeroportit te Rinasit
- Komisariati i Rinasit plot e perplot me kushurinj dhe ilakara te Saje qorrit! sb

 

"Pershendetje doktor,ne fakt ne statusin tuaj per bashkpunimin e policise me maskat ne vjedhjen e parave ne pisten e aeroportit jeni i sakt.Pretendimi i policise se rrethimin e jashtem te aeroportit e ka kompani private esht thjeshte perpjekje per te dizinformuar sepse porta nga e cila jane futur maskat e armatosur brenda ne aeroport esht pik dislokimi per policine por kesaj rradhe u a kane besuar maskave.Po shtoje ketu se ne komisariatin e aeroportit te rinasit te gjithe drejtuesit jane kushurinje dhe te afert te ministrit tone,me respekt.S.B"

 

Sa here fiton kombetarja gazetat vene tellallin:fiton kombetarja , cfare tha Rama per kombetaren>

nashi qe ndodhi nje heist spektakolar diten per diell ne zonen me te ruajtur te shtetit  turperues per gjithe kombin Rames e gjithe ushtrise bythelepirese te shtypit shqiptar nuku po iu ndihet zeri.

"Dikush" lexoi në TV se policia jep 30 mijë euro për atë që ka informacion mbi vjedhjen në Rinas. Madje ruan anonimatin.
-E provova pardje anonimatin,-tha ai.-Mora policinë,se klubi poshtë pallatit na çmendi nga zhurmat. Sa mbylla telefonin më bije zilja:
-Urdhëro!-i them.
-Jam pronari i klubit. Ke ngrënë mut në polici para 5 minutash?
-Po,unë...
-Dil në ballkon e shiko makinën tënde. E ke me minus kater goma . Po vazhdove ta çuam për skrap. Ok?
-O...k..
Pas dy minutash bie prap telefoni :
-Policia jemi. Pushuan ato zhurmat?
-Po,po. Menjëherë. Faleminderit...
-S'ka gjë,mor burrë. Detyrën bëmë. Dhe telefono sa herë të kesh hall. Mos na kurse!

13 km ure pak te duket!?

Jo vallahi ja vlen se lidh Stambollin me Izmirin.

flamuri shqiptar nuk qenka ne makinen me te cilen udhetonte KM yne?!!KM turk i ngjaka shume Haxhi Lleshit rahmet paste .smiley

well well well .shqiperia pak a shume po vihet nen nje komision nderkombetar kontrolli ashtu si ne vitin 1914 sepse shqipot po tregohen nje tufe cobenesh debile qe s'mund te qeverisin vehetene.smiley

http://www.kohajone.com/2016/07/02/zalos...

...Kështu:

1-Prokuroria speciale antikorrupsion do të përzgjidhet e do të jetë nën ndikimin e drejtpërdrejtë të Departamentit të Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara;

2-Byroja e hetimit që do të përgatisë dosjet për këtë prokurori do të përzgjidhet dhe do të jetë nën ndikimin e drejtpërdrejtë të FBI-së amerikane;

3-Këshilli i emërimeve në drejtësi nuk do të zgjidhet nga partitë, por do të zgjidhet çdo vit me short nga gjyqtarët e prokurorët;

4-Drejtuesit e lartë të gjykatave dhe të institucioneve kryesore të dretësisë, në qoftë se nuk marrin dot votat e cilësuara në Kuvend (pra, nqs nuk marrin konsensusin e partive të Kuvendit), zgjidhen drejtpërdrejt, bazuar në renditjen që ka bërë këshilli i emërimeve (i cili, nga ana e tij, nuk varet nga partitë);

5-Komisioni i verifikimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve aktualë, si dhe komisioni i apelit për këtë qëllim, do të përzgjidhen dhe do të jenë nën ndikimin e drejtpërdrejtë të një komisioni ndërkombëtar vëzhgimi, me ekspertë të dërguar nga Bashkimi Europian.

Keq qenka puna.smileysmiley

po xhelozohen perendimoret se po pasurohemi shpejt. dun me na i mbledh rrypat.

per ta kuptu se çfare po te them, po te kesh tru kuptohet, shko dhe lexo kete artikullin ketu : http://scupi.info/historiani-zviceran-sh...

Keto, Profilo, do ishte mire ti lexonte edhe Karl Marksi i peshkut ketu. 

nuk me ha trapi per te, se nuk jam gje edukator i tij.

ne keto qe thua ti alba, nuk eshte e drejte te fusesh te gjithe shqipot, po duhet te futesh vetem forcen kryesore te opozites (PD-ne), me partite satelite te saj, e cila po e mban reformen varur. Rama dhe forca qe kryeson eshte treguar me koherentja dhe mbeshtetesja kryesore qe drejtesia te clirohet nga politika.

nese keto pikat qe rreshton, do te thuheshin shprehimisht keshtu ne kushtetute, atehere ne kemi nje problem ligjor, ku institucionet e pavarura shteterore bihen nen vartesi te institucioneve te nje shteti mik te huaj, dhe te  bashkimit europian ku duam te hyjme. 

burimi i lajmit thote qe modeli ka funksionuar ne kroaci, rumani, bulgari etj. rama nuk ka frike nga ky sistem i ri, biles deri ne ate pike sa i beri kurban gjithe mbeshtetesit e tij te meparshem qe ne fakt e sollen ne pushtet: doshi, rroku, kokedhima, rroshi, ai qe gjuajti me arme. i ka bere dalje te gjitheve dhe i fut nje "sorry" kujt del me biografi te prishur apo e pret shpata perendimore e drejtesise. ndoshta duke humbur pak nga pavaresia shteterore ne arrijme te ngreme institucione te pavarura. 

pra, opozita kete lufte e ka te humbur, sikur edhe reforma te mos votohet, dhe rames ti behet shume qejfi, pavaresisht se mund te dale e te flase si keqardhes, prape faji i moralit i ngelet opozites dhe e detyron te humbe shume pike dhe vota ne opinion ne zgjedhjet e aferme. 

Teknikisht eshte humbje e sovranitetit sepse vendime te cilat ndikojne te ardhmen e popullit shqiptar do te merren nga organizma e persona te huaj mbi te cilet populli shqiptar nuk ka asnje autoritet apo kontroll.Ne baze te ketij sistemi presupozohet se te huajt qe do te mbikeqyrin kete proces jane engjej  te pagabueshem e te pakorruptueshem e nese jane otherwise populli shqiptar nuk ka asnje mundesi ti heqe nga puna.por nga ana tjater nje popull i papergjegjshem qe voton kriminele me ferman ia ka hequr te drejten vetes per te qene i pavarur.

Popullin po e le pa taksa eshte i pavarur. Po i vure nga keto, e ben te varur. S'ka rendesi fare se ke ka ne qeveri, turq, shqiptare apo amerikane.

Mbasi u kuptua nga darvinistet me fele pjerrsi majtas se si u be majmuni njeri i civilizuar ne shoqeri publike, ne epoken ngambrapa darvinistet me fele pjerrsi djathtas jane duke i bere yzmetin se si njeriu i civilizuar te behet majmun qe ha banane ne dege gratis.

 

Ik o tiku mos na çaj felat smiley

ik o tiku na ler rehat te na i çajne felet, thuaj!

 

FBI dhe departamenti i drejtesise kane kongresin e senatin te cilet si perfaqesues te popullit amerikan  iu rrine mbi koke e iu kerkojne llogari.po populli shqiptar si do te mundet t'iu kerkoje llogari nese keto organizma nuk e bejne punen  e tyre?

Amerikani qiti ne pension Berluskonin. Vec te mira te vine nga amerikani.

pranej po ka sot me shume italiane qe vijne te jetojne ne shqiperi sesa shqipetare qe shkojne te jetojne ne itali.

Viva Brluskoni smiley qe iu dha letra dhe pension shqiptarve dhe prinderve te shqiptarve. 

Gaia - 3 Korrik 2016 - 04:45 

ne keto qe thua ti alba, nuk eshte e drejte te fusesh te gjithe shqipot, po duhet te futesh vetem forcen kryesore te opozites (PD-ne), me partite satelite te saj, e cila po e mban reformen varur. Rama dhe forca qe kryeson eshte treguar me koherentja dhe mbeshtetesja kryesore qe drejtesia te clirohet nga politika.

nese keto pikat qe rreshton, do te thuheshin shprehimisht keshtu ne kushtetute, atehere ne kemi nje problem ligjor, ku institucionet e pavarura shteterore bihen nen vartesi te institucioneve te nje shteti mik te huaj, dhe te  bashkimit europian ku duam te hyjme. 

burimi i lajmit thote qe modeli ka funksionuar ne kroaci, rumani, bulgari etj. rama nuk ka frike nga ky sistem i ri, biles deri ne ate pike sa i beri kurban gjithe mbeshtetesit e tij te meparshem qe ne fakt e sollen ne pushtet: doshi, rroku, kokedhima, rroshi, ai qe gjuajti me arme. i ka bere dalje te gjitheve dhe i fut nje "sorry" kujt del me biografi te prishur apo e pret shpata perendimore e drejtesise. ndoshta duke humbur pak nga pavaresia shteterore ne arrijme te ngreme institucione te pavarura. 

pra, opozita kete lufte e ka te humbur, sikur edhe reforma te mos votohet, dhe rames ti behet shume qejfi, pavaresisht se mund te dale e te flase si keqardhes, prape faji i moralit i ngelet opozites dhe e detyron te humbe shume pike dhe vota ne opinion ne zgjedhjet e aferme

 

 

5 smiley

Not under man but God and Law.

Ka vdekur Cimino smiley

smiley

sa kisha menduar keto dite qe disa nga punet e Verhoeven risjellin ne mendje Cimino (nga volumi & trajektorja komplekse intriges, psh. Spetters)

Regjizorialisht, NUK kanë kanë patur asgje të perbashket. Cimino eshte regjizori i pari në bote qe ka futur idene e blloqeve (blloqe të medha kohore) në nje film. Psh, tek Dear Hunter kalojme nga dasma në Amerike direkt e ne fundin e sherbimit ushtarak te De Niros në Vietnam. Pra 3 vjet me vone. Dhe as sherbimi ushtarak NUK tregohet, vetem ditet e fundit fare.

Verhoeven eshte regjizor i impulseve njerezore. Dhe shume i ndikuar nga poetika e "Nouvelle vague" franceze. 

Cimino eshte regjizor 'i mallkuar' (ndofta rasti më ekstrem se si Hollywoodi ka ndaluar literalisht nje talent te paparë të beje filma). Ose kur tha njeri sonte në TV francez: vetem në burg qe nuk e futen Cimino-në! Verhoeven perkundrazi (dhe aq më mirë !!) eshte shembulli i nje europiani të talentuar qe çau për 20 vjet në Hollywood ! Bravo !

personazh fantastik me vete Verhoeven

Meqe paske pare "Spetters". Film i shkelqyer, nje nga filmat me te bukur ne bote me "tre djem dhe nje vajze", dmth 3+1. Zakonisht, filmat e kesaj natyre jane 2+1, dmth "2 djem + 1 vajze" (ose 2 vajza + 1 djale), dmth "trekendesha sentimentale". Ne "Spetters" kemi nje "katror sentimental".  

Kryqezimi i fateve te 3  shokeve motoçikliste (qe enderrojne ngjitjen sociale - social ascention) me historite romantike te nje shiteseje/pronare patatesh te skuqura ambulante, pershfaqur ne menyren më elegante, ironike dhe njerezore.  

Për mua, kryevepra e tij mbetet Heaven's Gate ! 

Ky i fundit eshte restauruar dhe rivlersuar nga kritika.

Tematika e te dyve eshte e ngjashme, kontrasti i mizorise se luftes me lumturine e pasionin e vendlindjes.

Kam patur fatin ta shikoj dy here, ne kinema, biles edhe ne variantin "director's cut". Dmth 3 ore e 36 minuta.

Pa dyshim, filmi më "deshtak" (komercialisht) i historise se kinemase : kushtoi 40 milione $ por nxori veçse 3 milion $ fitime.

Gjithe duke qene nje nga me te miret, ever ! smiley

Me pelqen lidhja qe ben nga nje emision per rrenimin e Ekonomise se Shqiperise ne vitet 1980 me nje regjizor Amerikan.

Rest assured se spiunlleku per keto para tek autoritetet amerikane eshte bere nga shqiptaret .nga qindra mije emigrante shume syresh te   suksesshem edi vete zgjedh per bedel nje shofer taksie .smiley

Tani dua te jetoj jeten time

u ka konvertuar ne liberal smiley

Jo. Por sot mesova se i eshte shfaqur papritur nje kancer dhe ka qene shtruar ne spital ne Teheran; prej nje jave, derguar me urgjence ne Paris.
Mbreme ka mbyllur syte...

 

Kanceri i stomakut kisha degjuar / lexuar eshte nga me te keqijte. Gastrointestinal tumor nuk duhet te kete qene shume larg ketij.

kane perditesuar Wiki-n:

"In March 2016, Kiarostami was hospitalized due to intestinal bleeding and reportedly went into a coma after undergoing two operations. Sources, including a Ministry of Health and Medical Education spokesman, have reported that Kiarostami was suffering from gastrointestinal cancer. On 3 April 2016, Reza Paydar, the director of Kiarostami's medical team, made a statement denying that the filmmaker had cancer.

However, in late June he left Iran for treatment in a Paris hospital, where he died on 4 July."

.....

Humbje e pamate.

Very sad. smileysmiley

 

lexova qe ka pas bere dikur dhe profesionin e policit qarkullimi rrugor, jo me kot mizenskena e tij ishte plot rruge e interaksion.

Ke te drejte, duhet te kete pas te beje. Dialogjet ne makine jane signature te tij.

z.Trump FANTASTIK sonte ne Raligh, NC.

Super, super.

smiley  Fuckface Von Clownstick.

five stages of grief:

Denial, Anger, Bargaining, Depression, and Acceptance.

Galileo akoma ke e para mor shok? smiley

Ndersa shqiperia ka universitetin me te dobet ne ballkan po nderton xhamine me te madhe....

...Një shtëpi e madhe ka hapësirë për të gjithë! Pas dy katedraleve po merr formë Xhamia e Namazgjasë këtë prag Bajrami. Shtëpi për besimtarët, por dhe aset për qytetin me parkingje, bibliotekë, muze e salla moderne”.

Ka qenë ky postimi i Erion Veliajt, i cili ka inspektuar punimet në xhami në prag të Bajramit.

Xhamia në fjalë, që po nrihet në lulishten përkrah Parlamentit në Tiranë, po ndërtohet me financime të qeverisë turke.

Ajo konsiderohet si një ndër xhamitë më të mëdha në Ballkan, në zonat e ish-Perandrorisë Osmane.

Fotot e mëposhtme dëshmojnë se punimet ndodhen në një fazë të avancuar...

 

Per cfare duhen universitet.Sa me shume xhami.Mjafton te lexojne Kuranin dhe aty i gjen te gjitha,dijet e se shkuares dhe se ardhmes.Vec kujdes,se Kurani eshte si droge.Tjetri e,ka lexuar mbi dhjete here dhe nuk ka te ngopur.Ca me keq,sa me shume lexon,aq me shume i shtohet frymezimi per ta lexuar.

Ku ka si kurani mor zotri? Rekomandohet para dhe pas buke, 3 here ne dite minimumi, po gjithmone sipas oreksit.

Nuk jam dakord zoteri.C'eshte kjo para dhe pas buke,kur Kurani eshte buka vete,eshte uji,eshte jeta.

Ka qenë ky postimi i Erion Veliajt, i cili ka inspektuar punimet në xhami në prag të Bajramit.

Ky karafili e din se feja eshte e ndare nga shteti me kushtetute.c'do nje zyrtar i qeverise te inspektoje punimet e nje objekti fetar?

Sa me shume xhami per popllin veshderrkokpalare.smiley

Sorry, this content isn't available right now
The link you followed may have expired, or the page may only be visible to an audience you're not in.

E paskan hequr.

Mos e ka fjalen per Pezen smiley Brado, se atje ishte mese i lire. 

Jo jo Pjer se kam fjalen per Dash Pezen smiley

Jo-jo, edhe se kisha fjalen per Dash Pezen, por per orgjite ne Peze  smiley 

Ka precedente historike.Fan noli thone kur ishte KM e kalonte kohen duke i rene fyellit .smiley

Me kerkese te perseritur te vete autorit te librit "Vizione te Qarta" (Pjerin Thomai) po sjell ketu ato pershtypje leximi, te cilat adminet i kane llogjikuar mos ti nxjerrin tek peshku. 

Përmendja 13 herë në ditë e librit “Vizione të Qarta” nga vetë autori i saj, Pjerin Thomai, pra më shumë se dhe një nënë përmend emrin e fëmijve të saj, të huton, të çudit, të tërheq vëmëndjen dhe ... megjithatë nuk të nxit ta kërkosh këtë libër! Mirpo, këmbënguljja e këtij autori në adresë time për t’ia lexuar librin*, më bën gati borxhli ndaj tij, sepse më duket sikur po e ndëshkoj padrejtsisht me indiferencën time, ndaj vendosa t’ia lexoj librin. Dhe pas leximit të tij, (më falni nëse disa pjesë i kam kaluar shpejt e përsiptas, por kjo ka ndodhur nga entuziazmi i madh!), po i bëj një analizë këtij libri, mundësisht sa më objektive, siç kam bërë edhe për libra të tjerë.

Qysh në fillim sqaroj se libri është shtypur më 2010, (them shtypur dhe jo botuar sepse libri nuk ka nr. ISBN), dhe është i formatit A4 me rreth 460 faqe, që do të thotë 920 faqe me formatin e zakonshëm të librave, atë A5. Goxha libër pra, i cili përmban një intervistë të gjatë e të ndarë në disa pjesë, pak shkrime të viteve ’90, por të gjata si çarçafët e dikurshëm me arna, letra pa numërim dërguar partive, organizatave, ambasadorve, qeverive, presidentëve, kryeministrave, deputetëve, dreqit dhe shejtanit bashkë, në fund vijnë komente interneti dhe mbyllja solemne.

Si emblemë të analizës time do të vendosja po atë emblemë aq të shumë-përmendur të librit, “VQ”, që i përshtatet mjaft vitit ku jemi, 2016, që ndryshe është quajtur viti i vrimave, kështu pas kësaj “VQ”-je ... e merr me mënd vetë gjithkush kuptimin e këtyre dy injicialeve! Intervista, që na shoqëron në mbi 100 faqet e para, na tregon ekzistencën e një disidenti thuajse të panjohur të diktaturës që lamë, e ky është –po vetkuptohet– i intervistuari Pjerin Thomai. Pyetjet e intervistës bëhen nga një farë Lymien (francez?), i cili na del në faqen 54 edhe me emrin Selim, çfarë na jep të kuptojmë se kemi të bëjmë me Selim (Limi) dhe jo Lymien, çfarë na le dyshimin nga vetë forma përkëdhelëse e pyetjeve, (a thua se pyetësi e ka lexuar pyetjen në mendjen e përgjigjësit!), kështu dhe nga lehtësia e përgjigjeve që pasojnë, se këto pyetje 

mund të jenë bërë dhe zbukuruar nga vetë i intervistuari, pak rëndësi ka nëse në kohën e “intervistës” (vitet ’90), apo pak para shtypjes së librit (2010), ose dhe gjatë tërë këtyre viteve! Copëzat e intervistët i përngjajnë atyre muhabeteve të dominoxhinjve para pallatit, të cilët për të shtyrë kohën kalojnë sa tek presidenti i qelbanik i vendit, aq dhe tek Ten Siao Pini i zgjuar, pastaj ca thashemnaja për politikanë të tjerë shqiptarë, e sërish tek politika botërore, Zhirinovski, Toni Bler, Mandela, më tej tek politika jo e ndershme amerikane ndaj Shqipërisë, heroizma private të së kaluarës, parashikime të së ardhmes...

Pyetja që bën lexuesi nga fillimi e deri në fund të librit është: po ç’ka bërë ky disident? Dhe nga fillimi e deri në fund të librit shpalosen bëmat pak të njohura të autorit të librit. Asaj kohe diktature, gjatë pushimit të punës, ulur në një lëndinë pranë repartit me shokët, duke ngrënë bukën me domate e djath, Pjerini hidhte ndonjë kunj nga ato për të qeshur, por që ishin edhe me të ngjeshur. Çfarë konkretisht? Nga thjeshtësia, apo për kursimin e letrës, (sepse libri mund të dilte me 2000 faqe), këto kunja nuk i kemi nga autori, e ndoshta ai na ka kursyer neve të qeshurën, për tu përqëndruar tek seriozia. Dhe ja, serioz është një artikull mjaft i fortë, i shkruar qysh në vitin 1990, pas ngjarjes së ambasadave, 5 faqe e gjysëm, që lexohet me një frymë, e që flet për demokratizimin dhe revolucionarizimin e mëtejshëm të jetës, vetkuptohet, nën idetë e pleniumit të 11 të PPSh, por që ata të Zërit të Popullit nuk ia botuan, ndonëse shkrimi ishta tamam sa për të mbushur të katër faqet e kësaj gazete! Po ashtu një poezi brilante, me titull “Rënia e mbretit” e vitit 1991, nga e cila po jap një strofë, nga ato pesë që ka: Më në fund votat mbaruan/ Në krye doli Partia e Punës/ Rroftë injoranca ata uruan/ Më shumë gëzoheshin njerzit e dhunës. (Ca uruan e të tjerë urinuan!) Përveç kësaj mësojmë se shoku Pjerin ka dashur të ngrejë një lloj Solidarnosti shqiptar, aty nga viti 1990, pse jo në konkurrencë me Bashimet Profesionale (në shuarje), mirpo nuk morri kurrë përgjigje për letrën dërguar kryeministrisë, në të kundërtën kish menduar të bënte çudira, që do të sillnin demokracinë e vërtetë. Ai e kuptoi shpejt, pse nuk i kthyen përgjigje. Sepse shteti dhe partia i kishin zgjedhur ndërkohë ata që do ta bënin 

demokracinë, temë kjo tashmë e njohur nga publiku shqiptar. Por me gjithë këto skenare të Ramizit me shokë, zoti Pjerin është përpjekur këtë kohë (1991) të ngrejë dhe legalizojë Partinë e Reformave Radikale, e cila dështoi qysh në mbledhjet e para të saj, pasi pseudo-intelektualë të ndryshëm donin të zgjidheshin vetë si kryetarë të partisë, duke i mohuar kështu vlerat krijuese pishtarit të ri të demokracisë, zotit Pjerin. Gjithashtu Min. e Drej. nuk e morri fare në shqyrtim kërkesën e kësaj partie për tu legalizuar. Por përpjekjet për demokratizimin e vendit nuk mbarojnë këtu nga autori ynë. Menjëherë, ai hidhet në përpjekjet për të formuar shoqatën Shqipëri-Amerikë, e njëkohësisht duke u përpjekur të regjistrohej edhe në ndonjë kurs të gjuhës angleze, meqë nga anglishtja dinte vetëm shprehjen gut morning! Mirpo dhe në njohjen e kësaj shoqate nga shteti shqiptar pati disa aventura të pakëndshme, pasi ishin formuar ndërkoh disa shoqata të tilla, përfaqsuesit e të cilave përplasesin përditë nëpër dyert e zyrave, duke u zënë me njëri-tjetrin, kush e kush e kish formuar më i pari shoqatën e miqësisë me x- dhe y-vend. (Flitet se këtë kohë, kravatat e mbetura nga kohë e “socializmit” stoqe nëpër magazina, u shitën brenda pak javësh të gjitha!) Pas këtyre përpjekjeve shoqatash, ku disidenti ynë u spostua nga brrulaxhinj profesionistë, ai iku i demoralizuar me pashaportë fallco në Gjermani, të blerë në tregun e zi e duke i bërë edhe vetë ca ndryshime, siç na tregon (f.33). Ja pra, këto ishin disa nga episodet epokale që tregojnë luftën e tij për përmbysjen e diktaturës dhe për ndërtimin e demokracisë! Diçka përmend ai edhe nga aktiviteti i të vëllait, por pak dhe turbullt, duket kjo nga arsye të njëjta të të gjithë njerëzve të lëvizshëm revolucionarë dhe demokratë, të cilëve familjarët e tyre ua hiqnin vizën si jo të rregullt nga trutë, (kujtoni rastet me Gëzim Kulufin, Ilir Mukën, etj.), një konflikt i përjetshëm ky midis këtyre disidentëve të pakuptuar nga koh’ e tyre dhe familjarëve të tyre të padrejtë; këta të fundit nuk dinë ku të fusin kokën e të fshihen nga ... madhështia e bëmave të të afërmëve të tyre disidentë. 

   Në Gjermani, për të cilën na tregon disa gjëra interesante, sidomos çmimet, të cilat i rreshton me radhë për të gjitha llojet e produkteve, nuk paska qenë për të fituar azilin, (f.126) por për të hyrë në bisedime 

me qeverinë dhe bankat gjermane, që ato të ndihmonin Shqipërinë, çfarë na jep të kuptojmë se, edhe tani që po shkruajmë këto reshta, ai nuk ndodhet në Belgjikë si azilant, por si një lider i bashkpunimit Shqipëri-Belgjikë, pse jo edhe i hyrjes së Shqipërisë në BE (EU)! Gjermanët e asaj kohe e kthejnë në Shqipëri, ku zoti Pjerin i futet sërish një aktiviteti politik të ethshëm, duke vazhduar shkruarjen e letrave autoriteteve të ndryshme, shqiptare dhe të huaja. Kërkon biles takim me ambasadoren amerikane, por takimi i parë dështon qysh tek porta e jashtëme, ku polici nuk e lejon të hyjë pa i dëgjuar shkakun e takimit, që dhe ai nga anë e tij të dijë, nëse takuesi ka ardhur të verë bombë apo të puthë amabasadoren në buzë, e kështu ta llogjikojë nëse takim-kërkuesi duhet të hyjë ose jo. Tentativa e dytë për takim me ambasadoren dështoi para sportelit të nënpunses së ambasadës, për arsye se nënpunsja-robote i kërkonte më parë medeomos shkakun e takimit, pikërisht atë shkak të cilin vetë autori nuk na e thotë, por që ne e kuptojmë menjëhrë, parashtrimin e disa ideve për lidhje të mëtejshme ekonomike të Amerikës me Shqipërisë, nën disa teza të reja të këtij ekonomisti, i cili do të kishte më pas patjetër një pozicion të respektueshëm e të lakmueshëm në shoqëri.

Këtë lloj injorimi, që Amerika u bën disidentëve shqiptarë, ajo e merr mbrapsh brenda pak javëve, ku në fund të marsit 1995 disa turma të rinjsh tentojnë të hyjnë në ambasadën amerikane në Tiranë për të kërkuar azil, rrëmuja këto që vënë në lëvizje edhe shtetin shqiptar, i cili i bie në gjurmë aktivitetit demokratik të disidentit të vjetër, Pjerinit, po kështu në gjurmë edhe të një gazete të palinçesuar të kohës, gazetës “Meteor”, e cila përmbante disa intervista të tij, ku parashikoheshin këto rrëmuja tek ambasada pas disa ditësh, ku shpërndaheshin edhe më tej disa thashethemnaja për hapje të ambasadave, si ato të korrikut 1990, e të gjitha këto, siç na sqaron po vetë ky disident në faqen 114, ishin të organizuara po nga ai vetë, po-po nga ai vetë të gjitha, si thashethemnaja se do hapet ambasada amerikane, ashtu dhe që mund të ketë rrëmuja, duke nxitur kështu si shpresën e qytetarve për të ikur në Amerikë, ashtu dhe duke u (vet)lavdëruar më pas për para-lajmërimin që kish dhënë! Por të kuptohemi, këtë ai e bëri jo thjesht si hakmarrje për mos-pritjen që i bëri ambasadorja, as se donte që 

të rinjtë shqiptarë të rriheshin nga policia, por për ti zgjuar amerikanët nga letargjia ku kishin rënë, e kështu të kishin kujdes nga islamistët e kësaj kohe.

Megjithatë, për të mirën e Shqipërisë, ky disident i paepur hidhet tek ambasada ruse për takim. Mirp aty e lenë shumë të presi, ndaj pa e zgjatur ky kërkon takim tek ambasada kineze. As këta i kthejnë përgjigje, mirpo pas disa insistimeve të tij, siç na sqaron në libër, ata e presin, biles me përzëmërsi. Pa e zgjatur z. Pjerin u parashtron dëshirën e tij autentike, për lidhje ekonomike të shumta, natyrisht nëse ata bashkpunojnë me disidencën shqiptare, disidencë kjo që përfaqsohet gjithmonë nga z.Pjerin. Kinezi i ambasadës i thotë se ata nuk mbështesin lëvizje politike dhe ideollogjike në asnjë vend të huaj, por po të dojë ai vetë mund të marrë një vizë kineze e të bëjë vetë biznes, duke blerë e shitur mallra. Disidenti ynë turbullohet pak nga kjo ofertë, por së fundi nuk pranon, duke iu kushtuar politikës.

Ndërkohë ai vazhdon me shkruarje letrash politikanve të tjerë, qofshin dhe të një rangu pak më të lartë se të tij, si z. Shirak, z. Solana, presidentit të Shqipërisë, (të gjithë presidentët dhe kryeministrat e Shqipërisë kanë marrë të paktën nga dy-tre letra të mbushura me këshilla të vlefshme nga z. Pjerin, pa të cilat fati i Shqipërisë kushedi se ku do të ishte katandisur), ambasadorve të huaj në Tiranë, e sa e sa të tjerve të parlamenteve dhe organizmave të huaja, që vizitonin Shqipërinë. Këto letra duhet të jenë bërë këtë kohë si një ogur i mirë për mbarvajtjen e punëve të shtetit shqiptar, aq sa ndonjë mungesë e tyre një javore mund të ketë shkatuar patjetër shqetësim në radhët e qeverisë shqiptare.

S.d.q., duket se ky disident e pa se vendi i tij mund të ndihmohej prej tij më shumë nëse ai ikte sërish jashtë, duke bërë sikur kërkonte azil politik, por në fakt duke u përpjekur edhe andej të lidhej me banka të ndryshme, si një specialist i zoti në punët e ekonomisë. Kështu ky paska ikur në Belgjikë, siç tregojnë edhe komentet e tij tek peshku, prej nga drejton punët e Shqipërisë, pikërisht prej këtyre komenteve që zënë gati gjysmën e librit. Në mbyllje autori tregon për jetën e tij dhe, ashtu siç dhe pula nuk rri pa e futur sqepin në glasën e saj, ai hidhet sërish tek politika, politikanët dhe aktiviteti i tij politik.

Me këtë libër lexuesi ka mësuar shumë nga teoritë ekonomike, pra çmimet e artikujve ushqimorë në Gjermani, Belgjikë e Shqipëri. Ka mësuar shumë nga politika, pra epitetet e ndryshme për politikanët shqiptarë. Ka mësuar shumë nga humanizmi i njeriut, atë se si ky autor-disident nuk kërkon post vetëm për vete, por edhe për shokët e tij disidentë, disa prej të cilve i kam njohur rastësisht edhe unë, dhe shumë nga shprehjet e tyre tipike unë i gjej në këtë libër prej gojës së Pjerinit, se helbete, shokë disidentë kanë qenë, ndaj dhe ne nuk interesohemi shumë se sa Pjerini është ose jo origjinal në ato që thotë e shkruan. (Biles dyshoj, se krejt letra-replikë drejtuar gazetarit Nazarkos të mos jetë nga dora e Pjerinit, por e dikujt tjetër!) Kisha dhe shumë lavdërime për të dhënë, por disa po i lë pas replikës që mund të bëjë vetë ky autor në komentet e tij, pasi ai gëzohet gjithmonë kur e përmendin, kur komentet mbi ‘të nuk kanë të sosur, (siç dallohet edhe tek peshku).

Ja disa nga pasazhet e librit, për ata që kanë kureshtjen e mëtejshme të lexojnë. F.8:

-Meqë anoni nga politika, nuk po e gjeni veten tuaj apo vëndin tuaj në ndonjë parti ose të paktën në ndonjë qoshe të administratës, në këtë administratë ku janë futur shumë të paaftë

-Ah Lymien, nuk është puna të rregullohem unë, por të rregullohet Shqipëria në radhë të parë

Ndërsa f.111: -Të mos ta mohoj, dëshirën e madhe e kam të përfaqsohem në parlament si deputet i pavarur

Në f.66: -Unë, siç dhe e dini, e kam parashikuar më shpejt, më saktë e më qartë se, specialistat e CIA-s, shpërbërjen e Jugosllavisë

Në f.67 (si historian i zoti): -ato [territoret e Bosnje-Hercegovinës] kanë qenë tokat tona të lashta, të cilat shqiptarët i kanë humbur sepse në krye kanë pasur prijsa të tipit Enverian, Ramizian, Salian

Në f.68 (si ekonomist i mbaruar): -Nga Moska e qytete të tjera deri në Athinë apo Stamboll sheh plot njerëz, kush me çanta, kush me valixhe, kush me veturë apo me fugonë, që lëvizin nëpër Varshav, Pragë, Budapest, Bukuresht, Sofie, të gjithë me atë biznesin e tyre të vogël, që po ti mbledhësh përbëjnë maune e vaporë me mallra. Pse të mos lëvizim dhe ne shqiptarët si këta. Kam dëgjuar se vetëm Maqedonia dhe Mali i Zi lejojnë shqiptarë kundrejt një pagese prej 20 DM më duket, dhe kjo fatkeqësisht ditore. Unë nuk e kuptoj se si pretendon kjo qeveri budallaqe të intergrohet në Europë, kur nuk po ingranohet dot me

Sa per letren replike ndaj Nazarkos, ajo leter u botua thjesht vetem per sfide ngaqe asnje gazete nuk e botoi kete leter ku une pergenjeshtroja broçkullat e Nazarkos ndaj meje, ne kohen kur organizova demostraten ndaj  ambasades amerikane ne ne mars te 1995, ku u vra nje person dhe u plagosen me dhjetra veta. 

Ty ore djale duhet te te vene hekurat qysh ne Rinas e drejt e ne gjykate, se qenke teresisht i rrjedhur! Te flasesh ne faqet e para te librit (ne nje gjoja interviste) sikur ke degjuar qe do hapet ambasada amerikane, etjera e tjera, e nga ana tjeter ta pohosh ne faqe te tjera me pas, se ti vete ke qene ai qe i ke organizuar te gjitha ato ne lidhje me kete ambasade, dhe tani, pasi une ta permenda -si dhe shume gomarlleqe te tjera te librit- ashtu shkarazi dhe me ironi kete fakt, ti vazhdon serish te na mburresh duke treguar se paska patur te plagosur dhe te vrare!!!! Kjo eshte cmenduria me e madhe qe kam hasur ne jete! Pra na thua se gjithe ajo qe ke organizuar ti, paska perfunduar me tragjedi! Dhe me kete gje ti mburresh!?! Cfare mund ta quash kete?!? Shko o njeri dhe bej vetdenancim dhe kerko te falur, se ndoshta do te kete meshire per ty! Ose shko futu vete ne psiqiatri apo ne ndonje manastir, te lash budadalleqet qe ke bere! E mos fol me budadalleqe te tilla, si ato qe adminet duhet ta nxjerrin si artikull me vete, se do kete 1000 komente!!! Ti kaloke mbi kufoma per hater te numrit te komenteve!!! Numri i komenteve qenka per ty me i rendesishem, ndaj dhe hedh aq kollaj ti ide te tilla, se Shqiperia ka patur shancin te sulmonte Jugosllavine, apo Serbine me pas! Je teresisht i cmendur. Une ndihmen time ta dhashe me recensionin qe me kerkove ketu dhe po ta jap edhe njehere per here te fundit, duke mos tu pergjigjur me ne cfardo lloj replike qe do me besh; panvarsisht se ti as kete nuk arrin ta kuptosh!

" Ty ore djale duhet te te vene hekurat qysh ne Rrinas e drejt e ne gjykate "

Ai i tha " Fakju " gjithe personelit te Aeroportit te Brukselit  dhe si beri njeri gek....mek...ti po thua ti vene hekurat ne Rrinas , e di me ke po flet apo jo smiley

Ore kara-gjoz, qenke mjeshter i manipulimit te fakteve. 

" ..... Numri i komenteve qenka per ty me i rendesishem, ndaj dhe hedh aq kollaj ti ide te tilla, se Shqiperia ka patur shancin te sulmonte Jugosllavine, apo Serbine me pas!..." 

 Une kam thene se Kosova e Shqiperia mund te perfitonin nga zenia e Serbise ne lufte me Kroacine e Bosnje-Hercegoninen, pra mund te hapejnje front tjeter, dhe qe do e bente te pamundur qe Serbia ti pergjigjej dy-tre fronteve njeherazi.  Tani kush eshte i çmendur, une qe parashtroj situatat sipas asaj qe shoh, apo ti qe nuk sheh situatat, nuk analizon, por vetem etiketon. A e kupton se sa i semure qe je, te duket vetja superior ngaqe sheh vetem mendjen tate, mendja dhe ideja e tjetrit te vret, te sembon sedren e semure, egon. 

Une kam thene se Kosova e Shqiperia mund te perfitonin nga zenia e Serbise ne lufte me Kroacine e Bosnje-Hercegoninen, pra mund te hapejnje front tjeter, dhe qe do e bente te pamundur qe Serbia ti pergjigjej dy-tre fronteve njeherazi.

Ne vazhden e amatorizmit politiko ekonomik dhe ushtarako letrar qe keni  - kjo qe thua ti nuk do te ishte keq. po si specialist i fushes ekonomike, a do kishim ne fuqi ti binim Serbise nga jugu ? Pas viti 1990 Shqiperia ishte trok, politikisht ekonomikisht dhe ushtarakisht vunante nga hemoragjia njerzit po largoheshin nga vendi drejt perendimit, per nje jete me te mire, PD kishte prishur ekulibrat politik, gjendja brenda vendit ishte shume konfuze, kontradiktore me shume konflikte politike per te kap pushtetin. Si mund te ishim te gatshem ne te sulmonim Serbine ? smiley

Se keshtu petllat me uje i bejne te gjithe !  

"Une kam thene.."

Po kujt i ke thene more ?!!!

Se kur thua "une kam thene"  tjeteri qe ste njeh (ne pamje te jshttme )  kujton se ke qene ndonje lider politik i rendesishem  me vlera smiley

 

 

Ilirjano, Shqiperia, ne 1992-93-94-95, e kishte akoma ushtrine, te rregullt, 1-vjeçare, llogjistika nuk ishte prishur akoma, me mrapa u prish. Nga hemoragjia njerzore vuanin te tera vendet e Ballkanit, pas 1990, sikunder dhe Serbia. 

Megjithate edhe ashtu, pas 97-98-99, nuk doli keq, dhe une e kam shprehur ne fund te librit, se une nuk dija se ç'plane gatuheshin ne vilat qeveritare ne Tirane dhe ne Uashington. Une jam shprehur ne 1995, per ato kushte athere. 

Shqiperia, ne 1992-93-94-95, e kishte akoma ushtrine, te rregullt,

Ishte thejshte nje skilet i rregullt, pasi kishte kohe qe kishte filluar krisja politike dhe "refomat" ushtarake , per krijimin e garnizoneve per perqindrimin e armatimit dhe municionit ne pika te vetme, ku officeret, repartet ushtarake nuk kryeini asnje stervitje pregatitore si me pare. Oficeret u kthyen ne roje armatimi sepse po vidheshin arme nga "populli "i Berishes per te rrezuar pushtetin me dhune ! Ne kohen e luftes se serbise me Kroacine Slovenine, Shqiperia nuk ishte kompakte , nuk kishte stabilitet politik, dhe ekonomik, ekonomia ishte pertok po te ishte e rregullt ushtaria sic ishte ne kohen e Enver Hoxhes athere po, mund te ishte ne gjendje te hynte ne lufte me Serbine!

Miloshevici deklaronte se une shkatroj Shqiperine me klubin e gjyetareve , sepse e dnte qe ushtria jone ishte shume  dobet, dhe me armatim te vjeter, 1990- 1995 repatret ushtarake ishin thjsht fiktive nuk behej stervitje, dhe nuk kishte plane organizative, mobilizuese, shteti i shte shume i dobet ! Une mbaj mend qe ushtaret ikin ne Greqi, per pune 3-4 muaj para se te liroheshin dhe vinin ne repart, ne kohen e lirimit ! smiley

Ti me thua mu  te kishim hap lufte me SERBINE !!  serbia kishte kohe qe e kishte shkatruar Shqiperine ne kupolen e vet! Opozita politike, ishte nje kaste aventurieresh qe nuk ishin te gjendje te ndermernin luftra  serioze, nuk kishin angazhimin e duhur, pjekurin per te udhehequar nje lufte te rregullt, si kroatet dhe slovenet, i vetmi angazhim i opozites ne vitet 1990, ishte shkatrimi nga brenda i vendit ! Dhe kjo u arrit !

KM ; " .....ti vazhdon serish te na mburresh duke treguar se paska patur te plagosur dhe te vrare!!!! Kjo eshte cmenduria me e madhe qe kam hasur ne jete! Pra na thua se gjithe ajo qe ke organizuar ti, paska perfunduar me tragjedi!...." 

 Ku eshte mburrja, pse te duket mburrje. A nuk e kupton se po i sheh gjerat subjektivisht dhe jo objektivisht, nuk e kupton se ketu te ka humbur llogjika. Ku eshte mburrja. Pse permenda nje gje qe ma thane kur me arrestuan. Une s'di gje a kishte te plagosur, a te vrare. Une di qe turma njerzish ishin mbledhur rrotull ambasades, e nje pjese e turmes rrinin deri tek korpusi qendror i universitetit, ne pritje se si do venin punet. 

Une e permenda kete "fakt" (se mundet edhe te mos jete e vertete), vetem e vetem per te testuar ty dhe disa te tjere, per te pare reagimin tend, thjesht per te plotesuar puzelen. Ti ose do jesh noi spiun i qeverise ose te jane errur syte e mendjes dhe i hidhesh gjahut/prehes sapo dallon nje njolle gjaku qofte edhe artificial. 

A nuk e kupton, se shum lexues ketu, e dallojne egoizmin tend ketu, pallogjiken tende. A e kupton qe re vete brenda me ate kapercim, hedhje qe bere. 

Pastaj, pse duhet te akuzohem une per tragjedi, kur tragjedite ne pergjithesi i bejne qeverite, ose segmente te saja. 

ne kohen kur organizova demostraten ndaj  ambasades amerikane ne ne mars te 1995, ku u vra nje person dhe u plagosen me dhjetra veta. 

smiley Nuk e di si mund te te zere gjumi kur paske qene shkaktari i vrasjes se nje personi dhe plagosjes se dhjetra te tjereve! Dhe per cfare? Per kapricot e tua, per sedren tende te semure njelloj si te Buall Mavrise, Palloshit, Miushit e te tjereve. Vetem pse nuk te priten ne Ambasade! Nuk e paska patur keq zv. ministri i tanishem i bujqesise kur te kundervihej ketu tek peshku. Jo ne, te dilnim ne mbrojtje, eshte burre i mire, babaxhan. Babaxhan qe vret!

te te vije turp! Uroj qe sherbimet inteligjente Belge te lexojne peshkun e te marrin masat e duhura. E paskan terroristin brenda! Tani po e kuptoj pse ti ke shoqeri me terroriste te tjere Arabe qe na i quan dhe pecogroso.

Fakju!

mos e merr ate seriozisht, apo s'ke pune tjeter ?

smiley gjembi, me vjen te qesh kur lexoj fjalen tende te fundit, eh mos vdeksh kurre smiley U bo 3-4 dite qe po pij nga 1 shishe vere ne darke nga merzitja, dhe kush, une qe jam i rregullt, qe nuk e kaloj gjysem shishe ne darke, qe me shkonte dy dite 1 shishe. Tani vjen edhe ti gerricesh nga pak smiley 

tregun e Lindjes apo Ballkanit.

Në f.91 (për disa politikanë): -... më pëlqen Namik Dokle, ... i arsyeshëm më duket Skënder Gjinushi, Servet Pëllumbi, ... i pjekur, i aftë e i ndershëm më duket edhe Petrit Kalakula. Do të veçoja nga Republikanët si inteligjent Mehdi Frashërin.

-Godo a nuk duket si politikani më finok, më dinak.

-Godo ashtu është, siç thotë dhe populli për të: skile e vjetër...

Në f. 94-95 (si parashikues-profet hyjnor): -... Parashikoj gjithmonë situatat, jo njerëzit, për persona të veçantë po dhe parashikoj, por gjithmonë në lidhje me situatat. Për veten time, mund të them se ... “ëndërroj” nganjëherë sikur jam në krye të kësaj situate, në një funksion zyrtar, gjithmonë me mendimin e kthjellët se kjo punë bëhet kështu apo ashtu. Kur shoh se shumë punë, situata, zgjidhen në mënyrë të gabuar, më vjen keq që s’kam ku ta shpreh mendimin tim. E pastaj nga mërzitja “ëndërroj” sikur jam (e duhet të jem) aty sipër, jo si qëllim i egos, por për të zgjidhur situatën për së mbari...

-E supozojmë se për një moment u bëre president i Shqipërisë, ç’do të bëje në fillim, ç’masa do të mirrje?

-E para, varet se kur do të bëhem, se mund të ndodhë që mund të bëhem nga 2010 p.sh, kur shumë gjëra do të kenë ndryshuar si brenda ashtu dhe jashtë, e ato që unë mendoj t’i bëj mund t’i kenë bërë të tjerët, e konjukturat ndërkombëtare mund të kenë ndryshuar.

Në faqe 99-100 (si një hero dhe njeri i aksionit): -... Ndërsa për Ramizin, qysh në kohën e tij, thoja se ky do bie brenda në bumerangun që ia ngriti E.Hoxha, e që vet e forconte si pasues i tij. Biles ishte kjo bindje, një parandjenjë që ndjeja që anullova vrasjen fizike të tij. (Ky fakt na renditet pasi para pak ditësh kish dalë në media dikush që pretendonte se kish dashur të vriste R. Alinë, pra një hero më i madh, i cili duhej lënë në hije nga imagjinata pjeriniane.)

-Ah, një sekret që tani po e thoni, diçka mbi këtë z. Pjerin.

-Jo, jo, është ende herët të flas për këtë gjë. .... Taksirati që do pres deri në janar të 96, sa të marr interesat e lekëve në bankë [për të financuar botimin e librit Vizione të qarta]. S’dua ngatërresa këtu. Apo pak dyshon SHIK-u për mua që kujton se kam marrë ndonjë dollarë për atë shkrimin në “Meteor”. Të mos flasim për dyshimet e sigurimit të Ramizit atëhere që më quanin dhe agjent.

"Do të veçoja nga Republikanët si inteligjent Mehdi Frashërin."

smileyE zgjova grun nga gjumi me te qeshuren.Megjithate,z.Karl,si babai i proletariatit qe jeni,nuk duhet te keni percmim per kete disidencen te lendina e uzines duke ngrene djathe e domate,"te perforcuar" edhe nga ndonje qofte nje here ne muaj.Ajo ishte disidenca e vertete,dhe jo ajo zulmemadhja,e telekomanduara.

O Karl dashakeqi, Marks fallcoja, pse nuk e jep te ter konteksin aty, por jep vetem nje copez, sa per te me diskretituar mua, nderkoh qe ky veprim te diskretiton ty. 

" ...... -E supozojmë se për një moment u bëre president i Shqipërisë, ç’do të bëje në fillim, ç’masa do të mirrje?

-E para, varet se kur do të bëhem, se mund të ndodhë që mund të bëhem nga 2010 p.sh, kur shumë gjëra do të kenë ndryshuar si brenda ashtu dhe jashtë, e ato që unë mendoj t’i bëj mund t’i kenë bërë të tjerët, e konjukturat ndërkombëtare mund të kenë ndryshuar.

- Ta supozojme se vitin tjeter qe do te behen zgjedhjet, ne prill a ku ta caktojne ata, ju fitoni nje mandat e ju zgjedhin president. 

- Ee, nese ndodh kjo çudi qe s'mund te ndodhi kurre, te pakten per vitin tjeter -96, une ne fillim do te kerkoj te ulen tarifat doganore qe jane ne tratosfere. Kjo eshte masa e pare, qe do te sjelli uljen e çmimeve, uljen e kursit te valutes e xhirim te lekut me shpejt se tani....." 

  Lexuesi le te gjykoje vete. KM jep vetem rreshtat e para, ndersa une jap edhe rreshtat e tjere, per te dale me i plote konteksti i pergjigjes. 

Mjeshter se dhe vakt plazhi, dhe nisemi per det pas pak. vetem nje gje eshte eshte e sigurte, qe meriton nje bravo te madhe thjesht per mendimin per te zhvilluar nje platforme per vendin tend, kundrejt asnje perfitimi ekonomik dhe interesi te ngushte. heret a vone cdo gje e merr vleren e vet dhe shpresoj qe dhe ju te shprebleheni per mundimin. Ne fund gjeja me e rendesishme, nuk duhet te dekurajoheni nga indiferentizmi i qeverive por te insistoni me plane te reja e te perditesuara me kohen.

flm Lungomare smiley dhe e kalofsh mire ne plazh, pi nje gote per mua smiley 

ah se harrova, po qe se e ke VQ, merre me vehte smiley

Me ndjeni z.Pjer,po ja ketu e prishni pak.Tjetri do te kaloje nje dite te qete ne plazh,kurse ju i kerkoni te marre me vete e te lexoje nje liber aq impenjativ si VQ,e ku per hir te se vertetes duhet thene vizionet jane ndonjehere disi te turbullta.Prandaj mendoj se numri qe ka thene Karl Marksi per permendjen tuaj 13 here ne dite te VQ-se kam frike se eshte,sic thuhet ne gjuhen barbare,nje vleresim konservativ,ose sic e themi ne shqeto ne gjuhen tone jobarbare dhe meme te te gjitha gjuheve,ju mbase e permendni edhe me shpesh vepren tuaj,sado epokale te jete ajo.

Argendis, ne te shumten e rasteve, kur eshte buzeqeshja smiley pas fjalise, do te thote shaka, nderkoh qe ju e merrnni per kapital. 

Ndonjehere shakaja,z.Pjer,eshte jo vetem gjysma e se vertetes,po e gjithe e verteta,e tera dhe e bera.

Pak njollë më është ngjitur mua gjer tani, nga këta pederastë. Ta dinë këta mutër, se mua më është propozuar miliona dollarë nga një organizatë, për të rrëzuar Saliun, e për të qenë unë e shokët e mi drejtuesit e Shqipërisë dhe s’kam pranuar. ... Në lidhje me anulimin për vrasjen e R.Alisë, gjë që s’do të doja të flisja, se ka njerëz që mund të ma mirrnin për mburrje, mund të them se m’u ngarkua detyra të gjeja një pistoletë, gjë që e kundërshtova (jo me forcë) me bindje, se ai [Ramiz Alia] do të diskretitohej një ditë, se do të vinte dhe dita jonë, të mos nxitoheshim.

Në faqe 101 (si gjeopolitikan i madh dhe hero me fletë): -Dy rastet, më 1944-45 ku E.Hoxha nuk e shfrytëzoi rastin për bashkim [me Kosovën] qoftë edhe me armë, si dhe 1992 e tani 1995 ku Serbia është e zënë me Bosnje-Hercegovinën, që Sali (Protopapa) nuk e shfrytëzon, janë (e është) rasti më i pastër për bashkim qoftë edhe me armë, që Shqipërisë i shpëtuan (e po i shpëton).

Fantazia e këtij njeriu është e pakufi. (Sa të kujton bërjen e petullave me ujë! Pa llogaritur aventurat e Tom Sejerit, Cimpolinos, Uliksit, e të tjera fantazi që na japin kënaqsi kur i lexojmë.) Nuk po jap më nga kryemendimet e tija, sepse dhe me kaq e kupton çdo kush në ç’farë bote fantaziste jeton ky njeri ... kaq i madh, me këtë libër kaq të madh!  

Ueeeeee çfare diskretitimi/ demaskimi/ çjerrje maske etj etj etj.

Nqs KM nuk eshte shtyre per te bere kete kritike VQ-se nga shkaqe personale atehere me duhet te them se shkrimi eshte shume i forte dhe objektiv!

Nqs KM nuk eshte shtyre per te bere kete kritike VQ-se nga shkaqe personale atehere me duhet te them se shkrimi eshte shume i forte dhe objektiv

Wow .Nese kritika nuk eshte per shkaqe personale atehere  shkrimi eshte objektiv.I kendon keto brockullat e tua ti perpara se te tallesh me te tjeret.smiley

une shof shenja te qarta xhlozie ndaj PTh. Bile nuk do e teproja nqse do e quaja inat te mbarsur, nisur nga shume kritika te drejta qe PTh i bente KM rreth ca shkrimeve pa shume vlere qe ky sillte ose per tema ku nuk u pergjigjej pyetjeve te PTh-se ose komentuesve te tjere

Bredharako, po te vesh re, KM, e nis direkt "analizen" e tij me perçmim, ekzagjirime dhe nihilizem, gje qe le te kuptohet  se ose e ka lexuar perciptazi VQ ose e ben qellimisht (arsyet ai i di), gjersa sjell copeza nga VQ, copeza qe mund ti interpretosh si te duash, mund ti manipulosh lexuesit, persa kohe nuk e sjell te ter copen. 

po nuk e lexove disa here, eshte e kote te japesh mendime per VQ. Po dhe ti ke faj qe i kerkoje me insistim te jepte opinion per dicka qe ai e ka te pamundur ta kuptoje. Nuk eshte me te dashur kjo gje...

" Ta dine keta muter , se mua me eshte propozuar miliona dollare nga nje organizate , per te rrezuar Saliun "

Ja si vjen puna , Po ta kishe pranuar propozimin Pjer sot nuk do ishim shoke bashke .

Ndoshta Brad, jeta eshte e çuditeshme, biles ata e donin me çdo çmim qe ai te hiqej qafe. 

turp! te krahasosh Pjerin Thomain me Gezim Kulufin apo me karaktere librash me aventura, eshte turp, te thuash pak!

Bobooo!!

Ç'paskemi pas ne mes tone e se paskeshim ditur!!

e ore lungo...na mbaje maestron tani!

do ta lexoj me kujdes pastaj do flas edhe pse do preferoja nje teme me vete ku te ishin mendimet bashke e te strukturuara. Me sy duken dallge te vogla per gjoksin e mjeshtrit.

Karlo, durim te madh paske pasur per te lexuar kete kryeveper te letersise realiste post-moderne e qe do sherbeje si fanar ndricues i gjeopolitikes rajonale. Ti qofsh! Dy shishe vere nga ato te qilarit t'i ka borxh autori.

Me vjen keq qe adminet nuk e kane nxjerre si artikull me vehte, sikunder me vjen keq qe autori ketu, KM, ka marre pasazhe te shkeputura, nje nga nje teme e tjetra nga teme tjeter, gje qe e ben lexuesin te shohi vetem anen e erret te Karlit ketu. Pse nuk vazhdon me tej ai. Pse nuk e thote te plote.  

Pastaj une e kam thene, se per librin tim, ka mendime te ndryshme, sipas radakes dhe karakterit te njeriut, psh, disa e kane quajtur pikerisht si thote ky KM, fantazi, disa thone budalliqe, disa thone liber i madh, disa thone liber i veshtire, nuk e kuptojme, pasi ka dhe filozofi, sisa e kane quajtur manual, liber ku mund te mesosh diçka, etj, etj. 

Biles ishte kjo bindje, një parandjenjë që ndjeja që anullova vrasjen fizike të tij.

smiley Pjer, po kjo c'ishte? Ti paske bere plan te vrasesh Ramiz Aline?

Gjembi, nese do te dish me shume, si ndihmes-administratore qe je, ndiko qe "analiza" e KM te dali menjane, dhe pastaj e shihni dhe mesoni diçka per shume per mua dhe kete gje.  Veç kam frike se po ta nxirrni si teme me vehte, do kapi 1 mije komente  smiley

KM; " .....Përmendja 13 herë në ditë e librit “Vizione të Qarta” nga vetë autori i saj, Pjerin Thomai, pra më shumë se dhe një nënë përmend emrin e fëmijve të saj, të huton, të çudit, të tërheq vëmëndjen..." 

 Vete hiperbolizimi/zmadhimi qe analisti i ben ketu, 13 here ne dite smiley tregon se ai niset me tendenc ne kete te ashtuquajtur analize apo reçension te tij. 

 

KM; " .....Dhe ja, serioz është një artikull mjaft i fortë, i shkruar qysh në vitin 1990, pas ngjarjes së ambasadave, 5 faqe e gjysëm, që lexohet me një frymë, e që flet për demokratizimin dhe revolucionarizimin e mëtejshëm të jetës, vetkuptohet, nën idetë e pleniumit të 11 të PPSh, por që ata të Zërit të Popullit nuk ia botuan,...." 

  Shkrimi i cili quhet "Hapsire" u shkruajt ne muajt maj-qershor-korrik, sapo ishin botuar dy shkrime te forta te asaj kohe, nje e Ylli Popes dhe tjetra e S. Berishes, dhe per kohen qe po jetonim ishte shkrim i forte, tani vihe ne kandar, krahasoje edhe me dy shkrimet qe u botuan, ate te Y.P e S.B. pra vuri ne kandar. Une prandaj i kam botuar keto kujtime, qe njerzit (ata me shpirt te paster e mendje te kthjellet) ti gjykojne. 

Disa qe e kane lexuar shkrimin "Hapsire" qysh athere, kane thene se shkrimi eshte shum i forte e nuk do te botohet, mirpo KM e lexon me syzet e 2016. 

Autori, shpreh thjesh habi me tendenc negative, jo habi se habitet. E fillon me permasat e librit, numrin e faqeve, pse nuk ka numer ISBN, a thua se eshte faji im. Autori nuk e kupton, se vete ata qe e shtypen librin, kishin frike ta botonin, jo me ti nxirrnin kete numrin, pikerisht se libri kishte gjera te forta, per çdo kohe, kritika te forta ndaj çdo rregjimi dhe qeverie. 

E nene, nene...paskemi pasur gjalprin ne gji e se paskemi ditur!!

KM, perçmon disidencen shqiptare duke e banalizuar disa nga aktivitetet qe une permend, gjera qe une nuk mburrem aty, biles aty them se nuk jam noi disident i madh siç eshte vellai Berti, Ceni, Ligori, figura qe KM do t'i kete ndigjuar.  Ky palaço, dhe si puna e ketij KM ka shume, nuk duan t'ia dine se ne Shqiperi ka patur disidente, njerez qe kane kryer aktivitete kundra regjimit ne fuqi.  

Ndoshta e kam lexuar gabim por s'mu duk sikur po percmonte te gjithe disidencen shqiptare. Perpara se ta shash (palaco?), rekomandoja ta lexoje dhe njehere ne te gjitha drejtimet e mundshme qe ti e di me mire.

Te shoh shume te nevrikosur Pjer pas recensionit te KM. Ti e mban veten dhe per te qete. Me qetesi dhe dashuri Pjeri. Futi nje gote tjeter vere te perzier dhe lexoje recensionin e KM ngadale, pertype ngadale si qofte.

Gjembi, ky si duket ka kohe te tepert gjersa mirret me gjith keto libra, mirpo te lexosh kaq shume e te analizosh kaq shume, me siguri do gabosh diku, bo vaki nxitohesh ne lexim, nuk i pertyp mire, dhe jep opinion te gabur,  per te mos thene se mos eshte nonje i paguar nga gjermanet, po te kesh parasysh se une ua kam 10-re gjermanve aty me te drejte. 

per te mos thene se mos eshte nonje i paguar nga gjermanet, po te kesh parasysh se une ua kam 10-re gjermanve aty me te drejte

e mendova dhe desha ta thosha qepare po thashe me vete te mos nxitohem ne akuza spiunlliku. Paskemi menduar te njejten gje

Gjersa kemi menduar te njejte gje Bredharako smiley kjo gje tregon se ne subkoshience ne duhemi dhe jemi ne unison smiley

Sa shishe me vere meriton Bredhi per kete?

Megjithese Bredhi te erdhi deri ne Bruksel e ti s'more mundimin ta takosh. Me siguri ngaqe s'doje t'i jepje ato shishet e verave qe i pate premtuar.

Gjembi, une jam i hapur per kedo dhe e kam thene ketu, se, kushdo deshiron te me takoje, te me shkruaj tek posta ketu ose te me telefonoje. Po te vinte Bredharaku, deri ne Bruksel e te me lajmeronte, do ti dhuroja nja 3-4 shishe vere te vjeter. Jo per gjo, por vjen nga larg. 

per te mos thene se mos eshte nonje i paguar nga gjermanet, po te kesh parasysh se une ua kam 10-re gjermanve aty me te drejte. 

Kjo qendron Pjer. Me fal per kujtesen jo te mire, po si ja u ke 10-re gjermaneve?

Si parashikon do te dale ndeshja sot?

Gjembo, lexo, faqen 125 deri ne 128 per te kuptuar se si ua kam 10-re me kulture, se si ua kam kthyer ne monedhen e tyre. 

ne kto faqe jane disa nga pasazhet me interesante te librit, gjembi

Bredhi, me jep nje permbledhje te shkurter te atyre faqeve.

pse nuk ke 5 dollare te qelbet ta blesh dhe ti? vec qylit doni t'i bini

Nuk kam. 5 dollare mund te kushtoje libri por posta, duke patur parasysh qe peshon dhe 20-21-22-23-24-25 kg eshte shume me teper.

jo po 200 kg. Pesha eshte fiks 2.12 kg

smiley ...2.0999 kg! E provuar dhe certfifikuar me dokumentin perkates NCK999H. Le te thote prape PtH-i qe nuk e kemi lexuar VQ-je apo e kemi lexuar vertikalisht!

Bredho, mik te kam por ne kete rast po i ledhaton sedren nje personi qe nuk ka qene asnjihere transparent as me popullin shqiptar, as me ne ketu me veçantisht qe na lodhi duke thene "lexoje...., pse nuk e ke lexuar...lexoje horizontalisht..., kete e kam thene dhe une te ..." e terci e verci. Si ka mundesi qe kete nuk e mban mend asnje nga te persekutuarit si disident? Do shtronte pyetjen duke shtyre lart me gishtin tregues syzet av. S.N.  Ne kete rast, duke lexuar kritiken e KM  dhe duke perdorur informacione te sigurta dhe te kryqezuara une mendoj se PtH-i eshte goditur rende dhe gati gati demaskuar. Veç nqs PtH-i ben repliken e tij siç duhet me argumenta dhe pa sharje ketu te PPU-ja duke çmontuar kete portret jo shume te lavderueshem qi i beri KM-ja!

e vertete qe i ka thene po e ka bere sepse ka kerkuar vertet nje kritike objektive ndaj VQ. Te pakten une kete dua te besoj akoma. Disidentet nuk e njohin? ata te dy qe takuam vjet ishin nga Gjirokastra ne mos gabohem. C'donte Pjeri deri ne Gjirokaster te takohej me ta? kot ua permende si emer, biles...pastaj ki parasysh qe rrethet e disidenteve kane qene shume sekrete, jo kushdo dilte hapur ne ato kohe. Qe dmth se ka qene praktikisht e pamundur te njiheshin me nj-tj. Kjo eshte utopike tani, ta themi hapur. Kritiken time PTh-se ja kam thene hapur dhe kjo ka kryesisht lidhje me ofendime personale qe duhen kuptuar deri ne njefare pike...mbase i pakenaqur me vemendjen e klanit te Buall Mavrise ndaj tij, PTh u pezmatua dhe ja shfreu dufin e akumuluar Rilindjes dhe njerezve punetore te saj si EB apo FXh, BB etj.

p.s. ma mbarove porosine? nuk u lidhem dot ne skype sot se isha vone 

I nderuar, per disidencen shqiptare, une fola (ne VQ) per aq sa dijsha, per aktivitetin tim dhe te vellait, qe ka kryer aktivitet me shume se mua dhe qe ishte me i njohur ne Shqiperi si person kundra regjimit te asaj kohe. Tani iu bie radha edhe atyre te tjerve, siç permendet ketu, ata nga Gjirokastra, pra duke treguar per aktivitetet e asaj kohe, formesohet (del me e qarte) disidenca e asaj kohe, qe shum njerez nuk e njohin dhe me keq akoma qe nuk duan ta njohin. 

Vlonjato, ç'rendesi ka me njohin ata qe permend, ç'rendesi ka qe s'me njef avokati SN. , ç'rendesi ka shtyrja qe une iu bej shum lexuese ketu te lexojne VQ, (siç po kerkon), para asaj qe une kam bere diçka (qofte edhe nje tulle) per demokracine.  

Tulle per demokracine quhet dhe perhapja e thashethemeve se do hapej Ambasada Amerikane? E ke fjalen tulle mbas koke?

nga humi ky vule humburi i Gjermanise, Karl Marksi fallco, pse nuk po pergjigjet. 

Pjero me.gjithe respektin qe mund te kem.si antar peshku pa uje, po ketu po na e dredh muhabetin. Dhe kjo nuk eshfe ne nderin tend. Deri sa pa shkruar KM kritiken me.argumenta na lodhe duke u mburrur qe ke bere kete e ke bere ate, qe njeh kete  e njeh ate. Tani po del e na thua qe cfare rendesi ka te njeh ky apo ai, cfare rendesie ka e ka lexuar ky apo ai VQ-in. Nqs ke ndonje gje per te.rezuar kritiken e.KM-se (me argumenta dhe jo duke then nuk kam kohe se do fik kompjjterin) bujrum nqs jo lere mos zgjat me.kete muhabet.

Bredho po shkruaj nga telefoni i kushos. Ke te fala, i pelqeu sbume pakoja. Po qe se shkon ne shqp ne gusht e ka rezervuar nje kat te tere te hoteli i Sh.K. keshtu qe nuk ke justifikime per te mos ta takuar. Te ben te fala.

Pjero,ket vlonjatin mos e llogarit,pasi dihet tashme qasja e tij kunder personalitetit tan ne menyre te vazhueshme,po akoma s'i dime arsyet,ashtu si akoma nuk po kuptoj mardhanien tane me gjembin. Ajo eshte shume aktive ne dhenien e opinioneve per ato qe ti shkrun,por nuk merret vesh mire - asht me ty apo me arushen?!. Une per vete mbetem perkrahes i yti por pa peshe,pasi per te te mbrojtur duhen argumenta,qe sic te kam than dhe here te tjera,s'kam aftesine t'i zoteroj. Persa i perket ketij KM-s,me aq sa une kuptoj,ai e ka patur konkluzionin per ty para se te lexoje librin. Libri i asht dasht me e lexu per t'u ba i besushem me citimin e tij(jashte kontekstit kuptohet.gjithe mnipultoret e fakteve i nxierin ato jashte kontekstit), per te arrit qellimit - qe eshte diskretitimi yt. Kam lexu diku,Pjer, se kritiket jane si eunuket,dine si bahet po s'munden. Te them te drejten,Beluli me habit me indiferencen e tij,pasi pervecse njihet si mik i yti, eshte dhe njohesi me i mire i VQ. Gjithsesi ti punen tane e ke ba,ke parashtru vizionin tan per mbarvajtjen e venit ne nje liber voluminoz,pastaj vlersimet per te - sic pohon edhe vete - do te jene nga te gjitha llojet.

Pjero, mos e rruj. Thuhet qe mund te kete zgjedhje te parakoheshme, dhe e gjithe klasa politike albaneze ta ka fryken. Sidomos qeveria ka hudh pare te modhe kunder teje ktu ke peshku dhe jo vetem. Nejse ti kujdes me pergjigjet mos u jep mo shume informacion se sa duhet. Po e morre qeverine, ... e di vete ti mo, rrasi te gjithe mrena, e te lexojne tre here ne dite VQ ke veni.

Pjeter, ti vete e ke lexuar VQ?

Jo,nuk e kam lexu. E kam thane disa here qe s'e kam lexu. Pjeri vete me ka ftu t'a blej po c'rendsi ka,tani po e shof qe edhe ti qenke ne grupin e komplotisteve. Pasi mori goditjet mas shpine te Kasit (KM) ,tani edhe ti o gjemb!!! Une s'jam Mark Antoni,s'kam pse te jem,pasi Pjerin nuk e keni shtri perdhe akoma si Jul Cezarin. Ja, do vije vete edhe do t'i hedhe poshte gjithe insinuatat tuaja ,qe gati doni te na paraqisni si vrases e kriminel. E ke,Pjerin!

Keshtu u perpoqen edhe kur me arrestuan ata te Shikut, Pjeter, me quajten vrases, gazetat me quanin agjent te serbise, ndonje aludonte edhe per celule islamikesh te fshehur pas emrave kristian, e lloj-lloj budalliqesh , si puna e ketij KM ketu. 

Kete punen e gjembit e kemi vene re dhe neve, shoke.

nga lloji i trashe i muhabetit qe ben, ka mundesi ta mbaj nen mbikqyrje burri ketu ne Peshk, se ndryshe s'ka si merr shpjegim.

Zoti Pjeter, nuk keni pse i kundervini njerzit ndaj njeri -tjetrit! Jini objektiv ju lutem ne vleresimet qe beni. Une kur kam pasur dyshime ndaj disa ideve te PtH-it ia kam bere atij te qarte. Dhe kete pa paragjykim. Tani PtH-i ne shume raste eshte treguar mendjemadh (nuk ta shpjegoj se e ke te VQ-ja) dhe per me teper filloir te shante personalitete publike pa asnje shkak. Tani kur une lexoj qe ky zoteri ka bere te njejten gje edhe me institucione te tjera shqiptare apo te huaja me lind e drejta te mendoj se kjo eshte nje modus operandi i tij. Dhe ky kete nuk mund ta mohoj me. Ndersa juve, duhet te jini me objektiv dhe i balancuar kur flisni per te tjere, dmth per mua. Ju lutem shume, protestoj!

Me vjen keq zotri,une s'dua te kunderve kerekend kunder kerkujt. Une nderhyra pasi kam vene re mese nje here qe ka keqdashje ne adrese te z Pjer. Ju i cilsoni kundervrnjet e tuaja si parimore dhe pa tendence,po ju lutem shume,te gjithe e kemi vene re se ju nuk lini rast pa perdor etiketime stigmatizuese per Pjerin,madje dhe kur i adresoheni me emer perdorni inicialet ne menyre ironike, PtH. Dhe ne kete komentin e fundit nuk nguroni t'a etiketoni mendjemadh. Nejse,Pjeri eshte miku yne virtual,por ai ska nevoje per avokatine time dhe te kerkujt prej nesh. Ai eshte gjendje te mbrohet vete dhe do te dije t'ju beje balle gjithe korit te keqdashesve kendej rrotull.

madje dhe kur i adresoheni me emer perdorni inicialet ne menyre ironike, PtH. 

Ja pra, e shikoni qe ju nuk jeni objektiv! Pse duhet te merzitet PtH-i (Pjerin tHomai)  per inicialet aspak ofenduese kur ky vet nuk ka lene njeri pa share dhe ofenduar ketu ne furum! Doni fakte? Urdheroni: Buall Mavria aka S.B; Ramo Derbederi aka R.A; Palloshi aka E.R; Kone Miushi aka E.B etj etj. Poplli yne i urte thote : kush i hap gropen tjetrit ( ne kete rast kush shan te tjeret) bie vete brenda! 

Por si duket, antarit tone te njohur me shume i pelqen ta levdojne ( edhe kur nuk e meriton) sesa ta kritikojne. E kush nuk eshte i gabueshem qe te mos kritikohet? Do shtronte pystjen av.S.N duke ngritur syzet me gishtin e mesit ndersa nga goja leshon shtellunga tymi puroje Casa Cubana.

O Pjeter po thuj te drejten o burr. Tashi si gjys rllindasi qe je, e di qe s'te vjen mire, po eshte e qarte qe Pjerin e sulmojn me fort rob ne borderone e qeverise (te hapur a te fshehte, apo qe e enderrojne ate). Arsyet merren me mend ...

^Nje sqarim te vogel , Pjetri nuk eshte Rilindas por nje Socialist i ndershem .smiley

Nejse Liderin e do mo, si tha ai ke filmi, dashnine e sinqerte e lejon dhe kisha.smiley

Ti do me e kanalizu debatin politikisht. Hiqesh si menefregist, qe s'ts intereson politika,por pertej pamjes prej kulleri,ke intetesat e tuja ne politike. Pjeri ka qene oponent i forte me cdo qeveri,pasi nuk i interesojne partite por Shqipria. Natyrysht t'ju kundervihesh pecogrosove,sic i quan ai,patjeter qe do fitosh armiqesine e tyre dhe nuk perjashtohet qe edhe kjo qeveri te kete aktivizu levat e veta ktu kunder tij. Megjithate faktet flasin ndryshe. Shkaba si rilindas me damke ka qene neutral,une qe sic me quan ti,gjyseilindas,jam perpjek t'a them fjalen time ne favor. Por prap,asgje nuk perjashtohet 

O Pjeter po flasim per Rilinda$, nuk e di a m'kupto'. Kur Ai dha 80 mije lepushka per nje foto me Obamen, boj hesap sa osht pazari me i mydh gojen Pjerit. Tashti ofrohen minister e lart, kaq di me te thon.

PS. Tashi per interesa, i kom dhe une, bashke me iFiqon e shokun e dashtun Lu. S'kemi c'bojm kena honger buken e amerikes. 

Po mer po,vazhdo ti, 80 mije euro jan tu i dhan nje krytari bashkie province me fitu i tender leshi perme shtru 5 metra asfalt. I pe kto selfiet e funit,apo edhe per kto u pagun evrot?!

Selfet e funit ka pagu Obama mer. Knej Obames ne ket vakt i thone lame duck, qe ne shqip do me thon si bicim pule e nordhme. Ta sqaro iFiqo mo shume. Thoni Liderit ta boj nje kulle anej nga malsia, se kur te vi z. Trump ububuja. Le qe i le Sala te veten me qera m'Vucidol.

Lene fare se hyni ky kari i lales me flamur francez.

Vetem ne shqiperi bon vaki qe suksesi I nje politikani nuk matet me sa fronte pune krijon por sa foto ben me krajlat e huaj .

e sulmojne ata qe jane si ai. ne te njejtin nivel, as me shume e as me pak.

ndersa ky maloku socialist e mbeshtet prej fese, siduket.

Nejse,Pjeri eshte miku yne virtual

Nuk e di si e keni ju ne Mirdite, po une e di qe miku matet me vepra! E cfare miku te Pjerit e quan ti veten kur s'ke blere as librin e tij? Ben miku per 5 euro? Madje miqte e vertete blejne kopje dhe per te tjeret.

Pemes me kokrra i hedhin gure Pjer.

Nje gje nuk kuptoj une tek ky KM, si ka mundesi qe per librat e tjere ben nje reçension-reklame qe ti nxisi njerzit ta blejne librin, ndersa ketu per VQ, ben te kunderten, e nxin e me nxin, a thua se eshte faji im qe bota eshte keshtu smiley 

Nje pyetje ngrihet vetvehtiu, si ka mundesi qe ky njeri qe mirret me letersi, me kritike, nuk la nje koment tek tregimi im, "Aeroporti i Zaventemit" , si ka mundesi. Mos valle nje egoizem i pafre, apo njeri i tele-komanduar. 

Dhe guxojne u thone vendeve te tjera "bote e trete". Keta jane kafshe e shkuar kafshes, si policet qe vrasin te pafajshem, si ata qe vrasin policet.

Ai zezaku qe u vra ne makine punonte tek lokali i nje shkolle publike dhe dilte i armatosur. Kur stafi i nje shkolle publike ka nevoje te mbaje arme ne jeten e perditshme, aty e kupton qe je ne xhungel, dhe qe nje xhungel me leke nuk eshte me pak xhungel se ajo e majmuneve.

Tani policet do te jene edhe me ne ankth e me te gatshem te vrasin zezake te tjere. Zezakt do te jene me te shtyre te vrasin police. Bravo, Amerika. Ju rrofshin leket. Ca pret, fundja. Vend refugjatesh.

po gjej ti pra nje vend jo te botes se trete. me standarded e tua e gjithe bota eshte vend i botes se trete smiley

edhe mjaft me fyellin tend te merzitshem!!

dhe po thosha si mungon sot bqiri. Duhet ta kesh dite feste sot. U bere i gjalle

Bravo, Amerika. Ju rrofshin leket. Ca pret, fundja. Vend refugjatesh.

thuaja ambasadorit Lu  heren tjater kur te pic kave me te.smiley

Amerika kontrollon parate, pasi cdo kembim behet me dollar, nje kontroll qe e mori fale luftes qe bene europianet me njeri tjetrin. I futi ne borxh me planin marshall dhe i mbajti ashtu deri sa ngriten koke e nuk ua varen me. Pastaj nisen te dalin neper bote per vende qe jane ne kushte qe t'ua varin, sidomos kur kane inferioritet te theksuar. 

Dalin neper bote, japin si shembull lagjet e mira te Amerikes, "cuditen" me lagjet e keqija te botes, por nuk ndihen per lagjet e veta te keqija qe i kane shume me keq. S'kam pare ne ndonje vend te "botes se dyte e te trete" ku te dale nje idiot e te vrase ne mase neper shkolla e neper pune. S'kam pare te ndaloje policia per nje drite te thyer e te te vrase, jave per jave nga nje rast te tille.

Kontrollojne monedhen e kembimit neper bote dhe kapen fort pas saj, por ne vendin e vet kontrollojne nje m qe te hane. Cdo kokerr gomari nga cdo vend i botes mund te shkoje ne amerike e te beje cfare t'i doje kokrra e qefit.

I kane vrasjet per 100 mije banore ku e ku me lart se Shqiperia e prape vijne e japin mend. Sigurisht qe kjo do te zgjase deri sa Shqiperia te behet si ato vendet qe nuk ua varin me. Heperhe ka ende shume shqiptare i shohin refugjatet e vet per kushedi se ca dhe jo per morrat qe jane, por cdo brez zhduket dhe brezi i ri i ka syte me te hapur, dhe kjo shihet qe tani me menyren se si shprehen.

Lere mos e piet shkabe inferioritet i madh nder shqiptaret kur te mos kem njeri.Psh Ed Rama pagoi 80 mije $$ vetem per nje foto me Obamen kur duhet te jete ki i fundit te paguaje pare te beje foto me Edin si sternip i Skenderbeut.Degjenerim komplet .smiley

Diten kur kalohet nga protestat ne gjuajtje me arme, carja e atij vendi shfaqet ne tere thellesine e saj. Amerika eshte sot thellesisht e ndare, ndoshta me e percare se c'ka qene ndonjehere qysh nga koha e Abraham Linkolnit.

RIP per viktimat!

Borati ka ngel si i dhim me siguri pasi ka lexu ket

5 miliarde mrena nates (with love from kazakhstan)

Oficeret e policise ishin te armatosur te trajnuar e megjithate nuk munden ta mbronin veten ndaj nje psikopati te armatosur me high powered rifle.Imagjino shanset e nje njeriu te zakonshem qe nuk e ka per zanat ate pune.ne texas qenka e ligjshme te demonstrosh me difek ne krah si selam musai vaktit.edhe sa do vriten derisa kauret te nxene mend e ti heqin armet me fuqi te madhe goditese nga qarkullimi.Vend kontrastesh e cudirash kur mos te kem njeri.Injoranca ekstreme e inteligjenca ekstreme jetojne krah per krah ne texas.vetem 200 km nga dallasi ndodhet kumanda e NASA qe coi njerezit ne hene e cila puneson njerezit me inteligjente te globit.nga ana tjeter texasi eshte plot me lopcare qe duan edhe studentet te lejohen te shkojne ne leksione me kobure ne brez.

ngaqe jetojne mes zezakesh, i duan femijte te shkojne ne shkolle te armatosur.

si dhe amerikani ka rrejt, s'ka qene kurre ne hene. 

ameriken do e marre lumi shpejt. blej nje shtepi ne shqiperi sesi dihet si shkon puna atje. lufte civile do kete, aq me teper qe se kane per here te pare. ja kane marre doren.

Vrasjet masive ne shkolla e gjetke deri nashi jane kryer shumica nga te bardhet.Zezaket perbejne 12% te popullsise ne texas, ne universitete 9% ndersa te bardhet 70% .atehere si qenka qe te bardhet jetojne ne mes te zezakeve?

Amerika ka qene ne kete gjendje me perpara vitet 60-70 ishin dekada te turbullta e megjithate doli me e forte.Si tha Bill clinton ;"kushdo qe ka vene bast kunder amerikes deri me sot ka humbur'.

si dhe amerikani ka rrejt, s'ka qene kurre ne hene.

Kete pergjigje do ia leme ndonjerit qe ka kohe te tepert te tallet me ty .

paske citu billin me me mbush mendien. nga koha e paket mendoj, se ndryshe do kishe citu biblen.

hej medet, si je nga shoqet ti ?

Bibla per ty fili.

Proverbs 18:2

2 A fool takes no pleasure in understanding,
    but only in expressing his opinion.

po per uljen ne hene te amerikanve ç'thote biba ?

O profil, sapo te tha budalle, nuk e di a kuptove.

 

solli nje shprehje qe i perket ne fakt. ngaqe nuk e kupton vete biblen. eshte rrit nga komuniste dhe ka jetu e vogel ne shtet pa fe, i falet. 

nje qe beson te ulja ne hene dhe lexon akoma biblen, nuk e ka trunin ne rregull vete. nuk eshte koherente. pranej dhe ai citimi qe solli nga bibla eshte per te, dhe jo per mu.

ps; o bredharak ke tru primitiv, nje çdo koment te tejkaloj dhe akoma vazhdon me vjen nga pas. te pelqen kari im mesa shof. ja ndjen fuqine.

Per kete muhabetin e uljes ne hene te thashe gjej ndonje qe ka nge te tallet me ty .mua ma ndalon feja te tallem me te tjeret .

ik nashti dhe ushqej kalamajte. 

O profil, lexoje me kujdes. Tha qe ja ndalon feja te tallet me gjytrymet

Ti bablok merakosu per kalamajte e tu apo ta ka ndalu qeveria te shumohesh .

vetem morrat shumohen.

po ta shohesh, boten me sy kritik, vetem gjerat me pa vlere shumohen, saqe duhet me perdor mjete zhdukese per ta shpetuar boten prej tyre.

Me nje llaf ti je masturbues profesionist .

si Papa ?

kur them une qe ti s'ke tru te kuptosh Biblen. 

 

Ndersa shen pali per vete ishte beqar te tjeret i inkurajonte te martoheshin.Ti nuk je as papa as shen pali.

1 Corinthians 7:9

King James Bible
But if they cannot contain, let them marry: for it is better to marry than to burn.

ik nashti none. hajt çao, shih punet.

patjeter bir se edhe ti ke orarin e self gratification  atje.smiley

4 more years bertiste kanadezi smiley

 

we will fix it folks, we will make it Great again

Who will make it Great Again ?!

"Fuckface von Clownstick" smiley

Make America Drampf again..

Make the World lough again..

rrini urte ju, se jua bom murin me kondicjonerat e Carrier-it smiley

 

Si thone keta refugjatet e deshtuar kur duan te hapin namin e vendit te tyre per te justifikuar 10rjen qe u kane bere vendeve ku kane zene deren? Qe vriten per nje gervishtje makine ketej? Se ketej sikur s'kam degjuar.

Ashtu eshte shkabe .ku ka si policet shqiptare .te edukuar te sjellcem , psh njendizaj i vodhen miliona euro  ne rinas mu ne tarmac ne prezence te policeve qe benin sehir .smiley

Njeriu duhet te jetë me të meta tepër te rënda mendore që të arrijë të barazojë vjedhjen me vrasjen.

Kriminelet I vrasin ketej shkabe nuku I lene te largohen ne drejtim te paditur .i gjetet ata qe iu vodhen diten per diell apo jeni te zene me hallet e botes?

se kush nga zezaket eshte kriminel e vendos gjykata jo polici i bardhe ne rruge por kshu eshte kur e mbush vendin me shtresen e ulet te nje vendi tjeter, si puna jote, qe kane si parim jete vetem k*r e dajak

Shkabe, pse kam pershtypjen qe jeton ne nje pallat te ndertuar me leke droge emigrantesh, te pastruara ne lavatricen e politikes dhe drejtesise. 

Pse kam pershtypjen une qe Shkaba eshte i virgjer? Apo mbase ngaqe ka shume hidhesire perbrenda. P.. te embelson Shkabe, keshtu mos rri shume ne Wikileaks, po bej .. yp Xhixhi. 

Shkaba nuk ka nevoje te sajoje histori ne internet qe te beje robt te kujtojne se ka bere gje. lol Je i lire te mendosh c'te duash. Ndryshe nga ti, une s'kam nevoje te perpiqem t'i mbush mendjen botes. 

Cfare historie kam sajuar Shkabe dhe perse duhej t'ua mbushja mendjen robve, me qafsh. Dhe perse nuk e thua boterisht, je apo nuk je i virgjer? Hapju shoqerise, te te ndihmoje.

Sic thashe, nuk jam ti qe ke nevoje t'u mbushesh mendjen te panjohurve per jeten tende private si lapere lart e poshte.

Me zhgenjeve Shkabe, prisja te ishe me i elaboruar ne ate perse duhet t'u mbush mendjen te panjohurve per jeten time private, si edhe se cilet elemente te rrefimeve te mia te bejne te mendosh qe jane te trilluara. Dyshimet e mia po provohen, ti vertet je enciklopedia e gjalle, madje je sa dy-tre "enciklopedi on line"  te mbledhura bashke, prandaj nuk eshte cudi qe e ke ditur qe 5 vjec se kush i ka vrare balenat e ishujve Faroe, por ama, kur vjen fjala te te menduarit kritik, me duket se calon pak Shkabe. Tek e fundit nuk ke faj, enciklopedite permbajne informacion, por nuk kane tru qe te mendojne.  

Policia ka procedura more karabush.kur te ndalon vuri duart ne timon ku polici ti shohe e pergjigju pietjeve te tij  me dinjitet e respect.nese ben levizje te cilat e bejne policin te dyshoje se po nxjerr armen ai ka te drejten te te qelloje.nuku eshte shqiperia merr vesht ku ai i forti i shijakut vrau kumisarin e policise ne sy te dy policeve te tjere te cilet bene shurren ne breke nga frika , apo ku mund te shac policin me liber shtepie e s'te hyn gjemb ne kembe.

Meso qe ne asnje vend te botes nuk ka policia procedra qe te te vrase kur te ndalon per nje fener te thyer, ne rast se ti nuk i ke vendosur duart sikur te jesh ne nje zone lufte. Ne asnje vend bote nuk ndalohet makina ne trafik duke menduar se po nuk t'i pane duart mire policet, ti do te vdesesh ne vend. Jo ne Shqiperi qe nuk i kapkan hajdutet, por as ne vende me te zhvilluara se amerika. Dhe po qe per procedura, si ne Kine, si ne Europe, si ne Europen Lindore, si ne vende te tjera aziatike, kur nje njeri del me thike dhe refuzon ta hedhe, perpiqen policet t'ia heqin thiken nga dora me mjete te ndryshme dhe pastaj e qellojne nga kembet. Vetem ne amerike e bejne shoshe, as nuk perpiqen ta qellojne nga kembet, por sulen gjithe policet e zbrazin karikatorin. Ose jane jashtezakonisht shume te paafte, ose mbase ndikon qe jane vend refugjatesh. Vend qe nuk eshte ndertuar nga fise te vjetra qindra vjecare qe kane nje emer per te ruajtur dhe qe ia kujtojne te keqijat fisit tjeter brez pas brezi, ndaj dhe familjaret bejne per njeri-tjetrin. Eshte vend qe eshte krijuar nga copa mishi te parendesishme halelares, zevendesues te sklleverve, qe po vdiqen s'i rruhet trapi njeriu por vjen tjetri.

. Ne asnje vend bote nuk ndalohet makina ne trafik duke menduar se po nuk t'i pane duart mire policet, ti do te vdesesh ne vend. Jo ne Shqiperi qe nuk i kapkan hajdutet, por as ne vende me te zhvilluara se am

ti ke studiuar procedurat policore te gjithe botes keshtu?procedurat vijne nga praktika shoku kooperativist.po ata police qe Jane vrare me arme zjarri nga motoriste te dehur ,droguar kriminele ne kerkim apo thjesht psikopate ne momentin qe polici iu eshte afruar e u ka kerkuar patenten?

pra, nuk eshte se luftojne krimin me shume se keto vendet e tjera, por pershtaten me faktin qe kane me shume krime dhe psikopate se vendet e tjera. flm qe perforcove ate qe thashe

ti qe na paske sjell videon duhet dhe ta lexosh artikullin si ishte puna. ai qe u vra e kishte ndjekur policin per 5 minuta nga pas me makin kur ndaluan ju versul. polici e dinte qe ky ishte arrestuar 19 her me precedenc. kur polici del nga puna shkon ne shpi nuk do toleroj evigjtet ti versulen, per ate pun esht polici te mbroj nejrzit dhe veten e tij.  

pavaresisht pershkrimeve se kush e ka fajin, keto ngjarje tregojne qe atje ku banoni, ka nje problem midis te bardheve dhe zezakve. problem qe do te ashpersohet gjithnje e me teper, pak ikjes se obames.

The Dawkins' Scale 

Where do you put yourself ? Be honest, no BS. 

1 - Strong Theist : I do not question the existence of God, I KNOW he exists.

2 - De Facto Theist : I cannot know for certain but I strongly believe in God and I live my life on the assumption that he is there.

3- Weak Theist : I am very uncertain, but I am inclined to believe in God.

4- Pure Agnostic : God’s existence and non-existence are exactly equiprobable.

5 - Weak Atheist : I do not know whether God exists but I’m inclined to be skeptical.

6 - De Facto Atheist : I cannot know for certain but I think God is very improbable and I live my life under the assumption that he is not there.

7 - Strong Atheist : I am 100% sure that there is no God.

6.

Meqe ra fjala, s'ka gje me te sikletshme se t'u pergjigjesh pyetjeve per besimin nga individe private apo nga zyrtare. Nder me irritueset dhe idiotet jane reagimet e besimtareve qe kerkojne me patjeter te kesh ne dispozicion argumenta, mundesisht teologjike, per bindjen tende.

Kush ka ne dispozicion motivacione ngambrapa, nuk ka nevoje per argumenta ngapara!

                                                                                                                    i Modhismiley

 

rekord i ri degradimi, komenti i fundit i dukshem 9 ore me pare nga Amerika, tere diten pushim te djeshme intelektualet e mdhej jane marre me Pjerin e modh, 10 komente gjithsej, te gjitha ne Pa çensure.

 

Vari Qillon-VQ Pa censure !

Ilirjano, te japesh mendim per nje liber pa e lexuar, eshte budedallik, qofte edhe ta ironizosh. 

Me vjen keq,  librin nuk e kam lexuar, pse duhet ta lexoj librin kur  te kam lexuar ty  disa vite ketu,  qe reklamuar  akoma vazhdon ta reklamosh,

Vizionete Qarta  i ka ik koha tani jane opinione personale te nje individi, qe nuk ishte dikushi dhe ku ne nje kohe qe askushi u be dikushi, pa qene askushi !

Dmth Ku ishe ti , me keto vizione te qarta, qe nuk i vure asnje here ne jete , ne nje kohe qe ne populli i thjshte kishim nevoje per keto vizione, se nje individi nuk i duhet te kete vetem vizione por i duhet te kete dhe ca motore te tjer psikologjik, fizik, karrizmatik, qe te terheq te tjeret ti bej per vet, qe ti ver ne jete vizionet e tij !

Ne kete aspekt cfare vlere kane keto vizione te qarta , kur nukvihen ne jet ?!

Kujt i duhen dhe kush frymzohet nga keto vizione, apo thejshte te lexojme endra ne dite vere ?!

Se kuptoj kete iden tende , megjithse dashamirse, por kjo nuk mjafton se deshira te mira ka kushdo !

Ktu tek peshku nuk eshte keq, kalojme kohen !

 

ideja eshte me fitu 5€ copa. ai akoma nuk e ka rentabilizuar shtypjen e librit dhe si "ekonomist" nuk ja fal vetes kete mangesi teknike.

Kjo eshte e keqja jote biri im, se ti nxitohesh, libri nder 1 milion temat qe trajton, mirret edhe me kete; Rentabilitetin e ekonomise, te produkteve dhe objekteve. Dhe aty ka ide per kete pune se si ndahen, se si behen rentabel edhe pikat e vdekura te ekonomise, etj, etj. 

Sa per dijeni, kostoja e librit doli 480 leke, çmimi e vendosa 500 leke, dhe ketu une jam brenda rregullave, se  nje produkt nuk mund ta nxjerresh/shesesh nen kosto, ndryshe duhet te lajmerosh fiskalitetit, dhe jane ata qe japin okejin. Por ti kujton se je vetem ti i zgjuar ne kete bote smiley

librin tend une do ta numerizoja dhe do ta shperndaja falas me internet. do te kisha keshtu me shume lexues.

gjithashtu nuk do te beja liber, mbi gjera qe mund t'i bejne edhe te tjeret, apo qe koha i asgjeson vetvetisht, por liber mbi gjera (kontradikta apo marrdhenie apo mekanizma) UNIVERSALE, qe njeriu nuk mund t'i riparoje dot, eshte ne konflikt te perhershem me ato, sepse perfaqesojne limitet e tij si qenie. etj, etj.

mnjf do te beja nje liber qe mund te lexohet po aq sa do te kete edhe njerez mbi dhe. pra jo qe te riparoje problemet e shtetit shqiptar po ato te çdo shteti te botes. jo vetem te vlefshem per shqiptaret por çdo qenie njerzore te globit.

ps: ja me nje post te vetem e tregoj qe jam me i zgjuar nga ti. 

Sa here do e perseris qe une nuk jam kompjuterist. Kam disa vjet qe e perseris kete gje ketu tek Peshku. 

s'je pra tip i ZGJUAR ! shkrun vetem llogje, gjera subjektive dhe te pavertetushme. gjera pa lidhje dmth.

kush ka lind kompjuterist ?

nuk jam jo, ti je ai i modhi  smiley

Pjer, po e ke tekstin ne kompjuter bohet kollaj. po te duash ndihme ta besh liber me thuaj. do kesh me shume lexues dhe nuk do te duhet te rendesh sa nga nje librari tek tjetra ngarkuar me thase VQ-je. 

vetem qe libri ne leter eshte VEPER. mund te lexohet edhe pas dhjetra apo qindra vjetesh (ne kete menyre erdhi literatura klasike greke apo latine apo papiruset egjiptiane). ndersa keta numeriket  jane efemere. me ndryshimin e vazhdushem te sistemeve, nuk do te jene kompatibel as pas shume pak vitesh e jo shekujsh. (per kete qellim shkrimtaret me te mire ne france nuk i kane librat neper dyqanet virtuale, AppStore, Amazon, Android Market, etc. preferojne t'i shtypin ne leter)

ja thashe pjerit kete variant se ai liber koti ka shkrujt, me te nje post qeveritar kerkon i gjori, jo lavdine e perjetshme.

bile eshte i vonuar. i kane ikur shume vite ne hije. keto gjera duhej ti bente qe ne fillim. mendoj i kane bere keq (me shume sesa mire) edhe diskutimet ketu me emer e mbiemer. duhet te rinte ne anonimat. mos t'i qiste tere fletet e lakrorit.

ps: po te shihni Emigranti e ka fshire llogarine qe kishte ketu. i dalin komentet me Anonim tashti. normal, komentet e ketushme i prishin pune tani qe filloje ta njohin pecogrosot e shqiperise dhe t'i japim çmime. e kish hap shume thesin tu i sha muslimanet, maloket, etj kategori njerzish.

E vertete Square, por nese une ua jap te tjerve keshtu badiava ne kompjuter, ngelet pa shitur libri fizik. A di ta realizosh dot, qe tjetri ta lexoje ne kompjuter, kundrejt nje pagese simbolike psh 3 euro ose dollare. 

Ne sa kopje e ke botuar librin fizik? sa prej tyre jane shitur?

Si duket nuk i paske lexuar pershtypjet e viteve te kaluara, ku flas per peripecite e VQ ne 1 mij kopje, ku nja 100 jane shitur, nja 200 akoma neper librari, nja 100 biblotekat apo dhurata. Nja 600 kopje i kam akoma. 

nje veper numerike (bile jo vetem, sepse çdo liber skanohet dhe kthehet ne numerik lehtesisht sot) edhe kur e ke per shitje, ta piratojne. dmth blejne nje kopje vetem, 5 lek, dhe e shumefishojne dhe perhapin pastaj ku te duan vete. ti nuk humb gje, se nuk harxhon asgje, por nuk fiton lek.

dmth mos shpreso te fitosh shume leke me kete menyre. vetem lexuesa po fitove. dmth popullaritet me shume. 

pranej dhe une te thashe ta shperndaje falas.

ps: per shembull, te gjitha veprat e plota te Ismail Kadarese, ne frengjisht, ndodhen ne shperndarje falas, jo prejt tij, por prej piratve. asnje lek s'fiton Moli nga shperndarja ilegale e tyre.

sikur ato 600 kopjet qe i mban akoma ne bodrum, t'ja shperndaje falas anetarve te peshkut (ku kish plot qe kishin pushtetin ne shqiperi), do e kishe sot postin ne ministri. 

po je lekist, te dridhet dora te hedhesh nje lek,  pranej dhe po vuan sot.

(kam vene re qu ju orthodokset jeni te gjithe çifuta, lekista. kete e ven re lehtesisht edhe kur viziton shqiperine sot. sa me shume shkon ne jug, aq me lekista behen banoret vendas).

Po si t'ua shperndaja falas, tu shkoja ne shtepi. A e kupton seç budalliqe po flet. Atyre qe kam takuar ne Shqiperi, iu kam dhene falas. Apo te vij ne France e Amerike e Kanada, tu jap nga nje kopje falas. Eh, ç'taksirat qe e ze njeriun naiher. 

Ketu ke nje fare te drejte, por nje indivit, sado te perpiqet, nuk mund te dali ne krye pa mekanizmat mbeshtetes. Megjithate, une prap jam i kenaqur se shum nga idete e mia te hedhura aty nga vitet 2001-02-03-04-05, po vihen ne jete, ose me sakte u filluan nga Buall Mavria (qeveria e tij, me sakte) dhe po pasohen nga Palloshi (qeveria e Rilindjes, me sakte). 

pjeri eshte si ata pronaret e Pigalit qe rine para portes se lokalit dhe i terheqin turistet prej menges qe tu shesin ndonje koktejl (uje me sheqer). harron "ekonomisti" qe malli mire shet veten, s'ka nevoje per reklame. ta kesh librin e forte, i del nami vete dhe behesh popullor pa perpjekje xhambazi.

ndersa kete blog e mbante ne kembe Berisha. urrejtja ndaj tij. sa fituan pushtetin, socialistet qe e financonin nuk kane me nevoje per debat. lepijne te gjithe nga nje kocke qe u hedh Rama atje dhe kenaqen ne diell.

Zoti egzistoka dhe paska goxha sens humori. Sot pash nje prift katolik me nje pamje dhe sjellje teper "delikate", mbrapa, literalisht mbrapa K.P. Moment alla family gay...

nga e kuptove qe ishte katolik? smiley

Nga veshja; dallojne kollaj nga keta fustan e mjeker gjatet qe preferojne te mbajne djema caji ne preher ndersa i tregojne histori xhindesh.

Jo se po me rr..het fort, por me sa di une, prifterinjte katolike nuk lene mjekra te gjata, ne mos fare. O ke pa ndonje babe teqeje, ose ndonje nga ata te orthodhoksise me mjeker fshese...

Nesje, sa per muhabet...

me mjeker gjatet e kish fjalen per jo katoliket ai. 

Mbaje kacube mer lal, vec lexo me me kujdes ca kam shkrujt. 

Bama, ke nje sens shume te holle humori. E bere camur profilin! : ))

ka qeveri ne shqiperi ??? 

lexon gazetat, asgje per qeverin, vetem reforma si komunizmi, po ja arritem jetojme te lumtur , Rama kerkon reforme ne drejtesi, me nje fjale si i ati kristaqi , me çfare litari te varim armikun, me litar te lagur apo te thate , meta eshte per litar te lagur sepse peshon me shume, ka nevoje meta per pare te lagura, ramizi vdiq, ku ti marri leket lsi.

te jetosh i lumtur se ke si kryeminister nje shkerdhate , vetem shqiptaret jane te tille.

shqiptari nuk eshte TURME. asnjeri nuk pret t'ja sjelli lumturine qeveria. pranej dhe jemi vendi numer nje per emigracion akoma.

sikur enveri te kish kurajon dhe te linte kufijte hapur, do te ishte akoma edhe sot ne pushtet. siç eshte kastro ne kube.

pastaj ne luftojme vetem TE HUAJIN, jo tonin, sado shkerdhate te jete ky.

o leka i dyte, pse e ze kot komunizmin ne goj  komunizmi i  pershtatet natyres tone si popull ! 

Do te ishte mire " litari" si simboli i ndeshkimit, dmth te aplikohej ne Shqiperi, (ne amerike eshte karrikja elektrike )  me perpara me politikanet pastaj me popullin e thjesht, ene komunizmi ashtu funksiononte, i bite n koke te medhenjeve , pastaj popullit 

pra , drejtesia vetem ashtu krijohet .

me ligjet amerikane sot , ata qe kane qene ne pushtet, para Rames duhet te ishin sot ne litar,

se jane vra me mijra njerez ne 1997, ne gerdec, otranto, 21 janar ,dhe osh shkatru nji ven i gjith, ne 1997  kupto apo jo !

kush shkoi ne litar ?!!

  Pranej leni ato filma me  kominizmat , se jon pa lidhje  plako .

mos fol karlliqe, komunizmi na qiu nonen. ti thu na pershtatet. shko bej nje xhiro ne shqiperi, s'do i kish bere komunizmi kurre kaq shume pallate, edhe per nje shekull te tere.

nuk njihen me qytetet shqiptare me kohen komuniste. 

Komunizmi do kishte ndryshu sic ka ndryshu Kina sot ! Se Enver Hoxha nuk do rronte 200 vjet .

Mos ecni me mendje mbrapa  pa pat Vizione te Qarta per zhvillimi ! Kohe te reja stradegji te reja !

Mjafton te ishin ndryshuar politikat ne pershtaje me kohen, te VQ Pjerini i shpjegon me mire  nga ana ekonomike , sikur politikanet tone t kishin se paku mendjen dashamirse te Pjerit ne do te ishim shume me mire .

Un them i pershtatshem pasi sic shihet , vendi eshte lodh nga konfliktet politike, ato kane qene faktori kryesor, qe kemi ngel mbrapa, ne aspektin e shtetit ligjor ! Shqiperine e ka ndryshuar Droga  dhe korrupsioni ,   dhe jo shteti  ne akoma jemi vend i varfer dhe vendi me numrin me te larte te emigracionit, duhen ligje te forta reforma te forta qe t vij ne vend normaliteti. dhe jeta e lumtur e shqiptareve ne vendin e tyre . 

 

s'jane kinezet shqiptare, s'kane qene kurre. kinezet ndryshuan qe ne kohe te enverit. u bene me TITON (vetadministrimin e tij, qe ti s'ja ke haberin se çfare eshte) kjo enverin e çmendi, e çoi ne dhe.

ishte kina qe e prishi me ne dhe jo ne me ata, qe ne 78-ten (viti ku enveri humbi llogjiken per gjithnje, shqiperine e drejtoi shoqja nexhi me ramirezin qe nga ky moment historik). ne imituam Revolucionin Kulturor te tyre ne 73-ishin dhe e ndoqem ate VERBERISHT deri ne shkaterrimin e plote ekonomik tonin.

nesje une ketu flas me ijnorante dhe te palexuar kurre. bile me çudit kembengulja ime. normalisht s'duhet te merresha fare me ju, se s'ke çfare diskuton. po jeta koti ketej ne perendim, me detyron. eshte me mire se me fol me pemet.

smiley

diten e shtune u morret me Pjerin, diten e djele me Profilin.

Jo keq, kalohet mire koha Pa çensure 115.smiley

 

Profili; " .....ishte kina qe e prishi me ne dhe jo ne me ata, qe ne 78-ten...." 

 

Nga e nxorre kete, se e verteta eshte ndryshe, ishte pala jone qe e prishi dhe jo kinezet. 

E ke tek VQ, lexoje. 

Ne fakt ishte Kina qe e prishi me ne pas provokimeve te parreshtura tona.Pas vajtjes se nixonit ne kine i derguam nje leter 19 faqe ku i kritikonim kinezet 1/4 e popullsise se globit e qe na mbanin me buke  se e kishin marre ate vendim pa u konsultuar me NE te mencurit e dunjase qe si eksport kryesor kishim vetem pordhet e Dulle Djegesit.Kinezet jane njerez te duruar si pergjigje e ulen nivelin e ndihmes medemek ''rrini mos  hani kot.ju jeni ca fshatare muti, pak se po ju mbajme me buke ju na jepni mend se ke duhet te presim e cfare te bejme ne shtepine tone''. dulle djegesi me shoke e rriten retoriken duke kritikuar teorine e tri boteve ne kongres te 7te .ne ate kohe mao kishte vdekur ekipi i ri kishte 1 miliarde njerez per te punesuar e ushqyer e nuku kishte nge te merrej me profkat e shqipove idiote keshtu qe i preu ndihmat .

Alba, shyqyr qe filloi pushimi i neshjes, sa per dijeni, nuk ka qene kurre Kina qe na mbante me buke, se ne mbanim ter Lindjen me "buke", kuptohet jo me drithera, por me produkte bujqesore si domatja, llojet e Bostaneve, kastraveci, panxhar, speca etj etj. Kinezet e pare qe erdhen ne Shqiperi aty nga 1965, peshonin 30-40 kile. Kur E. Hoxha i largoi/perzuri ne 1978, peshonin nga 70-80 kile. E keqja eshte se as Byroistet, e as populli shqiptar, nuk e dinin se kinezet jane shprehur me superlativa per mirqenien ne ate kohe. Byroistet mendonin se ata po sabotonin, se kush ua kish hedhur trute e gomarit, kjo nuk dihej, por gjermanet jane shprehur kohet e fundit se UDB ishte deri ne sferat e larta te shtetit tone, dhe kish dore ne kete prishje. 

 Sa per ankesat qe benim ne, kinezet benin nje sy qorr e nje vesh shurdh, se nuk donin ta prishnin me neve, ata kishin gjetur deren dhe dritaren drejt Europes, per kushtet e asaj kohe. 

kinezet kritikuan jetesen "lluksoze" prej mikroborgjezi qe benin shqiptaret ne vitet 60-ta. nga kjo ne u detyruam te zbatonim Revolucionin e tyre kulturor (vitet 70). kjo tregon qe ishim Ne te varur nga Kina dhe jo Ata prej Nesh. nuk kish pra sesi ta prishnim ne, se ndryshe nuk kishim pse zbatonim revolucionin kulturor te tyre "i gjithe populli ushtar". te gjithe te qethur, dhe pa stolira (femrat), aksionet vullnetare, gjimnastike e mengjesit para ministrive, etj. 

kinezet e kuptuam shume shpejt gabimin dhe perseri ndryshuan rryme. nuk jane kinezet dogmatike, nga kjo shquhen. e ndryshojne sipas eres drejtimin. ajo qe u duhet eshte vetem Diktatura per te mbajt 1 miliard vetet nen kontroll. jo sistemi. 

pranej s'ta blen njeri ate librin tat, se e ke te mbushur me gabime te trasha. dhe Alba di me shume, dhe ka me shume bon sens nga ty.

ne 78-ten kina priti ne menyre madheshtore TITON. dhe kjo e çmendi komplet enverin. i ra dhamllaja. pas kesaj date filloi zbatimi i teorise GJITHÇKA ME FORCAT TONA qe na la pa buke ne 90-ten. na mungonin artikujt baze te jeteses.

Ore, (se s'kisha deshire te debatoja me ty, por per hir te vertetes po futem) ç'jane keto budalliqe. Krisja me Kinen filloi qysh me 1972 kur kina vendosi mardhenie me USA, u shkembyen vizita ne rang te lart, çu en lai thyu akullin me viziten ne Uashington, nen direktivat e Ten Siao Pinit i cili shkruante nga burgu vizionet e tija, ide qe po i zbatojne edhe sot e kesaj dite kinezet. Enveri kete e permend si nje faktor prishje, ftohje ne marrdheniet dy palshe, por kjo ishte fasada, se une nuk mendoj se i plaste Enverit vizita e çu en lait ne Uashinton dhe normalizimi i mardhenieve te dy vendeve, se me 1975 edhe Enveri i beri kerkese Uashingtonit per normalizim te mardhenieve ndermjet Shqiperise dhe Amerikes. Mirpo çeshtja e prishjes ndermjet Shqiperise dhe Kines, lepuri fle diku tjeter vend, jo tek Tito qe ti thua, por tek plani i Kines per krijimin e nje mini-Shengeni dhe unionii ushtarak ndermjet Albanies-Jugosllavise-Rumanise, gje per te cilen e vuri ne siklet Byrone e asaj kohe. I ke tek VQ. 

Une te tregoj rrugen, ti me hedh vickela, si ata Buall Mavrite, Kone Miushet dhe Pallosherit.  

sa ishte gjalle Mao nuk pati afrim te vertete me ameriken. po te dish gjuhe te huaj ke plot te lexosh ne internet, wikipedia mjafton bile.

as tani nuk ka afrim me ameriken. s'afrohet me asnje kinezi. nuk jane dogmatike, e thjeshte. se 1 miliard vete nuk i mban dot gjate me rrena.

ne ketu do jemi kur prap kinezi do e ndryshoje drejtimin. sapo kapitalizmi te jape shenjat e para te degjenerimit (drogen, kurverine, hajdutllekun, etj) tek populli i tyre.

Lere Wikipedian, po sa ish gjalle Mao-ja, filloi ndryshimi i kursit sipas Tenit, te cilin Maoja e nxorri nga burgu dhe e beri shtetar te larte, ne fillim pakez si prapa skene, e me pas ne skene direkt. Idete e tija zbatohen edhe sot e kesaj dite, paçka se ai nuk jeton me. 

cilat jane idete e Tenit ?

si dhe mos harro ku filloi diskutimi me ate Ilirjanin qe na tregonte qe sikur komunistet shqiptare te ishin akoma ne pushtet ata do te kishin vepruar si Kinezet. pra do te zbatonin keto teorite e Tenit dhe jo te xhaxhi Enverit apo ato te Marksit. 

Kryesorja, kjo; privatizem, kapitalizem, nen udheheqjen e nje partie socialiste. Dhenie lirie te barabarte per ata qe duan te ngrejne sipermarrje private, idividuale, familjare, etj. 

a thua se keto qene te afte t'i zbatonin komunistet shqiptare ?

Piksepari, mos bej redaktime/perseritje pyetjesh, se del pergjigjia ime 1 minut para pyetjes tate smiley 

dhe se, a qene te afte ata ti zbatonin keto, une nuk e di, se nuk kam punuar noi her ne shtet a qeveri. 

mos fut hundet ne diskutim atehere kur nuk di gje. 

O vlonjat, shife mer shife ca i ben mjeshtri tjetrit. Inat mund ta kesh PTh po hakun mos ja ha! E detyron kundershtarin t'i korrigjoje komentet pasi mjeshtri i pergjigjet. Eee? Mund t'i vesh ca emri te dush, shah-mat, xing, domino me dopio 6 ne dore, touchdown etj. Kjo ka pak rendsi

Do thush ti, dakort po profili eshte peshe e lehte per nji te kalibrit te PTh-se. Normal vecse mat me 3 levizje zotri! Nuk eshte per t'u anashkalu

Po sigurisht peshe e lehte per nje mjeshter. Nuk e shikon cfare thote koqja, u prishem me kinezet kur shkoi Titoja aty. A thu pirdhte njeri per Titon. Kishte shku Niksoni ne Kine qe ne 72-shin, ky thote Titoja. Dhe i thote "Pusho, kur nuk di gje" ky kokrra e debilit.

Vecse edhe mjeshtri me duhet te them qe ka nja dy pasaktesi. Ten Hsiao Pini eshte mbeshtetur  nga Cu En Lai dhe jo nga Mao, dhe e dyta, Kina sigurisht na ka dhene nje ndihme te madhe, e ne njefare menyre na ka mbajtur me buke. Kur erdhi EdRama a EDrama, quajeni si te duash, ketu ne Kine, mbajti nje fjale ne nje universitet ne Tianjin dhe  tregoi nje histori, sesi nje anije me ndihma ushqimore per Kinen, qe po kalonte krize ushqimore e njerezit edhe po vdisnin nga uria (ka pasur edhe raste kanibalizmi), shmangu rrugen dhe u drejtua per ne Shqiperi. Kinezet nuk e kane harruar ndihmen qe u kemi dhene, kur anijet e tyre lundronin me flamur shqiptar, ose qe Shqiperia ishte nder nismetaret e rezolutes per pranimin e Kines ne OKB. Sidoqofte, mjeshtri duket se ngre nje teori te besueshme kur thote se mund te kete qene ndikimi rus qe solli prishjen me Kinen. Po une shpresoj te sjelle edhe referim per kete. Shpresoj te mos thote po ashtu qe gjendet ne faqen aq e kaq te VQ-se. 

Me then te drejten, kam degjuar se ka shume paralele midis vepres se mjeshtrit dhe vepres se komandantit. Te dy kam degjuar se kane folur gjate mbi prishjen me Kinen. Duhen konspektuar veprat ne paralel dhe te vendosen pikat mbi i. Na prishi ne Kina, e prishem ne Kinen apo prishem njeri tjetrin. Pastaj lind natyrshem pytja, ajo shprehja " te $&$&$ Kina X-in" doli pas apo para prishjes.

Tani,po te flasim seriozisht,e beme ne Kinen qe te prishej me ne.Ajo qe thote Alba eshte e vertete.Moren superxhiro shqipot,u dukej se ishin vertet kerthiza e botes,e jo nje bythe vend.Eshte edhe njefare racizmi shqiposh.Dulles nuk ia mbante bytha ti jepte mend Stalinit,kujtoi se mund t'i jepte Maos.

Nga gjithe budallalleqet qe kane bere shqipot prishja me kinen eshte nje nga ato qe per nga mosmirenjohja e racizmi qe treguam ndaj tyre  na ben te skuqemi e uroj qe te hiqej nga librat e historise qe kalamajte tane te mos ta dine.

Kadare mendon krejt te kunderten, qe prishja me Kinen, me preçedence prishjen BS, ka qene e vetmja vlere atebote.

Vlere ne kuptimin qe ne behemi ajo çfar jemi, evropjane, perendimore, shkojme ne Paris ose ne Amerike.

 

Prishja me Kinen u be pikerisht kur/pse po mundohej te shkrinte akujt me Perendimin. Edhe Kadareja, duke u munduar t'i beje shqipot me zor perendimore ose t'ua shtoje vlerat  e t'ua zbukuroje karakterin, bie ne racizem. "Koncerti" eshte nje roman racist ne thelb. Ka nje pedagoge kineze te shqipes, qe ka shkruar nje kumtese pak a shume te quajtur "I huaji te Kadareja", qe e permend terthorazi, me ate menyren kineze, racizmin e Kadarese. 

sipas mendimit tim, eshte ne natyren tone te prishim, nuk gjejme karar me asgje, shiko dhe maredheniet personale, behen miq thua keta e ska tjeter pas ca kohe kane marre spatat. deri sa na jepnin ndihma benim be per ta edhe emrat i vume si ata sa u shkeputun ndihmat ca nuk u thane. Ketu ka milet qe i mban ne krahe, sa i thua ti prit te te le pak se dua te shplodhem , maskara thote, qen bir qeni, keshtu funksionon edhe mentaliteti si shtet.

Nese do flasim seriozisht, mendoj se prishja u be pasi komandanti mendonte qe ai soj ndryshimi, nen efektin domino, mund te sillte ndryshime ne menyren se si i kendohej atij. Nuk desh qe ti kendohej si Ali Pashait dmth...

Prishja me kinen erdhi thjesht per arsye ideologjike.nuk dihet qarte nese eunuket e institutit te nexhmies ia mbushen mendjen Dulles apo ai e kishte te mbushur vete qe me pare se ishte klasik i m-l e udheheqes I revolucionit boteror proletar.ndryshe nga BS baza e te cilit rrezikonte sovranitetin tone ne rast konfrontimi lindje-perendim ndihma kineze kishte qellim promovimin e Mao ce dunit si udheheqes boteror.gjithe ajo qe prisnin kinezet ne shkembim te miliardave ishin ca lajka "o Mao sa udheheqes I madh je".pas vdekjes se Dulles kur ngelen pa pare kamunistet shqiptar vendosen te lepinin ato qe kishin peshtyre e te rilidhen me kinen .u vendos ardhja e KM kinez li peng ne shqiperi .momenti ishte I volitshem per ti marre kines ca ndihma sepse ne ate kohe ishte e ozoluar per shkak te masakres se tien an men dhe ata po mundoheshin ta permiresonin imazhin e tyre.mirepo fati e kishte ndihur shqiperine me nje burdalla tjater:,sali ram berishen qe nderseu studentet tek ambasada kineze me thirrjet "li pen turiqen" se ishin shume te brengosur per shkeljen e te drejtave te njeriut ne kine .kur erdhi ne pushtet ky karafili I te drejtave te njeriut vrau per vete 4 demonstrues.

Ka nje debat tek"Vajza e Agamemnonit apo te "Pasardhesi",ku debatojne ashper nipi e xhaxha,i pari kundershtar i regjimit dhe i dyti komunist i regjur per mardhenjet me Kinen.Ne fillim shamatohen per lidhjen me Kinen dhe kur u prshen,xhaxhai shend e vere i drejtohet nipit - po tani c'a dote thuash?. Per habine e xhaxheit nipi i hakerreheet akoma me keq - ju po perisheni me Kinen tani qe ajo don te lidhet me perendimin...etj etj

Te gjithe dashnite e ndarjet e medha te Albanies kamuniste kane si celes shpjegues rrezikun ndaj byces se Xhaxhit. Me Titon u prish kur ai po behej gati ta zevendesonte me zagar me te mire. Me rusin, kur garda staliniste ne gjithe lindjen po spastrohej dhe po i vinte radha (konf. e Tiranes). Dhe i vjen Kina. Ketu jo vetem garda po ndryshohej, po dhe e veja e Maos u tegelos. Kushedi si eshte tmerruar Nexhi, qe e dinte mire rregullin e treshit, dhe ne vazhdim u eleminun te gjithe te rrezikshmit, Met, Kadri me gjithe zogj. 

Kurse sharjet e Smajlit per "tradhetaret" e huaj, mesa duket, jane mendu prej tij si furcet me me pak rrezik per regjimin. He mo cqt se te huaj jane, kujt i plasi.

bredharaku,

po te shikosh postin tim dhe te atij ka vetem 1 minute diference. kaq pak nuk te mjafton te lexosh postin e tjetrit dhe te adaptosh tendin. duhet me shume.

pra une nuk kisha si ta shikoja pergjigjen e tij kur po shkruaja timen. te cilen nuk e fshiva vetem sa e SHTOVA. e plotesova se ai po diskutonte per gjera pa lidhje me fillimin e muhabetit (ate per te cilen po flisja).

akoma nuk e ka kuptu bile. perseri me poshte e kam s'qaruar mbi kete pike.

dhe ta kam thene, ti je me i trashe nga une. nuk ma kalon dot, se kur u ndane kaq na rane ne te dyve. dmth kemi diferenca gjenetike qe nuk fitohen me shkolle apo edukim. je rob i trashe. çdo koment e ke huq, dhe te ulet. ngaqe je rob i ulet. me origjine te ulet. ta kam thene, e ke vulen ne surrat. 

po te shtoj edhe vargun poetik per ilustrim :

Nga Bot' e Lartë një Myster m'u zgjidh; 

Me ty, Njeri, Krijes' e tër' u thith: 

Je djall a ëngjëll, shtaz' a lule e pisë; 

Je ç'dukesh; pamja me çdo gjë të lith.

Profil ; " ..... sa ishte gjalle Mao nuk pati afrim te vertete me ameriken. po te dish gjuhe te huaj ke plot te lexosh ne internet, wikipedia mjafton bile.

as tani nuk ka afrim me ameriken. s'afrohet me asnje kinezi. nuk jane dogmatike, e thjeshte. se 1 miliard vete nuk i mban dot gjate me rrena...." 

 

Qysh kur u vendosen marrdheniet dipllomatike ndermjet Kines dhe USA ne 1972, ne mos gaboj, Filloi nje shkembim mallrash ndermjet dy vendeve, dhe ne 1975, u lejua nga USA futja ne tregun amerikan i kukullave kineze pa limit, e çdo vit vellimi/shkembimi i mallrave rritej. 

Tani ti thua sa ishte Mao-ja, nuk pati afrim te vertete me Ameriken. Mao-ja vdiq ne 1976. Deri ne kete vit, te dy vendet, megjith perplasjet dipllomatike, mic-micet qe benin, (edhe sot bejne perplasje gam-gam), kishin vendosur marrdhenie te rregullta e kontaktet shtoheshin. 

nuk ka shume rendesi detajet qe jep ti me çfare po thoja une. ato vetem sa perforcojne ate qe po thoja dhe jo ta hedhin poshte. a po kupton ?

une po thoja qe kina e ka nis kthimin, heqjen dore prej komunizmit, qe ne kohe te xhaxhit. dmth nuk ka sesi komunistet tane te benin te njejten politike, pas pilafit. sepse do ta kishin bere me kohe po te ishin te afte dhe ta kuptonin rendesine e saj.

njatjeta !

komunizmi i  pershtatet natyres tone si popull ! 

smiley

“I have many, many black friends. Nice people. My favorite black American woman friend just won Wimbledon…”
— Donald Dump (@realDonalDump)

“No, no, no. I am not your black American woman friend. Stop saying that. Stop thinking that. Just stop.”
— Serena Williams.

Fakju dirtbag ( shen. im )

Paska per te dale mashtruse Serena. Trump po pergatitet te qisi nje foto me te, per te cilen kish pagu 80,000 $ nepermjet nji taksisti. smiley

TIL (today i learned) qe tosket nuk jane shqiptare (cit. profili-im). Pa komunikuar me te vjetrit e fisit pyes publikisht profilin nga jemi ne tosket? smiley

Nga Toskana.Paskemi ardhur nepermjet atij programit te shkembimit; ketej u dhane arbereshe, andej u dhane toskanaker. Prandaj dhe veren e bejme te mire... Nuk shpjegot dot rakia ama, sepse grappa italiane nuk ben as per te lare xhamat. 

Sa keq qe italianet nuk jane si greket, te na kishin dhene ne toskanasve statusin e homogjenit dhe nja 300 euro pension.   

e para, leberit nuk jane toske. kete e thote Durham. (kjo dhe disa te tjere i ndajne shqiptaret ne 4 grupe, Gege, Toske, Labe dhe Çame)

e dyta, te gjithe orthodokset jane ose greke, ose bullgaro-maqedone, ose arumune (vllehe apo çobane). kete e thone te gjithe perendimoret qe vizituan shqiperine nen pushtimin osman. aty ku keta jetonin ne mase kompakte nuk e humben gjuhen greke apo ate sllave o rumune. ndersa aty ku u perzien me autoktonet, humben gjuhen dhe ruajten vetem fene. 

e treta, te gjithe maloket e dinin edhe vete, qe ata ishin te paster dhe jo fushoret. 

nga bile vjen edhe i Nalte (si cilesi pozitive, rob me vlera), ose i Ulet (si cilesi negative, rob pa vlera). 

e katerta, gjuha e shpjegon qarte se kush eshte autokton, dmth me i vjeter dhe kush i ardhur, dmth me i ri. dialekti geg ka shume fjale te perbashketa me greqishten e vjeter edhe pse geget nuk jane te ngjitur me greqine. ndersa dialekti tosk nuk ka ngjashmeri edhe pse tosket jane te ngjitur me greket. me afer tyre. 

tosket dhe orthodokset jane me lekista. ne ndergjegjen kombetare, çamet i quanin te pabese, ngaqe nuk perdornin mikpritjen (nuk ja hapnin deren udhetarit) zakon qe e kishte ne fuqi i gjithe veriu i shqiperise. etj, etj.

Profil-im:

s'di sa e di po dhe ne jug ka male, dhe gjithashtu ne veri ka fusha. Pika 3 te iku. 

piken 4 e ke lexu ne jutub, plus kjo qe jane me afer me greket e lashte (qe po ta mirebesojme) ben qe keta geget te jene me te dyshimte si jo-shqiptare ose jo para-ardhes shqiptaresh.

pika 1: e paska thene durhami dhe te gjithe mediat ketej. 

pika 2: prape e ke lexuar ne jutub. 

pastaj per paragrafin e fundit, sikur camet dhe tosket ishin te ndare nga njer-tjetri. apo as camet nuk jane shqiptare?

pra si permbledhje profili-im, ke folur shume por s';ke thene asgje

 

nuk kisha si qellim te te mbush mendjen.

hahahah, nuk ke degjuar ndonjehere per Suliotet o profil ? Edhe ortodokse, edhe toske edhe armikun e hanin te gjalle.

kam pasur nje gravure ne mur, me grate suliote qe hidhen prej kalase per te mos rene ne dore te turkut.

mendoj se ishin shume fetare, per te qene shqiptare. diçka te ngjashme kane bere edhe çifutet, per te mos rene ne dore te romakve, u flijuan te gjithe. 

shqiptari nuk eshte kaq fetar. ai nderron fene pa problem, sepse eshte me i vjeter sesa fete.

prandaj dhe une them se ata qe nuk nderruan fene, nuk ka si te ishin shqiptare. sepse feja ja u jep identitetin, prandaj dhe nuk kane si ta nderrojne.

ne nuk vrame veten gje kur na pushtoi turku, as romaku, etj. u beme romake, turq, greke, etj. PROVIZORISHT. ikin pushtusit dalin ne prej tokes prap. 

sot, sipas modes, jemi bere te gjithe (pro)amerikane, pa pas asnje lidhje fisnore ose kufitare ose kulinare. lol 

eee shikoja toponimine, shikoja:  Kiafa, Koungi, Bira, Goura, Mourga, Feriza, Stret(h)eza, Dembes, Vreku i Vetetimese, Sen i Prempte

edhe Aliu tosk ishte. Tafil Buzi po ashtu tosk (krahina e Buzit kufi me Skraparin, se jo e gjithe tepelena eshte labe ).

aliu u be musliman, nderroi fe pa problem. kjo tregon qe ishte shqiptar. 

Po malcoret qe nuk e ndryshuan fene katolike, dhe jane edhe sot besimtare te thelle, nuk jane shqiptare?  

dyshime kam per ta. mund te jene mbeturina te huaja. duhet me u studiu kafkat, ne fakt.

por edhe duke qene te izoluar (atje ku jetojne ata, kjo fjale ka vertet kuptim), nuk kane pas nevoje te ndryshojne fene. ndryshimi i fese nuk u imponua nga turku, se ndryshe nuk ka mundesi te kishte te krishtere mbrenda vete turqise aktuale apo te ishte greqia e krishtere, ngjit me ta. 

u be per INTERES. u imponua prej Prijsve te vendit. siç imponohet sot pro amerikanizmi apo pro europianizmi. apo siç u imponua komunizmi lindor. 

shqiptaret u binden udheheqsve te tyre verberisht ne ca gjera. plus, qe shumica e shqiptarve ishin USHTARE ME PAGESE. mercenare. ket kishin si profesion brez pas brezi. prandaj dhe u hynte ne pune nderrimi i fese, te benin kariere me lehtesisht. 

plus pastaj deshi Napoloni te behej musliman. kur ishte gjeneral ne egjypt. po nuk do te ta shpjegoj psene, gjeje vete po deshe. 

ec e thuj debil dana white po deshe. 4 miliarde beri!

po pesoj te njejten habi si shumica ketu: personazhi virtual PTh, shprehjet e famshme te te cilit perdoren shpesh nga blogerat e tjere per te shpjeguar dicka, POR edhe ai i librit, sipas recesionit te KM-se, qe eshte nxites dhune, si edhe ushtrim dhune ndaj institucioneve dhe ndertesave te shteteve te huaja, selive te tyre diplomatike, ndaj te cilave vete shteti prites duhet t'i siguroje per ekzistencen. nuk eshte e qarte sesi dashja per te hyre ne ambasade per te kerkuar azil politik, kur te mbyllin dyert, ti proteston me dhune?! eshte ky nje parim demokratik qe duhet ndjekur? 

PTH, me butesine e shprehjeve - biri im (per meshkujt) dhe e dashur (per femrat), te jepte pershtypjen e nje personi qe luante me diplomacine dhe kompromisin. KM thote ne recesion se ai ka nje te kaluar te erret te te pakenaqurit dhe egos se semure per pushtet, qe po ky personazh kthehet edhe ne i dhunshem. 

kjo eshte me e shqetesueshme sesa vete teorite e librit, pasi disa teori dalin, e disa te tjera nuk dalin. 

shpresoj qe Pjer mos te kete krijuar aq dashakeqes, sa tia cojne librin ne prokurori si pohim i nje vepre penale. 

u ka zbut nga vitet. mos harro pastaj se eshte person jo anonim. asgje fiton te shaje te tjeret. aq me shume qe kerkon te perfitoje nga libri qe ka bere, ta shesi ate, te behet popullor dhe te zere ndonje post qeveritar. 

e keqja eshte se s'ka diplome perendimore. se do ta kish kap nje post ndryshe. 

Profilo, pse kaq fjalor banal o burr? me ke zhgenjyer.. smiley

Ho me nga bohesh , po mbaron java dhe sa leke te kane ngel smiley

Do shkoj ne pogradec neser me kismet. Ne tushemisht. Vend marramendes! : D

Shume mire , me behet qejfi qe po ja kalon mire smiley

Faleminderit. Nga behesh ti? A ke ne plan naj pushim? 

Une pasneser vij ne Atdhe , po me do boj ca dite plazh.

edhe ballcekani  beqar eshte, shikoje njehere mos ngjit muhabeti, se them mos e sistemoj kete vit se boll ngeli azat.

lungo ai po shikon per mashkull apo per femer pyete njehere se une po shikoj per femer per vete nga ato qe bredhin me vrap pa u shqepur 

sorry po nga nicku qe perdor nuk kuptohet qe je mashkull. se eshte edhe nicku karl marks po eshte femer. gjithsesi ballcekani eshte krahinor e po sheh per femer, ja po hedh edhe njehere tjeter rrjetat mo del gje.

Jo me femer eshte ajo por po te thote qe eshte lesbike smiley

o pjeshke thua? nuk e besoj ate qe thua 

Mos asht djale lesbik

Po ca mos te jesh krahinor ketu..si tha ai:

O Mirza te ka vajt kari shtrember!

thashe mos te kullundrisja po doli kllufje

Ik o lungo fli gjume,..do na gjesh ti neve Pth, le po e ke dhe te paçpuar.., 

pacpuar smiley

se cme solle ne mendje ca muhabete trotuaresh me kete fjale

 

sa i mocem qenke ti lungo qe perdor fjalet azar, kullundrisja, po fjala kllufje do te thote bosh? 

eshte fjale tipike e zones, perdoret per vezet qe nuk haen. veze kllufje, por perdoret edhe per muhabete qe nuk dalin gje, i thone doli kllufje si muhabet.

aha ok 

Nuk eshte aq larg "kllufit" smiley

brenda temes smiley

jo jo, ne fund te fundit per te treguar njerez leshi perdoren te dyja

Veze lluke me jo veze kllufje .

hahahaha ballçekan, ne Vlore kam hasur nga batutat me epike smiley

qellova njehere ne Vlore ne nje tavoline, ku donin ti rregullonin njerit qe kishte mbetur azat nje femer per ta marre per nuse, dhe mblesi i tregon fotografine e kandidates per grua. Ajo e shkreta, fytyra e saj gjithe vrima dhe puçrra, dhe hidhet ky e thote: "Po ç´thua a te qivja udhet, po kjo e paska fytyren si bango saldimi!" smiley

Duhet thene qe ky vete ishte "i bukuri i dheut", te dyja faqet i puqeshin nga brenda dhe barsetat i kishte deri tek dhembi i qenit smiley

smiley smiley smiley 

Ej "kazono" keto batutat e Vlores jane te forta, po tregohen vetem nga vlonjate, se nga te tjeret ju ulet shume vlera.., se mire qe jane shakatore shokeni, po jane dhe lezbike., kane varur nanje kar kallçuku me rrip mezi e do vene te qine Vloren.

pervec asaj po kjo shprehja 

Po ç´thua a te qivja udhet

eshte shprehje fshati, qyteti se perdor keshtu.

smiley i tha Edres,dhe jo Mirzes..... "O Edra te ka vajt kari shtrember"....ne ate kohe kur 17 nentori zvendsoj kilotat me breke akllazi ....ndersa Mirzes pasi u ngjire per 10 min ...."O Mirza ...O Mirza" me ne fund Mirza kthu koken ............." Po ajde moj te te qi njeher vellai dhe te bejme nje femi te bukur si Luan Zhegu".....

smileysmiley 

 po ajo tjetra "po ik ti moj se me je çpuar dhe qepur me keq se nje top trellapsh,nuk ka spango te te mbledhi"...........smiley

o figure je per ndonje futboll te akademia, 10 lek cadra, fiqte i vjedhim rruges te Ceci smiley

Çeçi hahahha rahmet paste i shkreti, ishte gjithmon i dyti ne rradhe, i pari ishte Sali Çollaku.....betohej per "ideal te partis" si ja mbante bytha njeriu.....hahahaha

hidhe vallen shtruarë / moj e qepura me pë !

Si ka qene barcaleta (hajt e update-ume tashme). Po s'te doli gjak fare moj. Po ku na la Saliu gjak ne, na e piu te gjithe. smiley

Tirona eshte edhe nje tjeter:

qe aq e hutuar sa e vuri jastekun poshte bythes smiley

Edhe nje tjeter qe kur e pyeti me kunj ai qyqari, cfare eshte kjo, tha bile (ne krahasim me c'kish provuar)smiley

kete e kam lexuar edhe une 

Aha nuk kalon klasen vec me teorismiley

e di duhet edhe praktika po avash avash do ja marrim doren smiley

Ka pas tregu i barcalete PF me duket ke tema e barcaletave,para ca viteve. 

Nje emigrant ne 92 kishte ardh ne shqiperi per me gjet nje nuse te virgjer. Naten e pare kur i kerkoi llogari per punen e gjakut,nusja i pergjigjet; - ca gjaku mor ti,gjakun na e pine komunistat ! smiley

smiley varianti ndryshe i tiranes me saline 

Merpo ata nga mrapa te Tikut si ia bejne?smiley

smiley

  ata duhet te fusin ca dyll mos te harxhojne kot perin 

Po luan rolin dhe ti? Hajt se emigrante jane dhe keta.smiley

po dihet qe ne gjithmone ja fusim njeri tjetrit smiley

Respekt tregon, ne fund te fundit, ka thene Darvini apo dhe Ai (prit rrufe nga heretiku tashi)smiley

Sikur eshte zbutur keto kohet e fundit, me duket se eshte bere edhe ai nga ata smiley

Jo jo ate s'e besoj, me shume anoj nga fembra fut ... dmth zbut heretikunsmiley

Ku eshte me mire ne Sarande, Vlore, apo Durres per pushime? Me daten 1 gusht vije bashke me prinderit, me kane gjetur edhe nje cupe nga Vlora por nuk di si do me dali smiley

 

merr pe ose spango me vete, se nuk i dihet smiley

Ose filispoje se qenke e eger qamet smiley e perdor dhe per peshk smiley

i zoti e nxjerr gomarin nga balta thua ti smiley

Me e sigurte eshte ai varianti me te fryjtme, po qe se e dismiley

jo se di duhet te pyes plakun ai sikur merr vesh nga keto pune po si ta pyes drejtperdrejt apo keshtu terthorazi smiley

Cne , ka pas shit sapuna plaku apo ca.

ka qene doktor 

Leje plakun se do t'i bjere nei pike (larg qofte) dhe s'eshte pune doktorrash kjo. 

Hajt se po ta them une, dmth barcaleta. Shko nje katunar ne qytet. Kur kthehet u thote shokeve, atje kishin metode te mire prove, i pashe neper lulishte. U fryjshin ne goje (i puthshin dmth) dhe i kontrollonin poshte mos dilte gjo ajer. smiley

po shyqyr ja qifsha motren shyqyr qe ..........VQ nuk eshte shkruar dhe botuar ne arabisht, se vallaj arabet do i thoshin ik pirdhu Kuranit, do lexonin VQ gjith diten.....VQ liber qe i ka te gjitha brenda.....

Ai paska qene kriminel, po te kishte ndaluar, nena e femijeve kishte per te shpetuar, po ai maskara i hyp persiper me makine. Nuk duhet te kete meshire per kesi mostrash.

Vetem per arratisja nga vendngjarja ketu ha 3 vjet burg, plus edhe vrasjen me dashje, ky do ti hante 18-25 vjet te mira.

Gjynah per dy femijet qe do rriten jetime.

Prandaj eshte thur litari.  Me plumb i ben nder. 

ne emrin tim dhe te ACDC1, kerkojme te hapet nji teme per Parizonin legjendar qe lu sot kunder perandorise austro-hungareze

Perfundimisht amerika ka policet me te paafte. I thote "mos dil nga makina" dhe ai nuk del. I thote "dua te t'i shoh qe te dyja duart", kalamani ne makine ia ngre te dyja duart e polici nuk di cfare t'i thote me por vazhdon prape "te shoh duart" dhe e vret. e bene gati pistoleten qe pa ndezur sirenen. kafshe e shkuar kafsheve.

https://www.youtube.com/watch?v=gTCgMxx50qs

nderkohe ne Kine policia nje mije here me e trajnuar. Ne amerike kane pasur disa raste te njerezve me thike dhe i kane vrare ne vend. Vleresimi per jeten 0.

https://www.youtube.com/watch?v=sgUgYdGbiGM

Perfundimisht amerika ka policet me te paafte

smiley

Gezuar diten kombetare franca

Ore Karl Marks, pse nuk iu pergjigje pergjigjes qe te dhashe. Une e dhashe te plote fjalen time aty, dersa ti dhe vetem nje pjese ne kontekstin negativ. Per ç'arsye ? 

S'ke faj ti, fajin e kane adminet, qe nuk e dhane si teme me vehte, ti ate detyre ke, te japesh pjeseza ne kontekstin negativ, veç kjo te diskretiton ty, jo mua, siç dhe ta kam thene. 

Sulm terrorist ne Nice ku jam per pushime. Kam pare vdekjen me sy. Kemi shpetuar nga plumbat dhe shtypja nga kamioni. Shyqyr morra me vrull mamin dhe u shtrime per toke. Nje shtypje te lehte ne fundshpine. Kam kapercyer literalisht njerez te vdekur. smiley

Ca thua! Shyqyr qe paske shpetuar. Te paska ruajtur Zoti. Paske perjetuar tmerre si ne zone lufte!

Dhe te mendosh qe ke shkuar per me shume siguri atje. ncncnc

O idiot! Tani e gjete rastin te besh ironine e ures vajgurore? ncnc GTFO. NCK MF

nuk eshte ironi o trungadalte por realiteti. si ne zone lufte ka qene ne vendin ku shkoi per siguri. se te djeg ty pastaj eshte muhabet tjeter, por s'kam qene kurre me serioz me ate qe kam thene. idioti sateme, mqrf

ca thua moj cupe? me te vertete?

Po, me te vertete. Ma ka ndjere zemra qe ne fillim te pushimeve shkabe. Sjam ndjere aq e sigurte. Mos ki merak.

Policia skandaloze.shume e ngadalte, tamam kur duhej te ishte prezente gjatr festimeve.

Wowww te ruajti Zoti jardin. Nuk di ca mund te beja sikur te isha ne vendin tend me siguri do kisha vdekur nga frika! Je bere per te therur nje pule te zeze, ngaqe ke shpetuar. smiley 

po kur e kishe fixim pse vajte, policia rruan koken e saj. mos loz me me fiximet e gjej ndonje vend me te sigurte per pushime...

Wow! Cfare tmerri!

Shyqyr qe paske shpetuar.Mos u ndodhsh me ne situata te tilla.

(CNN)The mayor of Nice, France, tweeted that a truck ran into a crowd on Bastille Day, killing multiple people.

 

Ajo cka me beri pershtypje ishte mungesa e policise gjate festimeve(e cila zakonisht mblidhet ne demonstrime, festime, etj.) Perpos qe filluan te vinin shume vone makinat e policise dhe ambulancat.

khe khe 

Sigurisht qe fajin e ka policia dhe Franca qe strehon islamista te flliqun 

Crazy shit kur e mendon. Jam shtypur me rrote kamioni por s'me ka shtypur veshken e as kurrizin. Ndjehem me fat te madh. Teksa po vinte drejt nesh sikur iu mbaruan dhe plumbat.

Nous sommes des jardins!

Cdo te thuash me 'jam shtypur me rrote kamioni", e kam gabim apo vertet te ka kaluar kamioni persiper? smiley smiley 

flet per gjuajtje me arme dhe bresheri plumbash reale ketu ne virtuale, dhe s"imagjinoj dot asgje nga llahtari qe ke pare. Duhet te kete ndodhur shpejt...

Me vjen sh keq qe jeni nodhur aty ne ate monstruozitet  human ne rrezik koke. Po. Fat i madh qe je shendoshe e mire. 

Beni shume kujdes jardin, sinqerisht besoj qe policia s'ka per te qene aty ku e doni, kur e doni. Ne pergjithesi s'eshte per te pritur shume nga ajo, po sidomos me keto sulmet terroriste... Ne mos, eshte ajo qe pret ndihme paraprake nga qytetaret. 

 

trapi ishte Franco-Tunizian nga Nice. Kishte pistolete me vete dhe kishte qelluar. Policat e vrane. 

korrigjim: Qenka tuzian me letra ne france.. me probleme me drejtesine per raste dhune, sherresh.

Duhej te ishte e pritshme prej policise tashme keto gjera se feste kombetare...Megjithate prape, vjen nga se pret... 

Uroj peshqit e frances te jeni mire bashke me familjet, dhe po mundet beni nje ze ketu.

Ndjese se s'dija as te shkruaja. Jo siper. Une u shtriva krejt ne ane te shetitores, e ngjeshur tek bordura. Duke kaluar kamioni, me ka goditur me anen e rrotes. Asgje e rende. Nuk jam hospitalizuar.

Pu pu pu sa afer ... shyqyr me kaq, asgje tjeter s'ka rendesi. 

Te gjithe në Londer: sa lire !!!

Edhe nje here faleminderit anglezeve smiley

lol le bon côte de la medaille smiley

Diten kombetare te fr.  e feston ne Londer, kjo eshte c"eshte smiley. Po ja qe dalka me mire.

(Megjithqe s'di njeriu, te levizesh shume - rrezik. Po dhe per ke rri ne 'shpi' - prape s'paska siguri.)

(Pati nje si lemze, peshku, edhe me mua qepare)

 

Jardine, mos je ti ketu te keto gocat qe flasin shqip!!?

nese eshte ajo, llaftari ka pare... smiley

Ah jo. jam nisur direkt per tek apartamenti ku po rrija. Skam ndenjur. Mua me ka kapur jo afer Negrescos por ne fillim fare. Dmth tamam kur ka hyre ne shetitore. Jemi me fat qe pushoi se hapuri zjarr ne ate moment.

Dmth tamam kur ka hyre ne shetitore.

Mire qe keni (te dyja me mamin) rastisur ne 'intervalin e pushimit' te bresherise se atij te marrit, se shpesh te paret fare e hane me keq. Sa mire qe reaguat shpejt e u shtrite permbys. Ndonjhere s'te vjen refleksi dhe ngrin ne vend...

 

Doja  te kerceja tek bregu (nja 4 meter lartesi) por duke ditur qe nena smundte e terhoqa fort dhe u shtrime (meqe edhe po gjuante). C

je me e qete tani? me vjen keq me te vertete qe je ndodhur ne nje situate kaq te veshtire.

Po, po. Te trishtuar per humbjen e jeteve. Paradoksale ishte qe shume nga viktimat ishin me origjine afrikano-veriore  Madje shume nga ky komunitet kishin dalur te festonin dhe po shijonin atmosferen si te gjithe qe ishin prezente. Ai person, fundrrine e shoqerise, ne dem te ketij grupi njerezish ka vepruar me shume.

 

RIP

smiley

Shyqyer qe ke shpetu per vete ne radhe te pare, edhe per njerzit e tu te dashur. smiley

Qofte larg,me t'pas ndodh fatkeqsia e madhe dhe ne te ppu do e mernim vesh,maksimumi do shkruanim "Je sui Un Jardine Sur Le Nil" dhe pas keqardhjes se momentit, do vazhdonim me sharjet per njani-tjetrin, per pozicionin e gjithsejcilit per reformen ne drejtesi. smiley

Shyqyr qe je mire jardin .

me e rende eshte se u be si mode kjo pune , te cmendurit kane nje zgjidhje perpara se te ikin nga kjo bote me deshire, marrin dhjetra jete njerezish me vete - duke perdorur allahun per qartesi ose saktesim si shkak  .

.

\me e rende eshte , ky trend sapo ka hyre ne boten moderne , me sa di ka qene trend ne vendet arabe.

me vjen keq per femijet , po rriten ne nje bote te cmendurish me shumice, dhe ne te tjeret mundohemi tjua tregojme ndryshe boten.

zgenjim. 

jardin me vjen mire qe je mire .......

Lidera leshi, me ne krye Obam vaniljen. Po su zhduken ato kafshet e vapes, ku frymezohen keto te cmenmit lokale, kjo tragjedi do vazhdoje. 

Obumja vazhdon ti shmanget dhe ti quaje radikale islamike (sikurse jane)Merkel do permendet ne histori si Neroni i dyte i Evropes

Do zgjidhi nai problem po t'i quj Obumja " veja ti emrin si te dush " ? 

Obumja t'coje ushtrite e gjithe dynjos, se qerrun Sadamin, burr zotnismiley krahasu me kta, per nje te pame shtremet.

+1  Nuk e dije ti qe emri vret? Ja mesoje. Ne momentin qe Obumja t'i quaje "radikale islamike" ata menjehere do ndalojne dhe thone "shoke, na zbuluan." dhe hedhin tutje armet, i fusin nje te shpelare trurit dhe kthehen ne shtepite e tyre and live happily ever since.

Shtttt Gjemo.Se ka per te dale edhe Zv/ Bibironi, se ai cfaqej sa here qe bohej nai masaker me na tregu : Ho me nuk iu thash una, eee ? Dhe na paralajmerote qe edhe sulmi i rradhes do iu perkiste vellezerve te fese se paqes. Ka nji emer per llojin e ktyne ...

....

Ju lutem mos na pergojoni antaret e nderuar qe po zgjidhin ceshtjen e bujqesise.

Qemolo, Obumja duke ju shmangur emrit(per shkak te kokrrektese politike) fsheh koken sis struci ne rere. Ketu nuk po flasim pe raste te izoluara por sulme te njepasnjeshme (te cilat fatkeqesisht po kthehen ne rutine). Duhet hapur nje debat i mirefillte pa dorashka dhe jo shmangur realitetit.

Megjithe strucat Obumje, Merkel

Ne sondazhin e fundit te Pew Research, Evropjanet e shikojne si rrezik ekzidencjal islamin dhe islamiket. 

Ne Amerike funksiononte shume mire dikur apartheid-i.

.

This too shall pass .

Cdo muaj hapet nje kanal i ri televiziv ne Shqiperi.

Prurja me e fundit

Ne Shqipëri ku aktualisht transmetojnë plot 157 televizione të regjistruara në AMA, (televizione private kombëtare, vendore, satelitore, kabllore dhe platforma) 

histori e vjeter, ka nja dy vite ky kanali

Ok. Por une vetem sot e mora vesh qe ekzisiton, pikerisht kur mendoja se qe pas hapjes se zjarrTV nuk ka me nevoje per kanal tjeter ne Shqiperi. (!)

Ndoshta populli konsumon me te vertete kaq shume kanale televizive... ndryshe nuk ka si shpjegohet investimi i madh ne tv. Aq me teper kur mungojne investimet ne pothuaj cdo fushe tjeter te ekonomise.. varja.

Noon hits them and they fall apart

Konventa e republikaneve deri nashi eshte si mbledhje kooperative.nje sheriff me ate kuken tullace e mjekren e ngjyer katran dukej mu si benito musolini.te njejtat fraza klishe ne cdo 4 vjet :ta kthejme vendin ne udhen e  duhur , ta bejme te madh perseri etj .nje shprehje ishte e forte:trump is a doer.me kete shprehje pres qe komedianet te kene nje field day.melania bless her heart ka probleme me anglishten e saj tha;sometimes he don't.kjo nuk duhet  megjithate te dekurajoje te lebetitmin nga masturbimi me foton e saj .smiley Giulani thote qe amerikanet nuku ndjehen te sigurte.patjeter mo republikan po ti shesec dyfeqet si torta ditelindje e te armatosesh te madh e te vogel sigurisht qe do te hyje lepuri ne bark.prite kur ta hash nga ndonje psikopat i armatosur.Avash se i trembe muslimanet mo giulan me keto gafurrjet e tua.obama qe ti e akuzon si islamik e palosi bin ladinin ndersa ju harxhuat 440 miliarde $$ , bete corap lindjen e mesme e prape se kapet dot.duke degjuar fjalimet e tyre duket qarte se kompleksit ushtarako industrial i hajne duart per nje lufte tjater qe ti mbushe xhepat me paret qe duhet ti shkojne fondit te pensioneve shendetesise arsimit etj.nese duam qe te mbetet ndonje lek ne fondin e pensioneve kur te plakemi nuk kemi zgjidhje tjater por te votojme plaken  e klintonajvesmiley.

 smiley smiley

.melania bless her heart ka probleme me anglishten e saj tha;sometimes he don't.

kaq esht normale,  te lexosh fjalite cope cope te shefit tim kruan koken t'i gjesh pjeset e munguara

Lu në protestën e organizatës së Soros: Pasoja të rënda për deputetët që nuk votojnë reformën 

“Do të ketë pasojë për ata deputetë që votojnë kundër reformës. Pasoja specifike nga SHBA për ata që nuk e votojnë. Pasojat do të jenë të rënda dhe afatgjata”, është shprehur Lu.

Kjo është dita e dytë e protestës së organizatës së financuar nga Soros, që kërkojnë me ngulm miratimin e reformës ditën e enjte, qoftë edhe pa konsensus politik. smiley

Not only did Melania plagiarize Michelle Obama's speech of 2008, but Dump Scumsucker copied the tweet of Barak's afterward too ...word for word, mind you  ... Make America copy and paste again !

https://scontent.ftpa1-2.fna.fbcdn.net/v...

" It was very difficult growing up as a black woman in Chicago"

- Sincerely Melania T.

Mister Gorbachev, tear down this wall !!!

- Melania T.

Per ata qe ju duhet nje numer amerikan ose kanadez kur jane me pushime. http://www.free-tone.com

Eshte falas, ben telefonata falas ne usa dhe kanada. Gjithashtu dhe pret thirrje hyrese nga cdo nr po falas.

Gjithashtu shnderron nje tablet ose ipod ne nje celular pasi ke nr real ne te.

Sigurisht qe do internet.

Sulm tjeter terrorist, ne Gjermani kesaj radhe(azilant afgan)....Nero-nja e Gjermanise dhe Evropes akoma nuk e ka kuptuar se e futi kontinentin drej luftes...

Edhe shihe si pergjigjen bashkenacionalet. Lere turpin, po as ngushellime....

"I condemn the incident in the strongest of words. I also want to stress that it is an act of an individual and it should be treated as such," said 19-year-old Abdullah, who has been living in Germany for six months."

5☆ per 'The two rode together' - J. Ford 1961 + 'The angel and the badman' - James E Grant 1947 

(po ashtu, per komisariatin digital melart)

Tjeter, Jack Benny- komedian, ne interviste: e pyes regjisorin (Ernst Lubisch) si ka mundesi me zgjodhe mua per rolin kryesor ?(https://en.m.wikipedia.org/wiki/To_Be_or_Not_to_Be_(1942_film) 

Me tha, po ti je nje komedian i mire. Po, i them. Por je nje 'lousy actor'. (Te qeshura nga salla). Ok, i them - rrotullon syte (Te qeshura prape). Epo kshu, vazhdon pergjigjet, po qe se pjesa del mire, kreditet i marr une. 

Louzy, per ke korrigjon drejtshkrimin ne pellg

Mire e kishe heren e pare.

e keni bo me hije ju, shef dead people everywhere

C'e pyet, mengjes, psh edhe alarmin per sot akoma te dites se djeshme, s'e kisha ndrruar. Gjys gjume gjys zgjuar running like a chicken without head

 

5☆ per 'The two rode together' - J. Ford 1961

 

I famshem per plan-sekuencen 5 minutshe te bisedes midis James Stewart dhe Richard Widmarck: shembulli par excellence i dialogut brilant dhe lazy njekohesisht

James stewart eshte i pabesueshem (ne kuptim pozitiv) aty, dhe ne gjithe filmin xhanem ne ate lloj karakteri.

Por kjo (dhe te tjerat....) vetem sa deshmojne, gjithe kohen qe e sheh filmin, idete dhe krijimin e John Ford. Thx.

E vertete, ai dialog eshte goxha pikant per aq sa lazy (i kane rene kokes me percaktimin)

Nuk ka perse gjembi . 

Faleminderit Pjerit per lobimin prane peco grosove belge.

Mynih smiley

"Anders Behring Breivik (Norwegian pronunciation: [ˈɑnːəʂ ˈbeːrɪŋ ˈbrɛiviːk];[6] born 13 February 1979) is a Norwegian far-right terrorist who committed the 2011 Norway attacks. On 22 July 2011, he killed eight people by detonating a van bomb amid the Regjeringskvartalet in Oslo, then shot dead 69 participants of aWorkers' Youth League (AUF) summer camp on the island of Utøya.[7][8] In August 2012, he was convicted of mass murder, causing a fatal explosion, and terrorism.[9][10]:"

https://en.wikipedia.org/wiki/Anders_Beh...

Te jete rastesi? 

 

U mendua qe ka lidhje, por sipas deklarates se nje shqiptareje nga Kosova, qe po priste cunin tek banja e burres, ai psikopati therriste Allah, Allah. Ndaj teza qe jane radikal te djathe ka rene deri diku poshte. Kushdo qe te jete shpresoj ti zhduket fara. 

eshte bere e veshtire jetesa ne perendim per pakicat e "racave inferiore". interneti, liria e komentimit te te gjithve dhe jo vetem te nje elite qe perdorte gjuhe kamufluese, ka bere qe robt ta shohin hapur urrejtjen e vendasve ndaj tyre. 

me te dobtit, atyre qe u ka ardhur shpirti ne maje te hundes, hidhen ne aksion.

shpjegimet e tjera pastaj jane te kota. 

problemi eshte qe perendimi nuk mund ta leje boten te qete, sepse nuk posedojne burimet energjitike. nuk jane pra te afte te mbajne ne kuota te larta mireqenien e tyre, po te mos vjedhin dhe rrjepin te tjeret, ata qe ndodhen atje ku jane burimet e energjise. kjo dhe i pasuroi keta te perendimit qe kane qene historikisht popuj te varfer. buke nuk kane pasur te mbushin barkun prej mijra vjetesh. ne ballkan e lindje te afert luhej theatro nderkaq. renojat jane deshmi historike.

 

Ka 57 vende gjithsej te pershtatshme per racat inferiore. I gjen dot cilet jane?

Peshku,dy a tre shqiptare te vrare ne Mynih.

smiley 3 shqiptar te konfirmuar. Njeri ishte kerthi i ri. smiley S'di a do publikojne gje peshku apo te shkruajme gje vet.

3 te vdekur ne gjirokaster, 2 prej tyre femije, po udhetonin ne nje furgon qe ishte perplasur nga nje makine me targa zvicre, ku ka vdekur nje nga femijet.

Nuk i kuptoj keta qe kane femije e futen ne parakalime te rrezikshme. Kam pare shume te tille e sidomos keta qe as nuk i njohin rruget, qe te thuash se jane te perditshem aty

Pale neper TR pastaj sa here shoh rob qe mbajne femije ne timon, edhe 1 vjec, gjasme per t'i bere qejfi. Madje edhe ne motore. Ka shume idiote qe kane nevoje per edukim te detyruar. 

Anglia e ka numrin e vrasjeve 1 per 100 mije banore ,shqiperia 4 apo 5 .bile edhe Serbia e greqia e kane me te ulet se ne .pse keshtu shkabe?

anglia ka lagje (si te asaj videos) ku nuk te shkel kemba pa pasur frike. shqiperia s'ka fare zona te tilla.

numri statistikor i vrasjeve nuk tregon asgje te madhe. ti nuk kupton mire subjektin mbi te cilin flitet. ik merru me diçka me te frutshme.

shqiperia akoma nuk ka arritur kete faze te jetes kapitaliste. por nuk do te jete e larget dita qe po njesoj te behet edhe tek ne. sa me shume te rritet hendeku i atyre me leke e atyre pa leke. 

Ti je bere langua I shkabes .sa here I permend emrin shkabes fillon e leh ti.smiley

ti lexon burri komentet ketu, apo nuk i thene gje qe shkruan ne kete faqe ?

Anglise nuk i zihet me bese per asgje per sa kohe qe ministri i mbrojtjes tha tri here shifra te ndryshme per numrin dhe perqindjen e shqiptareve ne burgje.

Ja efektet e para te reformes: Falje e parave te vena nga korrupsioni, those Ministri i Financave. 

Duhet te kemi nje rubrike ketu: Cudira Shqiptare. Tani si do denohen keta qe kane vjedh, kur vete shteti i thote do ti fal paret e korrupsionit. Ligje qe bejne nul nje ligj tjeter? 

Korrupsioni eshte aq I perhapur sa eshte praktikisht I paprocedueshem .prandaj duhet nje amnisti per ata qe Kane vjedhur perpara nje date te caktuar e denimet te jene per keta qe do vjedhin ketej e tutje .

Perkundrazi, t'ju merren te gjitha deri ne cantim te fundit. Reformen ne drejtesi e bene per nga 91shi. Keto jane para qe ja kane marre e vjedhur taksave dhe shtetit, ose i kane bere me pislliqe, ose ne kurriz te me te dobetit. Ato te futen ne arken e shtetit dhe t'i perdorin per fond social.   

Dhe te perbrendshmet te behen kukurec, tha, apo jo Belul

Ben ndryshim shume te madh, per atyre qe ja moren, kane 70 vjet qe nuk ja kthejne. Edhe keta te grupit te filmave e meritojne t'i marrin ato leke apo prona. 

Procedimi penal do te thote dosje gjyqesore me mijera faqe qe do te kaloje ne prokurori gjykate seance pas seance apel pas apeli ne nje sistem drejtesie te mbingarkuar edhe keshtu si eshte .nuk eshte si ne 45 kur njerezit pushkatoheshin ne grup pas nje a dy dite gjyq me nje vendim gjyqesor gjysem faqe ne nje cope leter bakalli.pastaj kjo reforma thone qe eshte vetem fillimi se nuk jane aprovuar ende aktet d nen aktet ligjore ,keshtu qe mos e mbani frymen se drejtesia do te zbatohet anytime soon .prandaj duhet bere nje amnisti qe njerezia te ndahen md te kaluaren e te fillojne me nje clean slate dhe pothuaj $9 miliarde borxh qe elita politike shqiptare I coi per lesh e duhen paguar.

Keto jane gazetare politike ne te vertete, jo media te barazlarguara (paska pat Berishen kjo ftuar ne studio, imagjino !)

Sakrifice eshte ku ju shkojne ne emisione.

Keto vetem gjuhen e rames marrin vesh, se me D. Bushatin na u be koka daulle duke i perserit asaj shpjegimin over and over ...

Gazetaria shqiptare eshte produkt i nivelit poltik te  berishes dhe zdo mend si cdo gje tjeter qe lidhet me politiken , eshte shume zhurme per asgje,  dmth tjerrin llafe duke bere terrkuze pa e keput fillin dhe pa permisu situaten ,

  Reforma ne Drjetesi sic u pa doli se nuk ishte rezultat e frutshem i Partive Politike shqiptare, pra  i " debateve konstruktive" , por produkt i faktorit te jashtem. I detyruar nga te huajt !

Pra u miratu me 140 vota pro  pa nji pa dy !!

Ja keto jane politikanet tone ! smiley

  Pyetja osht ku paska qene fryti i politikes tone, 25 vjecare  per te arrit nje reforme ne drejtesi qe te kemi edhe ne Shtetin Ligjor, dhe gjykata te besushme te populli,  qe denojne te gjithe ata qe kryejne krime, pa dallim race ideje, feje, pozite, pasurie qe mund te kete nje person i caktuar ?!!

Domethon - po mos qe  "detyrimi" amerikon - kto tonet do kishin vazhdu hala  "debatet konstriktive" !! smiley

Dhe me e bukura politikanet berishian ngrejne pyetjen , - po  cenohet sovraniteti !!!   smiley

Po ku ke qene ti o derr pe derri  ?

Ky detyrimi  per te miratu refomen ne drejtesi paska qene shkaku i cenimit te sovranitetit  ?!!  smiley  smiley  Cfare interpretimi djallzor, dhelperor,  kur per 25 vjet i ke pranuar vet politikisht si `anti komunist ` i terbuar bashkpunimin me politiken amerikane,  europiane  tani ,   leviz sumen skic,  me sovranitetin e cenuar   ! 

Hem qerros dhe hem fodull i thone kesaj !

 

  .Kjo gazetarja Tarja, mund te jete shume e mire, por eshte si motor i prish nuk pushon dhe nga njehere e humb edhe logjiken e pyetjeve duke i perserit nja 100 here, me tendencen e nje grindaveci. qe do ti dali e vjetja ! "Cfare mendimi keni per Meten" ? Po si ju duket Meta ? Po koalicioni Meta Rama ? Po opozita ka thene se eshte dakort me draftin,  ju pse nuk keni nje konsensus ? smiley 

pytje qe skishin lidhje fare as me temen dhe as me Bushatin si minister i jashtem , e futi qe e futi biseden ne gerr-verret e partive politike, pd, ps, lsi, si motorr i prish

Tarja ka konflikt flagrant interesi ne keto intervista politike. Ra poshte shume per mua me kohen mediatike ne dispozicion te berishes. 

(Ne emisionin per librin , me emigrantin te ftuar, la pershtypje akoma me te dobet, e painformuar per fushen, te mos them e trashe)

Si nuk jep asnje socialist pergjigje te prere pietjes:a eshte ilir meta hajdut?te gjithe e dredhin ,japin pergjigje referat duke folur per gjithcka pervecse ti pergjigjen pietjes prere me nje po apo jo.smiley

Nje tjeter sukses i policise e ministrit Tahiri.

 

“Pse rrini para lokalit tim”. Si nisi historia me kunatin e Tahirit dhe deri tek shkarkimi i policëve 

Disa ditë më parë ka ndodhur një incident me kunatin e ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe disa efektivë të policisë në Tiranë. Siç është raportuar edhe në media, pas këtij incidenti 7 policë janë shkarkuar nga detyra.

Një tjetër dëshmitar për SYRI.net ka treguar kronologjinë e plotë të ngjarjes se çfarë ndodhi atë ditë.

Mësohet se ka qenë patrulla e forcave “Shqiponja” që ndaloi një makinë për kontroll përpara lokalit të kunatit të ministrit Saimir Tahiri, tek Dogana. Kunati i Tahirit, Alban Berisha duket se është bezdisur nga ky fakt që policët qëndronin para biznesit të tij dhe iu hakërrye efektivëve duke nisur t’i ofendojë. “Përse rrini përpara lokalit tim”, iu drejtua Alban Berisha punonjësve të patrullës “Shqiponja”.

Efektivët i thanë se po verifikonin automjetin që kishin ndaluar, ndërsa kunati i ministrit të Brendshëm vazhdonte të kundërshtonte dhe të ofendonte policinë. Theksojmë se efektivët nuk e dinin që Alban Berisha është kunati i ministrit Saimir Tahiri dhe kështu ata vazhduan të kryenin detyrën e tyre, për shkak se personi në fjalë vazhdonte të kundërshtonte efektivët. Në këtë moment, ka patur një përplasje fizike për shkak të kundërshtimeve që bënte Alban Berisha.

Lidhur me këtë incident, dikush lajmëroi Tahirin për sa po ndodhte. Në vendngjarje mbërriti këshilltari dhe shoferi i ministrit. Këta të fundit “u kujdesën” për të mbyllur këtë ngjarje. Më pas, efektivët e “Shqiponjave” u larguan, ndërsa kunati i Tahirit nuk u shoqërua në komisariat.

Ndërkohë, që ditën e incidentit 7 punonjësit e patrullës “Shqiponja” u shkarkuan nga detyra, me motivacionin e vetëm se po kryenin detyrën ndaj një personi që po ofendonte dhe godiste policinë. Ndërkohë, sot Policia e Shtetit reagoi duke thënë se efektivët nuk janë shkarkuar, por pezulluar pasi një qytetar ka bërë ankesë ndaj 7 policëve. Në reagim nuk përmendet që personi në fjalë që ka shkaktuar incidentin është kunati i Saimir Tahirit, por as nuk mohohet kjo ngjarje./SYRI.net/

Kunati i Tahirit, Alban Berisha

Nuk bertiste kot Tahiri qe fajin e ka Berisha! Inati tipik i mashkullit Shqiptar per ate qe fle me te motren e tij.

... mund te jete vllai i grus gjembac . Je mesuar te ofendosh...

smiley

Paske patur te drejte, qenkam nxituar. Po kesaj c'i thone: gjate dites shan Berishen, ne darke bie ne shtrat me te.

Sikur nuk lejohet duhani ne lokal, ky ligj ka qysh ne kohe te Buall Mavrise. Sado minister apo figur te behesh, ligji eshte i barabarte per te gjithe. 

A Saimir, Saimir sa i keq qe je ...

Emigrantet kurre nuk e kane nderprere,por po na prishin edhe vendalinjte engjej

Me ne fund, e paskan lexuar VQ-ne smiley

Besoj se eshte genjeshter. Nuk ka asnje lajm për Milosevicin, të pakten në frengjisht, as sot as dje. Për me teper qe, drejtesia europiane nderpret menjehere nje proces gjyqesor, qe në momentin qe i akuzuari nuk jeton më dhe nuk merr kurre vendime "pas vdekjes". Thene ndryshe, Milosevic ka vdekur i pafajshem, meqe vendimi për gjyqin e tij nuk u mor dot sa qe gjalle (ai ngordhi, desha të them vdiq gjate procesit). 

Shkabe Na nxine faqen emigrantet qe nuku integrohen dot.

Atentat në Vlorë, 2 persona të
vdekur dhe një i plagosur rënde.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).